I ZIEBIKZEESCQE NIEUWSBODE. Zaterdag 2 Januari 1892. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post f 1,00. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6100. Advertentiënvan 13 regels" 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. Wegens hevige verkoudheid, men noemt het injinensa, lean ik mijn gewoon overzicht van het vorige jaar niet geven in poëzie, en heh dit daarom, opgedragen aan mijn geachten medewerker, den maker van het Zoo staan we dan wederom aan bet begin van een nieuwen jaarkring. 1891 is voorbijgegaan, 1892 heeft aireede zijn intrede gedaan en al is het nu ook volkomen waar, dat 31 December 1891 en 1 Januari 1892 geen noemenswaard verschil op leveren, dat er feitelijk niets nieuw valt op te merken bij de intrede van een nieuw jaar; niemand zal ontkennen, dat wanneer' op oudejaarsavond de twaalf slagen van het middernachtelijk uur zich doen hooreDdeze gaan andere gedachten bij hem opwekken, dan wanneer de klok b.v. op 29 Juli datzelfde uur verkondigt. En dat kan ook wel niet anders; we zijn zoo gewoon om op 31 December een jaarkring te doen eindigen, en een jaar het is een heel stuk van een menschenleven. Onwillekeurig worden wij, wanneer zoo'n deel leven weer achter ons ligt, eenigszins anders gestemd dan anders, we denken onwillekeurig terug aan hetgeen achter ons ligt en aan hetgeen ons wacht, en dat willen ook wij doen, die ook wederom het afgeloopen jaar, elke week nagingen wat voor belangrijks er in de wereld voorviel. En dan kunnen we beginnen met een heerlijk begin: de vrede is ook in 1891 niet gestoord geworden. Toen bij de nieuwjaarsreceptiën van 1891, zooals dat te doen gebruikelijk is, de groote Europeesche staatslieden hunne meeningen uitspraken over den toestand van Europa, was er eene zeldzame overeenstemming in hunne meening, dat naar alle waarschijnlijkheid het afgeloopen jaar geene vevandering brengen zou in de politieke toe standen. Zeker, men erkende het feit, dat er enkele gevaarlijke plaatsen waren, men stemde toe, dat Europa tot de tanden toe gewapend was, maar een verstoring der vrede duchtte men niet. En gelukkig, die meening is bewaarheid. Ja, men kan getuigen, dat ondanks het nog heerschende beginsel, dat wie de vrede wilt, zich bereidt ten oorlog, de toestand van Europa er nog op is verbeterd. De Triple alliantie werd vernieuwd. Duitschland, Oostenrijk, Italië hernieuwden hun verbond, waarna zooals herhaaldelijk werd verzekerd het voorkomen van een krijg doel is, maar naast dat verbond, werd een nieuwe gesloten, hetzij van officieel of officieus, tusschen Frankrijk, Rusland, en waar twee zoo machtige statengroepen verbonden zijn, daar kan men vrij gerust zijn, dat zij door elkander zullen in bedwang worden gehouden, onverminderd de groote verantwoordelijkheid, die ieder rijk zal ge voelen, om onder de heerschende omstandigheden een krijg te beginnen, die zich niet zou' bepalen tot een strijd tusschen twee rijken, maar een Euro- peeschen oorlog ten gevolge hebben zou. Dit over den algemeenen toestand van Europa. Gaan we nu de verschillende rijken vluchtig na, dan kunnen we beginnen met te constateeren, dat de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk beter is geworden dan ze in langen tijd was. Dank zij het aanblijven van het huidige Fransche ministerie, langer dan eenig ministerie tijdens het bestaan dei- Republiek, heerschte er in Frankrijk volkomen rust. Strijd tusschen de verschillende partijen werd "na tuurlijk gevoerd. Soms had het ministerie zelfs moeielijke oogenblikken te doorstaan, maar het hield zich staande en wist Frankrijk dit jaar wederom te doen erkennen, als meetellende in de rij der groote mogendheden. Het bezoek der Fransche vloot aan Rusland en aan Engeland gebracht, bleef nu zonder invloed op de loop der politieke gebeurtenissen, en al werd de Egyptische quaestie niet opgelost, al rezen er moeielijkheden met de Porte over het heilige graf, al gaf het gebeurde met de Fransche pelgrims te Rome aanleiding- tot heftige debatten in de wetgevende vergadering, de binnenlandsche rust werd niet verstoord. Eene der voornaamste oorzaken daarvoor is wel de overtuiging, die meer en meer bij het Fransche volk ingang vindt, dat binnenlandsche rust hoog noodig is veor een volk, dat meetellen wil in Europa en dat die meening thans wordt gedeeld de oorzaak van het ophouden der Boulangistische partij. Was deze reeds vroeger vrijwel uiteengespat, de dood van Boulanger heeft haar geheel doen eindigen en met haar de zucht naar revanche. Een oogenblik scheen het, alsof tijdens het bezoek der Keizerin Friedrich te Parijs de oude haat weder levendig zou worden en het was waarlijk niet gelukkig gez'ien van de Duitsche regeering om van het gebeurde de bewoners van Elzas-Lotharingen de dupe te maken door het verscherpen van den pasdwang. Gelukkig bedaarde spoedig de egitatie te Parijs en korten tijd daarna trok niet alleen Duitschland de verscherpte bepalingen in, maar verzachte die zelf veel. Voor dat rjjk is het afgeloopen jaar zeer belangrijk geweest. Op wetgevend gebied werd niet alleen eene zeer groote verbetering gebracht in de arbeidswetgeving, maar ook werd door de regeering een groote over winning behaald door het sluiten van het handels verdrag met Oostenrijk. De vraag van de verlaging der graanrechten, de steeds voortdurende oppositie van Bismarck scheen zoo nu en dan den nieuwen rijkskanselier te zullen nopen af te treden, maar het behaalde succes met het handelsverdrag heeft getoond, dat het Duitsche volk, al blaft Bismarck nog zoo bayd, en al werd hij, al was het dan ook pas bij herstemming tot lid van den Rijksdag gekozen het volle vertrouwen des rijks en van den Keizer heeft. Deze laatste doet zich nog steeds kennen als iemand, die veel opricht maar ook veel doet als iemand, die open oor en oog heeft voor de nooden en behoeften van het volk en die geene lichamelijke vermoeienissen kent. Het jaarljjksche bezoek aan Engeland werd ook nu weder gebracht en men meent, dat dit niet zonder invloed is gebleven op de houding, die dit rijk tegenover de Triple alliantie zal aannemen. Ging alles dus goed in Duitschland, het heeft dit jaar groote verliezen geleden door den dood vau den grooten veldheer Molkte en den bekenden staatsman Winthorsttwee mannen van zeer verschillende richting, bedeeld met zeer ver schillende gaven, doch die elk op zijne wijze en naar zijne meening veel hebben gedaan voor het Duitsche volk. Ook in Engeland werd een bekend man door den dood weggenomen. De tot voor korten tijd leider der Iersche partij, Parnell is gestorven. Bekend is het, hoe door verschillende omstandigheden een deel der partij hem verlaten had, hoe hij trachtte die scheuring te herstellen, maar te vergeefsch tot de dood hem wegnam. De strijd van Ierland tegen de regeering blijft echter voortduren, al is het dan ook niet meer op zulk eene ruwe wijze als vroeger. De buitenlandsche verhoudingen bleven in dat rijk ook goed. Een conflict met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika over de Behringstraat had geene verdere gevolgenevenmin was dit het geval met Italië dat eveneens in het begin van 1891 een geschil met Amerika had over het gebeurde te New-Orleans. Dit conflict kwam de Italiaansche regeering echter niet te onpas, daar zij pas op getreden, nu gelegenheid had, om te toonen, hoe zij voor de Italiaansche belangen waakte. Crispi toch, heeft betrekkelijk onverwacht zijne ministerieele loopbaan geëindigd en hoewel het scheen, dat Crispi onmisbaar was, heeft de nieuwe regeering onder presidium van Di Rudini, in den korten tijd, dat zij aan het bestuur is, reeds twee dingen gedaan, die Crispi had nagelaten of onmogelijk achtte. De financiën zijn op een beteren voet gebracht, zoo sterk zelfs, dat er een evenwicht tusschen de ont vangsten en uitgaven is gekomen en de verhoudingen met Frankrjjk zijn, ondanks het voortbestaan van het drievoudig verbond, veel verbeterdhet gebeurde met de Fransche pelgrims heeft hoegenaamd daarop geen inbreuk gemaakt. Ook de verstandhouding met" Oostenrijk is uitstekend wat onlangs nog werd geconstateerd naar aanleiding van het bekende gezegde van een Oosten- rij ksch minister over de verhouding der Italiaansche regeering tot den H. Stoel. In Oostenrijk duurt de strijd tusschen de Oud- en Jong-Czecben steeds voort. Graaf Taafie weet echter zeer behendig* de beide partijen in toom te houden en houdt de teugels vast in handen. Met zijn Oostelijke nabuur, Rusland, staat het met dit rijk thans op beteren voet, dan voorheende reis van den troonopvolger naar Rusland en zijn ontvangst daar, heeft een zeer goeden indruk gemaakt. Niet alsof de heerschende strijd over de groote vraag, wie op het Balkan schiereiland een overwegenden invloed zal blijven behouden is opgelost; deze strijd zal nog wel voort duren. Zag Oostenrijk gaarne,- dat Bulgarije als zelfstandig rjjk werd erkend, Rusland zal dit vooreerst nog wel niet dulden en kuipt nog voort durend tegen de daar heerschende regeering, bewijze de moordaanslag op Stanbouloff. In Servië is groote rust gekomen, doordien de regenten er in geslaagd zijn, eerst vorst Milan en daarna zijne gemalin Nathalie te verwijderen, en eindelijk de eerste te hebben bewogen voor een groote som gelds afstand te doen van zijne rechten op den troon. Behalve door zijn kuiperijen op het Balkan schiereiland deed Busland dit jaar van zich spreken door zijne jodenvervolging. Bekend is het, hoe de regeering zonder eenige motieven, duizenden Joden uit hunne woonplaatsen verdreef; hun onttrok aan hunne familiönhun rukte uit hun bestaan, om hen zonder middelen de grenzen over te zetten. Ondanks alle pogingen door schier alle beschaafde landen aangewend, heeft de regeering niet kunnen besluiten op hare handelwijze terug te komen, al werd ook bewezen, dat de Russische handel onder de genomen maatregelen zeer zou lijden. De gevolgen bleven dan ook niet uit. Een hongersnood, gedeel telijk door het onttrekken van groote kapitalen, gedeeltelijk door slechte oogsten ontstaan, teistert Rusland en het is hartverscheurend de berichten te lezen, die omtrent de heerschende ellende worden In Zweden en Hoorwegen blijft de groote vraag bestaan, wie der beide rijken het overwicht zal hebben, en niet te verwonderen zou het zijn, indien door de laatste verkiezingen in Noorwegen, de band tusschen de beide staten minder innig, ja misschien verbroken werd. Het conflict, dat reeds op het einde van het vorige jaar tusschen Engeland en Portugal bestond, is gelukkig op vreedzame wijze opgelost, niet echter dan nadat twee ministeriën Waren afgetreden, omdat zij niet konden voldoen aan den volkswil. Deze uitte zich vaak op krasse wijzeja, eens zelf brak er een opstand te Oporto uit, die niet minder ten doel had, dan de regeering omver te werpen en de republiek uit te roepen. De loop der zaken in Brazilië was hierop niet zonder invloed. Het gelukte der regeering echter den toestand te beheersohen en thans geniet Portugal evenals Spanje volkomen rust. België heeft een zeer onrustig jaar achter den rug. Werd reeds jaren lang de noodzakelijkheid daar bepleit, om over te gaan tot uitbreiding van het kiesrecht en daardoor noodzakelijke grondwets herziening, die wensch werd weldra door de werk lieden omgezet in een eisch, waarbij kracht werd bijgezet door betoogingen en werkstakingen. De regeering moest eindelijk toegeven; de grondwets herziening werd aan de orde gesteld. Rapporten werden uitgebracht na maandenlang overleg en scheen het alsof nu na het Kerstges de Kamer zich onmiddellijk met dit vraagstuk zou bezighouden, dclaatste berichten luidden weer, dat de behandeling is uitgesteld. We hebben den toestand van Europa nu nagegaan ons rest nog een overzicht te geven van het gebeurde in de andere werelddeelen. Hierbij valt alleen te herinneren aan het gebeurde in Braziliëdat in korten tijd twee onbloedige omwentelingen beleefde en aan den burgeroorlog in Chili. Ingrijpende ge beurtenissen hadden overigens niet plaats op politiek gebied. Op handelsgebied hielden de Europeesche staten zich voor een groot deel bezig met het tot stand brengen van nieuwe handelstarieven, nood zakelijk geworden door het eindigen der handels verdragen in 1892. Opmerkelijk is het, dat men vrij algemeen terugkomt van het vrijhandelstelsel en meer .en meer over gaat hellen tot het protectio nisme en tevens, dat er veel kans toe bestaat, dat er een algemeen Europeesch tolverbond tot stand komt. Reeds vroeger wezen wij op het gewicht daarvan; ook hierin zien we een teeken voor het voortduren van den vredewant immers hoe nauwer de volkeren verbonden zijn door handelsbelangen hoe minder spoedig men zal overgaan elkander te beoorlogen. Op sociaal gebied valt er weer menige werk staking, al is het niet van grooten omvang of langen duur te constateeren. Ook nu kan niet altijd worden ontkend, dat de gestelde eischen overdreven en onrechtvaardig zijn. Gelukkig is het daarom, dat bijna in elk land de arbeidswetgeving wordt ter hand genomen en er gezorgd wordt voor wettelijke bepalingen voor den duur der arbeidsdag niet alleen, maar ook voor verzekering der werklieden tegen ongelukken en daarvoor dat zij op hun ouden dag eenigen onderstand hebben. En thans zouden wij aan het einde van onzen tocht zijn, ware het niet, dat wij, hoewel tegen onze gewoonte in,ons Algemeen Overzicht, Hederland wilden opnemen. En waarlijk 1891 is voor ons lanu van groote beteekenis geweest. De verkiezingen in Juni gehouden, hebben een eind gemaakt aan het z.g. monsterverbond. De overeenkomst tusschen anti-revolutionairen en katholieken is verbroken de liberale partij is zegevierend uit het strijdperk Dit verheugde ons zeermaar meer nog dan dit, dat de parlementaire debatten tot heden toe gehouden, het bewijs leverden, dat de profetie niet bewaarheid is geworden, dat van de tegenpartij werd gehoord, dat de liberale partij zich niet toonen zou één te zijn. Tot heden heeft zij deze bewering gelogenstraft. Moge de eensgezindheid onder haar blijven, opdat het ministerie, uit zulke eminente mannen bestaande, met zulke goede voornemens en plannen bezield, st$un vinde, van waar het dit in de eerste plaats kan verwachten, dan zal ook 1892 voor Nederland een gezegend jaar zijn; dan zal er veel kunnen worden tot stand gebracht, wat hoog noodig is, veel worden veranderd wat verandering eisebt; dan zal de mindere man vooral ondèrvinden, dat ook de Nederlandsche regeering niet blind is voor de nooden en behoeften van het volk, maar het helpen wil, daar waar de strijd om het bestaan zoo hard is in onze dagen. Transvaal. Te Pretoria is men druk bezig met het leggen der electrische geleidingen voor de verlichting der stad. In de kolonie Natal is men ontevreden omdat tengevolge der aanspraken door den Oranje-Vrijstaat en het Kaapland op zekere rechten nu een extra postzegel van 2 d. moet geplaatst worden op eiken brief naar Europa, die van Natal over Bloemfontein en Kaapstad verzonden wordt, om met de uitgaande mailstoomboot van Kaapstad te vertrekken. Ook klaagt men in Natal over het extra-tolgeld van 1.16 pd. st., dat elke transportwagen van daar te Johannesburg moet betaleh en pogingen worden aangewend om die belasting opgeheven te krjjgen. Wat dit laatste betreft: sedert den *lsten Dec. zjjn zeven tollen op de voornaamste wegen in de Transvaal ingesteld. Ook daar wekt dit bjj velen misnoegen, omdat men tot dusverre gewoon was van alle wegen zonder eenige vergoediog gebruik te maken. Een rit van de grenzen "van Natal tot Pretoria met een ossen wagen kost thans aan tol- eu bruggelden ongeveer 30 shillings 18). Engeland. Zaterdag avond is bjj de opvoering van de panto mime: »Alladin", in het Royal Theatre te Gateshead, in Engeland, waarbjj vele kinderen tegenwoordig waren, een begin van brand ontstaan, die in weinige minuten gebluscht was en een schade van nog geen 5 pd. st. veroorzaakte. Ongelukkig was er iemand tegenwoordig die >brand" riep en daarop ontstond een paniek. De deuren werden bestormd, eo in het verschrikkelijk ge drang, dat ontstond, verloren 10 personen, grootendeels kinderen het leven. De brand ontstond door het weg werpen van een brandende lucifer achter een schot in bet balkon, waarin bezoekers gewoon waren programma's en alles, wat zij kwijt wilden zijn, weg te werpen en dat vuilnis was door de warmte van het lokaal droog gewordeD, zoodat er spoedig rook opsloeg en het geroep •van brand ontstond. Iedereeen drong, op lijfsbehoud bedacht, naar de deuren, mannen eu vrouwen schreeuwden, sommigen vielen flruw en raakten onder de voeten eu boven op de trap, die naar den uitgang leidde, ontstond een verschrikkelijk gedrang. Een kaarten-controleur, Forster genaamd, deed eene moedige pogiog om het gedrang te stuiten en offerde zjjn eigen leven om 'de dringende te redden. Hy werd medegesleept viel en werd doodgetrapt. Een politie-agent, die het eerste hulp bood, vond zijn eigen kind onder de jeugdige slachtoffers en nog leven ontdekkende, droeg bjj hem naar huis, maar eer bjj daar kwam was de jongen dood. Er waren Zaterdag 1400 menschen in het theater, waaronder zeer vele kinderen, en de slachtoffers kwamen allen voor onder do bezoekers van de goedkoope galerjj alle anderen kwamen zonder ongevallen naar buiten. De personen op het tooneel kwamen ook allen zonder ongeval naar buiten, maar velen hunner slechts gedeelte lijk gekleed, een meisje zelfs geheel naakt. Zoodra het ongeval bekend werd, maakte een troep gauwdieven van de gelegenheid gebruik om naar binnen te gaan en te stelen. De meeste kleederen der tooneelspelers verdwenen op die wjjze. Een man wierp zjjn 3 jarig kind van de galerjj naar hot parterre. Op de trap lagen de menschen 6 voet hoog op elkander. Een man sprong uit een venster op bet dak van eenige nabyzijndc winkels, een afstand van 30 voet. Hjj viel door het dak en brak zjjn been, maar is niet gevaarljjk gewond. Verscheidene personen redden zich door langs planken naar beneden te glijden. Een zuigeling van 7 weken werd in het gedrang aan zjjne moeder ontrukt, door een man opgenomen en over de menigte heen naar een man beneden geworpen. Het kind bleef ongedeerd. Behalve' de dooden is er een groot aantal gewonden. Een 11 jarige jongen is nog buiten kennis; een andere, die levend thuis gebracht werd, is krankzinnig geworden. Een kleine jongen, die onder een hoop menschen lag, zag de redders nabjj en riep: »o, red mjj, mjjnheer redmjj!" De man die aldus toegesproken werd, deed wanhopige pogingen, maar slaagde niet en het knaapje stierf. Duitschland. Omtrent »eene zwendelarjj zonder weerga" wordt in de Bayr. Valerland het volgende gemeld: Het Zentrablatt. voor badplaatsen maakte den 3 October 1890 bekend, dat de ingenieur" Bertsch in zjjne kijjtgroeve te'Tölz, (in Bovgn-Beieren), eene zeer krachtige jodiumnoudende bron had ontdekt, waaraan de naam van Keizersbron was gegeven. Hierbij was gevoegd eene verbazend gunstige analyse, naar het heette van een scheikundige te Maintz. Onmiddellijk werd er een consortium gevormd, hetwelk zich als commanditaire maatschappij vestigde onder de firma »Kaiserquelle, Jod-Bad Tölz, M. Schall, C. Bertsch Co." Daaraan werd onder anderen' door een inge zetene te Munchen voor 20,000 Mark deelgenomen. In vakbladen, tijdschriften en prospectussen werd zulk een reusachtige reclame gemaakt, dat het Kur-hotel van Schal, waarbjj een groote badinrichting was aan gelegd, in het afgeloopen seizoen nauweljjks de talrpke badgasten kon opnemen. Ofschoon er vervolgens omtrent Bertsch en zjjne onderneming ongunstige geruchten in omloop kwamen, bleven de geneeskundigen te Tölz voor de patiënten de Keizersbron als de >krachtigste jodiumbron der wereld" aanbevelen. Maar juist toen een nieuwbakken scheikundige aan het consortium had verkondigd, dat zijne analyse, waaraan bjj zes maanden had gewerkt, schitterend was uitgevallen, ontstond er tusschen Bertsch en diena zwager een geschil, tengevolge waarvan Bertsch werd aangeklaagd. Toen nu den 21 December eene gerechtelijke commissie naar do Keizers bron kwam zien, vond zij iets anders. De geniale »ingenieur" Bertsch bleek nu een eenvoudige metselaar te zijn, die de bron had gefabriceerd, door een ketel, gevuld met eenige chemicaliën, in een moerassig beekje te doen uitloopen. Iotusschen waren er in het vorige seizoen duizenden baden van 2 Mark aan de patiënten geleverd, .vele duizenden flesschen mineraalwater ver kocht, vele centners jodiumzoep tor markt gebracht. De winst, door dè maatschappij tot dusver behaald, wordt op 12,000 mark berekend. Eon bankier te Munchen, anders een zeer voorzichtig man, verliest bjj dien knak ruim 45,000 mark. De broncenfabrikantis voortvluchtig. Naar men zegt, bedragen de schulden, die bjj op zjjne zaak bad gecontracteerd, over de 100,000 mark. Nederland. TJtreoHt, 30 Dcc. Omtrent een ongeluk, dat in het Ned. Gasthuis voor Oogljjdera alhier is voorge vallen, vernemen wjj het volgende: Het meisje, dat overleden is, bevond zich met één dame op de kamer. Zjj was reeds vrjj wel hersteld, terwijl de andere verpleegde zoo goed als niets ziet. Er was geen bewaking. Bp het opstoken van de kachel vatte een daaruit slaande vlam de kleederen van het kind, zoodat deze plotseling in brand stonden. Haar mede-verpleegde heeft wel haar angstkreten gehoord, maar zag niet wat er voorviel. Op den gang gevlucht werd het meisje door een voorbjjgaanden knecht gegrepen en het vuur werd door middel van een jas gedoofd. Toch waren de brandwonden reeds zeer hevig. De doktoren achtten het mogelpk, dat de dood, die 30 uren later volgde, aan een andere oorzaak is toe sckrjjven. Zeker is hot, dat hier in geen enkel opzicht aan moedwil valt te denken. Doch het is vreemd, dat twee hulpbehoevende zieken zonder bewaking worden ge laten, al was het misschien ook maar korten tjjd. Ook het gevaar, dat een 10 jarig kind niet alleen zelf loopt door haar zorg voor de kamerverwarming, moest niet bestaan. 's Gravenhagpe, 29 Dec. Heden is het waar borgkapitaal, groot honderdduizend guldeD, door de Regeering van Nederlandsch-Indië geëischt voor de definitieve aanvaarding van de concessie voor den aan leg en de exploitatie van een spoorweg in het Serajoe- dal der residentie Banjoemas op Java, door de conces sionarissen geBtort. Diirteloox*<l, 29 Dec. De Zuid-Nederlandsche stoomtramwegmaatschappp, gevestigd te Breda, heeft de punten van don weg van hier op Steenbergen waar die weg bleek te smal te zpn opgenomen. De eigenaren, die met hunne'landerpen naast de te smalle gedeèltea van den weg zpn gelegen, zullen wor den uitgenoodigd tot verbreeding een gedeelte gronds tegen schadeloosstelling af te staan. Het bljjkt meer en meer, dat de Maatschappij het ernstige plan heeft, den tramweg van Steenbergen naar hier door te trekken. Gtoos, 31 Dec. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad deelde de voorzitter mede, dat voor de boeherjj ten geschenke is ontvangen een exemplaar van het boekwerk iDe zegevierende Republiek" door A. Carnegie, vertaald door Mr. George W. van Siclen. Het tweede suppletoir kohier van den H. O. bedraagt f 130.218, met een getal van 14 contribuabelen. Tengevolge van eenige opmerkingen door Gedep. Staten ten aanzien der gemeente-begroóting over 1892, wordt deze opnieuw vastgesteld op 101483,41 en de post voor onvoorziene uitgaven op 1667,52. Teneinde het scheikundig element in de openbare gezondheidscommissie te versterken en tevens het ledental dier commissie uit te breiden, wordt besloten het aantal leden dier commissie op negen te Btellen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1