ZIEB1KZEE8CI1E NIEUWSBODE. Zaterdag 19 December 1891. NIEUWJAARS-COLLECTE. Directeur-Uitgever J. WA ALE. NIEUW STIJ DIN GEIN. FEUILLETON. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6094. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Ljjst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, over de 2e helft der maand November 1891 1. Maasspek, Amsterdam. Yan Serooskerke: 2. W. Vyverberg, Amsterdam. Naar Amerika: 1. De Jonge, New-Yersey. Yan Brouwershaven 2. A. den Boer, New-York. Naar België: 3. J. J. Smits, Brussel. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziekiiczee; In aanmerking nemende de. bestaande Verordeningen tot wering der Bedelarij in het algemeen. HEBBEN GOEDGEVONDEN: 10. Ter kennis van de Ingezetenen te brengen, dat, ter verlichting van den nood der armen, op Woeus- dag den S3 December e.lt.des middags eene Collecte zal gedaan worden, om uit het beloop daarvan, eene buitengewone uitdeeling aan alle behoeftigen te .doen. 2°. Aan alle behoeftigen te verbieden, om op den 1 Januari eerstkomende, aan de woningen der Ingezetenen rond to gaan om, onder voorgeven van Nieuwjaar-wenschen, te bedelen. Zij noodigen de Ingezetenen uit, om op den aanstaanden Nieuwjaarsdag geene giften aan hunne huizen uit te reiken aan zoodanige armen, die ondanks dit verbod, aan de woningen mochten komen bedelen, en verzoeken hen op den 23 dezer, milde bijdragen in de Collecte te doen en alzoo mede te werken aan het doel, hetsvelk het Bestuur zich bij het verbod van bedelarij voorstelt. Zibbdczee, den 18 December 1891. De Burgemeester en Wethouders, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Brazilië. Eene hevige epidemie van gele koorts woedt te Santos, de haven van de Braziliaansche stad San Faulo. Honderden menschen sterren. In de haven liggen 400 schepen, die niet kunnen uitzeilen, omdat er geen matrozen genoeg zyn. Ook te Rio Janeiro heerscht de gele koorts. Eng-eland. De Hertog van Clarence is veel in de achting der Engelsohen gestegen sedert zjj'ne verloving met Prinses van Teek. Men verhaalt dat de jonge Hertog niet weinig moeite heeft moeten doen om tot daar te geraken. Vier jaar lang heeft bjj tegen het verzet zjjner familie geworsteld en zelfs tegen dat der Koningin, die hem volstrekt met eene vreemde Prinses wilde doen trouwen om politieke redenen. De Hertog liet zich evenwel niet overhalen en ver klaarde beslist met niemand anders te zullen trouwen dan met Prinses Marie. Slecht9 na vier jaren heeft de Koninklijke familie, wanhopende den tegenstand van den Hertog ooit te overwinnen, hare toestemming gegeven en ziedaar waarom de erfgenaam der kroon van Engeland eene Eogel8che Prinses trouwt zonder fortuin. Eogelands groote staatsman, 'de grjjze, doch nog altjjd onvermoeide en jeugdige Gladstone, heeft Zaterdag 28 November 11. een feestelijk bezoek gebracht aan de ook in Nederland welbekende, vermaarde zeepfabriek van de heeren Lever, te Port-Sunlight om in persoon het- uitspanningsgebouw te openen, door genoemde fabrikanten voor hun talrijk personeel opgericht. Glad stone hield bjj die gelegenheid, overeenkomstig zjjn gewoonte, een lange redevoering tot het werkvolk en de genoodigden. Grondgedachte daarvan was: >do werkman vervult een rechtmatige, noodwendige, eer volle en geëerde plaats in de schepping Gods; maar in de geheele schepping is geen plaats voor den luiaard en den verkwister". London-News wjjdt aan dit bezoek een uitvoerig artikel en een paar gravuren. - Italië. Rome, 15 Dec. In eene gisteren gehouden allocutie zeide de Paus het vólgende Het is duideljjk, dat de vijanden, die ons omringen, ons van alle kanten hardnekkig in het nauw trachten te drijven. Sommigen doen dit zonder omwegeD, terwijl anderen bun oogmerk zoeken te bereiken door schijnbaar minder vjjandige middelen. De eerstbedoelden brand merken het Pausdom als eenen zonder genade te bestrijden vijand en stoken de Italiaansche bevolking op om den toestand steeds moeilijker te maken. De anderen bedienen zich van voinzeijj, doch stellen intusschen den Paus den volke voor als eene dreigende houding aannemende tegen Italië. Men beweert dat vreemdelingen vrjjeljjk naar Rome kunnen komen; dcch zjj hebben er beducht te zijn voor de ruwheid van het gepeupel, 's Pausen vryheia tot omgang met de geloovigen is verminderd; en indien er reeds in vredestijd zoo ernstige moeilijkheden ryzen, hoe zal het dan wezen in tijden van troebelen. De Paus verklaarde dat hjj zal volharden in de door Pius IX en door hem zei ven aangenomen houding, door voort te gaan met op te komen voor zjjne onafhankelijk heid en vol te houden dat Rome de zetel moet zjjn van het Pausdom. De Paus gelooft dat de rechten des Pau8doms overeen te brengen zijn met de grootheid van Italië. De hoofden van den Staat behoorden ernstig te overwegen aan welke gevaren de godsdienst onder den tegenwoordigen staat van zaken is blootgesteld. Duitschland. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft over geheel Noord-SIeeswijk een sneeuwstorm gewoed, waarby zooveel sneeuw is gevallen, dat hier en daar de communicatie gestremd was. Nederland. Haarlem, 15 Dec. Heden avond hield Sequah zyne laatste séance alhier. Reeds te 7 uur stroomde het de zaal binnen en te 8 uur was niet alleen geen plaatsje meer beschikbaar, maar hielden ook duizenden en duizenden de S medestraat en de Schoutensteeg met aangrenzende straten bezet. In de zaal blies de muziek haar lustigstG stukjes. Het publiek, als haringen opeenstaande, bewoog zich op de maat daarvan als eene zee; het was er om te stikken en menige dame, die zich in het gedrang had gewaagd, boette dit met een flauwte. Te 8 uur kwam Sequah op zijn tribune. Het publiek juichte hem met geestdrift toe. Het duurde wel een kwartier voor aan het gezang van >lang zal hij leven" en >DaveDport gaat nooit verloren" een einde kwam. Eerst toen kon Sequah aan het woord komen. Hij begon mede te deelen dat by van de ontvangen entrés's 50 zou geven aan de politieagenten, f 300 aan het St. Elisabeths of Groote Gasthuis en 50 aan de jongelings- vereeniging »Trou moet bljjcken" te Amsterdam, wier bestaurderen de heeren: G. Vas Yisser, mr. J. S. Sillem, jhr. mr. C. J. den Tex en Frits Olie hem daarom hadden verzocht. Deze mededeeling werd met groot gejuich ontvangen. Hierop werden weder twee zeer bekende Haarlemmers gewreven door twee der genezen patiënten, gedurende welken tyd Sequah het publiek aangenaam bezig hield en het mededeelde dat hjj aan zijn kötel afscheid wenechte te nemen. Alle genezen patiënten waren op het platform en maakten daar een dansje, tot groot genoegen der toeschouwers. Intusschen was buiten het publiek tot duizenden aangegroeid, trots den regen die bjj Btroomen neerviel. Zelfs de Groote Markt stond eivol en als ik het aantal menschen schat op 15,000, schat ik nog te gering. Binnen ging alles verder zijn gewonen gang, terwijl buiten-niet dezege wagen doch het coupétje voorkwam, waarvan het paard in minder dan geen tjjd was afgespannen. Na afloop der séance nam Sequah in het rijtuig plaats, en nu' ging het de stad door. Het was bjj dooddringen af. Door de voornaamste straten ging het naar het hotel »Lion d'Or," juichende, zingende, doch overigens in de grootste orde. Daar gekomen steeg Sequah uit, kwam aan het raam zjjner kamer en dankte in eene flinke rede het publiek voor deze schoone ovatie. Weder daverende toejuichingen en gezang, en hierop ging men in de greotate orde uiteen. v S-quah vertrekt morgen naar Leiden. De laatste dagen werden honderden fleschjes olie verkocht. Aan Felix Pavore" stondon bjjna doorloopend equipages. Het aantal te dezer stede behandelden bedraagt 34. Sequah is Woensdag avond niet te Leiden op getreden, omdat hjj ernstig ongesteld was. 'ss Gritvcnhago, 15 Dec. Wegens het ont vreemden van postzegels in het postkantoor ia de van Galenstraat alhier, heeft de justitie de hand gelegd op eene jeudige dienstbode. Zij behoort tot eene familie, waarvan het hoofd des huizes wegens diefstal in de gevangenis zit en de moeder zich voor een dergeljjk feit in preventieve hechtenis bevindt. Het jeugdig broertje van de diefegge wordt in een verbeterhuis opgevoed. Bjj de gedane huiszoeking bleek, dat de laatstelijk ontvreemde postzegels, ter waarde van 60, verborgen waren in het bed van het meisje. Deze maakte de zegels te gelde, door aan de verschillende bjj-postkantoren spaarbankboekjes te nemen en op gezette tjjden met die zegels beplakte formulieren A /I ter bijschrijving aan te bieden. Natunrlyk kwam zij om restitutie in contanten, telkens als de stand van het te goed op het spaarbankboekje en de voor schriften op de Rijkspostspaarbank dit'toelieten. fs Gravenhaffo, 16 Dec. Tweede Kamer. Vóór de hervatting van het begrooting'sdebat, deed de Kamer tal van minder omvangrijke wetsoutwerpeu af, o. a. tot verandering der grens tusschen Maasland en Maas sluis, Daarna werd de behandeling der oorlogsbegrooting hervat. De heer Van Kerkwjjk kwam weer op voor ver mindering van het getal leden van het Militaire Huis der Koningin, waarbjj een te langdurige dienst nadeelig is voor den dienst. Zjjns inziens moet de Regeering zich, evenmin als met het burgerij)ke huis, moeien met het militaire huis der Koninkljjke familie. De officieren, die daarbjj dienst willen doen, moeten het leger ver laten. Hij verzocht vacatures voortaan niet meer te vervullen. De heer Van Houten betoogde, dat de groote staf niets gemeen heeft met het Militaire Huis; hjj wilde militaire officieren niet laten dienBt doen als Hof- officianten, uit vrees dat zjj de kroon zoude* voorlichten in militaire zaken. De Minister van Oorlog wees et op, dat bij alle natiën een Militair Huis in stand wordt gehouden en verzette zich sterk tegen vermindering. De heer Van Kerkwjjk stelde een amendement voor om den post met 3000 te verminderen. De commissie van Rapporteurs was eenparig tegen het amendement. De anti-revolutionaire partjj wenscht der Koningin- Regentes over te laten het Militair Huis in te krimpen. En de heer Van der Kaay ried den Minister de denkbeelden van den heer Van Houten te overwegen. Na een warm dedat, waarbjj de Minister zeide het gesprokene nauwkeurig te overwegen, werd het amen dement—Van Kerkwjjk verworpen met 63 tegen 17 st. Ciravealiagfe, 17 Dec. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zjjn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag avond te 81/., uur- Het voornemen bestaat Dinsdag ochtend in de af- deelingen te onderzoeken de wetsontwerpen die vóór 1 Januari behandeld moeten worden, en de beraadsla ging ovor de Indische, begrooting aan1 te vangen dien zelfden dag, des namiddags te 2 uur. 's Cwravenhag-e, 17 Dec. Het Openb. Ministerie bij het gerechtshof alhier yorderde heden bevestiging van het vonnis der rechtbank te Zierikzee, waarby P. G. V. te Zonnemaire tot veertien dagen gevangenis straf is veroordeeld, wegens diefstal van klavers. Uitspraak 24 December. Kozendaal, 13 Dec. In het bófcel »De Zwaan" is een gecombineerde vergadering gehouden van fabri kanten ea vertegenwoordigers van den landbouw in Zeeland en Noord-Brabant, ter bepreking der voor waarden, waarop het suikergehalte zou worden gecon tracteerd. De voornaamste fabrikanten waren tegenwoordig. Dr. Swaving, directeur van het rjjkslandbouwproef- station Breda, was mede ter vergadering aanwezig. De fabrikanten zullen, naar besloten is, voorloopig bjj wyie van proef voor de a.s. campagne contracten op suikergehalte sluiten. In dien zin zal een circulaire aan alle leden van den bond worden verzonden. Door de >Vereeniging van Nederlandsche Suiker- fabrikanten", gevestigd te Rozendaal, is de prjjs der suikerbieten, voor campagne 1892/93 benoodigd, vastge steld op elf gulden per 1000 kilovoor enkele streken ƒ11,50. Aan den heer J. Aelen, Roomsch-Katholiek priester alhier, is toegekend de medaille van Aimed Khel voor diensten als missionaris in Engelsch-Indië aan de troepen van Hare Britsche Majesteit bewezen. Ierselco, 16 Dec. Als een bewjjs, dat men niet te voorzichtig kan zjjn met wonden, die door spelden prikken ontstaan, diene het volgende: E°ne dame alhier heeft zich een veertien dagen geleden eene kleine onbeduidende wonde toegebracht aan een der handen met eene speld. De wond werd langzamerhand grooter in omvang en deze week was de hand zoo gezwollen, dat geneeskundige hulp in geroepen werd. De geneesheer constateerde, dat er een begin van bloedvergiftiging aanwezig was. Heden middag viel een kind van een bewoner der Damstraat van een stoel met het ongelukkig gevolg, dat een der armpjes gebroken is. Scherponisse, 17 Dec. Voor de betrekking van onderwjjzeres aan de openbare lagere school alhier hebben zich 2 sollicitanten aangemeld. Staveuisso, 17 Dec. Sinds eenige jaren bestaat in deze gemeente een Rijkstelegraaf kantoor. Zooals de diensturen nu geregeld zjjn is bedoeld kantoor, dat toch zeker voor het algemeen nut opgericht is, met het aanstaande Kerstfeest 86 (zegge zes-en-tachtig) uren achtereen gesloten. Of het niet wenscheljjk ware, de tegenwoordige dienstregeling door eene betere te ver vangen? Het kantoor ontvangt en verzendt jaarljjks ruim 1000 berichten. Het aantal is toch waarljjk zoo gering niet. JBiruinisse, 16 Dec. Ia de gisteren avond ge houden vergadering der afdeeLiDg Bruinisse der Neder landsche Visschery-voreenigiDg werd nogmaals de af scheiding van de vereeniging besproken. Metalgemeene stemmen werd wederom besloten zich af te scheiden. Tot leden van het bestuur der nieuwe vereeniging werden gekozen de heeren J. Ockerse Wz., P. Ockerse Cz., M. Otte, R. de Waal, W.. Jumelet, J. de Waal Gz., en. D. van den Berge Wz., Het batig slot der oude vereeniging ad f 7;42, werd met algemeene stemmen toegekend aan een alhier wonend schipper, die langen tyd buiten staat was zjjn werk te ver richten. Zierikzee, 18 Dec. Op 26 Nov. werd alhier eene vergadering gehouden van aandeelhouders in de op te richten vereeniging tot het aankoopen van een ClydeBdaler hengst. In die vergadering werd toen eene Commissie benoemd tot aankoop van zoodanigen hengst, welke Commissie bestond uit de H.H. kapt. Kromhout, vroeger militair lid der keuringscommissie, Mulock Houwer en Giljam. Deze commissie is de vorige week naar Schotland vertrokken en heeft aldaar aangekocht den 4-jarigen donkerbruinen Clydesdaler hengst »Pride of Burn bank", en voor particuliere rekening twee merrieveulens. Het vertrouwen bestaat dat de commissie goed Op 17 dezer is aan den zeedyk van het Cal. Waterschap »Nieuw-Bommenede" aangespoeld en opge- vi8cht door den opzichter J. Nieuwdorp, een fleschje met het volgende briefje: Arthur Renouf is noth drounded, Nov. 13, 1891. De vrjje vertaling luidt: Arthur Renouf is nog niet verdronken. Bjj Kon. beBl. zyn benoemd tot ontvanger, der dir. bel. en acc. te Veenendaal, Jhr. W. J. de Jonge, thans te Colynsplaat en te Vlymen de heer J. Spoor, thans te Slnis. De heer J. van 't Hof, benoemd onderwjjzer aan de openbare school te Colynsplaat, heeft voor zyne benoeming als zoodanig bedankt. Niet tieD, maar ruim vierhonderdduizend gulden wenscht de Vereeniging »Trouw aan Koning en Vaderland", als subsidie van het rjjk te ontvangen teneinde aan de oudstrijders van '30 en '31 ieder ƒ100 'sjaara te kunnen uitreiken. Op dit oogenblik zjjn er nog omstreeks 1400 in leven. Als Kerstgave. krjjgen bedoelde oudstrydors deze maand ƒ10 ieder; alleen zjj, die in gestichten zyn opge nomen, krjjgen ƒ5. De Haagsche Ct. bevat de toegezégde mededeelingen van den heer A. van Assen betreffende de zaak van Geel. Na eene herinnering aan hetgeen vroeger is beproefd om diens invrijheidstelling te verkrjjgen en eene beschouwing over de roeping der Regeering, laat de heer v. Assen zjjn adreB volgen aan H. M. de Koningin- Regentes. Hierin spreekt hjj zyne meening uit, dat Geel te zwaar is gestraft en eindigt met een beroep te doen op het gemoed der Koningin-Regentes om hem genade te verleenen. In een tweede adres naar aan leiding van het bericht dat Geel zjjn verderen straftjjd te Groningen zal doorbrengen, verklaart de heer van Assen de houding der raadslieden van Hare Majesteit onverdedigbaar. Hjj is van oordeel, dat de Minister van Justitie Geel voorwaardelijk in vrjjheid moet stellen. Hjj betreurt dat de Regeering H. M. niet geadviseerd heeft om tegenover den jeugdigen man gebruik te maken van het prerogatief der Kroon om gratie te verleenen. Naar zyn oordeel zou de natie het genadebetoon toejuichen en zou aan de zeer ontevreden stemming in het land, maar vooral aan die te Amster dam eene afleiding en wending worden gegeven, die hoogst weldadig op de openbare meening zou kuDnen inwerken. Uit het Duitse li. IV. Intusschen vervolgde een eenzame voetganger rustig zijn weg. Frits Engelmann, candidaat in de theologie, van wiens goed geslaagd examen wij vroeger ge waagden, bevond zich op reis naar Brunnow met het voornemen om persoonlijk de goede tijding aan zijne moeder te brengen. Den vovigen dag was hij nit Berlijn vertrokken, en had den nacht bij goede vrienden, wier pastorie op zijn weg lag, doorge bracht, en niettegenstaande de felle koude had hij dien morgen zijn reis reeds vroegtijdig voortgezet. De jonge man droeg pelskraag noch bonten muts, maar dit deerde hem niet; van zijné jeugd af aan had hij zich tegen het weder gehard, en zijne op voeding had hem in geen enkel opzicht verwend of verweekelijkt. Menigmaal had hij denzelfden weg afgelegd in eiken tijd van het jaar, want zijn mid delen veroorloofde!! hem niet gebruik te maken van den postwagen, die hem evenwel niet sneller naar de plaats zijner bestemming had kunnen brengen, dan zjjn gezonde beenen dit deden. Frits Engelmann had zyn vader vroeg verloren en zijn moeder had hem met moeite en ontbering groot gebracht, doch steeds zorg weten te dragen, dat zyn jeugd zonnig en gelukkig was, en daaraan had hjj het te danken, dat het leven hem steeds schoon en vroolijk toelachte. Zijn eerste opleiding had hij te Brunnow van den predikant Gottlieb ontvangen en daarna het gym nasium in de naburige stad bezocht. Hier moest hjj op een dakkamertje wonen en zich vergenoegen met hetgeen zijne hospita hem kon verschaffen. Maar de Zon- en feestdagen bracht hij te Brunnow door. Daór was het heerlijk, en gevoelde hij zich gelukkig. Vervolgens begaf hij zich welgemoed naar de Hoogeschool te Berlijn. Ook daar moest hij zich evenzeer behelpen, en door het geven van privaat lessen zijn studiekosten bestrijden. Hij werkte hard, maar bleef onder alles een dank bare en tevreden stemming behouden. Wel behoorde hij niet tot hen, die men gewoon was kranige studenten" te noemen, maar wie hem leerden kennen, waardeerden zyn opgewekte stem ming, zijn uitstekend verstand, zijn helder oordeel en zijn zelfstandig, edel karakter. Hij bezag het leven met een juisten blik, en den weg dien hij wenschte te gaan, zag hij duidelijk afgebakend voor zich liggen. Op één punt was hij niet bescheiden en niet met weinig tevreden. De schoonste bloem op wie zijn oog ooit was gevallen, had hij yoor zich zelf uitverkoren. De liefde voor Riekjen was als 't ware met hem opgegroeid, maar tegen niemand, zelfs niet tegen zyne moeder, had hij daar ooit met een enkel woord op gezinspeeld. En of zij die liefde beantwoordde Of hij durfde hopen? Thans, nu hij den eersten stap had gedaan op den weg, die hem een zelfstandig bestaan beloofde, ver langde hij zekerheid. Zijn hart klopte onrustig en het bloed joeg hem sneller door de aderen, nu hij dacht aan de beslis sende vraag, die hij nog heden beantwoord hoopte te zien. 'Onwillekeurig versnelde hij zyn tred. De lucht was blauw en onbewolkt, de sneeuw glinsterde in de stralen der winterzon. Hoe schoon had God deze aarde geschapen en welk een gelukkig te huis wachtte hem. Thans naderde hij het punt, waar men den weg naar Barenthin insloeg. Hij bleef een oogenblik stilstaan en zag naar alle kanten rond, toen zijn oog werd door een zwarte vormelooze massa, die geen honderd passen van de chaussée onbewegelijk op den grond lag. Was het een mensch, een dier, een pak dat iemand verloren had? Daar moest hij meer van weten, maar wie schetst u zijne verbazing, toen hij naderbij komende eene welbekende meisjesstem hoorde roepen t Komt daar eindelijk iemand om mij uit dien af schuwelijken pelszak te bevrijden?" Op zulk eene ontmoeting had onze candidaat zich allerminst voorbereid. Een reusachtige voeten zak, waaruit het aardigste meisjesgezicht smeekend maar toch lachend tot hem opzag. Riekjen 1 juffrouw Riekjen 1 Hoe is het mogelijk", riep hij op haar toesnellend. »Och Frits," antwoordde zij. Gij komt als door den hemel gezonden, om mij uit dezen ellendigen toestand te verlossen. Krischau van Tante Jetje heeft mij van zijn slede verloren, zonder er iets van te bemerken, want hij is in vollen draf doorgereden. Alleen kon ik den zak niet los krijgen." Het kostte Frits weinig tijd om het meisje nit haren onaangenamen toestand te helpen, en toen Riekjen weder frank en vrij op hare voeten stond, begon zij hartelijk te lachen. »Ik geloof waarlijk, dat de hemel u heeft, om mij te helpen, want ik ging zeer mijn zjn naar Barenthin.. Nu maar gauw naar huis, dan zijn wij er nog. vóór het middagmaal. Het zal mij verwonderen wat vader vap deze mislukte reis en zulk een onverwachten terugkeer zal zeggen." Frits belastte zich met den pelszak, waarop beide den weg naar Brunnow insloegen. Onderwijl moest bij haar vertellen, hoe het kwam, dat hij zich hier bier bevond, terwijl zij dacht, dat hij te Berlijn voor zijn examen zat te zwoegen. Toen zy den goeden uitslag vernam, wenschte zjj hem van harte geluk, terwijl zij zich verheugde in de bljjdschap zijner moeder. Daarop verhaalde hij haar van de betrekking als huisonderwijzer, die hij in Pommeren had ver kregen en waar hij zich over eepige dagen dacht heen te begeven. Voor dat hij zoo ver wegreisde, wilde hij zijn dierbaar tehuis en allen, die hij daar lief had, nog eens gezien hebben, en nu vertelde hij haar zijn plannen, wenschen en verwachtingen. Al sprekende werden zijne woorden hoe langer hoe'wegslepender, terwijl zijne gezellin, die straks nog zooveel had te zeggen, thans zwijgend naast hem voortliep. Toen hij eindelijk vraagde, of zy zijne liefde, het eenige wat hij. te geven had, wilde aannemen, en of zij wachten wilde, totdat hij haar een eigen tehuis kon aanbieden, toen zag zij hem aan met een ernstigen, innigen blik en zeide eenvoudig:. »Ja Frits." NV at waren die twee gelukkig 1 Onwillekeurig verhaastten zij hun stap, toen Riekjen eensklaps uitriep: »Maar wat zal vader wel zeggen. Kunt gij het u begrijpen, dat hij zijn zinnen heeft gezet op een schoonzoon als jonker Lodewijk?" Dominé Gottlieb had zijne courant reeds lang ter zijde gelegd en zat thans voor zijne schrijftafel in den -arbeid verdiept. Zijne vrouw hield zich met eenige huiselijke bezigheden onledig, en liep met' een bezorgd en na denkend gelaat de kamer in en uit. »Half twaalf," zeide zij, naar de ouderwetscke klok ziende, nu zal onze Riekjen haast te Baren thin zyn. Als Jetje het haar maar niet te moeielijk maakt, zij drijft zoo gaarne door, wat zij zich een maal heeft voorgenomen, en ik geloof niet, dat Riekjen er aan denkt jonker Lodewijk maar eenigs- zins aan te moedigen." Kom vrouw, leer mij geen meisje kennen. Men heeft geen harer tweemaal te vragen om rijk, voor naam en barones te worden."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1