ZlllUh/llStlli NIEUWSBODE Donderdag 10 December 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. KENNISGE VING. Belasting op de Honden. Lijst van Inkwartiering. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6090. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dea Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie. bikzee maken bekend: dat het suppletoir kohier der belasting op de honden van deze gemeente, over het dienstjaar 1891 op heden door hen is opgemaakt en van den 9den tot den 23sten dezer maand ter Secre tarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tjjd, tegen zjjn aanslag bjj den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bjj verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 7 December 1891. De Burgemeester en Wethouders, Ch. W. VERMEIJS. De Secretaris, JAN" SNELLEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de lijst der inwoners dezer gemeente, die voor het ver- leencn van. inkwarticriug en onder houd in aanmerking komen, naar aanleiding van art. 17 der Wet van den 14 September 1866 (Staatsbl. No. 138). door hen is herzien en vastgesteld onder dagteekeniDg van den 7den dezer maand; dat die lijst is aangeplakt in den benedengang van het Eaadhuia en van beden af, gedurende veertien dagen op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Zierikzee, den 8 December 1891. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De «Romeinsche quaestie" houdt dezer dagen meer dan vroeger de gemoederen bezig. Het valt niet te ontkennen, dat het gebeurde te Rome met de Fransche pelgrims meer dan dit vóór dien tijd het geval was, de aandacht op den Paus heeft doen richten, en dat de vraag naar de wenschelijkheid om eene betere regeling in 't leven te roepen omtrent de al of niet wereldlijke macht van den Paus meer op den voorgrond treedt. Scheen bet een tijdlang alsof men zich na 1871 in het onvermijdelijke, al was het dan ook onder protest, zou schikken, de eischdat den Paus evenals voorheen wereldlijk vorst zou zijn, wordt nu in bijna elk Parlement, ten tijde dat de begrootingen worden behandeld, gesteld. In deze dagen kwam die vraag in niet minder dan drie Parlementen ter sprake. Het eerste in Oos- tenrijJc in de vergadering der delegatie, waar de afgevaardigde Von Zallinger, de positie van den Paus ter sprake bracht. Volgens hem zou een onver schillig dulden van den thans bestaanden toestand te Rome niets anders zijn, dan eene erkenning der revolutie tegenover alle legatieve tronen. Geen troon toch is ouder, meer volgens de wet in de be schaafde wereld, dan de troon van den Paus, en elke door God gestelde macht handelt slechts in haar eigen welbegrepen belang en ten bate van het herstel der geschokte maatschappelijke orde, indien zij de rechten van den H. Stoel ondersteunt. Willen de Europeesche regeeringen aan de logica der revolu tionairen hare schrijnende scherpte ontleenen, willen zij aan de legitimiteit der tronen, en in het alge meen aan de politieke en sociale orde den waarborg der duurzaamheid hergeven, dan is 't de hoogste tijd den oudsten en legitiemsten troon op eenigerlei wijze in zijn recht te herstellen. Dat deze rede voering niet door allen wordt gedeeld is begrijpelijk; verschillende sprekers kwamen er dan ook tegeu op en de Minister vau Buitenlandsche Zaken, Graaf Kalnoky, antwoordde den spreker. Hij meende dat dit vraagstuk, dat zoovele groote geesten en poli tieke koppen had beziggehouden, zonder tot eenig practisch resultaat te voeren, ook door hem wel met zou kunnen worden opgelost. Hij wensehte slechts op twee punten te wijzen. Het eene is, dat de Regeering zich volkomen bewust is, dal, de over- groote meerderheid der bevolking van Oostenrjjk- Hongarije Katholiek is, en dus zeer goed voor oogen houdt dat op hare gevoelens, have rechtvaardige wenschen en meeningen zooveel mogelijk behoort te worden gelet. De Regeering koestert ook den wensch dat de positie van den Heiligen Vader eene zoo danige zij, welke de volledige onafhankelijkheid, gelijk zij aan het hoofd der katholieke kerk toekomt en voor hen noodzakelijk is, in zich sluit. Die positie zij eene zoodanige, dat zij het Pausdom eu den Paus zeiven bevredigt, want als ook aan die zijde de tevredenheid duurzaam is, zal de vrede, gelijk die gewenscht wordt, tusschen het Pausdom en het Koninkrijk Italië tot stand zijn gekomen. Als daartoe iets kan worden bijgedragen is de Regeering daartoe bereid. Maar de algemeene wensch der bevolking is tevens met Italië in vrede en vriendschap te leven. Een stoute greep in bet gewichtige vraagstuk doen, zou zijn het gevoel der Italiaansche natie krenken en daartoe is wensch noch aanleiding. Hoe diplo matiek de Minister zich ook uitdrukte, toch heeft zijne rede in Italië een ongunstigen indruk gemaakt. De wensch door hem uitgesproken, dat de positie van den Paus zoodanig worden zal, dat zij hem zelf voldoet, is de aanleiding ook tot eene interpellatie in de Italiaansche Kamer geweest. De Minister- President heeft echter verzekert, dat er voor Italië geene Romeinsche quaestie bestaat; dat de woorden van den Oostenrykschen staatsman niet goed begrepen zijn en dat de verhouding tusschen het Vaticaan en de Regeering blijven zal Zooals zij is. Iedereen weet, dat Oostenrijk niet zich zal be moeien met Italië's binnenlandsche aangelegenheden, maar dat het wel ten allen tijde bereid zal worden bevonden om de behulpzame hand te bieden, indien Italië door een machtigen vijand wordt aangevallen. In de Italiaansche Kamer is deze week ook de financieele rede door den Minister van Financiën gehouden. Daaruit blijkt, dat de staatsbegrooting 1892/93 een overschot aantoont, ten gevolge van bezuinigingen en van de nieuwe financieele maat regelen. De Minister zeide, dat het geraamd tekort over 1891/92 op 3ys millioen geschat, tot 1 millioen was verminderd en dat de volgende begrooting een overschot aanwees. De Regeering voerde bezuini gingen in tot een bedrag van 162 millioen, terwijl de werkelijke uitgaven met 42 millioen moeten vermeerderd worden. De Regeering zal zich tot geene nieuwe uitgaven verbinden, zonder dat een aequivalent in de ontvangsten daartegenover staat. Yolgens den Minister zullen de voorstellen der Regeering bet evenwicht op het budget voor goed herstellen. Voorwaar eene schoone toekomst voor Italië, dat in de laatste jaren met een financiëelen ondergang werd bedreigd, en waar de lasten zoo hoog waren gestegen, dat er aan vermeerdering niet te denken viel. In 1FranJcrijlc houdt de Senaat zich nog maar steeds bezig met het onderzoek der nieuwe tarieven. In de Kamer is men nog bezig met de begrootingen. Toegestaan is een bedrag van 50,000 frs. om hulp te verleenen aan de mijnwerkers te Monthieux. De bedoeling van den voorsteller was om hen in staat te stellen, de miju, die thans door de maatschappij is verlaten en' door hen geëxploiteerd wordt, te koopen. Maar daartegen kwam de Kamer op. Terecht meende men dat dit een staats-socialisme zou zijn, dat vol gevaren is. De Kamer verbond dan ook aan de goedkeuring van dien post de uitdrukke lijke voorwaarde, dat het geld niet mag strekken tot den aankoop, maar verdeeld moet worden onder de behoeftige mijnarbeiders, die zooveel geleden hebben door den stilstand van het werk. Ook kier zal eene interpellatie tegen de Regeering worden gericht over de houding die dat lichaam zal aan nemen tegen de geestelijken. Op den 10 December zou de Minister antwoorden op de hem te stellen vragen; een ander bericht zegt echter, dat de Ministerraad zou besloten hebben, de interpellatie tot na de afdoening der begrooting uit te stellen. De gewezen Keizer van Br axil iëDom Pedro II, is te Parijs overleden aan de gevolgen eener gevatte koude. Hij was 66 jaar. Politieke beteekenis heeft dit overlijden niet, daar hij na eene rustige regeering bet vorige jaar plotseling van den troon werd ge- stooten. Sinds dien tijd leefde hij te Parijs. De ex-Keizer was een zeer wetenschappelijk man en lid van verscheidene geleerde genootschappen. Amerika. In Chicago werden vjjf vrouwen benoemd tot lid van de commissie, belast met het onderzoek van fabrieken, op een salaris van 1000 dollars per jaar. Zjj zjjn verplicht om al de fabrieken, waarin vrouwen en kinderen arbeiden, elke week te bezoeken en de noodige aanwijzingen ter bevordering van de gezondheid te geven. Daar -zij van eene wettelijke volmacht voorzien zij o, hebben zjj reeds vele misbruiken uitgeroeid. Volgens hare mededeelingen te oordeelen, sprnit het kwaad, waartegen zij kampen, minder uit de gestreng heid of de onhandelbaarheid der patroons voort, dan wel uit de lichtzinnigheid en onvoorzichtigheid der arbeidsters, die het bovendien met geen gunstig oog aanzien, als er verandering in de bestaande toestanden wordt gebracht. Zij volharden liever in het oude, schadelijke, dan om iets nieuws aan te nemen en zoo zijn zjj grootendeels zeiven de schuld harer ellende. Da dynamiet-ontploffing te New-York bracht begrijpelijkerwijze groote opschndding in Broadway te weeg. Het geluid van den schok deed aan dat vau een kanonschot denken. De voorbijgangers zagen het hoek huis van de rechterstraat, waarin vele kantoren zyn gevestigd, hevig wankelen en rook- en stofwolken er nit opstygen. Onder het verbrijzelen van alle vensters werd het lichaam van een man door een der ramen geslingerd; het viel op het trottoir. Een oogenblik ademde - de man nog, maar weldra was hjj een lyk. Kort daarna werden eenige zwaar gewonden het gebouw uitgedragen. Onder hen was de,grjjze Russel Sage, die, aanvankelijk sprakeloos, ten slotte de volgende ver klaring gaf: «Twee, my onbekende personen, zyn in mijn kantoor gekomen; zij eischten onmiddellijke betaling van een millioen dollars; ik vraagde eenigen tyd om te beraden; een van de mannen opende een zwart valies, nam daar iets uit en wierp het tegen den muur Van wat daarna is geschied, herinner ik mij niets meer. Men gelooft, dat de onbekenden beiden gedood zyn een hunner moet de man zijn, die uit het venster werd geslingerd". Dat de heer Russel Sage zelf is gered, scbynt wonder baarlijk, de andere personen van zyn kantoor toch zijn gedood. De aanblik, dien zijn bureaux bieden, moet verschrikkelijk zijn. Het kantoor is niets meer dan een overal met bloed bespatte bouwval, waariu men menschelyke ledematen verspreid ziet liggen. De overtuiging wint veld, dat de twee binnendringers krankzinnigen waven, aan een gesticht ontsnapt. De beer Russel Sige moet dreigbrieven ontvangen hebben, onderteekend Walsh, waarin de betaliüg van 1.200.000 dollars werd geëiacht, met welke som de schrijver in staat zou gesteld zyn twee weduwen te huwen, die een proces over millioenen voerden! De schryver moet niet Walsh maar Wilson heeten en een oud-hotelhouder uit Lake George zyn; by werd in meer dan één ge sticht opgesloten, maar telkens ontslagen of by wist te ontsnappen en zond toen verscheidene dreigbrieven rond in den trant van dien aan Russel Sage. New*York, 7 Dec. Bij de terechtstelling door middel van electriciteit in de gevangenis «SingSing", moest, blijkens de verklaringen van ooggetuigen, de electrische stroom drie malen worden aangewend alvorens bjj het slachtoffer het leven gebluscht was. Turkije. Volgens bericht uit Konstantinopel is er onder de officieren eene samenzwering ontdekt tot onttroning van den Sultan. Vele arrestatiën zouden hebben plaats gehad, waaronder ook die van des Sultans adjudant. De gearresteerde hoofdpersoon is generaal Mebmed Daoed. Frankrijk. Te Parijs heerscht groote ontsteltenis over een moord, in het hartje der hoofdstad gepleegd op de 75jarige barones Dellard, weduwe van een kolonel, in hare woning op den Boulevard du Temple. Hare dienstbode, Delphine Houbre, was uitgegaan om eene boodschap, toen een welgekleed jongmensch, met een hoogen hoed op en een portefeuille onder den arm, haar te spreken verzocht. Hij werd door den concierge toegelaten. Een kwartier later thuis komende, vond de dienstbode alles donker. »Mevrouw, waar is u?" vraagde zij, maar kreeg geen antwoord. Zij stak de lamp op en daar schoot een man met een bebloed mes in de hand op haar toe, sloeg haar de lamp uit de hand en stak haar bij herhaling in de keel. Nochtans slaagde zij er in een venster te bereiken en om hulp te roepen. Middelerwijl ging de andere den trap af, zeide in het voorbijgaan tot den concierge«Sluit de deur, er zijn dieven in huis 1" en ging bedaard heen. Vervolgens kwam ook Delphine beneden en viel bewusteloos neer. Men vond de barones op den grond, het hoofd bijna van den romp gesneden en de meu bels in het salon opengebroken. Terwijl men aan het onderzoeken was, kwam er een briefje van baron Dellard, die bij zijne moeder woonde, haar meldende dat hij uit eten bleef. Het wapen van den moordenaar is gevonden: een voor snijmes van 37 centimeter. Aan het leven der dienstbode werd eerst gewanhoopt, doch volgens de laatste berichten is het gevaar geweken. Duitschland. De Berljjnsche geneesheeren komen meer en meer tot de overtuiging, dat de influenza besmettelijk is. Vandaar dat zy strenge afzondering der zieken aan bevelen. Intusscben breidt de zonderlinge ziekte zich snel uit, vooral in de provinciën Oost Pruisen en Hanover. Scholen en andere openbare instellingen ondervinden eenige moeielykheid, niet door gebrek aan leerlingen, maar doordat bjj na uitsluitend volwassen personen, dus de onderwijzers, worden aangetast. Twee Hannoversche paarden waren in den oorlog van Duitschland en Frankryk steeds voor denzelfden ammunitiewagen gespannen. Een van bun stierf dezer dagen. Na dien tyd wilde hét overblijvende paard geen voedsel meer gebruiken. Men zette naast het Mier andere paarden, doch bet nam van deze geen notitie. Het keek gedurig naar den ingang van den stal of zyn vriend Diet terugkwam. Alle zorg voor 't beest was te vergeefs. Korten tyd daarna stierf 't zonder zyn voedsel te hebben aangeraakt. Een provinciaal blad deelt mede, dat de Duitscbe Keizer onlangs by de beëediging vaD eeDige rekruten de volgende toespraak heeft gehouden. RekrutenGy hebt thans ten aanhoore van dienaren van God en voor dit altaar my trouw gezworen. Gy zjjt nog te jong om de ware beteekenis van hetgeen zoo even gesproken is te begrypen. Maar Btreeft in de eerste plaats er naar, om de u gegeven voorschriften en lessen altjjd op te volgen. Gy hebt my trouw ge zworen; dit, kinderen mijner garde, beteebent dat gy nu mijne soldaten zjjt. Gy hebt u aan my met lyf en ziel verbonden. Er bestaat voor u slechts ééa vijand, en deze is mjjn vjj&nd. Bjj de tegenwoordige socialistische woelingen kan het gebeuren, dat ik u beveel uwe eigen bloedverwanten, uwe broeders, ja, uwe ouders neer te schieten, hetgeen God verhoeden moge. Maar zoo neen, dan moet gy mjjne bevelen zonder morren opvolgen", enz. De Freisinnige Zeilang zegt naar aanleiding hiervan »Wy kunnen van onzen kant niet gelooven, dat de Keizer gesproken heeft, zooals wij hier vermeld vinden. Dit is blykbaar een groot misverstand. Nu echter het hier aangevoerde openbaar is gemaakt, achten wij eene spoedige logenstraffing van militairen dringend raad- België. Een Belgisch oud-strijder van 82 jaar, de heer Bernard Rosseau te Armentriéres, is onder zonderlinge omstandigheden overleden. De heer Rosseau, die io 1831 aan de Belgische om wenteling deelnam, had uit erkentenis van het Belgische gouvernement 't herinneringskruis ontvangen. Dit jaar was zijn pensioen vermeerderd geworden met 200 frs. Toen de grjjsaard door den Belgischen Consul dit nieuws vernam, gevoelde hij zulk een blijd schap, dat hjj getroffen werd door eene beroerte en onmiddellijk dood bleef. Nederland. 's Gravenhage, 8 Dec. Tweede Kamer. Besloten is om morgenavond een vergadering te houden. De justitie-begrooting was verder aan de orde. De heer Noordtzjj vroeg verzekering van de rechts positie van de kerkeljjke gezindheden, die wettig bestaan hebben. Omtrent de uitvoering der arbeidswet, voerde de heer Bahlmann tal van bezwaren aan. Vrouwen behooren niet reeds '6 avonds 7 uur zich naar huis te begeven, althans niet stryksters en bleeksters. Het Koninklijk besluit van 15 Juli jl. legt der industrie onnoodige hinderpalen in den weg. Aan den arbeids-inspecteur is daarbjj te groote macht gegeven. Spreker wilde ook appèl van de beslissingen der inspecteurs op Gedep. Staten en herziening der uitvoeringsmaatregelen ter wegneming van onnoodige belemmeringen. De heer Rutgers vroeg nader naar de bedoelingen der Regeering ten aanzien van de verzekering van werklieden tegen den ouden dag, of zy zich alleen wil bepalen tot verzekering van handwerkslieden of tot allen, die, onafhankelijk van hun bedrjjf, evenmin als de handwerkslieden voor den ouden dag kunnen zorgen. De heer Kerdjjk bestreed de door den heer Bahlmann gevraagde verslapping der arbeidswet en dringt in tegendeel op strenge handhaving aan. Over de werking was by tevreden. Hij waarschuwde tegen arbitrale uitspraken in zake arbeidswetgeving. Dit stelsel verdedigde de heer Van Velzen, die wensehte dat veel van de arbeidsregeling van justitie naar waterstaat werd overgebracht. De heer Mutsaers droDg aan op matiging in de uit voering der arbeidswet, anders vernietigt zij de ny verheid. 's Graveuliajre, 8 Dec. De heer Schepel heeft de volgende motie ingediend ter behandeling bjj de begrooting van bet departement van Binnenlandsche Zaken in de Tweede Kamer: «De Kamer, van oordeel, dat 's lands belang nog meer bevorderd zal worden door het instellen van een ministerieel departement van landbouw dan door het aanstellen van een inspecteur van het landbouw-onder- wijB, verzoekt de regeering de daarvoor noodige maatregelen te willen nemen, en gaat over tot de orde van den dag". In verschillende bladen werd er destyds op ge wezen, dat de rang van den minister van oorlog (jong luitenant-kolonel) tpgenover de kolonels en generaals van het leger tot scheeve verhoudingen aanleiding koe geven. Volgens een verhaal, dat in Den Haag op de Witte Sociëteit de ronde doet, had dezer dagen het volgende plaats. De minister Seyffardt, die zyn uniform van luitenant kolonel van den generalen staf schyut te dragen, passeerde op straat een generaal. De minister, of beter de luitenant-kolonel, salueerde den generaal niet. Deze, den heer Seyffardt niet persoonljjk kennende, riep den overste en vroeg hem, waarom hjj geen eerebewjjzen beweeB aan zyn meerdere. De heer Seyffardt antwoordde: »Jk ben de minister van oorlog". >0, pardon, excellentie! antwoordde de generaal, salueerde den minister en ging verder. Verreweg het grootste gedeelte der haringvloot is te Scheven ingen teruggekeerd. Geen der aangekomen schippers heeft van de schuitZeven Gebroeders", schipper D. Verbeen, reeder W. van de Zwet, iets ontdekt of gezien, zoodat thans het ergste omtrent dien bodem wordt gevreesd, te meer nog omdat na den storm van 11 November 11. zjjn ankertuig en een deel zijner netten reeds te Scheveningen zyn aangebracht. Botterdam, 7 Dec. 'De booten der «Deutsche Ost-Afrika-Linie", varende, volgens verdrag met het Duitsche Ryk, van Hamburg naar Oost-Afrika, en wel naar Tanga, Dar-es Salaam, Zanzibar, Lindi, Mozambique, Delagoabaai en Natal, namen tot nu de reis over Rotterdam, Lissabon en Napels. Voortaan zullen de uitvarende booten Rotterdam niet meer aandoen, maar Amsterdam als Hollandsche haven hebben. De in de volgende te verwachten uit varende boot, zal de laatste zjjn die Rotterdam aandoet. Van Januari af is de dienst te Amsterdam, alwaar tot agenten zyn benoemd de hh. Breuker en Wambersie. De naar huis komende booten bly ven echter voorloopig Rotterdam aandoeD, daar een groot deel harer goederen van hier met de Rynschepen kan worden verzonden. Eene ontzettende gebeurtenis had in de afgeloopen week te Hilgersberg plaats. Een broeder stak met een lucifer de kleederen zijner zuster in brand, waardoor deze in brand geraakte en, hoewel de vlammen gedooft werden, is het meisje den volgenden dag aan de ge volgen overleden. Toch zal de strafwet in deze op den dader niet kunnen worden toegepast, daar deze slechts 4 jaren oud is het slachtoffer had den leeftijd van 2'/2 jaar bereikt. Ginneken, 6 Dec. Dat een paard langzamerhand zjjn meester leert kennen, is een bewezen waarheid. Een sterk staaltje hiervan kwam enkele dagen geleden alhier voor. Een koetsier van den tram, die 's avonds met zjjn paard stalwaarts wilde keeren, had ditmaal vergeten in de gewone herberg zyn borreltje te drinken. Het trouwe beest, dat enkele stappen na hem aankwam bleef eensklaps staan en toen zyn geleider, die my merend al een fieel eindje weegs was voortgeloopen, omkeek, bemerkte hjj, dat zijn metgezel hem herinnerde, eventjes zjjn «wippertje" te nemen, althans het beest had het voorste gedeelte van zyn kop reeds in de herberg gestoken. Begrypeijjk ontviel hem: »o ja, dat is waar ook, byna had ik het vergeten", en <ie man maakte rechtsomkeert en bestelde de hospes zyn gewoon slokje. Borgen op Zoom, 7 Dec. In den gemeente raad is besloten, overeenkomstig het advies van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, aan den Minister van Waterstaat een adres van adhaeeie te zenden in zake van het adres van het hoofdbestuur der ver eeniging «Schuttevaer" tot het verkrijgen van eene vlnohthaven op de rivier het Krammer. Stelleucïa,ui. Ten dienste der scheepvaart, is alhier aan het havenhoofd, vanwege de marine een lantaarn geplaatst, om daarin by avond licht te ont steken. Het licht dat aldaar van wege de gemeente steeds werd ontstoken, komt daardoor te vervallen. Binnen korten tyd zullen naar men verneemt, van wege het departement van Marine in deze gemeente nog twee lantaarns, tot gelijk doel, worden aangebracht, te weten de eene lantaarn in het zoogenaamde Molen- poldertje en de andere in de Scharrezeepolder. Mi<lclelï*arr»is. Het dioptriek licht op het westelijk havenhoofd is weder ontstoken. Het licht op den nieuwen opstand staat bijna 2 meters ten zuid westen van de plaats, waar het vroeger Btond en is 3.20 meter hooger. Dit zal een groote verbetering voor de scheepvaart zyn. Middelburg-, 8 Dec. Naar men ons mededeelt heeft de commissie, welke pogingen in het werk had gesteld de bargedienBt van hier op Vlissingen aan te koopen, voorloopig besloten geen verdere pogingen in het werk te stellen, ten einde het voor den aan koop van de Btoombargedienst benoodigde kapitaal bjjeen te brengen. Bjj beschikking van den Minister van Binnen landsche Zaken is voor het jaar 1892 benoemd tot secretaris bjj den geneeskundigen raad voor Zeeland en Wosteljjk Noord-Brabant J. J. Berdenis van Berlekom, arts te Middelburg. Benoemd tot gemeente-veldwachter te Oostkapelle J. van Slujjs, agent van politie te Middelburg. Kloetinge. Den 3n dezer leed deze gemeente een groot verlies; op dien dag toch overleed alhier de heer F. J. Haman, practiseerend geneesheer, die gedurende 37 jaar in deze gemèente 'tot heil van velen werkzaam was. Hjj was gedurende al dien tyd voor byna allen niet alleen de ervaren en voorzichtige arts, maar ook in bange oogenblik ken de kloek beradi-u en krachtig handelende vriend, die ook dan, als wetenschap en kunst te kort schoten om herstel aan te brengen, door een vriendeljjk en harteljjk woord, goeden raad en daad, troost en bemoediging bracht. Hoewel reeds geruimen tjjd lydend, bezocht hjj eigen leed niet achtende tot verleden Maandag avond nog zjjne patiënten en heden, eene week later, werd reeds zyn stoffelijk overschot in stillen eenvoud ten grave gebracht. De burgemeester en de predikant dezer gemeente spraken by de geopende groeve treffende woorden van rouw en deelneming. De heer Den Bouwmeester, Bcboonzoon des overledenen, dankte de sprekers en verdere aanwezigen voor de laatste eer den afgestorvene bewezen. Ondanks den regeD, die by stroomen neerviel, was er een groot aantal ingezetenen der gemeente op het kerkhof tegenwoordig. Geen wonder, het verlies is groot! Het tegenwoordig levende geslacht te Klootinge zal hem zeker nimmer vergeten. De ledige plaats, die bjj achterlaat, zal door een ander moeielyk vervuld kunnen worden, zoodat Kloetinge nog lang zijn gemis zal Zijue assche ruste in vrede te midden van zoo velen, wier ljjden hjj zoo dikwerf verzacht heeft. Kortgene, 7 Dec. Als een bewijs dat het wild niet overal even schaarsch ia, kan dienen, dat de vorige week door een gezelschap GoeBche jagers onder deze gemeente in ll/a dag (by ongunstig weder) 108 hazen zyn geschoten. Zaterdag hebben alhier twee arbeiders, bezig zijnde om putten te maken tot het planten van boomen, in den dyk tusschen den Adriaan- en Oud-Kortgeen- polder, onder deze gemeente, het geraamte gevonden van een mensch, dat nog geheel gaaf was, doch bjj aanraking ineen viel. Daar al de tanden in het gebit aanwezig waren, kan worden afgeleid, dat het een jong mensch moet zjjn geweeBt. Verder zijn er nog bjj gevonden eenige koperen knoopjes, op één waarvan behalve een wapen de woorden «Republique Frai^aise" benevens een eindje koperen ketting en een priempje zooals vroeger by de militairen in gebruik waren voor ruimnaald. Men verdiept zich in gissingen omtrent de herkomst van dat geraamte. Goes, 7 Dec. «De kleeren maken den man", dat is eene van die spreekwoorden, waaraan naar onze begrippen een luchtje is. «Men noemt geen koe bont of er iB een vlekje aan" «zooals de waard is vertrouwt hjj zjjne gaBten" e. d. g. zouden in onzen tijd de eer niet meer waardig gekeurd worden om in de rjj onzer spreekwoorden te worden opgenomen. «De kleeren maken den man". Daar heb je nu b.v. onze Zuid-Bevelandsche boeren. In hun eigenaardig pak met eigenaardigen hoed, z.g. boerenhoed, maken zy op den vreemdeling den indruk van op en top «boeren", d.w.z. achterlijk te zjjn. Nog niet lang ge leden haalden de landbouwers uit audere streken, waar de landman niet door zjjne kleederdracht in 't oog valt, min of meer medelijdend de schouders op voor hunne collega's met zilveren broekstukken, gouden hemdsknoopen en boerenhoed. Langen tyd geleden, voor de trein door ons eiland snorde, moge daartoe aanleiding bestaan hebben, of schoon de landbouwers in andere streken toen ook nog niet waren wat ze nu zjjn. Maar Stephenson's uitvinding, die nivelleur van ouderwetache toestanden, heeft ook op Zuid-Beveland heel wat ten goede gewrocht. N'en déplaise het ouderwetache costuum van den «Goeschen boer", is het meerendeel onzer laodbouwers uiterst practische menschen geworden, die met oordeel eene keuze gedaan hebben uit de nieuwste uitvindingen en verbeteringen op het gebied van landbouw en vee teelt. Wie don besten onzer toondagen (veemarkten) heeft bezocht, heeft zich kunnen overtuigen, dat op het gebied van de veeteelt onze landbouwers zich met velen hunner vakgenooten van elders kunnen meten. Op hoeveel hofsteden treft men geen zaai- en dorsch- machines aan, als zooveel bewyzen, dat de «boerenhoed1* geen beletsel is voor den vooruitgang Pleiten daarvoor ook niet de vereen iging tot vergoeding van hagelschade en die tot den gezamenlyken aankoop van kunstmest stoffen Evenmin als «het verstand komt voor de jaren", evenmin houdt het eenige relatie met het aan- of uittrekken van een ander pak: De kleeren maken den man niet! Dat nu onze landbouwers niet zoo verbazend hard van stapel loopen, als deze elders, dikwyls tot hunne schade, hebben gedaan, wie zal hun dat kwaljjk nemen Als de Zuid-BevelandBche boeren voortgaan op den weg, dien zy eenmaal hebben ingeslagen (en er is geen enkel verschijnsel, dat het tegendeel doet ver moeden), dan zullen zjj eerlang in weerwil van hun onderwetschen dracht met de besten hunner vak genooten op één lijn kunnen gesteld worden. Welke boer heeft den kapitein eener stoomboot niet eens aan den machinist het commando hooren geven: »zacht aan vooruit 1" «De kat - uit den -boom kjjken" is nog geen bewjjs van domheid en achterlijkheid en het vaderlandsche spreekwoord: «Een schip op strand (in casu een ver ongelukte boer) een baken in zee" is w 1 een waar woord. Tholen, 7 Dec. Het Sint-Nicolaasfeest is voor de kinderen der bewaarschool alhier weder een ware feestdag geweest, die wel in herinnering by de kleinen zal blijven, daar zy dagen te voren zich al verhengen in het blyde vooruitzicht weder een prettig daagje, door de dames M. van Stapelen en C. Augustijn bereid, te gemoet gaan. De dames vinden het dan ook een genot zich daarmede te belasten en het hun aangenaam te maken, door hun te onthalen op koffie, broodjes met vleesch, krentekoeken en gebak, alsmede prente- boeken, en bovendien de armsten te verrassen met pakjes waarin kleediDgstukken zyn, zoodat zjj allen vergenoegd en dankbaar huiswaarts keeren en hunne ouders gaan verblyden, welke de beide dames dank zeggen en bun lof toebrengen voor bun edel doel. Brulnisse, 8 Dec. In de heden gehouden ver gadering van de afdeeling Bruinisse van de Vereeniging tot bevordering van de Neder). Visscherjj is besloten de afdeeling te ontbinden. Terstond werd eene nieuwe vereenigirg opgericht, die zich niet zal aan sluiten aan de Vereeniging ter bevordering der Nederl. Visscherjj. Tot voorzitter dier vereeniging werd gekozen de heer Jan Ockerse Wz. en tot secretaris de heer Jac. de Waal. In eene volgende vergadering zal het bestuur verder voltallig gemaakt worden. Id de vorige week verzond men van hier ongeveer 1100 ton mosselen naar België, 400 naar Rotterdam en plus minus 1500 balen naar Engeland, Duitschland, enz. Zierïlczoe, 9 Dec, Naar wjj vernemen is de Vereebe Gracht alhier gepacht door den heer J. van Schelven Az., ten behoeve der IJsvereeniging. Alzoo heeft deze thans haar eigen terrein. Bjj het examen op 7 dezer te 's Hagé voor de vrye- en orde-oefeningen der gymmastiek, is geslaagd de heer A. L. C. van der Baan, onderwjjzer te Berke'? e. a., geboortig van Zaamslag. Men schrijft ons uit Biervliet: «Beter laat dan nooit" dacht onze winkelier, algemeen gekend als Bram zonder genade, die dezer dagen op een leeftijd van verre in de zeventig zich van het Nederl. Herv. genootschap afscheidde. Door zijn invloed wist hij alle andersdenkenden, die met hem in kerkelijke colleges zitting hadden, uit te werpen. Met alle dominéés, onverschillig welke richting ook toegedaan, kreeg hij het aan den stok, waaruit men haast besluiten zou, dat deze eerste doleantie in Biervliet veel te laat is gekomen. Naar wij vernemen zal de stad Christiania eerlang electrisch verlicht worden. De levering van dit Centraalstation, hetwelk in het najaar 1892 in werking moet zijn, en voor een vermogen van 1600 P.K. ingericht zal worden, is voor de som van 1,200,000 kronen aan de firma Schuckert Co, opgedragen. Veertien firma'swaaronder verschillende Engelsche, waren uitgenoodigd om hiervoor plannen en begrootingen in te dienen, en werd het plan der firma Schuckert en Co. door den gemeenteraad met algemeene stemmen aangenomen. De werkzaamheden op het wrak van de op de Suikerplaat bjj Terneuzen gezonken stoomboot «Wood stock" zijn door de MaassluiBsche Bergings-maatschappij gestaakt. De lading is grootendeels geborgen en naar Antwerpen vervoerd, terwyl de nog in het wrak aan wezige staven jjzer door de voortdurende verzanding niet meer te bereiken zyn. De bergers zjjn huiswaarts gekeerd. Mej. M. Blom, uit Delft, die voor eenige weken hier bjj een val van de stoomtram een ernstige ver wonding bekwam, is Zaterdag in «Brovono", na een smartelijk lijden, overleden. Door de Britsche Regeering is aan J. Van Rees, kapitein van de sleepboot «Zuid-Holland", te Maassluis, toegekend een geschenk, bestaande uit een groote zilveren schenkkan in étui, ter erkenning van de op 24 Januari dezes jaars door hem aan de bemanning van het te Sunderland te huis behoorende stoomschip «Lero" bewezen diensten. De bemanning van gemelde sleepboot zal geldelyke belooningen ontvangen. Het geschenk werd aan kapitein Yan Rees met een harteljjk woord van den waarnemenden burgemeester ten Raadhuize uitgereikt. Eene vrouw uit Oudeschoot, die met haren buurman op den loop is gegaao, is te Amsterdam opgespoord. De kinderen, die zy medegenomen had, zjjn door de zorg der politie aan den vader teruggegeven. Deze wil echter geen pogingen doen om zjjne ontrouwe echtgenoote te doen wederkeeren. Als bjjzonderheid kan worden medegedeeld dat te Charlois een pereboom voor den tweeden maal in bloei staat. Een vreemd gezicht in December! Naar men meldt, zullen de traktementen van de politie-agenten te Amsterdam eerstdaags verhoogd worden. Naar men verneemt heeft het hoofdbestuur der vereeniging «Trouw aan Koning en Vaderland", die zich ten doel stelt aan de nog overgebleven oudBtrjjders van 1830-31 een onbezorgden ouden dag te verschaffen, nu ongeveer f 22000 ontvangen. Groot is dit cjjter niet, vooral niet, wanneer men in aanmerking neemt, dat daaronder ook begrepen G de opbrengst eener algemeene collecte voor zoover die reeds gehouden is. In overleg met den verantwoordelijken redacteur van Recht voor Allen is door den centralen raad van den sociaal-democratischen bond benoemd tot mede- werker-redacteur van dat blad J. Cornelissen, leeraar aan de ryksnormaalschool te Middelburg, onder de sociaal-democraten bekend als Clemens. RECHTSZAKEN. Midrtelburg, 7 Dec. Ter griffie der Arrondisse- ments-Rechtbank alhier is op heden èn door den verdediger èu door den Mïïcier van justitie hooger beroep aangeteekend tegen het door die rechtbank op den 25 November 11. ge wezen vonnis, waarbij N. J. C., oud 25 jaren, koopman te Middelburg, wegens heling werd veroordeeld tot eene ge- vangenisstraf van drie i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1