ZIERIKZEESCHE M F. I W S B» IIE. Zaterdag 5 December 1891. Eerste Blad. ST.- FEUILLETON. r Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6088. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De DIRECTEUR van het Postkantoor te Zierikzee maakt bekend, dat ter gelegenheid van het St.-Nicolaasfeest, op aanstaanden Zondag, den 6en dezer, gedurende de gewone openingsuren van het kantoor (van 89 's morgens, 12 's namidd en 78 's avonds) Postpakketten ter verzending zullen worden aangenomen. Het Publiek wordt in zijn eigen belang verzocht voor zorgvuldige inpakking en adresseering der Pakketten zorg te dragen. Indien de adressen niet op de omslagen der Pakketten zelf geschreven ot gedrukt zijn, wordt stevige op- of aanhechting der adressen aanbevolen. Opplalclceu verdient de voorbeur boven aanhechting met lak, dat meestal los springt. Bij verzending van mandjes worden de adressen het best geschreven op stevig daaraan vastgemaakte bordpapieren of perkamenten strooken. De Directeur voornoemd. Zierikzee, 1 December 1891. Algemeen Overzicht. Na de uitingen ten gunste van Bismarcks weder- optreden in de politiek, die in den laatsten tijd in JDiiitschland worden vernomen, lag het voor de band, dat de Regeering de eerste gelegenheid de beste zou aangrijpen, om hare positie uiteen te zetten. Deze gelegenheid werd haar geboden in den Rijksdag, waar een der afgevaardigden de ontevredenheid ter sprake bracht, die volgens hem, door sommige bladen en voormalige aanhangers van Vorst Bismarck werden gezocht en de daardoor ontstane ongerustheid. De Rijkskanselier beantwoordde onmiddellijk den spreker in eene rede, die zorgvuldig bewerkt en blijkbaar voorbereid was. Onder luide toejuichingen verklaarde hij er minder dan ooit aan te denken juist nu af te treden, nu de handelsverdragen waren vastgesteld, en hij meer werklust dan ooit voelde. Hij waarschuwde tegen staatkundige zwartgalligheid en onrust, die vooral wat buitenlandsche aangelegenheden betreft, soms op zettelijk wordt verwekt. Waarheid en oprechtheid beoogt de Regeering vooral in deze aangelegenheden en een verwijt van onstandvastigheid in hare staatkunde verdient zij niet. De reis des Keizers naar Rusland, ofschoon eene zwakheid genoemd, had de beste resultaten gehad. Gevaar voor de verstoring van den vrede bestaat niet. Wat te Kroonstadt is gebeurd druischt niet tegen deze verklaring in, maar is slechts te beschouwen als een tegenwicht tegen den grooten ophef, die sommige bladen gemaakt hebben van de hernieuwing der triple alliantie. De Czaar van Rusland is de meest vredelievende monarch en evenmin als andere mogendheden denkt hij aan oorlog. Het behoud van den vrede hangt in het algemeen af van de standvastigheid der Regeering. En zoo zou ook het bezoek aan Kroonstadt door de Fransche vloot onmogelijk zijn geweest, indien Frankrijk niet tegenwoordig met vaste hand werd bestuurd. Het toenemend zelfvertrouwen vermindert door de op gewondenheid en bevordert zoo den vrede. Desniettegen staande blijft wapening noodig, maar hoe meer de volkeren den algemeenen dienstplicht invoeren, des te geringer wordt het gevaar voor oorlog. Het verdrag, ver leden jaar met Engeland gesloten, en door sommigen zoo sterk afgekeurd, is niet in het nadeel van Duitschland. Men verwijt der Regeering dat zij Zanzibar heeft prijsgegeven, maar wat zou men hebben gezegd, wanneer Helgoland vroeg of laat in handen eener vijandelijke mogendheid gekomen, gebruikt was geworden tot operatiebasis tegen Duitschland. En wat de binnen- landsche toestand betreft: de afgekeurde intrekking van den pasdwang in Elzas-Lotharingen heeft bij gedragen tot het één worden van het Rijksland met het Rijk en het openstellen der Oostelijke grenzen voor arbeiders geschiedde in het belang van den landbouw. Met nadruk kwam de kanselier op tegen het militaire pessimisme in den laatsten tijd in Pruisen. Geen volk heeft bij den oorlog zooveel reden tot gerustheid als het Duitsche. Het leger geeft geene reden tot ongerust heid. Niet de getalsterkte, maar de geoefendheid der troepen beslist; de bevolking neemt voortdurend toe. Noodelooze ongerustheid schaadt het verkeer in den handel. Geen volk heeft er belang bij, zijne Regeering onnoodig in verdenking te brengen. Oprecht wil de Regeering de orde bewaren en wat tot dusver is gelukt, hoopt zij in het vervolg ook te kunnen. De rede heeft binnen- en buitenslands een zeer gunstigen indruk gemaakt en is beslist eene parlementaire overwinning. Vooral na de gehouden redevoering des Keizers tot eenige compagniën, waarin deze zeide, dat het leger zijne dapperheid waarschijnlijk alleen in vredestijd zou kunnen bewijzen, tenzij in den strijd met een binnen- landschen vijand, is zij opmerkelijk. De Keizer acht dus klaarblijkelijk die binnenlandsche toestand niet zoo rooskleurig, waar zeker wel toe zal bijdragen de wetenschap, dat de dienst 1891/1892 een tekort van 8 millioen zal opleveren. Al is nu eene leening in de eerste maanden nog niet noodig, toch zal zij wel niet geheel kunnen uitblijven. Op het gebied van leeningen zijn de Duitschers nu toch niet zoo heel erg te spreken. Het gerucht, dat er eene Russische leening te Berlijn zou geplaatst trachten te worden, heeft heel wat ongenoegen gewekt. Zelfs de komst van den Russischen Minister Von Giers, schijnt niet in staat te zijn geweest, de meening daaromtrent te veranderen. Nu, ook te Parijs is deze Minister niet zoo heel gelukkig geweest. JFranTcrijle heeft het evenmin als Duitschland aan eerbewijzen laten ontbreken, maar toch bjj het volk was de geestdrift voor den Russischen staatsman een heel eind vervlogen. Kroonstadt scheen vergeten en klaarblijkelijk kon men er niet overeen, dat Von Giers zoowel Berlijn en Monja als Parijs bezocht. Frankrijk schijnt Rusland voor zich alleen te willen houden en daarin schijnt de Czaar nog geen zin te hebben. Ten einde den nood in Musland eenigszins te lenigen, heeft de Czaar thans bevolen, dat aan de commissie voor de ondersteuning der bevolking in de door hongersnood geteisterde provinciën, uit de Keizerlijke particuliere kas 50 millioen roebel ter beschikking zal worden gesteld. Tevens is er sprake van het uitgeven eener premieleening groot 6 millioen roebel. Wanneer men nu maar bedenkt, dat, wie spoedig geeft, dubbel helpt. Is in Frankrijk de herziening der tarieven in den Senaat aan de orde, in andere landen is dit eveneens het geval. Het nieuwe Ministerie, dat in Spanje is opgetreden en dat slechts eene verandering van personen niet van richting beteekent, zal nog vóór de bijeenkomst der Cortes een nieuw douanetarief in den Ministerraad brengen, geheel geschoeid op de leest van het nieuwe tarief bij den Franschen Senaat aanhangig. Het voor gestelde verhoogde recht zou geheven worden van alle goederen, afkomstig uit landen, waarmede geen verdrag was gesloten; bevoorrechting van enkele natiën vervalt geheel. Ook de Italiaansche Regeering gaat van dergelijke plannen gewagen. Zij heeft voorrang gevraagd voor de behandeling van het wetsontwerp, waarbij de verhooging van eenige douanerechten wordt voorgesteld. In korten tijd heeft Jttrasilië nu twee even onbloedige omwentelingen beleefd. Werd bij de eerste een einde gemaakt aan de Regeering van Keizer Don Pedro en het land van een monarchie een Republiek, waarvan Da Fonsica tot President werd gekozen, ook aan zijne Regeering is thans een einde gemaakt. Zijne Regeering geleek in de laatste maanden veel op eene alleenheerschappij en toen hij eenigen tijd geleden het congres ontbond en zichzelf tot dictator proclameerde, liep de maat 'over. De provincie Rio Grande do Sül gaf den stoot en vond bijval door het gansche land. Zonder een druppel bloeds te vergieten werd een einde gemaakt aan Don Fonsica's regeering en de vice-president Floriano Peiscoto in zijne plaats benoemd. Zijne eerste regeeringsdaden waren het vernietigen van al de eigenmachtige en inconstitutioneele maatregelen van zijn voorganger en het weder bijeenroepen van het naar huis gezonden congres. Orde en rust zijn nu weer hersteld, maar wie weet voor hoe korten tijd. NIEUWSTIJDINGEN. Amerika. Io het tuchthuis te Maryland zit tegenwoordig zekere Tobias Hudson, die reeds herhaaldelijk met de cel kennis maakte en 't laatst, wegens paardendiefstal, tot negen jaar tnchthnisstraf werd veroordeeld. HudsoD is een wetenschappelijk gevormd man en een heel knap uitvinder. Hp leest in het tuchthuis enkele weten schappelijke werken en heeft een bibliotheek van 1800 boeken. Reeds vond hij verschillende electrische toestellen uit en een alarm-klok is zelfs zoo mooi en nuttig, dat de directeur van de gevangenis die in zijn eigen slaap kamer liet aanbrengen, »tec bescherming tegen dieven". Onlangs deelde Hudson mede, dat de sloten der cellen niemendal deugden en om dit te bewjjzen liet hij zich in een dubbel gesloten cel opsluiten, waarvan de deur bovendieD van een zwaren veiligheids-ketting voorzien was; enkel met twee hamerslagen verbrak hp slot en ketting. Na dit overbluffend stukje te hebben uitgehaald, vond Hudson onmiddelij k een nieu w electrisch deurslot uit. De knappe uitvinder werd zeer toegejuicht en kreeg opdracht voor alle gevangenisdeuren nieuwe sloten te maken. Tot belooning werd zpn straftijd met twee jaar en twee maanden ingekort en hij kreeg bovendien een patent op zpn sloten, zoodat niemand ze mag namaken. Een aanval op een trein is in Amerika niets zeldzaams, maar tot hiertoe hadden zij steeds plaats verre in Texas, waar de dorpen steden genoemd worden en waar de trein dikwijls uren lang door de onbe woonde Prairie rijdt. Zooveel te meer opschudding wekt thans de aan randing van een trein niet verre van de jonge reuzenstad Chicago. Ten 11 ure 's avonds vertrekt van daar een sneltrein om over Milwaukee naar 't noorden te trekken. Toen deze ten 12 ure 45 minuten de Western Union Junction had verlaten, verschenen eensklaps twee kerels op de locomotief en dwongen machinist en stoker, met den revolver in de hand, den trein in de Prairie stil te houden. Nauwelpka was dat gebeurd of eene bende besprong den trein en viel de express car aan, welke gewoonlpk tot schatkamer van den trein dient. Meesttijds zpn daar groote sommen gelds in aanwezig, welke met de post verzonden worden. De bediende sloten spoedig de deuren en toen zij, op de eischen der roovers, weigerde de deuren te openen, wierpen deze er dynamietbommen tegen, zoodat de toegang spoedig vrjj was. Nu roofden zp op bun gemak de geldkassen, waarin de sommen, aan den trein toevertrouwd, bewaard werden. Hoeveel zp aldus bemachtigden weet men niet, maar het vermoeden is opgerezen, dat de spoorwegbedienden met de roovers in betrekking stonden, en zij deze van de belangrpbe geldverzending verwittigd hadden. Men is aanstonds na het ontvangen der tjjding op zoek gegaan naar de roovers, maar niettegenstaande de pverigste opzoekingen is nog niets ontdekt. De roovers hebben de reizigers met rust gelaten, maar wie weet of zulks eene volgende maal wel het geval zou zijn. Daarom heerscht daar groote opschudding onder de talrjjke personen, die veel tusschen Chicago en Milwaukee op reis zijn. Engeland. Wat er van 1892 tot 1901 te wachten staat M. Baxter, een bekend Engelsch geleerde, voorspelt, op grond van teksten uit de Openbaring en uit het boek Daniël, de volgende gebeurtenissen: le. Groote oorlogen en omwentelingen in 1892 en 1893, die de grenzen van Frankrpk tot deu Rjjn zullen uitbreiden. 2e. Verbond van tien Staten: Frankrpk, Groot- Brittannië, Spanje, Italië, Oostenrijk, Griekenland, Turkije, Syrië, Egypte, Slavische Staten. 8 3e. Komst van Napoleon na de vorming van dit verbond, als een elfde kleine Koning (de kleine hoorn van Daniël VII 24 en VIII 825)eerst Vorst over een klein Rijk, als Macedonië of Montenegro. Deze zal drie Rijken onderwerpen. Dan zal er een man opstaan in Syrië, die de dynastie der Napoleons hernieuwt en over Christenen en Mahomedanen,, heerscht. 4e. Verbond van zeven jaa?. 5e. Op Donderdagmiddag 8 November 1894 te drie ureu des namiddags, begin der dagelpksche diensten in den tempel, welke te Jerusalem herbouwd is. 6e. 5 Maart 1896 te 3 uren, opneming in den hemel van 144.000 levende Christenen om Christus tegemoet te gaan. 7e. Prediking van het Evangelie van Christus over de geheele wereld. 8e. Wonderbare natuurverschijnselen op aarde. 9ö. Nederwerping van Satan met zijne engelen op de aarde, den 15en December 1897. 10e. Het roode paard van den algemeenen oorlog in 1897, als wanneer de tien Rpken roode republieken zijn geworden; gevolgd door het zwarte paard van den algemeenen hongersnood als een liter tarwe een halve gulden zal kosten en daarop als het vale paard van de pest. 11e. De vlucht der Christenen in de woestpn op de vleugelen van den grooten arend. 12e. Groote verdrukking en vervolging van den antichrist Napoleon als Keizer der tien Koningen, van 14 Augustus 1897 tot 26 Januari 1901. 13ö. Ppniging der booze geesten. 14e. Twee. getuigen met zakken omkleed, het heil door Christus verkondigende. 15e. Het tweede tijdvak der toekomst van den Christus als Wreker. Dan breekt het duizendjarige vrederjjk aan van April 1901 tot 2901. Bijna alle bewoners der aarde zullen verdelgd zpn door oorlogen, hongersnood en pest, aardbevingen en andere rampen. Eenigen, be paaldelijk onder de Joden en heidenen, zullen over blijven. Dan zal er eene algemeene gelukzaligheid heerschen. Oostenrijk. kasteel te Bozen huwde hp het jonge meisje in alle stilte, tengevolge waarvan hp bp den Keizer in on genade viel, al zpne ambten en waardigheden verloor en van het familievermogen afstand moest doen. Zoo lang deze ongenade duurde, woonde hp in Zwitserland, totdat op zpn herhaald verzoek de Keizer hem veroor loofde naar Oostenrijk terug te beeren en zich te Bozen metterwoon te vestigen. In 1872 werd zpn huweljjk officieel erkend en zpn gemalin in den adelstand ver heven met den titel van barones von Waidecb. Eene dochter is er uit dit zeer gelukkig huwelpk gesproten, die thans 19 jaar .oud is. De aartshertog was met zpn gemalin en zpne dochter Daar Weenen gekomen ter bp woning van het huwelpk van aartshertogin Louise met deD kroonprins van Saksen, bp welke gelegenheid de dochter voor de eerste maal ten Hove voorgesteld werd. Een dag na dit huwelpk werd de aartshertog ziek én in den afgeloopen nacht is hjj overleden, na dat zpne echtgenoote reeds gisteren avond den laatsten adem uitgeblazen had. De dood onder zulke omstandig heden is tragisch na een huwelpk dat, uit liefde ge sloten, ondanks het verschil van maatschappelpken stand der echtelieden,AotRet_eind.'i_gelukkig is geweest. De teraardebestelling zal te Bozen plaats hebben. Duitschland. Berlijn, 1 Dec. Bp de beraadslaging in den Rjjksdag over de begrooting van koloniën verklaarde de legatieraad Kaiser, dat de Duitsche bezittingen in Zuid west-Afrika aan een consortium verkocht zpn voor drie millioen mark, waarvan reeds 200,000 mark be taald is. Indien de verkoop niet volledig zpn beslag krijgt, dan vervalt die uitkeering. Engeland legt ten deze moeieljjbheden in den weg, daar het bestuur der Maatschappij uit DuitscherB beBtaan moet. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. Ingezonden stukken. LIJCHTHABSr. Te Anderlues in Henegouwen (België), werd dezer dagen eene zeer belangrijke proefneming met eene nieuwe karn "Weenen, 1 Dec. De dood van den aartshertog Heinrich, een neef des Keizers, kort na het overljjden zjjner echtgenoote, barones von Waideck, voor ongeveer een kwarteeuw fraulein Hoffman van het Stadttheater te Graz, wekt hier sympathie en leedwezen en roept de geschiedenis van dit gelukkig echtpaar in veler hprinnering terug. BeiJe echtgenooten werden tijdens hun tjjdelpk verblijf alhier, zp hadden hun intrek geoomen in Hotel Sacher, door influenza aangetast, gecompliceerd door eene acute longontsteking, waaraan de liefhebbende echtgenoote, die haren gemaal met voorbeeldige trouw had verpleegd, het eerst bezweek. Yoor 25 jaren was aartshertog Heinrich commandant van het garnizoen te Graz, waar hp verliefde op eene jonge kunstenares, Leopoldine Hoffman geheeten, voor wie bp eene ernstige neiging koesterde, in weerwil dat zij toen nauwelijks 20 jaren oud en hjj reeds een veertiger was. Door zpne bloedverwanten werd alles in het werk gesteld om een huwelpk te belettenzelfs werd eene groote geldsom aan het jonge meisje aan geboden, als zij van den priDS vrijwillig afstand deed. Maar aartshertog Heifirich, die zpne liefde beantwoord zag, verzekerde haar van zpn trouw en noopte haar alle aanbiedingen van de hand te wpzen. Op zpn De karn bestaat uit een metalen vat, in den vorm van een cylinder, waarin een buis van 2 a 3 centimeter middel lijn, iets langer dan het vat hoog is, een soort metalen zeeft, waarvan de rand 40 a 12 centimeter hoog is, vol maakt in den cylinder passende, is aan het uiteinde der huis bevestigd. Grootte naar gelang van de te verwerken hoeveelheid melk. Voor het karnen plaatst men de buis met zeeft in het vat en giet er de room of melk in, die vooraf voldoende verwarmd is om boterafscheiding te kunnen krijgendaarna wordt de buis der karn verbonden met een blaasbalg, om de lucht met kracht door de room of melk van onder naar boven te voeren; de vloeistof wordt door de gaatjes van de zeeft gedreven; het voortdurend opborrelen geeft na een tiental minuten de boter, die in de melk voorhanden is, zoodat het karnen in zeer korten tijd afloopt. In hoeverre deze luchtlcarn eene practische waarde heeft, zal de tpd moeten leeren, ik vond het feit belangrijk genoeg om U mijnheer de Redacteur voor bovenstaande vertaling een plaatsje te vragen. JOB VAN DER HAVE. Nieuweuicerk hij Zierikzee. Burgerlijke Stand van Zierikzee. geboken: 26 Nov. Een zoon van J. J. van de Panne en J. Gaanderse. 27 dito. Een dochter van D. Schoen maker en A. WillemBe. 28 dito. Een dochter van M. de Bil en C. J. van Bendegom. 29 dito. Een zoon van M. C Bejje en A. J. Schools. 30 dito. Een dochter van A. Blankert en N. Mattbjjsse. 1 Dec. Een dochter van G. Labrujère eu M. Botbjjl. 28 Nov. M. Timmerman, 24 j., jm. en J. Mallander, 23 j., jd. 30 dito. A. van den Driessen Mareeuw, 27 j., jm. en A. D. P. Zuurdeeg, 31 j., jd. 4 Dec. J. Jurgens, 31 j., jm. en J. F. Schell, 30 j., jd. Uit bet Duitseh. II. Den volgenden morgen vinden wij den predikant van Brunnow in zijn gezellige woonkamer, terwjjl bij bezig is zpn koffie te drinken. Dit uurtje wijdde hij gewoonlijk aan de lectuur zijner couranten, die de oude boodschappenvrouw geregeld tweemaal per week uit de stad voor bem meebracht. De beer Gottlieb verdeelde deze lectuur gelijkmatig over de zeven dagen der week, en bekommerde er zich in bet minst niet over, dat de berichten, die bp las, niet nieuw meer waren. In die dagen bracht men zijn leven ten minste op het land nog in rust en in behaaglijke kalmte door; bet tijdperk van koortsigen spoed, van zenuwachtige gejaagdheid, van stoom en electriciteit was nog niet aangebroken. De ruiten waren bevroren, buiten was bet vinnig koud, maar in de kamer was bet warm en gezellig. Dominé Gottlieb was een welgedaan en deftig man met een innemend en eerlijk gelaat, waarop echter eene uitdrukking, die zelfstandigheid en gevoel van eigenwaarde verried, niet te miskennen viel. Het ging bem voorspoedig in het leven, maar hjj wa3 trotsch in het bewustzijn, dat bij zijn geziene positie in de maatschappij aan eigen inspanning en plichtsbetrachting had te danken. De predikaat bevond zich op dit oogenblik alleen in de kamer, want vrouw en dochter hadden zich reeds aan hunne huiselijke bezigheden begeven. Eensklaps boorde men de bellen eener slede rin kelen, en een zweep klappende bond begon te blaffen, en de voordeur werd geopend. Een oogen blik daarna werd er aan de kamer geklopt. Binnen." Een knecht in een warmen, langen jas gebuid, vertoonde zich op den drempel met de bonten muts in de band. t Goeden morgen, mynheer dominé." Goeden morgen Kriscbau. Wat brengt U bier been?" >Ik ben bier met de slede, en moet juffer Riekjen balen. Hier is een brief van onze Mevrouw." Zoo, zoo. Wij zullen eens zien wat onze zuster schrijft. Gij kunt intusschen uitspannen en in de keuken gaan ontbijten." Na deze woorden legde de oude heer de courant terzijde, dronk zpn kop koffie leeg, en vouwde den zoo oven ontvangen brief open. Onder het lezen hield bij verscheiden malen op, en staarde dan in gedachten voor zich uit. Toen hij de lezing bad geëindigd stond bij op, opende de deur en riep Moeder", waarna hij zpne plaats weder innam. De geroepene verscheen terstond, een beminlijke, kleine oude dame, wier vriendelijk blozend gelaat uit een wit kanten mutsje te voorschijn kwam. Zij nam den brief, dien baar echtgenoot baar overreikte, en las: Waarde Broeder en Zuster. Ontvang met al de uwen onze hartelijke groeten. Wij zenden U Kriscbau en zijne slede met het vriendelpk verzoek ons uwe Riekjen voor eenigen tpd af te staan. Het zal U zeker niet verwonderen, als ik U mededeel, dat jonker Lodewjjk zijn hart op bet meisje beeft gezet. Maar tevens kan ik er bijvoegen, dat zijne ouders met deze keuze instemmen, zoodat de jonker zich over eenige dagen bij U zal aan melden om U de hand uwer dochter te vragen, daar bet zijn wenscb is op den dag van de zilveren bruiloft zijner ouders ook zijne ver loving te vieren. Hoewel eene adelijke schoon dochter haar natuurlijk meer welkom zou zpn geweest, zoo liet de genadige vrouw zich toch met den meesten lof over Riekjen en over allen uit. Ik heb baar beloofd het zoo te schik ken, dat bet meisje de eerstvolgende veertien dagen bij ons zal doorbrengen. Wees echter zoo goed aan baar zelf te zeggen, dat bet baard- kleed voor de zilveren bruiloft nog niet gereed is, en dat het mij een groot genoegen zijn zal, wanneer zij mjj met bare vlugge vingers wil bijstaan om bet te voltooien. Dat zal een vol doende opheldering zpn voor deze uitnoodiging, waarvan zij de ware aanleiding niet behoeft te weten, want mogelijk zou zij-'clan niet willen komen. Het zal onnoodig zijn U beide te wijzen op de groote voordeelen van zulk een schitterende partij. Ik zal mijn best doen om Riekjen daar opmerkzaam op te maken, en te zorgen dat zij die niet te gering acht. Waarlijk het wordt niet iedereen aangeboden de vrouw van een rpken baron te worden, en zulk een prachtig slot te bewonen. De jonker is een knappe man, en bet zal baar niet veel moeite kosten om bem te leiden. Hp heeft bet kruit niet uitgevonden, dat is waar, maar Riekjen beeft verstand voor twee, en wanneer zij een weinig tact heeft kan zp alles van de twee oude luidjes gedaan krijgen. Eén ding moet zij echter zien te over winnen, baar afkeer van het whistspel, daar zp als vierde man op het kasteel zich daaraan niet zal kunnen onttrekken. Eer ik eindig nog dit. Gister avond laat ontvingen wij een brief van onzen Karei uit Berlijn, waarin hij ons meldt, dat Frits Engel- mann met goed gevolg candidaats-examen beeft gedaan, en dat hjj alvorens zijne betrek king als buisonderwijzer in Pommeren te aan vaarden, nog eenige dagen in Brunnow wil doorbrengen. Met bet oog op dit bezoek is het misschien goed, dat Riekjen niet te buis is. De arme candidaat zal wel niet gevaarlijk zijn voor de rust van mjjn nichtje, maar voor den jongen man is bet wellicht beter, dat bij haar niet terug ziet dan als de verloofde van een ander. Yaart allen wel, en zijt te zamen hartelijk gegroet van Uwe trouwe en toegenegen zuster, Henriette Baumann." »Aeh lieve hemel!" riep de moeder uit, toen zij den brief had gelezen. »Wat geeft Jetje zich een moeite voor die zaakIk geloof dat Riekjen niet de minste neiging voor jonker Lodewjjk gevoelt,' zij beeft hem altijd uitgelachen. Ea waarom maakt men zoo'n haast om haar uit te huwelijken?" »Dat zal toch eenmaal baar lot zijn, en Jetje beeft bet niet zoo geheel mis, dat bet eeue zaak is om ernstig over te denken. De jonker is een geschikt, aangenaam menscb geworden." Maar manlief, zpt gij dan vergeten, boe veel moeite bij U beeft gekost, en welk een domme knaap bij was." »Dat is zoo. De knaap had geen wetenscbappe- lijken aanleg, maar verstand om te studeeren en verstand om door het leven te komen zijn twee verschillende zaken. Er stak geen kwaad in bem, en een kloeke, verstandige vrouw kan veel vergoeden, wat bem ontbreekt." »Gp zult bet kind toch niet dwingen?" »Ik hoop, dat zij zelf de zaak uit het rechte oog punt zal bezien, eu wij kunnen haar gerust aan de goede leiding van zuster Jetje toevertrouwen. En wat Frits Engelmann betreft, over bem behoeven wij ons niet te bekommeren. Riekjen zal wel geen lust hebben om nog verscbeideae jaren te wachten, en op eene armelijke predikantsplaats in een afgelegen boek der wereld baar huishouden met allerlei ont beringen te beginnen. Frits is bovendien veel te verlegen en te bescheiden om aan zulk een algemeen gevierd meisje te durven denken. Een nauw merkbaar glimlachje speelde om de lippen der moeder, maar zij zeide niets. Ook zij had jaren lang gewacht, om daarna op eene kleine afgelegen plaats zorg en ontbering te leeren kennen. Dat was echter lang geleden, en baar man dacht niet meer aan de eerste moeitevolle tijden van bun huwelijk, nu bp sedert vele javen deze aanzienlijke en winstgevende predikantsplaats vervulde. Zpn buis was een der meest geziene plaatsen uit den omtrek, verscheidene zijner bloedverwanten be woonden naburige pastoriën, terwijl hjj in de overige trouwe vrienden en goede buren vond, met wie men overal op zon- en feestdagen een druk en gezellig verkeer onderhield. Zpne oudste dochters hadden goede huwelijken gedaan, en zpne zonen beantwoor den ten volle aan de moeite en kosten voor hunne opvoeding besteed. Het huisgezin van den predikant van Brunnow ging door voor bet toonbeeld van huiselijk geluk en huiselijke deugd. Geen wonder, dat de oude beer niet geheel was vrij te pleiten van een betamelijk gevoel van eigenwaarde en ingeno menheid met zich zelf en de zijnen. Thans riep hij Riekjen, die in de melkkamer bezig was, om haar de uitnoodiging harer tante mede te deel en. Het jonge meisje trad de kamer binnen; eene allerliefste verschijning, slank en krachtig gebouwd, mei een gelaat als melk en bloed, waaruit de heldere bruine oogen vriendelijk maar schalks de wereld in keken. Dat deze dochter eene schitterende party zou doeu, was iets, dal van zelf sprak, zoo dacht de vader tea minste. »Zoo, moet ik bet haardkleed helpen afmaken", zeide bet meisje. »Als gij het wensebt vader, dan zal ik bet doen, hoewel ik niet veel lust heb om nu naar Barenthin te gaan. Tante Jetje heeft zulke vreemde opvattingen". »Ge moogt niet op zulk eeu wijze over zulk een achtenswaardige bloedverwante spreken. Wij hebben U verwend door onze toegevendheid, dochtertje! Tante Jetje is een voortreffelijke vrouw". »0, dat spreek ik niet tegen, maar zij heeft zulk een vreemden smaak. Zoo is jonker Lodewjjk op bet oogenblik baar bijzondere gunsteling, en onder houd zij mij voortdurend over dien3 uitmuntende hoedanigheden". »Het is ook verbazend, zooals dat jonge menscb in deu laatsten tijd in zijn voordeel is veranderd. Maar wjj hebben geen tijd om hierover langer te praten. Ga U gereed maken, want Kriscbau zal dadeljjk voorkomen. De wil des vaders was wet in dit buisen Riekjen bad niets- meer in te brengen. Maar toen bare moeder boven kwam, om haar te helpen met bare kleine toebereidselen voor de reis, zag zij haar in bet trouwe gelaat en zeide: Tante Jetje heeft zeker iets in den zin met deze onverwachte uitnoodiging. Aan bet haardkleed zal wel niet zooveel meer te doen zijn, of bet kan zonder mij klaar komen. Maar ik weet veel te goed hoe aangenaam het baar zoude zijn om nog eens te kunnen spreken van mijn nicht de barones". Ik hoop toch, dat gij noch vader aan zulke dwaze din gen zult denken »Ik zeker niet, mijn beste kind. Het liefst zou ik U nog eenige jaren by mij te buis houden". »En dat zou ik ook bet liefst doen. Doe uw best om dit vader aan het verstand te brengen. Als bet is zooals ik vermoed, dan zal tante werk genoeg met mij hebben. Ik ga deze keer bepaald niet naar het kasteel. Tante beeft mij gevraagd om te komen borduren, en borduren zal ik. En is het haórdkleed eenmaal klaardan kom ik onmiddellijk terug, ja ik loop naar buis als zp mij niet willen weg brengen. Gjj kunt mij ook niet zoo lang missen in het huishouden. Is het wel, moedertje?" »Neendat kan ik ook niet, kindlief. Ik zie U niet zonder zorg heengaan, want ik vrees dat ge een moeielijken tijd zult hebben, maar gp zijt altijd een goed en verstandig meisje geweest, en zult nu ook wel met wijsheid en overleg handelen. Misschien kan ik uw vader overhalen om Zondagmiddag naar Barenthin te rijden, en dan gaat ge van zelf met ons terug". Ja, dat is goedIa dien tusschentijd zal ik tante Jetje en jonker Lodewjjk wel aan het verstand brengen, dat ik niets geen verlangen gevoel naar dat vervelende oude Slot". Tbaus kwam Kriscbau met de slede vooreen gewone boerenslede met twee banken, lage zijwan den en van achteren geheel open. Op elke bank lag een opgevouwen deken. Een voor den koetsier en een voor de juffer". »Ik heb den grooten pels- zak van onzen dominé meegebracht, daar kunnen wij de jonge juffer zacht eu warm inpakken. Het is drommels koud eu wij moeten meer dan een uur rijden", zeide Kriscbau. Riekjen droeg een grooten warmen mantel, en een wollen kap, waaruit baar frissche gezichtje blo zende te voorschijn kwam. De moeder bond daar nog een grooten gazen sluier over been, en de bezorgde vader stapte zelf in de slede, en hielp zijue dochter in den reusachtigen pelszak, waarin, zij bijna geheel en al verzonk, waarna hij dien stevig vastbond. Aldus ingepakt werd bet meisje op den achtersten bank geholpen en was zij volkomen legen wind en koude beschut, maar kon zich ter nauwernood ver roeren. Kriscbau spoorde zijne paarden aan, klapte met de zweep en pij Isnel vloog de slede over den be- sneeuwden weg. »Veel genoegen! Yele groeten!" riepen de ouders haar nog achterna, en haastten zich daarop naar binnen. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1