ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Donderdag 3 December 1891. I ST.- NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6087. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De DIRECTEUR van het Postkantoor te Zierikzee maakt bekend, dat ter gelegenheid van het St.-Nicolaasfeest, op aanstaanden Zondag, den 6en dezer, gedurende de gewone openingsuren van het kantoor (van 89 's morgens, 12 's namidd eD 78 's avonds) Postpakketten ter verzending zullen worden aangenomen. Het Publiek wordt in zija eigen belang verzocht voor zorgvuldige inpakking en adresseering der Pakketten zorg te dragen. Indien de adressen niet op de omslagen der Pakketten zelf geschreven of gedrukt zjjn, wordt stevige op- of aanhechting der adressen aanbevolen. Opplakken verdient de voorbeur boven aanhechting met lak, dat meestal los springt. Bij verzending van mandjes worden de adressen het best geschreveu op stevig daaraan vastgemaakte bordpapieren of perkamenten strooken. De Directeur voornoemd. Zierikzee, 1 December 1891. Eng-eland. Londen, 30 Nov. Eene geweldige ontploffing verwoestte heden middag drie winkels te Blackburn. Het vermoedelijk aantal slachtoffers bedraagt twintig. Rusland. Petersburg, 30 Nov. Officieel is bekend ge maakt, dat de uitvoer van peulvruchten en oliehoudende zaden niet verboden is. Turkije. De Sultan van Turkije heeft aan Frankrijk afgestaan een belangrijk stuk land aan de Roode Zee, n.l. kaap Cheik. Een Fransch handelshuis kocht in 1861 dit land, groot 165.000 H.A., van de Arabieren en de Fransche regeering vestigde er een 6teenkooldepot, dat echter in 1870 wegens den oorlog met Duitschland verlaten werd. De Turkache regeering heeft thans Frankrpks recht erkend, zoodat de ingaug der Roode Zae nu niet meer uitsluitend is in de macht der Engelschen. Duitschland. Een geheimzinnig voorval boudt sedert eeDigen tijd de politie der stad Berlijn bezig. Sedert vier weken is de boekhouder Z. spoorloos verdwenen uit zjjne villa in de nabijheid der stad gelegen. Hij bekleedde eene betrekking van groot vertrouwen in eene der voor naamste machine-fabrieken van Berljjn en zjjne geldeljjke zaken bevonden zich steeds in de beste orde. Eene maand geleden ontving zjjne vrouw, waatmeê hij, hoewel het huwelijk niet met kinderen gezegend is, sedert dertig jaar getrouwd is, eenen brief van haar maD, waarin hij meedeelde dat gewichtige omstandig heden hem dwingen naar Amerika te vertrekken en dat hjj haar machtigde, ten allen tjjde, de villa en de daarbjj behoorende gronden te verkoopen. De vrouw stelde een onderzoek naar haar echtgenoot in, maar dit leidde tot niets. De meening, dat Z mis bruik van vertrouwen in zjjne betrekking had gemaakt, werd volkomen weerlegd door een onderzoek van al de boeken en der kas van de fabriek. Thans is ge bleken, dat de man in het geheel niet naar Amerika is gegaan, maar zich in Berlijn ophoudt, waar hij, door bekenden, in gezelschap van eene dame is gezien. Een vreeseljjk ongeluk heeft plaats (gehad nabjj Holzwickede-Schwerte. Eenige werklieden 'waren bezig met herstellingen aan de sporen te verrichten, toen een reizigerstrein kwam aaDgestoomd. De werklui hoorden zulks echter niet; de stoker keerde den stoom om, maar het was te laat. Twee werklieden werden vastgegrepen en lefcterljjk in stukken gereden. In de Duitscbe bladen wordt aangekondigd een boek preeken van Keizer Wilhelm. Het zijn de toe spraken door den Keizer gehouden tot de officieren en matrozen van de «Hobenzollern" op zjjn reis naar Noorwegen. De titel van het boek is: »De stem des Heeren op de watereu". .Nederland. 's Gravenliago, 30 Nov. Oolangs werd melding gemaakt van eene voor het gerechtshof alhier behan delde zaak, betreffende een eigendom van eenige effecten, afkomstig uit de nalatenschap vaD een ouden heer te Dreischor, die »op trouwen" bad gestaan met zjjne huishoudster. Deze werd, zooals men zich wellicht herinnert, verdacht de door de erfgenamen vermiste effec ten gestolen te hebben, doch zij procudeerde een door den overledene geschreven en geteekend stuk, waarbjj haar de bewuste papieren van waarde werden geschonken. Maandag werd door het O. M. bij het Hof in deze zaak eene uitvoerige conclusie genomen, welke strekte tot bevestiging van het vonnis der Zierikzeescbe recht bank, die de huishoudster als eigenares erkende. Het Hof zal 4 Jan. uitspraak doen. De raadsheer in den Hoogen Raad, Mr. M. A. van den Akker, die gisteren nog aan de werkzaam heden ter openbare audiëntie van het rechtscollege deelnam, is gisteren namiddag in de societeitstent in het Bosch plotseling overleden. In hem verliest de magistratuur een degelijk medelid, der maatschappij een humaan man en vele kringen een oprechten vriend. Bergen-op-Zoom. Vrjjdag is de campagne aan de beetwortelsuikerfabriek sSucreries de Breda et Bergen-op-Zoom" alhier geëindigd, terwjjl de twee andere fabrieken spoedig zullen volgen. Een treurig vooruitzicht! Vlissingen, 30 Nov. De werkzaamheden aan het stoomschip «Professor Buys" (het tweede dat voor rekening der «Zeeuwsche Stoomvaartmaatschappij" in Engeland gebouwd wordt), vorderen uitstekend. Ongeveer half December a.s. wordt het hier verwacht, zoodat aan het voornemen, om den dienst tusschen Vlissingen en Huil op 2 Januari e.k., aan te vangen, zonder twjjfel gevolg zal kunnen gegeven worden. Tengevolge van de groote afmetingen van het voor rekeniDg der Rotterdamsche Lloyd, door de Maatschappij »de Schelde" alhier te bouwen stoomschip »Gedeh", moet de bestaande helling, waarop het zal komen te staan, vergroot worden. Dientengevolge heeft men een gedeelte der steenen gebouwen afge broken. Middelburg:, 1 Dec. De persoon van P. K., die Donderdag van Grjjpskerke gevankelijk naar hier was gevoerd, vermoedelyk verdacht van brandstichting onder Domburg, is Maandag weder op vrye voeten gesteld. MicUïeltmrg;, 1 Dec. De barges worden ver kocht wegens de concurrentie, welke de concessionaris van den stoomtram ondervindt, en dus zal de tram wel opsluaD, hoorde men dezer dagen op veler lippen. En werkelijk daar zou veel kans voor bestaan, dat, wanneer de barges verkocht werden, de tram ook hare tarieven thans het laagst in het geheele land zou verhoogen. En wie zouden hiervan de dupe worden? natuurljjk de ingezetenen van Middelburg en Ylissingen. Om dit te voorkomen, was er door den burgemeester van Ylissingen Maandag een aantal ingezetenen zyner gemeente opgeroepen om te trachten de stoombarge- dienst in het leven te houden. Het gevolg van de daar breedvoerig plaats gehad hebbende discussiën was, dat met algemeene stemmen op één na besloten werd pogingen aan te wenden de stoombargedienst op de eene of andere manier te köopen, waarvan het gevolg was, dat reeds onmiddellijk voor 54 aandeelen, ad 100 geteekend werd, in eene op te richten vennoot schap tot exploitatie der stoombargedienst Middelburg— Vlissingen. Den zelfden dag, doch des avonds, had alhier eene vergadering plaats voor hetzelfde doel, daartoe bijeen geroepen door den burgemeester, jhr. Sehorer, op de bovenzaal der societeic «De Vergenoeging". Na de aanwezigen dank te hebben gebracht voor de talrijke opkomst deelde hij mede, wat het doel was, en stelde hij de vraag om te willen beslissenof het wenschelyk en in het belang der ingezetenen van Ylissingen en Middelburg is dat de bargedienst blyft bestaan en beide diensten in één hand komen. Na vele en breed voerige discussiën werd bij zitten en opstaan, met overgrootemeerderheid de wenschelykheid van het blijven bestaan van de stoombargedienst uitgesproken, alsmede dat de eigenaren van de stoomtram er geen eigenaren van werden. Alsnu deelde de heer jhr. L. Sehorer mede, dat de heer Alberts den geheelen stoom bargedienst wilde overdoen voor eene som van ƒ25000 en de voorkeur daartoe gaf aan de vergadering. Ten einde tot aankoop te kunnen overgaan, wenschte men eene naamlooze vennootschap te stichten met een kapi taal van 50,000, waarna dan mede eene nieuwe snelvarende barge zou worden aangekocht voor ƒ20,000, type salonbarge, voor 300 personen, en de dienst met twee stoombarges zou geschieden. Hierover ontsponnen zich breedvoerige discussiën wat betreft het cijfer van overname, de waarde der stoom barges enz.waarop geantwoord werd dat een jaar geledeD alles getaxeerd was, en toen 25000 geboden was. Voorts werd medegedeeld dat in het geheel 79 aandeelen ad 100 waren genomen. Algemeen achtte men den tjjd om de aandeelen geplaatst te krygen te kort, waarop men den heer Alberts verzocht de openbare verkoop acht dagen uit te stellen en de overgave voor het bedrag van 25000 gestand te doen. De heer Alberts verklaarde zich daartoe bereid, zelfs al werd er van andere zijde een hooger bod gedaan. Tot leden der commissie tot het doen van onderzoek naar de waarde der stoombarges enz., alsmede tot het verkrij gen van het benoodigde kapitaal werden gekozen de heeren jhr. mr. L Sehorer, burgemeester van Middel burg en H. P. J. Tutein Nolthenius, burgemeester van Vlissingenmet het recht daarna als leden toe te voegen eenige ingezetenen uit beide steden, waartoe voor Middelburg werden gekozen de heeren C. L. van Woelderen, H. A. Bogaert en jhr. J. P. Boddaert. "Wissenlierlie, 2 Dec. In de laatst gehouden vergadering van de Vereeniging «Landbouwbelang" in Noordbeveland werden de aftredende Bestuursleden de heeren H. Meulenberg Dz., J. Koojjman en Witte Hage, resp. als Voorzitter, Penningmeester en Secretaris, met byna algemeene stemmen herkozen. Ter voorziening in eene vacature werd gekozen de heer G. Moerland. Tevens werd besloten om ter bevordering van de veemarkt te Kortgene, vergunning aan te vragen voor het houden eener verloting van vee en verdere landbouw - artikelen, zulks by gelegenheid der voorjaarsveemarkt, te houden in April 1892. Door Holland8che jagers werden in 2 dagen onder Camperland verleden week geschoten 70 hazen en 2 talingen. In de op Vrijdag gehouden vergadering der afd. Noordbeveland van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, werden o. a. met bijna algemeene stemmen als Voorzitter, Vice- voorzitter en Bestuurslid herkozen de heeren G. J. van de Linde, L. Bierei s en P. C. W. Swemer, ter- wyl ter voorziening in 2 vacatures als bestuursleden werden gekozen de heeren W. Duclaux en G. Moerland. Als leden der commiBBie voor den aankoop van kunst meststoffen werden benoemd de heeren W. Duclaux te Wissenkerke, G. Moerland te Cortgene, P. C. W. Swe mer te Colijnsplaat en J. Hejjboer te Cats. In de nabijheid der Camperlandsche haven is de vorige week een val ontstaan ter lengte van ongeveer 100 MeterB. Verdere bijzonderheden ontbreken. Sfc. Maartensdijk, 2 Dec. By de heden ge houden verkiezing voor een lid van deo gemeenteraad waren uitgebracht 159 geldige stemmen. Hiervan ver kregen de heeren N. J. Nelisse 62, A. Kloet Mz. 46 en I. P. Hage Cz. 30 stemmen, terwijl de overige stemmen over verschillende personen verdeeld waren, zoodat er herstemming moet plaats hebben tusschen N. J. Nelisse en A. Kloet. Stavenisse, 2 Dec. Maandagavond 11. bespeurde de heer L. G. T., met zijne vrouw huiswaarts keerende, begin van brand in de vlasdrogery van H. v. d. B. alhier, welke brand, hadde het niet den ganschen dag geregend, zeer zeker snel zon zijn voortgewoekerd. Door medewerking van A. S., dien de opmerker dadelyk wekte, was met behulp van eenige emmers water de brand gebluscht. Volgens den alhier van wege het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te Utrecht geplaatsten regen meter viel er in November 11. 47,5 m.M. regen, ver kregen in 9 aftappingen, tegen 116 in 1890 en 61 in 1889. De hoogste barometerstand in genoemde maand was 778, de laagste 740 m.M. I3ux*££ïi, 1 Dec. De heer W. Moelker, die in de vorige week tot onderwjjzer te Heinkenszand werd be noemd, heeft ook eene benoeming als zoodanig naar Kortgene ontvangen. Haamstede, 2 Dec. Benoemd tot le onderwijzer te Puttershoek, de heer L. W. de Graaf alhier. Hruïniss©, 1 Dec. Voor de betrekking van onderwyzer met hoofdacte, jaarwedde 650, aan de openbare school alhier, hebben zich 4 sollicitanten aangemeld. Ziei'ilv^ee, 1 Dec. Gisteren hield ons departement tot bevordering der Nijverheid zijn eerste wintervergadering. Na eenige huishoudelijke mededeelingen werd door den voorzitter, den heer van der Vegt, met enkele woorden herinnerd aan de punten, die in de algemeene vergadering te Haarlem behandeld zijn en o. a. ook gewezen op het besluit om te beginnen met 1 Januari a.s. in plaats van het maandblad een weekblad uit te geven, waarin al wat op Nijverheid betrekking heeft zal opgenomen worden. Dit blad zal aan de leden geregeld worden toegezonden. Ook werd ter tafel gebracht een beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid in antwoord op he: verzoekschrift tot verbetering der postcommunicatie, dat in Mei j.l., voorzien van tal van handteekeningen, is inge zonden. Besloten werd, aan de Redactie van den Nieuwsbode te verzoeken deze beschikking op te nemen, evenals indertijd het adres zelve is afgedrukt geworden. Na een korte pauze bekwam de heer van der Vegt het woord tot het doen van eenige mededeelingen over de kortste en doelmatigste verbinding van Schouwen en Duiveland met den vasten wal. Nadat door spreker de geschiedenis was opgehaald van hetgeen vroeger tot verbe tering der communicatie was gedaan, besprak hij achter eenvolgens in het breede de navolgende vragen: 1°. Bestaat er op Schouwen en Duiveland werkelijk be hoefte aan een beter verkeersmiddel? 2°. Zoo ja, welk verkeersmiddel is dan het meest ge- wenscht en welke verbinding moet daarvoor gekozen worden 3°. Welke eischen rnag en moet men dan stellen? om ten slotte mede te deelen wat in de laatste maanden in de goede richting is gedaan en op welke wijze men hoopt het doel, dat men voor oogen heeft, te bereiken. Aan de discussie, die daarop volgde, werd slechts deel genomen door den heer Vermeys, als voorzitter van het comité, die over het laatste gedeelte der mededeeling in nog eenige bijzonderheden trad. Daar het onderwerp dezer voordracht van groot locaal belang is te achten, hopen wij in een volgend nummer hierop nog nader terug te komen. Zierilczee, 1 Dec. Op een indertijd tot de Regeering gericht verzoek tot betere regeling van den postdienst voor Schouwen en Duiveland is door den vorigen Minister van Waterstaat, Handel en Nyverheid het volgende geantwoord: Beschikkende op het adres, betrekkelijk de regeling van den postdienst voor Schouwen en Duiveland; Gezien het rapport van .den Inspecteur der posterijen te Breda d.d. 23 Juni 1891, no. 1200/71; Nader gelet op de rapporten van den genoemden Inspecteur d.d. 24 Januari en 5 Februari 1.1., nos. 220/1 en 216/5; Heeft goedgevonden: Aan de adressanten te kennen te geven dat, terwijl de post van en voor Schouwen en Duive land thans ongeveer 20 jaren over het veer Stavenisse— Viane is vervoerd op de wijze waarop dit vervoer voor 't oogenblik geregeld is, tot dusver daarover nimmer klachten waren ingekomen en derhalve hunne be zwaren tegen een vervoer over het genoemde veer niet gegroud kunnen worden geacht; dat aan een vervoer van de post over het Zjjpe in geen geval kan gedacht worden, voor zoolang de weg van Rozendaal of van Bergen op Zoom over den Slaak- dam naar het Zjjpe in een toestand verkeert, dat bjj over een grooten afstand veelal niet of moeilijk te berjjden is en dat, waar het postvervoer over Stavenisse Viane geacht mag worden aan alle billijke eischen te voldoen, het uit den aard der zaak niet op den weg der Regeering ligt in dien toestand verandering te brengen, in het midden latende öf wat den duur öf de veiligheid van het vervoer betreft, de weg over het Zijpe overigens de voorkeur zou verdienen boven dien van Stavenisse—Viane; dat een stoombootdienst tusschen Zierikzee—Wemel- diDge by ruw weder of ijsgang, naar het oordeel van deskundigen, wegens het gevaarlijke vaarwater, niet in het postvervoer zou kunnen voorzien en er alzoo mede geene aanleiding bestaat, om het postvervoer over StavenisseViane door zoodanigen dienst te ver vangen dat, hoewel voor een regelmatig postvervoer op de stoombooten tusschen Rotterdam en Zierikzee niet te rekenen valt, nader wordt overwogen in hoever die stoombooten voor dat vervoer zullen kunnen worden gebezigd. 's Gravenhage, 4 Juli 1891. (get.) HAVELAAR. Op verzoek is met 30 Nov. 11. eervol ontslagen de rijksveldw. 3e kl. (jachtopziener) M. van Weele te Wissenkerke. Voorts is aangesteld tot ryksveldw. 3e kl. (jachtopz.) J. L. Kriekaard, onbezoldigd ryksveldw. te Kattendyke (standplaats Serooskerke, Schouwen) en verplaatst met 5 Dec. a.s. de ryksveldw. 3e kl. (jachtopz.) J. H. van den Hoven, van Serooskerke, (Snaar Wissenkerke. Het bedrag van het pensioen van den vorigen gouverneur van Suriname, den heer De Savornin Lohman, is bepaald op ƒ3098. Men zal onze Hollandsche naburen zoo lezen wy in de Indép. Beige niet beschuldigen van ondank baarheid jegens hun oud-ministers. Alle hoofden van departementen, die hun ontslag nemen, krygen groote pensioenen. Men heeft ministers zien pensioneereD, die slechts eenige maanden dienst konden doen gelden. De Ned Staats Courant maakt thans een koninklyk besluit openbaar, waarbjj aan den afgetreden Minister van Binnenl. Zaken jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman een pensioen wordt verleend ten bedrage van 2909. Deze Minister werd benoemd den 18 Febr. 1890 en viel bij de verkiezingen van Juni jl. met het Kabinet- Mackay. Zes duizend francs pensioen voor achttien dienstmaanden, dat is een aardig sommetje. Voor de betrekking van koster aan de Wester- kerk te Amsterdam hadden zich niet minder dan 400 personen aangemeld. Te Groningen zjjn vjjftig Duitschers uit Amerika teruggekeerd, omdat zij den toestand in de nieuwe wereld veel slechter vonden dan in hun oude vaderland. Zierïltasee, 2 Dec. Heden werd door den kanton rechter in de quaestie over het heerlijk jachtrecht van Haamstede uitspraak gedaan. De 2e beklaagde, de I knecht, werd van rechtsvervolging ontslagenten op zichte van den len beklaagde overwoog daarentegen het vonnis, dat uit de door den Ambachtsheer over gelegde stukken bleek, dat hy was ambachtsheer van Haamstede en dat op grond van hetgeen voorkomt in eene Deductie van den Ambachtsheer van Haamstede, in 1795 aan de Staten van Zeeland ingediend, moest worden aangenomen, dat onder de Heerljjkbeid van Haamstede behoort den geheelen Westeren Ban. Der halve werd het verzoek tot schorsing van het straf geding gepasseerd en de le beklaagde veroordeeld tot 2 boeten van 20 en tot betaling van 2 maal 50 schadevergoeding aan den Ambachtsheer. Daar ons vorig verslag van de zaak tot een misver stand aanleiding heeft gegeven, stippen wij ter voor koming van verkeerde gevolgtrekking aan, dat niet namens den beklaagde toen beweerd is, dat de Ambachtsheer zelf twyfelde aan zijn recht, maar alleen dat het er den scbyn van had, terwjjl de Ambachts heer als getuige gehoord, pertinent verklaarde onge twijfeld zich als rechthebbende te beschouwen. Vermoedeljjk zal in deze zaak met dit vonnis van den kantonrechter nog wel niet het laatste woord gesproken zjjn. Een paar sprekende cyfers! In het afgeloopen jaar werden in ons land per post verzonden ruim 91 millioen couranten en andere gedrukte stukken; ruim 67 millioen gewone brieven; bjjna 31 millioen brief kaarten; ruim 2'/2 millioen monsters van koopwaren; ruim 5'/s millioen dienstbrieven; byna 21/« millioen postwissels en postbewyzen en byna 4 millioen post pakketten. De waarde der brieven met aangegeven geldswaarde en dergelyk bedroeg ruim 200 millioen gulden. Door eenige agenten van de suikerfabrieken te Klundert zjjn eenige contracten gesloten ad 12 per 1000 Kilogram. De groote bieten verbouwers wachten echter op het besluit der fabrikanten. Naar men verneemt zullen de fabrikanten in het begin der volgende maand te Rot terdam vergaderen. Ook de verbouwers van suikerbieten te Amerongen hebben aan de agenten der fabrieken kennis gegeven, dat zjj in het vervolg voor minder dan 12 per 1000 K.G. geen bieten meer willen verbouwen, Het eerste kanton te Amsterdam heeft Sequah, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, veroordeeld tot ƒ25 boete, subsidair 5 dagen hechtenis (de eisch was 200 boete). Iemand uit Oudendjjk (gem. Woudrichem) zou te Gorinchem een vet varken leveren. Om het beestje wat zwaarder te doen wegen had hy het goed wat zand doen innemenTe Gorinchem gekomeD, zou het gewogen worden, doch eer dit nog was geschied, zakte het dier ineen en was door het ongewone voedsel, dat het denkelijk in ruime mate was toegediend, ge barsten Te Drachten is iemand het slachtoffer geworden van eene noodlottige vergissing. Op weg naar de catechisatie werd bij onverhoeds door twee jongelingen overvallen en zoo gruwelijk met messen gesneden, dat zijn toestand zorgelyk is. De daders, die op een ander persoon loerden, doch in de duisternis zich vergisten, namen de vlucht, toen er ontzet opdaagde, doch zij zjjn bekend en zullen niet voor de eerste maal kennis met de justitie maken. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Ten overstaan van den Notaris Mr. J. C. van der Lek de Clercq, d.d. 30 November 1891, zjjn te Stavenisse verkocht Een Woonhuis, Schuur en 05 Aren 40 Cent. Erve, aan den Kerkweg te Stavenisse, voor ƒ1722. Twee Tuinen, groot 06 Aren 74 Cent., bij het dorp aldaar, voor ƒ476 de massa. 39 Aren 50 Cent. Bouwland in Margarethapolder aldaar, voor ƒ651 per 39 Aren 24 Cent. 91 Aren 96 Cent. Bouwland in Oudkempenehofstede- polder aldaar, voor ƒ320 per 39 Aren 24 Cent. 62 Aren dito aldaar, voor 300 per 39 Aren 24 Cent. 50 Aren 85 Cent. dito aldaar, voor ƒ310 per 39 Aren 24 Cent. Alles aankomende M. van Be ver en Gz. KERKNIEU W S Bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. Gem. te Goes door den heer Js. van der Linden, pred. bij die gemeente te 's Hertogenbosch. Haamstede, 30 Nov. Bij de verkiezing van notabelen der Hervormde gemeente alhier op 28 dezer, is als zoodanig herbenoemd de heer W. Smallegange en in plaats van den heer L. Matthijsse, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, is gekozen de heer M. Blom Az. Zondag had de bevestiging en intrede plaats te Haamstede van den uit Ammerstol beroepen predikant da. J. van der Ven. Da bevestiger, ds. Van Ketel van RenesBe, bad tot tekst gekozen 1 Tim. 4 vers 14, ter wijl de nieuwe leeraar sprak naar aanleiding van Psalm 42 vers 4. Beide godsdienstoefeningen werden door eene groote schare uit deze en naburige gemeenten bijgewoond. Aangenomen het beroep by de Herv. gemeente te Sliedrecht door ds. P. Knuttel te Zaandijk. Bedankt voor Kattendyke door den heer W. Voors, cand. te Amsterdam. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te BruiDisse, door dB. J. B. van Kooy te Steenderen. Haagsche Brieven. 's Gra.venha.ge, 30 November 1891. Een vroolijker St. Nicolaasfeest wacht ons deze week, dan het vorige jaar. Toen was ieder onder den indruk van den slag dien ons Konings huis geleden had. Thans zullen wjj ons mogen ver- bljjden in de aanwezigheid van de beide Koninginnen die even vóór het feest van den Heilige in de residentie komen om er in het inwendig veel ver beterde Paleis den winter door te brengen. Tusschen twee haakjes mag ik wel zeggen dat die inwendige paleis-verbetering allernoodzakelijkst was. Er waren vertrekken in te vinden, die misschien in geen veertig jaar goed onderhanden waren genomen en hier en daar zag men in nevenvertrekken gelapte tapijten, waarvoor men zich in een burgerhuis wel wat zou schamen. Terecht heeft men begrepen dat het tijd werd het verblijf onzer jeugdige Koningin wat op te knappen. Waarscbjjnljjk zal bij haar de Heilige flink rijden, wat ten goede kan komen aan de Haag sche winkeliers, die op die Decemberdagen vlassen. Inderdaad is St. Nicolaas en Kerstfeest voor de meeste winkeliers de eenige goede tijd. Ia den zomer trekt Scheveningen tegenwoordig te veel menschen en als de feestdagen dus niet wat extra-voordeel verschaffen, dan sluit de balans licht verre van voordeelig. En toch juist op het gebied der cadeautjes is het vette toch ook al van de ketel, sedert niet enkel de 3 0-cents bazaars, maar ook de éen- en twee-guldensbazaars het publiek lokken. Men staat verstomt over het feit wat men op 't gebied van luxe-artikelen, speelgoed, huisraad tegen woordig al niet voor één of twee gulden kan krygen. Pendules, wekkers, eetserviezen, keukengereedschap, versieringen voor salon en huiskamer, worden u in de meeste verscheidenheid aangeboden en men zou haast kunnen beweren dat men voor een muntje in zjjn huishouden kan worden gezet. Dat het bij zulke prijzen voor het gros der winkeliets moeieljjk is koopers te lokken, spreekt van zelf. Ze moeten het nu hebben van het fijnste snufje, de allernieuwste nieuwigheid die om de duurte echter voor weinig beurzen geschikt is, of trachten nog goedkooper te zijn dan de bazaars. Hoe aangenaam nu ook die goedkoopte is voor het publiek, vergeet men maar al te vaak dat daarin juist een der hoofdredenen is gelegen van de sociale quaestie. Er kunnen geen beboorljjke loonen worden uitgekeerd waar de verkoopprijs zoo minimum is dat ze misschien ter nauwernood even den vracht- prjjs overschrijdt. De duizenden en nog eens duizenden, die vroeger met 't handewerk thuis be- hoorljjk hun kost verdienen, worden nu naar de fabrieken getrokken, waar zjj tegen een laag loon aan den arbeid kunnen blijven, terwijl zij anders werkeloos worden. Dat die toestand meer en meer de aandacht begint te trekken is zeer natuurlijk. Zoo werd dezer dagen hier eene vergadering gehouden ter overweging van de mogelijkheid om een verzekering te sluiten voor 't geval Van werkeloosheid. Het idee is zeker niet onaardig en dat het uitging van den Christelijken Volksbond gaf er nog meer waarde aan. Maar zelden kwam men meer ontgoocheld van eene bijeenkomst terug dan van deze. Er waren statuten ontworpen en commissarissen en directeuren in spe voorhanden, maar de grondslag ontbrak ten eenenmale. Men wilde een gebouw van geheel nieuwe constructie want zoo is noch nicht da ge- wesen oprichten op een zandgrond. Men bazeerde zich op gegevens verleden jaar door den Volksbond verzameld, en men zonderde uit alle beroepen en bedrijven, waarbij juist het meeste werkeloosheid voorkomt. Ambachtslieden alleen zouden hun pen ningen mogen offeren om zich te verzekeren tegen de eventualiteit van werkeloosheid buiten schuld. Doch ziet, daar staat een man op die het weten kan omdat hjj zjjn leven lang met werklieden heeft door gebracht en deze zegt: mijne heeren, ge hebt het geheel mis, de goede werkman behoeft niet bang te zjjn voor werkeloosheidhij vindt werk of zijn baas geeft hem werk om hem te behouden. Hij zal dus in uw verzekeringmaatschappjj niet bijdragen. Alleen de minder goeden, de slechte zullen kunnen komen, maar deze hebben óf geen geld om de wekeljjksche premie te voldoen, öf wel de bazen zullen ze wegzenden als ze verzekerd zjjn en misschien.ze nog voor een extraatje, voor karreweitjes gebruiken. En ten wiens nadeele komt dat dan weer Van nie mand anders dan de goede werklieden, dien ge dan weer het brood ontneemt. Dat de statuten weer stilletjes zjjn opgerold, en de commissarissen en directeuren in spe zwijgend zjjn afgedropen, is wel te begrijpen. Men zal nu zien of er op een andere manier een mouw is aan *9 passen, maar dan zal men zoo verstandig zjjn om eerst de deskundigen bazen en werklieden te raadplegen voordat men weer met plannetjes voor den dag komt. Men ziet al weer hieruit, hoe moeieljjk het is in de sociale quaestie iets te doen. Idealisten moeten er zjjn, want ze vuren wat aan, maar op de prac- tjjk komt het aan en juist dan komen de moeielyk- heden aan 't licht. Zoo is 't deze week ook gegaan in de Kamer. De sociale quaestie heeft er een groot deel van den tjjd in beslag genomen. Er is veel en mooi over gepraat, maar dit brengt ons niet verder. Er moet gehandeld worden en vooral eerst goed overlegd. De geschie denis die ik zoo even verhaalde leert ten duideljjkste dat de heer Hintzen volkomen geljjk had toen hij waarschuwdeoverzie goed den weg dien gjj opgaat voordat gjj den eersten stap zet, want van den eenen stap komt gjj tot den andere. Een goede, een leerzame les, voorwaardie echter niet mag leiden tot stilzitten. En zie, nu heeft het algemeen debat over de begrootingen tot hoeveel misvatting het ook van elkanders opiniën mag leiden toch dit geleerd dat er eigenljjk volkomen overeenstemming beerscht tusschen alle brave en verstandige men schen. De radicalen en de liberalen hebben het even goed als de anti-revolutionairen uitgesproken dat er gehandeld moet worden en als de Katholieken ditmaal zwegen, dan was het geenszins omdat zij daarmede niet instemden, want na de jongste Pauseljjke Encycliek kan geen Katholiek zich met eere aan de behartiging der sociale quaestie ont trekken. Men is niet blind voor de ellenden en on gerechtigheden in de wereld, men wil gaarne helpen, maar men moet voorzichtig wezen wil men niet meer bederven dan verbeteren. Twee groote wegen staan den wetgever open om de zwakken en noodlijdenden, voor wie dit liberale Kabinet bleek een diep gevoel van sympathie te hebben, te helpen. Ten eerste door weg te nemen uit onze wetgeving al wat naar bevoorrechting zweemt van de meer- gegoeden. Het moge waar zjjn dat in sommige opzichten volgens onze wetgeving armoede reeds een voorrecht geeft, al zjj het dan ook maar om gratis te kunnen procedeeren, maar men heeft ten eerste dat privilege niet gegeven pour les beaux yeux van de arme lui, maar uitsluitend uit diep besef van de noodzakeljjkheid dat er recht geschiedde, en ten tweede moge dit privilege al iets geven voor hem die te min bezit, hij die niets bezit, zal bitter weinig te procedeeren hebben. In de tweede plaats kan de wetgever ook optreden door in onze wetten op krachtiger wjjze op te treden ter bescherming van de mingegoeden. En in die richting was de aandrang in de Kamer vrij sterk. Toen de heer Poelman wiens droevig gebrek, zijn blindheid, hem niet belet een open oog te hebben voor de kwalen en gebreken der maatschappjj begonnen was, volgden allen met instemming. De Regeering moet sociale hervormingen aanbrengen in den geest van lotsverbetering voor de lagere standen, allereerst den werkmansstand. En de Regeering is daartoe ook bereid, mits niet overijld. Dit vormt het ken merkend onderscheid tusschen deze discussie en die in de laatste jaren, dat zoolang Doraela Nieuwenhuis aan 't woord was met zjjn bijtenden spot en zijn vinnige taal, men eerder geneigd was het goede na te laten dan te doen, terwijl nu Poel man met zijn roerende stem en zijn overtuigend© woorden voor de verdrukten opkomt, men hem steunen wil en schragen in zjjn edel pogen, 't Is niet nieuws, wat hjj sprak. Volkomen juist, mjjnheer Van Houten. Maar te meer noodzakelijkheid bestaat er om het niet bjj woorden te laten. En nu moge de heer Van Houten practisch iets zeer goeds gedaan hebben door zjjn arbeidswet, en nu mogen de arbeiders zelf ook in vele dingen blijk hebben gegeven van initiatief, zoo ver te gaan als de Minister van Tienhoven om de verdiensten van den heer Domela Nieuwenhuis geheel weg te cjjferen, 9chijnt onrechtvaardig. De weg dien deze sociaal democraat volgde is de onze niet, zjjn woord ver bitterde, maar te willen ontkennen dat door zijn toedoen de aandacht op de arbeidersaangelegenheden meer gevestigd is, dat men zich niet langer schaamt de sociale quaestie te behandelen, dat volk en Parlement meer doordrongen zijn geworden van de noodzakelijkheid om handelend op te treden, dat is spelen met de waarheid. Terwijl nog 15 jaar geleden een conservatieve geest ons Parlement doorstraalde, kan men nu gerust beweren dat zich een vrijzinnige geest van allen heeft meester ge maakt het Sociaal Congres te Amsterdam bracht daartoe het zijne bjj. Niet langer met bijbelteksten en met schoone beloften kan men zich afmaken van de zorg voor de zwakkeren. Er moet gehandeld worden. En hoe spoediger dit kan geschieden, zonder de hoedanigheid der nieuwe wetsbepalingen te schaden, hoe beter voor de belanghebbenden, maar ook hoe beter voor het land.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1