ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 1 December 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. Tweede Blad. Patentbladen. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN.^ Brieven uit België. ADVERTEMTIEN Uw brief ontvangen. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6086. Advertenfciënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de PATENT BLADEN over het dienstjaar lö91/92 (2de kwartaal) ter Secretarie der gemeente ingevuld gereed liggen, en van heden af tot en met Zaterdag den 5en December e.k. aldaar door belanghebbenden in persoon kunnen worden afgehaald. De niet afgehaalde Patentbladen zullen daarna door den Deurwaarder der Directe Belastingen aan de huizen der belanghebbenden worden rondgebracht, welke beambte voor elk rondgebracht Patent van de Patentplichtigen tien cent mag vorderen. Zierikzee, den 28 November 1891. CH. W. VER ME IJS. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt, ten vervolge op zijne kennisgeving van den 29 Mei 1890, andermaal tor algemeene kennis, dat het herhaaldelijk voorkomt, dat Nederlandsche werklieden door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis naar ten behoeve van industriëele ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hunne aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden; en dat het daarom geraden is, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, öf zelf óf door tusschenkomst van den Burge meester hunner woonplaats zich tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich be vinden, om inlichtingen wenden, omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Zierikzee, den 30 November 1891. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. Nederland. ®ss Gravenhage, 28 Nov. Ter aanvulling vao het telegram in ons vorig No., deelen wij het volgende mede: In de Vrijdag gehouden zitting der Tweede Kamer heeft ook. zooals wy meteen enkel woord nog meldden, de heer Keuchenins het woord gevoerd. Hij ontwikkelde de redenen, die de vorige regeering hadden verhinder^ zich bezig te houden met de kwestie der scheiding van' kerk en staat, nl. de samenstelling van het kabinet en de overweging dat een daartoe strekkend voorstel dezerzijds door de Eerste Kamer zou zijn verworpen. Thans echter is in den toestand verandering gekomen en spreker meende, dat deze regeering wel een desbetreffend voorstel kan doen en daarbij ook kan rekenen op den steun van de katho lieken. Met genoegen heeft spreker de denkbeelden gehoord, door de heeren Heldt en Kerdijk ontwikkeld, over het opnemen eener bepaling in de bestekken omtrent een minimum loon. Had spreker nog zitting in het kabinet, hy zou niet schromen in de bestekken van koloniën eene bepaling te doen opnemen, om aan werklieden voor het departement werkzaam een mini mumloon te verzekeren van 18 cents per uur voor de eerste 8 uren, met verhooging van 1/3 of 2/3 naarmate van langeren arbeidsduur. Hy beval die denkbeeld der regeering aan. Voorts verklaarde spreker zich met het program der regeering, aangaande de regeling van werkzaamheden, te vereenigen. Den band der motie- Tydens wil hij haar niet opleggen. De regeering doet geen aaunemerswerk. Men moet genoeg vertrouwen io haar aanvankelijke toezeggingen stellen. Ook den Minister van Oorlog wil hij den tyd laten. Hy gaf dien Miuister echter in overweging bij zijn ontwerp tot definitieve regelirjg van den krijgsdienst tevens een afzonderlijk hoofdstuk te maken omtrent de invoering der nieuwe regeling. De beer De Meyier verklaarde nog de motie-Tydens niet goed te kunnen begrijpen. De heer Tydens zegt vertrouwen te hebben in de regeering, maar spreekt door zijn motie wantrouwen uit tegen de liberale partg en daardoor tevens tegen de regeering. Spreker verklaarde zich beslist tegen die motie en zal er tegen De laatste vergadering van de Staatscommissie voor landbouw was gewjjd aan de vaststelling van het verslag betreffende het pachtwezen en het gebruik van den grond. Na afloop van de werkzaamheden en vóór het uiteen gaan heeft de voorzitter, de heer Sickesz, den vice- president en al de leden der commissie dank betuigd voor de vele werkzaamheden door hen in het belang van den lande verricht en inzonderheid aan den secretaris, den heer Vernède, voor den ijver waarmede hjj de commissie beeft ter zjjde gestaan. Des namiddags boden de leden den president, vice- president en secretaris een afscheidsmaaltijd aan. HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes zullen Woensdag 2 December omstreeks half vier des namiddags in de residentie terugkeeren. In het vorige jaar iB vanwege het departement van koloniën niet minder dan 90,000 uitgegeven, om door aanplakbiljetten, brochures, advertentiën, enz., de vrijwillige dienstneming by het Indische leger te bevorderen. Toch is het der regeering niet mogen gelukken, het voor 1890 vastgestelde contingent van 2000 voltallig te maken. Utrecht, 27 Nov. De heer D. G. Bingham alhier, die onlaBgs door aankoop eigenaar geworden is van de zeer aanzienlijke ridderhofstede met bijbehoorende terreinen Scbonauwen, in de nabijheid dezer gemeente onder Houten gelegen, moet, naar men meldt, het voornemen hebben aldaar eene groote paardenetoeterjj te vestigen. Als de man, aan wien de hoofdleiding zou worden toevertrouwd, wordt reeds genoemd de algemeen als paardenkenner met lof bekende kapitein der veldartil lerie alhier, de heer Knel. Koseoucliia.1, 28 Nov. De Raad dezer gemeente heeft besloten tot heffing van rechten voor het vol trekken van huwelijken. Terneuzen, 28 Nov. Donderdagavond omstreeks 6 uur bevond het rjjksvaartuig >Argus" zich in de onmiddellijke nabijheid onzer haven, toen een tot nog toe onbekende stoomboot het plotseling aanvoer; de aanvaring had plaats aan het voorschip; door den schok werd een der manschappen over boord geworpen, doch werd gelukkig gered. Het stoomschip vervolgde zyn koers alsof er niets gebeurd was, zonder eenigszins na te gaan welke gevolgen de aanvaring had gehad. Ten behoeve van den dienst op het kanaal van Gent naar Terneuzen, wordt eene telephoondienst ge opend tu8echen Sas van en GeDt Terneuzen. Reeds is men met het aanleggen tot Sluiskil gevorderd. Door deD gemeenteraad van Axel is het tractement van den onderwijzer met 50 verhoogd en alzoo gebracht op 450. Dit besluit werd genomen tegen een ander voorstel in, om de wedde met 100 te vermeerderen. "Vlissing-eii, 28 Nov. Te beginnen met 15 1 December a. s. zal, voorloopig met de goederenboot »Anna", thans varende tusschen Holland en België, een wekelijksche dienst tusschen Brussel—Ylissingen Middelburg, het goederenvervoer ten doel hebbende, geopend worden. Het plan bestaat eenmaal per week, zoo van hier als van Brussel, te varen en wel in verbinding met de stoomvaartdiensten op Londen en Huil. Goes, 28 Nov. Eet christelijk harmoniegezelschap Hosanna" gaf Donderdagavond voor het eerst concert onder zyn nieuwen directeur den heer Kievit. Het bezoek was vrjj talrijk en de uitvoering viel te roemen. Het slotnommer »Eere zy God" door den directeur gearrangeerd, werd door het publiek meegezongen. Hosaoa" is werkeljjk op den weg van vooruitgang. Toch bljjven wy het bestaan van twee afzonderlijke muziekcorpsjes in ons kleine stadje betreuren. »Hosanna" eu «Euphonia" bevatten juist krachten genoeg voor één degelijk corpB. Maar inëeusruefting zal wel tot de vrome wenschen blijven behooren. Vivisectie of wetenschappelijke dierenmishandeling is het stokpaardje van den heer J. B. F. Hugenholtz, predikant te Axel eu Voorzitter van den Bond tot bestrydiDg der Vivisectie. Uit den aard zyner studiën is een predikant wel in de allerlaatste plaats de aan gewezen persoon om een onderwerp als de Vivisectie in te leiden. Een doctor in de geneeskunde of een arts zyn daartoe veel beter bevoegd. Reeds de omschrijving: «dierenmishandeling" geeft te kennen op welk stand punt de heer Hugenholtz zich plaatst. Dierenmishandeling en dierenmarteling waren schering en inslag. Volgens den spreker worden onderscheidene dieren in de folterkamers der wetenschap soms dagen en weken achtereen op barbaarBche wjjze gefolterd. Neder land geeft in dezen aan het buitenland niets toe. Naar de mededeelingen des sprekers zouden ver scheidene geleerden als hunne meening te kennen gegeven hebben, dat de wetenschap geen belangrijke uitkomsten aan de Vivisectie te danken heeft; integendeel, zy bestaat in onmenschelijke wreedheden, duivelachtige martelingen en zedelooze practyken. Volgens den heer Hugenholtz spot de Vivisectie met allo menschelijk en zedelijk gevoel; zy verlaagt den mensch tot beneden het dier. Spieker haalde tal van voorbeelden aan om zijne stellingen toe te lichten bd deelde voorbeelden mede, die werkelijk afgrijselijk kunnen genoemd worden. De vereeniging tot bestrijding der Vivisectie, waarvan zooalB gezegd is de heer Hugenholtz Voorzitter is, telt 425 leden en 55 donateurs. Goes, 30 Nov. Het spijt mij, Amice, dat ik niet aan uw verlangen kan voldoen, om door het doen van eenige inkoopen a 25 cents u in het bezit te stellen van zooveel bons. Ach, overal komt de klad in, ook in het beschikbaar stellen van bons voor, met en na St.-Nicolaas. Kocht men voor een dóódsimpel kwartje flikjes, voor 5 stuivers Thoms- poeder, voor 25 cent Blookerscacao, voor een kwartgulden «extra groote" sago, men bekwam telkens een bon. Zooveel kwartjes zooveel bons. Wilt gij wel gelooven, dat er huis moeders waren, die 25 bons bezaten? Nu merkt mijn vriend Nurks wel op, dat dus die vrouwen 25 kwartjes, dat is f 6,25 aan snoeperijen hadden uitgegeven, maar met zulk een vent als Nurks is geen land te bezeilen. Wie denkt nu aan de weggegooide kleinigheid van 25 kwartjes als men daarvoor 25 «papiertjes met nummers er op" heeft gekregen, op welke papiertjes men in één van de tiendui zend gevallen, f 100 of zoo iets kan trekken. Heeft men 25 bons, dan is de kans 1 tot 400; heeft men er 50 dan is de kans reeds als 1 tot 200, dus dubbel zoo groot. Moest dat niet een spoorslag zijn tot het doen van vele inkoopen a 25 cents Als ik getrouwd was, liet ik mijn vrouw den geheelen voorraad opkoopen, dan kreeg zij ook alle bons en had ook stellig den uitgeloofden prij^.1 Zou dat geen verstandige speculatie zyn? Mijn vriend Nurks bovengenoemd ik schaam mij eigen lijk hem mijn vriend te noemen beweert dat de koop sters de waarde der uitgeloofde prijzen indirect toch betalen, door de inferieure kwaliteit en kwantiteit van het gekochte. Ik vraag u, is het niet om uit je vel te springen bij zulke dwarsdrijverij Zooals ik reeds zeide, ook in het beschikbaar stellen van bons is de klad gekomen. Men kan nu wel zijn kwartjes kwijtraken, maar bons houmaar, daar doen we niet meer aan. Eerst kon men zes stoelen, later een ledikant met toebehooren (natuurlijk niet met een of twee menschen er in) daarna een speeldoosen ik weet niet wat al op een zijner bons bekomen. Als men mij om raad gevraagd had, zou ik den debiteur der bons in overweging gegeven hebben dit jaar een ezel als prijs beschikbaar te stellen. Niet om den gelukkigen winner of winster een collega te bezorgen, die gedachte zij verre van mij, maar om eenige afwisseling te brengen in de lijst van huishoudelijke artikelen bovengenoemd. Ik hoop, Amice, dat ge de wil voor de daad zult nemen. Ik eindig met het hart, maar nooit met de pen. Door den heer -G. v. d. Hoek zal op het stations- terrein eene petroleumbergplaats worden gebouwd. Sfc Maartensdijk, 29 Nov. In een Vrijdag gehouden vergadering van ingelanden van den >Muye- polder" is de voordracht voor gezworen (vacature L. Westerweel) opgemaakt als volgt: 1. G. de Wilde, 2. M. Groeoewege, 3. J. C. Westerweel. Scherpenisse, 29 Nov. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, jaarwedde 450, heeft geen enkele sollicitant zich aangemeld. Haamstede. De heer L. W. de Graaf, onder wijzer alhier,, komt voor als No. 1 op de voordracht voor le onderwijzer te Puttershoek. Zierikzee, 28 Nov. Gisteren avond had op de bovenzaal der Sociëteit van Mej. de Wed. Kanaar de algemeene vergadering der Vereeniging «Ambachts school" plaats. Aan het verslag en de rekening over 1890/91 ootleenen wij het volgende: Het getal leer lingen bedraagt thans 10, die allen ook leerlingen der Burger-A vondschool zijn; de rekening over dat jaar bedraagt in ontvang f 1301,öS1/», in uitgaaf/1057.717a, sluitende alzoo met een batig saldo van 243,82. Hiervan zal f 100 worden uitgetrokken voor meer uitgebreid onderwijs. Onder de inkomsten was eene som van 170 wegens geleverd werk aan bazen en particulieren. Het aantal leden is geklommen tot 69. Over den leeraar en de leerlingen bestaat bjj het Bestuur alle reden tot tevredenheid; vooral eerst genoemde kwyt zich uitmuntend van zyn taak. Nadat deze rekening waB onderzocht en goedgekeurd, werd de begrootiDg voor 1391/92 aangenomen in ont- vaDg en uitgaaf op 1011,76. De aftredende leden van het Bestuur, zynde de H.H. M. Couvée Jr. en J. A. de Bruyne, werden als zoodanig herkozen. Eenige op de Ambachtsschool vervaardigde voor werpen, die op de zaal aanwezig wareD, maakten volgens de kenners van het vak een goeden indruk van do wyze waarop het onderwys op de Ambachts school wordt gegeven en ontvangen. Het Bestuur deelde mede dat zy aan eene Commissie uit haar midden had opgedragen, plannen te maken omtrent uitbreiding der school, nl. om bjj het timmeren ook nog het verven en smeden of een der laatste vakken te voegen. Zoodra die Commissie met hare plannen gereed is, zal het Bestuur eene buitengewone vergadering beleggen (die wy hopen druk bezocht te zullen zien), om dan met voorstellen te komen. Na eenige bespreking omtrent de gevolgen der uitvoering van dit plan, sloot de Voorzitter de ver gadering. De voordracht voor onderwyzer aan de openbare lagere school te Heinkenszand bestaat uit de heeren W. Moelker te Burgh en W. Hullu te Groede. Op de voordracht voor hoofd der openbare school voor m. u. 1. onderwys te Tiel komt als oommer twee voor de heer H. Jongepier, hoofd der openbare school te Heinkenszand. De gemeenteraad van Ellewoutsdijk benoemde den heer N. de Haan, arts te Heinkenszand, met ingang van 1 December a.s. tot gemeente- en armengeneesheer. Zierikzee, 30 Nov. Naar wij met genoegen ver nemen. is de toestand van onzen geachten stadgenoot, mr. J. Moolenburgh, vooruitgaande. De H.H. Doctoren moeten hebben verklaard, dat het levensgevaar geweken is. Bjj kon. besluit is aan mr. A3, baron Mackay, eervol ontslagen min. van koloniën, een jaarlyksch pensioen toegekend van 4000. De heer mr. A3, baron Mackay, die door de centr. antirev. kiesvereeniging iu het district Tiel is gecan- dideera voor de Kamervacature Dyckmeester, heeft die candidatuur aangenomen. Zierïlüeee, 30 Nov. In de memorie van be antwoording IVe hoofdstuk (Departement van Justitie) staatsbegrooting voor het dienstjaar 1892, wordt door den Minister van Justitie in antwoord op het verslag van de Commissie van Rapporteurs, die daarbij te kennen gaven, dat, hoewel ten vorigen jare werd medegedeeld, dat de verbetering van den toestand van het huis van bewaring te Zierikzee Diet uit het oog wordt verloren en ten behoeve daarvan nog niets is verricht, hoewel die toestand, ook met het oog op brandgevaar, alleszins onvoldoende moet heeteD, gezegd: «Hoe onvoldoend de toestand van het buis van be swaring te Zierikzee ook moge zyn, kan men, wegens «de geringe bevolking van die gevangenis, zich daar «beter behelpen dan elders, waar de toestand niet »beter, maar de bevolking grooter is. Voorhands schijnt «den bouw van nieuwe huizen van bewaring te Alkmaar, «Rotterdam en Utrecht aan dien te Zierikzee te «moeteD voorafgaan." Bij de dezer dagpn gehouden examens te 's Hage zyn toegelaten voor Wiskunde, middelbaar onderwys, de heer J. A. van Driel en voor idem, lager onderwys, de heer M. J. van Driel, beiden te Amsterdam. De heer Steenpost, gemeente-secretaris te Overslag, zal 15 Dec. den dag herdenken, waarop hij vóór 40 jaar tot die betrekking werd benoemd. In de Staatscourant wordt vanwege het bestuur der posterijen het volgende onder de aandacht van het publiek gebracht «Met nadruk wordt herinnerd aan de wenscheljjk- heid, om vooral bij gelegenheid van het aanstaande St.-Nicolaa3feest, de met de pakketpost te verzenden voorwerpen stevig in te pakken en op zoo danige wyze van een adres te voorzien, dat het niet gemakkelijk kan losraken en verloren gaan. >'tVerdient aanbeveling, om de adressen over de geheele oppervlakte op de pakketten te plakken, en ze niet slechts, zooals nog herhaaldelyk geschiedt, aan de punten met lak of eenige andere kleefstof daarop vast te hechten. Waar opplakking onmogelyk is, worde voor de aan te hechten adressen linnen of perkament strooken gebezigd". Zierikzee, 30 Nov. Naar wjj vernemen zal de ook hier zoo gunstig bekende heer Stroober met een uitgelezen gezelschap op 11 Dec. a.s. eene voorstelling geven in de Concertzaal, gevolgd door een bal. Iets tusschen St. Nicolaas en Kerstmis valt zeker in den smaak, vooral als men een directeur heeft, die weet wat hy geeft om het zichzelf en het publiek te veraangenamen. Een druk bezoek wenschen wy den heer Stroober toe en daarvan geve de inteekenlyst bljjk. Naar de Tijd verneemt, zullen te Amsterdam met 1 Juli alle koffiehuizen en herbergen 's nachts te ééa uur ontruimd moeten zyn, behalve die, waar zich kellnerinnen bevinden; deze zullen te 12 uur moeten sluiten KERKNIEUWS Beroepen bij de Chr. Geref. gemeente te Grand- Rapids, N.-Amerika, ds. Ph. J. Wessels, predikant te Zierikzee. Door de Ned. Herv. kerk te St. Maartensdyk is toezegging van beroep gedaan aan Ds. L. J. van Rhyn, O. I. pred. met verlof te Hilversum. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Groes, 28 Nov. Ten raadhuize werd heden aan besteed het verbouwen van het vroegere telegraafkantoor tot bureau vaD politie. Door de heeren J. W. v. d. Weert Zonen was voor ƒ1213, door den heer W. de Beste voor 1198 en door den heer M. Buitendijk voor 1125 ingeschreven. Het werk is aan laatstgenoemde gegund. Ten overstaan van notaris van Seters werd Vrijdag jl. te St. Maartensdyk by 2e veiling publiek verkocht: le. Een woonhuis en erf, groot 1 Are 32 Cent. voor 1255; 2e. 1 H.A. 63 Aren 70 Cent. weiland voorde som van 770 per 39,24 Aree. Waarde lezers, gelief mij in de gedachten eenige oogen- blikken te vergezellen naar de Groote Markt te Antwerpen, eene der bijzonderste en bezien waardigste plaatsen dier stad. Daar immers verheft zich het schoone stadhuis niet alleen, maar kan men ook een aantal andere, om hunnen bouw trant zeer merkwaardige gebouwen bewonderen. In het midden dier markt staat ook een monument, dat op Zon- en leestdagen als fontein dienst doet. Geheel in de hoogte vertoont het de beeltenis van een man in Adams kostuum, eene afgekapte hand in de hoogte houdende. Brabo, zoo is de naam van dien naakten meneer, leefde in de eeuw vóór Christus geboorte. Op dit tijdstip, verhalen de oude kroniekschrijvers, bewoonde de wreede en geduchte reus Druon Antigoon het kasteel van Antwerpen, waarvan hij de stichter was. Van al de schepen, welke den stroom af- en opvoeren, eischte hij als tol de helft der aan boord zijnde koopwaren. Ingeval een schipper hem weerstand bood of trachtte hem te bedriegen, maakte de reus zich van de geheele lading meester en kapte daarenboven, tot straf, den weèrspannige de hand af, welke hij in de Schelde wierp. De overlevering voegt er bij, dat de beroemde Salvius Brabo, 24e koning van Tongeren, echtgenoot van Liviana, de zuster van Octavius en nicht van Julius Cesar, een einde kwam maken aan de gewelddaden van den geduchten reus, door hem tot een tweegevecht te beroepen, waarin de reus overwonnen en gedood werd. Brabo sneed vervolgens de rechterhand van Antigoon af en wierp haar in het midden van den stroom. Om hem voor die roemrijke daad te be- loonen, verhief Julius Cesar hem tot hertog van Braband en vorst van het marktgraafschap Antwerpen (51 j. v. Chr.) Het is door dit fabelachtig verhaal, in de middeleeuwen uitgevonden, dat men den oorsprong van het woord Aui- werpen heeft willen uitleggen, dat men afleidde van hand en werpen. De twee handen, in het wapen der stad ge plaatst, worden op dezelfde wijze verklaard. Een tiental jaren geleden liet wijlen de heer Nottebohm bij zijn overlijden aan de stad Antwerpen een legaat na van 20,000 fres., met de bepaling, dat deze som zoude dienen tot oprichting van een monument op eene der openbare plaatsen der stad. Het gemeentebestuur schreef daarop een prijskamp uit voor eene monumentale fontein, op de Groote Markt te plaatsen en nam het ontwerp van den gekenden beeldhouwer Jef Lambeaux aan. Het kunst stuk werd in 1887 ingehuldigd. Jammer, dat het den te vroeg ontslapen Brabo niet gegeven werd die feestelijkheid bij te wonen. Ook zijn nakomelingschap was er niet bij vertegenwoordigd; de familie Brabo schijnt uitgestorven of van naam veranderd te zijn. Ten minste de doopregisters, zoo min als de boeken van den burgerlijken stand rnaken er ergens melding van. 't Is dan slechts na mij daarvan volkomen te hebben overtuigd, dat ik de vrijheid heb ge nomen den naam van dien ouden burger van Antwerpen aan te nemen, waaronder ik van tijd tot tijd wat nieuws aan de lezers van den Zierikzeeschen Nieuwsbode hoop te melden. Wie nu lust gevoelt Jie fontein te bezichtigen, raad ik aan dit in den voormiddag te doen, daar er dan in de week ten minste nog wel eens wat meer op de Groote Markt op te merken valt. Van 10-12 ure immers ziet men daar dan heele rijen rijtuigen komen aangereden, gevuld met personen, ongeduldjg oin, zooals het volk zich hier uitdrukt, in het gilde der getrouwde lappen opgenomen te worden. 't Is altijd aardig een meestal blozende bruid met een bloemruiker in de hand de trappen van het stadhuis te zien opleiden; het publiek altijd hetzelfde het uit zicht en de kleeding der bruid te hooren kritikeeren't is ook wel de moeite waard haar vlug te zien volgen door den bruidegom, bleek van aandoening, met zijn gefriseerd en gepomrnadeerd haar, in zijn splinternieuw zwart pak, witten halsdoek en glacé handschoenen. Maar dit zijn hier slechts bijzaken. Mijn doel is u in de gelegenheid te stellen een der typen waar te nemen, waaraan Antwerpen zoo rijk is. Gij zult er wel is waar M. P..niet ontmoeten, die geen grooter genoegen kent dan in de hoedanigheid van peter den doop van pasgeborenen bij te wonen en in October 11. het voorrecht genoot zijn 50e petekind naar de kerk. te begeleiden, bij welke zeldzaam voorkomende gelegenheid zijn geheele buurt gevlagd en 's avonds verlicht was. Ook M. St.zal men u niet aantoonendeze toch houdt zich uit zuivere liefhebberij den ganschen voormiddag onledig met het bezoeken van sterfhuizen en het volgen van lijk stoeten, zelfs al heeft hij van de overleden haar noch pluim Mr. van B. een heel welhebbend maar uiterst gierig ouderling, die aan zijn geld houdt als de duivel aan eene ziel, zult ge waarschijnlijk evenmin zien. Hij loopt met zijn versleten, ouden hoed op, zijn langen tot ver beneden de knieën reikenden vetten jas aan en een korf aan den arm langs de markten, vraagt aan elk kraam naar den prijs der eetwaren, proeft er van, maar koopt niets. Hij verstaat opperbest de kunst om zonder de beurs te openen zijn gehemelte te streelen. Maar met Mr. O. zoudt ge kunnen kennis maken, een man, wiens grootste pleizier bestaat in jonggehuwden geluk te wenschen, Mag ik hem u eens voorstellen? Mr. O. is diep in de zestig jaar oud, van middelmatige gestalte en tamelijk gezet. Zijn dik haar staat stijf omhoog, is van kleur tusschen rood en geel in en kan of wil niet grijs worden. Zijn voorhoofd is laag, zijne oogen, onder zware wenkbrauwen verscholen, missen dé ooghaartjes, welke door bloedroode randen vervangen worden. Mr. O. heeft dus leepoogen. Onder een neus van gewone grootte, met wijdgeopende zwarte neusgaten, draagt hij een knevel, waarvan de haren recht vooruit staan. Zijn rechterschouder verheft zich vijf duim boven den linker en zijn linkerbeen heeft altijd moeite het rechter te volgen. Het laatste is het gevolg van een geraaktheid, hem verleden jaar overvallen. Evenals zoo vele anderen heeft ook zich near bet Rubens- paleis begeven, om hulp voor zijn been bij Sequnli te zoeken, in aar noch de Sequah-olie, noch de prairie-flmver, noch de wrijvingen van den wonderdokter konden aan dat lichaams deel zijn vroegere veerkracht weergeven. Er blijft O. dus niets over, dan zich als vroeger met een stevigen wandel stok voort te stooten. Sedert jaren is Mr. O. in den voormiddag aan het stad huis te vinden. Niets, noch regen noch wind kan hem be letten daar zijn gewonen post te doen innemen, rechts van den ingang, waar hij alles kan zien voorbijgaan. Kent hij niemand van den bruidstoet, hij neemt tot troost een snuif geen snuifje, want hij gebruikt wekelijks een half pond en wacht met ongeduld den volgenden stoet af. Treft hij er echter één onder aan, dien hij, al is het maar bij name of van aanzien, kent, dan strompelt hij glimlachend het gezelschap na tot in de trouwzaal, waar hij met gods dienstige aandacht de ceremonie volgt. Maar 't is eerst na afloop daarvan, dat hij in zijn element geraakt. Dan nadert hij met vreugdevolle blikken het jouge echtpaar, biedt hun in gevoelvolle woorden zijne beste wenschen aan en drukt hun de hand met eene warmte en hartelijkheid, als ware hij de bruidegom en ging hij de wittebroodsweken tegemoet. Is het goede kennis, dan waagt hij het ook wel de bruid een vaderlijken zoen op de wang te geven; of liever, hij tracht dit te doen, maar dikwijls nog vóór het jonge vrouwtje het steken der stijve haren van zijn knevel gewaar wordt, trekt zij het hoofd snel terug en men hoort wel een smak, maar O. kust de ruimte. Zijne tevredenheid bereikt haar toppunt, wanneer hij een door ziekte of andere oorzaak verhinderd getuige mag ver vangen en hij dus meer rechtstreeks aan de plechtigheid deelneemt. Dan zet hij de borst vooruit, zijn rechterschouder verheft zich nog een paar duim hooger, terwijl de linker evenveel zakt, de randen om zijn oogen worden nog rooder en hij schouwt in het rond, als wilde hij aan ieder vragen Ziet ge wel, dat ik er weer bij ben? Daar hij alle huwelijken bijwoont, kan het niet missen of hij ziet er wel eens dezelfde gezichten wederkeeren, wanneer, hetzij door overlijden, hetzij door echtscheiding hur. eerste huwelijksband verbroken is. Ziet hij er echter een voor de derde maal terugkomen, dan geeft hij door een dof gebrom zijne afkeuring te kennen. Eens zelfs 't was in den loop van den laatsten zomer ging hij zoo ver eene bruid met den vinger te dreigen. 'tWas als Mie V., garnalenleurster, voor de vijfde maal in het huwelijks bootje stapte met Jan Vvan beroep bediende bij den reinigheidsdienst, anders gezegd beerruimer. Voor O. bestaat er niets zoo ernstig als het aangaan van een huwelijk; hij kan daarom niet verdragen, dat men zich bij die plechtigheid in kleeding of manieren iet of wat lichtvaardig vertoont. Daaruit kan men oordeelen hoe verontwaardigd hij was over het gedrag der getuigen van een man uit de Dijck- straat; eerstens omdat zij te voet naar het stadhuis kwamen, maar meer nog, omdat zij het geestig hadden gevonden zich zoo gek mogelijk aan te kleeden, namelijk als incroyables, met zeer hooge hoeden, langen pittenleer waaruit een groote roode zakdoek te voorschijn kwam, hooge halstippen, enz. De schepene van den burgerlijken stand vond de grap ook wat overdreven en deed tot groot genoegen van O. die vieze getuigen door de pompiers van den trap kegelen. Maar hoe waren die spuiters op het gedacht gekomen, zich zóó op het stadhuis te vertoonen? Om dit duidelijk te maken gaan wij even de trouwzaal binnen. In die zaal zijn tegen de zijmuren schilderijen aan gebracht, huwelijken voorstellende in de verschillende tijd vakken der geschiedenis, als: het huwelijk bij de oude Grieken, bij de Romeinen, bij onze heidensche voorouders, het christelijk huwelijk, het adellijk huwelijk en eindelijk het burgerlijk huwelijk, zooals dit door de wet van '17 Prairial Anno 1796 werd voorgeschreven. Voor dit hedendaagsch tijdvak nu ziet men op eene schilderij de H.H. de Wael, burgemeester, Gits, Van Rijswijck en Van der Nest, schepenen, juist gekleed in het kostuum van incroyables, zooals de personen die toen van het stadhuis werden gedreven. 'tls wel aardig te vermelden, dat de heeren van het stadhuis de getuigen van een huwelijk van de trappen jagen, omdat zij, in incroyables gekleed, den spot met het burgerlijk huwelijk schijnen te drijven, waar ze met hun eigen hoofd versierd, op de schilderij in de trouwzaal plaatsen. 't Mooiste van de zaak is, dat tot hiertoe niemand scheen opgemerkt te hebben, in welk kostuum de stadsoverheden daar waren afgebeeld; maar na het voorgevallene wilde ieder de schilderij zien en kreeg de trouwzaal buitengewoon veel bezoek. Laat ons nu echter tot onzen vriend O. terugkeeren. Niet langer dan acht dagen geleden verspreidde zich de droeve mare, dot hij het tijdelijke met het eeuwige ver wisseld had. Gelukkig was het rnaar een valsch gerucht, maar ziehier hoe het in de wereld kwam. O. had dien morgen een wat al te overvloedig ontbijt gebruikt en was daardoor ongesteld geworden. Plotseling kreeg hij het zoo benauwd, dat zijne vrouw het ergste vreesde en een geestelijke deed roepen, welke den zieke de laatste troostmiddelen van den godsdienst toediende. Daarop krijgt O. den hik en zijne vróuw, denkende dat hij snikt, roept: «Och Heer, hij sterft!" en loopt de deur uit. Nu is er niemand die meer houdt van nieuwtjes te ver nemen of te vertellen dan vrouw O. en in dit geval had zij gelegenheid met nieuws voor den dag te komen, dat nog aan niemand bekend was. Zij laat dit buitenkansje dan ook niet ontsnappen, loopt bij ettelijke kennissen binnen om het overlijden bekend te maken, begeeft zich naar den pastoor, om den lijkdienst te bespreken, naar den lijkbidder ora hem te verzoeken de maat voor de kist re komen nemen, naar het telegraafkantoor om de familie te verwittigen en keert daarna, over zichzelven voldaan, naar huis terug. Zij belt, de geestelijke opent de deur en begroet haar met de woorden: «Madame uw man is veel beter!" Men kan denken, wat gezicht vrouw O. trok, als zij die woorden hoorde, want zij begreep dadelijk welk eene kolossale dwaasheid zij had aangevangen. Wat O. aangaat, die nu weer heel wel te pas is en zijne dagelijksche wandeling naar de Groote Markt hernomen heeft, hij heeft aan zijne wederhelft verzekerd, dat hare doodkist vroeger zal gereed gemaakt worden dan de zijne, en dat hij hoopt er nog velen te zien trouwen, als zij reeds lang de deur is uitgedragen. Zou men niet gaan denken, dat O. aan anderen een geluk toewenscht, dat hij zelf nooit genoten heeft? BRABO. V Getrouwd: A. VAN DEN DRIESSEN MAREEUW en A. D. P. ZUURDEEG. Ziekiksee, 30 November 1891. Voorspoedig bevallen van een Meisje, C. J. DE BIL—van Bendegom. Zierikzee, 28 November 1891. Heden overleed onze geliefde Moeder en Be- liu wdmoeder de Wed. MATTHEUS HOLLANDER, geb. Van der Velde, in den ouderdom van 72 jaar en 6 maanden. Mede uit naam der familie J. HOLLANDER. J. HOLLANDERv. d. Bos. J. HOLLANDER. M. VAN AS. K. VAN AS Hollander. J. VAN DEN BOS. B. VAN DEN BOSHollander. Zierikzee, 27 November 1891. Algemeene kennisgeving. Heden overleed ons geliefd Dochtertje en Zusje LOUWRINA MARIA, in den zoo jeugdigen leeftijd van ruim negen jaren. E. TUIJNMAN. M. L. TUIJNMANv. d. Jagt, en Kinderen. Zierikzee, 28 November 1891. Heden ontsliep mjjn teeder bemind dochtertje, MARIA CORNELIA, in den leeftijd van 2'/2 jaar. Zierikzee, 30 Nov. 1891. C. P. GILDEN. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lijden, onze geliefde Nicht Mejuffrouw ANNA BOUMAN, in den ouderdom van byna 71 jaren. Namens de Familie, J. M. VAN DEN BOUT Fz. Zierikzee, 30 November 1891. Algemeene kennisgeving. Gisteren ontvingen wij het treurig bericht, dat onze oudste dochter GRIETJE, echtgenoot van M. Dhanens, te Antwerpen in den ouderdom van 57 jaar is overleden. Mede namens de familie, Zierikzee, J. ENZLIN 30 November '91. en Echtgenoote. Strekkende tot algemeene kennisgeving, zoowel binnen als buiten de stad. Da Heer en Mevrouw VAN DEN DRIESSEN MAREEUW-Zuurdeeg betuigen, ook namens weder- zydsche familie, hunnen hartelijken dank voor de vele bewyzen van belangstelling, by hun hnwelyk ondervonden. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en bij het over lijden mijner geliefde echtgenoote ADRIAANTJE PADMOS, betuig ik mijnen oprechten danK, ARIE IN 'T VELD. Dubbeldam, 27 Nov. 1891. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het overlijden onzer Zuster, Mejuf frouw MARIA KORNELIA LOPSE HOCKE, betui gen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, J. LOPSE HOCKE. Brouwershaven, 28 November 1891. Voor de vele en hartelijke bewyzen van deel neming, ondervonden gedurende de langdurige ziekte en bij het overlijden van onze innige geliefde Echt genoote en dierbare Moeder, Mejuffr. PETRONELLA VIS, betuigen wij onzen hartelijken dank. J. H. DE VLIEGER en Kinderen. Schuddebeurs, 30 November 1891. Ondergeteekende betuigt bij deze haren dank voor de vele en hartelijke blijkeD van be langstelling, die zij op 27 dezer mocht ondervinden bij baar 70sten geboortedag. Wed. A. G. GILJAMten Haaf. Zierikzee, November 1891. Zendt portretten onder letter H. aan 't bureau van dit blad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 3