ZIEBIKZEESCDE NIEUWSBODE. Dinsdag 17 November 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. OPENBARE VERPACHTING NIEUWSTIJDINGEN. Haagsche Brieven. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6080. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, over de 2e helft der maand October 1891 1. Wed. P. J. H. van Ginkel, Breda. 2. P. Snaauw, Kapelle. 3. H. v. d. Yelde, St. Jansland. 4. J. van der Poel, Kraliogeo. 5. Mej. A. Hanse, West-Soebnrg. Verzonden geweest naar Daitschland: 1. J. Yerkamme, Duisburg. Transvaal 2. C. Poerstamper, Rietfontijn. van de Landerijen, Grasmaaiingen of Ettingen wan dijken en gronden, waaronder de 11 avendijkentoe nevens liet getornik van Huis en Schuur aan liet Westliavenlioofd en van de Vissclierijen, aankomende de gemeente Zierikzee, LiNDËRIJEN, aankomende liet Burger-Weeshuis alhier, op Maandag den 7 December 1S91, te beginnen des voormiddags te 10 ure, tenRaadhuize der gemeente Zierikzee. De omschrijving der perceelen en de voorwaarden van verpachting liggen op de Gemeente-Secretarie ter lezing van af den 20 November e.k., en zijn aldaar dan in afdruk tegen 10 cent verkrjjgbaar. De voorwaarden der verpachting van de Landerijen, aankomende het Burger-Weeshuis, liggen van heden af ter lezing bg den Notaris Mr. J. C. van der Lek de Clercq. Patentopnemingen. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat de bg artt. 35 en 36 der Wet op het Patentrecht, bedoelde algemcene opnemingen in deze gemeente eerstdaags zullen plaats hebben. Hg maakt dus een ieder, die aan de verplichtingen bg gemelde wet voorgeschreven, niet heeft voldaan, indachtig om de gevolgen, welke uit die nalatigheid zonden kunnen voortvloeien, door suppletoire aangifte te voorkomen. Zierikzee, den 14 November 1891. CH. W. VERMEIJS. Engeland. Te Liverpool staat terecht een 14-jarige jongen, wegens poging tot moord op een jonger ventje. De jongen riep het kind in huis, bond zyn handen op den rug en een doek om zgn mond, waarna-hg hem met een pook op het hoofd ging slaan. De beschuldigde zeide, dat bg allerminst voornemens was het kind kwaad te doen, dat hij hem eerst biscuits had gegeven, maar dat toen plotseling een waanzinnige lust in hem opkwam om het kind te vermoorden. De gevangenisdokter verklaarde, dat de joDgen een zeer geschokt zenuwgestel had, en dat hij geloofde dat de moordaanslag in een plotselingen aanval van krankzinnigheid, een manie tot moocd, was gepleegd. Londen, 14 Nov. Uit Odessa wordt aan den Standard gemeld dat de influenza kwaadaardig optreedt in de voornaamste steden van Zuidelijk Rusland; alsmede dat in de provinciën hongersnood heerscht en per dag honderden sterven. Rusland. De typhus in de noodlgdende districten in Rus land neemt meer en meer toe. Er was zelfs een dorp, waar de helft der inwoners door de ziekte is aangetast, terwgl dagelijks een groot aaDtal kinderen sterft. De overheid tracht zooveel mogelgk gezinnen, waar jonge kinderen aan typhus ljjden, melk en brood te ver schaffen. Vooral in de gouvernementen Kazan en Orenberg is de nood hoog gestegende boeren voeden zich met allerlei afval. Oostenrijk. Het Weener Tagéblatt beweert, dat de geruchten betreffende het nog in leveu zijn van Johann Orth (Aartshertog Johann Salvator van Oostenrgk) geen anderen oorsprong hebben dan hallucinatiën, waaraan zgn schoonmoeder lgdt. Mevrouw Stübel, een vrouw van 70 jaren, heeft een zenuwziekte, welke haar soms doet spreken over haar dochter alsof deze nog leeft. Haar te New-Tork wonende zoon, Camille Stübel, schrgft in zgn brieven aan zgn moeder telkens over een terugkomst van haar dochter, in de hoop daardoor een gnnstigen invloed op de zieke uit te oefenen. Zie daar alles. Frankrijk. Iq den kelder van een huis in de Charon nestraat te Pargs werd een mannelijk lyk zonder hoofd gevonden. De kelder behoort tot een onbewoond perceel en werd sedert eenigen tijd door den meubelmaker Vacheresse voor den opslag van kisten gebruikt. Een knecht van dien heer zag het lgk en waarschuwde zgn kameraads. De politie vond het lgk naakt onder een plank op den rug liggen, met de handen op het lyf gekruist. Hoofd en halB waren tot op de schouders afgesneden en dit moet door een vaardige hand geschied zgn. De doode scheen omstreeks dertig jaar en was mager, maar van krachtigen lichaamsbouw. De handen wezen er op, dat de man metaalbewerker moet zgn geweest. Aan het lgk was geen enkele wonde zichtbaar. Volgens de geneesheeren moet de dood van Maandag op Dinsdag hebben plaats gevonden en is de ongeluk kige geworgd en daarna onthoofd. Bloedsporen leidden naar een anderen kelder, waar alles er op wees, dat de moord daar bad plaats gevonden. Het hoofd zal waarschijnlijk zgn medegenomen, om te voorkomen, dat de doode te spoedig zou worden herkend. Verder wordt gemeld Omtrent het gevonden lgk zonder hoofd, in de rue Charonne te Pargs, is licht verspreid. Da dader is gevat. Hjj had, terwijl beiden dronken waren, met een makker twist gekregen, hem geworgd en het lgk in den kelder gebracht. Daar scheidde hg het hoofd van den romp, om ontdekking van den moord te voorkomen; bovendien verminkte hg het hoofd en wierp het toen in een riool, nadat hg het 's nachts bg zich thuis be waard had. De confrontatie van den moordenaar met het gevonden hoofd leverde een verschrikkelijk tooneel op. JDuitschland. Berlijn, 14 Nov. Tegen vyf uur heden namiddag kwam hier aan het Stettiner station aan, Bismarck met zgne eohtgenoote. In weerwil van den ergen regen was eene groote menigte, onder welke zich vele studenten bevonden, in den omtrek van het station bijeengekomen. Men liet Bismarck's salonwagen aanvankelijk buiten het station stilhouden en trachtte den toevloed van het publiek door een kordon politie-agenten tegen te houden. Tec slotte echter werd het gedrang'den agenten te sterk en stormden de menschen op Bismarck's wagen los. Men drukte hem de handen en bood hem bloemen aan. Ook werd er van alles geroepen, o. a»: tot weerziens in den Rjjksdag, kom in den Ryksdag,'enz. Bismarck dankte eenigszins aangedaan en zeide zoo iets van: dat hg nauw gehoopt had, te Berljjn nog zoovele vrienden te bezitten. Van het Stettiner station werd Bismarck's salonwagen naar het Lehrter station gevoerd, vanwaar de doorreis naar Friedrichsrnhe anderhalf uur later zoude plaats hebben. Aan het Lehrter station had de stations-politie zulke gestrenge maatregelen genomen, dat het talrijke publiek, dat te vergeefs verzocht te worden toegelaten, zeer ontevreden werd. Niet meer dan een dozijn personen slaagden er in, in heb station door te dringen en Bismarck persoonlgk te begroetten, wat met groote geestdrift geschiedde. Iutusschen belegerde de buiten gesloten menigte hardnekkig deuren en vensters van het stationsgebouw; zelfs werden er ruiten stuk ge worpen. Allerlei kreten van vereering werden vernomen. De menigte riep telkens: leve Bismarck, en zy die waren binnengedrongen, herhaalden de woorden der buiteDstaanden. Men riep: lang leve onze held! tot weerziens! enz. Een van hen, die in het station was doorgedrongen, hield eene korte toespraak tot Bismarck, hem huldigend als den laatstlevende van het groote driemanschap des Duitschen volks. Bismarck dankte met korte woorden, zonder nochtans iets te beloven aangaande zgne komst naar Berlgn of naar den Rgksdag. BiBmarck zag er zeer goed nit. Het gaat met de onderhandelingen over de schadevergoedingen, die door de Duitsche spoorweg maatschappijen uitgekeerd moeten worden naar aan leiding van het spoorwegongeluk-Carré, niet vlot. _De dames Grothe en Adams bevinden zich voor rekening van het betrokken spoorwegbeatnur in de «Königliche Klinife" te Berlgn en mevrouw Persina in eene dergelijke inrichting te Augsburg. Mejuffrouw Martha Krüger is als genezen ontslagen uit het ziekenhuis te Hannover en haar deel in de schadevergoeding zou geregeld kunnen worden, indien het spoorwegbestuur niet eene som aanbood, die ver blgft beneden de schadevergoeding, door haar aangevraagd. Toch ontvangen deze artisten met eiken In en 15n van elke maand van het spoorweg- bestuur het salaris, dat zjj vóór het ongeluk ontvingen. Te Lemberg heerscht zóó ernstig de influenza, dat alle openbare scholen gesloten moesten worden. Nederland. Heerenveen, 14 Nov. Gisteren morgen zgn alhier gevankelgk binnengebracht en na een voorloopig verhoor in het huis van bewaring gedetineerd de timmerlieden W. en S. van der Plaats van Langweer, K. Bgl van Wolvega en F. Oosterhof te Noordwolde, beschuldigd van gewelddadige aanranding en ernstige mishandeling van politiedienaren. In den nacht van Zondag op Maandag bevonden zich de rijksveldwachters Mousma, van de Joure, en Seiffer, van St. Johannisga, met den gemeenteveld wachter Bosma, van St. Nicolaasga, te Oosterhaule op surveillance, toen hen, omstreeks 11 uur, een tiental voetgangers passeerden. Drie van dezen, de gebroeders v. d. Plaats en Bijl, waren kort geleden door Seiffer bekeurd wegens burengerucht. Toen dezen hen voor bijgingen, hoorden de vel Iwachters mompelen, dat de messen reeds geslepen waren en dat «die lange" er aan zou. Seiffer trad op hen toe. Eerst schenen zy zich in de duisternis te willen verwijderen, doch eensklaps werd S. door het hierboven genoemde viertal aangegrepen en tegen den grond geworpen. Van alle kanten werd hij geslagen, gesneden en gestoken. Ook Bosma, die hem trachtte te ontzetten, ontving eene snede van 8 cM. over het achterhoofd en geraakte mede onderden voet. Beide veldwachters losten nu uit noodweer een revolverschot, echter zonder een der aanranders te treffen. Thans schoot Mousma ter hulpe toe en nadat bg eerst zijnen wapenstok stukgeslagen bad, trok bg zijne sabel, en hg mocht er in slagen de aanvallers uiteen te drgven. Thans bleek het dat Seiffer vgf sneden had ontvangen op den rug en de armen. De messen waren door twee jassen en de onderkleeren heengegaan. Het ergst was Bosma er aan toe. Hg is in huis gebracht bjj den onderwgzer Aninga, waar dr. Drie3sen van de Joure, die terstond ontboden werd, de ernstige hoofdwonde naaide en verbond. Op de plaats, waar de mishandeling plaats had, zgn twee petten, in den tuin van genoemden onderwyzer is een mes gevonden. Een en ander werd door de justitie in beslag genomen. Naar men zegt, zullen de onverlaten wegens moord aanslag terechtstaan. 's Gravenhage, 14 Nov. Naar men verzekert, worden ten paleize alle toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes, op 2 Dec. e.k. Vlissingeii, -15 Nov. De nieuwe raderstoomboot «Zeeuwsch-VJaanderen, ten behoeve van den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde, zal den 17 Nov. in de vaart worden gebracht. Van dien datum af zal een gewijzigde en veel verbeterde winterdienst aanvangen. De uren van vertrek naar Terneuzen hebben dan plaats om 8 uur, 12,15 en 3,40, op Zondagen om 8 uur en 3,40, en van Terneuzen naar Vlissingen om 6 uur, 10,30 en 2 uur, tegen 6 en 10,30 op Zondagen. Een veel verbeterde wijziging dus, thans kan men om 10,30 's morgens niet meer uit Terneuzen, omdat iemand uit Middelburg of Vlissingen, die te Terneuzen zaken moest doen niet op een dag heen en terug kon zijn. De dienst van Vlissingen op Breskens blijft evenwel ongewijzigd. 14 Nov. Op het terrein waar de stoommeelfabriek van de firma Wed. J. H. C. Kakebeke Zoon is geplaatst, is men thans bezig een huis te bouwen voor den chef van genoemde fabriek, terwijl de firma bovendien verscheidene arbeiderswoningen zal bouwen, ten behoeve van haar personeel. Het geheele terrein is thans ook electrisch verlicht. 15 Nov. In het tentoonstellingsgebouw van het Schuttershof alhier, wordt thans een tentoonstelling gehouden van schilderijen, schetsen en ontwerpen, allen vervaardigd door den heer J. J. L. ten Kate Jr. De tentoonstelling zal morgen worden geopend, en dagelijks geopend zijn van 10 tot 4 uur. De toegangsprijs is zoo laag mogelijk gesteld, want zij bedraagt niets. Goes, 14 Nov. Onze ambachtsschool heeft een onher stelbaar verlies geleden door het bedanken als lid van het bestuur en daardoor tegelijk als Voorzitter van den heer J. J. Ochtman. De heer G. v. d. Hoek deelde mede, dat hij namens het bestuur bij den heer Ochtman aangedrongen had op wijziging van diens besluit, maar te vergeefs. De bezigheden van den heer O. beletten hem voor de school te zijn en te blijven wat hij er gaarne voor zijn zou. Weinig zeker van zijn tijd, zeer dikwijls buiten Goes moetende ver blijven, meende de heer O. in het belang der school geen ander besluit te mogen nemen. Daarop werd genoemden heer door den heer G. v. d. Hoek in de warmste bewoor dingen dank gebracht voor alles, wat hij voor de school en voor de Vereeniging had gedaan. Ongetwijfeld zal het moeite kosten een Voorzitter te vinden, die in alle opzichten den heer Ochtman kan ver vangen. In het belang onzer ambachtsschool hopen wij 'dat het bestuur eené gelukkige keuze zal doen. In het afgeloopen jaar telde de school 24 leerlingen voor hout- en ijzerbewerking, zijnde 4 minder dan in het voor gaande jaar. Vier leerlingen ontvingen in de afdeeling timmeren en een voor het smeden een diploma van welvolbrachten cursus, terwijl een jongen, wegens totaal gemis van aanleg, van de school moest worden verwijderd. Wegens het groot aantal leerlingen is de ruimte in het teekenlokaal en in de smidse vrij beperkt; ook is één for nuis met slechts twee vuren te weinig om de leerlingen te oefenen in het eigenlijke smeden. Binnenkort zal daarin moeten worden voorzien, hetgeen wij hopen dat spoedig noodig zal zijn, als bewijs van het toenemend aantal leer lingen. Aangenaam is het te kunnen vermelden, dat onze school op de tentoonstelling te Haarlem (dezen zomer gehouden) een goed figuur heeft gemaakt, niettegenstaande den beperkten tijd ter voorbereiding. Het is te betreuren, dat door teruggang van het aantal leden ook de ontvangsten een achterwaartsche beweging hebben gemaakt. Leverde toch de voorlaatste rekening een goed "slot van 524, dé laatste gaf een batig slot'van ƒ384, dus 140 minder, hetgeen te meer jammer is, omdat uit breiding van lokaliteit spoedig noodig zal kunnen blijken. Waarom offeren niet meerderen, die met aardsche goederen min of meer ruim gezegend zijn, eene bijdrage aan de school, die reeds sedert vele jaren zulke goede vruchten afwerpt? Ook is het min of meer ondankbaar, dat menig vader de school steunt met eene jaarlijksche subsidie van 2,50 (minimum-contributie) zoolang zijn zoon op de in richting onderwijs ontvangt, maar langer niet. Daartegen over staat het gelukkige verschijnsel, dat verscheidenen contributie betalen, die noch met de ambachtsschool, r.och zelfs met Goes in eenige betrekking staan. Moge menigeen zich opgewekt gevoelen lid te worden van eene Vereeniging, die ten doel heeft het vormen van degelijke ambachtslieden. Over 1890/91 werd de rekening in ontvang op ƒ3331,545 uitgaaf op 2947,325, dus met een goed slot van ƒ384,22 De begrooting voor 1891/92 bedraagt in ontvang en uit gaaf 3034,22. 15 Nov. Gisteren had bij openbare inschrijving de verkoop plaats van 117 olmenboomen aan den Oostsingel. De firma G. Alberts Co. te Middelburg was hoogste inschrijfster voor perceel 1 en 3 voor 700 en 489, en de firma I. de Broekert Co. voor perceel 2 en 4 voor 850 en 700. De totale opbrengst was alzoo 2739, hetgeen eene rentebesparing van ongeveer 95 vertegen woordigt, als het geheele bedrag tot schulddelging wordt aangewend. Eene eigenaardige lijkstatie bewoog zich gisteren door onze strateneen dood paard n.l. op eene slede getrokken door twee collega's. Het paard, toebehoorende aan den heer M. te Heinkens- zand, was aan het station doodgevallen. Ierselte, 15 Nov. Gisteren avond is een schippers knecht alhier, toen hij zich naar de schuit wilde begeven, in het water gevallen en jammerlijk verdronken. Heden morgen is zijn lijk gevonden en naar het lijkenhuis gebracht. Wisseukerke. Door Burgemeester en. Wet houders werd aan de wed. O. v. d. Weelevan Oost een werk- of naaitafeltje aangeboden, als bewijs van erkentelijkheid voor hare ijverige plichtsbetrachting als tijdelgke onderwijzeres in de nuttige handwerken, gedurende 7 jaar aan de openbare school te Wisaenkerke waargenomen, bjj gemis eener onderwijzeres met akte, in welk gemis thans is voorzien. Door hare leerlingen werd haar bg 't afscheid nemen eveneens een neb geschenk aangeboden. Donderdag gaf de rederijkersvereeniging «Streven naar ontwikkeling" hare eerste opvoering in dit saizoen, in de zaal van den heer Jac. de Keijzer, zulks met medewerking van het fanfaren-gezelschap «Eendracht maakt Macht". De opkomst was gering en herhaalde malen zagen we de leden van »S. N. O." beter spelen. Het spel echter van «E. M. M." was uitmuntend en wanneer het doel der vereenigingen was om een prettigen avond daar te stellen, dan hebben ze dat doel volkomen bereikt. Bruinisse, 13 Nov. In de heden gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd behandeld de wijziging van het havenreglement. Daar hierover de stemmen staakten, zal in eene volgende vergadering daaromtrent nader beslist worden. Besloten werd adhaesie te verleenen aan het adres van Schuttevaer in zake eene vluchthaven te Oude Tonge. Het voorstel van den heer D. v. d. Berge, tot verhooging van het schoolgeld op de openbare school, werd verworpen met vijf stemmen tegen één, die van den voorsteller. Eindelijk werd nog de plaats aangewezen voor het nieuwe wachtlokaal voor de schippers. Bt-uiiiiiüsüe, 14 Nov. De collecte voor de nood lijdenden door hagelslag in Noord-Brabant, heeft alhier 13,76 opgebracht. De opbrengst van de Augustus-collecte was alhier 95,55. Sirjanslaud. Eene bijzondere speling van het toeval, die tevens een voorbeeld gaf van het verschil in waarde der producten, kwam verleden Vrijdag op het veer »de Staart" voor. Een landbouwer bracht op zijn wagen scheep een vat meekrap, wegende 1600 pond, die verkocht was a 31, ook lagen er op dien wagen 6 H.L. bruine boonen a 16, alzoo vertegenwoordigende eene waarde van bijna 600, vlak achter dien wagen kwam een andere wagen, geladen met suikerbieten, die bij een gelijk gewicht eene waarde van 14 a 15 vertegenwoordigde. Zierikzee, 16 Nov. Nadat verleden jaar de door de Rederijkerskamer «Concordia" uitgeschreven provinciale wedstrijd in het voordragen, tengevolge van den strengen winter was mislukt, werd door die vereeniging dit najaar voor de tweede maal dien wedstrijd uitgeschreven. Een 12-tal personen uit deze provincie meldden zich aan, waarvan vijf voor de rubriek Ernst en zeven voor de rubriek Luim. De wedstrijd kou dus voortgang hebben en werd dan ook j.l. Zaterdag in de Concertzaal alhier gehouden. Nadat de muziek, een quartet van de stafmuziek van het 3e regiment uit Bergen op Zoom, een paar nummers had ten beste gegeven, begon de wedstrijd. Vóór de pauze werd de rubriek Ernst, na de pauze de rubriek Luim afgewerkt. Voor Ernst waren alle mededingers opgekomen, voor Luim echter vijf van de zeven, terwijl een dezer vijf nog door treurige familieomstandigheden tijdens den wedstrijd moest vertrekken, zoodat voor deze rubriek slechts vier personen mededongen. Over het algemeen werden de voordrachten zeer goed ten gehoore gebracht en de taak van de jury, bestaande uit de heeren J. Th. Oosterman, J. II. van den Bosch en Jacq. Frank, was dan ook zeer zeker eene moeielijke. Na afloop der voordrachten werden nog een paar muziek nummers ten gehoore gebracht, die uitstekend werden uit gevoerd en daarna was het woord aan den voorzitter der jury, den heer J. Th. Oosterman. Na een welverdiend woord van lof gebracht te hebben aan de Vereeniging «Concordia", deelde spreker de uitspraak der jury mede. Ie prijs voor Ernst, een verguld-zilveren medaille met diploma, werd toegekend aan den heer A. W. den Doop van Middelburg, met het gedicht «Bij de wiege van een kind des armen", door J. van Beers; 2e prijs voor Ernst, een zilveren medaille met diploma, aan den heer C. de Jonge van St. Philipsland, met het gedicht «Uit het leven", door J. J. L. ten Kate. Wat de afdeeling Luim betreft, heeft de jury gemeend den eersten prijs niet te moeten uitreiken; de tweede prijs, een zilveren medaille met diploma, werd toegekend aan den heer C. J. Verton van Dreischor, met het gedicht «Een huiselijk tooneeltje", door Dr. E. Laurillard. De medailles werden onder daverend applaus en fanfares der muziek uitgereikt. De heer Oosterman sprak nog een hartelijk woord tot de deelnemers, om met het zich oefenen in de kunst van voordragen voort te gaan. De vice-voorzitter van «Concordia" sprak nog een woord van dank tot de jury-leden, voor de bereidwilligheid, waar mede zij hunne taak hadden aanvaard. De avond werd besloten met een zeer geanimeerd bal. Met ingang van 1 Januari a.s. is benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere school te Vlissingen de lieer W. van Houte, thans als zoodanig te Zierikzee. Bg Kon. besl. van 12 Nov. is met ingang van 15 Dec., aan mr. L. A. Bybau, eervol ontslag verleend als burgemeester van Kats, van Colgnsplaat en van Kortgene; en goedgekeurd dat aan mr. L. A. Bgbau, burgemeester van Kats en van Colgnsplaat, op verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeenten; terwgl aan dienzelfden heer bg Kon. besl. met ingang van 1 Jan., op verzoek, eervol ontslag is verleend als schoolopziener in het arrond. Tholen. Vroeger is er reeds meermalen sprake van geweest, dat de concessionaris van deD stoom bargedienst Mid delburg —Vlissingen dezen dienst van de hand wenscht te doen. Dit Bchgnt nu werkelgk het geval te zgn. De in gebruik zynde booten worden in het begin der volgende maand in veiling gebracht, en het personeel is aangezegd tegen Januari naar een andere betrekking uit te zien. Door het overigden van den heer Dijckmeester en het bedanken van den heer Bogaerdt zgn thans in de Tweede Kamer twee vacatures, een te Tiel en een te Gouda. Dö heer Oppedgk heeft voorts doen weten, dat zgn gezondheidstoestand hem vooralsnog verhindert de vergaderingen bij te wonen. Bovendien is Kampen, gelijk men weet, nog altyd niet vertegenwoordigd. De heer Noordtzy heeft indertyd verklaard, dat hg zich aan de theologische school zou big ven wgden. Door de anti-revolutionairen in het kiesdistrict Gouda is thans candidaat gesteld de heer J. P. Havelaar, oud-Minister van Waterstaat. Naar het Vad. verneemt, heeft jhr. De Savornin Lohman, oud Gouverneur van Suriname, het plan zich te Nusky in Pruisisch Silezië, waar hg thans verblgft, te vestigen. Door de stoomschelpenzuigers «De Friesland" en «De Tijd" is dezen geheelen zomer, als het goed weer was, op het wrak van het goudschip, de »Lutine" gewerkt, echter met zeer weinig succes. Het geborgen e bestaat uit een tiental zilverstukken, een paar goud stukjes, een zilveren plaatje, een koperen horloge en wat oud ijzer. Een agent van politie te Haarlem was belast met het overbrengen van een vrouwspersoon naar Alkmaar. In den trein kwam het tweetal in aanraking met een militair van het Indische leger, die pas had geteekend, alzoo veel geld bg zich had en zeer rogaal was. Deze tracteerde gevangene en geleider, dronk zelf braaf mede en tamelijk beschonken kwam men te Alkmaar aan. Hier werd nog eene herberg bezocht, waar de tractatie werd voortgezet, met het gevolg, dat het drietal later zwaaiende door Alkmaars straten liep en gezamenlgk werd gearresteerd. Voor den agent had de tractatie ontslag nit zgne betrekking tengevolge. Uit Veendam wordt aan de N. Gr. Cl. gemeld: Het volgende geval heeft hier de vorige week plaats g-had. De ouders van een jong aardappel schipper waren bg hun zoon aan boord en werden daar zeer liefdergk verpleegd. Plotseling echter worden de beide oudjes z>ek en helaas, de man stierf binnen weinig tgds. Dadelgk werd de dokter ontboden en deze constateerde \ergiftiging en wel door het gebrnik van thee, die óf vergiftigd óf verschimmeld was. Naar we vernemen moet dit laatste waar zgn, en de oude man heeft in den laatsten nacht dan ook veel koude thee gedronken. De oude vrouw is op dit oogenblik nog levende, doch zeer zwak. Te Utrecht is de oppasser G. in zgne woning van de trappen gevallen, waardoor hg een arm- en beenbreuk bekwam. Zijne vrouw schrikte hiervan zoo, dat zg plotseling stierf. Een koopman in postpapier in den Duvelshoek te Amsterdam had dezer dagen het buitenkansje een erfenis van f 17000 te krygen. Dit gelukje heeft den man echter niet trotsch ge maakt. In plaats van zgn matten te rollen en zgn huisgoden-over te brengen naar een andere buurt meer ia overeenstemming met zgn >rang en stand", is hg niet slechts in den Duvelshoek blijven wonen, maar deelt hij zelfs broederlijk zgn «sjenten" met zgn mede bewoners. De kroegen in de buurt ontvangen dagelijks van hem en zgu talrijke «warme vrienden" drukke bezoeken, en in verscheiden gezinnen verkondigen cadeautjes van allerlei aard de edelmoedige mildheid van den gever. Waar werd oprechter trouw ter wereld ooit ge vonden? 't Is nu maar te hopen, dat zgn weldaden eenmaal zullen worden vergolden, want het zou niet onmoge lijk wezen, dat het spoedig noodig zal zgn! KERKNIEU W S. Staveiiisse. Daar de kerkelijke ring-Tholen slechts 4 predikanten heeft (eerstdaags maar 3, door het a.s. vertrek van ds. Linschoten uit Oud-Vosmeer) voor 9 predi kantsplaatsen, kan deze ring niet meer in de vacatures voorzien, reden waarom de ring-Zierikzee onze gemeente komt bezoeken, terwijl ds. Fijnvandraat te Nieuwerkerk, vroeger predikant alhier, benoemd is als consulent. 's Gravenhage, 14 November 1891. Een der eerste wetsontwerpen, waarmede de tegen woordige regeering de natie heeft beschonken, is van 't hoogste gewicht voor alle eerzuchtigen. De instelling van een nieuwe ridderorde geeft aan duizenden de gelegenheid om zich ook dat eer metaal 'op de borst te doen hechten, door zich jegens bet koninklijk huis, den Staat of de maat schappij op bijzondere wijze verdienstelijk te hebben gemaakt. Waarin die «bijzondere verdienste" moet bestaan, wordt niet wettelijk vastgesteld, maar schijnt in ieder bijzonder geval aan 't oordeel van den schenker te zijn overgelaten. Of deze nieuwe ridderorde van Oranje-Nassau" noodig is? De ge leerden beweren van wel. Sedert de Luxemburgsche Eikenkroon-orde ons is ontvallen en bet recht om de Huisorde van den Gouden Leeuw van Nassau te schenken, mede na den dood van onzen Koning in banden van een ander vorst is overgegaan, heeft Nederland niet3 te geven dan den Neder- landscben Leeuw, welke is ingesteld om te strekken «ter vereerende onderscheiding van alle Neder landers, die bewijzen geven van beproefde vader landsliefde, bijzonderen ijver en trouw in het volbrengen hunner burgerplichten of buitengewone bekwaamheid in wetenschappen en kunsten". Nu schijnen de gevallen, waarin men beproefde vaderlandsliefde kan toonen, zoo zeldzaam en bet ijverig vervullen zijner burgerplichten waar onder wel niet het kiesrecht zal begrepen zijn zoo iets ongemeens te zijn, dat daarvoor zelden of ooit een «Leeuwtje" kon verleend worden, terwijl het regel is geworden buitengewone be kwaamheid in wetenscbap en kunsten niet met dat ridderteeken te beloonen. Wanneer men de begiftigden nagaat, zal men zien dat de overgroote meerderheid bestaat uit Hoflui, vreemdelingen die volgens de wet van 1815 slechts in bijzondere gevallen mochten worden gedecoreerd en staats ambtenaren van boogen en lagen rang. Toch zijn het niet juist de ambtenaren, die altoos het best bun «burgerplicht" vervullen. Wat hiervan zij, de Regeering verlangt meer ruimte te hebben om onderscheidingen te geven aan vreemden, in plaats van de snuifdoozen, die zooals eenmaal de heer Van Kerkwijk herinnerde vroeger door de Vorsten aan gezanten werden geschonken, als dezen hun een boodschap kwamen overbrengen. En ze ziet ook in, dat tot dusver vele Neder landers, die inderdaad een pluimpje verdienden, eenvoudig zijn vergeten. Menschen, die krachtig medewerkten tot bevordering van bet algemeen welzijn op geestelijk, zedelijk en stoffelijk gebied, kregen een Eikekroon of Leeuw van Nassau en nu er niets meer te verkrijgen is dan de Nederl. Leeuw, zouden ze daar usance, traditie en sleur niet licht te overwinnen zijn niets ont vangen. De nieuwe ridderorde voorziet dus in eene behoefte en tot zoover kan men er vrede mee hebben. Men moge denken over ridderorden zooals men wil, er zijn onder hoogst bekwame mannen dikwijls nog velen die zich, zij 'took een oogenblik, gevleid gevoelen, dat verdiensten beloond, althans erkend worden. Evenzeer als een woord van lof bij knapen grooter wonderen kan verrichten dan de sterkste boetpredikatie of straf, evenzoo kan bij menschen een lintje door het Hoofd van den Staat gegeven, soms groote dingen tot stand brengen. Maar wat ik vrees is dit als de nieuwe orde is ingesteld, zal jong en oud een kansje wagen om ze te krijgen. Eerst uit aardigheid, door het nieuwe van het geval zal men baar begeeren, later zal naijver prikkelen om ook dat «nieuwe ding" te bezitten en ten slotte zullen allen, die reeds andere orden be zitten, de Oranje-Nassau-orde bemachtigen, terwijl zij, voor wie ze eigenlijk bestemd is, er evenzoo naar zullen kunnen gapen als tot dusver naar den Nederl. Leeuw. Wilde men feitelijk waarde toekennen aan de nieuwe orde en ook de Leeuwen orde nog booger waarde geven, dan diende in het wetsontwerp te zijn bepaald, dat het bezit van een andere Nederl. ridderorde het verkrijgen van deze nieuwe orde onvoorwaardelijk uitsloot. Is de nieuwe orde van lager gehalte dan de oude, dan kan men haar toch niet met fatsoen geven aan iemand; die reeds het hoogere bezit en het feit dat bet bezit der nieuwe orde bet verkrijgen van den Leeuw onmogelijk maakt, zou velen die door eigen waan verblind, zichzelf heel boog stellen, terughouden om te dingen naar de lagere orde, in de hoop eenmaal de hoogere te zullen verkrijgen. Op die wijze zou van zelf de lust bedwongen worden en bet gezond verstand zou inzien, dat men eenmaal geridderd door zijn souverein, geen nieuwen ridderslag noodig heeft, te minder, daar in elke der orden voldoende rangen zgn om op te klimmen. Ik geef mijn denkbeeld voor beter, maar ik geloof dat er wat goeds in ligt en verlang er zelfs geen eere-medaille voor, die ook al aan deze nieuwe orde annex is. Een andere voordracht van de Regeering geldt minder een geschenkze schrijft een leening voor van 45 millioen, tot dekking van tekorten. Daar deze leeningswet al geruimen tijd boven onze hoofden hing, beeft ze geen verrassing gebaard. De over neming van den Rijnspoorweg verleden jaar beeft de indiening bespoedigd. Vrees behoeft deze leening ook geenszins te baren, zoolang onze middelen verrassend blijven stijgen en dus rente en aflossing gemakkelijk kunnen betaald worden. Maar voor zichtigheid blijft toch de boodschap, waar wij weldra voor Indië eene nieuwe leening te wachten hebben, waarvan Nederland rente en aflossing zal moeten waarborgen. Nu schijnt ook dit wel niet gevaarlijk, daar Indië's productievermogen tamelijk onbegrensd mag heeten. Doch, wie kan voorspellen wat er kan gebeuren in onze Oost en de schuldeischers geven onze garantie in geen geval prijs. Bij het Indisch begrootingsdebat, dat thans bij de Kamer druk aan den gang is, speelt de geld- quaestie een hoofdzaak. Men wil den Minister van Dedem bewegen ten spoedigste bezuiniging in het beheer te brengen en is over 't algemeen weinig gediend met zijn plan, om eerst nog een onderzoek te laten instellen, dat jaren kan duren. Toch laat het zich voorzien dat èn de Indische begrooting, èn de Staatsbegrooting dit jaar weinig discussie zullen uitlokken. Ten eerste staat men voor een nieuw Ministerie en ten tweede is de oppositie nog niet geformeerd. De Katholieken zgn druk onder elkaar bezig vrede te sluiten, de anti revolutionairen hebben voorloopig de politiek ter zijde gezet, om zich met de sociale nooden bezig te houden en op Christelijk Sociale Congressen precies hetzelfde te zeggen wat socialisten, liberalen, ja welke andere partij niet, al lang gezegd heeft, dat er n.l. heel wat verandering en hervorming noodig zal zijn, om rechtvaardigheid onder de menschen te doen zegevieren. En de liberalen? Zij vermeien zich, althans een deel er van, in het genoegen vroeger vaak door ben genoten, om bun eigen partij af te breken. De wijze waarop sommige hoofdorganen van de liberale richting b.v. tegen den Minister van Oorlog in. verzet komen, gaat alle palen te buiten. Heeft niet altoos van liberale zijde het parool gegolden: Verdediging tegen den minsten prijs En thans, nu een liberaal Minister optreedt, die zich in staat rekent om dit ideaal te verwezen lijken, nu tracht het Haagsche Vaderland hem reeds af te breken, voordat het zijne plannen kent, alleen uit boosheid dat hij het beginsel van persoonlijken dienstplicht niet terstond in de wet brengt, een beginsel dat inderdaad veel bekoorlijks heeft, maar dat desniettemin door de natie lang niet onverdeeld wordt toegejuicht. Waarschijnlijk zal bet Vaderland bij de begrootings-dicussiën wel zgn orgaan vinden in de Kamer, om de violen van zijn toorn over het hoofd van Minister Seijffardt uit te stortenmaar of daardoor 's lands belang behartigd zal worden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1