ZIEB1K/EËSCI1E NIEUWSBODE. Donderdag 12 November 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6078. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Gedurende langer tijd dan men dit in Frankrijk gewoon is, heeft het tegenwoordige Ministerie zich weten te handhaven. Daartoe werkten verschillende oorzaken mede en onder deze was wel de voor naamste, de volkomen overeenstemming die er tusschen de uiterste linkerzijde, de radicale party en het Ministerie heerschte. Thans dreigt die overeenstemming te worden verbroken en de strijd tusschen de radicalen en het Ministerie te worden hervat. Reeds vroeger wezen wij er op, hoe de begrootingsdebatten kalm en spoedig plaats vonden en al dreigde er ook al eens een onweersbuitje in den vorm eener interpellatie, het Ministerie wist altijd de overwinning te behalen. Thans is er echter eene interpellatie gehouden, die eene verandering in dezen toestand brengen zal. De Boulangist Ernest Roche interpelleerde den Minister van Justitie over de weigering om Paul Lafargue, die veroordeeld is wegens opruiingen bij de onlusten te Fourmies en dientengevolge in de gevangenis zit, voorloopig op vrije voeten te stellen, ten einde zijne candidatuur voor de Kamer te verdedigen. Hij is namelijk te Rijsel candidaat gesteld en komt daar in herstemming. De Republikeinsche beginselen stelden nu volgens de interpellant het der Regeering tot plicht hem in de gelegenheid te stellen, voor zijne kiezers te verschijnen. Dit niet te doen zou een slag zijn in het aangezicht van het algemeen stemrecht en in strijd met de tot hiertoe gevolgde gedragslijn. De Minister van Justitie antwoordde dat de heer Lafargue elk denkbeeld om gratie of voorloopige invrijheidstelling hooghartig had van de hand gewezen. Wel had de interpellant- een verzoek daartoe tot de Regeering gericht, maar schending der wet zou het zijn, eene gunst van dien aard toe te staan tegen den wil van den belanghebbende zelf. Daarop nam de heer Clemenceau het woord, die der Regeering verweet, dat zij wel toegevendheid weet te betrachten voor hare vijanden der rechter zijde, maar hard is voor de vrienden van dit Ministerie, de Republikeinen. De Minister-President vooral is rijk aan beloften als er sprake is van hervormingen, maar als die hervormingen door de Kamer zijn aangenomen en in den Senaat moeten worden verdedigd, dan treedt de heer de Freycinet niet als de verdediger daarvan op, maar laat ze verwerpen. Dat de Minister-President deze be schuldigingen niet onbeantwoord liet, is te begrijpen. Hij wees er op, dat de Regeering niet is afgeweken van haar program; dat zij ten allen tijde getracht heeft, de groote quaestiön, die der Republikeinsche partij na aan het hart liggen, tot oplossing te brengen, maar zij jaagt geen valsche en licht te verwerven populariteit na. Eene voorgestelde motie om Lafargue voorloopig in vrijheid te stellen werd verworpen en de eenvoudige motie van de orde van den dag aangenomen. Waaraan is nu die plotseling veranderde houding der radicale partij en meer speciaal van haren aanvoerder Clemenceau toe te schrijven? Het schijnt, dat de uitslag der verkiezing te Rijsel niet zonder invloed is op deze veranderde gedragslijn. De socialist Lafargue toch, wiens tijdelijke invrijheid stelling men nu eischte, verkreeg daar 5000 stemmen, en deze 5000 stemmen hebben den radicalen den schrik om het hart doen slaan. Zij zien daarin eene vingerwijzing, dat zij hunne tot hiertoe gevolgde gedragslijn zullen moeten veranderen, wil bij de eerstvolgende algemeene verkiezingen zij de overtuiging niet erlangen, dat de leiding der kiezers hun is ontsnapt en zij by andere vertegenwoordigers heul zullen gaan zoeken. Zij moeten krachtens hunne beloften voorwaarts, d. w. z. zich schrap zetten tegenover dit Ministerie. Daarom trachtten zij dan ook dadelijk na afloop der zitting eene nieuwe partygroep te vormen; maar op de daartoe uitgeschreven vergadering verschenen slechts weinig leden. Algemeen werd het er voor gehouden, dat het land een afkeer zou toonen van een groep, die ten doel stelde dit Ministerie af te breken. Dit Ministerie geniet eene populariteit, zooals zelden een voor dit heeft bezeten. Daartoe werkt vooral mede de toenadering, die onder dit Ministerie tusschen Rusland en de Republic is tot stand gekomen. En vooral op dit oogenblik, nu de Russische Minister Von Giers Parijs zal komen bezoeken, zou eene poging tot ooiverwerping van dit Ministerie weinig kans van slagea hebben. Wat de heer Von Giers te Parijs komt doen is al even weinig bekend als wat hij in Italië deed. Natuurlijk wordt ook heel wat hierover geschreven en gegist. Meent de een zeker te weten, dat hy inlichtingen zal komen geven, voor wat hij in Italië deed, een ander meent, dat zijne komst in verband staat met den financieelen toestand van Rusland. Bekend is het, dat de Russische fondsen dalende zijn. Men schrijft dit toe aan den invloed van Rotschild, die op deze wijze strijd voert tegen de Russische Regeering wegens hare houding in zake de Jodenzoodat we hier het verschijnsel zouden hebben van een strijd tusschen een koning der beurs en een rijkbeheerscher. Wat ook de reden moge zijn, zooveel staat vast, dat ook dit bezoek bewijst, dat de verhouding tusschen Rusland en Frankrijk hechter is dan die tusschen Rusland en Duitschland. Immers, ofschoon de Czaar op zijne thuisreis zijn weg nam over Duitschland, heeft er geene ontmoeting plaats gehad tusschen Wilhelm en den Czaar. Of' de oorzaak daarvoor nu moet gezocht worden in de weigering des Keizers om den Czaar ergens anders dan te Berlijn te begroeten, dan wel in de antipathie van den Russischen beheerscher om vreemde lui te zien, is om 't evenindien de verhouding hachelijk was, zou men over deze bezwaren heen stappen. Zulk een groote haast zal de Czaar wel niet hebben om in zijn Rijk terug te keeren. De toestanden, die hem daar wachten, zijn verre van rooskleurig. De hongersnood stijgt, de ellende is ontzettend en de maatregelen, die de Regeering neemt, schijnen onvoldoende. Ontzettende verhalen worden medegedeeld van de armoede en den honger, die er heerschen, te klemmender naar mate blijkt, dat er bij de bezittende klasse genoeg middelen voorhanden zijn om, al is het ook maar gedeeltelijk, den nood te lenigen. In de Vereenigde Staten wordt er bij de tegenwoordige verkiezingen een zwaren strijd gestreden. Meer en meer schijnt het, dat de democratische partij de overwinning zal behalen en in 1892 Cleveland weer als President zal optreden. Zoo wisselt ook daar de eene partij met de andere af en pleit ook daar de toestand voor den altoos heersebenden cirkelgang der menschheid. Transvaal. Pretoria,, 10 Oct. Da kerkelijke kwestie, die heel Transvaal als 't ware in beroering heeft gebracht, is in Potchefstroom, de hoofdstad des lands, gelukkig zoo goed als zeker door eene minhelyke schikking beëindigd. Yan harte valt te hopen, dat dit voorbeeld overal in den lande navolging moge vinden, opdat het gevaar wijke, dat in niet geringe mate heeft bestaan voor een burger-godsdienstoorlog, met al het fanatieke, daaraan verbonden. Groot is de verantwoordelijkheid der kerkelijke leiders. Eindelijk zijn de eerste regens gevallen. Het dorstend aardrjjk is gelaafd en alles krjjgt nieuwe geur en fleur en nieuw leven. Ia de laatste paar dagen was de hitte dan ook drukkend en menigeen ging bezwaard de toekomst tegen, want alles dreigde weder te verdrogen. Gelukkig dus, dat eenige stortbuien de zwoele atmospheer hebben verkoeld en blijde hope hebben verwekt. Yele boeren hebben dezen winter zware verliezen geleden. Menige os is aan longziekte bezweken, vele schapen zijn aan brandziekte gestorven. Het vee ziet er slecht uit, ook al tengevolge van de schaarschheid van het gras in het Boachveld (het winter veld). De zaailanden staan echter niet zoo Biecht. Z.H.Ed. de Staatspresident is eenige dagen op reis gegaan, ten einde een paar districten te bezoeken. Zijn verjaardag wordt heden op de gebruikelijke wyze gevierd. Schietwedstrijden en sports zyn de feesten van den dag. Het is dan ook een algemeene vacantie voor kantoren en winkels. De goudaandeelen stygen weer een weinig en de opbrengst wordt, instede van minder, steeds grooter. Johannesburg by v., dat voor eenigen tijd by na scheen uitgestorven, is nu weder geheel bewoond, zoo zelfs, dat het er vry wat moeite kost een huis te huren. Met dat al blyven de ontvangsten by het Gouverne ment verre beneden de uitgaven, zoodat er niets anders op zal zitten dan eene belasting te heffen. Yooral in de grootere plaatsen is dit ook niet meer dan billyk. Het is toch ongehoord, dat een klein dorp, byv. in 't district Yryheid, de waterleiding en de electrische verlichting van Pretoria mee moet bekostigen. Als 'fc geluk ons dient, kunnen we met een jaar door een spoorweg in rechtstreeksche verbinding met Kaapstad staan. Een goede tyding voor reizigers, die hier heen willen komen. West-Indië. Op Havana heeft eene dramatische gebeurtenis plaats gehad, die een bewys geeft welke macht de kapiteins- generaal of militaire gouverneurs aldaar uitoefenen. Yoor eenige maanden werden drie militie-kolonels aangehouden, de heeren Mendez, Falcon en Perez, onder beschuldiging, dat zy een rjjken Planter, Ruiz genaamd, hadden opgesloten en enkel hem in vry beid gesteld, als hy hun eene aanzienlijke som geldB had uitbetaald. De drie kolonels werden voor den krijgsraad gebracht en ter dood veroordeeld. Perez en Falcon kregen echter genade van den kapitein-generaal en voor Mendez, wiens schuld in 't geheel niet bewezen was, toonde men zich onverbiddelijk. Een volksblad, El Leongaf nu een supplement uit, waarin het heel de zaak uiteenzette en genade vroeg voor Mendez, vader van twaalf kinderen. Onmiddellijk deed de kapitein-generaal de bestuurders, ja zelfs de werklieden, die het bijvoegsel hadden gezet, in hechtenis Mendez werd naar het fort Cabana vervoerd, waar hem lezing werd gegeven van het arrest en hem werd medegedeeld, dat de strafuitvoering den volgenden morgen zou plaats hebben. Mendez maakte zyn testament en vroeg enkel zyne twee zoons te mogen zien; dit werd hem toegestaan en 't was de vader, die het meest moed aan den dag legde. Hy weigerde ook geblinddoekt te worden, toen hy voor de soldaten stond, die hem zouden neerschieten. Mendez stierf als een held en deze bijzonderheid brengt niet weinig bij om onder de bevolking de meening te bevestigen, dat de ongelukkige onschuldig is ter dood gebracht. Eng-eland. Hoe de Eogelschen aan hun vaderland gehecht zyn, blykt uit een artikel van den heer Chistie Murray, over Australië, in de Contemporary Revieuw verschenen. »Toen ik te Plymouth aan boord ging," vertelt de heer Murray, >en men het aoker lichtte, was dit be dekt met een dikke laag modder, klei van Devonshire na een paar dagen was deze in de zon hard geworden, en ik kreeg half als een sentimenteels grap, half in ernst lust ora wat van den Eogelschen grond mee te nemen en te bewaren. Ik nam zoowat een kubieken duim ervan, deed het in een doosje, en be sloot dat stuk Eogelschen bodem overal op reis mee te nemen. Eenige maanden later was ik de gast van een kolo nist in Australië. Ik zei hem, al schertsend dat ik een stuk van Oud-En geland had meegebracht. Dit werkte ontzettend op hem; vol aandoening verzocht hjj my het hem te laten zien. Ik ging het uit mijn koffer opschommelen, en vertoonde hem myn reliquie. Hy smeekte my met zooveel gevoel, het hem te geven, dat, al had ik er nog meer waarde aan gehecht dan ik deed, ik het hem niet had kannen weigeren. »Gy keert naar het land terug," zeide hy »ik nooit. Zes tien jaar geleden ben ik van huis gegaan, en dat kleine stukje van Oud-Engeland heeft meer waarde voor my dan de Koh i-noor." Toen ik later die streek weer doorkwam, vernam ik, dat hy 60 mjjlen te paard had afgelegd om een pluche juweelkistje voor de kostbare reliquie te gaan koopen." Een Eogel8ch geneesheer heeft voor eenigen tyd met uitstekend resultaat een operatie verricht, welke men eene der belangrykste overwinningen op het gebied der medische wetenschap kan noemen. Deze dokter heeft namelyk een kind, dat volslagen idioot was, zyn geestelyke vermogens geheel teruggegeven zyn lancet heeft daarmede voor de medici een vrucht baar veld ter bestudeering blootgelegd. Het arme schepsel, dat deze operatie onderging, is een kind van ruim een jaar, wiens hoofd, hoewel het lichaam zich op normale wyze ontwikkelde, de pro- portiën van een pasgeborene behield, daar de verschil lende schedelbeenderen hermetisch aaneengesloten waren. Hierdoor kon de hersenpan niet groeien en konden tengevolge daarvan de hersenen niet tot ont wikkeling komen. Men kon het den kleine aanzien, dat geen der indrukken van buiten, die op het ont luikende waarnemingsvermogen van kinderen werken, bjj hem hoegenaamd eenigen invloed hadden; uit zyn oogen sprak niet die glans, welke het eerste kenmerk is voor gewaarwording; de oogen bleven dof, zyn vermogens stomp, en de ongelukkige ouders wenschten reeds, dat de dood een einde aan zijn beklagenswaar dig bestaan zou maken. Ten laatste besloot de dokter, die men reeds her haaldelijk geconsulteerd had, tot de bovengenoemde operatie over te gaan. Ia tegenwoordigheid van een groot aantal collega's, die met belangstelling den uitslag dezer hoogst belangryke en gevaarlyke operatie afwachtten, spleet de chirurgyn met zyn lancet den schedel van bet kind en maakte met zyn vingers de hersenmassa los van de binnenvlakte der hersenpan, waaraan zij dreigde va9t te groeien. De geheele operatie duurde anderhalf uur; de kleine, die door een bedwelmende stof bewusteloos was ge maakt, had niet de minste pijn gevoeld en was na afljop der operatie zeer wel. Naarmate de met het lancet gemaakte wonde heelde, ontwikkelde het hoofd van de kleine zichtbaar, en reeds na een maand kon men aan het kind niets meer zien, dat hem van andere kinderen onderscheidde. Op deze wyze werd een menschelijk wezen, dat geestelyk dood was, aan het leven en de maatschappij teruggegeven. Zeer zeker een belangryke overwinning. Een myn werkers levensbeschrijving verscheen in de Newcastle Weekly Leader van de hand van den ouden mijnarbeider William Hopton. Hjj wjjst daarin op_ de groote verbeteringen in de toestanden der mjjnwerkerB in 50 jaar. Als 16jarige jongen begon hy een halve eeuw geleden zyn werk; hjj moeBt toen des ochtends half 5 zyn huis verlaten en keerde eerst om 7 uur 's avonds, uitgeput van vermoeienis, terug. Des avonds was 't hem dan dikwijls onmogelijk zyn beenen te bewegen zonder hulp van zijn handen. Den ganschen dag werkten zy bjj na geheel ontkleed in de diepte voor 10 sh. in de week. Wjj waren toen niets meer dan slaven, zegt de oude man, en thans wordt gelukkig in doorslag niet langer dan 8 uur per dag gewerkt voor een driemaal hooger loon. Te Cork'is, ter vervulling van den door Parnell's dood opengevallen parlementszetel, met 3669 stemmen gekozen de nationalist Flavin. De Parnellist Redmond verkreeg 2157, de unionist SarBÜeld 1161 stemmen. Zwitserland. Verbetering van het geneesmiddel van prof. Koch. De hoogleeraar Klebs te Zurich maakt in de laatste aflevering der Medizinische Wochenschrift de belangryke mededeeling openbaar, dat de werkelijke gezuiverde tuberculine van Koch Klebs maakt er tuberculodicine yan geheel onschadelijk en nooit koorts ver wekkend is en in korten tyd eene verbetering in den toestand van ljjders aan tuberculosis teweegbrengt. Koorts en nachtelijk zweet houden op, de eetlust en het gewicht van het lichaam nemen toe, enz. Bij omstreeks dertig zieken, die Klebs met zyne tuberculodicine behandelde, heeft zich geen nadeelige nawerking geopenbaard. Kleb3 verklaart, dat de na deelige stoffm in Koch's ruwe tuberculine alkaloïde waren, die vóór het gebruik verwyderd moeten worden, opdat alleen de baccillendoodende stof albumose overblyft. Duitschland. Jack the Ripper. Er komen zonderlinge zaken aan 't licht by het onderzoek der misdaad in de Holzmarkt- gasse. Naar 't schjjnt had men reeds op verschillende plaatsen van de misdaad gesproken, eer zjj gepleegd was. Een jongeling had aan twee herbergmeisjes, die na de sluiting van het café op een tramrytuig wachtten om huiswaarts te keeren, verhaald dat men een meisje had vermoord in de Holzmarktgaase. De meisjes, in een tramrytuig gestapt zijnde, over tuigden zich, toen zij een oogenblik later voorbjj eene klok reden, dat het juist twaalf ure was. Dezelfde jongeling keerde terug in het koffiehuis waar de beide meisjes dienden, den volgenden dag tusschen 3 en 4 ure en ook nog den dag daarna ten 11 ure 's morgens. Hjj sprak met haar en met de andere bezoekers over de verminkingen aan het lyk van Hedwige NitBche. Daar by met veel bevoegdheid er over sprak en technische namen gebruikte, waren de bezoekers hier over verwonderd. Hjj zeide dan, dat hy geneesheer was maar niet practiseerde. Hjj voegde er bjj te Londen te zjjn geweest, in de omstreken van Whitechapel, op 't oogenblik dat men er eene vermoorde vrouw ontdekte, welke op dezelfde wjjze en m6t dezelfde verfijnde wreedheid was omgebracht als Nitsche. Een politie-officier, die hem by misslag vervolgde, bracht hem zelfs een sabelsteek toe in den rechter voorarm. De onbekende zou omtrent 25 jaar oud geweest zyn, blond, met sombere oogen en stekende blikken. Hjj had een blonden baard en droeg een blauw vest zonder overjas. Op zyn neusdoek was een naamcjjfer geborduurd met een kroon. Hjj sprak het Weener dialekt. Dezelfde onbekende zou hetzelfde verhaal hebben gedaan in eene herberg der wjjk Moabit. België. Eenigen tyd geleden maakten wjj melding van eene vrouw, die te Luik in het hok van den leeuw was gegaan. Naar aanleiding daarvan wordt van een ander geval mededeeling gedaan. Een dierentemmer loofde 500 uit aan dengene, die in het hok van den leeuw durfde komen. Niemand bood zich aan. »Zes honderd gulden!" riep de overmoedige dierentemmer. Nog niemand. Plotseling dringt een boertje van de hoogste rangen naar voren, vastgehouden door zjjn vrouw en de hem vergezellende familie. Oas boertje wringt zich echter los, en onder daverend gejuich betreedt hy de manége. Zjjn eerste eiBch is echter, dat de dierentemmer het uitgeloofde geld zal deponeeren. Aan dien eisch wordt voldaan. Het publiek zit in gespannen aandacht te zien naar de dingen die komen zullen. De vrouw van het boertje is reeds in onmacht gevallen. De dierentemmer maakt reeds de buitendeur der kooi open. Asjeblieft, stap u er maar in, hjj zal je geen kwaad doen." »Neen, manneke," zegt het boertje, »zóó zjjn we niet getrouwd. Eerst hy er uit." »Wat?" »Ja, natuurlyk; ik heb aangenomen om in het hok van den. leeuw te gaan, en dat zal ik doen. Maar eerst moet den leeuw er uit!" De leeuwentemmer keek zonderling op zyn neus. Het publiek juichte ons boertje toe, zyne vrouw kwam spoedig bjj en ging met 600 in haar zak naar huis. Op de Belgische spoorwegen, die evenals hier de stof voor klachten wekelyks met een goede hoeveelheid vermeerderen, viel in de afgeloopen week de volgende tragi-komedie voor. De sneltrein van Duitschland naar Ostende verlaat te Leuven de route Brussel en gaat direct over Mechelen verder, zonder de Belgische hoofd stad aan te doen. Men kan zich duB eenigszins de verbazing der beambten voorstellen, toen zjj op het Noorderstation te Brussel 's nachts te twee uur plotseling den sneltrein naar Ostende zagen binnenstuiven. De trein was verdwaald! In plaats van te Leuven op het Mechelsche spoor over te gaan had hjj, naar men zegt door valsche signalen van de wjjs gebracht, den weg naar Brussel ingeslagen. Dat de stationschef met dien uit den hemel vallendeo trein in zyn maag zat, laat zich denken. Men besloot hem langs een zjjtak weer op de hoofdlyn naar Ostende te brengen. Op alle kleine stations echter, waar de trein nu verscheen, staarden de beambten hem aan als een spook. Meer dan eens werd hem zelfs van uit de signaal-huisjes de toegang 'geweigerd. Dan reed de trein tot vlak aan het buisje, en de machinist begon met den wissel wachter te onderhandelen. Wie zjjt gjj? vraagt de wachter: Snel trein naar Ostende, is het antwoord. Wat moet gjj dan hier? Ik ben op verkeerd spoor geraakt. On- mogeljjk: Zjjt gjj wel inderdaad de sneltrein naar Ostende? Voor den drommel, laat mjj eindelyk de baan vrjj, ik kom toch al twee uur te laat! Nederland. Gravonhage, 10 Nov. Gisteravond hield het Heilsleger een byeenkomst, waar de pas aangekomen kolonel Oliphant ontvangen werd door de Haagsche Afdeeling die 1200 leden telt, ongeveer. In het geheel heeft het leger hier te lande 56 korpsen, die alleo in de verschillende deelen des lands dezen avond gods dienstoefening hielden. Kolonel Oliphant is een der hoogst geplaatsten uit de Salvation-Army. Zyn vrouw, die denzelfden rang heeft, was kenbaar aan de drie banden, wit-rood-wit, om den hoed, die de vrouwelyke soldaten dragen. Kolonel Oliphant heeft thans het bevel over geheel Nederland, dat in 4 divisies iB ver deeld: de Noorder-divisie over de noordeljjke provinciën, de Zuider-divisie over de zuidelyken, de Amsterdammer divisie over Amsterdam met omliggende plaatsen en de Garnizoensdivisie, verdeeld over Haarlem, Delft en Rotterdam, die tot opleiding dient. Achtereenvolgens spraken de kolonel Oliphant, adjudant Bontius en kapitein Towel tot het vrjj talrjjk opgekomen publiek, waarna mevrouw Oliphant-Schoch eene rede hield. Hierna zong adjudante Bonthuis lied no. 6 van het programma, geaccompagneerd door mevrouw Oliphant— Schoch met den cither. Gezang en toespraken wisselden elkaar nog verscheidene malen af. Twee personen moesten wegens wanorde verwyderd worden, waarvan de een, een meisje was. Dit bracht eenige stoornis teweeg. 's Gravenliage, 10 Nov. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting is ingekomen eene kennisgeving van het overlyden van den heer Djjck- meester. Zij zal met een brief van rouwbeklag worden beantwoord. De heer Land is beëedigd. Ingekomen is een ontwerp tot instelling van een Oranje-Nassau-ridderorde. Morgen zal het sectie-onderzoek plaats hebben van de militie- en schuttery wetten eu het ontwerp voor eene geld leening. Een voorstel van den heer Levy om het sectieonder- zoek der faillissementwet uit te stellen tot na het winterre9eB werd verworpen met 55 tegen 3 stemmen. Vrjjdag 11 uur is de Indische begrooting aan de orde. ®s Hertogenbosch, 9 Nov. De voormalige hoofdagent van politie Yan Lieshout, aan wien door den commissaris van politie, tevens marktmeester, het beheer der opgehaalde marktgelden pleegde te worden toevertroawd, alvorens zjj bjj den gemeente-ontvanger werden gestort, is Zaterdagavond te Eindhoven, waar hjj thans woont, gearresteerd en naar de gevangenis te 's Hertogenbosch overgebracht. Zaterdag- en Zondagavond zjjn tameljjk rustig voor- bjjgegaan. Voor het geval Maandag of volgende dagen de orde werd gestoord, zou waarschjjnlyk de cavalerie handelend optreden. Uit Yoorne. Te Hellevoetsluis en te Nieuw- Helvoet ligt thans een adres aan H. M. de Koningin- Regentes ter teekening, waarin de bewoners van Yoorne en Patten, Overflakkee en Rozenburg eerbiedig, doch dringend verzoeken, dat het H. M. moge behagen het verzoek tot verlenging der spoorlyn van Maassluis tot Hellevoetsluis via Rozenburg in ernstige overweging te willen nemen. Zy achten daartoe noodig een stoom bootje of stoompont voor de communicatie van Maas sluis tot den Maassluischen heuvel op Rozenburg, benevens eene vaste brug, tevens te gebruiken voor spoor of tram, over de Maas bjj Nieuwesluis. Wanneer de zomer ten einde spoed en de ruwe najaarsstormen in aantooht zyn, worden onze oorlogs bodems buiten dienst gesteld en tot een volgend jaar op 's rjjks werven opgeborgen. Het spreekt echter van zelf, dat er aan zulke vaartuigen eerst heel wat op te knappen valt. Voor dat werk worden dan omstreeks November vele lieden uit Helvoet en omliggende ge meenten in dienst genomen. Voor vele gezinnen is dan ook eene plaatsing op 's rjjks werf voor eenige weken eene ware uitkomst. Ieder werkman verdient er 24 stuivers per dag en werkt van 's morgens half acht tot 's avonds half vjjf. Jammer slechts, dat in den regel het aanbod zooveel grooter is dan de vraag. Heden morgen zjjn er 50 in dienst gesteld, die er waarschynljjk tot Nieuwjaar werk zullen vinden. Groes, 9 Nov. Door eenige dames en heeren zal even als voorgaande jaren eene soirés georganiseerd worden om uit de opbrengst daarvan aan de kinderen der minderbedeelden een genoegeljjken St. Nicolaasdag te verschaffen. Naar wat men er van verneemt, zal de soirée veel genot verschaffen, en voor de dames en heeren, die er aan deelnemen, is eene talrjjke opkomst gowenscht. Niet alleen zullen zjj daarin genoegdoening vinden voor hunne moeite en opoffering, ook de kin deren der armen zullen er dankbaar voor zjjn. Moge de ijverige en belanglooze heer La Motthe, op wiens initiatief deze soirée's en St. Nicolaasfeesten reeds eenige jaren achtereea tot stand kwamen, ook dit jaar veel succes op zyn pogen hebben. Het Leger deB Heils heeft eindelyk eieren voor zjjn geld gekozen en toegegeven aan het verlangen van het gemeentebestuur om het te stichten lokaal voor de bjjeenkomsten te bouwen overeenkomstig de bestaande bouwverordening. Een vergaderlokaal met portierswoning zal nu zoo worden opgetrokken, dat de veiligheid der bezoekers geen gevaar loopen zal. Het St. Nicolaasfeest der Yereeniging voor Volks vermaken zal plaats hebben op 10 Dec. a.s. Ter ver vanging van den he9r Jonquière is tot voorzitter der vereeniging gekozen de heer Van Noppen, tot eersten secretaris de heer Sturm, tot tweeden secretaris de heer Deo Hollander. Te 's Heer Arendskerke wordt door een deel der ingezetenen pogingen in 't werk gesteld om den heer Bateux tot burgemeester benoemd te krjjgen; terwjjl anderen propaganda maken voor den heer W. F. K. Lenshoek. De heer Bateux, kleinzoon van wjjlen het lid der Staten van Zeeland, is door de aangename herinnering aan den grootvader voor velen een ge- wenscht persoon. 10 Nov. Heden is bet beste toondag, d. w. z. zoo half en half kermis voor velen, wien het bezoeken der werkeljjke kermis verboden is. Maar evenals er bjj de gewone jaarlyksche kermis achteruitgang is te bespeuren, is dit bet geval met den besten toondag: deze heeft veel zynkermis-achtig aanzien verloren. Dit jaar ontbreekt zelfs de tradi- tioneele draaimolen, en ook een oliebollekraam ver spreidt niet zyne geurige walmen en vettige lekkernyen. Toch is er nog nooit zooveel volk in de stad ge weest als dit jaar, beweren sommigen. Verstandig is net hier rekening te hoaden met »lest heugt best". Eene andere vraag is of de boeren, die hun vee "an de markt brachten, goede zaken maakten. Te oor- deelen naar het groot aantal koeien dat weer mee huiswaarts gaat, zou men daaraan mogen twjjfelen. Overigens is voor velen de beste toondag een dag van genot, zij het er dan ook vaak een genot naar. ZieriUzee, 11 Nov. De heer Oppedjjk, lid van de Tweede Kamer, heeft bericht, dat zjjn ge zondheidstoestand hem verhindert vooreerst de verga deringen bjj te wonen. Na eene zeer korte ongesteldheid overleed Maandag nacht te Gorinchem onverwachts de heer mr. H. J. Dyckmeest-er, lid der Tweede Kamer voor het hoofd kiesdistrict Tiel. Zaterdag had de overledene nog deelgenomen aan de vergadering der «Liberale Unie," wier penningmeester hjj was. De heer Djjckmeester was een zeer verdiensteljjk lid der Kamer. Zyne uitgebreide en degeljjke kennis van practische onderwerpen werd door zjjae medeleden hoog gewaardeerd. Maandag ochtend is in de haven van Stellendam opgevischt het lyk van M. v. d. J. uit Oude-Tonge, die als machinist werkzaam was op het stoombootje »De Onderneming". Hjj schjjnt door een ongeluk te- water geraakt en verdronken te zjjn. Aan de landbouwers der Noord-Brantsche ge meenten, die in aanmerking wenschen te komen voor de vergoeding der schade, door den hagelslag op 1 Juli aan hun veldvruchten veroorzaakt, zal voorloopig 5 pCt. der schade worden uitbetaald. De roggebroodprjjzen te Tilburg zjjn met 2 cent per 3 kilo verhoogd. Yolgens het Maandblad tegen de kwakzalverij zjjn. er tot nu toe reeds 40,000, zegge veertig duizend kistjes met Sjquah's middelen ingevoerd. »Wjj hebben kistjes gezien verklaart de redactie en kennen natuufljjk de groote der fleschjes. Naar onze gissing gaan er zeker wel 300 üt 400 fleschjes in één kistje. Aangenomen echter, dat er maar 100 flaschjes in zjjn en aangenomen dat de Sequah Company maar 1 per fle8ch ontvangt feiteljjk is het minstens 1,25 dan vertegenwoordigt de invoer tot nu toe een waarde van veertig tonnen gouds. Het Nederlandsche volk, beschermd door eene in theorie uitstekende geneeskundige wetgeving, moet zjjn bjjgeloof op het gebied van geneesmiddelen wel duur betalen. Want wat ontvangt het in ruil voor al dat geld? Een mengsel van ééa deel terpentjjn met twee deelen vette olie en een paar voor de genezing onbeduidende maar sterk riekende toevoegsels en e6n aftreksel van rhabarber en peper met potaBch en soda. Deze mengsels worden zooals onze nasporingen hebben geleerd ia Londen bereid, gaan dan quasi naar Amerika om een Amerikaansch cachet te krjjgen, retourneeren naar Londen, om dan, van daar uit, naar de landen, waar men, zooals in Nederland, dom genoeg is om die dingen gretig te koopen, gezonden en op de bekende wjjze door een paljas aan den man gebracht te worden. Te Oadebildezjjl (Fr.) is zekere F. D. in zyne woning in hechtenis genomen en, beschuldigd van ont voering van een minderjarig meisje, naar de gevangenis te Leeuwarden overgebracht. Ofschoon gehuwd en vader van volwassen kinderen, was hjj in dit voorjaar heimeljjk mét eene ruim 20 jarige schoone vertrokken, met bestem ming naar Amerika. De reis werd gemaakt tot Liverpool, waar beiden berouw schenen te gevoelen over hunne daad, zoodat zjj weldra te Amsterdam terug waren. Het meisje keerde terug naar hare woning, doch D., die de lucht kreeg dat de justitie zich met de zaak bemoeide, ging naar het buitenland. Thans was hjj teruggekeerd en had zich nog slechts één dag in zyne woning schuil gehouden, toen de sterke arm zich van hem meester maakte. Zierikzee, 11 Nov. In de heden gehouden ver gadering van den gemeenteraad, waren afwezig de heer Boeije, door ambtsbezigheden en de heer Moolenburgh, door ziekte verhinderd. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Voor kennisgeving worden daarna aangenomen, twee brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het in de vorige vergadering genomen raadsbesluit tot onder- handsche aanbesteding van gemeentewerk en terugzending van het door hen goedgekeurd eerste suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1891. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt afschrijving van hoofdelijken omslag over 1891, wegens vertrek uit de gemeente, verleend aan C. Rademaker voor f 3,44 en Dr. A. J. II. W. Brandt voor f 4,30. Ter tafel komt een voorstel van de Commissie voor de strafverordeningen, tot wijziging der verordening op de havens, door daaraan toe te voegen een nieuw artikel als Art. '1 bis, van den volgenden inhoud: «Het is verboden met schepen anders dan door nood «gedwongen, ter beoordeeling door den havenmeester, de «haven binnen te loopen, wanneer zij meer diepgang «hebben dan de peilschaal aan het havenhoofd geplaatst «aanwijst, dat er water in de haven is en de haven te «verlaten, wanneer dit het geval is, blijkens de peilschaal «aan het Luitje geplaatst, en daardoor belemmering in de «scheepvaart ontstaat". Voorts wordt de overtreding van dit artikel, onder de strafbepalingen strafbaar gesteld met eene geldboete van hoogstens f 25. De heer Six betwijfelt of het voorstel wel noodig is, omdat naar zijne meening deze zaak reeds is geregeld bij Art. 427, Wetboek van Strafvordering. De heer Houwer bestrijdt het voorstel, als zijnde de bepaling voor zeilschepen van eenigszins groote afmeting, niet na te leven, waarbij de heeren van den Bout en de Crane zich aansluiten. De heer Fokker geeft te kennen, dat het voorstel hoofd zakelijk voor de stoombooten is gedaan en het verbod dan alleen op deze laatste zou zijn toepasselijk te verklaren. Na nog eenige beraadslaging wordt de behandeling aan gehouden tot eene volgende vergadering. De openbare vergadering gaat daarop in eene beslotene over. De openbare vergadering heropend zijnde, wordt op voor stel van Burgem. en Weth. besloten: 1°. aan Gedep. Staten te kennen te geven, dat de gemeente geen gebruik zal maken van de door hen verleende vergunning tot het graven van zelkasch uit den dijk bewesten de begraafplaats 2°. de perceelen moesgrond, liggende bjj den weg naar de begraafplaats, het eene groot 21 A. 30 c.A., het andete 33 A. 35 c.A., in het openbaar te verpachten tegelijk met de ophanden zijnde zevenjaarlijksche verpachting der overige gemeente-eigendommen. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming wordt be sloten de van het Waterschap Schouwen terug ontvangen concept-overeenkoinst, omtrent het gebruik en het onder houd der Westhavensluis, goed te keuren, met eenige daarin door Burgem. en Weth. nog voorgestelde wijzigingen. Voor kennisgeving wordt aangenomen een bericht van den heer W. H. Swets, aannemer van het dempen van een gedeelte der Oude Haven, dat hij geen genoegen kan nemen met de hem voor de tijdelijke staking van het werk door den Raad gestelde voorwaarden en hij daarom met het werk zal voortgaan, terwijl hij 's Raads welwillendheid in roept voor de toepassing der boete. Naar aanleiding van eenige discussie tusschen de heeren van den Bout, Fokker, Houwer, de Clercq, Röell en dea Voorzitter, over de omstandigheid, dat de aannemer voor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1