ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. 2 Donderdag 5 November 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. KENNISGEVING. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN." Haagsche Brieven. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6075. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Berst e suppletoir-Kohier van den hoofdei*jJcen omslag voor 1891. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- eikzee maken bekend: dat het le suppletoir kohier van den Hoofdeljjken Omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1891, op den 30 October 1©91 door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, en van heden af gedurende vjjf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt. Binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier worden de aanslagbiljetten uitgereikt, en binnen drie maanden ni die uitreiking kunnen de aan- geslagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren inbrengen, by verzoekschrift op ongezegeld papier. Zieeikzee, den 3 November 1891. De Burgemeester én Wethouders, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Hetgeen wij in ons vorig overzicht schreven, dat de kalmte, die er aanvankelijk bij de be handeling der begrooting in de Fransche Kamer heerscht, zou veranderen, is bewaarheid. Bij de behandeling der begrooting, hoofdstuk Buitenland, had de Regeering menige vraag te beantwoorden, en van clericale zijde vooral menige harde pil te slikken. Toch moet erkend worden, dat ook nu de oppositie niet zoo heftig was, als men had verwacht en dat het Ministerie alle klippen wist te ontzeilen. Er waren anders punten genoeg, waarover het werd aangevallen. De oppositie begon met te eiscben, dat de Regeering Frankrijks rechten in West-Afrika zou doen eerbiedigen. Vervolgens wei-d er op gewezen, dat het Fransche gouvernement bij de onthulling van het standbeeld van Garribaldi te Nizza alleen vertegenwoordigd was. Eene uitnoodiging eveneens gericht tot de Italiaanscke Regeering bleef onbe antwoord; het liet er zich niet zien, wellicht meende de spreker omdat het dat niet durfde onder de oogen van het drievoudig verbond, of omdat het zijne plannen tot inlijving van Nice voor zich wilde houden. Daarna werden de gebeurtenissen te Rome besproken, Frankrijk werd daar volgens den spreker openlijk beleedigd en in plaats van zich daarover verontwaardigd te toonen, schreef zij eene circulaire, die zooveel als eene goedkeuring voor de manifestanten was en eene beleediging voor de bisschoppen, en toen een dezer daartegen protesteerde is hij vervolgd en voor den rechter gedaagd. De Minister liet niet na op al deze beschuldigingen te antwoorden. Aan de eerbied, die aan de nationale eer verschuldigd is, is niets tekort gedaan; de Regeering heeft steeds daarvoor gewaakt. Wat de feesten bij de onthulling van Garribaldi's standbeeld betreft, deze zijn georganiseerd door Nice zelf en deze stad heeft geene officieele uitnoodiging aan Italië gezonden. Integendeel heeft het juist verklaard, dat het zich zou hebben doen vertegenwoordigen, indien het eene officieele uitnoodiging ontvangen had. Het feest is gevierd in een Fransche stad, die altijd Fransch blijven zal en ter eere van een geboren Franschman, die de eer van Italië is geworden. Wat de circulaire aan de bisschoppen betreft, de Paus had die zelf goedgekeurd, de rechtmatigheid ervan erkend. De bisschoppen hebben niet minder dan alle andere burgers de wetten des lands te eerbiedigen. Hierna sprak de Minister over de zaken in Touat, en in Egypte. Frankrijks invloed in Egypte is ontwijfel baar aan het toenemen. Wat de quaestie dei- ontruiming aangaat, blijft Frankrijk op zijn stand punt staan. Indien eene nieuwe Europeesche conferentie bijeengeroepen wordt, zal Frankrijk niet nalaten nieuwe waarborgen voor te stellen, indien het die noodig achtte. Ten slotte verklaarde de Minister, dat de vrede thans in Europa beter ver zekerd is dan voor eenige maanden en dat is grootendeels te danken aan de toenadering tusscben Frankrijk en Rusland tot stand gekomen. Zooals men ziet, zijn zij, die hoopten bij deze beraadslagingen eenig licht te zien schijnen over den toestand en over de nieuw ingetreden verhouding tusschen Frankrijk en Ruslandzeer teleurgesteld. De Minister van Buitenlandsche Zaken is erg kavig geweest in zijne mededeeling daaromtrent. Veel meer dan op de verhouding tusschen Rusland en Frankrijk, werd de nadruk gelegd op die met Italië. En dit land beeft reden lot tevredenheid over de geheele strekking der discussie. Daaruit is toch gebleken, dat ter wille van Italië de Regeering zoowel als de meerderheid getoond heeft den Pauselpen stoel los te laten. En nog is gebleken, dat eene expeditie naar Touat onvermijdelijk zijn zal. Hierin ligt eene oorzaak voor verwikkelingen. Immers het geheele geschil loopt hierover, dat Marokko in den laatsten tijd getracht heeft zich meester te maken van de oasen van Touat. Ieder geschil nu, tusschen Marokko en Frankrp, vindt weerklank in Spanje, omdat men daar altijd de meening blijft toegedaan dat Marokko mettertijd eene Spaanscbe bezitting worden zal. De verhouding tusschen Spanje en Frankrijk is wegens de verhooging van het invoerrecht op den Spaanschen wp toch al niet erg vriendschappelijk. Komt bier nu nog bij een geschil tusschen Marokko en Frankrp, dan zou het volstrekt niet onmogelijk zp dat de Spanjaarden zich aansloten bij het drievoudig verbond. Dat Duitschland en Frankrp elkander ontmoeten op eenig terrein tot algemeene verbetering vindt niet eiken dag plaats. Het is daarom opmerkelijk, dat juist, nu de Fransche Minister van Justitie een nieuwe bepaling in het strafwetboek wil doen opnemen, volgens welke de personen, die van de ontucht vau anderen leven, beter vallen onder het bereik der justitie, dat juist nu Keizer Wilhelm een openbaar schrpen tegen dit kwaad heeft in de wereld gezonden. Aanleiding daartoe vond de Keizer in het geruchtmakend schandaal, proces- Heinze, waarbij zich de hoofdschuldige had doen kennen als een der hierboven bedoelde personen. Het aantal personen, die, gelp Heinze, leven van de ontucht vau anderen, schpt in Berlp op onrust barende wijze toe te nemen. Dit heeft het »lands- vaderlp hart" des Keizers zeer verontrust. Daarom noodigt hij zp Staatsministerie uit zoo spoedig mogelp met bepaalde voorstellen voor den dag te komen, ten einde dit kwaad tegen te gaan. Daar het recht wordt uitgespi-oken in 's Keizers naam, acht hij zich ook verplicht voor de handhaving van het recht en de orde streng te waken. Over dit stuk, dat ook de advocaten, die in bovengenoemd proces optraden, niet spaart, wordt zeer verschillend geoordeeld. Keurt de eene het goed, de andere meent, dat de Keizer zich op een gebied waagt, waarop hij niet thuis is, en deze zaken moest overlaten aan de Ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken. Maar hoe verschillend de meening er over ook moge zp, allen zp het daarover eens, dat het vreemd is, dat het stuk niet geteekend is door een der Ministers. Bewijst dit, dat zij het met den inhoud niet eens waren, of dat de Keizer meende hunne handteekening, ten bewijze hunner verantwoordelijkheid, te kunnen missen? De Keizer heeft nu eenige afleiding aan het bezoek van den Koning van Rumenië, en is deze vertrokken, zoo zal hij wellicht in de dreigende werkstaking der boekdrukkersgezellen aanleiding kunnen vinden, om weer een stuk in de wereld te zenden. De boekdrukkers vragen loonsverhooging met percent en beperking van den arbeidsdag tot 9 uren. Volgens wettelpen weg hebben zij reed3 in verscheidene plaatsen hunne betrekking tegen 8 November opgezegd; in enkele plaatsen hebben de patroons toegegeven, in de meeste echter wordt de toestand dreigend geacht. In Ierland wordt thans een heftigen strijd ge voerd tusschen de volgelingen van Parnell over de keuze van een opvolger. Naar Ierschen trant worden er vechtpartijen geleverd en zelfs hier en daar tot bommen de toevlucht genomen. De Engelsche Regeering moet voornemens zp troepen er heen te zenden, ten einde de rust te handhaven. Het bestuur van den nieuwen opperseeretaris van Ierland, den heer Jachson, begint dus onder geen prettige omstandigheden. Gelukkig, dat hij een man is, die bij de Ieren in groot aanzien staat en dus zp invloed misschien veel zal uitwerken. Het rapport over de grondwetsherziening in België is eindelp verschenen. Scherp staan de beide fractiën der Kamer tegenover elkaar met den eisch der meerderheid van een kiesstelsel volgens de huurwaarde (bet Engelsch stelsel) tegenover die der minderheid (de liberalen), die het capaciteits stelsel willen huldigen, bevreesd als zij zp, dat het stelsel der meerderheid de onontwikkelden te grooten invloed zal geven. Engeland. >Vrienden wy komen weer geld te kort", zei Generaal Booth tot zp Heilssoldaten. »GetroOBt u de opoffering, een week lang alle werelósehe genoegens te ontberen en zendt het daardoor bespaarde geld mij toe". De fleilsvrienden hebben dit gedaan en zoo is een sommetje van ƒ600,000 bjjeengekouien, waarvoor te Londen een nieuwe, groote Heilskazerne zal worden gebouwd. Rusland. De volgende eenvoudige brief, door een Duitschen rentmeester van een landgoed in het district Tamboff geschreven aan den eigenaar, geeft eenig denkbeeld omtrent de vreeselyke ellende der Russische boeren bevolking. Hooggeëerde heer van het geld (42 roebels), dat gij my hebt gezonden, heb ik reeds meer dan 30 roebels aan de meest noodlijdenden uitgegeven. Ik bezocht een huisgezin, dat in eene week geen brood had gegeten; ik overtuigde my zelf er van dat er geen b ood in huis was, behalve een klein stukje van een koek, uit gierstzemelen gebakken. Toen ik binnenkwam, waren er twee personen, die niet opstonden en toen ik vroeg, wat hun scheelde, antwoordde de vader: sNatuurlp sterven zy van honger." Ik kocht l3/* pud (18 E.G.) tarwebloem voor hen; dit kostte 1 roebel 50 kopeken per pud. In een ander gezin was er ook niets dan een weinig meel en wat zemeleD. Ik gat daar anderhalf pud tarwebloem. Toen men den vol genden dag te weten kwam, dat ik voedsel uitgedeeld bad, verzamelde zich eeue groote menigte voor de deur vau my a huis en ik was genoodzaakt weer eenige huisgezinnen te bezoeken en deelde nog anderhalt pud uit. Men gaf my den raad, geen geld te geven, daar dit tocb door de ambtenaren afgenomen werd voor de belastingen. Ia den laten avood van denzelfden dag kwam Constantin S., uit het dorp Mi bjj mij. Hy viel voor my op de knieëa en kermde zoo, dat alle huisgenooten in tranen uitbarstten. Ik vroeg hem wat hy wilde, maar bjj kon eerst geen antwoord geven. Eiudeljjk verhaalde by, dat hy met zijne vrouw en zyne kinderen verscheidene dagen zonder eten waren geweest en dat zy ten laatste gras gegeten hadden en allerlei afval. Hjj smeekte my, dat ik hem terstond een stuk brood zou geven, omdat hy anders fliuw zou vallen. Ik gaf hem een pud meel en hy ging er terstond mede heen om het naar huiB te brengen. Het is in de Steppe by na niet uit te houden. Men wordt bestormd door zwermen van hongerlijders en niemand geeft een aalmoes, omdat iedereen gebrek lydt. De Zembatwo gaf dezen ongelukkigen 10 pud meel gedurende de maand September, maar alleen voor de nietwerkenden, d. w. z. voor de kinderen. De genen, die reeds iets hadden ontvangen van anderen, kregen niets. Zy, die in staat werden geacht om te werken, ontvingen evenmin iets, maar er is geen werk te krygen. God weet wat er gebeuren moet, indien de Zembstwo op deze wjjze doorgaat. Geldelyke onder steuning zendt de Zembstwo naar de ouderlingen, die het dikwijls zeer willekeurig uitdeelen. Daar er na uw vertrek zooveel regen gevallen is, werd er weinig zaaikoren uitgedeeld, maar nu is het mooi weer en men is druk aan het zaaien en ploegen. Er is voor het zaaien 328 pud tarwe gekocht 1 roeb. 70 kop. en 1 roeo. 75 kop. per pud. Tarwe hebben de boeren overigenB minder noodig en de rogge die door de Zembstwo werd gegeven is geheel uitgezaaid. Er is wat vorst geweest, maar de planten zijn al zoover dat zy er niet door werden geschaad. Schulden kuoneu slechts met moeite worden gtïud. De pachten werden onlangs alle betaald. Ander nienws is er niet, behalve dat in de Skhod (de dorpsvergadering) een boer onzen zeneski natchalnik (den nieuwen plaatBelyben regeerings- ambtenaar) een »ood wjjf" noemde. Uit Warschau wordt bericht, dat te Osowico, in het gouvernement Grodno, een rjjke houtkooper S. Apfelbaum genaamd, met zjjn gezin van twaalf personen, waaronder vier volwassen mannen en twee vrouwen, des nachts door roovers overvallen en met bjjlslagen vermoord is. Het huis werd, nadat er eene aanzienlyke som gelds uit ontvreemd was, in brand gestoken. Zes verdachte personen zjjn door de gendarmes iü hechtenis geromende geheele bende moet ten minste uit twintig personen bestaan hebben. Nederland. Gravoulmge, 2 Nov. De minister van koloniën heeft zijn antwoord ingezonden op het ver slag der Tweede Kamer over de Indische begrooting voor 1892. Daaraan is het volgende ontleend: Omtrent het behoud van de opiumpacht of hare vervanging door eene regie kan eerst beslist worden nadat het advies der Indische regeering is ontvangen. Ook heeft hij nog geen bepaald plan omtrent de koffie-cultuur. Beperking van uitgaven is noodzakelijk. De aanstaande geldleening voor Iudië moet rechtstreeks ten laste van Indië komen. Vooralsnog zal de minister scheiding der Nederlandsche en Iodische financiën niet voorstellen. Voorbarig ware het nu reeds de maatregelen tot verster king der middelen te noemen, nu nog overleg met Indië gaande is. Hij verdedigt de Jloorgenomen enquête naar de mogelijkheid van bezuin&ng in het Indische staats bestuur, onder medédeeHhg aal het denkbeeld daartoe niet uitging van den gouverneur-geoeraal. Het Indische bestuur is uitgenoodigd vooratellen tot decentralisatie te ontwerpen. De minister is voor krachtige handhaving der dwang maatregelen tegenover de kust van Atjeh. In de bepaling van het aantal opium verkoopplaatsen laat hjj den Gouverneur-Generaal de vrije hand. De voorgestelde vorming eener nieuwe adsistent-residentie in Tanapoli is teruggenomen. Voor de opheffing der gouvernements kina-onderne ming acht hij het oogenblik niet geschikt. Hy geeft de voorkeur aan staatsaanleg van spoorwegen Roven rente garantie voor particulieren aanleg, en heeft een gereed liggend ontwerp van laatstgemelde strekking daarom ingetrokken. In afwachting van een algemeen plan van ijzeren wegen zjjn allereerst noodig de lijnen: le Probolingo—Panaroekan2e Marang—Blitar3e BataviaBantam. De Tweede Kamer is tegen 10 November bijeen geroepen. In de bureaux van het departement van Financiën wordt thans druk gearbeid aau de voorbereiding eener nieuwe belasting-regeling. De brief, waarby de heer Boogaerdt bericht zjjn ontslag te nemen als lid van de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdiBtrict Gouda, is ingekomen. Da heer Boogaerdt had op 15 September wel de ver- eischte eeden in handen van de Regentes afgelegd, maar nog geen zitting genomen. Biervliet, 3 Nov. Heden herdenkt de heer A. Elfrink, onderwijzer, zjjn 50sten jaardag. Zoowel van de zjjde der leerlingen als van die der ouders, wordt groote belangstelling aan den dag gelegd. De leerlingen worden namens den jarige op krente- broodjes enz, onthaald. De echtgenoote van het hoofd der school, de heer P. Verhage, herdenkt haren 40sten jaardag, op dezen zelfden dag. Zoowel in school als in schoolwoning wordt feest gevierd, en te meer, waar de onderwyzer met gezin tjjdens den feestdag bjj zjjn patroon intrek ge nomen heeft. Mixlcieltmirer, 3 Nov. Gisteren avond werd de vergadering der Staten van Zeeland door den Commis saris der Koningin in naam der Koningin geopend. Tegenwoordig waren 38 leden. Van H. M. de Koningin-Regentes was een brief van dankbetuiging ingekomen op het schryven der Staten van 7 Juni 1.1. voor de uitgedrukte gevoelens naar aanleiding van het overlijden van Z. M. den Kooing. H. M. de Koningin heeft met bjjzondere ingenomenheid dat schrijven ontvangen. De verschillende van Ged. Staten ingekomen voor stellen werd besloten die naar de afdeelingen te zenden. Na het trekken der. afdeelingen werd besloten op Vrjjdag, des morgenB om 10 uur, eene openbare zitting te houden. Goes, 2 Nov. Mevrouw komt in een manufactuur winkel en doet een goed woord voor de meid. Deze is stipt eerljjk, betaalt als de bank enz. Men kan haar gerust vertrouweo. Tegelijker tjjd bestelt mevrouw voor een vrjj groot bedrag ten behoeve van hare eerlijke meid. Heel leuk vraagt de winkelier daarop, of hjj het bestelde maar op deo naam van mevrouw moet boeken, waarop mevrouw zegt: dank je wel; als ik ruzie met de meid krijg, dan zit ik er voor. Eo de winkelier was onbeleefd genoeg om te zeggen maar in dat geval zit ik er mee, en daar 't beter van een stad dan van eeu dorp afkan, zal ik de bestelling maar hier houden, tot de eerljjke meid met contanten komt. Omtrent de vereenigiog tegen hagelschade werd medegedeeld, dat verzekerd zjjn 1458 H A. 0,25, makende een ontvangst van 364 galden. 32 leden, die geen grondbezitters zijn, contrioueeren 8, Er werd 520,— hagelschade uitgekeerd. Het te kort wordt door een omslag van 30 cent per H.A. gedekt. Ia plaats van den heer Mr. L. A. Bybau, die door vertrek naar Delft eervol ontslag neemt als vice- voorzitter, zullen de afgevaardigden ter algemeene vergadering van het hoofdbestuur hunne stem moeten uitbrengen op Mr. P. C. Hennequin te Sluis. Zooals men weet zal worden uitgegeven een Neder- landsch weekblad voor den landbouw en was de bedoeling de contributie voor elk lid van 2,op 3,— te brengen en dan ieder een abonnement op dit blad te verschaffen. Besloten werd de leden vrjj te laten ziek al of niet op dit blad te abooneeren, maar de verhooging van contributie te verhinderen. Geljjk ik U reeds berichte was een mud aardappelen aangekocht van den heer van de Weg te Halluw, ter verloting oDder de leden. Deze aardappelen, welke ge heel vrij zija gebleven van de gevreesde ziekte, bosten 12,— per H.L. en bjj partij 11,per H.L. Door eenige leden werd gezamenlijk 8 mud van deze aardappelea besteld, teneinde die in het aanstaande voorjaar te poten. Het tehuis" voor diensboden beantwoordt slechts gedeeltelijk aan het doel, waarvoor het in het leven is geroepen. Wel heeft men over de opkomst niet te klagen, maar zij die men in de eerste plaats op het oog had en die men voornamelijk hoopte te trekken, laten zich wachten. 3 Nov. Heden vergaderde de afdeeling Heiokens- zand van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. 54 leden waren opgekomen. De beer A. Padmos van Kloetinge bracht verslag uit omtrent de proefvelden. Men had een proef genomen met gerst. Van het onbempste Btuk werden 810, van de drie bemeste stukken achtereenvolgens 1080, 1142 en 1050 scbooven gesneden. Aangezien de gerst nog niet is uitgedorschen zal een nader rapport omtrent de kwantiteit worden uitgebracht. In 1892 zullen proef velden mét tarwe worden bezaaid, zooveel mogelyk aan den publieken weg, zoodat ze door iedereen gezien kunnen worden. Een crediet van 50 werd verleend tot het houden in 1892 eener tentoonstelling van zaaigranen, zooals die te Zierikzee en te OoBtburg worden gehouden. St. Maartonsdjjk, 3 Nov. Een groot ver lies heeft onze gemeente getroffen in het overljjden van den heer J. G. Ormel, sedert April 1873 predikant bjj de Nederl. Herv. Gem. alhier. Verdraagzaam en vergevensgezind als hij was, was het steeds zijn streven de eendracht in de gemeente zooveel mogelyk te be waren. Rechtvaardig was hjj en bovenal milddadig. Hy was de weldoener van iedere arme, zonder aanziens des persoons. Zeker had hy ook een dag verloren geacht, wanneer die was voorbij gegaan zonder iemand eene weldaad te hebben bewezen. Terecht zuchtte eene arme vrouw: wij dienden allen te rouwen over hem als over eenen vader. Zjjn heen gaan zal diep gevoeld worden en de plaats, die hjj achterlaat, moeieljjk in alle opzichten kunnen vervuld worden. Zjjne aBsche ruste in vrede 1 Zierilïzee, 4 Nov. De levering van het rogge brood ten behoeve van het Huis van Bewaring albier gedurende het dienstjaar 1892, is aaogenomen door den heer P. S. Wansink voor 13 cent per kilo. Te Oostkapelle bestaat by een ingezetene het plan te trachten aldaar eene zuivelfabriek op te richten. Het aantal miliciens van de infanterie én van de artillerie, die van 1 Nov. tot 1 Maart in het genot van verlof worden gesteld, bedraagt ongeveer 5000 man. Bij de regimentscommandanten komen tal van brieven in van ouders, die er, met het oog op gebrek aan werk, bezwaar tegen hebben hunne zoons ge durende de 4 maanden thuis te hebben. Yan het garnizoen Middelburg zijn 50 miliciens der lichting 1891 voor 4 of 2 maanden met verlof vertrokken. Van diezelfde lichting, in Mei ingelijfd, zjjn 12 miliciens aangesteld tot milicien-korporaal. Bij Kon. besluit is aan den eervol ontslagen inspecteur van waterstaat J. F. W. Conrad de perso- neele titel verleend van hoofdinspecteur van den waterstaat. Een zichtbare totale maansverduistering heeft in den nacht van 15 op 16 November a.s. plaats. De eerste aanraking met de schaduw heeft plaats 's avonds ten 10 ure 54 min., het begin van de alge- beele verduistering 's avonds ten 11 ure 57 min., het midden 's nachts 8 minuten over half een, het eiode van d9 totale verduistering 's morgens te 1 ure 20 min. en de laatste aanraking met de schaduw 's morg. ten 2 ure 23 min. Dr. P. J. Hollman, te Alkmaar, schrjjft aan het Handelsblad »Telkens melden ons de bladen, dat hier of daar kinkhoest heerscht en slachtoffers eischt, geljjk nu wederom te Streefkerk het geval is. Zoudt u niet zoo goed willen zjjn in het belang der kleine ljjders in uw courant te doen afdrukken, dat, naar mjjne jaren lange ervaring, niets beter en sneller helpt dan het inademen van een weinig teerdamp? Dit is een zeer onschuldig middel onder het bereik van elkeen. Men doet een weinig bruine Stockholmer teer op een schoteltje, zet er een lichtje onder zoodat het voor zichtig verdampt, en laat de kinderen in dien zoo gevormden dampkring verwjjlen. Men kan het schoteltje ook 's nachts in bed zetten. De teer mag slechts even warm worden en het is noodig dageljjks ander te nemen. Binnen weinige dagen ziet men de gunstige resultaten." Een prettig vooruitzicht voor reizigers! Van 1 November af is door de Maatschappij toe exploitatie van staatsspoorwegen eene nieuwe wyze van contro leeren ingevoerd. Het doel is het op onbepaalde en geheel onverwachte tijdstippen controleeren van treinen: a. bjj oponthoud of vóór vertrek; b. aan den uitgang der stations, en c. door het doen stoppen van een trein op een station waar deze volgens de dienstregeling moet doorrijden, of wel aan een controle-perron, in de nabjjheid van een station. Deze controle is opgedragen aan een vijftal controleurs, die daartoe opzetteljjk uit verschillende plaatsen van het land naar Utrecht zjju overgeplaatst. Het is ons aangenaam te kunnen berichten, dat de heer dr. De Haas, ter gelegenheid van het gedurende 25 jaren waarnemen der betrekking van geneesheer directeur der Inrichting tot het verleenen van hulp aan minvermogende oogljjders in Zuid-Holland, geves tigd te Rotterdam, bjj besluit van 27 October 11. is benoemd tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Het dalen der Russen Zoo weinig gerechtvaardigd als het was om, naar aanleiding van een paar voorspoedige jaren, Rusland eensklaps tot den eersten rang op financieel gebied te verheffen, zoo min is er thans reden, om op grond van een rampspoedigen oogst onmiddelljjk de somberste voorspellingen te doen. Dit sluit intueschen niet in, dat men zich over den koersachteruitgang der Russische fondsen byzonder heeft te verwonderen. De vroegere aanzienljjke rjjzing was volstrekt niet geheel laDgs natuurljjken weg tot stand gekomen, maar zoowel ten behoeve als door middel van de groote conversie-operatiën zeer sterk bevorderd. Nu die zijn afgeloopen of de voortzetting ervan door den loop der omstandigheden onmogeljjk is geworden, is de reactie van de hoog opgeschroefde koersen volkomen verklaarbaar. Yooral omdat de toe standen in bet algemeen nergenB van dien aard zijn, om besparing en geldbelegging te bevorderen. In bjjna geheel Europa hebben de uitkomsten van den oogst te weoschen overgelaten; in handel en njjverheid wordt geklaagd en de vele conversion, die den rentelast der debiteuren hebben verminderd, hebben aan den anderen kant ook de geregelde bespariogeo belangrjjk doen inkrimpen. Eindeljjk zjjn de dageljjks terugkeerende berichten en geruchten aangaande meer of minder verborgen politieke werkzaamheid, schoon niet tot dadeljjke bezorgdheid aanleiding gevende, allerminst geschikt om de toekomst met volle gerustheid tege moet te gaan. Derhalve redeoen te over, om de minder willige stemming der fondaenmarkt te verklaren. Te Zundert (Noord-Brabant) ging dezer dagen een vrouw naar het bosch om hout te sprokkelen. Nauwelijks hiermede bezig zjjode, had zy het ongeluk uit te gljjden met het treurig gevolg, dat zy haar been brak. Daar het haar on mogelyk was om een voet te verzetten, riep zjj uit al hare macht om hulp. Toevallig moet dit door niemand gehoord zjjn, zoo dat men haar, na twee dagen en ééa nacht aan weêr en wind blootgesteld te zjjn geweest, in zeer deernis- waardigen toestand aantrof. Zaterdagavond begaven twee ingezetenen van Delft, vader en zoon, wonende in den Raam, zich naar den Hoven, onder Hof van Delft, waar in een koffiehuis een varken zou worden verloot bjj gedeelten. Zjj waren zoo gelukkig een ham te trekken en begaven zich te half elf ure op weg naar Delft terug door de duisternis misleid, liepen zjj regelrecht de vaart in en, ondanks spopdig toegeschoten hulp, ver dronken zjj beiden. Het ljjk van den vader werd een nur daarna, dat van den zoon den volgenden morgen opgehaald. Yan misbruik van sterken drank was geen sprake. Te Dwingelo is het baantje van nachtwacht voor den winter 1891/92 publiek uitbesteed. De wachten moeten loopen van 's avonds 10 tot 's morgens 5 uur. De belooning(!) bedraagt voor eiken nachtdienst bijna vijftien centen, of juister: ƒ26 in de 183 nachten. De gemeenteraad van Amsterdam verwierp Vrijdag met 18 tegen 15 stemmen de reedB sedert jaren toe gekende subsidie van 2000 aan de Tooneelschool. Uit het programma eener landbouwtentoonstelling: 10 uur. Aankomst van bet vee. 11 uur. Ontvangst der genoodigden. 12 uur. Gemeenechappeljjke maaltijd. KERKNIEU WS- Door den Kerkeraad der Herv. Gem. te Zierikzee is het volgend zestal van predikanten opgemaakt ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van dr. Brandt: ds. A. Adama te Brouwershaven; dr. A. Bruining te Grootebrook; ds. J. H. L. Bouman te Kuilenburg; ds. A. F. Kamp te Heerenveen; dr. L. Knappert te Dokkum; J. A. Schültz te Geertruidenberg. De classis Bergen op Zoom, bijgestaan door de prov. deputaten heeft 1.1. Woensdag het peremptoir examen afgenomen en met algemeene stemmen toegelaten tot dén heiligen dienst den heer A. H. v. d. Kooy, beroepen predikant te Bergen op Zoom. Tevens werd het gevraagde eervol emeritaat verleend aan ds. M. van Apeldoorn te Biezelinge, tegen 1 Jan. a.s. Beroepen bjj de Chr. Ger. Gem. te Loppersum en bjj de Ned. Ger. Gem. te Heinenoord (bjj Dordrecht) ds. J. W. Gunst, pred. bjj de Ned. Geref. Gem. te Brouwershaven. Door het bedanken voor het beroep naar St. Annaland door den heer P. K. Dommisse, pred. te Lange Zwaluwe, in door het overljjden van den in zyDe gemeente vooral ook in de andere gemeenten van den ring TholeD beminden leeraar, den heer J. G. Ormel te St. Maartensdijk, heeft genoemde ring voor negen plaatsen slechts vier predikanten. Da. J. J. Impeta te Alfen aan den Rjjn heeft voor het beroep naar de Chr. Ger. Gemeente te Goes bedankt. 's Gra.venha.ge, 2 November 1891. Terwijl in Frankrijk het Staatsbudget in vliegende vaart wordt afgehamerd, staan we in Nederland weer als van ouds voor de begrootingen van de departementen, met al den omslag daaraan verbonden. Welk eene voorbereiding, welk een kostbare tijd jaarlijks besteed aan onderzoek, voorbereiding, schrif telijke en mondelinge gedachtenwisseling, altoos over dezelfde zaken. Ik weet wel, er is veel voor te zeggen dat er eene bijzondere gelegenheid wordt aangeboden om alle onderdeelen van de Staatshuishouding te bespreken, maar aan den anderen kant is het toch ook al te erg, dat men feitelijk vier maanden van het jaar, dus een derde van een jaarkring, besteed, uitsluitend om precies na te gaan hoe de huis houding in elkaar zit. Wat zou die tijd niet uit stekend voor andere doeleinden kunnen worden aangewend. Juist na de vacantia zijn de bureaux met nieuwe werkkracht bezield en als dan een Mi nister tijd had om zich geheel aan de zaken te wjjden, dan zou hjj het najaar zoo uitstekend kunnen gebruiken om noodige wetsontwerpen voor te be reiden. Thans is zijn geheele departement schier in beweging om hem voor te lichten bij de beant woording der legio vragen, door de Kamerleden tot hem in 't afdeelingsverslag gericht, over duizenderlei aangelegenheden. Liep het met de schriftelijke ge dachtenwisseling dan nog maar af, maar gewoonlijk dient de openbare discussie om dezelfde punten nog eens dunnetjes over te kauwen. Het politieke gedeelte van de begrooting, de algemeene beschouwingen, hebben ditmaal de eerste frischheid ook al verloren, daar bij het adres van antwoord de quaestiön reeds zijn gesteld en beantwoord, en er feitelijk in de afdeelingen niets nieuws meer over gezegd is. Be langrijker dan ditbegrootings-vragen-en-antwoorden- spel (zooals men deze onderlinge gedachtenwisseling tusschen Regeering en Kamer zou kunnen betitelen) is het feit, dat onze Minister van Oorlog reeds zijn tijdelijke wetten heeft ingediend ter voorziening in de behoefte van een behoorlijke legermacht. De Minister Seijffardt heeft hierdoor getoond even vlug te kunnen werken als praten en, voegen we er dadelijk bij, goed te kunnen werken, want zijn voor stellen bieden op het eerste gezicht heel veel aan nemelijks aan. Terwijl hij volstrekt niet de legerwet ter zjjde stelt, maar in tegenspraak met betgeen men hem toedichtte overtuigd blijft vau de noodzakelijkheid eener regeling van verplichten krijgsdienst, is de Minister Seijffardt practisch man genoeg om in te zien, dat, zelfs al ware de jongste legerwet aangenomen wat nog zoo heel zeker niet was de uitvoering er van zooveel tijd zou hebben gevergd, dat we in de eerste jaren toch geen grooter leger in tijd van nood zouden hebben gehad. Zijn streven is dus om tijdelijk, maar dadelijk ons leger aan te vullen en bij verwezenlijkt het door voor te stellen den diensttijd te bepalen op tien jaren, waarvan 4 jaren reservedienst. Veel zwaarder dan nu is die dienst dan niet. Immers, thans loopt men, sedert jaarlijks de zesde en zevende lichtingen onder de wapenen worden gehouden, zeven jaar lang de kans om opgeroepen te worden en moet dan nog schutteren. Thans, indien de voorstellen van den heer Seijffardt worden aangenomen, zal men wel tien jaar kunnen worden aangesproken, maar vier jaar lang zonder te behoeven op te komen, terwijl men van schutterlijken dienst geheel wordt ontheven. Men ziet, dat dit een vrij voordeelige regeling is, wel de moeite waard om er eens goed over na te denken. De Minister gaat nog verder en kent aan schutters, die enkele jaren gediend hebben, ook ver schillende voordeelen toe. Hij verzacht dus eigenlijk den militairen dienst op hetzelfde oogenblik, dat hij van de beschikbare krachten een beter gebiuik weet te maken voor 't geval van oorlog. Waar een Minister met zulke gevoelens bezield is, loont het de moeite zijn definitieve legerwet af te wachten en is het in de hoogste mate onbillijk van de zijde van de Standaard b.v., om den bewindsman zoo bard aan te vallen en te beweren dat hij het zwakke punt van het Ministerie is. Wie weet of hij ten slotte niet blijkt de kracht er van uit te maken, daar hij op militair gebied verzoening weet te prediken zonder het Staatsbelang op te offeren. De Kamer zal deze voordrachten nog vóór het begrootingsdebat onderzoeken, daar ze óf dit jaar nog, óf stellig in 't vooijaar moeten behandeld worden, evenals het Billiton-ontwerp, dat in de Kamer lang

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1