ZIERIKZEESCHE I I W MIOII I. Donderdag 22 October 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. Vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel. NIEUWSTIJDINGEN. Haagsche Brieven. Yerschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6069. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op het schrijven van den Heer Commissaris der Koningin van den 12 October j.l. A., No. 2240, 3e afJeeling, Brengt bij dezer., in overleg met den lieer Commandant der Dienstdoende Schutterij alhier, ter kennis van belang hebbenden: •1°. dat bij beschikking van Zijne Excellentie den Minister van Oorlog, van 12 September 1891, de beschikking van dien Minister van 2 September 1889 is gewijzigd en aan gevuld, ten einde aan de vx-ij willig e oeieaiineroBX ïxx (leu wapenhandel, waaraan <looi* ioixgreliexleii van minstens XT' jaren, daaronder begrepen miliciens-korporaals, kan worden deel genomen, geleidelijk verdere uitbreiding te geven, ook door de gelegenheid toe deelneming aan zoodanige oefeningen, zooveel mogelijk, open te stellen in gemeenten, waar geen garnizoen ligt en waar voor de oefeningen der schutterijen geen instructeurs van het leger worden beschikbaar gesteld 2°. dat zij, die aan de oefeningen deelgenomen hebben en in het bezit van het in de beschikking van 2 September 1889 vermelde getuigschrift voor den practischen en Lheo- retischcn cursus zijn, nadat zij militiedienst verricht hebben en rnet den graad van milicien-korporaal met onbepaald verlof zijn gezonden, in staat zullen worden gesteld, ge durende dat verlof, ook in het 2e en het 3e jaar van hunnen militiediensttijd, een practischen en llieorelischcn cursus te doorloopen, tot voorbereiding vau den graad van milicien- sergeant 30. jat zij, die aan de oefeningen wenschen deel te nernen, zich voor het jaar 1891 behooren aan te melden ter Secre tarie dezer gerneeente vóór den 1 November 1891, 4°. dat alleen bij genoegzame deelneming, oefeningen zullen worden gehouden, en 5°. dat meerdere inlichtingen, wanneer die mochten worden verlangd, ter Secretarie dezer gemeente zullen worden ver strekt op werkdagen van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 1 uur. Zierikzee, den 20 October 1891. De Burgemeester, Ch. W. VERMEIJS. Amerika. Een lid van een Amerikaanache wielrjjdersclub hield een verloting van een kostbaar rywiel. Onder de koopera was ook een klerk, die tjjdens de trekking niet tegenwoordig was. Zijn lot, waarvoor hij 2 dollar betaald had, trok den prjjs. Eenige uren na de trekking komt een kennis zijn kantoor binnen en vraagt, of hij het wil verkoopen, en wat 't moet kosten3 dollar zegt de ander. De koop wordt gesloten, en als de slimme gast het lot in handen heeft, zegt bij zege vierend: «Dit lot heeft den pry's". Zeker, zegt de klerk, »ik heb juist de machine in ontvangst genomen". De bedrogen slimmerik is nog steeds bezig 't stil zwijgen van vrienden en kennissen te koopen. Engeland. Londen, 19 Oct. Er woedt een zware storm over Groot-Bcittanje en Ierland. Op verscheidene plaatsen, vooral op de kusten van Ierland, van midden-Engeland en het zuiden van Wales hebben overstroomingen plaats gehad. Er is veel vee verdronken; eu or worden een aantal zeerampen uit het kanaal gemeld, met ver lies van menschenleven8. Rusland. Yolgens berichten uit Berljjn aan de Times is nu ook in het Russische district Myslowitz de uitvoer van aardappelen voor Duitschland verboden. De hoeveelheid aardappelen, van 27 Juli tot 27 Aug. jl. uit Rusland naar Pruisen gezonden, was vijfmaal grooter dan die, welke in de overeenkomstige periode der voorgaande jaren werd uitgevoerd. Een kozak, Jemuranow ge naamd, heeft een Boort van vischmeel uitgevonden, dat wellicht in den tegenwoordigen tijd zeer goed als voedingsmiddel dieost kan doen. Hjj maakt deze voedingsstof van verschillende vischsoorten en bereidt hït aldus verkregen meel tot een brjj of soep, die zeer voedzaam moet zyn. E-m groot voordeel van deze nieuwe spijs is bovendien, dat zij geruimen tijd be waard kan worden. Ook als veevoeder is zjj zeer geschikt. Zwitserland. Omtrent een politieken moord, op den apotheker Carlo Buzzi in het kanton Tessin gepleegd, worden de volgende nadere bijzonderheden vermeld. Carlo Buzzi was 35 jaar oud en ongehuwd. Hij be hoorde tot eene conservatieve familie, maar had zich by de liberale party aangesloten en zich daardoor den haat der conservatieven op den hals gehaald, vooral doordieo hij voor het liberalisme ij verig werkzaam was. Hij werd dan ook reeds vervolgd, inzonderheid door eene bende, die 's avonds rondzwerft en nog onlangs een zyner vrienden door dolksteken zware wonden heeft toegebracht, welke aanranding evenals zoo menig andere van dien aard, ongestraft is gebleven. De aanval op Buzzi heeft plaats gehad omstreeks middernacht. Hij zat in een bierhuis.; de deur was reeds gesloten. Daar werd aangeklopt. Toen de kastelein riet wilde openen, werd er van buiten ge roepen, of Buzzi naar huis wilde komen om een medi cament gereed te maken. Buzzi opende daarop zelf de deur en werd toen overvallen door drie man, die hem acht dolksteken toebrachten, waaronder eene van 21 centimeters diep. Toen hij nederviel en de aan vallers dus konden meenon hem van kant te hebben gemaakt, gingen zij op den loop. De gewonde werd naar huis gebracht en nauwelijks was hij daar of hy bezweek. De aanvallers waren de gebroeders Pietro en Carlo Ortelli en zekere Groce. De daad was verricht in bijzijn van verschillende getuigen, waaronder ook gen darmes, die echter zich er buiten hielden en de moor denaars lieten ontvlieden. De commissaris Ginella, wien onmiddellijk bericht werd gegeven, bleef weg. De rechter van onderzoek was afwezig. Intusschen waren de gebroeders Ortelli over de grens ontvlucht. Groce daarentegen was naar huis en den volgenden dag weder rustig naar zyn werk gegaan, in de meening dat hij niets had te vreezen, »omdat hy toch niets anders had gedaan dan een liberaal uit den weg helpen ruimen". Het viel hem dus niet mede dat hy -te midden van zyn rustigen arbeid werd gevangen genomen. Frankrijk. Een Parysch bankier, Hoskier genaamd, is over het welslagen der Russische leening zoo verheugd, dat hy den prefect der Seine eene som van 10,000 fr. heeft doen toekomen om die onder de armen te verdeelen. Een heldin en haar loon. Madlle. Louise de Beaulieu heeft van de Parysche autoriteiten vergunning gekregen lucifers op straat te verkoopen (te bedelen?), omdat zij in 1870 haar arm in een slag verloor en de medaille voor heldenmoed ontving. De Daily News- correspondent te Parijs meldt dat deze thans gebrekkige vrouw Bedert jaren een armoedig stuk brood vei diende ah porster. Toch was zjj in 1870 een jong meisje van deftigen huize en gefortuneerd. Zjj woonde acht veld slagen bij en waagde zich honderden malen om gewonden te redden. Door een vergissing werd zjj als spion opgepakt en door den krijgsraad ter dood ver oordeeld, maar door een officier, die haar bewonderde, gered. Op het slagveld van Cuampigny kreeg zij een kogel in den arm, terwjjl zij een gewonde droeg. Ondanks haar hevig lijden bleef het jonge meisje on vermoeid in haar zorgen voor de gewonden. Bij het beleg van Parjjs was zjj onuitputtelyk in toewyding en zelfverloochening en gaf ook eens 10,000 uit om het ljjden der gewonden te verzachten. Het dankbaar vaderland laat haar thans lucifers verkoopen! Duitschland. Berlijn, 19 Oct. De sneltrein No. 2 van Breslau is heden nacht te 12.50 tengevolge van botsing met eene rangeermachine ontspoord. Voor zoover tot nu toe kan worden geconstateerd, zyn er twee reizigors gedood, en drie passagiers, alsook de machinist of de stoker der rangeermachine, gekwetst. Berlijn, 20 Oct. Binnenkort zal er eene nadere mededeeling vau prof. Koch over tuberculine volgen. Naar de National Zeitung verneemt, zal hij daarin voor de eerste maal gedétailleerde bijzonderheden omtrent de samenstelling van tuberculine en tevens bericht geven omtrent proefnemingen, die bij in dezen zomer ter verkrijging van zuivere tuberculine heeft verricht. Deze proefnemingen hadden ten doel, uit de tuberculine de stoffen af te scheiden, die, na inspuiting van tuberculine, toenemende en het leven van den patiënt bedreigende verschjjn Beien teweegbrachten, zonder de heilzame werking van het middel op de eigenlijk tuberculeuszieke organen te verijdelen. In de jongste zitting der Vereenigiog van Charité- artsen heeft prof. Döaitz in eene voordracht met demonstratiën aangetoond, dat men by radicale toe passing der tuberculine, namelyk door achtereenvolgende vergrooting van dosis, by tuberculeus gemaakte konyn- tjea resultaten van genezing kan verkrijgen, die tot nog toe niet mogeljjk werden geacht. België. Te Brussel worden de gemoederen in beroering ge bracht door een zeer geheimzinnige zaak. Den 14 Aug. jl. bevond zich een gezelschap Brusselsche toeristen te Rotterdam, waar plotseling een lid van het gezelschap, Gej nst genaamd, verdween. Zijn metgezellen zagen hem eerst vier dagen later te Roosendaal terug bloots- hoofde, in zjjn hemdsmouwen, en tusscben twee gendarmes, die hem in een afzonderlyk compartiment van den trein medevoerden. Geynst werd over de grenzen gebracht, en zyn familie te Brussel vernam niets anders omtrent zyn lot, totdat men na onderzoek bij de gendarmerie te Esschen vernam, dat hjj zich in zijn cel, in de kazerne der gendarmerie, door ophanging van het leven beroofd had. Na veel beslommeringen verkreeg de familie ver gunning het lijk te doen opgraven, maar bij de schouwing bleek het lichaam zich in een zoo deernis- waardigen toestand te bevinden, dat het vermoeden oprees als zou men het lyk eerst ongekist in ongewjjden grond begraven hebben. De bloedverwanten beweren dat bier een moord heeft plaats gehad en willen een nader onderzoek ingesteld zien, ook om uit te maken waar de kleederen en de ringen enz. van den overledene zjjn gebleven. Nederland. Amsterdam, 17 Oct. Sequah's geneesmiddel is slechts tjjdeljjk, de uitwerking duurt kort! Om dit te logenstraffen, hield de wonderdokter" eergisteren in het Park een hardloopery van de patiënten die bij gedurende deze maand had behandeld. De patiënten, die nog wat al te stramme knieën hadden en wier pijn wel weggewreven was, doch hun stram heid niet, kregen voorgift een formeele rheumatiek- handicap. Prettig was 't gezicht niet van die strompelende hardloopers; er was iets in wat eerder opwekte tot medelyden, dan den lachlust gaande maakte. Zelf schenen ze echter nogal genoegen te hebben in deze sport. Sequah verscheen ditmaal te paard, en van uit de hoogte overzag hij de menigte nieuwsgierigen, die naar het strompelen der mannen waren komen kijken. De daken der veranda's in 't Park, het dak van het buffet was zelfs met kyklustigen bezet; sommigen waren zelfs in de boomen geklauterd. De muzikanten luisterden de plechtigheid met hun luidruchtige muziek op; de koepel was gereserveerd voor eenige genoodigden met dames. Als prijzen waren uitgeloofd een gouden, een zilveren en een Dickel horloge, terwjjl ieder deelnemer, die niets won, een gulden ontving. Er waren ongeveer 30 deelnemers. Naar wjj vernemen, kan weldra het optreden van een nieuwen NedarlandBchen tooneelspeler verwacht worden. Van wel ingelichte zjjde toch werd ons mede gedeeld, dat de heer Brondgeest, de echtgenoot van mevr. Theo. Bouwmeester, binnenkort in een paar gastvoorstellingen by de Kon. vereeniging Het Neder- landsch Tooneel zyn beroemde echtgeuoote ter zijde zal staan ala Armand Duval in »Margaretha Gautier" en als Louis Ipanow in »Fedora," in welke beide rollen mevr. Brondgeest steeds op één ljjn wordt gesteld met de beroemde Fransche actrice Sara Bernhardt. Van het gezamenlijk optreden van het echtpaar Brondgeest koestert men groote verwachtingen, daar het vrij wel bekend is, dat de heer Brondgeest zich reeds geruimen tyd met het beBtudeeren dezer rollen bezighoudt, onder toezicht en leiding van zjjne echt- genoote en een acteur van naam. ®s Gravenhage, 19 Oct. De noodwet tot ver sterking der militie en een voorstel tot het aangaan eener geldleening ten behoeve van den staat zullen eerlaüg by de Tweede Kamer worden ingediend. Het plan is, beide voorstellen in de sectiën te onder zoeken in de eorste dagen na hervatting der parlemen taire werkzaamheden in het begin van November. Nader vernemen wjj, dat het maximum-bedrag van de voor te stellen staatsgeldleening zal bedragen 40 millioen gulden, hoofdzakeljjk te gebruiken tot consolidatie van vlottende schuld en tot dekking der uitgaven wegens de overname van de Rijnspoorweg maatschappij. Luiden8 berichten in Hel Vad. bestaat bjj den Minister van Oorlog het plan de miliciens voortaan, in plaats van in de maand Mei, in de maand Maart onder de wapenen te doen komen en hen dan voor den winter vier maanden met verlof huiswaarts te doen keeren. Natuurljjk zullen vooraf eenige bepalin gen der wet op de nationale militie moeten worden H. M. de Koningin-Regentes wenscht zich voor te behouden de keuze van een kolonel als chef voor het regiment grenadiers en jagers, terwijl de tegen woordige minister van oorlog vermeent, dat na'sKoninga overlijden dat recht op hem is overgegaan. De Standaard spreekt het bericht tegen, dat als politieke leider der anti-revolutionaire Kamerclub is aangewezen jhr. mr. Beelaerts van Blokland. 's Graveuhage, 20 Oct. Tweede Kamer. Bjj de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting in de sectiën der Kamer kwamen wederom ter sprake de crisis en de samenstelling van het kabinet. Dat het tegenwoordig kabinet het vertrouwen geniet der liberale party stond intusschen vast. Terwijl eenerzjjds de urgentie van kiesrechtregeling werd voorgesteld, gaven anderen de voorkeur aan belastinghervorming, terwijl anderzyds werd beweerd, dat de regeering bedoelde hare voorstellen in te dienen, naar gelang zjj gereed komen. Eenige leden wilden de legerkwestie laten rusten; velen stelden den liberalen den eisch haar op te lossen met invoering van persoonljjken dienstplicht. Terwijl sommigen verklaarden, dat het optreden van den minister Seyffardt hen had verrast, stelden anderen vertrouwen in hem en verwachtten van hem stellig persoonlijken dienstplicht. Omtrent belastingplannen en vooral de wjj ze van ondersteuning van te zwaar gedrukte gemeenten werden inlichtingen gevraagd. Door sommigen werd sterk bestreden de verzekering van het lot der werklieden, onafhankelijk van eene reorganisatie van het armwezen. Enkele leden drongen aan op een maximum-werktjjd en een minimumloon bjj uitbesteding van openbare werken en op kamers van arbeid, terwijl veel verschil van gevoelen bestond over de nuttigheid van het sluiten van een nieuw handelstractaat met Frankrjjk. 9s Hertog-entxosclx, 19 Oct. Alhoewel men vreesde voor den Zaterdagavond, die geld in zoo menig leêge portemonnaie brengt, en dus meer gereede aan leiding geeft tot het «vatten" van een «kikvorsch" geljjk de Bosschenaars zich, over een borrel" sprekende, eigenaardig uitdrukken, die vrees is gelukkig ongegrond gebleken. De maréchaus6ée, "in-de kazerne gereed om op het eerste teeken uit te rukken, mocht blijven en ook de gemeentepolitie kon zich tot den gewonen dienst bepalen. Of we deze rust want de stuk of wat zingende jongens, die zich in kleine troepjes door de straten bewogen, hadden maar heel weinig bekijks te danken hebben aan de gewone Zaterdagsche vacantie der «Nuttigen en Beeldende Kunstenaars" in knop, dan wel of de stokjes, waarmede onze politieagenten sedert enkele dagen gewapend zyn en die Vrijdagavond voor het eerst kennis maakten met de achterdeelen van de Bossche spes-patriae als zoovele «ruwaards" moeten worden aangemerkt, is moeieljjk uit te maken; hoe het zij, er was rust en dat is hier tegenwoordig heel wat waard; Mein Liebchen, was willst du noch mehr? Dox*«Xx*eclit 19 Oct. Vroeger werden de predik beurtenbriefjes te Dordrecht verspreid door den heer Braat, die er het recht van uitgifte toe had. Het werd bljjkbaar toen reeds door een christelijk blad te Dordt overgedrukt, doch de heer Braat schjjnt er nimmer werk van gemaakt te hebben om dat te beletten. Anders werd het toen de heer C. Morks het recht in handen kreeg. Deze week in zooverre van de gewone wyze van uitgifte van het predikbeurtenbriefje af, dat hij een courant De Zondagsbode genaamd op richtte, waarin voortaan de officieele opgaven plaats vonden. Zij, die dus wilden weten wie er preekte, waren genoodzaakt zich een nummer dier krant aan te schaffen. De heer Morks liet zjjn blad wettelijk deponeeren en plaatste èa aan 't hoofd der krant èn boven de kerkeljjke berichten, dat het auteursrecht voorbehouden was. Niettemin gingen een paar bladen voort met het mededeelen der predikbeurten, zonder vermelding der bron. Om daar een eind aan te maken, besloot de heer M. een dier bladen eens een poets te speien. Op een goeden keer liet hjj drie nummers drukken, waarin foutieve opgaven in de Ijjst voorkwamen, en aan een abonné, die kennelijk bedoeld blad van De Zondagsbode voorzag, werd een nummer bezorgd. Het gevolg was, dat de predikbeurtenlyst letterlijk eender in dat blad opge nomen werd. Na zeker van zyn zaak, diende de heer Morks een aanklacht bij de justitie in, welke oorzaak was, dat gistereD, Vrjjdag, wegens het inbreuk maken op eens anders auteursrecht, voor de Arrondissements- Rechtbank te Dordrecht zich hadden te verantwoorden de heeren H. J. Koebrugge en J. De Zeeuw, leden der firma Koebrugge De Zeeuw te Dordrecht en uitgevers van de Dordtenaar. De beide beklaagden erkenden de feiten en beweerden gehandeld te hebben op advies van een rechtsgeleerde te Dordrecht. In een breedvoerig requisitoir zette het O. M. de feiten uiteen; het eischte tot oplegging aan ieder der beklaagden eene geldboete van 30, subs. 6 dagen hechtenis. De heer mr. H. W. Harmens, van Rotterdam voor de beklaagden optredende, concludeerde tot ont slag van rechtsvervolging. Uitspraak over 14 dagen. XXorcIx-eelxt, 19 Oct. Algemeen wordeD de klachten van de schippers over den slechten toestand, waarin het remmingswerk voor de spoorwegbrug, alhier, zich bevindt. Door den sterken ijsgang in den afgeloopen winter is menige paal, due d'alve, omvergehaald of Bchuin gesteld, menige gordiDg of schoor gebroken, en tot nog toe is geen enkele maatregel genomen, om die schade te herstellen, noch hoort men dat dit gedaan zal worden, niettegenstaande reeds vele schepen avevij daaraan hebben beloopen. IJzendjjke, 19 Oct. Naar men verneemt, zullen ernBtige pogingen aangewend worden tot het verkrjjgen van eene stoomtramljjn IJzendijke—BasBevelde—Oost- EeclooSleidi nge—E vergem—Woldeo gemGeDt. Deze lyn zou slechts voor een zeer klein gedeelte over Neder- landsch grondgebied loopen, maar eene directe ver binding verschaffen tusschen Vlissingen en Gent. De heer C. A. Carpreau, directeur der IJzendyksche stoom- tram-maatschappjj, werd belust met het maken van een voorloopig plan. Middelburg, 19 Oct. Het optreden van het «Leges des Heils" als middernachtszending heeft Zater dag avond vooral en Zondag avond in mindere mate aanleiding gegeven tot verstoring van de nachtrust in een tweetal buurten dezer gemeente. Vele nieuws gierigen en bemoeiallen, sommigen der laatste onder den indruk van alcoholische dranken, maakten het den op post staanden personen lastig en eenigen hunner zjjn door hunne luidruchtigheid wegens het maken van nachteljjk burengerucht door de politie verbaliseerd. Naar wjj vernemen komen deze week eenige echte Middernachtzendelingen bierheen. Vrijdag avond spreekt een dier heeren, Joh. van der Steur, in de zaal in de Bogardstraat over deze zaak. 19 Oct. Voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek werden heden geëxamineerd 12 heeren, waarvan 9 slaagden en 3 werden afgewezen. Toegelaten werden de heerenA. Heule te Ouwer- kerk, C. de Kok te Hoek, Abr. Beerons te Nieuw vliet, Jac. Smit te Krabbendyke, M. Petri te Driewegen, C. v. d. Putte te Vlissingen, Jac. v. d. WeeleteHein- kenszand, P. S. van 't Hoff te St. Annaland en P. Mejjers te Nisse. 20 Oct. Heden werden geëxamineerd 12 heeren, waarvan 9 slaagden en 3 werden afgewezen. Toegelaten werden de heeren A. Beerens te Schoon- djjke, T. J. Beun te St. Annaland, D. H. Jonk te Koudekerke, A. de Smit te Nieuw- en St. Joosland, S. de Graaff te Terneuzen, J. P. Hollestelle te Noord- welle, Jac. Bujjs te Souburg, K. de Visser te Vlissingen en J. Coljjn te IJzendjjke. Goes, 18 Oct. De anti-revolutionaire kiesvereeniging alhier heeft besloten, gedurende den aanstaanden winter, volksvoordrachten te doen houden tot opwekking van politiek leven. St. Maartensdjj k, 20 Oct. Heden werd onze gemeente bezocht door Z. Ex. den Commissaris der Koningin. Van alle openbare en vele particuliere ge bouwen wapperde de driekleur. Het muziekgezelschap ging Z. Ex. bij diens komst tegemoet en deed hem onder het uitvoeren van muziek uitgeleide tot op de haven. In gezelschap van onzen burgemeester bezichtigde Z. Ex. deze plaats en bezocht de openbare gebouwen. Het muziekgezelschap heeft, naar wij vernemen, de toezegging van een medaille ontvangen voor de eer Z. Ex. bjj het bezoek aau St. Maartensdjjk bewezen. Bruixxisse, 21 Oct. In de vorige week werden van hier verzonden, ongeveer 1500 ton mosselen naar België, 240 naar Rotterdam en 1700 balen naar Engeland, Duitschland en enkele plaatsen in Nederland. Jammer, dat de prijzen over het algemeen te laag blijven om de hooge pachtsommen en andere lasten te kunnen dragen. De aanvoer van mosselzaad bedroeg ongeveer 1000 ton. Zierikzee, 19 Oct. Voor de betrekking van leeraar iu het handteekenen aan de Hoogere Burger school en Burgeravondschool alhier hebben zich negen sollicitanten aangemeld. Bij het schoonmaken van eene sloot in de kom der gemeente Nieuwerkerk werd door een arbeider in die sloot 30 aan zilvergeld en een gouden Willem, met het jaartal. 1877, gevonden. Tot gemeente-vroedvrouw te Oud-Vosmeer is be noemd Mejuffrouw P. J. Ruytenburg, aldaar woonachtig. Met 28 dezer zullen de stationschefs te 's Heer Arendskerke en te Barendrecht van standplaats ver wisselen. In De Zeeuw leest men het volgende ingezon den stuk Mijnheer de Redacteur l 't Gebeurt wel eens dat de «Walcheren" meert op eene plaats, die voor de mailboot gereserveerd is. Daardoor misleid is mijne vrouw op eene mailboot terecht gekomen, toen zij naar Breskens moest en heeft dientengevolge een reisje meegemaakt in den storm van Dinsdag nacht. Tot nog toe heeft echter de maatschappij haar geen 48 laten betalen voor een reis, die zij onwillekeurig heeft meegedaan. Dit tot inlichting van uw berichtgever. G. A. VORSTERMAN VAN OYEN. Aardenburg, 17 Oct. 1891. De Haagsche briefschrjjver in de Zwolsche Crt. maakt de volgende opmerking: Mijn bericht dat de Legerwet gereed ligt ter verzen ding aan den Raad van State, wordt door Het Vader land tegengesproken, 't Is inderdaad mogeljjk, dat de handteekening of de puntjes op de i's er nog aan ont breken en Het Vad. dus naar de letter geljjk heeft. Donderdag werden door de rijkspolitie te Rozen- daal twee jongens, van 17 en 18 jaren, nit Antwerpen, over de grenzen gebracht. Zonder een cent op zak hadden zij zich op een boot van de «Red Star Line" te Antwerpen verscholen, met het doel de reis naar Amerika kosteloos mede te maken. Meenende in zee te zyn kwamen ze uit hun schuilhoek en konden nu nog juist te Vlissingen aan wal gezet worden. De handel in vette paarden begint in het Noord- Westen van Noord-Brabant weder levendig te worden. Dezer dagen werden er verscheidene in het Land van Altena en Hensden voor Italiaausche rekening gekocht, meerendeels tegen prijzen, variëerende tusschen f 500 en 700. Voor ongeveer twee jaren beleende zekere F. B., gep. faselier van het O.-I. leger te Dordrecht, bij een logementhouder zjjne attestatie de vita eu vervoegde zich ter secretarie van die gemeente om een duplicaat daarvan, voorgevende de eerste verloren te hebben. Hjj ging daarmede onverwjjld naar het kantoor van den betaalmeester om zyn gagement te ontvangen, zoodat, toen de logementhouder zich tot gelijk doel aldaar vertoonde, hem de betaling geweigerd werd. De bedrogen logementhouder werd echter het volgende kwartaal schadeloos geBteld, waardoor de zaak bleef rusten. F. B., in geldverlegenheid verkeerende, bedacht voor eenige dagen wederom een ander middel om aan geld te komen. Hy ging nl. naar den logementhouder, die de eertjjas beleende attestatie de vita nog in bezit had, vroeg dit stuk terug, liet de laatste twee cijfers van 1889 in 91 veranderen en verkocht de aldus vervalschte attestatie aan zekeren De K. Toen deze daarop ten kantore van den betaalmeester het geld wilde ontvangen, werd hem de valschheid der attestatie de vita onder het oog gebracht en hem tevens gezegd, dat B. zjjne gage van het 4e kwartaal reeds ontvangen had. De K. deed spoedig aangifte bjj de politie, die van het gebeurde proces-verbaal opmaakte. Onlangs zou in een onzer groote steden een jong paar in den echteljjken staat treden en alle toe bereidselen waren gemaakt. Wegens byzondere om standigheden, waarin de bruid verkeerde, was de familie niet voornemens veel van het feest te maken. De dag brak aan, maar toen de bruid werd afgehaald, bleek zjj dermate ongesteld, dat een tochtje naar het Btad- huis door de betrekkingen onraadzaam werd geacht. Goede raad was duur, te meer daar de beterschap in de eerste dagen niet te verwachten was. Na lang wikken en wegen werd met algemeene stemmen besloten, dat een zuster van de bruid tjjdeljjk als plaatsvervangster zou optreden. Zonder eenig bezwaar had op het stadhuis de huweljjks-formaliteit plaats. Geen ambtenaar of wethouder kende do menschen van aanzien en de getuigen speelden hun rol zoo goed, dat er geen haan naar kraaide. Van een kerkelijk huwelijk, waarbjj zeker de fraude zou zyn opgemerkt, was geen sprake en zoo werd een quaestie, waarvan rechtsge leerden en stadhuisklerken kippenvel zouden krjjgen, in weinige minuten door een paar burgerluidjes opgelost. Aldus verhaalt het Centrum. Brutaler kan het haaBt niet! Te Deurne (Noord-Brabant) is bjj een landbouwer inbraak met diefstal gepleegd, waarbjj de dieven het nachtlampje, dat op de bedstede stond, waar de boer en zjjn vrouw sliepen, uitgeblazen hebben! De raadkamer der arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft rechtsingang verleend met last tot instructie en bevel van gevangenhouding tegen Johanna Maria de Rooij, oud 15 jaar, beschuldigd van moord, op drie kinderen gepleegd. Bij een onweder, dat Vrijdag boven Dieren woedde, zijn op de Heide twee vrouwen door den bliksem ge troffen. Eene werd op den weg terstond gedood, en de andere, die in de bedstede harer woning aardappelen zat te schillen, werd zoodanig getroffen dat zjj niet buiten gevaar is. Da bliksem drong in de woniDg door den muur, doch veroorzaakte geen brand. Zierikzee, 21 Oct. Zooals uit achterstaande annonce bljjkt, is in het programma van het op Zaterdag-avond alhier te geven Concert eene wjjziging gekomen, eene wjjziging echter, die velen aangenaam zal zyn, daar Mej. A. C. (Sopraan) van- 's Hage, hare medewerking zal verleenen. De zangnummers zjjn de volgende: No. 1 (bis). Aria aus «Olyssens", Max Bruch No. 5 (bis), a. Uit «Loverkena", W. F. G. Nicolaï; b. Widmung, Schumannc. Van eene Koningsvrouw, Arnold Spoel. Tot ons genoegen kunnen wjj mededeelen, dat de deelname voor dit Concert zeer belangrijk is, doch wij vertrouweo, dat het aantal inteekenaren nog zal nemen, vooral nu eene dame hare zeer gewaardeerde medewerking verleent. De nieuwe voordracht voor waterbouwkundig ambtenaar bij den polder «KruiniDgen" bestaat uit de heeren: S. B. Blok te Cadzaod, A. v. d. Werf te Elle- woutsdyk en C. Hollestelle te Tholen. De benoeming zal Donderdag 29 October plaats hebben. Volgens een mededeeling uit Rotterdam aan het Handelsblad is Mr. E. Fokker, Griffier der Staten van Zeeland, aangezocht de plaats van burgemeester van Rotterdam in te nemen. Indien van eene vermakeljjke «oplichting" sprake kan zijn, te meer daar de benadeelde het vooruitzicht heeft na eenigen tyd weder in het bezit van zyn recht matig eigendom te zullen worden gesteld, dan heeft dezer dagen zoodanig feit te Groningen plaats gehad. De zaak moet zich ongeveer volgender wij ze hebben toegedragen. Zondagmorgen j.l. omstreeks 91/2 uur, stapte een 22-jarige Duitscher den kleerenwinkel van een koop man in de Gelkingestraat binnen en geeft als zjjn ver langen te kennen van top tot teen te worden uitgerust. Hjj discht daarbij een verhaal op. Hjj is schipper en heeft geruimen tyd bij een welbekend Groninger scbeep8gezagvoerder als kok gevarendeze zou dan ook al de te koopen goederen betalen. Dit fabeltje werd met zooveel schijn van waarheid door den jeugdigen Germaan verteld, dat door den koopman niet meer aan zyn geloofwaardigheid kon worden getwijfeld; zelfs was deze zeer in zjjn schik, reeds zoo vroeg een goeden klant in zyn winkel te hebben. Het toilet begint, den man wordt een geheel nieuw kamgaren costuum aangetrokken en de uitrusting verder met een tal van andere kleedingstukken gecompleteerd. Nadat alles in orde en zjjn kooplust bevredigd is, verzoekt do quasi-zeeman den koopman, hem naar zyn schip te willen volgen, waar de betaling door den scheepskapitein zoude geschieden. Aan dat verzoek werd natuurljjk bereidwillig vol daan, en weldra begeeft de Duitscher zich aan boord van een in de Noorderhaven liggenden buiten vaar der, op den voet gevolgd door den koopman, die met levens gevaar eveneens het dek van het vaartuig beklimt. Helaas, er was niemand aan boord (dit wist de deugniet), en oogensohjjnljjk mistroostig klauteren beiden weder van het schip, terwijl de koopman zeker heidshalve janmaat weder met zich naar huis nam. De tyd gaat heen onder gezelligen kout; er wordt koffie gezet en een boterham voorgediend, waarbjj onze klant zich niet onbetuigd laat. Eiodelijk wordt het 121/a uur, en de zeeman geeft opnieuw zjjn verlangen te kennen, naar boord terug te keeren, omdat hij als kok het middagmaal moet bereiden en verzoekt, dat thans de zoon van den koopman hem zonde mogen vergezellen. Ook aan dat verzoek werd voldaan, maar in plaats van naar de Noorder-, wordt thans door het tweetal naar de Oosterhaven koers gezet, wat zonder achter docht giDg, omdat de zoon begeleidde en met de lig plaats van het schip onbekend was. In de nabijheid van laatstgenoemde haven gekomen zjjnde, zeide de zeeman tot zyn geleider: «Wacht hier even, daarginds wjjzende op een man in de verte loopt de kapitein," en de man voldeed aan dat verzoek. De Duitscher spoedde zich vooruit, maar rent den man in de verte weldra voorbjj, en loopt zoo hard hy kan in de richting van de Costerhoogebrug voort. Een oogenblik staat de koopmanszoon als versteend, maar weldra herkrjjgt hij zjjne bezinning en ijlt den vluchte)ing na, waarvan een wedloop het gevolg wordt. Van inhalen is echter geen sprake meer, en teleur gesteld en zonder geld of goed keert de koopman naar de ouderljjke woning terug. Met het voorgevallene werd zoo spoedig doenljjk de politie in kennis gesteld, die weldra het vermoeden kreeg, dat de deugniet zich naar Delfzyl zoude be geven, ten einde te beproeven in de havenplaats op een schip aangemonsterd te worden, waarom dan ook telegraphisch zjjne aanhouding werd verzocht. Spoedig bleek nu, dat men niet had misgezien; want reeds Maandag werd de avonturier teDelfzjjl gearresteerd vervolgens naar Groningen gebracht. Jjj een nader onderzoek bleek nu, dat hy bovendien gedurende eenige dagen onder valsche voorgevens koste loos bjj een werkman was gehuisvest geweest, en uit dankbaarheid bjj zijn vertrek uit diens woning eenige goederen had ontvreemd. De deugniet is natuurljjk, «eingesperrt", en van een en ander proces-verbaal opgemaakt, terwjjl het zeer zeker geruimen tyd zal duren, vóórdat hjj weder naar zjjn «Heimath" kan terugkeeren. KERKNIEUWS. De heer M. van Apeldoorn, pred. bjj de Chr. Ger. Gem. te Biezelinge, heeft na bjjna 40-jarigen predik dienst zyn eervol emeritaat aangevraagd. - Aangenomen het beroep bij de Ned. Ger. Gem. te Kralingen door ds. G. de Braai, te Dinteloord. Beroepen bjj de Ned. Geref. gem. te St. LaurenB en Gapinge ds. W. K. P. Goeree te Wagenborgen. Beroepen te Stavenisse, ds. J. W. F. Roth te Otto- land; te St. Laurens, ds. D. J. Veen te Borgharen. 's Gravenhage, October 1891. Kamper-stukjes pleegt men te noemen zotte dingen, waarvoor, terecht of ten onrechte, Kampen eenmaal een reputatie heeft verkregen. Maar als men soms in andere, veel grootere steden dingen ziet gebeuren, waar men met gezonde hersenen niet bij kan, dan vraagt men zich vaak af: of men in die groote gemeenten niet bezig is Kampen naar de kroon te steken? Stelt u eens voor, dat in een stad als 's Gravenhage de onderwijzers, geen hoofden van scholen, sterk klagen over gemis aan bevor dering en dus over te langzame tractementsver- hooging en dat een gemeentebestuur als remedie voorstelt 100 verhooging te geven na 25-jarigen dienst, moet men dan niet verstjjven van schrik over zooveel consequentie en verstand in edelachtbare hoofden? Toch is werkelijk zoodanig voorstel door Burgem. en Weth. der hofstad gedaan en in vollen ernst gehandhaafd. Gelukkig is de Raad, voorgelicht door een lid-schoolopziener, ver standiger geweest en heeft een andere regeling vastgesteld, waarbij 't ten minste mogeljjk is voor onderwjjzers om nog bij hun leven de vruchten te plukken van hun ijver en toewjjding. Het vreemdst van 't geval is dat een man als onze Burgemeester, mr. Roest, eiken inbreuk op de voordracht van Burgem. en Weth. bestreed, alsof zijn leven er van afhing, in plaats van dat van tal van bekwame onderwijzers en hunne huisgezinnen. Zelfs een anti-revolutionair als het gewezen Kamerlid Van Kempen, erkende de billijkheid van eene regeling die binnen korten tyd de onderwijzers wat meer geld deed verdienen, maar onze liberale Burgemeester zag er het nut niet van in, al ging hij niet zoover om met een ander raadslid, die aan het museum van rariteiten schijnt te zijn ontsnapt, te beweren dat de onderwjjzers tegenwoordig veel te veel krijgen en veel te veel als heeren behandeld worden. Zulke uitlatingen zijn nu wel eens heel grappig en men

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1