andere badplaatsen heeft hot dezen zomer weinig bezoekers gehad. Is dit voor een groot deel te wijten aan do ongunstigo weersgesteldheid van dit jaar, voor een ander dool ook hieraan, dat het badhuis te klein ia en geene gelegenheid aanbiedt tot het opnemen van logés. Het plan moet daarom bestaan er in het komende voorjaar een steenen gebouw by te zetten in den trant der pensions, zooala men die te Scheveningen, Zandvoort en Katwyk vindt. Bergen op Zoom, 14 Oct. Tengevolge van het ongeval met een geladen schip, dat onlangs in de havèngeul aan den kant vast geraakte en by eb door midden brak, hetgeen door deskundigen hoofdzakelyk toegeschreven werd aan het gemis van waarschuwingen in de havengeul bij de talryke daarin uitkomende sluizen, zij a nu door do zorgon van het gemeentebestuur bij elk dier sluizen palen met borden geplaatst, waarop aangegeven wordt op hoeveel meter van den kant de geul onbevaarbaar is. Terneuzen, 15 Oct. Joost mag 't weten, maar ik snap er niemendal meer van! Altyd zyn we er trotsch op geweest, dat onze veste zoo vooruitging, we vertelden aan ieder, die 't maar nooren wilde, dat we de derde havenplaats waren in Nederland, dat we vooruitvlogen en nu, nu komt juist de man, die het meest op de hoogte kan zyn van onzen handel en van onzen vooruitgang, met een voorstel om onze gemeente noodlydend te verklaren, 't Ging ons door merg en been; gelukkig dat de burgemeester de verzekering gaf, dat bij nog geene stappen had gedaan om ons in 't armhuis te doen opnemen en het was ons een riem ouder 't hart, de heer Wieland te hooren verklaren, dat hij daartoe nooit zou medewerken. De fiaancieele toe stand der gemeente moge niet gunstig zyn, zich arm lastig verklaren was altijd een zware overwinning op zichzelf behalen en de eeüige tfrotsch van vele ouden van dagen was»ik heb nooit van de armen getrokken". Hoe kwam toch de heer Van IJsselsteijn tot een der gelijke raadgeving. Och, 't was heel eenvoudig. In de raadszitting van 9 October j.l., waarvan ik zeer tot mijn leedwezen door bijzondere omstandigheden eerst nu een en ander kan mededeelen, werden twee adressen van onderwijzers en onderwijzeressen behandeld, waarin de dames en heeren verzochten verbetering te brengen in hun traktement. De menschon hebben allen maar 400 it 450 gld. en nu rekenden ze haai fijn voor, dat dit toch werkelyk te weinig was. De voorzitter deelde ala de meening van het Dag. Bestuur mede, dat dit werkelijk het geval was, dat eene verhooging gewenscht was, maar de kas was leeg, de centjes waren op en dus tot groot leedwezen van het Dag. Bestuur moest hij adviseeren voorloopig afwijzend te beschikken. En naar aanleiding van dit fiaancieele klaaglied, wensebte de heer Yan IJsselsteijn ons nu noodlijdend te ver klaren. Willen de ingezetenen niet meer belasting be talen of konden zy dit niet, de onderwyzers mochten daarvan de dupe niet zyn; zij moesten voldoende inkomen hebben en tegenwoordig was de positie van menigen werkman beter dan de hunne en 't zon er nog van komen, dat een onderwijzer met klompen en eea blauwe kiel aan voor de klas zou staan. Nu, nu, zoo erg is 't nu niet, meende de heer Wieland, maar de heeren kijken naar hunne andere collega's, die onder een ongelukkige regeling hier komen, nu prachtige tractementen hebben; de gemeentekas zucht onder die oude regeling, moet er nu op dien verkeerden weg worden voortgegaan? De schoolcommissie is niet eens gehoord, zei Joz. de Feyter, en dat zou toch wel dienen. Die is met achoolziken het b§st op de hoogte en als die niet geraadpleegd wordt wie al of niet moet worden verhoogd, waartoe dient zy dan; ik ben toch niet voor niemendal lid daarvaD? Dat had ik ook gedaan, antwoordde de voorzitter, als er plan was geweest om te verhoogen, maar er is geen geldwaartoe zou nu het advies dienen der schoolcommissie; als die de fondsen kon aanwijzen, bon, maar dit zal wel niet gaan. Toch maakte de heer Joz. de Feyter er een voorstel van, de adressen te renvoyeeren naar de schoolcommissie; dit voorstel werd echter verworpen. De heer Nelemans zou wenschen, dat er eene verhooging werd toegestaan naar het aantal dienstjaren, b.v. 3 of 4 jaar j 50 meer. De adressanten hebben niet allen dezelfde dienstjaren; misschien zou het mogelyk zyn, hun, die het langst werkzaam zyn, eene kleine ver- hoogiDg toe te staan, want al zyn nu de adressanten allen jonge onderwijzers, toch loopt hun diensttijd van een half jiar tot twee jaar uit elkander. Hij zou de adressen naar Burgem. en Weth. willen terugzenden met vei zoek in dien geest een voorstel te willen doen. Ook de heer Yan IJsselsteyn acht verhooging dringend wenscbelyk: iemand die gebrek lijdt, kan geen lust hebben voor zyn werk. En al bedragen de onderwys- kosten nu hier, volgens den heer Tazelaar, ook 17000 gld., die hooge som vindt zyn oorsprong in een vroegere zonde, waarvan de jonge onderwyzers de nadeelige gevolgen niet moeten ondervinden. Is er geen geld, dan moet er maar meer belasting worden betaald. Nog al meer, vraagt Wieland, myn hemel, we betalen bier al meer dan ergens anders! Dat is niet waar, roept de heer Visser uit. Hier betalen we maar 2 pet. en Rotterdam 2'J/10 pet.; we mogen van geluk spreken. Maar of die vergelyking met Rotterdam gelukkig was, geloof ik niet; maar we zyn hier groot scheeps, ook in 't maken van vergelijkingen. De wet houder Dronkers wyst ook op den treurigen toestand der gemeentekas, die gebiedend zuinigheid voorschryft; hoe gaarne ook erkennende, dat de tractementen der onderwyzers onbillyk zyn geregeld, dat nu een onder wijzer met dezelfde capaciteiten, die hetzelfde werk verricht als zijn collega, de helft heeft van wat de ander geniet, is treurig, maar er is geen geld. Na nog wat heen en weer praten wordt het voorstel van den heer NelemanB, om de adressen naar Ëurgem. en Weth. te renvoyeeren, met uitnoodiging de tractementen vast te stellen in „verhouding der dienstjaren, aangenomen. De begrootingen voor het bouwen eener nieuwe school komen ter tafel. De eene begrooting 17429, de andere 18666, naar gelang der te bezigen steen. Geen groot verschil! De heer Nelemans vraagt of by den bouw rekening zal worden gehouden met eene mogelyke vergrooting en zou de school, zooals zjj thans is ont worpen, het maximum leerlingen, dat de wet toestaat, kunnen bevatten De voorzitter gelooft van wel. Toch zou de heer Nelemans gaarne zien, dat er wat meer grond werd gekocht, dan strikt noodig was; hjj ziet niet, zooals de heer Visser, bezwaar in het plaatsen eener verdieping op de school, maar is het noodig, des te beter. De heer van IJsselsteijn zou al den grond willen koopen, die daar nog lag. Dan zou de gemeente die kunnen verkoopen en winst er uit slaan. Een noodlydeude gemeente die speculeert! Daartoe zonden de heeren toch maar niet overgaan en na veel praten werd het voorstel van Burgem. en Weth., dat is het duurste plan, goedgekeurd. Besloten wordt eene geld- leening van 6500 gld. aan te gaan. De commissie van fabricage wordt op voorstel van den heer van IJssel steyn met 2 leden uitgebreid. Zooals 't nu gaat, ver gadert dit college altijd met dat van Burgem. en Weth. De twee leden der commissie van fabricage zjjn dus bij stemming altyd in do minderheid tegen de drie leden van 't Dag. Bestuur; dit moet niet. Ook is er nog nooit een voorzitter voor dit college benoemd, zooals toch art. 54 der Gemeentewet voorschryft. Dat geschiedt stilzwygend, meende de burgemeester. Stil zwijgende benoemingen ken ik niet, zei de heer van IJsselsteyn. Ea zoo werden nu als voorzitter benoemd de burgemeester, als leden de h.h. Tazelaar, Visser, v. d. Hooft en Nelemans. Thans kwam aan de orde de nieuwe bouwverordening. Maar eerst zal de com missie van voorbereiding met het Dag. Bjstuur de verordening samen bespreken. Eens waren ze het nu niet. De burgemeester en wethouder Dronkers vroegen herhaaldelijk naar het beginsel, dat by de samenstelling had voorgezeten, maar de voorzitter der commissie verwees telkens naar de memorie van toelichting, zoodat we niets wijzer werden. Alleen weet men, dat Rotterdam als voorbeeld heeft gediend. Nu, dat kan, de toestanden daar geljjken veel op die van hier. 't Klopt precies! Verschil tusschen do llottcatad ou Terneuzen is er niet veel. En dan leerden we nog iets: de voor zitter deelde mede, dat in de memorie van toelichting net gedaan wordt, of heel Terneuzen één modderpoel is maar vreemdelingen roemen onze netheid! De heer Visser zegt, dat als het geregend heeft er hier veel modderpoelen zyn aan te wyzen en ik zeg, dat is niets, want als 't geregend heeft is de Hoogstraat in Rotterdam ook een modderpoel Bij Kon. besluit is aan J. A. van Boven,burgemeester van Neuzen en van Hoek, mét ingang van 1 .lan. a.s, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van laatstgenoemde gemeente. Middolbur^, 14 Oct. Voor het exiinen in de vrye- en ordeoefeningen der gymnastiek zjjn heden 12 heeren geëxamineerd, waarvan er 4 werden afgewezen. Toegelaten werden de heeren A. C^vaal te Breskens, C. v. d. Linde te Krabbendyke, C. J. Snouck te Dreischor, Abr. Visser te Kloetinge, W. VrieliDk te Vlissingen, C. P. Geelhoed te Terneuzen, Chr. Schults te Goes en P. Brakman te Groede. 15 Oct. Heden werden geëxamineerd 12 heeren, waarvan er 5 werden afgewezen. Geslaagd zyn de heeren J. Cbristiaanse te Koudeke.rke, M. Dieleman te Heinkenszand, C. Roovers te IJzendijke, A. van Waterschoot te St. Jansteen, W. A. de Blesy te Waterlandkei kje, J. Wisse te Serooskerke (Walcheren) en J. A. Bosdijk te Schoondyke. Goes. 15 Oct. Het nieuwgekozen raadslid de heer J. Fabery de Jonge heeft zijn geloofsbrieven ingezonden en is na goedkeuring dezer stukken toegelaten. Vooraf had genoemde lieer ontslag genomen als brandmeester. De lieer Adam, apotheker, tot 1 Jan. a.s. belast inet de levering van medicamenten aan liet gasthuis, dat aan de gemeente rekenplichtig is, zal zijne geloofsbrieven vóór genoemden "datum niet inzenden. Minder fair is het dat de diaconiën van de Ned. llerv. en Chr. Gereformeerden na 1 Januari uitsluitend bij den heer Adam de recepten hunner armen zullen laten klaar maken. De heer Adam inoest fier genoeg zijn om voor dat privilegie te bedanken. Waarom zou het R. K. Armbestuur nu ook [niet een geloofsgenoot gaan bevoordeelen Het wordt werkelijk hoe langer hoe treu riger met al die afscheidingen. Het voorstel van het raadslid de heer llildernisse oin on vermogenden kosteloos tot de Burger- Avondschool toe te laten, is tengevolge van het gunstig advies der commissie van* toezicht, met algemeene stemmen aangenomen. Veel verandering in den bestaanden toestand zal door de aan neming van dit voorstel niet gebracht worden, omdat reeds nu velen kosteloos die inrichting bezoeken. Particulieren betalen dan het schoolgeld. Minder gelukkig was de heer llildernisse met zijn voor stel om op een der lagere scholen Fransch te doen onder wijzen. Alle autoriteiten hadden een ongunstig advies uitgebracht, zoodat de Raad niet anders kon doen dan het voorstel afstemmen, hetgeen dan ook gebeurde. Zooals wij reeds mededeelden' zullen 117 olmenbooinen aan den Oostsingel worden geroeid, het volgend jaar is de andere helft aan de beurt. De begrooting van het gasthuis wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 12851» met een subsidie uit de gemeentekas van f 719. Tot lid en voorzitter der gascommissie werd herbenoemd de wethouder J. J. Ochtman, tot leden der finantiëele com missie de heeren Kakebeeke en de Jonge, welke laatste ook benoemd werd tot lid der commissie voor de strafverorde ningen. In de gezondheidscommissie dhr. A. F. Lasonder, tot lid der commissie van toezicht op het M. O. de heer Fransen van de Putte en tot lid van het Armbestuur de heer de Laat de Kanter. Aan het slot der raadszitting bracht de heer Mulock Houwer eene belangrijke zaak ter sprake. De leeraren n.I. der II. B. S., vaak pas in betrekking, solliciteeren naar rechts en links (o. a. nu weer de heeren Swaters, Kunst en Vermeule) natuurlijk zeer ten nadeele van het onderwijs. Een leeraar toch die er steeds op uit is zoo spoedig mogelijk te vertrekken, kan wel eens te kort schieten in aandacht bij zijn werk. De heer Houwer wensehte^dat die leeraren alleen tegen het einde van den cursus zouden worden ontslagen, een wensch, waarmede ongetwijfeld velen zullen instemmen. Door de leeraren aan de Burgeravondschool, de heeren Ittmann, Breetvelt en Van Schelven, is aan den raad wijziging in hunne bezoldiging verzocht. Benoemd tot agent van politie tweede klasse, Lukas Mulder van Blankenham. Eindelijk is het telegraafkantoor overgebracht naar het nieuwe gebouw bestemd voor de vereenigde post- en telegraafdienst. Het heeft lang genoeg geduurd. Op 73-jarigen leeftijd overleed de heer Jan Vermet, sedert vele jaren burgemeester van 's Heer Arendskerke. De overledene was een der bekwaamste plattelands-burge meesters van ons eiland. I©x*sol£e, 15 Oct. In de vergadering van den Gemeenteraad van heden (Donderdagavond) waren 9 leden tegenwoordig. Voorzitter was de burgemeester. Ingekomen was lo. de goedkeuring van Ged. Staten van de gemeenterekening 1890, in ontvangst op ƒ27492,18, uitgaaf ƒ25707,925, goed slot 1784,25s; 2o. een verzoek van eenige bewoners der Öchotte- straten om verbetering van den toegangsweg naar die straten. Hieraan zal voorloopig voldaan worden door ophooging met pannestukken en zand. De rekening 1890 van het Burger Armbestuur werd overeenkomstig advies van de commissie van onderzoek goedgekeurd, de gemeente-begrooting en de begrooting van het Algemeen Armbestuur den raad aangeboden, en het salaris van een onderwyzer-plaatsvervangend hoofd aan school 1 vastgesteld op ƒ625. Een poging van den heer Cuperij om daarvan ƒ650 te maken mislukte. Voorts werd aan de gemeente vroedvrouw Moj. van Lent, geb. Strandberg, op haar verzoek eervol ontslag verleend tegen 1 Jan., wegens hare benoeming te Bameveld. Met het oog op de oninbare posten van de grond en personeel-belasting 1888 en 1888/89 werd de be grooting voor 1891 gewyzigd. Bij een voorstel van Burgem. en Weth. om aan de veldwachters Koster en Nieuwenhuize eene gratificatie van 5 toe te staan wegens buitengewone"diensten gedurende de kermis, betreurde het do heer Sinke dat ook niet de veldwachter Bles in dat voorstel be grepen was. Deze had, omdat hij op voordracht van den Voorzitter geschorst was, wel geen dienst kunnen doen gedurende de 2 drukste dagen, maar spreker stelde toch voor, ook hem in hetzelfde voorrecht te doen deelen. De schorsing keurde hy af en omdat Bles een week salaris moet missen, waaraan natuurlyk niets te veranderen was, stelde by voor hem boven dien 10 extra te geven, op grond dat hy dezen zomer wegens ziekte van Koster 7 weken lang alleen den dienst had waargenomen. Beide voorstellen werden onder teekenen van goed keuring van bet publiek aangenomen. Nog andere grieven werden geopperd o. a. dat den gemeente-geneesheer verlof was geweigerd waartegen de Voorzitter zich verdedigde, evenwel zonder de heeren, die de aanmerkingen maakten te bevredigen. De openbare vergadering ging ten slotte nog in eene met gesloten deureD over. SoHerpenisse, 15 Oct. Sedert enkele dagen zijn eenige landbouwers begonnen met de levering van hunne beetwortelen. Veel haast schijnen ze daarmee echter niet te maken. De schepen voor de iuladiog ervan, moeten dagen achtereen wachten tot ze de lading scheep hebben. Drukke bezigheden op het veld en het geringe gehalte der beetwortelen zyn daarvan de voornaamste oorzaken. De heer J. W. Laven vroeger alhier, is te Utrecht geslaagd bij het jongste examen voor sur numerair by de maatschappij tot exploitatie der Staatsspoorwegen. Dinsdag a.s. zal onze gemeente vereerd worden met een bezoek van den Commissaris der Koningin in deze provincie. Tegen twee aren wordt Z Ed. verwacht. Als een bijzonderheid op het gebied van tuinbouw kan vermeld worden, dat by den beer J. Hage Wz. 'alhier voor de tweede maal een kruisbessenbos in bloei staat. Leefden we niet in verwachtibg van de gure najaarsdagen zou deze bloei zeer veel vruoht beloven. Stnvenisse. Blykens officieele aanschrijving zil de Commissaris der Koningin in deze provincie, aanstaande Woensdag deze gemeente bezoeken. Zounemaire, 14 Oct. Door den Raad dezer gemeente is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, mejuffrouw J. Drent, thans te Havelte (prov. Drenthe). Ziex-üceeo, 16 Oct. Naar men verneemt zullen eenige Bondsfabrikanten door een bi ëedigd Landmeter opmetingen laten doeD, in de omstreken dezer gemeente, op landerijen van contractanten in hoeverre die aan hunne verplichtingen ingevolge het contract hebben voldaan. By de Woensdag in het district Helder gohouden verkieziog voor een lid der Tweede Kamer is de heer S T. Land (1.) herkozen met 1099 van de 1154 geldig uitgebrachte stemmen. Zondag avond trapte te Breda een jong heer, candidaat-notaris te Zunaert, uit de tram stappende, by ODgeluk op den voet van een voermanszoon uit Prinsen hage. Deze bracht hem, hoewel hy verschooning vroeg, onverhoeds twee messteken in de borst toe, waardoor by in hopeloozen toestand verkeert. De dader is gevat. Te Soeek kreeg Maandag jl. een besteller van de Hollandscke spoor een stuk vleeech in de luchtpijp, tengevolge waarvan hjj stikte. De man laat eene vrouw eu zeven kinderen achter. Het bericht aan de Zwolsche Cldat thans reeds eene nieuwe legerwet geheel gereed ligt, om aan den Riad van State te worden gezonden, is, naar wy uit goeie bron vernemen, uit de luebt gegrepen. Ziei'ilcziee. 16 Oct. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie, betreffende een op 24 dezer alhier te geven Concert voor Kamermuziek, ten bate der algemeene armen dezer gemeente. Zeer velen onzer lezers zal deze aankondiging aangenaam zijn, vooreerst om het goede doel en ten tweede om het genot dat den bezoekers wacht. Ieder, die ten vorigen jare het Concert, gegeven door de H.H. van Os, van Bemmelen en Enthoven, heeft bezocht, zal zeker daar wederom heengaan en nog vele anderen zullen hun voorbeeld volgen. Een druk bezoek en daardoor een goede ontvangst zij de belooning dezer heeren voor hun edel doel, dat tevens kuns tgenot verschaft. Ziellier het programma: J. Trio Bes dur (Op. 97) Beethoven, a. Allegro manon troppo, b. Scherzo allegro, c. Andante cantabile ma perd con moto, cl. Allegro moderato. 2. a. Sur le lac, B. Godard, b. Gavotte, L. Boceherini. 3. Sonate (Op. 8), Ed. Grieg. 4. ie. Seherzetto, Viullat d'lndy, b. »Die Forelle" (caprice brillant) Schubert-St. Helle. 5. a. »Canzonette" (uit het Concert voor viool), Godard, b. Obertass (Mazurka), II. Wieniavvski. 0. Finale (allegro moderato) uit de Sonate Rubenstein, By kon. besluit van 12 Oct. No 41 is aan de hagelsnoodcommissie in Noord-Brabant machtiging ver leend tot het houden eener collecte in het geheele rjjk gedurende de maanden October en November. By kon. besluit van 13 Oct, is aan mr. G. de Vries Azn., op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem, gedurende eene lange reeks van jaren, den lande bewezenmr. G. de Vries Azn. voornoemd benoemd tot staatsraad in buitengewonen dienst. Ziorilrzee, 16 Oct. Heden werd voor de arr.- rechtbank alhier behandeld de zaak van D. v. d. B schipper te Viane, gemeente Ouwerkerk, beklaagd van gebruikmaking van een vabch geschrift, van welk gebruik nadeel voor andereu kon ontstaan. Na het hooren van ééa getuige, werd overgegaan tot het verhoor van de deskundigeo, de heeren Oosterman en Van der Have, hoofden van scholen alhier en Lakenman, boekdiukker alhier, die bjj hun uitgebracht rapport, na enkele toelichtingen, bleven persiateeren. Nadat na de pauze nog verschillende getuigen waren gehoord, werd daarop de zitting geschorst tot morgen ochtend ten 9'/2 ure. Door de arrondissements-rechtbank zyn heden veroordeeld': le. C. B., arbeider te Poortvliet, wegens mishandeling, tot 5 boete subs. 10 dagen hechtenis; 2n. M. L, bierhuiöhouder te Oud-Vosmeer, wegens wederspannigheid, tot 1 maand gevangenisstraf; 31-. L A. H., L. A. van D. en K. den 13., allen arbeiders te Oud-Vosmeer, wegens mishandeling, No. 1 tot 2 maanden, No. 2 en 3 ieder tot ééne week ge vangenisstraf; 4°. M. K vroeger molenaarsknecht te Brouwershaven, wegens verduistering, tot 4 maanden gevangenisstraf KElifiNIËU W S. Op het drietal voor predikant by de Ned. Herv. kerk te Rotterdam komt ook voor de heer J. Ossewaarde te Sluis. Staveiiïssse. Bjj de alhier gehouden stemming voor notabelen der Ned. Herv. gemeente zjjn herkozen de heeren: J. de Visser en A. F. Hanssens, terwjjl in de vacature, ontstaan door den dood van den heer J. N. Broodman, gekozen werd de heer C. Broodman. Aangenomen het beroep naar de Herv. gemeente te Haamstede, door ds. J. van der Ven te Ammerstol. G5emoiJL«f<le Berïcli teu. 'tMoet prachtig zijn, hooge bergen te beklimmen en boven op den top 's morgens heel vroeg de zon boven de kimmen te zien verrijzen, maar'tpraehtige wordt eenigszins verduisterd, wanneer men uit het jaarboek der Zwitsersche Alpenclub leest, dat verleden jaar alleen in de Alpen 23 personen in een afgrond zijn gestort en zoo een vreeselijken dood hebben gevonden. Op welke wijze men een verloren hond terugkrijgt. Een Amsterdammer, wiens hond door de politie was opgevangen en die liet beestje tegen de vastgestelde boete gaarne terug wilde hebben, moest daarvoor het volgende reisje maken: van zijn huis naar het commissariaat, van daar naar het aschbelt, naar liet politie-bureau, naar het gerechtshof, naar den betaal meester, die de boete moest innen, weer terug naar het commissariaat en eindelijk r.aar de aschbelt, waar de man zijn hond terug kreeg. De reis had precies van half tien 's morgens tot vier uur 's namiddags geduurd. De groote sehouwburgtent van de heeren Henri en Uithuizen op de kermis te Delft is publiek verkocht en zal thans worden ingericht voordoleerende kerlt. Zoo volgt de eene schouwburg den andere. De directeur eener bank te Binclie, in Henegouwen, is de wijde wereld gaan bezien, slechts eenige millioentjes van anderen als reispenningen, eene jonge dame tot prettig gezelschap medenemende, waarvoor hij zijn wettige huisvrouw het huiselijk genot kon gunnen van rustig bij de kinderen te huis te blijven. De rijks-werkinrichtingen of wel bedelaars-gestichten zijn tegenwoordig zóó bevolkt, dat in den laatsten tijd van geen opzending sprake kan zijn. Dit is bepaald tengevolge van den natten zomer. Ook een flinke keukenprinses. Keukenmeid (tot bare mevrouw die haai' zooeven een oorveeg gaf): Kom mevrouw, dat was een miserabele oorvijg! Ziet u, een oorvijg, zooals 'thoort, ziet er zoo uit(KlatschWacht u voor de advocatenOnlangs werd in den Staat New-Yersey (Amerika) een proces gevoerd over eene nalatenschap, groot 12006 dollars. Het einde was, dat de winnende partij 318 en de andere 296 dollars werd toegewezen. De rest was aan de advocaten- vingers blijven hangen. Alsof er nog niet genoeg beweging in de wereld is, zal op de tentoonstelling te Chicago een monster-concert worden gegeven op 400 piano's. Door middel van een electrische inrichting, zullen deze instrumenten alle te gelijk door één persoon worden bespeeld, 't Kan onuitstaanbaar mooi worden dus. Welke contrasten heeft men toch in de wereldTe 's Hertogenbosch zond men den commissaris van politie weg om de orde te doen terugkeeren, en te Zierikzee zal men zich verheugen als die magistraats-persoon wederom zijne functiën kan hervatten. De „eer en deugd" van de Zierikzeesche jongens schijnt op den achtergrond te geraken, maar die der meisjes nog moer. Dat althans heeft Zondag vóór 14 dagen korte Maatje bewezen, daar zij naar haar vrijer nietop of om keek en met een sabeljongen haar lief en leed wenschte te deelen. Nu kan haar oude vryer wel met gerustheid des harten zingen: Komt jongenlaat je meid maar in den steek, Je krijgt er de tering niet van, In Amerika trouwen ze driemaal in de week, Hoera! die ijzeren man. Een bakkerszoon te Z. wordt in zijn eigen belang aan geraden niet zoo op de Nieuwe liaven heen en weer te wandelen, daar het in 't zicht begint te loopen. Dus ventje met je leep gezicht, Loopt toch zooveel niet in het licht, Want ieder die u kent en ziet, Zegt bakker ik begeer u niet. Eene boerendochter te St. Annaland heeft liet tegen woordig niet op haar gemak, want zij dacht getrouwd te zullen zijn, maar dat is geheel tcgengeloopen. Een jongen van den trog te Onderdorp, heefl inet al zijn beweging nog maar geen goeden naam. 't Ventje had gerekend eene boerendochter te trouwen, doch 'tis nit- geloopen op eene dienstbode. Rogier gij zijt ook niets meer waard, Ge bezit toch ook geen goeden aard, Het is met u ook zoo gesteld, Veel beweging doch geen geld. De lieve Adriana uit de Nieuwstraat te Br.wordt aangeraden haar mondje wat in toom te houden van een jongen, waar niets van te zeggen valt; laat zij liever naar zichzelf zien, dan heeft ze vooreerst genoeg. De sigaren, die zij wilde cadeau geven, zal Johannes wel niet nemen, al meent zij hem daarmede in de fuik te krijgen. liet witte Keetje uit den Noordhoek te Baarland wordt aan geraden geen laster uit te strooien van een fatsoenlijk meisje. Het zou haar heel wat netter staan, als zij 's avonds niet zoo laat langs liet slot liep, want dat zou wel eens andere gevolgen kunnen hebben. Een meisje te Jerseke wordt in haar belang aangeraden zoo veel verbeelding niet van zich te hebben, want daar zij van het naburige dorp B. komt, weten ze hier zeer goed hoe de haak aan den steel zit. Ing;exouden stulilceii. Mijnheer de Uitgever! Niet gewoon in Uw blad op anonyme wijze te schrijven, meende ik zulks toch in het nummer van 8 dezer te moeten doen, om daardoor indirect te laten uitkomen dat, waar het lokaal der Sociëteit «Landbouw en Handel" tot 2 uur beschikbaar is voor de leden, het als een blijk van wel willendheid is te beschouwen, wanneer daarop voor enkele leden, tot welk doel dan ook, eene uitzondering wórdt ge maakt en een gedeelte van dat lokaal op vervroegd uur wordt beschikbaar gesteld. Aangezien het nu den Voorzitter dier Sociëteit vóór dezen wel bleek, dat zonder zijne medekennis, toch dat gedeelte voor eene bijeenkomst was ingenomen, meende ik het zijn nat- kon hebben, dergelijke onregelmatigheid trachten te voorkomen, moeielijk als hij zich anders verantwoorden kan tegenover de Sociëteit, door zijne onbekendheid met hetgeen plaats vindt. Nu evenwel iemand die op het gebied van paardenfokkerij, mijne opvatting tegenover de bestaande Vereeniging tot verbetering van het paardenras in Schouwen en Duiveland niet kan deelen, het daarop betrekking hebbende stuk in den Nieuwsbode van 13 dezer, met zijn naam onderschrijft, sla ook ik dadelijk mijn vizier op, ten einde onbedekt te dezer zake mijne meening uit te spreken. Na hetgeen evenwel door mij in het nummer van 8 dezer is betoogd, zal ik hier niet verder meer daarover uit weiden en elk tegenwapen laten liggen, dat voor de hand zou zijn in het arsenaal van den bedoelden schrijver van gepasseerden Dinsdag. Ook zal ik niet afdingen op de meening van de provinciale commissie van keuring, daarbij aangehaald, genoeg bekend als ik ben met de moeielijke taak die zij toch reeds heeft uit te voeren en voor welker onpartijdige kwijting de be wijzen door haar bereids gegeven zijn. Het doel van dit schrijven is daarom alleen om te ver klaren, dat ik mij als Voorzitter, maar vooral ook als lid der Vereeniging tot verbetering van het paardenras te veel gebonden acht aan mijne gegeven instemming met - en medewerking tot het met zoo groote meerderheid der leden genomen besluit om de hengst „Jacob" nog een jaar aan te houden, dan dat ik zou kunnen overgaan tot de deelname aan de aanschaffing van een ander fokdier, vóór dat de werking van gedacht besluit is afgeloopen. Heeft dat evenwel plaats gehad, sta ik daardoor op zuiver terrein tegenover meergemelde Vereeniging en bleek dan uit de beraadslagingen en daarop te vallen conclusie door de leden, dat zij een uitsluitend zwaar akkerbouwpaard als fokdier verlangden, dan ben ik bereid daarvoor 10 aandeelen te nemen ii 20 per aandeel, omdat naar mijne bescheiden mecning bij eene verzameling van aandeelen a f 10 per stuk, het getal leden-gebruikers van een eventueel aan te koopen hengst te groot zou kunnen worden en daardoor le veel van dat fokdier gevergd, hetgeen niet anders dan nadeelig voor hem en zijne nakomelingen zou werken. En hiermede, Mijnheer de Uitgever, mijn laatste woord in deze zaak gesproken hebbende, hetwelk ik U beleefd verzoek wel te willen plaatsen in Uw eerstvolgend nummer, heb ik de eer te zijn, De Voorzitter der Vereeniging tot verbetering van het paardenras in Schouwen en Duiveland, v. D. HAVE. Ouwerkerk, 16 October 1891. Waarde Redacteur I Met een kleinen schrik ontving ik in de vorige week met de mail No. 6036 van Uwe courant. En weet ge waarom? Ik las daar aan het einde van mijnen tweeden briëf: 't Zal nu wel niet zoolang duren eer ik weer schrijf, daar ik thans gezeten ben en ons huis op orde is. Wanneer ik nu ga tellen, hoevele weken verloopen zijn tusschen mijn eersten en tweeden brief en ik ga narekenen, hoelang gij op de derde wacht, dan blijkt het, dat ik mijne belofte slecht ben nagekomen. Ik zal dus nu maar niet weer voor de toekomst eene belofte doen en U verzoeken mij te verontschuldigen en wel te willen gelooven dat ik in de laatste weken veel van huis was en dus weinig tijd had tot schrijven. Doch ter zake. Ik schreef U, dat wij te Kaapstad aan kwamen op Zondagavond en den volgenden morgen wakker werden, door het plassen van het neervallende regenwater op liet dek. Het was nog donker toen ik boven kwam, daar ik niet langer kon slapen van ongewoonte, veroorzaakt door het stilliggen. Van de Kaapstad zag ik dan ook niets en alleen een groote stoomboot, die later bleek de aAtheniaan" te zijn en 's nachts ook was aangekomen van Port Elizabeth, trok onze aandacht. Tegen 7 uur kwam de havenpolitie en de dokter aan boord: werd de mail afgeladen en ongeveer half acht lagen wij in het dok aan dc kade vast. Van toen af begon de drukte aan boord. Alles werd in de netten gepakt en gezakt, de bagage werd uit het ruim te voorschijn gehaald, maar het was 11 uur eer wij naar de stad konden rijden. Om 9 uur kregen wij reeds bezoek van een Hollander, de heer Post, godsdienstonderwijzer, die ons zijne goede hulp aanbood, welke wij dankbaar aannamen. Na eenig gescharrel aan het douane-kantoor, dat een half uur oponthoud nog veroorzaakte, kwam ik gelukkig tegen twaalf uur in het hotel aan. O schrik, daar bemerkte ik, dat ik een kofter miste. In allerijl weer terug naar de boot, waar het vermiste effect in goede orde werd gevonden, met nog een tweede kist, die later uit het ruim was gehaald. Een deel der goederen expedieerde ik terstond per spoor naar Vrijburg en ging daarna eens hooren hoe het stond met mijn vracht goed, dat een veertien dagen te voren was verzonden. Ik leefde in de verwachting, dat het agentschap van de Castle-Line, dit als agent had doorgezonden naar Vrijburg, gelijk ilc het schriftelijk had verzocht. Doch verbeeldt U mijne teleurstelling, toen ik hoorde, dat al die kisten nog in het dok waren en dat dit agentschap zich met zulke zaken niet inliet. Gelukkig waren de heeren beleefd genoeg j met mij te gaan naar een goederen-agent, die mij kon terecht helpen. Nu, ik ben aan een goed kantoor gekomen en heb nu niet veel moeite meer met mijne goederen gehad. Alleenlijk kostte het mij een oponthoud van twee dagen in dc Kaap, wat ik vrij onaangenaam vond. Om den lezer, die soms naar Transvaal mocht reizen over Kaapstad, eenige noodige inlichtingen te geven, omtrent dc verzending van goederen, deel ik het volgende mede: Wie met een huisgezin gaat en veel goederen medeneemt, zende die vooruit aan het adres van een agent te Kaapstad (b.v. aan de heeren Divine, Gates Co., Forwarding Agents) met een lijst van de goederen, welke dienst kan doen bij de douane in de Kaap. Deze heeren hebben door geheel Zuid- Afrika hunne agenten, die dan voor verdere expeditie kunnen zorgen tot de plaats van bestemming. Men neme niet te veel passagiersgoed mede, omdat dit een verbazende last geelt en ook verbazend veel kost, daar de Kaapsche spoor wegen een enorm hoog tarief voor goederen en passagiers vervoer hebben. Wie van een vcerenbed houdt cn dit heeft,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 2