si*. Man i-ions<iyk, 8 Oct. De collecte ter voorziening in bet geldelyit nadeel, aangericht door den hagelslag in Limburg, bracht alhier op 22,03, en die voor behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het metalen bruis en de citadel-medaille 14,79. Bloedvergiftiging. De heer H. alhier, die voor 14 dagen een onbeduidend wondje aan de hand kreeg, i» gisteren aan de gevolgen daarvan overleden. Sir-«Tansla.n<l. Wagens ryden, controleurs geven bevelen, wegers tarreeren, schippers komen aan en vertrekken, 't is een leven en eene beweging van belang, doch de landbouwers trekken lange gezichten by al die drukte. De suikerbieten, waarvoor al die drukte gemaakt wordt, zyn klein van stuk en leveren dus weinig op, de voorschotten kunnen by sommigen amper aangeleverd worden. Lage pryzen gecontracteerd weinig opbrengst! waarvan zal de landbouwer betalen Gelukkig, er komt een klein hoopje: de meekrap, eens Zeelands goudmyn, is weer tamely k prjjzig. Verleden Maandag zijn door den heer S. J. de Ryke, handelaar in granen en meekrap alhier, 10 vaten onberoofde 1890 te Rotterdam verkocht voor 30, een prys, die in by na 20 jaren niet besteed was. Moge die prys standhoudend zyn, dan, al zjjn we ook noch profeet of waarzegger, durven we voorspellen, dat controleurs, wegers, havenopzichters en de geheele suikerbieten- rommel met al de slykerige ap- en dependentie spoedig tot de geschiedenis zullen behooren. 3Cici*il«see, 8 Oct. Ter terechtzitting van 2 October j.l. stonden voor de arrondissernents-reehtbank alhier terecht lo. A. A., landbouwer te Bruinisse, beklaagd van den Ui-jarigen koewachter O. van Z. te hebben mishandeld. Beklaagde erkende dat hij zich driftig had gemaakt, omdat hij meende, dat v. Z. zijn dochtertje had mishandeld en daarop den jongen heeft beetgepakt en heen en weer geschud. Na het hooren der getuigen, achtte de ambtenaar van hot O. M., mr, Horch, het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en vorderde, met het oog op de nog al, volgens getuigen, erge mishandeling, een gevangenisstraf van '2 weken. Voor beklaagde trad als verdediger op, jhr. mr. J. W. D. Schu urbeque Boeije. De rechtbank veroordeelde heden beklaagde tot betaling van '25 boete, bij niet betaling te vervangen door eene hechtenisstraf van 30 dagen; '2o. K., koopman, beklaagd van diefstal van klavers ten nadeele van een paar landbouwers. Beklaagde bekende de klavers te hebben weggenomen, doch was van meening, daartoe van de respectieve eigenaren vergunning te hebben verkregen. De gehoorde getuigen, maar vooral de twee landbouwers, verklaarden het tegendeel. Dit gaf dan ook zeker den ambtenaar van het O. M. aan leiding, voor dezen beklaagde 1 maand gevangenisstraf te verzoeken. Mr. A. J. F. Fokker, als verdediger optredende, vroeg: no. 1 nietigverklaring der dagvaarding, op grond dat deze niet althans niet in voldoende mate, zoude vermelden de plaats des misdrijfs, en no. 2, op daartoe aangevoerde gronden vrijspraak voor zijn cliënt. De rechtbank was van meening dat de dagvaarding aan de vereischten der wet voldeed, wees daarop de exeptieve vordering af en veroordeelde beklaagde wegens diefstal tot 14 dagen gevangenisstraf; 3o. M. C., stalknecht te Zierikzee, is beklaagd van mis handeling van A. L. Eisch twee weken gevangenisstraf. Bij vonnis van heden werd beklaagde opgelegd eene geldboete van 5, subsidair 10 dagen hechtenis. Door de arrondissementsrechtbank is de zaak van C. F. S., schippersknecht, gedetineerd in het huis van bewaring alhier, beklaagd van diefstal van geld ten nadeele van den schipper D., verwezen naar de terechtzitting, inet bevel van gevangenhouding van beklaagde, en aan hem als ambtshalve raadsman toegevoegd, mr. D. van der Vliet, advocaat en procureur. Zicriltzee, 8 Oct. In de zitting van het Kanton gerecht alhier van gisteren, zijn de navolgende vonnissen gewezen De Schelde bevisschen zonder consent: N. B. Rz. te Philippme, tot 3 boete subs. 2 d. hecht.; Beschadiging der bekleeding van een waterkeerenden dijk in Zeeland ei. het opgeven van een valschen naam aan het bevoegd gezag: C. L. E. M.Tz., P. F. E. C.Lz. en C. L. E. Cz., allen te Philippine, ieder tot 2 maal 10 subs. 2 maal '2 dagen, terwijl zij ontslagen zijn van alle rechtsvervolging van het meerdere ten laste gelegde; Visschen zonder acte en vergunning: L. d. O. te Duivendijke, tot 2 maal 3 subs. '2 maal 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring der niet in beslag genomen welie, met bevel tot uitlevering of te betalen ƒ0.10 subs. 1 dag; Visschen zonder vergunning bij nacht: C. d. K. en A. M., beiden te Zierikzee, ieder tot 5 subs. 4 dagen hecht.; Doen verrichten van arbeid door een kind beneden twaalf jaren: A. H. te Serooskerke, tot 1 subs. 1 dag hecht. Vee laten loopen op eens anders weiland zonder vergunning C. B. te Renesse, tot 1 subs. 1 dag hecht. Loopen over eens anders weiland zonder vergunning: J. A. K. Dz. te Duivendijke, tot ƒ1 subs. 1 dag hecht.; Op den openbaren weg een trekdier laten staan zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen A. L. te Zierikzee en M. F. te Brouwershaven, ieder tot 1 subs. 1 dag hecht. Straatschenderij D. P. M. Pd., N. v. d. W. Cd., W. C. V. Zd., W. G. M. S. J.Wz., B. A. d. G. G.Hz. en J. v. d. K. Cz., allen te Zierikzee, ieder tot ƒ1 subs. 1 dag hecht.; Straatschenderij bij herhaling: J. C. d. B. Mz., tot '2 dagen princ. hecht.; Als koopman van vleesch te Zierikzee bij den Commissaris van Politie geen schriftelijke aangifte doen van de gebouwen voor de uitoefening van zijn bedrijf door hem gebruikt: A. L. Wz. te Zierikzee, tot 3 subs. 1 dag hecht. Te Zierikzee harder dan stapvoets rijden in eene straat minder dan 5 Meter breed E. B. Pz. te Zierikzee, tot 1 subs. 1 dag hecht. Wegnemen van mest, verspreid op den openbaren weg te Zierikzee: J. C. J. te Zierikzee, tot 1 subs. 1 dag hecht. Dronkenschap E. G. te Zierikzee, tot 3 subs. 2 dagen hecht. Dronkenschap bij eerste herhaling: A. K. te Zierikzee, tot 3 dagen princ. hechtenis. Met betrekking tot den op den Catspolderschen djjk ooder Terneuzen geploegden moord op de Kraker weet de Tern. Crt. de volgende bijzonderheden te meldeD. Tusechen de vrouw van den verslagene en Louwerse moet reeds acht dagen te voren afspraak gemaakt zjjn haar man te dooden. Donderdagavond kwam zjj met de Kraker van een visite van Adriaan de Kraker te Spui. De naaste weg leidt langs de Othenesche kreek zjj raadde evenwel af dien te gaan als zynde te slecht en verkoos het Donkerstraatje en zooverder langs den Catspolderschen djjk. Plotseling schoot Louwerse van achter een boom en lostte twee schoten, die evenwel hun doel misten. Toen greep eene vreeseljjke worsteling plaats, waarbjj de Kraker de keel werd toegenepen, en de vrouw, met de parapluie op het hoofd van den ongelukkige slaande, riep >toe maar, toe maar Cornelis, slaat er maar op, maak hem dood". Nadat de Kraker geworgd en doodgeslagen was, werd het ljjk van den djjk ge sleept in eene droge sloot. De schuldigen zyn daarop naar Othene geloopen en hebben het verhaal van de aanranding, zooals dit vroeger is gemeld, gedaan. Het kwam den wachtmeester te Terneazen echter verdacht voor, dat de vrouw eene parapluie had, door haar man gedragen, die gebroken en grootendeels met bloed bevlekt was. Op de vragen hoe die in hare handen kwam en hoe die met bloed bevlekt was, ant woordde zjj, dat haar man nog den tijd gehad had haar die toe te werpen Dit ongerijmde verhaal en de omstandigheid dat hem bekend werd, dat de vrouw liefdesbetrekking met andere mannen hal, deden vermoeden ontstaan van medeplichtigheid aan "den moord. De justitie, die inmiddels was aangekomen, stelde dadeljjk een onderzoek in en vernam alleen dat de verslagene zjjn molen in Mei deze9 jaars heeft verhuurd aan den ongehuwden C. A. Louwerse, die sedert meer malen bjj de vrouw van den veielagene kwam. Het lijk werd inmiddels naar Terneuzen gevoerd en uit het visum repertum bleek, dat de verslagene volstrekt niet was doodgeschoten, maar geworgd; geheel in atrjjd met de verklaring van de vrouw, die na verschillende verhooren en confrontatie met het ljjk bij haar eerste verzinsel bleef. Ook Louwerse was inmiddels in verboor genomen, doch op zjjn pertinente verklaring tehuis te zjjn ge weest (waarvan het tegendeel niet te bemjzen was) losgelaten. De vrouw werd in het huis vairbewaring te Terneuzen gehouden, eD vertelde 's nachts hoe de afschuweijjke misdaad zich had toegedragen. Eerstens deelde zjj hare verhouding mede tot Lou werse, io de fijnste bijzonderheden: Louwerse heeft tot voor veertien dagen bjj het huisgezin de Kraker inge woond. Vao Mei ontstond een schuldige betrekking tusschen beiden. Bjj kleino twisten koos Louwerse party voor de vrouw, die meer en meer haar man, met wien zjj twaalf jaar gehuwd was, begon te haten, tcrwjjl zjj eenmaal hoopte met Louwerse te huwen. De ruzie in huis liep zoover dat Louwerse zelfs eens dreigend zeido de Kraker te zullen doodschieten, als hjj hem te na kwam. Louwerse had zes weken geleden te Middelburg twee revolvers gekocht. Hjj bleet tot heden alle schuld halsstarrig ontkennen. Bjj een onderzoek tc zjjnen huize is een broek met sporen van bloed gevonden. Ziorilceee, 9 Oct. Wjj vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie van den heer C. de Regt te Koudekerke, betreffende zjjne gezondheids roggebloem. verkrjjgbaar by den beer A Adriaauee alhier. Toevallig waren wjj onlangs in de gelegen heid de inrichting van den heer De Regt te zien en op te merken hoe alles uit zuivere bestanddeelen wordt Seleverd. Het scheikundig onderzoek levert dan ook e beste resultaten en wy vertrouwen alzoo dat dit oud bekend middel (Roggebloem) op zoodanige wjjze geleverd, ook hier een goeden aftrek zil hebben. Door den heer N. Stee, burgemeester te 'a Heeren- hoek, moet als zoodanig ontslag zjjn aangevraagd. Te Utrecht is met goed gevolg het examen voor surnumerair bjj de staatsspoorwegen, gedeelte A, gedaan door L- M. van Doorn te Krabbendjjke. Mejuffr. C. Schippers, geboortig van Cirtgece, vroeger eenigen tjjd verloskundige te Coljjnsplait en nu als zoodanig werkzaam te Hoogkarspel, is door den ge meenteraad van Dordrecht tot vroedvrouw by de administratie van het Burg. armbestuur aldaar benoemd. Er waren in 't geheel 17 sollicitanten. De Kroonprins van Italië heeft telegraphisoh aan H. M. de Regentes dank betuigd voor de voortreffelijke ontvangst van de zijde van Hare Majesteiten en de bevolking in Nederland genoten. Mr. W. R. Boer heeft aan H. M. de Koningin-Regentes eervol ontslag gevraagd als burgemeester van Utrecht met ingang van 1 Nov. e.k., of zooveel vroeger of later als II. M. mocht gelieven te bepalen. Bjj kou. besluit is pensioen verleend aan jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, minister van financiën, ad 3334 'a jaare. H. M. de Koningin-Regentes moet, ten behoeve van haar dochter Wilhelmina, Koniningin der Nedei- landen, by de >Algemeene Maatschappij van Levens verzekering en Ljjfrente" te Amsterdam een verzekering op het leren hebben gesloten van drie millioen gulden. Maandag is te 's Bosch weder een soldaat aan typheuse koortsen bezweken. Dit is de achtste doode aan deze ziekte. De Officier van Justitie bjj de Rechtbank te Heerenveen heeft een vervolging ingesteld tegen den heer G. A. Zwart, handelaar in jjzerwaren te Gorre- djjk, wegens het plaatsen van de volgende advertentie in De Klok, het orgaan der Volkspartjj. Stroopcrs! Wjj hebben steeds in voorraad éénloops acbterlaad- geweren, kal. 12, voor slechte ƒ9. Onbreekbaar hazen- strik ken-draad. G. A. Zwart, Gorredyk." Den 15den dezer zal deze zaak behandeld worden. Mr. P. J. Troelstra te Leeuwarden, zal als verdediger optreden. Te Haarlem is overleden de heer J. L. van der Moer, van 1861 tot 1887 notaris t9 Haarlemmermeer. Hjj bereikte den leeftjjd van ruim 64 jaren. In het Amst. gemeenteblad is opgenomen een zeer uitvoerige nota van den hoofd-commissaris van politie P. W. Steen kamp aan den burgemeester be treffende het gebeurde op den Dam in den avond van 1 Juli. Aan het slot komt de hoofdcommissaris tot de volgende conclusie: »En de oorzaak van alles, zjj is niet die, door den commissaris genoemd, »als niet moeiljjk te vinden", zjj ligt niet in de niet-naleving dor dienstregeling; I zjj is do door den commissaris der le sectie begane fout: het om my onbekende reden, eigenduükelyk, zonder eenigen billijken grond nalaten, uitvoering te geven aan tjjdige, volmaakt duideljjke en door bevoegde hand gegeven bevelen. »Had hjj, wat ik met het grootste vertrouwen in zjjn bekwaamheid, zjjn jjver en zjjn plichtsbetrachting van hem verwachtte, uitgevoerd wat hem was voor geschreven, ware hjj tijdig op zyn post geweeBt, men had geen wanklank gehoord, de reputatie der politie zou ongedeerd zjjn gebleven, haar prestige zou zyn verhoogd en verder grievend leed gespaard aan hem, die, hoewel onschuldig aan de gepleegde verzuimen, daaraan medeplichtig is genoemd". Voor de nieuwe postzegels is het tegenwoordig model behouden en alleen de beeltenis van koning Willem III door die van Koningin Wilhelmina ver vangen. Bjj het muntwezen bestaat de gewoonte bjj verandering van den beeldenaar, wegens de troonsbeklimming van een nieuwen vorst, den kop om te draaien, zoodat als men munten naast elkander legt, elk opvolgend paar vorsten elkander aankijkt. Zoo zal op de ryksdaalders de beeldenaar van Koningin Wilhelmina links zjjn, en aldus naar dien van haar vader gericht worden. Bjj het snjjden der stempels voor de postzegels is deze gewoonte overgenomen, en koningin Wilhelmina naar rechts geplaatst. Als gevolg daarvan moet op de briefkaarten en couverts, waarop postzegels met het beeldtype voorkomen, het zegel niet in den rechter, maar in don linker bovenhoek worden aangebracht. Iugevolge aanschrjjving van het Departement van Oorlog moeten do nieuwe achterlaadgeweren, bjj de 8chutterjj in gebruik, den 13den October aanst. naar Middelburg worden gezonden om daar door den officier van wapening en den mr. geweermaker gtïnspecteerd te worden. Elke schutter is zelf aaDsprakelyk voor beschadiging van zyn geweer. De reverend Frederik A. Noble, D. D., die den 24en Juli jl. te Leiden deel heeft genomen aan de plechtigheid van het plaatsen der gedenkplaat ter na gedachtenis van John RobinsoD, heeft op Zondag den 13en September jl. in de Unionpark Congregational kerk te Chicago eene voordracht gehouden, tot onder werp hebbende >Tien dagen in Nederland." Het bericht, dat de te Chicago uitgegeven wordende Nederlander daarvan geeft, volgt hier: >Dr. Noble prees het land en het volk in het alge meen ten zeerste. Alles werd door hem korteljjk ver meld: de kunst, de geschiedenis, dè wetenschap. Vooral de goede stad Leiden mocht zjjne sympathie weg dragen. Hij achtte het niet kwaad als het geraamte van Pieter van der Werf, den beroemden burgemeester der Sleutelstad tjjdens haar vermaard beleg, naar hier werd overgebracht. Zjjne beenderen zelfs zouden een beteren Mayor voor Chicago opleveren, dan de levende exemplaren die Chicago ooit gehad heeft. Hjj wees er op, hoeveel onze Uüie aan de oude republiek der vereenigde Nederlanden verplicht was, en het heelt niet aan hem gelegeu, indien ons oude vaderland geen duizend percent in de achting zjjner hoorders gerezen is. Jammer, dat er zoo weinig van onze Nederlanders aanwezig waren!" LAN D U O U W. De aardappelakkers van den landbouwer T. 1). van der Weg, te Hallum (Friesland) wekken nog steeds eene buitengewone belangstelling. Het overigens schuarsch bezochte Nieuwe Biltzyl, in welks nabjjheid deze boerderjj ligt, ontvangt thans ten aantal bezoekers. Ondanks de afgelegen ligging is het geene zeldzaamheid, dat daar, iederen dag van heinde en ver een honderdtal bezoekers, waaronder zelfs Hollanders en Zeeuwen, samenkomen. Eu allen geven onverdeeld bljjk van hunne bewondering over hetgien zjj zien. Terwjjl toch overal de aardappelvelden door ziekte of door het af sterven van het loof een doodsch aanzien hebben ver kregen, ziet men ongeveer 13 bunders grond begroeid met een gewas, dat uit de verte het aanzien heeft van een frisch groen klaverland. Uit alles bljjkt, dat de heer Van der Weg, een der ondernemende landbouweis, die steeds streven naar vooruitgang op hun gebied en zich door geene teleur stelling laten afschrikken, er in is geslaagd voor de kleigronden een nieuwen aardappel te vinden, welke vooral in Friesland wellicht de vrucht der toekomst zal zyn. Terwjjl toch alle soorten bovenmatig door de ziekte worden geteisterd, vertoont deze zich hier slechts sporadisch en nauwelyks waarneembaar, en zjj zou zeker geheel niet voorkomen, indien niet de geheele provincie door de schadelijke en lastige kwaal was besmet. Juist door het krachtig wtêrstandsvermogen van het loof tegen de ziekte kan ook de knol zich voordeelig ont wikkelen, want al wordt deze niet altjjd aangetast met het loof, toch belemmert natuurljjk de ondergang van dit laatste den verderen groei van den aardappel. Duidelijk is dan ook in den vorigen heitst de groote waarde van het nieuwe gewas geblekenop een zelfden akker, waar onder geljjke omstandigheden de nieuwe soort was verbouwd naast jammen, was bun opbrengst ruim driemaal zoo groot als die der laatste. Natuurljjk komt men alleen tot dit groote verschil in een slecht aardappeljaar als 1890. In 1889 evenwel, dat een gunstig jair genoemd kon worden, was de opbrengst vau de nieuwe soort toch nog 50 pCt grooter dan die der beste oude soorten. En hoe de landbouwers na kennismaking met het nieuwe product de waarde daarvan begrypen, bljjkt wel hieruit, dat bjjna allen, ondanks den hoogen prys ƒ10 per mud zich* pootaardappeleu van deze soort aanschaffen voor het volgend jaar. De heer Van der Weg heettzich bjj het aankweeken van een nieuwe soort geheel laten Teiden door de ondervinding, dat langzamerhand, doer de aanhoudende voortplanting van knol tot knol en door de verwaar- loozing van den bloei, de aardappel uitgeput wordt en zjjn weerstandsvermogen tegen de ziekte verliest. Zoo zijn de Munstersche, welke voor 40 jaar, en de Jaoimen welke voor 10 jaar nog ziektevrjj werden genoemd, thans uiterst vatbaar voor de kwaal. Door kunstmatige bevruchting kweekt de heer Van der Weg van tjjd tot tjjd krachtige zaadbollen, waarvan het zaad wordt uitgezaaid en hetwelk, met zorg behandeld, aardappelen levert ter grootte van eene erwt, welke op de gewone wjjze worden uitgepoot en goede pootaardappels ver schaffen. Reeds deze geven een loof met een krachtig weerstandsvermogen tegen de ziekte. Op deze wjjze hoopt de heer Van der Weg de kwaal, die zóó in den grond wordt bestreden, langzamerhand geheel te boven te komen. KERKNIEUWS. In No. 9 van het Algemeen Nederl. Familieblad, onder redactie van den heer A. A. Voaterman van Oyen te 's Gravenhage, is, van eene bevoegde hand, opgenomen eene Geschiedkundige Naamljjst van de Predikanten bjj de Herv. gemeente te Sirjansland", hoofdzakeljjk bestaande uit eene levensschets van elk der 20 predikanten, welke sinds 1659 deze gemeente achtervolgens bediend hebben, n.l.: 1. Jacobus Boejje, 2. Johs. van der Vorm, 3. Johs. van den Heuvel, 4. Willem Rombouts, 5. SebastianuB Sandvlugt, 6. Jacs. van Cleeff, 7. Jobs. Severinus, 8. Honrs. Jacs. vap Nonhuys, 9. Johan Fredk. van der Sloot, 10. Hendrik van den Hespel, 11. Johs. Jacs. van Hsttingen, 12. Nies. Bruistens, 13. Pieter de Bruin, 14. Hendrik Joban van Ingen, 15. Adriaan van Ruyven, 16. Gerardua Jorissen, 17. -Jan Willem Ermerins, 18. Wilhs. Nies. Wolterink, 19. Adrs. Corns. Kamerman en 20. Adrianus Johannes de Lint. Uit Den Haag meldt men: De teraardebestelling van het stoffelyk overschot van da. Moll was eenvoudig en indrukwekkend. Tal- looze belangstellenden waren bjj het sterfhuis en aan de groevedeputation uit den kerkeraad, uit de diaconet se- inrichting, predikanten, enz. op de begraafplaats. Vier hoofdonderwijzers van christeijjkescholen droegen de slippen van het ljjkkleed. Op verlangen van den overledene werd er geen ljjkrede gehouden. Ds Oort sprak een afscheidswoord en de kinderen der hoogste klasse van de christelijke scholen zongen gezang 187. Vier kransen waren door besturen van scholen ge zonden. Ingezonden Stukken. Saimenspraike tusschen Stoffel Bieze en Jilles Krukel. XII. Stoffel. Ik al zoa lange van 't zin eweest om nai je toe te kommen, maar deur de drukte wier ik verinderd, noe bin 'k er is uutebroke want ik bin nieuwsgierig nai je. Jilles. Ik bin blie dat 'k je zie, wantje zult wel kurven vol nieuws te vertellen Je eit ommers nair de mart eweest? Stoffel. Ja Jilles, ik voor de mart den oest nog binne krege, mar 't eit er ejoekstairt man om voor de mart klair te kommen. Griete ei m'n nog al an eport, je begriept ze zeurde mar over de mart. Jilles. In oe is 't ofeloape, ei je nog al plezier aod? S t o 1 f e 1. 't Was vuuf jair leë dat m'n Griette in de mart eweest ao, mar man ze eit genote dat is 'n lust. Oe lange of m'n werk aod van de balie tot de oute brugge, dat weet ik niet. ik kon ze mar nie wegkriege. Ze kreeg de schuutjesmole in 't vesier in noe kon ze mar niet begrieppe oe dat in z'n werk gieng, in wat meen je. ze wouw er in rie. mar dan most ik oak d'r in gai zitte. Oor is Griette, zei ik, ik ouwe veel van je, mar ik rie nie meè, dat mot je voor de jonkeid overlaite, in mecsmuulende gaf ze m'n gliek en eindelik kwamme m'n zoo varre dat m'n bie Jaepje van aole jaire aanlandede. Jilles. Zoa zoa was die d'r oak weer, dair ek oak al is bie estai, mar dan kuije nie laite om wat te koapen. Stoffel. Noe m'n Griette eit 'n inslag edai, 't gekste was dat 'k al 'n portie scherven ao eer dat 'k tuus was; porjabel Griette zei ik, vrouwlie motte toch aoltied koape. mar as je oak zooveel moois ziet dan is 't oak verleidelijk, want in den duune zieje zukke diengen niet. Jilles. 't Is wair Stoffel, ei je oak nog in 'n spilletje eweest? Stoffel. Ja buurt, dat is m'n slecht bekomme, m'n stonge voor '11 spil dair zukke raore taile op eschreve stong, ik zegge tegen Griette, wat zou dat beteikene, dat oorde 'n eer die dair bie was, 't was 't er eene uut Duuveland zeije ze, in die zei dat er op stong: »Got as je 't is wist". Ja zeit ie, as je 't is wist. Toe wier ik zoo nieuwsgierig dat ik in stilte tegen Griette zei, dair motte m'n in gai kieke, noe moste m'n eest vuuftien cent betaile eer dat m'n d'r in mogte, ik douwe Griette vooruut, want dair was veel volle in, mar porjabel, zoo as ze in 't spil kwam zag ze 'n groot leelik beest, in toe gaf ze 'n schreeuw dat 't deur m'n broekspuupen ene gong, ze draait omme, pakt m'n bie m'n lurven in poet m'n veromme. Gauw Stoffel, zeit ze, d'r uutik bin niet nair de mart ekomme om ons eige op te laite vreten, in onder die and stong ik biiute op de straite. Jilles. Wat was dair dan toch gainde? Stoffel. Ja dat wist ik niet, ik vroeg et an zoo'n klein gries vijntje (laiter oirde ik dat ie de menister uut de stad was) in die zei dat dair beeren in waire die uut Rusland kwamme. Toe 'k dat oirde was ik blie dat 'k buute was. Jilles. Ik kan je geen ongeliek geve, want de naim alleenig maikt mien altied raor, daigeliks komme d'r beeren an uus, al is 't ook in 'n andere gedainte. Voor mien part wouw ik dat 'r geen beeren in de wereld waire, dan oefde m'n nooit benauwd te wezen. Stoffel. Mar Jilles, dan konne m'n geen biggetjes meer kweeke. Jilles. Dat is vooreerst oak niet meer noadig, want dair is tegenwoordig zoo'n overvloed van, dat er voor lange genoeg bin, in noe aol de Israëlieten uut Rusland komme wordt er toch geen spek meer egete. Stoffel. Zouwe dat oak mensen uut Rusland eweest die mit die beeren op de mart waire, de menister zei dat ze frans praitede. Jilles. Dan zal 't wel wair weze, want ik oirde lest, dat Frankriek in Rusland leit, in dair praite ze frans, in dan dat raore opschrift»Got as je 't is wist", das oak zoo ies onvcrklairbairs. Ja buurt as je aoles is wist wat er rnar in zoo'n tentje ommegait, dan zou je d'r mogelik niet verbie durve gai. Stoffel. Dairom bin ik mit m'n Griette mar gouw deur gai, mar 't was dair zoo'n gedrang dat m'n bienai in de slik ten ouwen kwamme. Ik vroeg an 'n kaoiloaper: wanneer zonwe de mensen dair over kunne loape? die man zei: dat ze d'r al mit 'n prikslee overgleêe, mar ik beliefde dat niet te gloaven. Jilles. Eije in 't pairespil oak nog eweest? Stoffel. Dair m'n >oor estai, mar toen d'r'n veint op 'n osse nair buute kwam, aod ik er genoeg van, m'n Griette ao 't oak niks verzie op die wit bonte gezichten van die beesten, die buute stonge en die konne praite. Nee, zei ze, praitende beesten dair mot ik niks van want dan zou ik zeis motte zwiege. Jilles. Nee Stoffel, dat waire mensen die je ezien eit rnit wit in bont gemaikte gezichten die d'r eige zoa toe- taikele om de mensen zooveel te makkeliker in de tente te lokken, en d'r duiten op die wieze vast te kriegen. Stoffel. Dat ek emerkt dat ze op de mart dair nog al slag van Dichte bie dat spil zag ik nog zoo'n groote tente stai, ik vroeg an 'n vijntje die mee 'n pair emmers waiter an kwam zette, wat of dat voor 'n tente was. Dat vijntje zette z'n emmers neer, en begon te vertellen dat dair Commedie in espeelt wier. Ik vroeg wat of dat be- teikende, dat oad ik nooit ezie. Toe zeit ie dat zoa ies meer voor de groote lui was, want dair kon je zie in oare wat die soort lui zooal uutevoerd in nog uut zulle voere. Mar zeg ik, gai die groote lui dair nai kieke in nair luustere. Wel zeker zeit ie, dat zie ze aolemaile graig, want ze zie dair nooit d'r eige formaot mar altied wat d'r vrienden of kennissen edain Mar zeit ie, jie kunt beter is nair de stad komme as mien volkje speelt, das eel wat mooier, die geve beste muziek. As je noe is in dé Nieuwsbode ziet dat Kunst e» Eer speelt dan mot je mar is komme. Ik wouw nog iels vraige, mar weg was 't vijntje mit z'n emmers. Jilles. Wair ei je in de stad egete? Stoffel. In 't waifelkraim man, dat aod ik nog nooit bieëwoont, bie Vanzooien gloaf ik. Mar die kan waifels bakke, dai ek mit plezier nair zitte kieke, in ze waire lekker oak. Eest waire m'n van plan om bie deSchoonzeune van Nemiatje op 't oekje te gai eten, mar Griette zeit: nee wor dair is geen tied voor, want m'n motte nog veel gai kieke. Jilles. Ei je nog bie wairzeggers eweest Stol fel. Dat zal wair weze, Griette ieuw niet op of m'n moste in 't wairzeggerspil in toe gebeurde dat oak. Jilles. Wat vertelde ze dair wel, was 't wat nieuws? Stoffel. Dat was nog al veel. Ik keek al gouw in m'n bosse of die nog niet vol goud zat, want ze voorspelde m'n zooveel moois, ze zeide dat ili 'n rielie man zou worre in agouw andeel in 'n groote fabriek zou kriege, dat m'n Griette dairdeur op d'r gemak zou kunne gai leve, in dat m'n zeune kanse oade om boer te worren in de nieuwe in te dieken polder in Duuveland, as ze den diek d'r rond kunne kriege. Ik kon 't niet laite toe 'k van 'n fabriek in 'n nieuwe polder oorde om is te vraigen of den tram in Schouwen zou komme. Toe zeit ze: Dair is 'n jonk blond ongetrouwd veintje die d'r nog al moeite voor doet, in as noe joe Burgemeester dair oak is an elpt in aol de Burge meesters dairvoor wèrm maikt, dan komt ie zeker, in dat zal 'n groot voordeel geve voor stad in land. Bovendien kriege je dan al gouw 'n domenie en dan word jie benoemd as ouderlienk. Voorts zei ze nog dat m'n Griette geen kinders meer zal kriege, noe dat kan elk wel profeteeren, z' is boven den tand zou Bom zegge. Jilles. Verbaasd Stoffel, eit die wairzegster dat ezeit? Begriep je niet dat ze dair de nieuwe butterfabriek mee meende, 't is toch wonderbairlik dat zoo'n vrouwmens nair de Zurkseesche mart mot komme om dat an joe te voor spellen, dat is wis en drie 'n goed teiken, anders zou dat bie zoo'n wairzegster niet opkomme. Oe raid ze 't zoo dat je Griette dairdeur 'n makkelik leven zal kriegen, dat is stellig de butterfabriek dair ze op esproke eit. Stoffel. Noe gai m'n oagen ope, dat zal krek wair weze, oil* is Jilles, m'n motte dair gouw gai kieke, want ik gloave dat rn'n dair, veel te lange mee wachte. Jilles. Dat is goed, mar noe mot je eest varder de mart uutlegge. Stoffel. Wat za'k zegge, ik probeerde om in erbergen te kommen dair ze an 't ziengen waire, mar 't was overal zoo vol dat m'n d'r niet in konne, ik zegge tegen Griette je zou niet zegge dat de airpels zoo slecht bin, in dat den oest nog edosse mot worre. Jilles. Ja mar Stoffel, as 'n mens van uus is dan vergeet ie meestal et aokelige van den toestand in z'n liasse. Stoffel. Vooral as je op de mart bint dan doe je soms zotte diengen. Griette most nog is in 'n tente kieke in toe 't er op an kwam most ik voor elk vuuftien cent betaile, toe m'n binne waire zagge m'n zoo'n groote mallemole op wielen, 't was 'n leven dat ooren in zien vergong, voor die vuuftien cent mogt je rie op alderlei vrimde beesten. Ik was d'r sclioe van, mar dair zag Griette bejairde mensen mit 'n tonoed op in 'n schuute op 'n beest zitte, toe most ze d'r in, oali ik most mee rie, mar o jeetje, dair kreeg ze 't benauwd van dat op ;in neer gain, gelukkig dat ze opieuwen mit draaien, zoodrai as ze begonnen, anders aod dat in panne eten eworre. Jilles. Noe begriep ik niet dat jie dair in eree eit. Stoffel. Ik begrieppe m'n eige niet, nog minder die ouwe groate lui, die op zooveelderlei wiezen al deur de wereld ereen Jilles. Ja t is wair, eel de menseid angt in raidsels an m'ekandere. Stoffel. Dan ao je bie ons motte weze, m'n nog in 't spil van Bas of Albert eweest, dair m'n zie toavere. Griette begreep het niet zei ze, in ik begreep er oak niks van. Dair zagge m'n geesten nog onbegriepeliker as dat er Zondaigs aivens in 't aimstiese bos bin. 'n Levensgroot meisje ieng zoo mar tussen emel en airde, zonder ergens an vast te ouwen. Dan was dair nog te zien 'n man mit'n blauwen baird in 'n ondeugende krepele knecht. Die blauwen baird aode zeven vrouwen etrouwd, wairvan d'r zesse opiengen in 'n kaimer dair geen mens in mogt komme, mar die zevende vrouwe was net as aol de vrouwen, in bitje nieuws gierig, in die dee stilletjes de deure ope in toe zag ze die vrouwen ange, net as in de elle ienge ze dair te branden. Griette neep m'n in m'n erm toe die blauwenbaird kwam in die zevende vrouwe d'r oak an most, toe bin rn'n gouw uut 't spil egai, in ik was blie dat m'n bie Kasoek op 't plein waire. Jilles. Ao je d'r toe genoeg van Stoffel. Ja buurt, ik was moe van 't kieken. Griette zei: ik wouw dat 'k tuus was. Noe 't is 'n groote reize oak. Toe m'n an 't rien waire zei zeStoffel, dat ek noe weer ezie, mar ik bin mee aol die vrimdigeen niks wiesder eworre, ik bin der moe van in m'n bosse is d'r leeg van eworre. Noe zal 't weer wel vuuf jair duure eer ill in de mart komme. Jilles. Ja Stoffel, as je 't wel beschouwd is 't er niet veel an, je raikt eimelik veel duiten kwiet. Gloaf je wel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 2