/IIISIk/IIMIII NIEUWSBODE. Zaterdag 10 October 1891. CATHARIWA VAN RUSLAND. Directeur-Uitgever J. WAALE. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6064. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Amerika. Hongersnood en kapitalistische misdaden, In een groot gedeelte der Vereenigde Staten is de vruchten- oogst dit jaar buitengewoon overvloedig. De voorraad peren, perziken, pruimen is zoo groot, dat de vrucht- boeren zulke slechte pryzen voor hunnen oogst ontvangen dat ze in 't geheel geen winst maken. Om nu het aanbod van vruchten te beperken en zoo de pryzen te verhoogen, worden groote hoeveelheden vruchten in Delaware, New-Jersey en California eenvoudig vernietigd In vele der westelylie staten wordt mi.ïs als brandstof gebruikt en in Kanzas voedert men de zwijnen met perziken, omdat het wegens de kosten van vervoer en de vele aanbiedingen geen winst oplevert, om ze op de markt te brengen. Uit Louisiana wordt nu bericht, dat de suikerplanters het voornemen hebben, do gansche productie aan melasse als brandstof te gebruiken, omdat het vervoer der stroop geen winst oplevert. Men heeft berekend, dat de heltt der geheele productie van stroop ongeveer 100,000 tonnen steenkool zou uitwinnen, wat genoeg zou wezen, om in de behoelte aan brandstof voor de suikerproductie van geheel Louisiana te voorzien. Dat dit plan voordeelig zal wezen voor de onder nemers in de suikerindustrie, blykt uit het feit, dat het vat, voor 't vervoer der stroop benoodigd, tweemaal zoo duur is als de stroop, die erin is, terwyl de vracht van de plantages naar de markt meer bedraagt dan de prjja, die voor de melasse wordt betaald. Aangezien er dus winst is te behalen, zal het niet lang duren of het plan wordt werkelijkheid. Zoo worden in de burgerljjke maatschappij telkens voedir gsmiddelen vernietigd, terwijl uit gebrek aan voedsel dagelijks duizenden te gronde gaan! Ook de Malthusianen, die van overbevolking praten, kunnen uit bovenstaande feiten de onhoudbaarheid hunner theorie afl-dder. 't Is eene mooie wereld waar we in leven Overal is de bourgeoisie gelyk, aan deze en genè zjjde van den oceaan! Een tnffend spoorwegongeluk heeft op den Amerikaan8chen Pittsburg- en Western-spoorweg plaats gehad. Een arbeiderstrein, waarin zich o. a. 50 werk lieden bevonden, liep in de nabjjheid van Zelienople, in Pennsylvania, op een andeten arbeiderstrein. De locomotief van den eenen trein werd geheel vernield, zoodat de onder de fragmenten der wagens bedolven werklieden, door het kokende water en den ontsnap- pendeu stoom deetljjke brandwonden bekwamen. Eenige der ongelukkigen werden op een allerellendigste wijze verminkt. Hun ledematen werden hun van het lichaam gescheurd. Hier lag een arm, ginds een been en op 20 pas van het lichaam van een Italiaau werd diens boold gevonden. Oader de gedooden bevinden zich de machinist van den eenen trein en 8 Italiaansche werklieden. Voor het leven van verscheidene der 20 gewonden wordt ernstig gevreesd. Het ongeluk moet aan verkeerden stand van een signaal geweten worden. De Netlêrlandschè Amerikaan een blad dat in de Ilollandache taal te Chicago wordt uitgegeven, schryft o. a. het volgende: De Kamer is omDe liberalen hebben gezegevierd Lobman, c. s. zijn heengegaan! 't Werd tyd, meer dan 1yd I De leden der familie Lohman hebben zich niet te beklagen gehad. Maar nu? Wy wachten op de daden van het nieuwe Kabinet ilk wensch onze nieuwe ministers een lang leven en een schitterend succes toe. Bedriegt my niet alles, dan zal die wensch worden vervuld. De namen der nieuwe ministers hebben werkelyk een uitnemenden klank. Die van Lohman is een wanklank. »Ik zal u niet lastig vallen met al het geechrjjf van ultramontaanache en anti-revolutionaire organen, 't Is voor een deel vermakelijk, voor een deel hoogst onver kwikkelijke lectuur. Gelukkig zjju we nu uit do crisis, gelukkig ook voor de Koningin-Regentes, die na al het couranten geschrijf over de ziak zeer groot gevaar liep hare populariteit te verliezen. Nederland had waarlyk alle reden haar te eeren, haar lief te hebben, maar alles heeft zjjn grenzen! Doch ik nader, zonder het te willen, tot een teer punt en eindig dus!" Engeland. Voor het Westminster politie-gerechtshof te Londen verscheen Ziterdag een arme 38-jarige vrouw, be schuldigd van bedelarjj. Uit de getuigenissen bleek, dat zy een van de beste leerlingen van de Londensche Muziek-Academie was, later het Conservatorium te Berlyn had bezocht en eer ige jaren in Engeland een eerste plaats iu het muziek onderwijs inram. Kort voor den bepaalden trouwdag viel haar verloofde, een zeekapitein, over boord en verdronk; in haar wanhoop en lyden gebruikte zy chloraal om te slapen en van de chloraal kwam zy aan den drank. En toen was 't uit. Na eenigen tyd moest zy in een krankzinnigen gesticht worden geplaatst, waaruit zjj als geheel ge nezen werd ontslagen. Maar toen werd de drank ook weder haar troost; met een man trok zy 's avonds langs de koffiehuizen harp spelende. Een predikant, als getuige gehoord, verzocht als gunst voor de arme: opzondiDg naar het hospitaal van bet werkhuis. Als zij hersteld was, zou by trachten haar te hulp te komen. Hevig weonende antwoordde de beschuldigde dat zjj gaarne naar het hospitaal ging, waarop de rechter aldus gelastte. HjoimIo», 7 Oct. De Parnellieten alhier houden heden avond eene vertrouwelijke bijeenkomst om over den toestand te handelen, ontstaan door den onver- wachten dood van hunnen aanvoerder. In Parnellistisch-gezinde kringen schynt men over tuigd te zjja, dat de party een nieuwen leider zal kiezen en dat do stand der Iersche partyen onveranderd blyven zal, zoodat het niet tot eene verzoening der Parnellieten met de anti-Parnellieten zal komen. JLoimIohj .8 Oct. Nadere berichten uit Brighton vermelden dat alleen ParreU's echtgenoote en hare dochter, met den geneesheer, aan het sterfbed tegen woordig waren. De geruchten van zelfmoord zjjn ongegrond gebleken. Do overledene laat eenige papieren na, o.a. de geschiedenis zjjner betrekkingen tot Glad stone, alsook het bekende veldtocht-plan". Voor de aanstaande algemeene verkiezingen, of voor het verkiezen van zynen opvolger laat hjj geen aanwyzingen na, evenmin als een politiek testament, dewijl zjjn overljjden geheel onverwacht gekomen is. Zjjn dood maakt in Ierland eén geweldigen indruk. Zelfs bladen, die van hem afgevallen zjjn, verscbynen in eenen rouwrand, en geven hoofdartikelen, waarin zijne misslagen ver goelijkt en alleen zjjne aan Ierland bewezen diensten verheerljjkt worden. Ook de Londensche groote bladen geven breedvoerige beschouwingen, de conservatieve meest in afbrekenden en minachtenden zin. Bittere wrok straalt door in het opstel van de Times, waarin Parnell's gewetenloosheid, huichelarij en zedeloosheid breed uitgetm ten, maar de eigen tekortkomingen jegens hem verzwegen worden. Rusland. De Czaar doet al het mogelijke om het ondersteunings fonds te vergrooten en heeft o. a. bepaald, dat do gebruikelijke hofbals dezen winter achterwege zullen blyven, en het dus bespaarde geld in het fonds gestort zal worden. De regeering heeft vry vervoer op do spoorwegen toegestaan voor bewoners der noodlijdende districten, die zich in een andere provincie willen vestigen en daartoe niet de noodige middelen bezitten. De Russische bladen spreken met verontwaardiging over de handelwijze der graanhandelaars, die hun voordeel zoeken by deu heerBchenden nood en hun voorraad graan, zooals zy beweren, slechts aan de markt willen brengen, wanneer de prijs tot 2 roebel per pud gestegen zal zjjn. De officiereu van de garde-regimenten te Petersburg besloten bjj hnn feesten geen champagne meer te drinken en bet aldus bespaarde geld aan denoodlydenden af te stuan. Uit Baku komen hartverscheurende berichten. Duizen den boeren Ijjden gebrek en honderden worden met den hongerdood bedreigd. ■*- De ISjarige dochter van een rjjk echtpaar te Riga, Einilio R., leed sinds haar binderjaren aan een borstkwaal. Voor eenige weken verergerde de ziekte, de krachten namen af en Zondag voor een week waren alle teekenen van leven verdwenen. De begrafenis werd op Woensdag bepaald. Toen na den lijkdienst de bist zou worden gesloten, beschouwde een der familieleden mot een kaars ia de haod nogmaals het gelaat van de jonge doode. Bjj ongeluk vielen een paar droppels kaarsvet op het voorhoofd. Een oogenblik later snelt het familielid in wilde angat naar beneden, gillende ilafc de doode de oogen bad geopend. Boven gekomen vond men de doodgewaande met groote ver schrikte oogen, halt opgericht in de kist. Met de grootste moeite gelukte 't den geestelijke de ouders en familieleden tot bedaren te brengen. De doodgewaande is herstellende en thans buiten gevaar. Duitschland. De .gevolgen van een huismiddeltje. In April van dit jaar kregen drie van de zeven kinderen van zekere juffrouw Riebe, te Meuro, een huiduitslagen de vrouw zette hen in een tamelyk verwarmden bakkersoven, waaruit de jongste kinderen ongedeerd weder te voor- schjjn kwamen, terwyl de oudste, etn tienjarige knaap, het bewustzjjn had verloren, en na eenige uren, zonder weder bij te komen, stierf. De lykopening bracht aan 't licht, dat do dood 't gevolg was goweeBt van verstikking door kolendamp, waarvan het kind in den oven de grootste last had gehad, daar het 't meest naar achteren had gezeten. De ongelukkige moeder werd wegens manslag door onvoorzichtigheid aangeklaagd. Er werd vastgesteld, dat de ovenkuur onder de laodeljjke bevolking van Kemberg. Uthausen en Meuro eeu z8er geliefd volks- en huismiddeltje is, en dit was een der gronden, waarop do vrouw werd vrijgesproken. Nederland. A-lIcmtiai.*, 7 Oct. Gisteren middag werd bjj de arrondissemeuts-rechtbank alhier de zaak behandeld van een persoon, die zich schuldig had gemaakt aan bedelarjj te Enkhuizen. Hjj was dan ook met den agent van politie, die hem had »opgepikt", ter terecht zitting tegenwoordig. Hjj werd veroordeeld tot 5 dagen hechtenis, om daarna voor zes maanden naar eene werkinrichting te worden opgezonden. Den man scheen dat vonnis niet te bevallen, en bjj maakte zich zoo geweldig boos op den bewustun politie-agent, die on middellijk na hem de rechtszaal wilde verlaten, dat hjj hem met zjjn stok (de man liep mank en had een stok tot steun noodig) een slag op het hoofd toebracht, die zoo raak was, dat het bloed langs het hootd liep. De bedelaar was zoo kwaadaardig, dat bjj een zenuw toeval kreeg, en niet dan met 5 man van de rechtszaal was te verwijderen. De rechtbank behandelde onmiddellijk deze zaak, besloot tot zjjne dadelijke inhechtenisneming en stelde hem in staat van beschuldiging van poging tot moedwilligen manslag. De .hoofdwond van den politie-agent is niet gevaarlijk, ofschoon de genees kundige, die hem behandelde, verklaarde dat de slag even goed doodeljjk had bunnen zijn. Ediuu, G Oct. Een eigenaardig staaltje van hulp vaardigheid bjj ons volk werd gedurende de nuafgeloopen kermis alhier gegeven. Er stond n 1. op het Damplein een tentje, zóó armoedig, dat men zou vreezen voor instorten. Daar woonde een goochelaar, die het erg arm had. Publiek kwam er niet, want er wus al heel, heel weinig te zien. Door meeljj bewogen, werden maatregelen door de burgers genomen, om den armen man te helpen. Vrjjdog en Ziterdag werd omgeroepen dat er 's avonds eene prachtige voorstelling zou gegeven worden. Een grutter stond zjjn paard af, en met fakkellicht werd een reclametocht door de stad gehouden. Vóór de tent vormde zich inmiddels een muziekkorps (zoo primitief mogeljjk), een ander bewoner van Edam riep de boeren en burgers" binnen, en nu begonnen dé voor stellingen. Hoewel men overtuigd was Diets te zullen zien, stroomde het publiek binneD, en de arine stakkert maakte goede zaken. Kotterdnm, 7 Oct. Omtrent een brand aan de Linker Rottekade verneemt men nog het volgende De brand werd ontdekt door de huisvrouw uit den kruidenierswinkel, die naar boven ging om te kjjker, waardoor het zonderling geraas op den zolder ontstond. Zjj schrok terug van de vlammen, die het houten tuBschenschot op den zolder hadden aangetast en on middellijk bet rieten dak aangrepen. Zjj wekte ijlings baar man, die zich reeds ter ruste begeven had; deze deed nog eene poging om de vlammen te stuiten, doch moest halverwege de zoldertrap terug- keeren; aan redden viel niet te denken, daar de door- loopende zolder met rieten dak het vuur over alle woningen verspreidde. Eon vat petroleum was in den winkel niet aanwezig, zoodat daaraan geenszins de uitbreiding van den brand geweten kan worden. Een spuitgast, wonende aan den Hofdyk, heeft zich met zooveel spoed, op het geroep van brand" Daar zyn spuit begeven, dat hjj, de trap afhollend, over een emmer viel, die beneden stond; de buren brachten hem half bewusteloos naar zyne woning terug, met eene ernstige wonde aan het voorhoofd. 7 Oct. Heden worden voor de vrije- en ordeoefeningen in de gymnastiek alhier ge ëxamineerd G heeren en G dames. Toegelaten werden de dames M. Bourdiez van VlissiDgen, J. M. Meertens van Middelburg, J. M. de Koningh van VlissiDgen, D. K. Keulemans van Middel burg, T. Visser van Zierikzeo en W. van Roojjen van Terneuzen, benevens de heeren H. A. Alberge van Middelburg, K. v. d. Slikke van Wolfaaitsdjjk, A. Jansen van St. Maartensdijk, W. E. de Jager van Waarde, en F. Mays van Hansweert. Goes, G Oct. Het eenige onderwerp van het gesprek is sedert een paar dagen: het Sas. Dat komt nooit terechtgeld weggegooidde stad zit er mee, enz. enz. zjjn de oordeelvellingen van de stuurlui die aan wal BtOan. Zelfs den persoon van den ingenieur durven zy aanvallen. Maar zy vergeten, dat het plan van den heer Lambrechtsen goedgekeurd is door den provincialen en rijkswaterstaat. Natuurljjk heelt de gemeente alleen daardoor het toegezegde subsidie ont vangen. Wat is nu gebleken? De nieuw aangebrachte balk- yzeren vloer is potdicht, maai- buiten dien vloer is eene wel aangetrfpffen, die eerst uit den weg geruimd moet worden om de kuip te bunnen droogzetton. Daarom is weer eenigen tjjJ noodig, en zoodoende zal het jaar te ver gevorderd zjjn om nog met het metselwerk een aanvaDg te bunnen maken. Om deze reden wordt dit uitgesteld tot het volgende jaar. Er is dus feitelijk niets andors verloren dan eenigen tyd; terwjjl men ver trouwen genoeg kan stellen ih de bekwaamheden van den heer Lambrechtsen, om gerust te zjjn dat de zaak goed in orde komen zal. Als een maatregel om de onruste gemoederen eenigs- zins te kalmeeren, zouden wij de lezing durven aan raden van den aanleg van het oude Sas, en men zal zien, dat daarbjj ook heel wat getob heeft plaats gehad, maar het is er toch gekomen. Ourg^li, 9 Oct. Met ingenomenheid zullen zeker de bewoners van Westelijk Schouwen vernemen, dat er uitzicht bestaat, dat met 1 Nov. a.B. een diligence- dienst zal worden geopend van Burgh over Haamstede, Renesse, Noordwelle en Seroosberke naar Zieribzee, visa versa, in aansluiting met het vertrek en de aan komst der Zierikzeesche stoombooten. Het plan bestaat, om, met uitzondering van den Zondag, dagelyks den dienst te onderhouden. GESCHIEDENIS (Vertaald uit het Kngelsch.) II. Het was reeds avond, toen men aan de poort van Marienburg nog een paard in vollen draf zag naderen. Terstond kwam een der soldaten te voorschijn, greep den tengel en riep: Waarheen?" Naar Marienburg; ik bid u, laat mij gaan 1" was bet antwoord van den ruiter. Tot zijn groote verwondering ontdekte de man, dat de berijder een meisje was en vroeg daarom op meer zachten toon Weet gij dan niet, dat de stad in banden der Rus sen is?" Ja, mijnheer," was het antwoord van Catbarina, want zij was het inderdaaden daarom ondernam ik dezen moeilijken tocht." En weet ge dan ook niet," vervolgde de soldaat, •dat al de inwoners gevangen zijn en dat, zoo ge uwen weg vervolgt, dit ook uw deel zal worden" Ook dat is mij bekend," hernam zij, »maar ik heb besloten hem te zoeken, dien ik als een vader liefheb en zijn lot- te deelen, wat het ook zijn moge Maar indien hij gevangen is?" vroeg bij. Welnu, ook ik wil dan gevangene zijnwas bet fiere antwoord. Of, als bij reeds dood is?" Deze vraag deed bij het jonge meisje een angstig vermoeden ontstaan, doch hare gewone bedaardheid behoudende, sprak zij moedigIk zeide u reeds, mijnheer, ook dan zou zijn lot het mijne zijn." Welnu," 9prak toen de soldaat bewogen, »ga dan en God bescherme u 1" Haastig zette zij nu haren weg voort, maar spoedig zag zij zich weder lastig gevallen door den roep Wie is daar?" en toen zij geen antwoord gaf, doorboorde reeds in het volgende oogenblik een kogel baar kleed. Terstond omringden haar eenige ruwe mannen, waarvan een haar toeriep: Stijg af, mijn kind en volg ons!" en die naar den toon, waarop hij sprak, hun officier scheen te zijn. Catbarina evenwel be merkte onder hen denzelfden man, dien zij het eerst had ontmoet en wendde zich tot hem met de woor den »Ik bid u, mijnheer, spreek tot deze mannen dat zij mij laten gaan; gij weet, ik ben een arm, verlaten kind en kwam hier, om mijn ongelukkigen vader te zoeken." Ik heb gezegd, wat er gebeuren zou, indien ge verder gingt," antwoordde deze en zich daarna tot den officier wendende, sprak hijDoe uw plicht Uw naam?" luidde de vraag. Catbarina", antwoordde het jonge meisje; »ik ben het aangenomen kind van pastoor Skovronski. Op zijn verlangen verliet ik hem gisteren morgen, heden keer ik tot hem terug. Ik smeek u, laat mij gaan De officier, na een blik van verstandhouding ge wisseld te hebben met den man, die haar zoo gevoelvol had toegeroepen: God behoede uher nam: Gij komt uit Livonia, dit land behoort thans den Keizer van Rusland en daarom zijt gij onze gevangene. Kom, stijg af en volg ons naar de gevangenis." •Neen!" was het besliste antwoord. »Ik kwam niet alleen naar Marienburg, om gevangen genomen te worden, maar ook om mijn geliefden vader te vinden. Geleid mij dan tot hemin den kerker, in zijn huis of op het slagveld, zoodat ik slechts bij hem kan zijn!" Het is den gevangene niet geoorloofd te bevelen," sprak de officier, verbaasd over zulk een stoutheid. Maar Catbarina, na eenige oogenblikken nagedacht te hebben, vroeg eensklaps »Wie is uw generaal?" Generaal Scheremetiefantwoordde de onbe kende soldaat, die haar bet eerst had opgehouden en die zich tot dusver op een afstand gehouden, maar toch opmerkzaam toegeluisterd had. Dan wenschte ik gaarne den generaal te spreken," sprak zij. Na opnieuw een blik met dezen man gewisseld te hebben, geleidde de officier haar naar de stad. Daar aangekomen, verwij derde hij zich, ten einde te vernemen, waar de generaal zich bevond, en liet Catbarina met een hart vol droefheid alleen. Terwyl zij daar in droef gepeins stond na te den ken over het onzekere lot van haren goeden pleeg vader, schrikte zij eensklaps op door een luiden wanhoopskreet. Zij keek om en achter haar stond de oude Frederika. O, mijn kind riep deze in tranen uit, »gij zult uw woldoener niet meer zien. Door een kogel ge troffen, viel hij op het oogenblik, waarin hij een ongelukkige zijn wonde verbond en thans zal het ook met hem wel gedaan zijnl" Het was Catharina, als verstond zij deze woorden niet goedzij kon het niet gelooven en toch riep haar de treurige werkelijkheid weder tot bezinning. Na eenige oogenblikken vroeg zij»En hebt gij hem daar zonder hulp achtergelaten Wat konden wij doen?" was het antwoord. »De kogels floten ons langs do ooren en wie getroffen werd, bleef op het slagveld." Hier werd de oude vrouw in haar mededeeling gestoord door de komst van den officier, die Catharina verzocht, hem te volgen naar den generaal. Toen zij diens tent binnentraden, was het weder dezelfde eenvoudige soldaat, dien het meisje daar ontmoette, maar verder geen acht op hem slaande, wierp zij zich aan de voeten van den generaal met de woorden: »Heb medelijden, edele heerHet is waar, ik meende dat mijn goede pleegvader gevangen was, maar zoo even vernam ik reeds zijn dood. Sta mij slechts de gunst toe, zijn lijk te mogen zoeken en het te begraven. O, als gij hem gekend had, mijn arme vader -De generaal, bewogen met het lot van dit arme kind, gaf haar verlof, maar vroeg, wat bewijs hij van haar kreeg, dat zij niet vluchten zou. Mijn woord!" was haar antwoord. •Ga danhernam de generaal en wenkte haar op te staan, »doch bedenk dat ge mijn gevangene zijt 1" Catharina, dankbaar over deze gunst, verliet de tent en vond de oude dienstmaagd aan den ingang. ICom sprak zij tot deze, wijs thans mij de plaats waar ge hem zaagt vallen." Neen, mijn kind, doe dat niet. Zoudt ge op dit uur onder de dooden willen gaan vroeg Frederika eenigszins angstig. Blijf hier, indien ge bevreesd zijt, Frederika 1" sprak de eerste moedig. Ik zal dan alleen gaan en hem trachten te vinden." Welnu, het zij zoo!" zeide de oude met een zucht en beiden richtten hunne schreden naar die plaats, waar de dood zulke zware offers had geüischt. De nacht was donker en het was moeilijk den rechten weg te volgen, maar eindelijk toch bereikten zij bet doel van hunnen tocht. Oatzettend was de aanblik van zulk een veld, overdekt met dooden en gewonden en de pijnlijke, wanhopige kreten, die omhoog rezen, deden bet arme kind van schrik en ontzetting beven. Toch begon zij, in weerwil van deze schrikbeelden, baar moeielijke taak en deed moedig al het moge lijke, om haren beminden vader te vinden. Maar te vergeefs; ondanks de beste pogingen gelukte bet haar niet en eindelijk ontzonk baar de moedzij barstte in een droevig weenen uit. Plotseling vernamen de nachtelijke bezoekers een stem, die sprak: Catharina, gij bebt een taak op u genomen, te zwaar om te vervullen!" Deze keek verwonderd op, maar bemerkte weder denzelfden soldaat, dien zij nu voor de vierde maal ontmoette. Hij vervolgde evenwelDie taak is te zwaar voor u, mijn kindkeer terug en ik zal morgen met eenige inwoners van Mariönburg, die hunnen pastoor zeker wel zullen herkennen, naar uwen vader zoeken en God geve, dat hij dan nog leeft 1" Neen!" antwoordde zij kalm, wat ik eenmaal begonnen ben, wil ik ook eindigen. Maar gij, mijn heel*, wien zoekt gij?" Luister naar mij, Catharina," hernam deze. »Ik ben maar een soldaat, maar op mijn woordgij verbaast mij. Dat gij niet de dochter van een een voudig man zjjt, is ougetwijfeldveeleer moet een generaal uw vader geweest zyn. Gij zijt thans buiten het kampniemand heeft u gezien. Daarom, vlucht Indien ge geld noodig hebt, hier is het »0, bet is de Hemel, die u gezonden heeft!" riep de oude Frederika van vreugde uit, terwijl zij het aangeboden geld aannam en zij ging voortCatha rina, weiger niet dit aan te nemen. Laat ons vluchten 1" Vluchten?" vroeg deze, wanneer ik mijn woord gegeven heb, het niet te doen? Beschouwt gij dat als niets, mijnheel*?" zoo wendde zij zich tot deu soldaat. Wanneer een man zyn woord geeft" sprak deze, is hij verplicht dat te houden. Maar het is van geen belang, als een meisje zooals gij, zonder naam en zonder afkomst, haar woord breekt. Bedenk wel, dat u een hard lot wacht, want in plaats van al de bekoorlijkheden der jengd le kunnen genieten, zult ge niets meer dan een arme slavin zijn. In allen ernst, mijn kind, vlucht Maar deze sterk in baar voornemen, antwoordde: •Ik weet niet, wat mij het noodlot brengen zal, maar wel, dat ik een kind ben zonder naam, doch al ligt mijn afkomst in het duister en al bezit ik ook geen naam, toch zal mij de Hemel bewaren, een slechte daad te volbrengen. En nu," zoo wendde zij zich tot de oude vrouw: laat ons verder gaan, ik gevoel mij thans sterker." Slot volgt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1