Zlllllk/IISIIII NIEUWSBODE. Zaterdag 3 October 1891. CATHARINA VAN RUSLAND. nieuwstudingex. FEUILLETON. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per poBt f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week., f 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6061. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 CtB.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Lfist van Brieven, geadresseerd aan onbekenden, over de le helft der maand September 1891: 1. Mej. D. Beusel, Rotterdam. Van Kerkwerve 2. J. A. de Geus, Leiden. Opneming van de Voetpaden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Ziekik'/.ee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in de aanstaande week van wege de gemeente eene Aljjemeeue opneming; zal worden gehouden van de VOETPADEN. Zierikzke, den 1 October 1891. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zieiukzee brengt ter kennis van Zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, dat de oefeningen met ongeladen schoktorpedo's in het Haring vliet nabij Hellevoetsluis zijn geëindigd. Zierikzke, den 2 October 1891. De Burgemeester, Cu. W. VERMEIJS. De toekomst van Indiê's geld- middelen^ De Indische begrooting is ingediend. In de Memorie van Toelichting wordt de toestand der Indische geldmiddelen //niet bevredigend" genoemd en daar de gewone middelen ongeveer 4 millioen beneden de gewone ontvangsten blijven en het niet te verwachten is, dat, zonder afdoende maatregelen, in dien staat van zaken verbetering zal komen, zal men de juistheid van die uitspraak wel toe stemmen. Desniettemin stelt de Minister op den voorgrond //als richtsnoer der te volgen financiëele politiek", dat, mogen voor het moederland uit Indië geen directe baten meer verlangd worden, van den anderen kant eene gezonde verhouding meebrengt, dat Indië zelfstandig in zijne uitgaven voorziet." Men zou geneigd zijn bij den eersten aanblik aan te nemen, dat hier het onmogelijke geëischt wordt, vooral wanneer men daarbij leest, dat op het gebied van bezuiniging gedaan is, wat men van uit de centrale bureaux vermocht en voorts, dat de eisclien der schatkist over het algemeen zwaar op Indiê's inheemsche bevolking drukken en weinig ruimte voor economischen vooruitgang laten. De Minister ziet echter kans zich uit die schijn baar onoverkomelijke inoeielijkheid los te werken en wel door tweeërlei soort maatregelen, die, in haar algemeene strekking, onvoorwaardelijk toe gejuicht verdienen te worden. De eerste dier maatregelen kenmerkt zich door zekere oorspronkelijkheid; wel is het kwaad, waar tegen de Minister wil optreden, niet onbekend, integendeel, van vele zijden herhaaldelijk aange toond, maar het middel, dat de Minister er tegen wil aanwenden, zagen wij althans tot dusver niet aan bevolen. Na, zooals wij boven opmerkten, gezegd te hebben, dat van uit de centrale bureaux wel niets meer te doen zal zijn ter bevordering van een zuinig beheer, zegt hij n.l.: //beproefd zal echter nog moeten worden eene enquête, ge leid door één man, berekend voor de taak en die zich geheel daaraan wijden kan, bevoegd zich met ieder college, met eiken persoon in aanraking te stellen en om, waar hij dit noodig acht, met eigen oogen te gaan zien; een enquête, die zich zou uitstrekken tot de geheele organisatie van ons bestuur, het geheele financiëel en materiëel beheer en ten doel zou hebben om te komen tot de kennis van al wat geconcentreerd, vereenvoudigd, besnoeid en in verhouding tot Indiê's financiëele krachten doelmatiger ingericht zou kunnen worden." Wij gelooven, dat de Minister hier niet alleen den vinger op een zeer wonde plek heeft ge legd, maar tevens het juiste middel tot genezing heeft aangewezen, mits het hem gelukke een man te vinden, die voor zulk een taak berekend is. Van de keuze van dien man hangt alles af; hij moet niet alleen een uitgestrekte kennis en een ruimen blik, maar tevens een krachtig, doortastend karakter bezitten en tegen de taaie, passieve kracht eener eeuwen heugende bureaucratische traditie opgewassen zijn Inderdaad is hier een man noodig. En vooral geen commissie! Zoo het al mogelijk blijken mocht meer dan één man te vinden, die de noodige eigenschappen in zich vereenigt, on mogelijk zal het wel zijn, twte,, zulke mannen tot samenwerking të brengen. Het eenig middel trou wens om in deze iets gedaan te krijgen is: iemand met de taak te belasten, die er niet tegen op ziet Gordiaansche knoopen door te hakken, maar dan ook iemand, wien men daartoe een zwaard in de hand geeft. Met groote belangstelling zullen wij het verder verloop dezer zaak volgen wij netnen in elk ge val reeds met genoegen kennis van 's Ministers plannen in deze; zij toonen, dat hij weet waar het hem schort en dat hij er niet tegen opziet eene koe bij de horens te vatten! Gelukt het op die wijze de uitgaven te ver minderen, dat is niet voldoende; de inkomsten moeten daarentegen toenemen. Ook daarvoor slaat de Minister o. i. den goeden weg in, door te be ginnen met aan de Indische financiën een hechter grondslag te geven. Dat doel wil hij bereiken door het voortbrengend vermogen van Indië te ver sterken en te dien einde tot ontwikkeling der hulpbronnen vereischte werken te ondernemen. In dien geest is reeds dadelijk 3,105,000 op de begrooting gebracht voor bevloeiingswerken en worden bovendien belangrijke uitgaven voor be vloeiingen in de Solo-vallei en voor verbetering der gemeenschapsmiddelen in uitzicht gesteld. Wij zouden zeggen: dat is ons uit liet hart gegrepen, maar hoe moet het met de financiën bij al die Klannen Al levert de vereenvoudiging, die de linister beoogt, eene belangrijke bezuiniging op; al werkt de mede in zijne plannen liggende decentralisatie in dezelfde richting; al gelukt het hem, om, zooals hij ook al voornemens is, spoedig de middelen te versterken, dat alles zal niet vol doende zijn om liet belangrijk tekort op de mid delen te dekken en nu zullen, al wordt voor de bedoelde werken geleend, de gewone uitgaven door rente en aflossing nog stijgen! Die opmerking is juist, maar vooreerst wijst de Minister er op, dat de uitgaven voor de bevloei- ingen //eene voldoende directe bate aan de schat kist zullen opleveren". Doch al ware dat niet zoo, dan zullen de in directe voordeelen groot zijn; dergelijke werken toch vermeerderen het voortbrengend vermogen van den grond en maken evenals de verbete ring der gemeenschapsmiddelen de welvaart algemeener en grooter, en hebben dus ten gevolge, dat de belastingen meer opbrengen, zonder de bevolking zwaarder to drukken. Zeer terecht mag de Minister derhalve zeggen, dat hij aldus aan Indiê's financiën een //hechter grondslag" geeft. Dat daartoe ook behoort het vergemakkelijken der gelegenheid voor Europeesch kapitaal, Europeeschen ondernemingsgeest, Europeesche kunde, bekwaam heid en volharding, om in Indië een ruim en voordeel brengend arbeidsveld te vinden, en dat dit ook op den duur èn tot bevordering der algemeene welvaart èn tot het ruimer vloeien der bronnen van inkomst voor de schatkist leiden zal, zij hier ter loops aangeteekend, omdat wij nog een ander punt meer opzettelijk hebben te be spreken. x- Men zal de tegenwerping makenwordt hier niet goed geld naar kwaad gesmeten? De dadelijk te doene belangrijke uitgaven staan vast en of zij in den vorm van indirecte baten de vereischte vruchten zal geven, blijft af te wachten. Eu op welken grond wilt gij dan voor Indië leenen, als nu de begrooting de rente en aflossing niet dragen kan, en de kans of zij dat eenmaal doen kan, nog zoo onzeker is? Onzeker is, naar onze zienswijze, de kans in gcenen deele. Wij zijn vast overtuigd, dat dit de eenige, maar ook de ontwijfelbaar goede en zekere weg is. oin Indië tot welvaart te brengen en .daar door ook 'de Indische geldmiddelen op d'eugde- lijken grondslag te vestigen. Maar, het zou o. i. verkeerd zijn, als men zich in deze aan over haasting schuldig maakte. Men moet zich den tijd gunnen om af te wachten, dat het zaad, hetwelk men nu uitstrooit, ontkieme, dat de jonge plant opwasse en vruchten zette, en eerst wanneer die vruchten gerijpt zijn, moet men zo willen oogsten. Wil men het doel te haastig bereiken, dan zou men zich in het geval kunnen brengen der vrouw die de kip slachtte, welke haar gouden eieren legde. Zij wilde de gouden eieren te spoedig bezitten en vond niets. Daarom moet men er o. i. niet tegen opzien, de leeningen te sluiten op naam van Nederland, en zal het wellicht noodig kunnen zijn, dat Nederland in den aanvang ook voor de rente en de aflossing zorge. Op den duur komt dat wel terecht, doch, al mocht dit niet het geval zijn, dan zouden wij ons niet hebben te beklagen, want in de dagen toen Indië overschotten leverde, heeft het Moeder land daarvan met alle vrijmoedigheid gebruik gemaakt om zijne eigen schulden te verminderen, en op breede schaal spoorwegen aan te leggen. Indien het Moederland dus nu aan Indië de midde len verschaft, tot zijne ontwikkeling noodig, zou dat nog niet meer zijn dan een eerlijk verschul digde wederdienst. Het zal daartoe echter niet behoeven te komen. De hulpbronnen van Indië zijn rijk genoeg om het in staat te stellen in zijn eigen behoeften te voorzien. Als maar de wagen daar eenmaal in de goede richting aan het loopen is gebracht, gaat hij verder van zelf, en dat wij de yoede richting volgen, als wij den weg inslaan, dien de Minister ons voorstelt te bewandelen, staat bij ons boven allen twijfel verheven. Rusland. Tengevolge van den in Rueland heerschènden hon gersnood, is in verscheidene Zuidelijke gouvernementen het rooven en moorden aan de orde van den dag. Vooral in don Kaukasus, heeft men daar veel onder te Ifiden. Troepen hongerig en bedelend volk trekken door de bosschen en loeren op de reizigers en over vallen dorpen, om naar hartelust te plunderen en te rooven. De omgeving van Jelisawatpol is't zwaarst getroffen. In de dorpen van die streek komen iederen dag rooverbenden met hun opperhoofden, vallen op de hofsteden aan, vormoorden de mannen, jagen de vrouwen weg en nemen dan bezit van alles. In de vorige week werden to Brody op die wfi«e twee familiën vermoord uit tien en twaalf volwassen mannen bestaande. Een bende van ongeveer vjjftig roovers viel ben aan en nam, na de 22 mannen neergesabeld en de vrouwen en kinderen verjaagd te hebben, alles wat hun slachtoffers in voorraad hadden in bezit en ver heugden zich daar ongestoord in, tot alleB was opgegeten. Daarop trok de bende verder. Den vorigen Dinsdag werd, op een uur afstand van Jelisawatpol, een diligence op klaarlichten dag door een troep roovers aangevallen. Ec zaten uitsluitend vrouwen en meisjes in. Daar de bandieten nagenoeg geen geld of kostbaarheden bg de ongelukkigen von den, werden zjj afschuwelijk mishandeld en later ver moord. Onder de bevolking heerscht groote ontsteltenis over deze voorvallen. Italië. Den 16en September 11. werd onder Poffabro Friaanco (Noord-Italië), zekere Maria Raman, 4$ jaar oud, na een ziekte van tien maanden overleden, be graven. Een half uur daarna beweerden verschillende personen gejammer en kreten in het graf te hebben gehoord en ondankB het verzet van den ambtenaar van den burgerljjken stand, die vergunning tot de begrafenis verleend had, werd de kist te voórschfiu gehaald en geopend. Men vond het lichaam in geheel andere houding dan toen het gekist werd, met opge trokken knieën enz. De bovenbedoelde ambtenaar en een kapelaan, die het had helpen kisten, worden gerechtelijk vervolgd. Frankrijk. Te Oourbevoie (Parijs) heeft een chirurgfin-majoor, Martin, in een wgnhuis met twee revolverschoten een tandmeester, Marthóni, vermoord. De chirurgijn was bfizonder bevriend met de vrouw van den tandmeester, die haar man, na het noódige uit de kaB te hebben medegenomen, had verlu'tende moordenaar is gevlucht. Duitschland. Boi'liju, 30 Sept. De Paus moest Woensdag onmiddellijk, nadat hg de groote mis gelezon had, op voorschrift van zfiu ljjfarts Ceccarelli iets versterkends gebruiken. Volgens de verklaring van den bekenden hoogleeraar Baccelli zou z. i. de toestand van groote afmatting bfi den Paus niet direct bezorgdheid behoeven te wekken. Leo Xfll kan nog verscheidene jaren leven doch groote inspanning, zooals die van gisteren, moet hjj vermgden. België. Bru&sel, 30 Sept. Vier arbeiders, werkzaam op het kerkhof, zagen omstreeks half twaalf generaal Boulanger naar het graf van Mad. Bonnemain gaan. Esn kwartier later viel het schot. Boulanger hield het pistool in zjjne hand geklemd. De kogel was dwars door het hoofd gegaan. Het lfik is naar het hotel van den generaal vervoerd. Brussel, I October. Heden avond wordt het ljjk van Boulanger gekist, op het bevel van den ge neesheer, wegenB de snel toenemende ontbinding. Uit Parfis zfin een aantal teekenaars en p'aotogr&fen alhier aangekomen, en van het uitwendige van de woning van Boulanger, van het kerhof van Eisene, van de graftombe van »mad." Bonnemain en van den generaal op zgn sterfbed worden schetsen en repro ducties genomen. Kapitein Driant, schoonzoon vau den generaal, heeft uit Tunis geseind, dat hjj wegens den verren afstand de begrafenis niet kan bjj wonen. De echtgenoote van den generaal, die stil te Versailles leeft, heeft op het doodsbericht niet geantwoord. Aan graaf Dillon is geen bericht gezonden kannen worden, omdat diens verblijf plaats onbekend is. De 86-jarige moeder van Boulanger, die met haren zoon samenwoonde, is nog onbekend met zgn dood; zjj meent dat hjj plotseling op reis gegaan ia en is geraakt, dat hjj geen afscheid genomen heeft. De oude vrouw, die kindscb is en o. a. nog altfid meent dat haar zoon minister is, beeft gisteren uit geraakt heid geweigerd iets te eten. Zjj vermoedt niet, dat in de kamer naast haar salon haar zoon op zijn dood bed ligt. Sedert een kleine 14 dagen heeft de generaal her haaldelijk van zelfmoord gesproken. Bjj zijne familie aan tafel deed hjj zich opgewekt voor, maar zoodra bjj weer alleen was, verviel hg terstond in droefgees tigheid. In de vorige week werd hg in zgno werkkamer door een kamermeisje verrast, juist dat hg een ge laden revolver aan het voorhoofd bracht; toen werd dus zjjn toeleg door een toeval verhinderd. De begrafenis zal burgerlijk zjjn en waarschijnlijk Zaterdag plaats hebben. De overledene heeft verzocht begraven te worden met het portret en den haarlok van mad. Bonnemain, die op zgn lgk gevonden zjjn. De akte van overigden is heden ochtend 11 uur opgemaakt door deu burgemeester van Eisene. Nederland. Amsterdam, 1 Oct. De Kroonprins van Italië is beden avond omstreeks half zes per extra trein van den Oosterspoorweg alhier aangekomen en heeft zgn intrek genomen in het »Doelent0tel". Voor den Prins zjja de vertrekken ingericht, vroeger door Prins Hendrik steeds betrokken. Beide zfiu gemeubeld met geel satgnen stoelen en prjjken met fraaie portretten van den vroegeren bewoner. Ook voor den Italiaanschen gezant bg ons bof, markies Spinola, zgn vertrekken GESCHIEDENIS (Vertaald uit het Mtngelech.) I. Het was een koude winteravond. Akelig gierde de wind door de boomen en de sneeuw viel in dichte vlokken neder. Haastig vervolgde daarom de oude pastoor Skovronski, na een bezoek aan zfin zuster afgelegd te hebben, die niet ver van Marten burg woonde, zfin weg en bereikte weldra den zoom van het bosch, dat in de nabfiheid zijner woonplaats lag. Doch wat deed hem daar op eens zfin paard in houden! Was dat niet bet hulpgeschrei van een kind, dat zfin oor bereikte? Terstond steeg bjj af en trachtte te ontdekken, vanwaar deze klaagtonen konden komen. Maar toen bjj niets vond, dat zfin vermoeden kon bevestigen en hij ook het angstgeschrei niet meer hoorde, meende hij, dat zfin gehoor hem bad misleid en reed daarom verder. Plotseling echter hield zijn paard, Biaska genaamd, op en noch liefkozingen, noch strenge aansporingen van zfin meester konden het trouwe dier bewegen, voort te gaan. Daar be merkte de oude man voor zich eene hoogte, met sneeuw overdekt en welke de oorzaak scheen te zijn van de ongewone handelwijze van zijn paard. Hij steeg nu ten tweeden male af en bemerkte tot zfin groote verbazing, dat die hoogte een in linnen ge wikkeld kind was. Voorzichtig nam hij het in zfin armen en wie beschrijft zfin vreugde, toen bij be merkte dat het nog leefde? Nauwkeurig onderzocht hfi nu, of zich niemand in den omtrek bevond, welke, door omstandigheden genoodzaakt, misschien dit kind hier had nedergelegd, ten einde hulp te zoekenmaar niet de minste aan wijzing vindende, die het verblfif van menschen aanduidde, zoo riep de eerwaardige grfisaard met. luider stemme uit: Indien gij, wien dit kind toe behoort, mij thans niet hoort, zoo ga in vrede; maar in naam van den goeden God verklaar ik, dat het mij een plicht zal zfin, voortaan dit kind als mijn eigen te beschouwen Toen besteeg de edele man zfin paard, wikkelde zorgvuldig het kind in zfin mantel en na een vluggeu rid kwam hfi, ofschoon veel later dan gewoonlijk, bjj zijn nederige woning aan. Lieve Hemel, mijnheer Skovronski!" klonk de stem van eene oude vrouw, die de teugels greep, toen hfi afsteegwat kan u toch zoo lang opge houden hebben Ik heb mij allerlei ongelukken voor den geest gekaalddat uw zuster Alexina ziek was, dat Biaska zfin poot had gebroken of dat gij over vallen was door de Kozakken »Neem dit kind, Frederika!" was het antwoord van den ouden man en hij legde het in hare armen. Verwondering deed haar voor een oogenhlik ver stommen, maar spoedig rolden haar een menigte vragen over de lippen. »Een kind, mijnheer? Een kind En waar hebt gij het gevonden Wat zullen wij er mede doen? Wie moet daar zorg voor dragen en wie zal het opvoeden?" »Gfi, Frederika was het antwoord van den ouden man, terwijl bij haar in huis volgde. >0, zie eens mijnheer!" riep deze uit, »welk een lief meisje het is. Zij kan nog slechts een jaar oud zfin. Zie eens, als zij hare groote, donkere oogen opslaat, met welk een verbaasden blik zjj rondziet!" De pastoor glimlachte en na eenige blokken op den haard geworpen te hebben, begon hij zfin een voudig avondmaal en verhaalde zfin oude dienst maagd, op welke wijze hfi het kind had ontdekt. Frederika vond het inderdaad vreemd, dat Biaska om die reden had geweigerd voort te gaan, maar Skovronski merkte aan, dat paarden een edel instinct hebben en dat, mochten zjj ooit op hunnen weg een menschelfik lichaam, hetzij dood of levend, ont moeten, zij dit nooit zullen aanraken. Op de vraag, welken naam men het kind geven zou, kreeg de pastoor een almanak en zeide: »Het is heden 25 November of Cathavina-dag. Wfi zullen haar daarom Catharina noemen." Frederika legde nu het kind ter ruste en spoedig daarna zocht ook de brave pastoor zfin legerstede op, om na een verkwikkenden slaap te trachten, iets naders omtrent het bestaan zijner vondelinge te vernemen. Hij hoopte dit doel bereikt le hebben, toen men hem den volgenden morgen mededeelde, dat een hoer, die in een huisje aan den zoom van het bosch woonde, des nachts door een geweldig leven was ontwaakt; een zwaar lichaam viel tegen zijn deur en daarna hoorde hfi een akelig gekreun. Maar de lafaard, te bang om te onderzoeken wat het was, bleef rustig liggen en vond bjj het aanbreken van den dag een dooden soldaat voor zfin woning. De pastoor begaf zich nu naar dien hoer en doorzocht de hut, waarin het Ifik gebracht was; doch het eeuige, wat hfi bij den ongelukkige vond, was eeu deel van een brief, waarin zinspeling werd gemaakt op: »de kinderen". Hfi vermoedde, dat de arme soldaat hfi deze strenge koude was overgekomen en het kind in de sneeuw bad nedergelegd in de hoop, daardoor de verstijfde ledematen te verwarmen. Hfi was toen naar de stad gegaan om bijstand, maar weldra begaven hem de krachten en bezweek hfi door kou en ellende. Skovronski liet het lijk op een behoorlijke wfize begraven en bewaarde zorgvuldig den onvolledigen brief, welke juist bjj de woorden: kinderen, lieve kinderen" geëindigd was. Maar vau dien tijd af zorgde hfi voor zfin pleegkind als een liefderijk adel en in dat huis, waar zoo veel liefde woonde, groeide de kleine Catharina in eenvoud en onschuld op. Jaren waren voorbijgegaan en C'athaiina, die in middels tot een aardige, flinke meid was opgegroeid, stond de oude Frederika bij ia het huishouden. Zij was het, die deu ouden man zfin leven veraange naamde en als des avonds zfin dagwerk volbracht was, zong zij voor hem met een zachte, volle stem de schoonste liederen. Ongestoord waren deze jaren in vrede en zoet geluk voorbij gesneld en had niet een zware ziekte haren weldoener aangetast, waar aan hij bijna bezweek, dan ook zou niets die geluks zon hebben kunnen doen verdwijnen. Maar toen was haar jeugdig hart met smart vervuld; niets troostte haar dan de gedachte, den kranke bij te staan eu juist toen was het, dat zij door de innige liefde, welke zij voor den ouden man koesterde, een be drevenheid toonde, welke haar zelfs de taak van ziekenverpleegster niet te zwaar maakte. Met op offering van alle9 wijdde zij zich geheel aan het ziek bed en niets kon haar geluk verhoogen, toen de brave pastoor van zfin ziekte genas en zich weer evenals voorheen met alle liefde aan de opvoeding van zfin pleegkind kon wijden. Maar, helaas bun geluk was slechts van korten duur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1