ZÏERÏKZEESCIIE NIEUWSBODE. Dinsdag 8 September 1891. ADVERTENTIE!». MATINEE, Hotel KLOET. Groot Concert der Marburger Kapel. Eene zwarte Merrie, Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6050. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend NIEUWSTIJDINGEN. Nederland. Nijmegeu, 4 Sept. Donderdagavond werd de kermisvreugde alhier op zeer onwelkome wjjze verstoord door een allerhevigste donderbui, 't Was den geheelen dag warm geweest, des avonds werd 't benauwd en reeds dadelijk toen het donker werd, zag men nu en dan het Rchyusel van bliksemstralen tegen den zwarten hemel. Negen uur kwam de eerste bui, doch een uur later brak de groote bom los, en viel plotseling de regen als bjj emmers uit den hemel; zware hagelsteenen, sommige zoo groot als duiveneierenmengden zich daartnsschen, terwjjl naar alle zijden de bliksemstralen het luchtruim doorkliefden en de donder als 't ware zonder ophouden voortrommelde. Op de kermis was het een algemeen souve qui peut; een ieder vluchtte in koffiehuizen of bij particulieren, terwjjl in kramen en spellen in allerjjl de lichten gedoofd en de zeilen neergehaald werden. In den schouwburg kon men de acteurs niet meer verstaan en was men dus genoodzaakt het scherm te laten vallen en de voorstelling eenigen tijd te staken. In den circus daarentegen ging de voorstelling onge stoord voort hoewel de stallen onderliepen en de paarden tot aan hunne knieën in 'fc water stonden. Ia >Cifé Suisse," waar velen een veilige schuilplaats ge zocht hadden, bleek het dak van den wintertuin niet bestand tegen de groote massa regenwater, weldra scheidde een formeel water-gordijn den wintertuin van de zaal. In de benedenstad liepen vele kelders vol. Als een staaltje van de hoeveelheid water, die gevallen ia, kan dienen, dat in een oogenblik onder aan de Hezelstraat het water 25 c.M., en in de Boddelstraat 40 c.M. boven de trottoirs stond. Da Hout- en Hezelstraten waren in snel vlietende riviertjes herschapen. 's Hertogeubosch5 Sept. Jammer genoeg, werden de ongeregeldheden heden avond weer hervat. Een troep straatjongens, waarbij zich allengs anderen van dezelfde soort en ook volwassenen aansloten, zoodat het getal veilig op 1000 kon worden gesteld, trok, de bekende liedjes zingende, verschillende straten door. Aan de Paradeplaats en in de Kerkstraat werden een aantal gaslantaarns stuk geworpen en verdwaalde ook een en andermaal een steen in de ruiten van particuliere woningen. De burgemeester, de procureur- generaal en de officier van justitie waren op het eerste gerucht op het bureau van politie aanwezig. Toen de zingende menigte de Groote Markt bereikte, zag zij eensklaps eene sterke politiemacht, versterkt door maréchaueées, voor zich. Met een flinke stem, die over de markt weerklonk, werd het volk gesom meerd uiteen te gaan. Dit maakte indruk; men begreep, dat er niet langer viel te gekscheren. Het gezang werd onmiddellijk gestaakt en men droop stilletjes af. De orde werd verder niet gestoord. Te betreuren is het, dat het verbod van samen scholingen niet beter wordt gehandhaafd. Iadien de politie in den beginne de kwajongens (want deze spelen den boventoon) belette zich op straat in troepen te vereenigen en in het algemeen aan het publiek gebood te circuleeren en niet stil te blijven staaD, zy zou zich later op den avond niet zoo licht tegenover een troep van meer dan 1000 man geplaatst zien. Botterdam, 5 Sept. Op het emplacement van de Baageche stoomtram Hollandsche Spoor, station Strand, had dezen ochtend het volgende plaats. Een trein, die te 8 uur van het station naar 's-Hage vertrok, en reeds eenige vaart had, kwam in botsing met eene rangeer-machine. Deze, zoowel als de machine en de rytuigen van den trein werden beschadigd, maar de reizigers kwamen met den schrik vry. Een con ducteur, die het gevaar van botsing bemerkte, sprong van een der balkons en brak door den val zjjn rech terbeen op twee plaatsen. Den gekwetste werd spoedig de eerste heelkundige hulp verleend, waarna by per brancard naar het zie kenhuis te '8 Hage werd overgebracht. Temenden, 5 Sept. Door een onbekende is aan de vry willige brandweer alhier een gift van 50 geschonken. In eene buitengewone zitting van het kantongerecht alhier, is de nieuw benoemde griffier, mr. A. W. van E verdingen, na alvorens door de rechtbank te Middelburg beëedigd te zjjn, geïnstalleerd. Tegenwoordig waren de kantonrecbter-plaatsvervaDgers en de waarnemende griffier. De heer rar. Kloppenburg, kantonrechter, herdacht in zjjne rede den vertrokken griffier, mr. Coenen van 's Gravensloot, en hoopte dat de goede verstand houding, die steeds tusschen allen, die in betrekking hebben gestaan tot het kantongerecht, ook thans zal worden bestendigd. De uitslag van de herstemming voor een lid van den gemeenteraad te Axel, ter voorziening in de vacature De Feyter, is, dat gekozen werd de heer M. A. Smies (a.) met 129 tegen J. C. Verbrugge (1.) met 115 Btemmen. 251 van de 318 kiezers hadden aan de stemming deel genomen. Middelburg:, 4 Sept. Heden morgen werd in het Droogdok «Prins Hendrik" alhier gezet de gister uit New-Castle langs Ylissingen binnengekomen schroef stoomboot «Citta di Yenezia" om te worden onderzocht voor de Rotterdamsche Lloyd, die het schip, dat blykens zyn naam van Italiaansche afkomst is, denkt over te nemen. Het reusachtig gevaarte dat, nog grooter dan de kolossale mailbooten, een lengte heeft van 377 Eng. voet, en nauwelijks in 't dok kan, dat 410 Eng. voet lang is, levert met zyn keurig tuigage en statig ver sierd dek een schoon gezicht op tussohen zyn ongewone makkers de boomen en huizen van den Dam. Baarland. De heef J. Priem, wethouder dezer gemeente, heeft ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Goes, 5 Sept. Hoe dringend noodig het is, een enkele maal een onderzoek in te stellen of te doen in stellen naar den toestand van spijkers, krammen of schroeven, waaraan spiegels, schilderyen, boekenrekken enz. bevestigd zyn, bleek dezer dagen toen, tot groote ontsteltenis der bewoners, in een der kamers van eene aanzienljjke woning, midden in den nacht met vreeslyk geweld een groote spiegel tegen den grond sloeg. Natuurlijk was de spiegel totaal verbryzeld. Bjj onder zoek bleek, dat de kram in den muur was doorgeroest. De heeren Munich en van Langeraad zjjn voor gedragen ter benoeming tot tweeden luitenant by de dd. Schuttery. Gedurende de kermis heeft zich hier een jong- meusch van 24-jarigen leeftyd aan verschillende op lichteryen schuldig gemaakt. Zyn vader, kolonel by het Nederlandsche leger, is het vorige jaar overleden. Bedoeld jongmensch is door de politie naar de gevangenis te Middelburg vervoerd. Een goede buurvrouw is veel waard. Yrouw G. had ook zoo'n goede buurvrouw, zoo goed dat buur vrouw haar den besten rok leende dien zy bezat; vrouw G. moest n.l. op eene begrafenis of zoo iets. Maar aan alle goede dingen komt een einde, ook aan het geduld van buurvrouw. Deze eischte haar kleedingstuk terug en vrouw G. gaf haar eindelyk het lommerdbriefje van den rok. Natuurlyk was buurvrouw daar niet mee tevreden; procesverbaal volgde en vrouw G. zal de volgende week wel veroordeeld worden wegens misbruik van vertrouwen. Wat nu het treurige in deze zaak is, dat de goed hartige arme stakker haar kleedingstuk niet uit de bank van leening kan terugkrygen zonder het daarop voorgeschoten geld met de rente te betalen. Als er bepalingen konden gemaakt of maatregelen genomen worden om in dergel jjke gevallen do voorwerpen in kwestie aan de rechtmatige eigenaars terug te geven, zouden vele overtredingen spoediger ontdekt kunnen worden. Nu oordeelt men immers, en vaak niet ten onrechte, het helpt my toch niet of ik er de politie inroep, en laat de zaak op haar beloop. De kermissen gaan achteruit en in zeker opzicht kan ik dat oordeel onderschrijven. Eenige jaren geleden n. 1. bracht de kermis geregeld eenige nieuwe kermis deunen mee. Deze mochten nu meer of minder mooi zijn, een feit is het, dat het volk er het geheele jaar op teerde. Die liederen werden in huis, op straat by feesteljjke gelegenheden gezongen, tot een volgende kermis een nieuwen voorraad bracht, die de oude liederen onbarmhartig verdrong. En de oude moesten al heel populair zyn, wilden ze het van de nieuwe winnen. Enkele dier liederen hebben heel wat kermissen overleefd en zich "by menschen van middelbaren leeftyd tot op onzen tyd gehandhaafd. Ea tegenwoordig is het kermisgezang een ergelyk brullen en tieren langs de straat, waaraan het zonde zou zyn den naam van »zingen" te geven. In dit opzicht zyn de kermissen werkelyk achteruit Ierseke, 5 Sept. De verzending van oesters begint gewoonlyk met de maand September, ofschoon Engeland meestal in Augustus al begint te vragen. Daar de voorraad zoo gering is, schynen de oester kweekers niet veel haast te maken met den verkoop, althans het zjja nog maar kleine hoeveelheden, welke verzonden worden. Naar wy vernemeD varieeren de pryzen van 75 tot 85 gld. Voorzeker een mooie prys 1 Als nu de verkoopers maar wyzer zyn dan in vorige jaren, dat wil zeggen, wanneer ze dit seizoen maar samen spannen om Diet voor minder af te leveren. Er is nu weinig voorraad, dus als nu de pryzen weer beginnen te dalen, dan zal de oogst erg min zyn. Ongelukkig is by velen geldgebrek de oorzaak, dat ze voor minder prys leveren. De groote maatschappijen kunnen dit echter verhoeden; laten zy de kleinere heipen door zelf de oesters te koopen, dan wordt zeker de markt niet bedorven tegenover het buitenland. Ook zouden de groote maatschappijen wijs doen om de afnemers op taak te stellen, byv. die er 5000 vraagt, krijgt er 3000 enz., want als ieder de volle aanvrage aflevert, dan is met Januari of vroeger de geheele voorraad op. Haast behoeft men niet te maken, men zal toch vroeg genoeg den bodem vinden. En niet alleen zal dit seizoen nadeelig zyn, doch ook van de volgende jaren is weinig te wachten. Wordt nu dit seizoen alles verkocht, dan zal er voor 1892/93 bijna niets overschieten, en 1893/94 nog minder. Voor de daaropvolgende jaren moet'dan de broedaanslag van dit jaar dienen. Die broedaanslag zoowel op pannen als op schelpeD is verre beneden middelmatig en boven dien erg klein in vergelijking met vorige jaren. Voor en al eer dit beetje kleine aanslag in het vat kan, zullen we elkander nog dikwylB een gelukkig nieuwe- jaar kunnen wenschen. Dat er van de boorden der Schelde voor dien tyd nog wel eenige jeremiadische klanken zullen opgaan, die wel tot in den Haag zullen gehoord worden, is zeker te denken en te vreezen. Duivendyke, 7 Sept. De-voordracht voor onderwijzeres aan de openb. school alhier bestond uil: No. 1 Mej. C. C. van 't Hof te Renesse; No. 2 Mej. H. C. J. P. Esink te Middelburg; No. 3 Mej. T. J. H. Wynne te Middelburg; No. 4 Mej. M. J. (3. Westerburger te Middelbu-g. Heden is door den gemeenteraad benoemd No. 1 Mej. C. C. van 't Hof. Zierikzee, 7 Sept. Reeds meermalen deelden wy een en ander mede, over de vervolging, die de Israëlieten in Rusland hebben te verduren. Vele pogingen zyn reeds in het werk gesteld om hun lot althans dragelyk te maken. Thans heeft de Alliance Israélite Universalis" afd. Nederland zich deze zaak aangetrokken en eene circulaire met een bygaande inteekenlyst verspreid, die ook te dezer stede zal worden aangeboden. De hoofdzaak dezer circulaire is: >Het Nederlandsche Comité en deVoorzitters der onder scheiden afdeeliDgen der «Alliance Israélite Universalis" in ons vaderland, nemen de vryheid Uwen geldeljjken steun in te roepen voor de thans zoo zeer geteisterde Joden in het Russische rjjk. Zy stellen zich daarby niet in de eerste plaats voor een fonds te» vormen, om Russische Israëlieten, die op hun doorreis naar N. of Z.-Amerika, eenigen tyd in ons land verwjjlen, korter of langer tyd te onderhouden; zoo iets iB in vele ge vallen niet noodig, terwjjl de voorspiegeling van zoo danige hulp bedenkelijke gevolgen zou kunnen hebben. Evenzeer zjjn zy huiverig reeds nu op eenigerlei wjjs de landverhuizing aan te moedigen. Voor en aleer de onderhandelingen door Baron Hirsch en andere ver mogende menschen vrienden te dier zake aangevangen, tot een bevredigend resultaat hebben geleid, bestaat er alle gevaar dat de landverhuizing voor de ongelukkige vervolgden niets dan bittere teleurstelling baart. Een steeds wassende stroom van behoeftige emigranten te helpen, zou onze krachten verre te boven gaan; de emigratie aan te moedigenzou noodlottig worden voor hen, wier ondersteuning men beoogt. Daarom meenen de ondergeteekenden, zich in hoofdzaak aan sluitende bjj eene circulaire van het Comité Central te Parjjs van 1 dezer, in de eerste plaats de bjjeen te brengen gelden te moeten aanwenden, om het lot te verzachten dergenen, die zich in hun tegenwoordige woonplaatsen bljjven ophouden of gedwongen worden zich, veelal van al hunne bezittingen en inkomsten beroofd, naar andere deelen van het Russische ryk te verplaatsen." Wy weten wat men zal hooren: «wederom eene collecte?" doch wy- vertrouwen dat de ingezetenen van Zierikzee c.a., die zich steeds op zoo gunstige wjjze voor de Israëlieten doen kennen, dit ook thans niet zullen verloochenen en hier herinneren wjj ten slotte aan de zoo schoone woorden van wjjlen Mevr. Estella HjmansHerzveld, in haar «Weldoen". Wie 't oor sluit voor 't klagen van ramspoed of pjjn, Hy miskent onze roeping, ons streven, Want de liefde is de grondtoon van 't leven; Hoe zoet ook den armen 't ontvangen moog zyn, 't Is eindeloos zaalger te geven. En daarom vraag niet, in wat tempelwand, De gave neergljjdt uit die kleine hand; Vraag niet wat eeuw haar licht schoot door die bogen Alsof de leer van deze of gene kerk, De geest des tyds, niet liefdes alvermogen Had voorgezeten by dat liefdewerk. Eén is de menschheid, ééa in 't schoone en goede, Eéa is de liefde die 't gelooven leert, Welk ook het altaar zjj, waarvoor ge, ljjdensmoede Of innig dankend, neerknielt en vereerd, Eéa oog straalt over alle tempeltinnen, Eén woord ruischt overal; in Domkerk of Kapel, Moskee of Sjnagoge: «Uw God zult gy beminnen, En hebt Uw naasten lief, en doet Uw naasten wel". De collecte voorde scholen met den bjj bel brachten dit jaar op te: VlissiDgen ƒ322.14; Zierikzee/71.64l/9; Oostburg met Zuidzande ƒ146.43 en Middelburg ƒ292.06'/,. Op de derde nationale hondententoonstelling te '8 Gravenhage zjjn o. a. bekroond in rubriek jachthonden, ter oplaistering, met een zeer eervolle vermelding «Duchesse II", pointer, teel, met een 3en prys, groote bronzen medaille «Erika", A, pointer, teef, 2en prys zilveren medaille «Duchesse de Zierikzee", pointer, teef, allen eigendom van den heer J. C. van der Lek de Clercq te Zierikzee, met een zeer eervolle vermelding «Shot/ IerBche Setter, reu, eigendom van mr. J. Lechner te Zierikzee, met een len prys vermeil medaille «Matte A", Iersche Setter, reu, eigenares mevr. C. H. van der Lek de Clercq geb. van Rappard te Zierikzee, met een le en eereprijs en 4e prijs, pointers, setters, griffons en langh. Daitsche staande honden, eigenaar Th. v. d. Lek de Clercq le Haamstede. Benoemd tot onderwjjzer te Delft dhr. J. K. Brouwer te Nieuwerkerk. Door den raad der gemeente Hoofdplaat is een adres aan de Provinciale Staten van Zeeland gericht, strekkende om Hoofdplaat op te nemen onder de plaatsen, waar de booten van den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde aanleggen. Het adrës steunt o. m. op de volgende gronden: Dat Hoofdplaat de eenige havenplaats aan de Wester schelde is, die niet is opgenomen onder de aanlegplaatsen der stoombooten, voor rekening der provincie op ge melde rivier varende of door de provincie gesubsidieëerd wordende dat het billjjk is om ook Hoofdplaat onder deze aanlegplaatsen op te nemen, daar er zich geene tech nische bezwaren tegen verzetten, wanneer de booten het vaarwater van Breskens bevaren dat de drukte aan de haven van Hoofdplaat, waar jaarlyks meer dan 400 schepen binnen komen, en aan het telegraafkantoor, waar jaarlyks meer dan 1300 telegrammen verzonden worden, met de zekerheid, dat het personenvervoer van en naar het oosteljjk deel van het voormalig 4e district zich over Hoofdplaat zal bewegen, waarborgen opleveren, dat van de Btoomboot- verbinding een ruim gebruik zal worden gemaakten dat er op goedkoope wjjze eene rechtstreeksche ver binding tusschen het westelyk en het oosteljjk deel van Zeenwsch-Vlaanderen zal tot stand komen. Het is te hopen, dat de Staten er goedgunstig op mogen beschikken. Met het oog op den tegenwoordigen toestand is men boms haast geneigd de verzuchting van B lumgarten te slaken Das nahe Rettungsufer im Gesichtel Dort liegt'sl Ich kann's erreichen mit den Augen, hinüberdringen kann der stimme Schall und musz hier liegen, hilflos, und verzagen In de gemeente Nieuwe Tonge is men onlangs naar men schryft bjj het plaatsen van eene afheining op den djjk tusschen den NoordlaDdschen en den Klinkerlandschen polder, even ten zuiden van het dorp (behoorende tot de oude heerlykheid Grjjsoord) op het oosteljjk talud van den djjk, op eene diepte van ongeveer 1 M., gestuit op een jjzeren voorwerp, waarin door veel krachtsinspanning met een der te plaatsen palen eene opening is ontstaan, waarbjj bleek, dat het eene jjzeren kist was, waarin een geraamte of althans menschenbeenderen. Men heeft door de ge maakte opening uit de kist één been te voorscöyn gehaald, dat. (volgens opgaaf) van een zeer groot mensch moet afkomstig zyn; 'tis dadeljjk weer in de kiBt geborgendaarna is alles weer met aarde bedekt zonder eenige verdere opgraving te doen. Van eenige begraving daar ter plaatse is niets bekend. Zierikzee, 7 Sept. Naar wjj vernemen zal gedurende de aanstaande kermis in de Concertzaal alhier optreden een geheel nieuw gezelschap, onder directie van den heer G. Stroober, die in het Kurbaus te Scheveningen en in het Cirque te Rotterdam met dit programma een grooten roem heeft behaald. Het geheel belooft bepaald iets nieuws. De Con certzaal zal alzoo wederom wel een druk bezoek ten deel vallen. Door de kiesvereeniging «Nederlanden Oranje" te Amsterdam is mr. Th. Heemskerk candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De radicale kiesvereeniging «Amsterdam" aldaar candideerde jhr. Tindal. De centrale liberale kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Hoorn heeft den beer P. B. J. Ferf candidaat g6steld voor de Tweede Kamer. Het stoomschip «Dubbeldam", der Nederlandsch- Amerikaan8che Stoomvaart-Maatschappjj, heeft op reis van Amsterdam naar New-York op een wrak gestooten en is met schade aan het roer te Plymouth binnen- geloopen, waar het schip gedokt zal worden. Naar aanleiding van het bericht in de Standaard, dat de poging der handelsreizigers, om verbetering te krjjgen in de nieuwe, voor hen zoo hoogst ongunstige regeling der abonnementstarieven bjj de staatsspoor wegen, op weg is om tot eene goede oplossing te komen, zegt net U. D., dat de mededeeling, die het, omtrent den uitslag van het onderhoud met den heer Cluysenaer ontving, minder stellig was-, de directeur-generaal zou de zaak nader overwegen. Ter voorbereiding van de herziening der kieswet zjjn door den minister van binnenlandsche zaken, door tusschenkomst van de Gedep. Staten der provinciën, van de gemeentebesturen en van de besturen der instel lingen van weldadigheid opgaven gevraagd van het getal mannelyke personen, Nederlanders, niet beneden 23 jaar, die in 1890 onderstand hebben genoten van een gemeentebestuur of van eene instelling van wel dadigheid, alsmede van het getal der daaronder begrepen hoofden van huisgezinnen en alleenloopende personen. Naar Be Eclio verneemt, ie door eenige philantropen een som gelds bijeengebracht, om een aantal Neder landers, die in Argentinië gebrek ljjden, naar Holland terag te voeren. Naar men aan het blad verder mededeelt, moet reeds een transport van die ongelukkigen onderweg zjjn, en zullen weldra meerdere volgen. Als een staaltje van Friesche koppigheid wordt het volgende medegedeeld: Te Donkerbroek staat een best gezond paard nu meer dan 18 jaren op stal, zonder van de plaats te komen. Het dier heeft nog nooit werk verricht. De eigenaars, twee bjj elkander inwonende broeders, hebben zegt men voor ongeveer 18 jaar over dit paard woorden gekregen, 't Is toen op stal gezet, 't wordt behoorlyk gevoederd en 't staat er nog. Er wordt in huis nooit over gesproken. De vrouw van een straatwerker te Voorschoten die reeds tweemaal een tweeling kreeg, beviel op den verjaardag der Koningin van drie flinke jongens. In vier jaar tyds werd dit echtpaar met 7 kinderen ge zegend. Het heeft er nu elf. Het is deze maand dertig jaar geleden, dat de opstand uitbrak van de Zwitsersche soldaten, in gar nizoen te Samarang, welke opstand zulke schromeljjke gevolgen had kunnen hebben, niet alleen voor genoemde stad, maar voor geheel Java. Dat deze vreeselyke gevolgen voorkomen zyn, dat de opstand in zjjne geboorte zjj het ook ten koste van vele menschenlevens gesmoord is, moet, naar het U. D. in herinnering brengt, hoofdzakelijk worden gedankt aan den moed, het beleid en energiek op-reden van den tegenwoordigen commandant van het kamp te Zeist, generaal-majoor H. J. P. Hennus. Het onweêr van de vorige week. Toen heerschte er boven Arnhem een zeer zwaar onweder, dat uren lang aanhield en vergezeld ging van zulke zware regens, dat vele straten blank stonden en verscheidene kelders zyn ondergeloopen. Vrijdagochtend zag men op vele plaatsen pompen, om het water te verwjjderen. In de lage gedeelten van Klarendal, heeft het met groot geweld van den Musschenberg stroomende water veel echade aangebracht. Een kwartier lang hagelde het Donderdagavond stukken jjs, zoo groot als flinke knikkers en kleine duiveneieren. Deze ijskogels waren meerendeels veelhoekig en hadden eene witte kern. Daar er weinig wind was, vielen ze gelukkig recht naar beneden, anders ware er zeker geen ruit op het westen heel gebleven. Vermelding verdient nog, dat reeds vóór zeven uur het onweder begon te half negen, na eerst boven Njjmegen te hebben gewoed de vele eenden in de Lauwersgracht een verbazend gekwaak aanhieven; zy waren bijzonder onrustig, vlogen van den eenen kant der gracht naar den anderen, richtten zich in het water op; in het kort, gevoelden blijkbaar, dat er iets zeer abnormaals in de lucht was. Men schrijft uit Tilburg Donderdagavond, van 7 tot 8\/2 uur, woedde boven deze stad een zoo hevig onweder, dat men zich de weerga daarvan nauweljjks herinnert. Nadat het onweer een kwartier zonder ophouden gewoed had, ontlastte zich een stortregen. De bui ging van het Z.W. naar het N.O. en was ook van hagel vergezeld. Te Deventer brak denzelfden avond ongeveer half negen een hevig onweder Iob, vergezeld van een gewel digen stortregen en hagelslag, die ruim een half uur aanhield. Er vielen stukken jjs ter grootte van een stuiter. Het onweer duurde tot ongeveer 12 uren in den nacht. Onophoudelijk doorkliefden bliksemstralen de lucht. De meeste straten liepen onder en waren voor een groot deel onbegaanbaar. Men meldt uit Sittard: Het andera zoo stille spoorwegstation alhier was Donderdagavond tjjdenB het onweder het tooneel eener buitengewone drukte. De oorzaak was dat de reizigers van trein 288 zich ODgeveer een uur in het station moesten ophouden, ten einde de binnenkomst van een met dezen trein alhier kruisenden goederentrein af te wachten, die wegens den feilen wind en het hevig onweder tusschen Susteren en Sittard staan moest bljjven. De goederentrein moest in twee gedeelten worden afgehaald. Dank zjj bet kalme optreden van den dienstdoenden stationschef liep alleB in de beste orde af. Donderdagavond is onder Hoogeveen eene boerderjj door het inslaan van den bliksem afgebrand. Het hoornvee kon worden gered, doch de geheele voorraad koren en hooi, 10 varkens en nagenoeg de geheele inboedel is door het vuur vernietigd. Een en ander was verzekerd. Te Enschedé sloeg Donderdag avond in een tweetal huizen de bliksem in, waarbjj in het eene een oogen blik brand ontstond, terwjjl van het andere het dak beschadigd werd. Donderdag avond sloeg te Vechel de bliksem in een schoorsteen, welke verbryzeld werd zonder verdere schade of brand te veroorzaken. Het onweder hield aldaar drie uren aan. Gedurende het onweder dat Donderdag avond van 7 tot 11 uren te Oojjen woedde, sloeg de bliksem in de bouwhoeve, bewoond door W. van Sinderen en R. Remnits. In een oogenblik stond het geheele dak in lichte laaie en was er aan blusschen niet te denken, liet gebouw brandde geheel uit, terwjjl eene geit, twee varkens, een hónd en "eenige kippen in de vlam men omkwamen. Van de inboedels is nog een en ander gered; beide, alsmede het huis, zjjn verzekerd. Door het noodweer werd de klok niet geluid en kwam ook de brandweer niet te voorschijn. Verder verneemt men, dat d9 gemeenten Moergestel, Oorschot, Ves8em, Hoogeloon en Beuzel weder door eene hagelslag geteisterd werden. Te Gemonde is de bliksem geslagen in de boeren hofstede van Theodorus van Kempen. Het huis brandde totaal af. Alleen het vee werd gered. Te Apeldoorn is achter het koninklijke park de bliksem geslagen in het huis van den kastelein M. Alles, ook bjjoa de geheele inboedel, ging in vlammen op. Alles was verzekerd. Het kamp van Zeist werd door een soort wolkbreuk in een grooten modderpoel met tal van kleine vjjvers veranderd. Onder Terwolde sloeg het onweder in de boeren hofstede van Arends, die geheel afbrandde. KERKNIEUWS. Ü8. J. F. L. Müller, pred. bjj de Herv. Gem. te Zie rikzee, staat op het drietal te Dokkum. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Bruinisse, door ds. A. ten Have te Polsbroek. CORRESPONDENTIE. G. te S. De wjjzen weten hun tyd; de dwazen haasten zich. (Naar Salomo.) DIENST Zierikzee en Rotterdam EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. September 1891. Van Zierikzee: Woensd. 9 'smorg. 7,20 u. Vrijdag 41 7,20 Zondag 13 8,15 Van Rotterdam: Dinsd. 8 's morg. 10,45 u. Dond. 10 10,45» Zatcrd. 18 6, Verminderd Passagierstarief. Enkele reisRetour 3 maanden geldig 2de Klasse f -,50. f -f? lste Klasse - 1,25. - 2, Salon - 1,50. - 2,50. De Directeur, A. ran GASTEL. Heden overleed mijne innig geliefde Echtge- noote Vrouwe JACOMINA van VRIJBERGHE, na eene zeldzaam gelukkige Echtvereeniging gedurende bijna 44 jaren. Jhr. L. M. SCHUURBEQUE BOEIJE. Den Haag, 4 September 1891. Volstrekt eenige kennisgeving. Heden overleed tot onze droefheid, onze ge liefde- Aanbehuwdzuster Vrouwe JACOBA SCHUUR BEQUE BOEIJE, geb. van Vrijberghe. Jhr. Mr. M. J. SCHUURBEQUE BOEIJE. Mevrouw de Douairière W. C. J. SCHUURBEQUE BOEIJEvan Dongen. Zierikzee, 4 September 1891. Heden morgen ten 8% uur behaagde het de Heere van leven en dood, na een smartvol lijden van 57a maand van onze zijde weg te nemen, onze innig geliefde Moeder en Beliuwdmoeder PIETERNELLA MARIA QUIST, Wed. Jan Quist, in den ouderdom van 78 jaar en 7l/2 maand, diep betreurd door hare Kinderen, waar zij de laatste levensjaren mocht slijten en rusten van haren onvermoeiden arbeid. Hoewel wij haar droevig nastaren, hopen wij toch Gode te^zwijgeD, die geen rekenschap geeft van Zijne daden. J. A. QUIST. L. QUIST—v. Putten. Herkingen, A September 1891. Heden den 4 September overleed te Herringen, onze Moeder PIETERNELLA MARIA QUIST, Wed. Jan Quist, in den ouderdom van 78 jaar en circa 8 maanden. J. QUIST. W. QUIST, geb. de Witte. Kerkwerve, September 1891. Den 4en September overleed te Herringen, onze waarde Moeder, gehuwd- en Grootmoeder PIE TERNELLA MARIA QUIST, Wed. Jan Quist, in den ouderdom van 78 jaar en 7 maanden. C. van den HOEK. M. J. van den HOEKQuist. Brouwershaven, 7 September 1891. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Heden overleed na een langdurig, doch geduldig lijden, onze veel geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader JOHANNES FOLMER, in den ouderdom van ruim 54 jaren. Namens de Familie, Wed. JOH. FOLMER—van As. Noordgouwe, 5 September 1891. De Familie van DUKE betuigt haren har- telijken dank voor de talrijke bewijzen van be langstelling op 3 September ondervonden. Zierikzee, 6 September 1891. Gedurende mijne afwezigheid gelieve men zich te wenden voor Kantoorzaken tot Jhr. Kr. J. W. D. SCIHJUBBEaUE BOEIJE te Zierikzee, daartoe gevolmachtigd. Jhr. W. M. II. DE JONGE. Zierikzee, 7 September 1891. Notaris WAGTHO, zal op Vrijdag 11 September a.s., 's voormid dags van 11 tot 1 uur, in de Herberg van D. HEIJBOER te Sfc.-Annaland, zitting- houden. De Omnibus „Voermansonderneming" StavenisseSt.-Annalandzal voor- loopig alleen rijden Dinsdag en Zaterdag. De Administratie. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van he» Waterschap SCHOUWEN, DOET TE WETEN: Dat van heden af gedurende 14 dagen op's Land*- kamer te Zierikzee, voor Ingelanden ter inzage zijn gelegd a. de rekening: van liet Water schap over 1890 en t>. de rekening van liet Reserve» londs over 1890. Van beide zijn tegen betaling der kosten afschriften' verkrijgbaar. Zierikzee, 7 September 1891. J. SCHALKWIJK, waarn.11 Voorzitter. D. van der VLIET, Ontv.-Griffier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Tholen maken bekend dat de gewone Jaarmarkt of Kermis alhier, zal aanvangen op Donderdag: 84 Sep tember 1891 en eindigen op Dinsdag: 89 September d. a. v.; dat de Kramen, Teoten, Caroussels, enz., niet mogen worden opgeslagen vóór Maandag: den 81 September e.lr. en zullen moeten afgebroken en weggeruimd zyn op Donderdag: den 1 October 1891; dat bjj de aanvrage voor het plaatsen van Caroussels moet zjjn gevoegd een inschryviDgsbiljet, hetwelk vóór of op IS September a.s. bjj den Burgemeester moet zjjn ingediend. (Er zullen slechts twee Caroussels worden geplaatst); en dat aanvragen voor bet plaatsen van Kramen, Tenten enz., uiterlyk vóór l?3 September a.s., bjj den Marktmeester alhier zullen moeten zjjn ingekomen. Tholen, 2 September 1891. SOCIËTEIT „01 GENOEGEN". Zondag 13 September, 'smiddags 1 uur, te geven door het Harmonie Gezélschap KUNST EN EER". Programma's worden aan huis bezorgd. HEDEN (Dinsdagavond), Aanvang 7XJ2 uur. Entrée 19 Cent. NA AFLOOP BAL. Brouwershaven De Directeur, 8 September 1891. A. SCHAUB. TB ZOOP: oud 9 jaar, voor gemengd gebruik. Franco te bevragen aan het Hulppostkantoor te Nieuwerkerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1