/Illllk/IINMM NIEUWSBODE. Zaterdag 29 Augustus 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. De oude Schoenen. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6046. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot d Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar ■plaatsruimte berekend. De MANDATEN ten be hoeve van cle deelgerech- tigden in het jaarlijksch legaat der stichting van wijlen Vrouwe Clara 'Jansdochter van Sparwoude, kun nen ter Gemeente-Secretarie worden af gehaald. Veel beter voorbereid dan eenig vroeger congres van dien aard, dank zij den tact en den ijver van den secretaris van het Belgisch comité, den heer Volders, is de vorige week het socialisten- congres te Brussel geopend. Reeds de uiter lijke omstandigheden zijn ditmaal voor Bei inter nationaal congres bijzonder gunstigvooreerst omdat de leiding aan de Belgische werkliedenparty is toe vertrouwd, die, wat aaneensluiting en organisatie betreft, boven de arbeiderspartijen in andere landen uitmunt, die in staat is, de afgevaardigden van alle landen in haar eigen huis, het bekende Maison du Peuple, te ontvangen en die ten 9lotte voor alle bureau- en drukwerk haar eigen, flink bestuurde drukkerij ter beschikking heeft gesteld van het con gres. In de tweede plaats komt als gunstige omstan digheid in aanmerking, het feit, dat men bij dit congres bet niet te min heeft geacht, gebruik te maken van de ervaringen door anderen opgedaan bij groote internationale congressen van medici, juristen enz., en de zaken zóó voor te bereiden, als daarbij doelmatig is gebleken. Zoo werden de rap porten van de afgevaardigden der verschillende landen saamgevoegd tot één enkel rapport, dat in drie talen gedrukt en rondgedeeld werd en werden de afzonderlijke punten van het programma in sectie-vergaderingen grondig behandeld, zooals bij wetenschappelijke congressen geschiedt, zoodat op de openbare algemeene beraadslagingen noodelooze debatten werden vermeden. Behalve Rusland en Portugal zijn alle landen van Europa vertegenwoor digd. In de openingsrede sprak de heer Verhejjden den wensch uit, dat men persoonlijke en groeps- quaesties ter zijde zou laten en zich enkel zou bezig houden met de sociale quaestie zelve. In het defini tieve bureau hebben o. a. zitting voor Nederland Domela Nieuwenhuis. Nederland is voorts nog ver tegenwoordigd door Fortuijn, v. d. Goes en juffrouw Drucker. Over de toelating dezer laatste had nog eene zeer levendige discussie plaats. Beweerd werd, dat de strijd, dien mej. Drucker c. s. voerde, niet was een strijd tegen het kapitaal, maar tegen de mannen, en eerst na de definitieve verklaring der dame, dat zij ook den strijd tegen het kapitaal aan vaardde, werd tot haar toelating besloten. Aan de kalme, goede voorbereiding is het zeker toe te schrijven, dat de keuze van afgevaardigden tot het congres in geen enkel land, zelfs niet in Duitschland, door de politie op eenigerlei wijze is bemoeilijkt, in tegenstelling met vroeger, toen voor de vegeering en voor de revolutionairen van elke kleur de deelneming aan een internationaal socialisten-congres zoowat met landverraad gelijk stond. Ontkend worden kan bet niet, dat deze bijeenkomst van bijzonder groot gewicht is en dat zij niet bepaald een groote schrede zal zetten op den weg, die tot de verbroedering en aaneensluiting der arbeiderspartijen van alle landen voert, zoowel voor het onderling verkeer der gedele geerden als voor de openbare vergaderingen. Onder de belangrijke voorstellen, die door bet congres zijn aangenomen, behooren de volgende: Werkstakingen en boycotten zijn voor den werkman onmisbare wapenen. Men moet echter eei'st de omstandigheden goed onderzoeken, alvorens van deze gevaarlijke wapenen gebruik te maken. De werklieden moeten zich aaneensluiten tot vereenigingen. Hiervoor worden aanbevolen het oprichten van arbeidkamers en geprotesteerd tegen de pogingen der regeeringen om het recht tot het stichten van vereenigingen te beperken. Eindelijk verlangt het congres afschaffing van alle wetten tot beperking van dit recht en beveelt voor alle landen een nationaal arbeidsbureau aan. Uit naam der Duitschers en Franschen stelden Liebknecht en Vaillant voor, dat men slechts in het algemeen zou protesteeren tegen oorlogen en tegen de staande legers. Doch Domela Nieuwenhuis meende, dat dergelijke verklaring niet veel zoubeteekenen, daar ook de olericalen er voor zouden kunnen stemmen. Alleen door den krijgsdienst te weigeren, zijn kapitaal en militafren te overwinnen. De haat van het kapitaal tegen de socialisten is sterker dan die van den burger van "het eene land jegens dien van het andere. Wij moeten, zeide hij, dus een burgeroorlog beginnen, geen volkerenoorlogde roode vlag ont plooien in plaats van de witte der vredeapostelen. Deze redeneering viel niet in den smaak der Duit schers en er werd geroepenDat is onmogelijk. Domela was echter niet uit het veld geslagen. Alle socialisten zijn internationaal volgens hen, maar de kleine meer dan de groote, omdat de eerste geene •eerzuchtige bedoelingen koesteren. Gewoon als hij is, altijd de waarheid te zeggen, wil hij ook dit thans den Duitschers doen, te oprechter omdat hij veel van hen houdt en hen hoogacht. Maar de Duit scheid zijn niet internationaal genoeg, vooral niet in het militaire vraagstuk. Het socialisme moet zoowel een verdedigenden als een aanvallenden oorlog ver werpen, en om den oorlog te beletten, daartoe bestaan wel middelenhet komt maar op moed aan ze te gebruiken. Onder Napoleon I is het voorge komen, dat in Nederland een sectie weigerde dienst te ,doen, en toen men hun een geweer in handen gaf, lieten zij het vallen en bleven onhandelbaar. Als de socialisten dit voorbeeld volgden, zou de oorlog on mogelijk zijn. Want de werklieden weten nu, dat zij het grootste in aantal zijn, en het grootste aantal is de macht. Als de regeeringen den oorlog verklaren, is het tegen den wil der volkeren. Het is eene revo lutionaire daad, en daartegenover moeten ook de socialisten zulk een stellen. Maar hel gevoelen der Nederlanders bleek niet dat der vergadering. Bij de voortzetting toch der beraadslagingen over de plichten der werkende klasse ten opzichte van oorlog, stelde de commissie voor: Het congres is van oordeel, dat het voor allen, die van geen oorlog meer willen weten, plicht en belang is, toe te treden tot de socia listische partij, de eenige partij van vrede. Ziende op den dreigenden toestand van Europa en de woelingen der regeerende klassen, doet het congres een beroep op de werklieden der geheele wereld, om alle pogingen en bonden tot oorlog tegen te gaan en door ontwikkeling van internationale samenwer king van het proletariaat de zegepraal van het socialisme te bespoedigen. Dit voorstel werd aange nomen met alle stemmen op die van Nederland na. Een voorstel der Nederlanders, om te verklaren, dat de socialisten van alle landen een beroep op het volk zullen doen om eene algemeene werkstaking j af te kondigen, werd met 13 tegen 3 stemmen verworpen. i Wij hebben met opzet dit algemeen overzicht geheel gewijd aan dit congres, omdat het slechts eens per jaar vergaderende, duidelijk uitspreekt wat de werkliedenpartij wil en eischt en omdat wij over tuigd zijn, dat die wil en dien eisch niet zonder invloed zijn of blijven zal op den algemeenen poli- tieken toestand van Europa! Amerika. De verslaggever SexfcoD, van een te des Mjiues, in Noord-Amerika, verschijnend blad bezocht onlangs in een vermomming, die hem op een gauwdief deed gelijken, een door dieven en inbrekers bezochte kroeg en hoorde drie mannen, twee blanken en een neger, een plannetje bespreken om een bankinstelling te bestelen. Dadelijk sloot Sexton zich bjj hen aan, gat zich voor een vermaard inbreker uit en wenschte aan het werkje deel te nemen. Weldra stond de kranten man aan üet hoofd van vjjftien allergevaarlijkste roovers, die reeds lang door de politie werden gezocht. Hij kende alle bijzonderheden van het plan. De neger zou den kassier, die meest alleen in een vertrek zat, een bankbiljet ter inwisseling overhandigen en hem, zoodra de man aan het schuif raampje kwam, ten slag met een ploertendooder op het hoofd geven. Twee anderen moesten zich van de kas meeBter maken. Sexton was de leider van de geheele zaak. Den 25 Juli kwam het plan werkelijk tot uitvoering, met het onderscheid, dat niet de kassier maar de neger deo slag kreeg, terwyl hp tevens door twee politic-agenten werd ingerekend. Tot zyn verbazing werd hy op straat door al zjjn kameraads opgewacht; de heeren hadden allen handboeien aan en waren onder bewaking van de politie, die de geheele straat in stilte had afgezet. Toen men hoorde wat gebeurd was werd de moedige verslaggever in triomf door de stad gedragen en uitbundig toegejuicht. Bovendien heeft hy een aardige geldsom te wachten, want voor de aanhouding vaD verscheidene der gepakte boeven waren sedert lang aanzienlpke preuiiën uitgeloofd. Omtrent de oorzaak van een ramp te New-York zjjn de berichten npg niet eenstemmig. Iu een oogwenk tyds stortte het ceheele groote gebouw (van vjjf verdiepingen) ineen. Nagenoeg allen, die er ia waren, werden onder bet puin bedolven. Ongeveer zestig menschen moeten gedood 2ijn en vele Koffiuvu ^ondor welke ook verschcideue voorbijgan gers werden ernstig gewond. Gelijk reeds gemeld is, was in het benedengedeelte een restauratie en op de boven verdiepingen drukke- rjjeu en fabriekslokalen. Het ongeluk geschiedde juist iu het etensuur, terwjjl velen van de werklieden uit die bovenverdiepingen naar huis waren; anders zou het aantal slachtoffers nog veel grooter zijn geweest. De plaats des onheils, waar ook brand was ontstaan, was ontzettend om te zien. Aanhoudend klonk er het gejammer der nog levende slachtoffers, die tusschen Rteenen en balken beklemd, zicbzelven niet konden bevrijden en voor wie men soms niets kon doen. Men zag er o. a. eene vrouw, tusschen balken bekneld, langzaam verbranden. De politie bad groote moeite om de opgewonden menigte in bedwang te houden en haar te beletten het werk te belemmeren van de redaêrs, die ijverig in de weer waren om te helpen, waar hulp mogelijk was. Waarschynlyk is maar ééu man levend uit het inge storte gebouw gekomen. Hy was aan het werk op de bovenste verdieping en hy lag, vóór hy zich bewust was wat er gebeurde, beneden op straat gekneusd en ge schokt, maar niet ernstig gewond. Drie kinderen, die op straat tegenover het gebouw speelden, werden onder den vallenden muur bedolven, maar niet zoo diep, of men kon hen nog hooren. Toen de kloeke brandweermannen na veel inspanning hen bevryddeD, was alleen de oudste, een knaapje, nog iu staat te spreken. >Och," zei hy, »red mjjn zusje toch. Zjj bloedt zoo!" en hy wuifde met zjjn hand naar zyne moeder, die uit hare woning getuige was van het schouwspel, en die slechts met moeite door haar man weerhouden werd van een wanhopigc-n sprong uit het venster. Een man was bezig op straat zyn paard op te tuigen, toen het huis viel. Het paard werd verpletterd en de man bleet ongedeerd. Eenige werklieden zaten in de schaduw der uiuicn hun middagmaal te gebruiken. Een of twee sprongen op en ontkwamende overigen wer den half bedolven in het puin, maar zjj werden er zonder ernstig letsel uilgehaald. Door den brand, na het ongeluk ontstaan, werden ook een paar aangrenzende huizen van binnen vernield. 500 man zyn bezig met het opruimen der puinboopen. Het bevestigt zich dat de ramp werd veroorzaakt doordat de vloer der bovenverdieping bezweek onder het gewicht der eoorme drukpersen. 17 lyken zyn reeds gevonden, onherkenbaar door de vlammen. Men denkt dat in het geheel 100 menschen zjjn omgekomeD. Een kat werd levend gevonden onder een groote pers. New-Yórk, 27 Aug. Van den 26en wordt uit Valparaiso aan de Neto-YorJc Herald gemeld, dat Ëalinuceda, omtrent de bewegingen van den vijand door zjjne cavalerie goed ingelicht, waarschjjnljjk morgen den stryd hervatten zal. Het bericht dat de coDgrespartjj Santiago genomen zou hebben, wordt tegengesproken. Men gelooft dat haar leger rondom Vina del Mar eene sterke positie inneemt. Het heeft versterkingen ontvangen, geljjk ook B ilmaceda, die 20,000 vertrouwde troepen onder zjjne bevelen heeft. Te Valparaiso herleeft het vertrouwen. De torpediBten der regeering bewaken voortdurend de baai, om de schepen der congrespartjj het nadeten te beletten. Engeland. Loiulcu, 26 Aug. Volgens de laatste tydingen uit Chili zouden de troepen der congresparty geheel en al ingesloten zyn door de troepen der regeering, die uitmuntende strategische stellingen innemen en vast op eene volledige overwinning rekenen. Italië. Eon voormalige onderofficier Righi, te Verona, vierde onlangs zjjn huweljjk. Geen vrooljjke gezichten, geen bloedverwanten, die geluk kwamen wenscheu, geen bruiloftstafel met vrooljjke muziek en geen versierde zaalIn alle stilte, onder zuchten en tranen, werd de plechtigheid, waardoor een vrouw voor haar leven met den man harer keuze werd verbonden, in een cel der gevangenis voltrokken. Righi was reeds kerkeljjk met zijn vrouw verhouden en hacl twee kinderen bij haar verwekt. Wegens oplichting van 43000 lire verloor hy zijn betrekking in 't leger, en werd bij gestraft met 14 jaren gevangenisstraf. Zyn echtgeDOote wilde hem evenwel niet verlaten en zoo werd, vóór de ge vangene naar een andere gevangenis werd overgebracht, 't burgerlijk huweljjk voltrokken. De vrouw, van goede familie en braaf, hield zich aanvankeljjk goed toen echter de beambte haar de plaats uit 't Wetboek voorlas, waarin het een plicht der vrouw werd genoemd, haar man overal te volgen, brak zjj in tranen uit. Zelfs de meeat geharde beambteu in de gevangenis, gewoon aan ellende, hadden moeito zich goed te houden. Turkiji ie. De Turksche ïegeering toont zich volkomen machteloos te^en do steeds brutaler optredende rooverbenden. Van den opgelichten Franschman De Raymond is nietH meer gehoord, noch'van zijii compagnon Rouffié, die met het door de Turksche regeoring verstrekte losgeld is vertrokken, om de door de roovers geëischte som over te brengen. De roovers 2elf echter hebben wèl weer van zich laten hooren, door thans een Italiaan, Sollini, op te lichten, die als lijniospecteur van don spoorwpg zich mot drie werklieden aan de lijn bevond. Een der werklieden werd vermoord, en als lopprjjs voor Sollini en de anderen wordt door de roovers 2000 Turksche ponden geëischt. De Turksche regeering moet weer betalen. Neemt deze geene doortastende maatregelen om het land van struikroovers te zuiveren, zoo zullen deze met den dag driester optreden en belooft in Turkjje- geen beroep boter winsten at te werpen dau dat van bandiet. Duitschland. In de badplaats Oeynhausen, zat dezer dagen de heer Weinberg uit Berljjn, die wegens lamheid niet loopen kon, in zjjn rolstoel voor de deur van een der hotels, toen een bliksemstraal in zjjn onmiddelljjke nabjjheid nedersloeg. Hevig verschrikt en bedacht op zelfbehoud wilde bjj zjjn stoel verlaten en het bötel binnengaan. De schrik en het vurig verlangen schenen het ongeloofeljjke bewerkt te hebbende heer W. was genezen eu kon eveDgocd loopen als de andore badgasten, die zich niet weinig verheugden over deze verrassende geneziDg. Nederland. 's Gravenbug;o, 26 Aug. Het gerechtshof alhier heeft het vonnis der Middelburgsche rechtbank tegen deu koopman It. S. te Wemeldinge, deels bevestigd deels vernietigd en den beklaagde veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf wegens hoenderdiefstal. 'sGravouliago, 27 Aug. H. M. de Koningin- Regentes zal de vergadering van de Staten-Geceiaal op 15 September in persoon openen. Daartoe wordt H. M. eeDige dagen te voren met H. M. Koningin Wilhelmina alhier verwacht. Rotterdam, 26 Aug. De stoomtram, die te 77a ure heden avond van Schiedam vertrok, iB even voorbij het roode hek ontspoord. De locomotief lag zwaar beschadigd ter zjj van den weg; de tweede klasse wagen werd dwars op de rails gezet en schoof tot voorbjj de locomotief; van de eerste en tweede klasse wagen zjjn een paar ruiten verbrjjzeld en een paneel ingedrukt. Verschillende passagiers bekwamen verwondingen slechts één van ernstigen aard, nl. de heer B. in de Keizerstraat alhier. Op het balkon van den tweede klassewagen staande, werd bjj door den schok op den grond geworpen, waar by hjj een been zoodanig brak, dat de beensplinters op drie punten door de huid heendrongen. Door de heeren dr. De Bruyn en Van der Sman op de plaats van het ongeval verbonden, werd hij onder politiegeleide naar zjjn woning vervoerd. De machinist wjjt de ontsporing aan een steen, die op de rails was gelegd. Daar de weg uit vignola- rails bestaat, scbynt dat beweren minder aannemeljjk. De wyze waarop de wagens door elkaar geworpen en de verbindiogsstangen afgebroken zjjn, doen vermoeden dat te hard gereden is. De heer B. zou volgens gerucht hebben verklaard, dat do tram en een rjjtuig, dat den dijk passeerde, om het hardst hebben gereden. De politie doet onderzoek. Te 10 uur 10 min. was de weg weder vrjj. Rotterdam, 27 Aug. Gisteren avond bjj eene zitting van Sequah in het Verkooplokaal, ging het zeer onstuimig toe, nadat hy aan het publiek bekend had gemaakt dat de verkoop zjjner middelen hem verboden was. Een der aanwezigen riep: »'tzijn lorren!" hiermede bedoelende diegenen, die den verkoop verboden hadden; doch het publiek, dat geschat werd op wel 4000 personen, begreep de uitdrukking verkeerd, en Eene historische berinnering. Op het einde der vorige eeuw, toen de gruwelen der Fransche revolutie bijna hun toppunt hadden bereikt, verliet het Fransche koopvaardijschip »la Fidélité" de reede van het West-Indische eiland Martinique met bestemming naar Frankrijk. Aan boord van het vaartuig bevonden zich, be nevens andere passagiers, de echtgenoote van den Vicomte de Beauharnais destijds president van de Fransche nationale vergadering en haar doch tertje Hortense. Mevrouw Josephine de Beauharnais leefde geschei den van haren echtgenoot, wiens koelheid en ver- waarloozing de fijngevoelige vrouw ontzaglijk hadden doen lijden. Door de veronachtzaming van haar man, en de troebelen dier tijden, ontbraken haar than9 alle middelen van bestaan en bevond zij zich in de grootste verlegenheid. Tot het uiterste ge dreven besloot Mevrouw de Beauharnais naar Frank rijk terug te keeren, en den Vicomte te noodzaken maatregelen te nemen, waardoor zij en hare kin deren voor gebrek en ontbering zouden bewaard blijven. Haar zoon Eugenius bevond zich op het tijdstip, waarvan wij thans spreken, te Parijs, ter voltooiing zijner studiën, zoodat de moeder op de zeereis Josephine huwde later Napoleon I, Keizer der Fran schen. Hortense huwde later Lodewijk Napoleon, Koning van Holland. alleen werd vergezeld door haar dochtertje, Hor tense, een vroolijk en aanvallig schepseltje van acht of negen jaar. Daar zij het eenige kind aan boord was, werd het kleine meisje spoedig de lieveling en het speel popje van de geheele bemanning. Hortense paarde aan een fraaie stem een buitengewoon goed gehoor, en gedurende haar verblijf te midden eener neger bevolking had zij zich al de eenvoudige melodiën der inlanders eigen gemaakt, die zij aan boord placht te zingen tot niet gering vermaak der aan dachtig loeluisterende zeelieden, wier bewondering ten top steeg, wanneer het kind haar gezang deed vergezeld gaan van de wilde dansen en de snelle bewegingen, zoo bijzonder eigen aan de inboorlingen der West-Indische eilanden. Arm kind! Hoe weinig droomde zij, dat binnen een niet al te groot tijdsbestek de raelodieuse stem, die thans geoefend werd onder den blauwen hemel ten aanhoore van ruwe matrozen, zou weerklinken in koninklijke zalen en worden geprezen door be wonderende hovelingen. De moeder, die vreesde dat de toekomst haar lieveling niets dan droefheid en ontbering zou aan brengen, kon het niet van zich verkrijgen haar dit onschuldig genot te ontzeggen, en zij liet de kleine Hortense dus de volle vrijheid zich naar hartelust op het dek te vermaken, waar zij baar aan de bij zondere hoede toevertrouwde van den onder-stuur man Baptiste Ferrand, een goedhavtigen zeeman met een verweerd maar eerlijk gelaat. De matroos had het kind van den beginne af onder zijne bescherming genomen, en bevond zich, wanneer zijne bezigheden zulks toelieten, voort durend in hare nabijheid. Als Hortense zich moe had gezongen en gedanst, ging zij naast haren ouden vriend op een opgerolden kabel zitten, en terwijl het vaartuig onmerkbaar over de blauwe golven gleed, en een zachte wind de zoete geuren der tropische kusten tot haar over bracht, luisterde zij met ingehouden adem naar de verhalen, die hij deed van zijn wondervolle reis avonturen, en van de vele gevaren, waaraan hij zoowel ter zee als te land had blootgestaan. Soms vertelde hij haar ook van zijn eigen tehuis, van zyne kinderen, die hy in Frankrijk in Provence had achtergelaten, en van zijn jongste dochtertje, de kleine Louise, dat nu ongeveer zoo groot zou zijn als zij zelve, maar dat pas was beginnen te praten, toen hij het kind voor het laatst had gezien. Op deze wijze gingen de lange dagen en de hel dere nachten van het eerste gedeelte der reis onge stoord voorbij, tot dat de kleine Hortense op zekeren morgen een groot verdriet overkwam. Zij deed namelijk de ontdekking, dat hare schoentjes de eenigste die zij op de wereld bezat bijna geheel waren versleten,, zoodat zij er nog maar een paar dagen mee zou kunnen dansen en springen. Het kind trachtte het treurige geval voor hnre moeder te verbergen, wel wetende, dat deze haar zou ver bieden zich voortaan op het dek te vertoonen als zij wist in welken jammerlijken toestand het schoeisel zich bevond. Maar op een zekeren dag toen zij haar voetje had bezeerd, en Mevrouw de Beauharnais daarna wilde kijken, bemerkte deze, dat de schoentjes letterlijk aan flarden waren gesleten, en dat de kleine voetjes op verscheidene plaatsen waren verwond. De droefheid der moeder was bijna nog grooter dan het verdriet van het kind. Zij kon de gedachte niet verdragen, het arme schepseltje gedurende het overige gedeelte van de reis in do beperkte ruimte eener benauwde hut opgesloten te houden, en hare gezondheid en opgeruimdheid te zien verdwijnen door gebrek aan versche lucht en dagelijkscbe beweging. Maar wat kon zij doen Zij wist geen uitweg Terwijl zij daar geheel verslagen ter neCr zat met de oude schoentjes in de hand, en Hortense aan hare knieën stond te snikken, werd eraan de deur geklopt. Het was Baptiste Ferrand, die zijn vriendinnetje op het dek mistte, en haar nu kwam zoeken. Bij het zien van hare tranen vraagde hij naar de oorzaak er van, doch toen hij die vernam, riep de goede man lachend uit >Is het anders niet! Houdt maar op met schreien kleine meid, daar weet ik wel raad voor, en morgen zult gij weCr als van ouds zingen en dansen op het dek ten minste," ging hij aarzelend voort, »als uwe mama zich niet beleedigd gevoelt door het ge schenk van een eenvoudigen matroos." Hierop verliet hij de hut, doch keerde spoedig terug met een paar oude schoenen, die hij uit de diepten van een groote scheepskist had te voorschijn gehaald. »Gij ziet mevrouw, zij zyn niet nieuw meer, doch daar i9 niets aan te doen. Op zee moet men het zoo nauw niet nemen. Wij zullen het leer wel zacht krijgen voor die kleine voetjes. Als gij mij nu maar eene schaar wilt geven, dan zal ik het kleine ding wel helpen. Ik hen mijns vaders handwerk nog niet geheel verleerd." Het was aardig te zien hoe handig de oude zee man, gewapend met de blinkende schaar van Mevrouw de Beauharnais, het bovenleer van de oude schoenen losknipte en fatsoeneerde naar de voetjes van Hortense. Daarop gaf hy deze stukken aan hare moeder met verzoek om die met een eindje lint of J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1