STOUT M0SSELBANKEN. EENIGE MOSSELBANKEN ECHT TRAPPISTENBIER. Zierikzee en Rotterdam ADVERTENTIES. „Luctor et Emergo" Sociëteit „ONS GENOEGEN". ƒ0.52 Va ƒ0.27 y3 VAN VOLLENHOVEN'S IS DE MEEST VERSTERKENDE DRANK VOOR .BROODBAKKERIJ, HET HUIS Een ving Aftands-Paard te zoop tb zoop: 300 JUFFERS, Zakken te huur, N. HUSON, Zierikzee. WERKTUIGEN, HOOFDPRIJS Fl. 150,000. SMETPOEDER! GEBR. VAN DER HOEVEN, Sittardsche gemeenteraad, die reeds her haaldelijk van zich heeft doen spreken, zal thans nog meer bekendheid verkrjjgen, nu een blad, De Katholieke Waarheidsvriend, aldaar verschijnt, dat zich uitsluitend ten doel stelt de zittingen van dien Baad getrouw weder te geven. Karakteristiek i«, dat het blad elk jaar onder zjjne geabonneorden eene verloting zal houden van 25 hoeden petten en andere artikelen. H E It KNIEU W S. Ds. B. M. Mantz, pred. bjj de Ned. Herv. gem. te 'e Heer Abtskerke, heeft voor het beroep naar Wisae- kerke (N. B.) bedankt.. Zondag werd de vernieuwde,en vergroote kerk, stichting van wjjlen ds. Badding, door de Christelijk- Evangelische gemeente in gebruik genomen. Het gebouw ia van baiten meer dan eenvoudig, inwendig hoogst eenvoudig maar netjes. Van de ruimte is met het meeste voordeel geprofiteerd, en het geheel doet zjowel den architect J. W. v. d. Weert als den aan nemer P. Dronkers alle eer aan. Bjven het platform prjjkt met vergulde letters: Alles wat adem heeft, love den Ileer, Hallelujah. Boven den ingang: Wij prediken Christus, den Gekruisigde. Op de galerjj is een zeer doelmatig orgel geplaatst. Zondagmorgen te 7 uur werd een dank- en bidstond gebonden. Een treurig ongeval had daarbij plaats. Een der oudste leden der gemeente, die met de ouderen 's morgens om 8 uur de consistorie-kamer verliet, was een uur daarna overleden. Ds. Siebenhar, leeraar der gemeente, sprak in den voormiddag naar aanleiding van Exodus 29 42c en 43. Dat daarbjj wjjlen ds. Budding herdacht werd, ligt voor de ha nd. In de namiddaggodsdienstoefening sprak ds. A. Moojj, (Wemeldinge) o?er Efeze 2 19—22, terwjjl er 's avonds door de beide predikanten en de ouderlingen toespraken gehouden werden. Dsn geheelen dag was de kerk stampvol, en de voormiddaggodsdienstoefening werd bijgewoond door allen, die aan de verbouwing hadden meegewerkt. Met bljjdschap kon de predikant constateeren, dat het geheele werk zonder eenig onheil was afgeloopen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. □Cholen. 25 Aug. Heden had alhier door Burge meester en Wethouders de openbare verpachting plaats van het pontveer op den Auvergnepolder. Door genoemd college werd als voorwaarden gesteld dat de hoogste bieders hun bod hoogstens 14 dagen gestand moesten doen om intusschen de goedkeuring van den gemeente raad te erlangen. Door Job A. Boomsluiter van Stave- nisse werd eene jaarljjksche pachtsom van 4050, geboden. Ingezonden Stukkon. Mijnheer de Redacteur! Voor eenige dagen bezocht ik, inwoner der provincie Groningen, met een paar vrienden het eiland Schouwen voornamelijk om eens een bezoek te richten aan de Stoom- zuivelfabriek te Zonnemaire, waarbij wij tevens de ongezochte gelegenheid vonden om een groot gedeelte van den omtrek te doorkruisen. Aangezien ik toen vernam dat uw blad vrij algpmeen op Schouwen gelezen wordt, rijpte bij inij meer en meer de gedachte om voor onze aan- en opmerkingen omtrent Schouwen en de Schouwenaars, een plaatsje in uw blad te verzoeken. Zeker zult gij wel zoo welwillend zijn ter gelegener tijd er eenige ruimte voor af te zonderen. Ter zake dan. Toen ons plan dan voor de reis vaststond, zorgden wij voor 'n rondreisbiljet, met Groningen als uitgangspunt. Nu heefc zoo'n rondreisbiljet wel iets schrikswekkends, bij de vele ongelukken, die er ten huidigen dage met het spoor plaats hebben. Zeker Duitsch blad wist dan ook onlangs te vertellen dat men daarvoor boosdoeners, die tot levenslange gevangenisstraf waren veroordeeld, thans een rondreisbiljet kocht, ten.einde op die manier minder kostbaar van hen af te komen Toch ging onze reis van 't begin tot het einde voorspoedig. Den eersten dag spoorden wij tot Rotterdam, waar wij nagenoeg een volle dag moesten vertoeven en waar wij dus veel gelegenheid hadden om de diergaarde te bezien, de prachtige spoorbruggen te bewonderen, de trotsche zee- kasteelen en zooveel meer nog te bezichtigen, 's Anderen daags vertrokken wij met de stoomboot «Zierikzee" onder den indruk dat Rotterdam is een drukke, welvarende handelsstad. Met aangename gewaarwordingen voeren wij Maasopwaarts, ons verlustigende in de soms prachtige vergezichten. Na een tijdsbestek van zes uren kwamen we aan te Zierikzee, waar de voerman Uil gereed stond om ons ter plaatse van bestemmingde Stoomzuivelfabriek te Zonnemaire te brengen. Laar werden wij hoogst vriendelijk door het Bestuur en door den Directeur, waaraan een onzer door zeer nauwe familiebanden is verbonden, ontvangen. Voor twee onzer was elke pas op Zeelandsch bodem de eerste. Onze derde medereiziger had de reis reeds meer malen gedaan, weshalve hij ons nu zeer gelegen tot gids verstrekte. Op onze heenreis kregen wij van de stad Zierikzee geen al te besten indruk, omdat het den voerman Uil een onzer maakte de opmerking dat het geen echte Uil was, omdat hij maar één been had behaagde, met ons door een der onaanzienlijkste straten te rijden. Het groote contrast met Rotterdam trad hier voor ons te veel in het oog. Op onze terugreis maar daarover later. Niet zonder horten en stooten kwamen wij langs den zeer oneffenen kunstweg bij de fabriek aan, waar wij 's avonds ten zeven ure, zooals reeds is gezegd, welwillend werden verwelkomd. Al aanstonds hadden wij de gelegenheid om de fabriek in volle werking te zien. Wij bewonderen ten zeerste het reusachtige gebouw, waarin de fabriek is geplaatst en hetwelk vroeger tot andere doeleinden diende. Met, groot genoegen zagen wij hel geheel in werking. De verbeterde constructie, in vergelijking met vele door ons vroeger bezochte fabrieken, trad zeer in het oog. Alles bleek ons er op ingericht te zijn om veel handen werk te voorkomen. Het geheel scheen ons onverbeterlijk toe. De jeugdige directeur inet zijn nog onervaren personeel maakten op ons een goeden indruk. Na een twaalfdaagschen arbeid had hij zijne ondergeschikten van wie niet een ooit eerder 'n fabriek had gezien reeds zóóver, dat het een lust was om te zien, hoe handig en (link ieder zijnen plicht wist te betrachten. De belangrijke hoeveelheid melk, die nu reeds verwerkt wordt en de niet te veel gewaagde veronderstelling dat er spoedig nog veel meer zal worden aangeboden, met het oog op de prachtige boter die men er weet te produceeren, doen het vermoeden wettigen, dat de eerste Stoomzuivelfabriek op Zeelandsch bodem wel levensvatbaarheid heeft. Wij hopen dan ook dat het wakkere Bestuur, dat voor de totstandkoming der fabriek zooveel tijd en moeite heeft opgeolferd, zeer veel satisfactie van haar werk zal hebben. En wij vertrouwen dat het voortdurend alles zal aan wenden om de fabriek tot den grootst mogelijken bloei te brengen. Dat ten slotte, het reusachtige gebouw, dat indertijd ten dienste der meekrapteelt werd gesticht maar later door de zoozeer veranderde omstandigheden geheel aan zijne bestemming werd onttrokken nog eens weer zóó productief voor de belanghebbenden mag worden, door de verwerking van melk tot boter op groote schaal, als dat eens het geval was in den «vetten" tijd met de meekrapteelt 1 In onze verbeelding zien wij reeds in de naaste toekomst, de kostelijk geprodureerde boter der fabriek «Luctor et Emergo" op groote schaal verzenden, profiteerende van het gemakkelijke verkeer, naar alle hemelstreken. Wij zien de tiendhouders zure en bedrukte gezichten zetten, want bouw land zal in groenland worden herschapen, velen zullen in allerijl hunne middeneeuwsche rechten ver beneden pari gaan verkoopen, zoodat op enkele uitzonderingen na, dat zeer onnatuurlijke tiendrecht, weldra tot de geschiedenis zal behooren. 's Daags na onze aankomst had de Voorzitter van het Bestuur de welwillendheid om ons uit te noodigen tot een ritje door Schouwens dreven. Natuurlijk namen wij zijne nitnoodiging volgaarne aan. Op den afgesproken tijd stond hij te negen uur 's morgens met den wagen, bespannen met zijn prachtigen hengst, voor de fabriek om ons af te halen. En voort ging het door de omstreken van Dreischor. Onder zijne begeleiding hadden wij nu de schoonste gelegenheid om den Zeeuwschen landbouw en de veeteelt eens goed op te nemen. Veel viel er wederzijdsch aan te merken. En veel was er wat de behandeling van den bodem betreft, waarom zouden wij het niet erkennen dat in het voordeel der Zeeuwen viel; maar soms zagen wij ook wel eens iets, waarbij wij de behandeling der Groningers prefereerden. Na ten zijnen huize met zijne echtgenoote en kinderen aangenaam kennis gemaakt te hebben, ging het voorwaarts om een ander Bestuurslid te bezoeken. Ongelukkig lag hij neder op zijn rustbed gelukkig geen ziekbed! omdat, door toevallige omstandigheden bij een zijner ledematen, die onmisbaar zijn om in de wereld vooruit te komen, plotseling eene werkstaking was ingetreden. Tot ons genoegen ver namen wij dat de werkstaker niet juist verlangde een hooger loon, maar eenige weken rust, om dan weer als van ouds aan den arbeid te gaan. Al aanstonds bij ons bezoek herkende hy mij nog van eene ontmoeting, die wij het vorige jaar te Groningen voor eenige oogenblikken gehad hebben. Zijne rondborstige, flinke figuur en zijne ongeveinsde hartelijkheid troffen ons. Gaarne willen wij voor hem en zijne vriendelijke echtgenoote hopen dat de werkstaker den tijd voor zijne ideeën benoodigd zoo veel mogelijk gaat bekorten, opdat hij over een niet al te langen tijd weer eens naar de fabriek kan wandelen, waarin hij zooveel belang stelt. In den achtermiddag begon de rit maar nu de wagen bespannen met twee flinke zwarte dravers naar Brouwers haven. Daar aangekomen viel ons het eerst en het meest op, het ruime plein, op welks midden het standbeeld van Vader Cats prijkt. Van Vader Cats, die wij hier, bewoners van het verre Noorden, door zijne gedichten ook hebben leeren kennen als den volksdichter van zijn tijd en ook nog lang daarna bij uitnemendheid. Wij maakten de op merking dat het beeld wel ietwat onoogelijk was en dat men het ten minste vóór de kermis die er zoo pas ge vierd was wel wat had mogen opknappen. De sterke zeeweringen aldaar en achter Scharendijke zagen wij met verbazing. Verder ging het over Noord welle en Renesse, welke dorpen om de vele lommerrijke boschgezich tens verdienen vermeld te worden naar Haamstede. Hier werden de paarden afgespannen en werd ons de gelegenheid aan geboden om de «burcht" aldaar eens te bezien. Dit eenmaal ongetwijfeld trotsche gebouw, eene stichting wellicht uit den riddertijd, verkeert thans in een vervallen toestand. Blijkbaar wordt de hand tot instandhouding van het geheel weinig meer aangeslagen. Evenals zoovele burchten zal ook deze vroeger of later wellicht worden gesloopt. Verder vervolgden wij onzen weg over Serooskerke en Kerkwerve, waar zich de gelegenheid opdeed om in die omstreken vooral den Schouwschen veestapel in de weide te zien. Van daar ging het naar Noordgouwe, waar wij bij den Secretaris van het Bestuur en de zijnen zeer welwillend werden ontvangen en den avond op zeer aangename wijze doorbrachten. 's Anderen daags bezochten wij in den voormiddag een landbouwer in den omtrek der fabriek, waar wij na vele wederzijdsche verklaringen nogal veel verschil in de be handeling van het land, in de verzorging van het vee en in het gebruik der werktuigen opmerkten. In den achtermiddag bezochten wij nogmaals den ge- achten Secretaris, die met zijnen zoon ons zijne hofstede met tuin en landerijen, zoomede zijne vruchten liet zien. Kunnen de Zeeuwsche hofsteden, althans wat de schuren betreft, op verre na niet met de Groninger wedijveren, zijn vruchten konden den proef eener vergelijking met de onzen zeer wel doorstaan. Ook zijn veestapel liet zich zeer goed zien. De Zeeuwsche volkstaal verschilt in vele opzichten nogal van de Groninger. Dit belet echter niet om een geregeld gesprek met elkander te voeren. Al spoedig is men weder zijdsch aan enkele uitdrukkingen gewoon en het bleek ons bij nadere kennismaking, dat de naturen en gewoonten der Zeeuwen en Groningers op vele punten veel overeen komst hebben. In de kleeding der mannen is geen in het oog loopend verschil. Iets anders is het met die der vrouwen. Meer dan eens hadden wij de gelegenheid om de zoozeer bekende Zeeuwsche kappen te zien, waardoor het grootste gedeelte van het hoofd, den nek, de schouders en een groot gedeelte van den rug onzichtbaar wordt. Heeft zoodanig toilet voor meer bejaarde vrouwen altijd nog iets statigs en kunnen wij ons zeer goed voorstellen dat zij, aan de traditie gewoon en gehecht, die dracht niet kunnen laten varen, iets anders is het met de jeugdige Zeeuwsche schoonen, die ik begeef mij hier onwillekeurig wel wat op glad ijs voor gracieusheid van lichaamsbouw, volstrekt niet voor de Groninger behoeven onder te doen. Voor die schoonen dan wij inogen het toch wel rondweg zeggen? vonden wij die kap niet mooi. Op gevaar af van velen van haar en misschien wie weetook wel moeders, tegen ons in het harnas te jagen, vonden wij die breed geplooide lange kappen voor de overigens knappe Zeeuwsche meisjes bepaald leelijk. Enkele meisjes en ook reeds meer bejaarde dames zagen wij dan ook reeds, die die kap vaarwel gezegd hadden, het hoofd enkel dekkende met den zeer natuurlijken haartooi. Lettende op de natuurlijke zucht, den mensch aangeboren, van navolgen, dan gelooven wij, dat de tijd reeds in het verschiet is, dat die beruchte kap tot de geschiedenis zal behooren en dat ze door velen later nog als antiquiteiten zullen bewaard worden. Na nog één nacht op Schouwensch bodem zeer zacht in Morpheus weldadige armen gerust te hebben, bracht de meer genoemde heer Voorzitter ons met zijn flink tweespan in den vroegen morgen naar Zierikzee, waar ons nog ruim één uur reste, om genoemde stad nu eens wat beter te bezien. Blijkbaar had mijnheer Uil zeker wel niet stelsel matig, in de heenreis het allerminste gedeelte ons laten zien. Bij nadere kennismaking kwamen wij tot de conclusie, dat Zierikzee in bedrijvigheid in de verste verte wel niet in vergelijking met Rotterdam kan staan, maar dat zij in netheid en bouworde daarom geenszins voor andere steden behoeft onder te doen. Thans brak de tijd aan, dat de bootklok ons riep. Na van de vrienden afscheid genomen te hebben, stapten wij op. Na een langen dag reizens kwamen we in den laten avond thuis, vele aangename herinneringen medebrengende. En nu nog een laatsten groet en een woord van hartelijken dank gebracht, door middel dezes, aan al de Schouwenaars, met wie wij op zoo aangename wijze kennis maakten. Dat het hun welga! Een Landbouwer uit de provincie Groningen. Saimenspraike tusschen Piet en Klaos. Piet. Goeien aivend Klaos, ik is bie de andekooie weze kieke, mar dat is 'n werkje van belang, dair was vuuftig man an 't werk, in ieder verdient dair 'n dailder daigs, in dan nog 'n boer of viere, ieder mit 'n paird in vier karren, in die verdiene d'r oak drie in 'n aolve gulden per dag, ik dienke dat zoo'n annemer dair toch wel veel an te kort za komme, wat dienk jie dair van, Klaos Klaos. Ja, dat dienk ik toch oak wel, want op zoo'n maniere eie gou genoeg 'n duuzend gulden of vuuve laite verdiene, in dan nog 'n duuzend gulden voor z'n beschoeiing, in dan kom ie al te kort. Piet. Noe ik oare zegge dat er in de Westerse leegte oak 'n andekooie komt, mar as ik dair dan oak is wil gai kieke, dan zal ik langer motte gai as nair de Oawe Oeve, ik dienke dat ik wel 'n sterk ure za loape, ik dienke dat Stoffel Bieze d'r wel dichter bie woont. Klaos. Dat gloaf ik oak wel, ik rekene dat Stoffel net zoo dicüt bie de Westerse leegte woont as wulder bie de Ouwe Oeve, mar dat zal nog al 'n toer voor z'n weze om over die bergen te klimmen, want as ik 't nie mis dan is z'n air al wit van ouderdom. Piet. Gloaf je wel dat Stoffsl nie veel knientjes za ete van de winter, as ik nie oare liege dan komt er onder Aimstie 'n butenlandsen heer jaige, enkel op de kaientjes, in dien heer brieng 'n aolf dozien onden mee, dus die zulle ze wel dinne. Klaos. Ik bin al blie dat dien heer toch nie op Renisse mag komme jaige, want dan zou ie ODze knientjes oak wel pikke, in m'n kunne ze ier makkelik zeis an. Piet. Ja, dat kunne m'n zeker wel Klaos, dair bin bie ons zooveel knientjes nie as bie draoilicht van Aimstie, dair bin d'r ten minste verschrikkelijk veel. K lao s. Mar Piet, oe zou dat komme dat er bie ons zoa weinig knienen bin dan onder Amstie? Piet. Dat zal ik joe is gou vertelle, 't ei van de Zomer veel te veel eregent voor de jonge knientjes, ze bin aolemaile verdronke in de gaiten. Klaos. Mar eit 't dan onder Aimstie van de Zomer nie eregent? Piet. Ja, net zoa goed as ier op Renisse, mar dair komme de knienen uut den il, dair ze geen last van 't waiter. Klaos. Ei jie 'n Zondag d'n Antwerpsen boot nie an zie komme Piet, ik oore zegge dat er zooveel volk op was. Piet. Ten minste meer as op de pleizierboot van Middelburg, want dair waire der nie meer op as tiene, ik d'r nog viere of zie komme van Renisse, op de plezierboot van Antwerpen waire d'r twee onderd in zes-en-dertig, ik oore zegge, noe, dat gloaf ik, want dair stond veel volk op ek ezie, in ze bin anekome an 't zingende, zeg ik je, as d'r nog meer 'n boot nair Antwerpen gait, dan zulle m'n oak is gai, oor Klaos, Want d'r zal dair wel meer te zien weze as bie ons op durp. Noe, gegroet oor Klaos, ik mot nog is bie de koeien gai kieke. 8TOOMBOOTEN Stad Zierikzee en Zeeland. STOOMBOOTDIENST Aug.Sept. 1891. Van ZIERIKZEE: Dond. 27 's morg. 6,30 u. Vrijdag 28 8, Zaterd. 29 8, Zondag 30 9, Maand. 31 8, Dinsd. 1 8, Woens. 2 8,— Van ROTTERDAM: Dond. 27 's nam. 1,30 u. Vrijdag 28 'smidd. 12, Zaterd. 29 12, Zondag 30 12,— Maand. 31 's nam. 2, Dinsd. 1 'smidd. 12, Woens. 2 12, De Directeur, O® OLIVIER.. DIENST EN TÜSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Aug-.—Sept. 1891. Van Zierikzee: Van Rotterdam: Vrijdag 28 'smorg. 7,20 u. Dond. 27's morg. 11,u. Zondag 30 8,30Zaterd. 29 11,30 Woensd. 2 6,Dinsd. 1 11, Verminderd Passagierstarief. Enkele reisRetour 3 maanden geldig 2de Klasse f -,50. f -,75. lste Klasse - 1,25. - 2, Salon - 1,50. - 2,50. De Directeur, A. vuu GASTEL. STOOMBOOTDIENST Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. Aug-.—Sept. 1891, Van Van Van Rotterd. Vlissingen Middelburg n. Middelb. naar naar en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. Donderdag 27 voorm. 8,30 voorm. 9,45 voorm. 9,45 Vrijdag 28 8,30 9,45 9,45 Zaterdag 29 8,30 9,45 9,45 Maandag 31 8,30 9,45 9,45 Dinsdag 1 8,— 9,— 9,— Woensdag 2 8, 9,— 9,— •4* Getrouwd J. A. KLOEK Luit. ter Zee le klasse en H. E. BOOMS. Ook namens de wederzijdsche ouders betuigen de Heer en Mevrouw KLOEKBooms hunnen harte- lijken dank voor de bewijzen van belangstelling, bij hun Huwelijk ondervonden. Breda, 24 Augustus 1891. Bevallen van een Meisje, CATHARINA van der ZEE, geb. Geelhoed. St.-Philipsland, 24 Augustus 1891. Ontjjdig bevallen van een Meisje, M. E. HILLEBREGT, geb. Douw. Zierikzee, 25 Augustus 1891. Zeer voorspoedig bevallen van eene flinke Dochter, AUGUSTA THOLEN, geliefde Echtge noote van JOH. J. HüLSMANN. Zierikzee, 26 Augustus 1891. Mevrouw SPOOR—Keller bedankt voor de belangstelling op 21 dezer ontvangen. Aan belanghebbenden wordt bekend ge- maakt, dat van den 28sten Augustus tot den 18en September, de pralcty 1< en veokeuriu- gen voor den ondergeteekende, zullen worden waargenomen door den Heer M. T"A.1V DER "VLIET, geëxamineerd Veearts te Zierikzee. G. A. BLINDENBACH. Rjjks- en Prov. Veearts. De Stoomzuivelfabriek te Zonnemaire, is ter bezichtiging voor hot puhlïelc opengesteldvooraf echter aanvrage te doen per briefkaart, antwoord betaald. Adres aan den DIRECTEUR. Eenig Concert der Hongaarsche Kapel, Donderdagavond 71/1 uur. De Notaris WAGTHO te Tholen zal, ten verzoeke van de Wed. W. M. FRIDERICHS, c. s., op Zaterdag den 29 Augus tus 1891, des avonds 7 uur, ten huize van A. HOEK te Tholen, in het openbaar verkoopen 19 perceelen Bruine Boonen en 3 perceelen Mangelpeen, te velde liggende onder Oud-Vosmeer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Brouwers haven, zullen in den loop van de maand October aanstaande, openbaar verpachten: dier gemeente gelegen aan de slikken voor de zeedijken, zich uitstrekkende tot in het diep bij de Due d'Alven en tot tegen plaat „Dwars in den weg" ter binnenreede aldaar. Brouwershaven, 24 Augustus 1891. De Burgemeester, (get.) CORN.5 BOSMAN. De Secretaris, (get.) G. J. SEVENHUIJSEN. •x&n- van per '/j Kg. per Kg- per Kg. per '/is Kg. bus. BloedarmenZwakken en Herstellenden. Aanbevolen door alle g-eneeskundig-en van naam. De Notaris Mr. J. MOOLENBURGH te Zierikzee, zal, op JVXaancIag" 21 September 1891, 's voormiddags 10ya ure, in de Herberg van J. Dekker te Schuddebeurs, ten verzoeke van zijnen principaal, publiek presenteeren te verkoopen s Woonhuis, Schuur, Wagenhuis en verdere Timmeringen, aan den Kloosterweg, onder Noordgouwe, met 29 Heet. 83 Ares 30 Cent. tuin nuuii umniii.nmi in de gemeenten Noordgouwe, Zonnemaire, Dreischor en Kerkwerve, behoorende aan den Heer P. GAANDERSE Rz. te Noordgouwe. Alles nader in perceelen bij verkoopboekjes te om schrijven. Informatiën te bekomen bij bovengenoemden Notaris en bij Notaris J. van der BENT te Brouwershaven. Uit de hand te koop voor f 5000, Eene welbeklante op een dorp in Zeeland. Te bevragen onder lett. M., bij den Uitgever dezes. TE POORTVLIET bewoond door TELCHUIJS a contant te koop. TE HUUR GEVRAAGD Eene nette BURGERWONING met Tuin, op een der beste standen van Zierikzee. Brieven onder letters A. Z., aan het Bureau dezer te koopprijs 100 gulden. Adres Uitgever dezes. te lcoop, bij A. DE JONGE Bz. te Zierikzee. Een op kalven staande puike jonge Koe en een Kalfvaars, bjj S. A. FJEtENK, Appelmarkt. 24 voetper stuk fl 1,AdresHoutkooperij LA RIVIÈRE, Haven, Bergen-op-Zoom. Alckelijks goed Bundvleescli voorhanden, a 35 et. de 5 ons, bij A. VERBURG, Colijnsplaat. bij JACOB de RIJKE te Sir-Jansland, bij wien ook te bekomen is: Wagen- en lederameer, Smet- poeder en Machine-Olie. Stoom werktuigkundige Steeds in voorraad de beste soorten Stroosnijders, Moesmakers, alsmede nog eenige goede, doch gebruikte waarbij 1 2-paards Tredmolen met rechtstroo-Dorsch- macbine, 1 één-paards Tredmolen met 1 Stouts Dorschtafel, compleet. Herstellingen en reparatiën wor den solide en spoedig uitgevoerd. ALLE SOORTEN VAN zijn in ruimen voorraad voorhanden en worden tot zeer lage prijzen geleverd door JOH. ENZLIN, Dam, Zierikzee. Utrechtsche Hypotheekbank te UTRECHT. De BANK verstrekt, op roordeelige voorwaarden, gelden op lste Hypotheek, aflosbaar in annuïteiten, in termjjnen of in eens. Inlichtingen zjjn te bekomen bjj den Heer Jhr. A. C. RöELL te Zierikzee. R. K00LE ZOON berichten, dat van af heden de rente der deposito's is gesteld opS'/j"/,. Gelden verkrijgbaar tegen voldoenden waar borg of solied onderpand3 Zierikzee, 30 Januari 1891. (Ook békend onder den naam van CREDIETLOTEN). Trekking 1 September e.h. (Aanstaanden Dinsdag). 1 prijs van Fl. 30.000,1 prijs van Fl. 15.000, 2 prijzen van Fl. 5000,2 prijzen van Fl. 2000, 2 prijzen van Fl. 1500,4 prijzen van Fl. 1000, enz. enz. Samen lOOO prijzen. Heele aandeelen f I,—. Halve - 3,50. Met 7,kan men op 1. September e.k. de volle Fl. 130,000 met f 3,30 Fl. 75,000 winnen. Verkrijgbaar gesteld bij de volgende Boekhandelaren L. van den ENDE Rzn. te Zierikzee; M. S. de ZEEUW te Middelburg en F. H. SCHIFFER, Vlissingen. Trekkingslijst franco en gratis. P.S. Uitbetaling der prijzen dadelijk na ontvangst. Te bekomen bij C. BALLogementhouder te Tholen lste kwaliteit Smetpoeder, a 30 Geilt per pakje. üVIagazyn van Grafmonumenten en MARMEREN SCHOORSTEENMANTELS. STEENHOUWER IJ. Marmer, Hardsteen voor Bruggen, Sluizen, Gebouwen enz. SLIJPSTEENEN en STRAATKEIEN. AUG. van DUCKPETIT, Stationstraat, BEBGEV-OP-ZOOH. BOTTERDAM, eenige Hoofd-Agenten voor Nederland van DE FAIRBANK CANNING Co., CHICAGO voor den verkoop van VLEESCH IN BLIKKEN. De meest courante soorten steeds voorhanden. Noteeringen staan ten dienste. Het alom zoo zeer gezochte TK,^V.JPJPIS- TJEIVBIJEl* van de Bierbrouwer ij De Schaapskooi te Tilburg, is wederom en volop doch uitsluitend te verkrijgen door tusschenkomst van den Heer JOSEPH DAAMEN -Jr. te Tilburg, voor de plaatsen Rosendaal, Bergen-op-Zoom en omstreken en geheel Zeeland. Genoemde Bierbrouwerij is om de groote aanvraag op eene reusachtige wijze vergroot en thans in staat de bestellingen spoedig en nauwkeurig uit te voeren. Gelegenheid ter oplehling; Hoog. Burg. School bjj een onderwjjzer met akte Fransch, waarvan dit jaar een leerling werd toegelaten. Omtrek Zierikzee. Conditiën billyk. Br. fr. letter B. bij den boekhandelaar A. C. DE MOOIJ, Zierikzee. Mevrouw DE BRUYNE—van Heej, vraagt tegen November a.s. eene Keukenmeid. Tegen 1 November gevraagd eene zindeljjke DIENSTBODE, die goed melken kan, door C. J. HOCKE HOOGENBOOM te Zonnemaire. Terstond gevraagd eene fatsoenljjke Dienst bode, wasch buitenshuis, te bevragen bjj de boekb. S. OCHTMAN ZOON.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 2