ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 27 Augustas 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. KENNISGEVING. AFKONDIGING. \n:i\vsn.!i)i\(.F\. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De pry's per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6045. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Ch'oote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Begrooting der Inkomsten en Uitgaven der Gemeente voor 1892. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend, dat de begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1892, zooals die op beden aan den Gemeenteraad is aange boden, van nu af, gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente ter lezing ligt, en tegen be taling der kosten verkrijgbaar wordt gesteld, ingevolge de wet. Zierikzee, den 24 Augustas 1891. De Burgemeester en Wethouders, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Provincialen In specteur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het eerste kwartaalskohier voor de belasting op bet Personeel dezer gemeente, voor het dienstjaar 1831/93, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 25 Augustus 1891. Ch. W. VERMEIJS. Amerika. Volgens bekentenis van een man, die te Milwaukee, in Wisconsin, tot een jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, bestaat er tó New-York een «syndicaat van huisinbrekers". Dit syndicaat leent aan inbrekers, dieven, zwende laren euz. geld om hun zaken te dry yen. De oprichter was iemand, die met twee anderen de affaire begon met 5000 dollars. Zy namen vijfentwintig flinke kerels van de gemeenste soort aan, die als bende georganiseerd weiden en zoo spoedig zy in de eene of andere plaats «gewerkt" hadden, door den directeur naar elders werden verplaatst. Deze voortdurende wisseling van «veld om te werken", maakte hun aanhouding door de politie zeer ruoeilyk en tot dusverre zou dan ook nog maar één man der bende gevangen zijn genomen. Maar het syndicaat wist zyn vrijstelling te bewerken. Now-York, 25 Aug. De Herald heeft een telegram van den 24aten uit Valparaiso ontvangen, volgens hetwelk Zondag wegens de invallende duisternis het gevecht op het strand bij Vina-del-Mar zonder defiuitief resultaat gestaakt werd. De troepen zouuen heden (Maandag) rusten, maar de aanvoerders zouden trachten de troepen tot nieuwen strijd aan te vuren. Gisteren liepen de opstandelingen herhaalde malen storm op de linie van Balmaceda, maar telkens werden zy teruggeslagen. De slachting was vreeseljjk en vooral de artillerie der opstandelingen had eene vernielende uit werking. Aan beide zjjden werd met schitterenden en w&nhopeuden moed gestreden. Bij het ochtendkrieken verwachtte men de hervatting van het gevecht, maar beide legers hadden zooveel geleden, dat geen den aanval deed. De opstandelingen sneden de spoorweg verbinding van Santiago met Salto af. Men gelooft dat de opstandelingen eene flankbeweging zullen uit voeren, Wat Balmaceda tot eiken prys beletten wil. Valparaiso was heden rustig. Nederland. Amsterdam, 22 Aug. Door den commissaris van politie Stork is een adres aan den gemeenteraad ingediend verklarende de omstandigheden, die er toe geleid hebben de voorgeschreven maatregelen tot ontruiming van den Dam op den taptoe-avond te doen falen. Hij beroept zich daarbij in de eerBte plaats op de regeling 'van den dienst, door den hoofdcommissaris uitgevaardigd. Letterljjk luidde die, wat deu aanhef betreft, als volgt: «Ter handhaviog der orde gedurende de militaire «taptoe, op den Dam op 1 Juli e. k. des nam. te «uren, zullen zich op gemelden datum des nam. te 7 «uren 7 inspecteurs, 12 brigadiers en 274 agenten op «de binnenplaats van het raadhuis en 2 brigadiers met *12 bereden agenten op den Dam, vóór du hoofdwacht, «ter beschikking van den commissaris van politie in «de le sectie, moeten bevinden" en duarby aausluitend in de voorlaatste alinea aan het slot «bovendien 2 «inspecteurs, 2 brigadiers en alle agenten te paard tot «afzetting van het terrein vóór het paleis, van het paleis tot de Beurs en van de Mozes en Aiironstraat, «langs welke wegen de muziekkorpsen op den Dam «komen en zich van daar zullen verwyderen". Te 7 uren moesten dus de agenten (onbereden) op de binnenplaats van het raadhuis ter beschikking van den ondergeteekende aanwezig zyn. By die regeling werd dus niet vastgesteld, hoe laat die manschappen op den Dam moesten zyn, maar alleen, dat deze van at 7 uren aan het raadhuis zich zouden bevinden ter beschikking. De noodzakelijkheid dier beschikking en de tyd waarop hiervan gebruik gemaakt zou worden, werd niet geregeld, dus overgelaten aan den onderge teekende, wèl daarentegen en in tegenstelliog met de dienstregeling voor de onbereden agenten was vastge steld, dat de bereden agenten te 7 uren op den Dam zouden zyn. Die regeling moest dus de gedragslyn van den ondergeteekeode bepalen. En wat is nu geworden van die regeling Zonder ééaige voorafgaande kennis geving aan den ondergeteekende, waren de be agenten in plaats van te 7 uren eerst te 8l/j ure op den Dam. De dienstregeling was dus èn veranderd èa buiten weten van den ondergeteekende heeft zulks plaats gevonden. Wanneer nu twee en dertig bereden agenten het aantal waarop de ondergeteekende rekende onder het commando van hunne inspecteurs en brigadiers op den Dam waren geweest te 7 oren, dan zoude deze macht sterk genoeg geweest zyo, om alle opstopping te voorkomen en dan zou de taak van de onbereden agenten zeker niet moeielyk zyn geweest en hunne tegenwoordigheid voornamelyk tot handhaving der orde hebben kunnen dienen. De ondergeteekende, niet wetende dat van de dienst regeling was afgeweken, niet kennende de reductie van het getal der bereden agenten en hunne afwezig heid niet vermoedende, was dus en dit bejammert hij wel niet het minst in dwaliüg gebracht. Zoo de ondergeteekende de wetenschap had verkregen, dat op het by dienstregeling gefixeerde uur de bereden politie niet op den Dam ware geweest, zeer zeker zou hjj oneindig meer spoed hebben gemaakt, om zich daar ter plaatse met zyne manschappen te bevinden". Als een ander argument voor zijne handelwjjze wordt door hem aangevoerd, dat by den len Juli, te ongeveer 7 uren des avonds op zyn bureau komende, aldaar eene telegraphische mededeeling, even te voren door den hoofdcommissaris afgezonden, vond, houdende dat de taptoe een half uur was verschoven. Uit die mededeeling mocht hjj afleiden, dat nu ook de tyd van ontruimic„ niet zóó beperkt was. Zonder die beteekenis te hechten aan bedoelde mededeeling, zou hy de ongerijmde gevolgtrekking hebben moeten maken, dat men hem iets mededeelde, hetgeen hem niet betrof. De heer Stork besluit zyn adres met de volgende woorden: «Heeft ondergeteekende op 1 Juli jl. gedwaald, dan vertrouwt by vastelyk op uw oordeel, dat een en dertig jaren van trouwe, onafgebroken plichtsbetrachting by u zullen opwegen tegen één zoo zeer betreurd oogenblik van dwaling. En zoo de ondergeteekende door die dwaling als de naaste oorzaak zou kunnen be schouwd worden van onregelmatigheid, de meer verwijderde de grondoorzaak is niet moeielyk te vinden bij de, buiten hem om, plaatB gevonden niet naleving der dienstregeling". De heer P. W. Steenkamp, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, zegt in een adres aan den burge meester dier gemeente, dat de hoofdinspecteur Batelt hem op 1 Juli niet van de te late aankomst der politie agenten op den Dam heeft verwittigd zooals de heer Batelt zou verklaard hebben, blykens het rapport der «taptoe-commissie". De wetenschap van de late aankomst der politie op den Dam verkreeg de heer Steenkamp eerst uit het verslag der gemeenteraadsvergadering van 8 Juli jl. 't Klinkt bijna ongeloofelyk, dunkt ons, dat een hoofdcommissaris van politie eerst een week na het taptoe-schandaal kennis krjjgt van de te late aankomst zijner ondergeschikten op den Dam, zy het ook dat de betrokken persoon uitstedig was. TJtreclifc, 24 Aug. Alhier heerscht ongerustheid over het lot van den heer A. Stok, directeur der Utrechteche Landbouwbank. Op 8 Augustus j.l. heeft hij de gemeente verlaten met het voornemen eene week op reis te gaan en sinds dien dag is niets meer van hem vernomen. De directie heeft zich overtuigd, dat by zyn zaken, de Bank betreffende, in de beste orde heeft aohtergelaten. Men heeft grond om te ver onderstellen, dat bij omgekomen is by de groote spoorwegramp te Brienne. Door den raad van commissarissen der Bank is, in afwachting van een nader besluit, mr. D. Bastert, adv. te Breukelen, uitgenoódigd tijdelijk als directeur der Bank op te treden. Maandag ochtend is in de onmiddellijke nabijheid van het Centraalstation te Utrecht een man aange reden, die een kind op den- arm droeg. De man is letterlijk in stukken gereden, terwjjl van het kind de beide beenen en de rechterarm werden verbrijzeld. Gravenhage, 24 Aug. De hofrouw, wegens het overlyden des Konings, eindigde gisteren. Uit Den Haag sehrjjft men aan de Amst. Ct. omtrent het afscheid, door den minister van oorlog van het personeel van zyn departement genomen: «Begeleid door de referendarissen of hoofdofficieren, hoofden der verschillende aideelingen, ontving generaal Bergansius de ambtenaren afdeelingsgewjjze in zyn kabinet. Op de hem eigene kalme en waardige wyze dankte hy de chefs, zoowel als de lagere ambtenaren voor den ijver en de toewijding, door hen, gedurende zyn optreden als hoofd van het departement, steeds aan den dag gelegd, het betreurende nochtans, dat er nog zooveel was, dat niet afgedaan is kunnen worden. Yooral speet het hem, dat de legerwet niet tot een goed einde iB kunnen komen. Nadat de generaal zich in aller herinnering gunstig aanbevolen had, reikte hy allen, hoog- en lagergeplaatsten, blykbaar getroffen, de hand tot afscheid. De hoofden, der af- deelingen dankten den braven generaal voor de woorden van waardeering, zooeven tot hen en hunne ondergeschikten gesproken, en gaven hem te kennen, dat zijn aftreden door alle», die de eer hadden onder hem te mogen werken, ten zeerste betreurd werd. Zelden is er dan ook een minister van oorlog geweest, wiens heengaan zóó trof als dat van minister Bergansius. Zelden zag men aan het hoofd van het oorlogsdepartement een man van zóó groote werkkracht, een man met zulk eenen ijver, een man die zóó de sympathie zijner ambtenaren had, een man zóó kundig, zóó nauwgezet en zóó rechtvaardig als deze minister. De naam Bergansius zal aan het departement van oorlog steeds met eere genoemd worden". Rotterdam, 25 Aug. Naar wjj vernemen, zyn de adressen van de onder-inspecteurs en de agenten van politie aan den gemeenteraad om verhooging van jaarwedden, door burgemeester en wethouders in hauden gesteld van den hoofdcommissaris van politie en zou deze daarop aan Burgem. en Wetb. hebben ver klaard, dat hy zich wenscht te houden aan zyn advieB op dergelijke adressen in het vorig jaar. By dit advies gaf de hoofdcommissaris in overweging eene regeling van de jaarwedde der politiebeambten naar hunne dienstjaren in denzelfden rang of k,lasse, benevens goed gedrag en geschiktheid voor de be trekking. Rotterdam. Door twee surveilleerende agenten van politie werd in den nacht van Vrydag op Zaterdag een jongen aangehouden, die op straat zwervende wa9. Naar een politieburau overgebracht, bleek het, dat hij reeds sedert 6 weken de ouderlijke woning had ver laten gedurende dien tijd had hy door het plegen van verschillende diefstallen en bedelen in zya onderhoud voorzien. Eene 30-jarige dienstbode, uit een pand aan de Yierwindenstraat, was Zondagavond met een onbe kenden cavalier uit en beiden hadden in een bierhuis, aan de Nieuwemarkt, even vertoefd. Langs het West- nieuwland naar huis gaande, trok de man haar in een gang, waartegen zy zich verzette. Met geweld trok hjj haar op den grond, waardoor een worsteling ontstond en het meisje aan haar gezicht ernstig werd verwond, daar de wreedaard haar trapte, zoodat de hak de sporen in het vleesch naliet. Niet tevreden daarmede, verwijderde hij zich met haar horloge. De dienstbode werd te 12 uur door de politie naar bet Ziekenhuis gebracht. De dader is reeds opgespoord en bevindt zich in arrest. De directie der maatschappy heeft zich dan ook gehaast dat onware bericht tegen te spreken. Toen indertyd ge noemde kapitein uit noodweer en zelfverdediging een der belhamels, die weigerden te werken, had doodgeschoten, is hy dadel jjk, bij aankomst te Rotterdam, met een der directeuren der Maatschappy naar den officier van justitie gegaan. Nadat hy nog eenige malen door deze en door den rechter-commissaris met getuigen was gehoord, is aan kapt. Bakker volkomen vryheid ge geven om met de «Obdam" naar New-York te ver trekken. Tevens wijst men er op, dat in hetzelfde onware bericht sprake was van het weigeren door de justitie van cautie, die kapt. Bakker wilde stellen als men hem vry liet gaan. Dit reeds kenmerkte het bericht als onjuist, daar onze Nederlandsche wet het stellen van cautie niet toelaat. Hertogenboschj 24 Aug. Heden morgen heeft de Commissaris der Koningin met mr. J. Reitsema, advocaat-generaal, en den burgemeester een langdurig onderhoud gehad. Naar men verneemtis door een der commis sarissen van de sociëteit «De Arend", door den eerst aanwezend officier van gezondheid en de gezameolyke officieren van het 2de regiment huzaren, naar aanleiding van het Donderdag avond ruw optreden van den commissaris van politie, tegen dezen een klachtschrift tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht over schending van grondwettige rechten en vry heden. De avond van heden was kalmer dan een der in den laatsten tyd voorafgegane. Het peleton huzaren is niet uitgerukt. Wel was een talryke menigte op de been, doch de enkele groepeD, die zongen, bestonden meerendeels uit personen, die uit het naburig Yucht van de kermis wederkeerden. Een droevig ongeluk deed echter het gezang ver stommen. Een tienjarig jongentje namelyk, dat achter op een rytuig geklauterd was, geraakte met een der beenen tusschen de spaken van een achterwiel. Het hulpgeroep van den jongen werd ten gevolge van de drukte en het rumoer door den koetsier aanvankelyk niet gehoord, en eerst toen het paard door enkele personen, die het ongeluk bemerkten, was tot staan gebracht, kon de ongelukkige knaap slechts met groote moeite en niet dan met verlies van een deel van het beklemde been uit zyn neteligen toestand verlost worden. Ofschoon onmiddellyk heelkundige hulp werd verleend, moet de arme jongen, kort na 't ongeval, ten gevolge van bloed verlies bezweken zyn. 25 Aug. De arrondissementsrechtbank veroordeelde H. van Baardwijk, wegens smaadschrift en eenvoudige beleediging, tot twee maanden gevangenisstraf. De beleedigde party werd in haar eisch van een schade vergoeding van 50 gulden, niet ontvankelijk verklaard J. Thielen werd wegens beleediging tot drie weken gevangenisstraf veroordeelddiens vrouw voor weer spannigheid tot 4 dagenJ. Baekweiler, voor opruiing en weerspannigheid tot een maand. De bevolking houdt zich rustig. Da burgemeester zal uit voorzorg heden avond weder een peleton huzaren gereed doen staan. Sequah. Meer en meer wordt de aandacht ge vestigd op de handelingen van Sequah, een te Rotter dam vertoevenden wonderdokter, wiens ware naam is: Charles Davenport, Engelsch onderdaan. Wij zyn in staat gesteld mede te deeleD, dat de «Sequah'a olie" bestaat uit twee deelen vette olie en een deel terpentijn, vermengd met eenige druppels van andere, sterk riekende, vluchtige oliën en dat de «Prairie-flower" in hoofdzaak niets anders is dan een dtttreksel van rhabarber met water en potasch. De beide geneesmiddelen van Sequah zijn dus niets byzonders. De Yereeniging tegen de Kwakzalverij heeft, naar wy vernemen, alle inlichtingen bijeengegaard, om het ware licht op het bedryf van Sequah te doen vallen en heeft tot dat doel een Sequab-nommer van haar Maandblad uitgegeven, welk nouimer gratis wordt toege zonden op aanvrage by den Voorzitter der Vereeniging, Mr. L. Zegers Veeckens, notaris te Amsterdam. In ons volgend nommer zullen wy daaruit een en ander mededeelen. - Van geachte zyde meldt men uit Rotterdam, dat het bericht, hetwelk onlangs voorkwam in enkele Hollandsche bladen en ook door ons daaruit was overgenomen, als zou het stoomschip «Obdam" van de Ned. Amer. Stoomvaartmaatschappij onder bevel kapitein Potjer in zee gegaan zyn, omdat kapt. Bakker door de instructie inzake de bekende treurige ge schiedenis met een stoker, in Rotterdam werd gehouden, geheel en al onwaar is. Dit stoomschip is wel degelijk den 8 Augustus onder kommando van kapt. Bakker van Rotterdam naar New-York vertrokken. Bergen op Zoom, 23 Aug. Naar aanleiding van de stappen, welke door eene commissie van de Kamer van koophandel en fabrieken alhier gedaan zyn, om opruiming te verkrjjgen van de overblijfselen van den toren te Romerswaal in de Ooster-Schelde, kan worden gemeld, dat de hoofdingenieur van den prov. waterstaat in Zeeland ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld en bevonden heeft dat bedoelde hindernis een overblijfsel is van de vroegere verdedigingswerken en niet van den toren van de verdronken stad. Men hoopt dat spoedig tot opruiming er van kan worden over gegaan, daar vooral voor vreemde schippers de vaart op die plaats in de Schelde gevaren oplevert. Goes, 25 Aug. 't Is kermis, 't is kermis Leve de vreugd! ZiDgen en springen Grijsheid en jeugd. Geen zorgen Voor morgen, Geen smarte In 't harte, Vryheid, blyheid! Leve de vreugd! Dit couplet uit «De kunstenaarswereld" van Jan C. de Vos vindt zijne toepassing op onze aanstaande kermis. Men oordeele. Dinsdag 25 groot concert der Tziganer Hongaren uit Budapest. Woensdag 26 concert door het harmoniegezelschap «Euphonia". Vrydag 28 concert door de kapel van het 3e reg., directeur Bouwman. In de zalen en den tuin van de «PriDS van Oranje" van Donderdag te beginnen iederen dag Grand concert varié en matinée artistique door het gezelschap van Pierre den Boer uit Amsterdam. Zondag grande fête de nuit met schitterend vuurwerk. Maandag bij gelegen heid der verjaring van de Koningin schitterend kinder feest met kermis in miniatuur. In de zalen der sociëteit «Van Ongenuchten vry" matiDÓJs en soirées door het gezelschap van H. van Os uit Rotterdam. Ia het café «Hartman" gedurende de geheele kermis matinées en soirées. Bovendien worden in de groote tent van Alber en Basch behalve de gewone voorstellingen nog kinder en familievoorstellingen gegeven. Men ziet: het is werkelijk eene week van «schep vreugde in 't leven". Wy kunuen ontzaglyk veel pret hebben, en wij zullen ook veel pret hebben .als de portemonnaie het toelaat. van het herkozen lid den heer Joh. Elenbaas en van het gekozen lid den heer J. van Vessem onderzocht en goedgekeurd. De begrootiDg over 1892, in ontvang en uitgaaf geraamd op 20303,53l/at werd in handen gesteld van eene commissie van onderzoek. De rekening over 1890 werd overeenkomstig het rapport der com missie goedgekeurd en vastgesteld. Op het adres van C. Snoep werd 4 maanden afschry ving van zyn hoofde- lijken omslag verleend wegens vertrek uit de gemeente. Verder werden nog een paar af- en overschrijvingen vastgesteld. Ia de vorige week werden van hier verzonden ongeveer 1600 ton mosselen naar België, 200 ton naar Holland en pl. min. 800 balen naar Engeland en Duitschland. Zierïkzee, 25 Aug. In de Middelb. Courant van 24 dezer lezen wy het volgende omtrent het orkest der Tziganer Hongaren, uit Budapest, dat Donderdag avond in het Societeitslokaal «Ons Genoegen" alhier zal optreden Op de vele concerten, welke het Middelburgsche publiek gedurende dit zomerseizoen ten gehoore werden gegeven, maakte dat van het orkest der Tziganer Hon garen uit Badapest, gedirigeerd door Arany Ferko en uitgevoerd in het «Schuttershof" alhier, gisteren avond een aardige variant. Het was karakteristieke muziek, die daar weerklonk, en die zelfs voor ons, koud bloediger, kalmer Noordelijke naturen haar charmes niet mist. Dat was muziek, zooals Nicolaus Lenau haar hoorde in zyn «Heideschenke" Das Lied trohlocket, und es klagt Schwermüfcig kühne Weisen. Het zou een pleonasme zyn te verzekeren, dat een Hongaarsche kapel uitstekend en met gloed speelt. Naast de csarda's, in haar eigenaardige, 8Del afwis selende stemmingen, weemoedige melodieën en vrooljjke liederen, vreemd en toch aantrekkelijk, die met meester lijke vlugheid werden afgespeeld, verdienen nog by zondere vermelding èn wegens de uitvoering èa wegens de compositie de wals: «j'ai perdu mon ami" van Cocin en «Boccaccio", solo violon, van Arany, het eerste een allerliefst stukje, terwjjl in het tweede de directeur, de heer Arany Ferko, dien wy reeds herhaaldelijk gedurende den avond gelegenheid vonden te bewonderen wegens zjjn fijn en zuiver spel, den bijval oogstte, dien hjj volkomen verdiende. Beide nommers werden ge- De luide toejuichingen aan het einde van het concert bewezeD, dat ook het aanwezige publiek ten hoogste voldaan was over het genotene. Maar meenden wij na de «Ungarische Melodieën" van Liszt en het «Vuls Dunari" de Tziganer Hongaren in de volle kracht hunner eigenaardige muziek gehoord te hebben, zoo bleek dit een deerlyke vergissing. Eerst het op het luid applaus gegeven extra-nommer gaf ons oen denkbeeld van het wilde, woeste, het hartstochtelijke, het byna demonische in do muziek der Zigeuners. Wulk een krachtig toon- geluid werd daarbij aan het «Cymbal" ontlokt! Jammer dat de opkomst zoo gering was, de kleine zaal van het «Schuttershof" was slechts halt bezet. Het kan hier niet wezenonbekend maakt onbemind, want vyf jaar geleden trad, zooals wjj reeds meldden, de heer Arany Ferko met zjjn kapel in het Badhotel te Vlissingen met groot succes op. Liever schrijven we de reden van het weinig talrjjk publiek toe aan de hevige windvlagen en stortbuieh, waarmede wjj ook gi iteren weder gezegend werden, alsof generaal Dyren- forth en zijn regenmakerB, in plaats van in Texis, hun prooven met schitterend resultaat boven onze goede stad hadden De algemeene vergadering van den polder «De Breede Watering", Maandag gehouden, werd bjjgewoond door 39 personen, die 70 stemmen uitbrachten. De rekening over het afgeloopen dienstjaar werd goedgekeurd in ontv. ƒ388774.39, in uitg. 365035.89s, batig slot 23738.49s. De schuld van den polder verminderde met 12000, zoodat de conrersieleening nog 255000 bedraagt. Het tractomeot van den brievenbesteller H. be draagt thans 750, terwjjl een onderwjjzer met hoofdacte 550 geniet. De maatstat ter bepaling dier tractementen is zeker een verkeerde. Want bij onder- wyzers-tractementen spreekt men van «vraag en aanbod", maar als sollicitanten worden opgeroepen voor brieven bestellers, komen de liefhebbers ook bij de vleet. En de capaciteiten? Iemand met acte voor hoofdonderwijzer naast een eerzaam brievenbesteller! Nu begrjjpe men mjj niet verkeerd. Den brieven besteller gun ik gaarne 750 en meer; ik wilde slechts de verhouding tot den hoofdonderwijzer in het licht stellen. Ook weet ik wel dat brievenbestellers rjjks- en onderwijzers gemeente ambtenaren zijn, maar een schraal tractemeat blyft schraal, onverschillig o« het door de ryks- dan wel door den gemeente-ontvanger wordt uitbetaald. Ook ia in Goes de verhouding nog lang niet de ongunstigste. lerselr©, 25 Aug. In eene heden avond gehouden Raadsvergadering werd besloten een adres van adbaesie aan den Minister van Financiën te richten op het adres van werklieden, viaschers eoz., om de pachters van oesterperceelen in hun benarden toestand te hulp te komen. Tevens zal de Raad verzoeken om geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van achterstallige pacht, daar uitstel niets baten kan. Briiiiiïsse, 25 Aug. In de heden gehouden ver gadering van den gemeenteraad wei den de geloofsbrieven Wy wenschen den heer AraDy Ferko en zij a orkest heden avond en Zondag te Goes een beter gevulde zaal toe. Het tegendeel zou voor de Hongaarsche artisten te betreuren zya, maar evenzeer voor de thuisblijvers! De Goesche Courant gaf ook omtrent het aldaar gegeven concert eene zeer gunstige beoordeeling. Wjj vertrouwen dat het gezelschap ook hier een druk bezoek zal ten deel vallen. Geslaagd voor de Fransche acte te 's Gravenhage den heer W. J. Laven van Scherpenisse, thans onderwijzer te Amsterdam. Te '8 Gravenhage behaalden akte Fransch de heeren K. J. van Damme te Baarn, C. Dykwel te Axel, W. J. van Nieuwenhuize te Krabbendijke en mej. M. Rissoeuw te Cadzand. De heer K. v. d. Slikke te Wolfaartsdjjk verwierf te Breda akte voor hoofdonderwijzer. Geslaagd bij het te 's Hage gehouden examen voor de akte in de gymnastiek (M. O.), de heer M. E. Hendrik8Q van Middelburg. Bij eene herstemming voor een lid van den ge meenteraad, Vrydag te Cats gehouden tusschen C. van der Maas en M. de Regt Cz., is eerstgenoemde met 23 van de 39 stemmen gekozen. Drie briefjes waren van onwaarde. Het wil met de oprichting van eene kamer van Koophandel en Fabrieken te Terneuzen maar niet vlottenhet eene lid voor het andere na bedankt voor de eer als het zevende lid op te treden. Nu reeds hebben zes stemmingen plaats gehad en nog is het zevental niet compleet. Die zesde stemming had Maandag j.l. plaats doordien de heer C. van Haelst ook voor zijne benoeming bedankt had. Van de 176 kiezers werd er toen slechts door 22 een stembiljet ingeleverd. De uitslag was dat er weder eene herstemming moet plaats hebben en wel tusschen de heeren P. G. Maandag die 7 en G. A. Rtandaert die 5 stemmen bekwam. Donderdag is een aanvang gemaakt met het leggen van den telegraaf kabel door de Wester-Schelde, van Baarland naar Ter Neuzen. Voor de Arrondissements-Rechtbank te Middel burg Btond Vrijdag terecht de onbezoldigde rijksveld wachter J. B. V., oud 29 jaar, wonende te Kapelle. Hem werd ten laste gelegd dat hjj op 2 Juli 1891 des avonds om ruim 10 uur, in de herberg van de weduwe Berman te Biezelicge, Marinus Vermaire moedwillig een of meerdere slagen op het hoofd beeft toegebracht. Volgens verklariog van den eersten getuige M. Ver maire waren in den bedoelden avond heel wat jongelui in de herberg; ook bekl. was daar. Er ontstond ruzie, waarbjj Vermaire van bekl. eenige klappen opliep, naar hij zeide, zonder eenige aanleiding. De bekl. gaf een andere voorstelling van de zaak; hjj ontving van een der aanwezigen een schop tegen het been en werd toen door getuige uitgelachen. Hy is boos geworden, heeft getuige vastgegrepen en tegen den muur geduwd, maar kan niet zeggen dat hjj klappen heeft uitgedeeld. Op de vraag van den ambtenaar van het O. M., of getuige ooit iets met bekl. gehad heeft, antwoordde hjj ontkennend. De tweede getuige deed het voorkomen, alsof bekl. zonder eenige aanleiding de klappen gaf; hjj heeft er twee zien toebrengen. De laatste getuige, de onbezoldigde rijksveldwachter Ries, deelde mede dat hjj van de teo laste gelegde mishandeling niets heeft gezien; wel is hy in de herberg geweest, doch toen hjj tusschen hot volk doorgedrongen was en het hem bleek dat er een standje ontstaan was, heeft by bekl. naar buiten doen gaan. Slagen heeft hij niet zien toebreugen. De ambtenaar van het openbaar ministerie wees er op dat de bekl. een ambtenaar is, die zeer goed bekend staat, goed zyn aienat doet eo nooit misbruik van sterkendrank maakt. Bekl. is eenigszins driftig ea heeft, doordien hij op den voet getrapt is of op andere wyze gegriefd, in drift iets gedaan, wat vooral in een politie man is af te keuren. Hjj vorderde veroordeeling van bekl. tot een geldboete van 12. De collecte voor den hagelslag in Noord-Brabant heeft in 109 gemeenten opgebracht ƒ12,147.08, terwjjl by de commissie nog aan giften is ingekomen een bedrag van 6016,18s. By kon. besluit is benoemd tot dir. van het post- en telegraafkantoor te Klundert J. M. van der Poel, thans dir. van het telegraafkantoor en brievengaarder te Egmond. Bjj kon. besluit zyn benoemd: J. Tolhoek tot dijkgraaf van het waterschap de Egbert Petruspolder M. van 't Westeinde Jz. tot dykgraaf van den polder van Citters; C. Mol Az. tot plaatsvervangend dykgraaf van den polder van Citters; V. Cortvriendt tot dyk graaf van den polder Nieuw WesteDrjjk; A. A. van Haelst tot plaatsvervangend dykgraaf van den polder Nieuw Westenrjjk; G. Bom tot plaatsvervangend dykgraaf van den polder Papenburg; D. van 't West einde tot plaatsvervangend djjkgraaf van bet water schap de Wilhelminapolder (Walcheren); P. van de Wal le tot plaatsvervangend djjkgraaf van den polder Kleine stelle; L. C. Cornelis tot plaatsvervangend dykgraaf van het waterschap de Philippinepolder; J. Smallegange tot lid van het bestuur van het cala- miteuze waterschap Ellewoutsdjjk en den calamiteuzen polder Borssele; J. Scheele Jz. sr. tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van de calamiteuse Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders. Nederl. landverhuizers in Argentinië. In een door De Tijd ontvangen schrjjven wordt de vraag gesteld of wellicht niet bet eenvoudigste middel om de ongelukkige Nederlandsche emigranten in Argentinië terugkeer naar het vaderland mogelijk te maken, een beroep zou zjjn op de directie van de Ned.-Amerikaansche Stoomvaart Maatschappij, die in de jaren 1889 en 1890 van die landverhuizing be- langrjjke baten genoot. Allicht zou zy geneigd zyn een gedeelte daarvan af te staan ten behoeve van menachen, die de slachtoffers werden van hunne licht gelovigheid. Van een dergelyk beroep zou wellicht meer practisch nut te wachten zyn, dan van het ont slag, aan den Nederlandschen consul van Riet te geven, meent bedoelde briefschrijver. Het D. v. N. bevat een oproeping van den heer Fr. Gatzenmeijer, Rozengracht 187 te Amsterdam, luidende: «Zjj allen, die vermeenen niet genoeg op de hoogte te zjjn omtrent het lot of den toestand, waarin onze landgenooten in dat land verkeeren, ben ik bereid speciaal persoonlijk te mjjnent in te lichten. «Zy, die vermeenen genoeg te weten, d.w.z. dat elk uur, dat voorbygaat, de toestand hachelijker wordt om te bezwijken, noodig ik overal in alle hoeken van Nederland uit, de handen ineen te slaan, om als één man te werken, zoo spoedig mogelyk onze landge nooten nog te redden, voor zoover zjj nog te redden zyn In de kjjkjes in de rechtszaal in de N. Bred. Ct. leest men: Op de bank der beschuldigden een arbeider uit Etten. Op de getuigenbank eene boerschgekleede, nog jonge vrouw, met zeegroenen rok, gekleurden omslagdoek, vyf snoeren groote witte kralen met een groot gouden slot om den hals, een paar lange gouden bellen in de ooren en een kanten muts op het hoofd. Naast haar een boersche jongejuffrouw met een japon aan en een hoedje op, dat dienen kon bjj het aanschouwelijk onderwys in de Flora van Nederland, zoo kwistig was het met bloemen versierd. De akte van beschuldiging luidde, dat de arbeider de vrouw met de zeegroenen japon had gescholden en geslagen. Hy ontkende, en verhaalde dat hij de vrouw had bezig gezien in het aardappelveld van een aoder en haar gevraagd had: Wat doe je daar? waarop de vrouw al scheldend had geantwoord: dat gaat je niet aan! Van schelden of mishandelen zynerzyds was geen sprake geweest. De zeegroene boerin werd het eerst gehoord. Buiten gewoon rad van tong de woorden rolden haar uit de keel als een nieuwe kruiwagen met een versch gesmeerd wiel, zou Dickens zeggeD, verhaalde ze hoe zij den arbeider had willen verjagen van haar «eerpelveld" en hoe hjj haar toen geslagen had en uitgescholden voor iets, dat wjj niet noemen zullen. Maar het had haar niet erg zeer gedaaD, zei ze, daarbij in het midden latende of ze de mishandeling dan wel de beleediging bedoelde. De zeegroene mishandelde geen katje om zonder handschoenen aan te pakken, d&t zag men wel ging zitten. De juffrouw met de bloemen op haren hoed werd na geroepen om te getuigen. Bjj den wachtmeester der maréchausées te Etten had zy verklaard de mishande ling gezien te hebben, doch nu beweerde zjj met eene diepe buiging er niets van te weten. Deze juffrouw was al even bespraakt als de andere. En nu had er, ten gevolge van die ontkenning, weder een van die tooneeltjes plaats, waartoe alleen vrouwen aanleiding geven en waarbjj het zelfs voor de ernstige rechters moeilyk is het gelaat in de rustige plooi te houden. Dus u hebt niets gezien? vroeg de president. Neen meneer (buiging) niets gezien, nikskegezien! (buiging.) De zeegroene, (klappend met de tong en slaande met de vuist in de hand): Hoe 's 't mogeljjk! Hoe 's 't mogelyk! De deurwaarder: Ssst. De ambtenaar van het O. M.: Waarom hebt u dan by den wachtmeester verklaard alles gezien te hebben? Omdat 'k bang was voor haar! (buiging). Want o, 't is zoo'n gevaarlijk wjjf! (buigingZa zou me kapot gemaakt hebben! (buiging) als 'k 't niet gezeid had! (buiging.) De zeegroene: (staat deftig van 't bankje op, neemt haar japon in de beide handen en springt tot voor de rechtbank, naast de andere juffrouw): Meneer hoe 's 't toch mogelyk wat kan dat varken liegen! Zal ik 't eens zeggen meneer? Zy stond aan de (De andere juffrouw begint ook.) Hou jjj je stilZn stond aan de deur De president: Niet allebei gelyk: Gaat u daar zitten De zeegroeneZe liegt 't meneer! Ze De juffrouw: Nietjes! 'k was bang voor jou! Je bent me d'r een! De zeegroene: Jjj niet! En toen beiden weêr aan 't klappen, zoodat er geen touw aan vaBt te maken was. Niet zonder moeite gelukt het eindelijk aan de rechtbank om de juffrouw geregeld te verhooren, wat echter niet geschiedt zonder dat de zeegroene nog eena een keer opspringt, met de tong klapt, met de vuist in de banden slaat en meer dergelijke gebaren en geluiden van kwalyk bedwongen woede maakt. De zaak is eindelyk afgeloopen en de ambtenaar van het O. M. vraagt vryspraak voor den beklaagde op grond dat het wettig bewys ontbreekt. De dames vertrekken, maar nauwelijks zyn ze de rechtszaal uit en in de vestibule, of eene tormeele kyfparty ontstaat, die door de maréchausées moet worden bedwongen. Op straat werden de lieflijkheden echter voortgezet. Als een lune vaart de zeegroene uit tegen de gebloemde juffrouw, en maakt haar uit voor al wat leeljjk is. Eu de andere scbynt toch niet zoo bang te wezen als zji voorgaf, want ze dient behoorlijk van repliek. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1