ZIEBIKZEESCIIË NIEUWSBODE. Dinsdag 18 Augustas 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. Kermis te Zierikzee. NIEUWSTIJDINGEN. Haagsche Brieven. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden i& 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6041. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend: dat de gewone Jaarmarkt of Kermis alhier zal aanvangen Maandag; den T'en Sep tember e k. en elf da^en zal duren; en dat het aanvragen van plaatsen voor schouwburgen, tenten en kramen moet geschieden met vrachtvrjje brieven vóór den 3len Augustus e.lt., in te zenden bij den Marktmeester, den heer H.VAN DUKE Jz. Zierikzee, den 17 Augustus 1891. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. YERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. China. De Keizer van China heeft een decreet uitgevaardigd over de jongste troebelen. Hjj spreekt zijn verwonde ring uit over het geljjktydig uitbreken en beveelt den Gouverneurs eu hoogea ambtenaren der provinciëa de aanvoerders der volbsoploopen te doen vatten en ont- hoofdea. De Keizer verklaart, dat de prediking van het Evangelie veroorloofd zal worden bij tractaat, en hy wekt het volk tot deugd op, zeggende dat tusschen het Christendom en het burgerschap van den Staat geen atryd is. Hg verklaart verder, dat de raddraaiers slechts door de zucht tot plunderen werden bezield, en beveelt den Gouverneurs maatregelen te nemen tot bescherming van leven en eigendom der kooplieden en zendelingen, terwijl by straf bedreigt, indien geen voldoende maatregelen worden genomen. Aan bet oorlogsschip vHohican" der Yereenigde Staten, thans in de B'hriugszae, is door het Gouver nement te Washington bevel gezonden terstond naar China to vertrekken. Ook het andere schip der Repu bliek, de Alert", zal, zoo spoedig het in de Behrings- zee kan gemist worden, naar China stevenen, terwijl de kruiser »Charl. ston" met gelyke bestemming San Francisco zal verlaten. De Amerikanen ondervinden en betreuren thans de nadeelen ec van, dat zij sedert den burgeroorlog hun oorlogsvloot hebben laten vervallen. Indië. Woensdag den 8dn Juli drong in het huis van den 2en luitenant v. S. te Buitenzorg een militair binnen, met het doel, naar men wil, luitenant D. verlof te vragen. Klaarblykeljjk leed de man aan zoogenaamden vervolgingswaanzin. Op de vraag van luitenant v. S. waarom verlof verlangd werd, antwoordde de militair dat by door een ander soldaat vervolgd werd. Luitenant v. S. trachtte den man te kalmeeren en zeide dat, als hy vervolgd werd, hy, v. S., hem wel zou verdedigen en wel met de naast hem op tafel liggende Babel. Maar plotseling maakte de soldaat zich van dat wapen meester en bracht den luitenant v. S. daarmede een belangryke wond aan den hals, een aan den pols en vervolgens een op den schedel toe. Ofschoon de hals- en arm wonden een belangryke verbloeding teweeg brachten, schijnt toch alleen de schedelwond ernstige gevolgen te kunnen hebben. Spoedig had men zich van den waanzinnige meester en is hy onschadelijk gemaakt door een plaatsje in het krankzinnigengesticht Het Bat Nieuwsblad meldt nog naderHet was tijd, dat de luitenant v. D., met wien v. S. (de aangevallen luitenant) samenwoont, binnenkwam, anders ware de officier zeker vermoord; nu liet de »amokmater" met een uitroep van Echrik het wapen vallen en trachtte door de deur te ontkomen, waarvoor v. D. vol ontzetting was bljjven staan. v. D. greep hem vast, waarna beiden al worstelende buitenshuis geraakten, waar de brutale aanrander door inmiddels toegeschoten militairen werd gegrepen en in arrest gesteld. Luitenant v. S. werd 'door dokter Stratz, die met de bergartillerie door trekkende was, verbonden en naar het hospitaal ge transporteerd. Naar omstandigheden bevindt zich de patiënt wel. Het gebeurde geeft aanleiding tot ver schillende meeninget. De een spreekt van boos opzet, anderen zeggen dat de man krankzinnig is, en enkelen beweren, dat hy onder invloed van opium handelde. Nader onderzoek zal het ware wel uitwyzen. Amerika. Grand-1? a piel s30 Juli. Als een by zonder heid kan gemeld worden, dat het in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, 24 op 25 Juli, in lage plaatsen op de fraaie boerdery van mr. Krijn Leentvaar, ten noorden dezer stad gelegen, geducht heeft gevroren. Op enkele plekken is de millet zwart en ook het koren en andere planten hebben door de nachtvorst haar kleur verloreD. Gelukkig beperkt de schade zich tot een zeer gering gedeelte van zijne uitgestrekte farm, die dit jaar een ruimen oogst belooft. Eng-eland. Een vreeseljjk ongeval had Yrydag te Southwark plaats. Ia een koffiebranderij was een 14jarig meisje, Hannah Keheler, bezig met koffiemalen, toeu haar vlecht in een der raderen van den door stoom gedreven molen bleef haken; ze werd medegeeleurd en 't geheele vel haar van den schedel gerukt. Zy stierf na weinige oogenblikken onder de hevigste pijoen. Italië. Ia Italië zijn 336 gemeenten, waar de ljjken in eeu sousterrein van de kerk worden gesmeten, omdat er geen begraafplaatsen genoeg zijn. 37,000 menscben slijten huD leven in voor de gezondheid onbewoonbare kelders, terwyl 9000 in de rotsen hun woning hebben uitgehouwen. Brood wordt in 17,000 gemeenten alleen op feestdagen gegeten. Iu 4965 gemeenten zyn de men schep, door armoede gedrongen, zich het gebruik van vleesch te ontzeggen. 600 gemeenten zyn verstoken van geneesheerea en in 104 gemeenten worden de in woners geteisterd door de malaria. Het aantal lyders aan huidziekte is gestegen tot 110,000 en bovendien vindt meD in 4890 gemeenten geen privaten! Turkije. Wie iets gevoelt voor romantische avontuurtjes ga zyn vacautie doorbrengen in Turkije. Daar heeft by nog eens kans opgepakt te worden door roovers, terwyl hy dan tevens de gelegenheid heeft tot de wetenschap te komen hoeveel hy, geschat door een onpartydig oog, eigenljjk waard is. Deze ervaring is thans opge daan door een Franschman, den heer De Récnond, die met den opzichter zyner laüderyen gevaDgen genomen is. De opzichter is weer losgelaten en met een brief van den heer Rémond gezonden naar den heerMonte- bello te Konstantinopel, waarin werd verzocht een losprys van 60000 gulden. Wanneer er niet betaald wordt, schieten de roovers den heer Rémond dood, staat er in den brief vermeld, waarin tevens verzocht wordt in geen geval soldaten op de roovers af te sturen. Duitschland. Een nieuw soort van oplichterij werd dezer dagen met goed gevolg te Berlyn toegepast. Ia een der drukst bezochte restaurants zette zich een als boer gekleed man aan een tafeltje neder en bestelde een diner met een halve flesch wyn, welke hy zich goed liet smaken. Toen de laatste schotel was opgediend ryst met kerrie en hy daarvan ongeveer de helft had opge geten, liet hy het voorkomen, alsof hij plotseling hevige maagkramp voelde en dreigde in onmacht te vallen. De kellner vertelde dit geval aan den patroon, die dadelijk kwam zien wat de man scheelde. Deze antwoordde met kreunende stem: »Er waren spelden in de rijst," en ten bewyze daarvan haalde hij nog twee van die voorwerpen nit den schotel, die op de tafel stond. De patroon verschrok zichtbaar en vreezende dat de man schandaal zou maken en zyn restaurant in op spraak zou brengen, liet hy het boertje by zich in de kamer komen, waar hy hem voorstelde dadelijk naar een dokter te gaan, natuurlijk voor rekening van den restauratiehouder, die hem een vjjfmarkstuk in de hand stopte. De boer scheen daar niets op tegen te hebben, en hy vertrok met de verzekering, dat hy de zaak aan niemand zou vertellen. Hiermede scheen de zaak ten genoege van den restaurateur geschikt te zyn. Het toeval echter had gewild, dat dit zaakje een staartje zou hebben. Eenige dagen later was de kellner, die den man bediend had, voor een dag in een ander café-restaurant, ten pleiziere van een zyner collega's, die zijn vryen dag had. Plotseling ziet hy denzelfden man de eetzaal binnen komen en zich aan een der tafeltjes neerzetten, waarna by, evenals den vorigen keer, een diner bestelde met een halve flesch wyn. De eerste gedachte van den kellner was naar den man toe te gaan en hem te vragen hoe die geschiedenis met die spelden was afge- loopen; het was echter of hij plotseling een ingeving kreeg om de dingen eens af te wachten, die komen zouden, hetgeen by ongemerkt kon doen, daar hy niet bediende in de rij, waar de man had plaats genomen. Alweer by den laatsten schotel begon dezelfde comedie van den vorigen keer; de man kreeg maagkramp en kermde, dat er spelden in het eten waren. Inmiddels had de kellner den eigenaar van de restauratie gewaarschuwd, waarop deze een politieagent ontbood, die den man Daar eene plaats bracht, waar hy al den tyd heeft om van zyn maagkramp te herstellen. Toen men den man visiteerde, vond men een doosje met verroeste spelden, waarmede de oplichter op de beschreven wyze zyne diners met wijn betaalde". Een Duitsch blad, in de omstreken van Berlyn verschijnend, bevatte onlangs de volgende advertentie •Ik waarschuw iedereen Adolf Schultze niets te borgen, aangezien ik niets betaal. Auguate Schultze geboren Büttner." Een paar dagen later las men de volgende advertentie •Naar aanleiding van de waarschuwing mijner vrouw om my niets te borgen, waarschuw ik om haar niets te borgen, daar zy van mij weggeloopen is. Het geld heb ik, Adolf Schultze." Wederom een paar dagen later las men: Aangezien mijne oudera: Adolf Schultze en Auguste Schultze geboren Büttner, van elkander zijn gegaan en op mijn naam schulden maken, waarschuw ik iedereen, beiden niets meer te borgen. Ik betaal geen cent meer, Ernst Schultze." 14 dagen later verscheen nog de volgende advertentie: Over de advertentie van ODzen zoon Ernst om ons niets te borgen, zal ieder die ons kent natuurlyk lachen. Wij hebben niet noodig op zijn naam schulden te maken. Wie zyn kinderen geeft brood, en zelf als hij oud is lijdt nood, dien sla men dood. Amen. Adolf en Auguate Schultze-Bü ttner." Vader, moeder eu zoon schjjnen elk afzonderlyk dik in de duiten te zitten, ze zeggen het ten minste zelf. Nederland. 's Gravenhage, 16 Aug. Da schout bij nacht Mac Leod heeft bedankt voor de portefeuille van Marine", welke thans is aangeboden aan den heer E. N. Rahusen, voorzitter van het College voor de zeevisscheryen. Heden had alhier eene samenspreking plaats tusschen hen die zich bereid verklaard hebben eene portefeuille te aanvaarden, onder anderen de heer mr. W. K. baron van Dedem. Een vreeselyk ongeluk heeft gisterenmiddag om streeks halftwee plaats gehad aan het Kanaal, tusschen den Waaldorpschen en den Wassenaarschen Weg. Door een noodlotig toeval bevond zich een dame, die met een harer kennissen daar wandelde, op de rails van de stoomtram, juist op het oogenblik, dat een tram van Den Haag naar ficheveningen in de onmid dellijke nabijheid was. De machinist trachtte door krachtig remmen het voertuig tot staan te brengen, maar de dame, echtge- noote van een geacht stadgenoot, was door de locomotief reeds gegrepen en neergeworpen en de eerste wagen giDg haar over het lichaam, vreeselijke verwondingen aan de borst en een der armen aanbrengend. Haar gezellin kon zich juist red Jen door zich vast te grijpen aan het rasterwerk, dat langs het weiland is aangebracht. De off. van gez. Schouten was spoedig ter plaatse, doch kon slechts den dood constateeren. Schiedam, 15 Aug. Een hevig* brand vernielde gisteren de stoombrandery van de firma Wittkampf alhier. De brand is, naar men zegt, ontstaan door springen van het peilglas van een distilleertoeatel. In korten tijd had het vuur zich door de geheele inrichting verspreid en was aan behoud der fabriek niet meer te denken. Een mouterij, aan de overzyde staande, werd door de brandweer behouden, doch bekwam toch eenige schade. Een branderij aan den anderen kant van het bran dende perceel stond eenige minuten letterlijk in vlam, doch werd door het krachtige optreden der brandweer voor verdere vernieling behoed. Te 2 uren was men den brand meester. In de ruïae van de fabriek, die ruim 500 kilo gist per dag produceerde, leveren de half gesmolten toe stellen een jammerlijken aanblik. Daar de brand vóór beurst jjd uitbrak, steeg de gist- prijs tot een ongekende hoogte. De gebouwen waren op beurspoliB, de goederen by •the Imperial" verzekerd. Een brandweerman, die door een glazen dak viel, en een mouterejongen, die door een neervallende goot werd getroffen, bekwamen by het ongeval belangryke kwetsuren. »s Hertogeubosch, 14 Aug. Gisteren avond, na afloop der muziekuitvoering in het plantsoen, werden de bekende liedjes, aan het adres van den commissaris van politie, opnieuw door een aantal straatjongens aangeheven. Gevolgd door eene vry groote menigte, begaven zij zich weder naar de woning van den commis saris, alwaar reeds een achttal agenten hadden post gevat. De troep ontbond zich spoedig, zonder dat de politie handelend optrad. De burgemeester was tot laat in den nacht op het politie-bureau aanwezig. Ofschoon het feit op zich zelf van weinig beteekenis was, blijkt toch uit verschillende omstandigheden en niet het minst hieruit, dat het publiek zich al zeer weinig gebelgd toont over het gebeurde, dat voort durend een geest van ontevredenheid onder de bevolking heerscht,- die wel voor een paar dagen kan gesmoord worden, maar die toch by iedere gelegenheid zich tracht lucht te geven op eene voor het gezag zeer krenkende wyze. Naar het schynt, vreest men voor herhaling der wanordelykheden met de aanstaande kermis. Het is dan ook nog niet beslist, of de kermis dit jaar zal gehouden worden. 14 Aug. Heden is voor de Arrondissements Rechtbank alhier behandeld de zaak tegen J. N. R., 37 jaren, metselaar, geboren te Sluis, laatst gewoond hebbende te Rotterdam, thans gedeti neerd, beklaagd van de diverse oplichtingen doorhem in de gemeenten Heinkenszand en Borsele gepleegd. De beklaagde legde eene volledige bekentenis af. De Off. van Just. wees hem op zyne vroegere veroor deeling door de rechtbank te Alkmaar tot 2 jaren gevangenisstraf voor het plegen van gelyke feiten. Hij vorderde 3 jaren gevangenisstraf en 5 jaren ontzetting van burgerschapsrechten. Mr. C. Lucasse, die ambtshalve aan bekl. als ver dediger was toegevoegd, beweerde dat beklaagde niet schuldig is volgens het Wetboek van Strafrecht. De bedrogenen toch zyn de dupes van hunne ondenkbare lichtgeloovigheid en 't is een raadsel hoe de getuigen, de kleeding van beklaagde en diens onzinnige voor stellingen in aanmerking nemende, tot hunne financiëele offers zyn overgegaan. Mocht de rechtbank beklaagde strafschuldig achten dan verzocht verdediger eene lichtere straf. Uitspraak 25 dezer. Middelburg, 15 Aug. Heden avond had bij prachtig zomerweder in den tuin van het Schuttershof het aangekondigde concert plaats door de beroemde Belgische Zangmaatschappij ,,L' Orphéon Royale" van Brussel, bestaande uit 160 werkende leden. De tuin was zeer goed bezet en de uitvoering van het pro gramma was zeer schoon. Het eere-lid maatschap van ,,L' Orpbéon Royale" werd aangeboden aan de heeren Ch. Stevens, chef de mouvement de9 chemin de fer de Malines üt Ter Neuzen en aan M. S. de Zeeuw, als voorzitter van het bestendig Muziekfestival. Morgen zal reeds door enkele Belgische fanfaren- en harmoaiegezelschappen ia den tuin van het Schutters hof een concert gegeven worden. Goes, 16 Aug. De stadsomroeper maakte gisteren eene curieuse tyding aan het publiek bekend, n.l. dat de dochter van rooie Kris wa9 gearriveerd en van Zaterdag tot Maandag te spreken of te ontbieden zyn zou in het logement den Boer in den Waaihoek. Als de dwaasheid van waarzeggerij en kaartleggery op andere tjjden dan de kermis zoo brutaal wordt bekend gemaakt, dan zou men daaruit kunnen afleiden, dat er in Goes nog al liefhebberij voor bestaat. St. Maartensdijk. Vrijdagavond vervoegde zich in der haaBt eene vrouw uit de naburige gemeente P. by den timmerman C. G. alhier. Zjj gaf voor by een winkelier een bankbiljet van ƒ100 ter inwisseling te hebben aangeboden, doch dat deze daartoe op het oogenblik niet in staat was. G. zou haar een grooten dienst bewjjzen als hij voor een oogenblik een 30 gld. haar kon geven; zij zou dan dadelyk by hem terug komen met het bankbiljet. G., geheel ter goeder trouw, voldeed aan haar verzoek, doch daar de vrouw naar de berekening van G. wel een beetje lang op zich liet wachten, ging hjj op onderzoek uit en kwam tot de ontdekking,' dat zij reeds naar P. vertrokken was en volstrekt niet bij den winkelier was geweest, en ook aan andere personen geen bankbiljet had aangeboden. G. direct van de omni'ouBdieDst gebruik makende, snelt haar achterna en komt juist tijdig genoeg te P. om te ervaren, dat er f 20 van de 30 gevlogen waren en nog 10 hem kon worden teruggegeven. G. hierover niet tevreden, heeft naar wij vernemen, de justitie met de zaak iu këhnis gestold. Zieriltasee, 17 Aug. Heden werd ten raadhuize alhier herbesteedhet maken en stellen van een houten scheidingsschot in een der lokalen van school B alhier. Minste inschrijver was wederom de heer P. Bodt voor 291,90, zijnde dezelfde som als by de vorige besteding. Zaterdag avoüd geraakte een 5jarig knaapje van S. alhier te water in de sluis aan de Nieuwe Haven en zou zeker verdronken zyn, indien niet Adr. de Kejjzer, die zich toevallig in de nabjjheid bevond, zich geheel gekleed te water begaf en het geluk had het kuaapje, dat reeds onder water was, te grijpen en alzoo te redden. Eene waarschuwing voor vele ouders, daar wjj bij het paaseeren van die sluis menigmaal kinderen zien, die aldaar gevaarlyk spelen. De collecte voor de School met den Bjjbel bracht te Bruinisse ongeveer 92 op. Hoofdakte behaalde te Breda de heer K. Wiele- maker van Biggekerke, onderwijzer aan de Chr. school te Aagtekerke. Bij Koninkl. besluit van 11 Aug. is pensioen verleend o. a. aanS. M Schraver, wed. K. J. Van den Bussche, griffier by een kantongerecht, ad ƒ67 S. van Offenbeek, wed. G. Schouwenburg, adsiat. van het postkantoor te Goes, ad 100; P. Koopman, wed. J. C. Tappy Gielen, hulpsluismeester, ad ƒ182; A. C. Kolff, wed. mr. W. L. Van Voorst Vader, kanton rechter, ad 640. Een weduwnaar en eene vrouw, (gescheiden of niet) vestigden zich met ter woon te Nieuwe Tonge. Eensklaps bestormt zoo schrijft men eene menigte hunne gemeenschappelijke woning en die menigte sleurt beiden, vreeselyk aan kleeren gehavend, het hais uit om ze naar eene vroegere woonplaats, Sommelsdyk, terug te brengen. Politie, d. w. z., één veldwachter is niet bestand tegen overmacht. Maar mag zoo ietB plaats hebben zonder dat daartegen wordt opgekomen? Ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië kunnen in het laatst van dit jaar eenige personen worden gesteld om te worden benoemd tot opzichter 3e klasse bij den waterstaat en de burger lijke openbare werken daar te lande. Adspiranten zullen zich moeten onderwerpen aan een exameD, dat op nader te bepalen dagen in de maand October te 's Gravenhage zal plaats hebben. Zjj, die aan dat examen wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 1 October a.s. bij gezegeld adres aanmelden bij het departement van koloniën. De vereischte papieren en het programma van het examen zijn vermeld in de Staatscourant van Vry dag 11. Tegen Charles Devonport, zich noemende Sequah, is Donderdag door de arrondissements-recht'oanli te Bergen op Zoom een boete van ƒ300, subsidiair 60 dagen hechtenis geëischt, wegens het onbevoegd uit- oelenen van geneeskundige practyk, benevens tot 200 boete, subsidiair 40 dagen hechtenis, wegens het onbe voegd verkoopen van geneesmiddelen. In de maand Juli werden by het koloniaal werf- depót aangenomen 80 personen, als: 59 Nederlanders, 11 Belgen, 6 Duitschers, 2 Zwitsers, 1 Luxemburger en 1 Oostenrijker en werden van de verschillende korpsen van het leger bier te lande overgenomen 68 onder officieren en minderen, als: 47 van de infanterie, 19 van de artillerie, I van de koloniale reserve en 1 van de maréchausséözoodat het totaal der werving 148 man bedroeg, aan wie aan handgelden een som van 37,345 werd uitbetaald. In de le categorie zijn begrepen 16 miliciens, die voor twee jaar en in de 2e categorie 3 onderofficieren die voor 4 jaar en 14 miliciens, die voor 2 jaar gede tacheerd werden. In die maand vertrokken naar Oost-Indië 2 detache menten, Bterk 5 officieren, 12 onderofficieren, 7 korporaals, 2 hoornblazers en 99 soldaten, terwijl bovendien 5 officieren en 2 onder-officieren afzonderljjk vertrokken. Uit Oost-Indië keerden te Harderwijk terug 4 onder officieren en 5 miliciens, die, van hun detacheeriDg ontheven, naar hun korps terugkeerden of met groot verlof vertrokken. Naar West-Indië vertrok een detachement, sterk 1 onder-officier en 18 soldaten, die allen bestemd waren voor Suriname. Het D. v. Z.-R. geeft eene bloemlezing uit de ophelderingen, door den Min. van Justitie gegeven in zake de jachtwet, en laat daarop volgen •De jachtliefhebbers en allen, wier stoffeljjke be langen bij de jachtwet betrokken zijn, mogen er den Minister van Justitie dankbaar voor wezen, dat een zyner laatste regeeringsdaden is geweest het in 't licht zenden van eene memorie, die de anti-jachtwet- beweging als eene volkomen ongewettigde zeer beslist doet uitkomen". Ook mr. H. Ph. De Kanter, die de beweging tegen de jachtwet op touw zette, bespreekt 'a Ministers nota in een ingezonden stuk in de N. R. Cl. Hjj begint met zeer juist voorop te stellen, dat het minstens vreemd ia, dat deze Minister de nota met inlichtingen nog aan de Kamer doet geworden, terwijl hjj zeker weet, dat hij de quaestie niet meer behandelen zal. De nota zelf aan critriek onderwerpende, komt mr. De Kan ter tot het resultaat, dat de Minister verscheidene concessies doet. In de eerste plaats erkent de Minister, dat slechts ruim 1/6 van het aantal jachtakten voor broodjagers was bestemd en voorts dat het aantal overtredingen van de wet op de jacht en de visschery sedert 1854 aanzienljjk is vermeerderd. Nog vestigt mr. De K. de aandacht op deze onomwonden verklaring en toezegging: »Met de afkeuring van het premie- stelsel voor het constateeren van jacht- en visscherjj- •overtredingen stemt de ondergeteekende volkomen in. •Het is dan ook zjjn voornemen daarmee te breken, izooals, naar hjj hoopt, uit het zjjn departement betreffend hoofdstuk der Btaatsbegrooting van 1892 blyken zal". •Dat zal al dadeljjk helpen", zegt mr. De K., »en men zal eens zien hoe snel de jachtovertredingen zullen dalen in aantal. Voor ieder, die juist daarin zag de diepe demoralisatie van het volk, en de jachtwet daarom verfoeide, zal die mededeeling eeoe ware ver ruiming zyn. En ik ga verder: die de werking van de jachtwet in odzo dagen goed kent en dus ook weet hoe juist dat premiestelsel haast altjjd de openbare of verborgen oorzaak is van de ellende, waarover men klaagt, hjj zal met mjj van oordeel zijn zoodra flink de hand gehouden wordt aan het stelsel de premiën zyn streng verboden, is de verdere val der jachtwet eene quaestie van tijd. Ziedaar in korte omtrekken de muis geteekend, uit het baren der bergen papier, die de Minister deed ver zamelen, voortgekomen. Het beestje ljjkt nietig, doch krachtens ons zinrjjk taalgebruik wordt ieder muisje interessant, als het een staartje heeft. En daarheen moet nu gestuurd. Ik heb veel hoop op een nieuwen Ministerniet minder op de commissie, die uit de Kamer zal gekozen worden, om het rapport des Ministers te behandelen, en op de door haar voor te stellen conclusies. Mocht ik mij daarin vergissen en vau geen dezer beide machten »het staartje" uitgaan, dJ, de muis nu nog noodig heeft, dan geef ik nog den ouoed niet op. Mij dunkt de nieuwe Kamer bevat elementen, die zich zullen willen spannen voor eene nieuwe poging, met zooveel energie indertyd door de heeren Gratama, Idzerda en Van Kerkwjjk beproefd, en toen niet geslaagd, doch waarvoor de teekenen nu gunstiger zjjn, naar ik geloof. Aan mjjne mederequestranten zou ik dus willen toe roepen den moed niet verloren, wij gaan steeds vooruit". Een merkwaardig verschijnsel doet zich dezer dagen te Rjjpwetering in de vogelenwereld voor: In een boom nabij de woning van den veehouder L. Straathof aldaar had een kleine vogel, misschien een roodborstje, zjj a nest gebouwd. Van dit nest maakte ook een koekoek gebruik, om er een ei in te leggen en dit verder naar koekoeksgebruik aan zijn lot over te laten. Het ei werd door het roodborstje uitgebroed en het jong trouw door het lieve diertje verzorgd. Vóór veertien dagen viel de joDge koekoek uit het nest en daar hjj nog niet bon vliegen, bleef hy op den grond spartelen. Dit werd door L. Straathof opgemerkt. Deze nam den vogel op, plaatste hem in eene groote kooi, waar van de openingen in de traliën rniin twee cM. breed zyn, en hing die aan de buitenzjjde van den muur zjjner woniDg. Het duurde niet lang of het roodborstje kwam met een wormpje in den snavel op de kooi aan vliegen, werkte zich er door en voorzag den koekoek van dit wormpje. Van dien tyd af tot heden heeft dit dagelybs dikwijls plaats gehad, en ofschoon de koekoek thans reels vrij groot is en waarschijnlijk al vliegen kan, gaat 't roodborstje steeds met zjjne trouwe ver zorging voort. In de Zutpli. Ct. wordt gewaarschuwd tegen Lon- densche geldschieters, die in advertentiën geld ter leen aanbieden tegen afgifte van schuldbekentenis en 5 pCt. rente. Iemand, die op zulk een anonce schreef, kreeg een brief, waarin, behalve 5 °/o rente, 1 commissieloon werd gevraagd en vooraf overmaking van ƒ2.50 voor eventneele onkosten, aan het nemen van informatiën verbonden. Het gewone en bekende praatje De lichtgeloovige aanvrager zond aan het opgegeven adres de ƒ2,50, welke »op voorhand" werden gevraagd. Eenigen tyd later ontving hij een schryven in het Franscb, waarin werd meegedeeld dat de ingewonnen informaties omtrent eerlijkheid gunstig luidden, maar omtrent de soliditeit niet positief genoeg zjjn. Daarom moet een borg geBteld worden. Wil of kan men dit niet (hetgeen gewoonljjk het geval is, anders behoeft men niet naar Londen te gaan), dan stelt de firma voor wissels te zullen sturen, mits vooraf per post wissel wordt gezonden 5 pCt. »commission" voor het gevraagde bedrag. De aanvrager kwam dit schryven verdacht voor en daarom zond bij riet voor de tweede maal geld. Had hjj het gedaan, dan zou de firma vermoedeljjk wel niets meer van zich hebben laten hooren of, misschien wie weet! weer opnieuw »commiBsion" gevraagd hebben. Door een verhuurder van ry wielen te Arnhem werd Dinsdag 11. aan een heer en dame een tandem in huur gegeven. Toen deze des avonds niet terug was gebracht, maakte de verhuurder zich natuurlyk ongerust. Hjj won narichten in en vernam, dat een beer en dame Westervoort op een tandem waren doorgereden en daar gevraagd hadden hoever zjj nog van Emmerik verwjjderd waren. Na van den commissaris van politie een echrjjven van den burgemeester van Emmerik te hebben ontvangen, begaf hjj zich met den spoortrein naar die stad en had het geluk hier den heer met zyne dame nog aan te treffen, vóór zjj geslaagd waren in de aangevangen onderhandeling tot verkoop van den tandem. De politie werd ingeroepen, en hjj keerde met het voertuig naar Arnhem terug, terwyl de personen, die er zich van hadden bediend, in arrest werden gebonden. Den 21en Augustus hoopt Johanoa de Hon, weduwe van Corn. Vuik, te Kapelle aan den IJsel haren lOOen verjaardag te vieren. Zjj woont bij hare dochter, eene weduwe van 70 jaar, in, en mist het gezicht. Xlle Wereldconferentie te Amsterdam. De vorige week heeft te Amsterdam in Maison Stroucken de Xlle wereldconferentie van Christeljjke Jongelingsvereenigingen plaats gehad. Vertegenwoor digd waren: België, Frankrjjk, Rusland, Hongarjje, Denemarken; Noorwegen, Zweden, Zwitserland, Italië, Duitschland, de Vereen igde Staten van N.-Amerika, Canada, Groot- BrittauDië en Ierland, Voor-Indië, Ceylon en Australië. Engeland zond 140, Amerika 105, Duitschland 100, Zweden 37, Zwitserland 19, Frankrjjk 17 afgevaardigden. Aan den vooravond van de opening had Dinsdag avond in de Westerkerk een godsdienstige samenkomst plaats. Nadat de bjjeenkomst mgt een orgeluitvoering ge opend was, en het koor van Excelsior" een Halleluja gezongen had, betrad prof. dr. Muller den kansel tot het houden eener feestrede, waarbjj hjj zich tot tekst koos: Hebr. I: 13 »dat de broederljjke liefde bljjve". Na hem voerdeu de drie predikanten der-te Amster dam gevestigde buitenlandsche kerken het woord, wier toespraken door het koor werden afgewisseld. Rev. Chambers begroette de talrjjke afgevaardigden van den internationalen bond uit vreemde landen, uit Noord of Zuid, uit het koude Canada en het warme Kaapland en richtte verder hoofdzakeljjk het woord tot de aanwezige Britsche jongelingen; zyn spreuk was: wjj zijn niet uit ons zelf, doch kunnen alles worden door den Heer. Daarna spraken nog Pastor Bii.hr en Pasteur Richard. De bijeenkomst werd te ruim negen uur door prof. Muller met een kort woord en gebed gesloten. Iu de eerste zitting der conferentie, Woensdag ge houden, is H. graaf Van Hogendorp bij acclamatie tot algemeen voorzitter der conferentie benoemd. Aan HH. MM. de Koningin en Koningin-Regentes werd op voorstel van lord Kinnaird en graaf Von Benstorff een telegram van hulde gezonden. Donderdag werd mededeeling gedaan van de ont vangst van een telegram van dankbetuiging van H. M. de Koningin-Regentes, voor de aan beide Koninginnen gebrachte hulde. Na de voorlezing stond de vergadering onder geestdriftige toejuichingen op en hieven de Nederlanders het »Wilhelmns" aan. Vrjjdag brachten de leden van de twaalfde conferentie, ten getale van ruim 600, een bezoek aan de Weee- inrichting te Neerbosch, de grootsche stichting van den heer en mevr. Van 'tLindenhout. Een extra trein bracht de bezoekers naar Njjmegen, vanwaar men zich per Btoomtram of per rjjtuig naar Neerbosch begaf. De heer Van 'tLindenhout, omgeven door zijn familie, verwelkomde zjjn gasten en liet hen eenige oogenblikken luisteren naar het spelen van ons volkslied, dat het jongensmuziekkorps van Neerbosch op blaas instrumenten aanhief. Spoedig daarop ging het ge zelschap naar Bethel, de fraaie kerk van Neerbosch. Toen allen plaats genomen hadden, werd staande een gezang aangeheven. Vooraf hadden allen een boekje in hun landstaal ontvangen met gezichten op de weesinrichting, en op den omslag werd op de kern achtigste wjjze het ontstaan der stichting medegedeeld. In 't Hoilandsch luidt deze korte geschiedenis aldus: •Iu het jaar 1863 werd het Weeshuis door den heer en mevrouw Van 'tLindenhout opgericht in 'tgeloof, dat God een Vader der weezen is. Het aantal weezen steeg van 2 tot meer dan 1000. God heeft eiken dag op het gebed al het noodige geschonken. Het totaal der ontvangsten bedraagt meer dan 2,000,000. De kinderen worden gratis opgenomen en de WeeB- inrichting bezit geen fondsen, dan alleen de belofte, dat God een Vader der weezen is". Nadat da. D. J. Karrea van Genemniden, W. Paton van Linden en graaf Von Bercstorff toespraken hadden gehouden, werd op voorstel van een der Engelsche gasten een inzameling ten bate van de Neerbo88cber stichting gehouden. Vervolgens werd een bezoek aan de leer- en werkinrichtingen van Neerbosch gebracht en allen, vreemd en eigen, werden alleraangenaamst getroffen door alles wat zy zagen. De spelletjes, die de kleinste kinderen op school uit voerden, gingen even ordelyk als het werk op den meubel win kei, de zetterjj, de klompen maker jj, den naaiwinkel, het waschhuis. Nadat in de kapel een eenvoudig tweede ontbjjt was genuttigd, waarbjj een meisjeskoor liederen zong en de heer Van 'tLindenhout een harteljjk woord bad gesproken, ging het talrjjke gezelschap naar Njjmegen. De stad en haar vele merkwaardigheden werden door de gasten bezichtigd en te vier uur vereenigde men zich weder in de Groote Kerk om een orgelconcert te hooren. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Goes, 16 Aug. De verpachting van eenige per- ceelen toebehoorende aan het Burgerljjk Armbestuur heeft opgebracht 4844, zjjnde 600 meer dan by de voorgaande verpachting van voor 7 jaren. Daar de gezamenlyke grootte van de verpachte perceelen 64 H. 18 A. 25 c.A. bedraagt, is de Hectare (bunder) gemid deld verpacht voor 67,50 of het g*met voor 27. L ANDBOU W. Oostergo. Nu er hoogstwaarschjjnljjlf een middel is gevonden ter bestrjjding van de aardappelziekte, is 't wellicht niet ondienstig eens te wijzen op een feit, waardoor die ziekte bevorderd wordt. Vele landbouwers hebben nl. in de practyk de ondervinding opgedaan, dat aardappelen, bemest met kunstmest alleen, inzon derheid met guano, in veel ergere mate door de ziekte aangetast worden. Men schrjjtt dit toe aan de snellere werking der guano en eene daardoor aanzienlyke ont wikkeling van het loof, op gronden waarin de hoofd- bestanddeelen voor eeD normale bemesting niet in voldoende mate aanwezig waren. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Cbr. Ger. Kerk te Wissekerke ds. F. C. v. Dorp te Laar (O. Friesland). 's Gra.venha.ge, 15 Augustus 1891. Het nieuwe Ministerie! och, spreek me er niet van. Ik heb er de nachtmerrie van gekregen. Minstens twee maanden eiken dag uit te zien naar een achttal, dagelijks namen te hooren verkondigen met eene zekerheid die voor twijfel geen plaats open laat, dagelijks de namen weer te hooren tegenspreken, och, lieve hemel, van alle kwalen op de aarde is eene ministerieele crisis in Nederland de allerergste. En ware Sequah geen kwakzalver, hij moest een extra-tochtje doen naar het land der Roodhuiden om een of ander prairiebloem op te sporen, wier sap ons van die kwaal bevrijdt. In de eerste helft van Juni stond vast dat dit Ministerie zou heengaan. Welnu, waarom toen niet reeds een liberaal kabinet kant en klaar gemaakt, zoodat men, op het Loo ge roepen, terstond kon zeggenwij zyn klaar. Omdat een ander is geroepen dan de uitverkorene?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1