ti een harteljjk vaarwel en wenschen n van ganscher harte nog eenige jaren levens toe, in het genot eener goede gezondheid." Al de leden drukten daarop de heer A. v. d. Burght de hand. Blijkbaar aangedaan stond deze van zjjn zetel op, bedankte den voorzitter voor het gesprokene en nam bewogen afscheid van zjjne medeleden. Hierop werd de vergadering gesloten. Goes, G Aug. Geslaagd te Breda voor de akte van hoofdonderwijzer, de heer H. Schouwenburg, onder wijzer alhier. De gemeenteraad vergaderde heden onder presi dium van den Wethouder, den heer Ramondt. De geloofsbrieven der vier herkozen raadsleden, de heeren Óchtman, Yervenne, Kakebeeke en De Jonge, werden onderzocht en in orde bevonden, zoodat de vier heeren werden toegelaten. Bljjkens mededeeling van den Voorzitter bestaat noch bij Gedeputeerde Staten, noch bij den Minister bezwaar tegen de voorgenomen uitbreiding der werken aan het Sas, als slechts het beschikbaar gestelde sub sidie niet wordt overschreden. Wegens vertrek naar elders van dr. H. van Bommel van Vloten moet worden voorzien in de vacatures van lid der gezondheidscommissie en der commissie van toezicht op het M. O. Het Burgerlijk Armbestuur, als altjjd beter bjj kas dan de gemeente, heeft vrjjwillig 600 bijgedragen ter bestrjjding van de kosten der verpleging van arme krankzinnigen. Zooals men weet is de heer Goemans benoemd tot leeraar te Zutfen. Dientengevolge werd hjj eervol ont slagen en uit de vroeger medegedeelde voordracht met 7 stemmeD benoemd no. 2, n.l. de heer A. H. Giiother te Njjmegen; de overige stemmen waren uitgebracht op den heer F. Fjjmstra te Leeuwarden. Eene geringe wijziging werd gebracht in de wjjze van innen van het schoolgeld der B. A. S. De cursus loopt van SeptApril, en het schoolgeld werd per kwartaal opgehaald. Daar het nu in den zomer geen school is, meenden enkelen dat ze dan ook niet be hoefden te betalen. Voortaan zal nu 1 December en 1 Maart telkens 2 moeten betaald worden. Door den heer D. Hildernisse werd het voorstel gedaan om voor on vermogenden de B. Avondschool kosteloos open te stellen. Dit voorstel kon, alB niet voldoende voorbereid, niet in behandeling komen. Strikt noodig is het ook niet, want voor vele onver- mogenden wordt nu het schoolgeld betaald door par ticulieren, die, bjj aanneming, een doceurtje van f 4 uit de gemeentekas zouden ontvangen. De heer M. Sterk werd op verzoek ontslagen als lid van het Burgerljjk Armbestuur. Het eerste aanvullings-kohier van den hoofdeljjken omslag werd vastgesteld op 861. De financieele verantwoording van Burgemeester en Wethouders over het afgeloopen dienstjaar bedraagt in ontvangst 148,726 en in uitgaaf 135,773, goed slot 12,953. Respectabele sommen voor zulk eene kleine gemeente. *Wol±aai*ts<lvi li, 6 Aug. Niet ieder wil weten dat hjj 135 te verliezen heeft. Zonder den naam van den betrokkene te vermelden is het moeiljjk met zwart op wit de waarheid te bevestigen. Maar een feit is het. Bniiiiïsse, 6 Aug. In de vorige week verzond men van hier 1500 ton mosselen naar België en Frankrjjk, 180 ton naar Rotterdam en ongeveer 400 balen naar Londen. De prjjzen waren als de vorige week. Zierilizee, 6 Aug. Bjj de heden alhier ge houden keuring door de Commissie voor het Ned. Paardenstamboek waren zeer schoone exemplaren aan- evoerd, die het bewjjs leverden dat men zich in chouwen en Duiveland meer en meer op de paarden fokkerij toelegt. Aangeboden ter keuring 4 paarden, waarvaD 2 aangenomen. Aangeboden eenjarige heDgsten 2, tweejarige dito's 3. Merrien met veulen 11. De uitslag over geheel Zeeland wordt nader bekend gemaakt. De heer Laurens Maas, landbouwer te Cortgene, heeft zjjne benoeming tot lid van den gemeenteraad niet aangenomen, waardoor eene nieuwe verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 11 Augustus. Naar Het Vaderland verneemt, is de heer Van Tienhoven met de samenstelling van een Kabinet gereed gekomen. Woensdag is door hem de volledige lijst aan de Regentes op het Loo aangeboden. De heer Van Tienhoven zal zelf in het Kabinet zitting nemen als minister van binnenlandsche zaken, terwjjl o. a. aan de heeren Tak en Smidt de portefeuilles van waterstaat en justitie zijn toegekend, de beer Cremer koloniën moet hebben gekregen en naar het gerucht wil mr. N. G. Pierson zou optreden voor financiën. Naar men uit 's Gravenhage mededeelt, is nog een belangrjjke wijziging in den dienst bjj de Rijks telegraaf te wachten. Het plan zou nl. bestaan, het getal inspecteurs, thans 9, tot 5 terug te breDgen. De inspecteurs zouden dan echter worden ontheven van het directeurschap der kantoren, dat aan de tegen woordige onderdirecteuren zou worden opgedragen. In verband met de voorgenomen reorganisatie is dan ook reeds sedert het begin van dat jaar te Utrecht Blechts een waarnemend inspecteur. Zaterdag avond meldt Recht voor Allen is de socialist C. G. Tieman, die uit Roubaix was terug gekeerd en te Amsterdam weder met Recht voor Allen colporteerde, in hechtenis genomen. Men weet dat hjj evenals Bos, die nog geen lust schjjnt te ge voelen om terug te keeren werd veroordeeld, omdat hij tot oproer aansporende strooibiljetten had verspreid onder de lotelingen. F. Domela Nieuwenhuis en J. A. Fortuyn zjjn door den centralen raad van den Soc.-Dem. Bond aange wezen om het socialistisch congres te Brussel bjj te wonen. Dinsdag namiddag is de wachteres van wachtpost 39 nabjj Osch, die haar kind wilde redden, overreden. De vrouw was onmiddellijk dood, terwjjl het kind zwaar gekwetst werd. Het schjjnt den wonderdokter Sequah te Rotterdam zoo goed te gaan, dat overal in de buurt pseudo-Sequahs oprjjzen en zaken trachten te doen. Te Charlois hebben twee personen zioh voorgedaan als Sequah en zjjn tolk. Zjj spraken beiden Fransch en brachten ongeveer een 60 stuks fieschjes zoo genaamde Sequah-olie tegen f 1 per stuk aan den man. De voorgevende Sequah was in het bezit van een oud diploma als tandheelkundige. Te Naaldwjjk zjjn weder een paar personen opge treden, die aankondigden dat zjj zieken zouden genezen. Een paar ouden van dagen werden in het rjjtuig ge holpen en traden als verjongd te voorschjjn. Tal van fieschjes met medicamenten werden met graagte tegen een goeden prjjs gekocht en eenige oogenblibken later trokken de beide heeren met de penningen naar den Haag terug. - Droogmaking der Zuiderzee! De heer Mr. P. J. G. van Diggelen uit Zwolle hield Maandag j.l. te Hoorn eene redevoering over de droog making der Zuiderzee. Als hoofdbezwaar tegen die drooglegging, noemde de heer Van Diggelen de geld- quaestie. Voor particulieren zal de zaak zeker geen rentegevende onderneming zjjn. Ook van den Staat zou de droogmaking der Zuiderzee groote geldeljjke offers eischen. Dit mag echter geen reden zjjn, het werk te laten rusten. Spreker wees op de droogmaking van de Haarlemmermeer; de kosten daarvan bedroegen 13,500,000; de grond io den drooggemaakten polder bracht op 7,500,000; alzoo een verlies van 6 millioen guldentoch zal de drooglegging door niemand betreurd worden. De onderzoekingen van de Zuiderzee-Vereeniging hebben geleid tot het gevoelen, dat de meest wensche- ljjke wjjze, om de Zuiderzee droog te maken, is een af sluitdijk te leggen van de EwjjksluiB over Wieriugen naar Piaam, ten zuiden van Makkum en een djjk van Wieringen naar Terschelling, waardoor do moeilijk heden, verbonden aan het atdjjken van het Tesselscho Gat en het Vlie, vermeden worden. Op deze wijze zou een oppervlakte van 280,000 H.A. land, waarvan 4/5 beste kleigrond, worden drooggelegd; de lengte van de kustlijn zou van 52 uur worden verminderd op 7 uur gaans. De tjjd ter voltooiing van het werk is acht jaar, terwjjl de kosten worden geraamd op 42 millioen gulden. Uit Peize wordt aan de iV. Gron. Ct. gemeld: Tal van personen hebben hier Vrjjdag j.l. ongeveer halt 7 des avonds een eigenaardig luchtverschijnsel waargenomen. Van het Noorden bewoog zich in Oosteljjke richting toen eene groote windhoos, die langzaam voortschoof en daarbjj zich kronkelde als eene slang. De personen, die een half uurtje ten N.O. van ons dorp vóór op de Peizermade in het hooiland bezig waren, hebben van meer nabjj met het angst wekkend natuurverschijnsel kenniB gemaakt. De hoos maakte een geluid, alsof men uit eene stoommachine den stoom liet ontsnappen, zweepte het water uit do Gouw en de «baggerpetten" in het Broek met kracht in de hoogte, joeg het hooi uit het »zwat" al dwarlend opwaarts tot in de boomen, nam eene wring (landhek) op en wierp die op korten afstand weer neder, rukte een »tuin- of vredigingpaal" (een paal uit de omheining van het land) ter dikte van een arm uit den grond en smeet dien op ongeveer 50 M. afstand neer, en scheurde zelfs onder een geweldig gekraak een der stevig bevestigde >zwaarden" (schuine latten of planken) van eene nieuwe wring af. Paarden en koeien stoven verschrikt door het land, en verscheidene menBchen vluchtten in de naastbjjzjjnde boerenwoning. Een maaier, die in eenen hooiopper lag te rusten, zag ook het vreemde verschjjnsel, hier algemeen «nikeiaart" genoemd, naderen en besloot eerst te bljjven liggen. Weldra veranderde hij echter van besluit. In allerijl staat hjj op, neemt jas en vest, die naast hem liggen, op, en gaat de hoos uit den weg, zjjne zeis en zjjn etensaker met een lepel er in latende liggen. On middellijk daarna wordt de zeis opgenomeo, doch spoedig weer losgelatende aker echter verdwjjnt voor zjjne oogen. Het deksel en de lepel zjjn teruggevonden, de aker is nog zoek. Iemand, die op 10 min. afstands zich bevond, had die hoog in de lucht zien bliuken. Er zjjn hier in de laatste dagen meer hoozen waar genomen; geene echter heeft zich zoo duchtig doen gevoelen als die van Vrjjdag avond. Ook had geene zulke reusachtige afmetingen. Zierikzee, 7 Aug. De molenaar A. uit deze stad, die zich voor zjjne zaken onder de gemeente Nieuwerkerk bevond, is tengevolge van een slag van zjjn paard, met gebroken been huiswaarts gevoerd. Toegekend is de rang van brigadier-majoor-lit. aan den rijksveldwachter 2e klasse (brigadier) W. Vosch te Oud-Beierland. Aangesteld is tot rijksveldwachter le kl. (brigadier) C. Snoep, rijksveldwachter 3e kl. (brig.-tit.) te Brninisse, die met 8 Augustus verplaatst wordt van Bruinisse naar Sommelsdjjk. Uitslag der Herstemming van Leden voor den Gemeenteraad in onderstaande gemeenten. A.xel. Uitgebracht 242 van de 318 Bt. Herkozen de heer L. de Feyter met 140 st., de heer C. B. IJsebaert verkreeg 87 st. Brielle. Herstemming tusschen de heeren J. K. Overbeke, dr. J. de Snoo, L. Beyerink en Jb. van den Blink Az., van welke de eerste twee liberaal en de laatste twee anti-revolutionair zjjn. Gekozen de heeren dr. J. de Snoo met 136 en L. Beyerink met 111 st. De heer J. K. Overbeke had 96 en de heer Jb. van den Blink 62 st. Cortgene. De heer L. van Oeveren verkrec-g 47 en de heer J. F. Gelner 35 st. HellevoetsluÏ!». Herstemming tusschen de h.h. j L. J. G. Dey en A. W. de Wit (aftr. lid). Gekozen de heer L. J. G Dey met 124 st. De heer de Wit had 110 st. Hoek. Van de 160 st. werden er 81 uitgebracht. Gekozen werd de heer W. G. Dieleman Az. met 34 st. C. Blok verkreeg er 26. Oud-Vosmeer. Getal kiezerB 153. Ingeleverde geldige biljetten 132. Gekozen bjj herstemming M. C. Polderman met 67 st. Terneazen. Uitgebracht 430 van de 528 st. Gekozen de heeren L. de Koejjer met 240 en J. Nelemans met 214 st. De heer J. Lybaart bekwam 207 en J. A. van Rompu 18 st. De partijverhouding in den Raad iB thans 7 liberalen en 6 anti-liberalen. KERKNIEUWS. Beroepen te Brussel ds. J. Ossewaarde te Sluis; te Wissenkerke ds. B. M. Mantz te 's Heer Abtskerke; te Zaamslag ds. Vethake te Arnhem- te Biervliet ds. J. C. N. Meischke te Raamsdonk. Beroepen te Bezooien (toez.) ds. W. B. H. v. Lin- schoten te Oud-Vosmeer. Beroepen te Zuid-Beierland den heer J. Gideonse, cand. te Delft. Bedankt voor het beroep bjj de Herv. gem. te Borsele door dB. W. H. H. Dijkman te BreBkenB. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. □Cholen. Op de Donderdag gehoudene publieke verkooping van de Wed. W. M. Friderichs werden de volgende prijzen besteed: 415 voor een zesjarige merrie, 325 voor een vjjfjarige ruin, 215 voor een elfjarige ruin, 370 voor een driejarige ruin, 190 voor een veertienjarige ruin, 195 voor een twaalfjarige ruin, 230 voor een tweejarige ruin en 145 voor een jarige ruin. Hoornvee werd verkocht van 120 tot 175 en kalveren van f 25 tot 40. Wissenkerke, 6 Aug. Op de hofstede «Klein Kampvliet" werd heden den Inspan verkocht als volgt Paarden 276, 348, 252 en 92 gulden, een veulen voor 80. Hoornvee166, 144 en 128 gulden. Jong vee van 58 tot 68 gulden. Loopvarkens 38. Gemengde Berichten. Is dat een vismart? Is dat een keurmeester? Is dat een gezonde kost? Motte wullie dat noe ete? 't Lieken wè soep! Ik zal het gae zegge an onze goeie vaoder die ons aoltied zukke goeie eten geeft. Dat was de uitboezeming van Karei die Donderdagmorgen op de vischmarkt te Zierikzee was. In den Haag zijn een paar andere vischjes opgevangen. Een paar jeugdige geliefden, die van de wederzijdsche ouders niet veel medewerking ondervonden, besloten samen dit aardsche tranendal te verlaten. Zoo gezegd, zoo gedaan, en levensmoe wierpen zich beiden in het ververschingskanaal. Echter werden zij spoedig gered, geheel »ververscht," onder luide hoera's der straatjeugd, die hun vochtig spoor volgde, naar huis gebracht. Te Vinkeveen geraakte een wagen beladen met een groote hoeveelheid visch te water. Dat deze na op het droge te zijn gebracht niet meer aan spraak kon maken op den naam «mooie waar," laat zich gemakkelijk begrijpen. Voor de betrekking van binnen vader en binnen moeder in het Old-Burger-Weeshuis te Leeuwarden hebben zich maar slechts 122 sollicitanten aan gemeld. Tijdens de kermis te Leeuwarden, stond daar van wege het sterkedrank-misbruik een waterkraampje, waar de dorstige kermishouders een glas heerlijk water gratis konden bekomen, 't Kraampje heeft 't de geheele kermis door, bijzonder druk gehad, wat hieruit blijken kan dat niet minder dan 26.200 Liter water is uitgereikt geworden, waarvan 40000 glazen gratis en het overige in emmers a 1 ct per emmervol. Een buffetjuffrouw te Goes wordt aange raden om een emmer water uit dat kraampje te koopen, opdat de glazen eens wat schooner afgowasschcn worden, want dat laat veel tc wenschen over. Toen iemand eenige dagen geleden een glas bier wilde drinken, en hij het glas van naderbij bekeek, was hij verplicht eerst het glas zelf eens onder een pomp te houden, om het aangekleefde van het vorige bier er uit te wasschen. Of het water nu in Goes zoo duur is, of dat de juffrouw wat lui is uitgevallen weet men niet, doch dit weet men, dat zóó de klandisie weldra op de flesch zal zijn. Men zie dus eerst de glazen eens na. Iemand te Schuddebeurs wordt in haar eigen belang aange raden geen praatjes uit te strooien van een meisje waar niets van te zeggen valt. Uit Noordweeg is een groot beest naar Wissendorp gegaan, om menschen te verscheuren. Die hem vangt krijgt vijf honderd gulden. Het grauwe Mietje te St. Pliilipsland wordt aangeraden, zooveel beweging niet te hebben als zij bjj haar schoonmoeder op de «stee" komt. Zij verbeeld zich al zooveel, dat het nu in 't oog begint te loopen. Die de schoen past trekt hem aan. Aldaar is een zwartbond van Scherpenisse zoo blij nu zij Jan weer in de fuik heeft gekregen, dat als haar kameraad komt orn met haar een wandeling te doen, zij haar niet meer kent. Snip, de hond van een liefhebberijjager te St. M. heeft onlangs weder getoond Keizer te willen zijn. Dat heeft de witte hond van Karei ondervonden. Kon Snip spreken zoo zou hij zeggen gelijk zijn meester zegt: «Mijn wil geschiede." De dochter van een onbemiddelde weduwe te St. Ph. wordt aangeraden zooveel praatjes niet uit te strooien van een ander, want als zij op zich zelf ziet, dat ze veel te ver boven haar stand gekleed gaat, heeft zij meer dan genoeg. Te Kamperland heeft een witrok een vosje gevangen tot spijt van het bruintje, en nu zingt men: Witrok met uw fijn gezicht, Loop voortaan niet rneer in 't licht, Des Zondags zoo dicht bij een vos, Anders schiet het bruintje los. Elizabeth van onder Bruinisse moest geen praatjes maken m^t jongens, want dat past niet voor een meisje, dat nog al fatsoenlijk wil schijnen. De veel wetende Marina te Bru. moest zooveel praatjes niet hebben van zekere jongens waar niets van te zeggen valt, want het zou wel eens ver keerd kunnen uitloopen wanneer het Marien eens te weten kwam, dat zij tusschen 9 en 10 uur des avonds nog met andere jongens op de straat is. Dus Marina blijf in uwen stand, Pas op, ge niet uw mond verbrand, Want een uur van onbedachtzaamheid, Kan maken dat men jaren schreit. Brieven uit Noord-Beveland. ii. En 't regent toch als 't regenen wil, Het regent er maar op, En als 't genoeg geregend heelt Dan houdt 't van zelf weer op. Naar Goetiie. Naar den mensch gesproken heeft het te veel ge regend in ons eilandje, om nog een goeden oogst te kunnen wachten voor dit jaar't ziet er hier treurig uit. Ik weet wel, de tarwe staat redelijk goed, er zou iets goeds van te wachten zijn geweest, doch de harde wind en de vele regens hebben de halmen van sommige blokken ter neer gedrukt, zoodat het groene blad wel groeit, doch de korrel niet rijpt, integendeel, weer gaat uitbotten. Goddank zijn er blokken, die minder zwaar zijn en daarvan kan men nog veel verwachten. Van de gerst valt hetzelfde te zeggen, ook daarvan kan nog veel terecht komen, wanneer wij maar droogte mochten krijgen. De erwten is men hier en daar aan 't pikken, al zijn ze ook niet volkomen tot rijpheid gekomen, waarvan de oorzaak ook wek zal zijn, dat (zoo men ze liet staan) de regens van de laatste dagen het «schieten" daarvan had bevorderd. Het koolzaad staat over 't algemeen uitmuntend, doch de rups schijnt in sommige blokken verwoestingen aan te zullen richten, nog erger dan de regen. Wat het vlas betreft, vele landbouwers, die voor eigen rekening uitzaaiden, zullen spijt hebben niet direct aan Hollandsche koopers met »St Jan" te hebben verkocht, want door de vele regens hebben zij (die niet direct accoord hebben gemaakt) aanmerkelijke schade geleden. De paardenboonen staan uitmuntend en beloven veel. Suikerpeeën staan welig, doch verlangen ook zeer naar droogte. Met de aardappels is bet treurig gesteldop de verkooping van vruchten op de hofstede «Klaverwijk" brachten ze niet meer dan 40 a 11 centen per roede op. Arme pachtersarme armenDe laatst door mij genoemde vrucht, die voor u alles is, zal niets zijn en dat is treurig, want aardappelen kunnen niet worden gemist in den arbeidersstand, men moet ze hebben of men lijdt gebrek en nu mag men zeggen, dat men toch nog iets aan den dijk kan verdienen door steen lossen of zoo iets, doch dat is m. i. slechts kunstmatige welvaart. Van den boer moet het komen; al het andere werk is bijzaak. En was het maar bijzaak, doch honderd duizenden guldens worden in zee geworpen en 't is de vraag; wordt ons landje er mee gebaat? Immers neen! Want steeds valt er meer en meer weg van onze oevers en toch worden steeds telkens duizenden guldens disponibel gesteld om iets te verbeteren, wat toch niet verbetert, (getuige de oeverafschuivingen in de laatste jaren). Zie, meneer, in zake oeververdediging ben ik een leek, doch als ik zie op onze Sophiapolder, die altijd nog de Sophiapolder bleef, niettegenstaande er geenerlei middelen tot verdediging voor haar werd gedaan en ik zie dan op andere calamiteuse water schappen, waar duizenden aan werden besteed, wat nog niet hielp, zie, dan was een tiende gedeelte van de bestede sommen misschien genoeg, om hier in ons eiland licht te brengen in de thans heerschende duisternis. IngezouOeu stukken. Een rechterlijke dwaling. Mijnheer de Redacteur! Met genoegen en met verontwaardiging las ik in uw vorig No., dat J. B., vroeger Bmid en winkelier te Haamstede, buiten vervolging gesteld en uit de ge vangenis ontslagen iB. Met genoegen las ik dat bericht, omdat de man alzoo aan de maatschappij en zgn gezin werd teruggegeven. Met verontwaardiging, omdat ik ook hier wederom ontdekte een rechterlijke dwaling. Wjj hebben allen eerbied voor onze recbterljjke ambtenaren, wp gevoelen zeer goed, dat zjj ook menschen zijn, die kunnen dwalen, maar aan den anderen kant gevoelen wjj ook goed wat het is voor een verdachte, om in een vreemd land plotseling te worden gescheiden van vrouw en talrjjk kroost, onmiddelljjk overgebracht te worden naar eene Belgische gevangenis, d&ar bjjna een maand te moeten vertoeven en dan eindeljjk tusschen rijksveldwachters als de grootste boosdoener vervoerd te worden van plaats tot plaats, om na ten slotte te Zierikzee bjjna eene maand in arreBt te zjjn geweest, te moeten hooren: «Wjj hebben geen schuld in U bevonden." Men zet de deuren der gevangenis voor U open, ge kunt gaandoch hoe keert ge terug in de maatschappij Beroofd van alles, en bjj de uwen teruggekeerd, moet ge zeggeD: >wjj bezitten niets!" Zie, Mijnbeer de Redacteur! die toestand vind ik verschrikkelijk en daar nu in korten tjjd reeds twee personeu m zee gemeente het slachtoffer eener rechter lijke dwaliug zjjn geweest, zou ik heeren rechters in ernstige ovei weging willen geven te bedenken wat zjj doen en wat de gevolgen zjjn. Haamstede. Een, Abonné. Meneer de Redacteur! Ik wil an je gae schrieve, mar ik weet waerliek nio oe ik 't ten einde mot brienge. Waerotn begin je dan zal je zegge! Jao, zie je noe komt den aop uut de mouwe. As ik zoa in de wienkel de krullen stae op te raepen en den baea mot elpe en zen zeune een andje toesteke, dan oar je nog zoa al ia wat. Noe waere der van de weeke in de wienkel van mien baes nog andere baezen en die begonne over die niewe besteding van Bchotten in de schole an 't kerkhof. Ik zocht mar krullen en spaonders, mar toe oarde ik toch wat dat ik je is mot vertelle. Die schotten in die schole bin an besteed, mar nie gegunt, omdat ze te diere waere. Daer kon ik noe nie bie komme, mar onderwiel ik bezig was oarde ik die andere baezen zegge da' kwam, omdat er nog meer kosten bie kwamrne as bie die eerste schotten. Ik werkte mar deur, mar toe was der eene van die baezen, die oarde ik dudeluk zegge, dat ze noe timmermans van Noordgouwe en Kerkwerve ebbe gevraegd, om daer oak naer in te schrieven. Ik ebbe der niks geen verstand van, ik geloave 'tzelvers, dat je daer eerlike mannen eit te wonen, mar is dat noe toch nie erg om ze van buuten de stad te gaen roepen, onderwiel wullie ier zitte te verlangen naer werk. Ia wou dat je der is bie geweest was oe al die baezen an gongenden eenen riepmotten men daer voor zoo'n hoagen hoafdeljjken omslag betaele, een andere zei: ik gae buuten de stad wonen en den derden zei: ik hou zeven weken voor pinksteren. Kiek, meneer! ik wilde je dat noe zoa mar is vertelle op mien manier, want ik bin mar EEN KRULLEJONGEN. Aperpos! meneer, zou der voor de nieuwe muure ook nog een van buute motte komme om die tegen te houwen? Saimenspraike tusschen Stoffel Bieze en Jilles Krukel. X. Stoffel. G'naivend Jilles, ik komme is eventjes bie je an om is te oaren oe je 't mit den oest eit, de zwaire regen dair nog aigelsteenen deur viele mieke m'n ongerust, ik dair is even nair 't wekken eweest en 't koren lag zoo slap dat ik gloave dat m'n d'er niet zonder kleersclioren of zulle komme, ik docht toe 'k den aigel zag dat et erg zou wezen. Jilles. Ja buurt, 't was zwair weer, en sebiet kwam dien schriever uut de Nieuiosbode in m'n gedachten, die ons. wouw gebruuke om de kerstanjes uut 't vier te ailen, en mit de Notaris over de aigelverzekeringe te praiten. Porjeu docht ik, 'k wouw dat 'k rnar goed verzekert was, mar ik zie geen kanse om dat mit ons beijen zoo mar te bedisselen, dair bin duiten voor noodig, in de boeren onder m'nkaore durve dat toch niet, noe dat is gevairlik oak, want je eit tegenwoordig veel zwakke naturen. Stoffel. Dat zou je niet zegge as je op de verkoa- pinge van landeriën komt. Ik oorde Diengeman van de Witte eule zegge dat ie lest 'n verkoapinge op Schodde- bosse bie ewoont aode, dair iedereen mar riesdailders nam, zeis de errebeijers, in laiter zeit ie wiere de vruchten ver kocht, in dair stakke ze oak riesdailders op, die diere betaild bin. In noe zou er is eventjes zoo'n aigelbuutje over motte komme dan zouwe die liefebbers toch 'n bittere mond kriege. Jilles. Dat is noe de werkinge van de laige geld koersen. Vroeger begreep ik dair niks van, mar noe oor je niet anders, want den ermsten prait er over en zeit: ik gai is op de ouwe aiven kieke of ik niet wat geld kan kriege, want dair leit zooveel dat je makkelik voor vier gulden in 'n jair onderd gulden ter leen kriegt, en zoo onderd gulden op 't andje dair kuije nog al wat mee doe. Stoffel, 't Is wair buurt zoo as je zeit. Lest oorde ik er eene die zeide precies zelde; geld zeit 'n das niks, voor vier gulden eijer onderd, in slait et tegen dan bin 'k nog de ouwe knecht, want ik niks te verlieze. Jilles. Juust, in dairom mot iemand die wat wil z'n eige bederve, want dat is toch onmogelik dat je tegen veertig gulden 't met op middelmaitig land kunt boere, dan zou je twee vruchten in 'n jair motte mit 'n goeije martpries. Stoffel. Ja, want as je 'n jair eit zoo as dit z'n eige lait anzie dan is 't er weinig kanse op 'n vette pot, dair komt te veel nat, in te weinig zonne. De terve ek weinig moed op, want dair bin veel dooije airen in de meeste bin niet vol, in de airpels, dat zal oak 'n maigere panne eten weze. Jilles. Ik geloave dat de boeren noe ze van alle kanten mit allerande mooie praitjes beschermd? worre, al gouw zonder eten zulle weze, ze gai noe dienke dat ze rondomme 'n bescherm eer in dairdeur sterk bin, in die dat noe zoa begriept, die zal zonder erg as 'n muus in de valle loape. Stoffel, 't Is zoa as je zeit buurt, ik zag lest 'n erm boeremeisje langs de wegt loape met 'n lappe in d'r and, ik docht wat loapt die vienke, in wat meen je, ze wandelde (zoo as de dames op de ouwe aiven zouwe zeggen) in laiter oorde ik dat ze 'n wit keus voor d'r aikte, in toevallig zag ik dat ze kapotte kousen an aode, 'n endje varder kwam ik verbie d'r vaoders land in kiek dat was raik zooveel vuulte as dair op groeide, ik kon niet laite om te dienken, over dat gat, in over die vuulte, dair dat meisje veel an kon repareeren. Jilles. Ik begrieppe al wie je voor eit, dat is noe juust omdat ze deur 'n grooten eer vort olpe worre, die dair zoo noe in dan komt, in dan meene ze dat ze al mit meneer glieke motte stai, in as jifvrouw voorkommeze wete niet dat meneer liever ziet werke, as de modepoppe uutange. Stoffel. Ik al edocht zouwe dat geen kwailen weze die den nieuwen tied meebriengt. Jilles. Dat ei jie wel goed edocht, in ik vreeze dat kwailen moelek te genezen bin. De meeste mensen (in den ouwen tied) weze de kinders op werkzaimeid, in eerlikeid, mar noe bin de kinders zoa gouw groot dat de ouwe geen tied meer kriege om ze dairop te wiezen, wat meer is: de ouwers zeis worre mit dien stroom mee esleept iri kunne d'r eige nie inouwe. Stoffel. Ik bin blie dat ik in 'tduunzandwone, want op 'n glad padje zou ik mogelik geen macht om m'n kinders in te ouwen. Jilles. Och buurt as je dat er inkweekt, dan stai ze op 'n gladde pad oak wel stief. Stoffel. Da's wair, mar de gelegeneid maikt den dief zegge ze. Toe 'k dat stik in de Nieuwsbode zat te lezen over die nieuwe butterfabriek, docht ik, zouwe onze meisjes in vrouwen dairdeur noe niet pijetterig worre als ze van de butterslomraer af bin? Jilles. Dat ek oak edocht, mar ik sprak gisteren Hein van Ellemeet, die oak in de fabriek is, in die zeide dat de vrouwluu nog werk genoeg aode, want dat noe denaoister an de kant was, in ze noe alles zeis kunne bedruupe. Stoffel. Zoo varre ek nog niet edoch, m'n vrouwe mot nog al dikkels in d'r gouwigeid m'n kousen toenaoien in ik mot zoo noe in dan 'n knoape an m'n broek zette dat m'n vrouwe geen tied eit. Gert mot 'n aolf ure vroeger uut 't veld komme om de stikken te sniën en koolmoes te stampen in dan zou dat nie noadig weze as ze niet beoefde te kairnen. Jilles. Ik zou wel is 'n kiekje wille neme in de fabriek, mar 't is verbooije om er in te kommen. Stoffel. Ik bin toch zoo benieuwd oe of ze dat d'r of zulle stiere, mar ik was Jéje Krikkes verstelt dat ze de butter zoa goedkoap verkochte. In de uutspanninge van Kasoek aode ze al ezeit dat ze niet minder dan 'n gulden 't pond konne verkoape omdat de fabriek in de massienes zoo veel geld kostede. Jilles. Jao dat is m'n oak opevalle, in dairom wacht ik nog 'n bitje om 'r in te gain, niettegenstainde oar ik dat et 'n goeije zaike is. In wairom? Omdat er tegen woordig zoaveel mit de butter eknoeit wordt, dat zaige m'n verlee weke mit dat verschil van mart, 375 cent in 55 cent. Dat zaije in de fabriek nooit zegge ze, want dair stai op dit moment mannen an 't oot, die niet toelaite zulle dat 'r eknoeit wordt. De schriever aode gliek, dair ie zei dat aol de boeren d'r in motte komme, dan kreeg je 'n eendere soort butter in 'n eendere mart, in mit 'n bitje personeel kuije aolles doe in dat briengt voordeel an. Stoffel. Den ingstboer vertelde van de weeke, dat ze meer as 'n pond butter uut den emmer kairnde. Ze zegge, dat den Directeur d'r een kunstje op weetnoe, as 't goed is ouw ik wel van die kunsten. Jilles. As je tegenwoordig niet meer weet as rechtuut, dan kuije wel mit je scliaisen van 't ies bluve. Ze bin

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 2