ZIERIKZIESCHE NIEUWSBODE.1 Zaterdag 25 Juli 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 6031. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. Nederland. 's Graveuhage, 22 Juli. De minister van binnenlandsche zaken, do heer De Savornin Lobman, U gisteren op het Loo geweest. De gewezen gouverneur van Suriname, jhr. De Savornin Lohman, komt beden avond met zijne echtge- noote in de residentie en zal intrek nemen in bet hotel «Twee Steden" Het O. M. bij het gerechtshot eischte heden be vestiging van bet vonnis, waarbij de Zierikzeescbe rechtbank zekeren D. S. K. te St. Pbilipsland veroor deelde wegens gewelddadige verhindering van eenden- voederiDg. G»ritvoislia«:e, 22 Juli. Heden avond is alhier na een langdurig lijden overleden de heer M. D. Graaf van Limburg Stirum, gepensioneerd luitenant- generaal. Hjj nam deel aan de verdediging der Citadel van Antwerpen, trad in 1872 als minister van oorlog op en nam in September 1873 zijn ontslag na de verwerping van bet hoofdbeginsel zijner militiewet, de afschaffing der plaatsvervanging. Na deze eerste teleurstelling, trachtte bij door de sticbting van den «Antidienstver- vangingsbond het groote beginsel, waar hij mot zjjne volle overtuiging aan gehecht was, bjj zijne landge- nooten ingaDg te doen vinden. In wetenschappelijke kringen stond de overledene ook in hoog aanzien wegens zjjne wijsgeerige studiën. Uit Yoorne. Evenals vóór zes en vóór driejaar zullen er ook dit jaar alhier weer gecombineerde oefeningen van de Land- en Zeemacht in de stelling van de monden van de Maas eu het Haringvliet gé- houden worden. De leiding dier manoeuvres is opgedragen aan den Schout bij Nacht N. Mac-Leod te Helle voetsluis, zij zullen den 28sten Augustus een aanvang nemen en den 9den September eindigen. Van de landmacht zullen aau deze oefeningen deelnemenhet 3de bat. Grenadiers en Jagers onder Majoor J. L. de Bock; het late bat. van net 3de Reg. Inf. uit Bergen op Zoom onder Majoor van Dam van laselt; een detachement van het eseadron Ordonnansen; 2 batterijen van het 3de Reg. Veld artillerie; de 5de comp. en een detachement van het 4de Reg. Vestingartillerie nit 'sHage; de 8ste comp. van het 3de Reg. Vestingartillerie uit Gorinchem; verder detachementen torpedisten, trein-, genietroepen en hospitaalsoldaten, terwijl van de zeemacht daartoe zjjn aangewezen: de ramscaepen «Buffel" eu «Guinea"; de monitors «Draak," «Panter" en «Cerberus," de stoomkanonneerbooten «Hydra,1 «Balder," «Braga" en «Heimdal," de torpedobooten groot model «Idjen" en »Dempo," beneveLS eenige torpedobooten klein model. Op het badhuis Roekan je'a hope" streek dezer dagen eene grijze postduif neêr. Op den rechtervleugel stond S. N. 8, terwijl men op den linker een onduideljjk stempel waarnam, geflankeerd door 3 sleutels. In het stempel las men«Postbond Haarlem." De duif zal op het badhuis verzorgd worden, tot de eigenaar zich aanmeldt. Dirkslaud. De heer Bos, photograatte Brouwers haven, was de vorige week alhier werkzaam en photografeerde onder meer ook de kinderen der bewaar school, benevens de onderwijzeressen daaraan verbonden, verschillende groepen. De gezondene proeven voldoen zeer goed zijn werk wordt hier zeer op prijs ges en zal hem dit bij een volgend bezoek aan deze meente zeker veel clientèle verschaffen. Mi<l<Ioll»i.ir*uIs, 21 Juli. Een meisje van 12 jaar werd gisteren door een hollend paard omver ge- loopen en werd aan het hoofd en andere plaatsen ernstig gekwetst, wat hersenschudding ten gevolge had; gelukkig bestaat er hoop op herstel. Terneuzen, 23 Juli. Wie er ooit aan twijfelen mocht, dat er hier geen overvloed van geschikte per sonen voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad waren, hem zal den twijfel wel verleerd zjjn 1 Twintig personen ruim, werden er aanbevolen voor het ver vullen der vijf plaatsen en meen niet dat de vooratanders der verschillende candidaturen kosten ot moeite spaarden. Niet alleen, dat de plaatselijke bladen opgevuld waren met allerlei aanbevelingen, maar in den loop van den dag vóór de verkiezing, werden wij verrast door niet minder dan acht strooibiljetten, waarin de goede, beste, aller en extra beste hoedanigheden der verschillende candidaten breed werden uitgemeten. Maar toch een paar dier strooibiljetten brachten nieuws. Bekend is het feit en we boffen er genoeg op, dat Terneuzen de derde havenplaats van Nederland is; wat is er dan ook natuurlijk dan dat we die groote steden navolgenEn nu bjj de gemeenteraadsverkiezingen in Amsterdam, 'b Gravenhage, Utrecht enz. werklieden-candidaten zjjn geproclameerd, waarom zou Terneuzen dit voorbeeld niet volgen. En werkelijk werden er twee werklieden- candidaten bij strooibiljetten aanbevolen Diet alleen, doch op den dag der stemming liepen werklieden met borden rnud, waarop hunne namen werden vermeld, borden bij de bruggen geplaatst herinnerden den werk lieden aan de stembus en de gestelde candidaten en last not least op de achterzjjde der vuilniskar waren zij geschreven en werden zoo de gemeente rondgereden. En wat was du het gevolg van al die drukte, een drukte zooals nog bij geen gemeenteraadsverkiezing heeft plaats gehad. Och, de berg heeft een muis gebaard. De twee aftredende leden, de heeren Joz de Fejjter en G. Wieland werden respectievelijk met 266 en 257 st. van de 435 uitgebrachte st. herkozen, terwijl de heer C. van der Hooft gekozen werd met 251 stemmen. Opmerkelijk is deze laatste verkiezing. Voor twee jaar was de heer Van der Hooft aftredeud lid en moest het toen met een aanzienljjke minderheid afleggen tegenover het toen gekozen lid Van IJsselsteyn. Thans wordt bij bjj eerste stemming weer glansrijk gekozen Verder moet 9r herstemming plaats hebben tusschen de heeren L. de Koeyer (a.) die 181, J. Lybaert (1.) die 147, J. Nelemans (l.) die 144 ,en J. A. van Rompu (k.) die 133 stemmen bekwam. Naar wjj vernemen heeft de heer L. Schalk be dankt voor zjjne benoeming tot lid der Earner van Koophandel alhier. Voor de vierde maal zullen dus de kiezers moeten trachten deze instelling voltallig te makeD. Naar de Tern. Ct. meldt heeft de heer C. J. A. Fercken, notaris te Teroeuzen, intrekking gevraagd van het besluit, waarbjj bjj tot notaris te Vlissingen werd benoemd. Wemeldiug-e. Als een bijzonderheid meldt men dat bij den landbouwer F. Wabeke alhier zich het in de analen der veeartsènjjkunde zeer zeld zame geval heeft voorgedaan dat eene koe die 1 Maart rekening had, eerst 20 Juli door den veearts v. d. Wal is verlost van een reeds gedeeltelijk gemummificeerd (verdroogd) kalf dat zoodoende 47a maand boven den gewoneu tyd bjj het moederdier is gebleven. MlcUSeltonirg?. Voor de 20 vacante plaatsen aan de Rijkskweekschool alhier hebben zich slechts 13 sollicitanten aangemeld. De volgende week zullen de toelatings-examens beginnen. Gcoes, 23 Juli. Met ingang van 1 Aug. is tot directeur van het christeljjk Harmoniegezelschap «Hosanna" benoemd de heer P. J. Kievit, oud-directeur van het muziekgezelschap te Cortgene. De kolenvereeniging «Uit Voorzo'g" lt reeds 375 leden, waarvan 33 vrouwelijke. G durende het eerste halfjaar van haar bestaan werd uitgegeven 3294,18 en ontvangen 3346,34. Ten behoeve der vereeniging werd eene lading steenkolen a.u.;gekocht, die de leden voor S5 cent per Hectoliter vrij r-n huis hadden, toen de prjjs bij de handelaars in steenkolen nog 1,10 per mud was. Aan het nut van eene derge lijke vereeniging zal dus wel niet getwjjfeld worden. Eene tweede lading is ree 's in aantocht. De voorzitter, de heer Pilaar, die eene agentuur van een groochande1'' in dat artikel had aangenomen, meende om die reden te moeten bedanken. Hjj werd vervangen door den heer Baardulf. Waarom wordt in Sierikzee niet en dergelijke ver eeniging opgericht, ot is een kwartje meer ot minder per mud daar aan de burgerjj onverschillig? De werklieden-vereeniging »Eigen-hulr>" had in de laatste drie maanden een kwaad kwar. omdat niet minder dan 166 gulden aan zieken d moest worden uitbetaald. Bovendien moest aan ae nagelaten betrekkingen van een der leden het bjj reglement be paalde bedrag worden uitbekeerd. Een en ander maakte dat de uitgaven de ontvangsten met een vrij groot bedrag overschreden. De vereeniging tot ouderlingen bijstand der leden by ziekte telt thans 93 leden. Mej. J. M. Visser, onderwijzeres in de Landwerken te Kapelle, is op de poppententoonstelling te Scheve- ningen bekroond met den tweeden prijs voor poppen in nationaal costuum, Zeeuwsche boerinnetjes. Onder voorzitterschap van den Ph. M. van der Manden, arr.-schoolopziener, wordt heden gehouden de 55e algemeene vergadering der Zuid-Bevelandsche onderwjjzers-vereeniging. Benoeming van attr. bestuursleden, het uitbrengen van diverse verslagen en herziening reglement vormden de huishoudelijke werkzaamheden. De heer Wisse, hootd der school te Ellewoutsdjjk, hield de gewone jaarlijtcsche lezing; de heer Breed velt, h. d. 8. te Goes, leverde eene bijdrage en de heer Moojen, h. d. s. te Kloetinge, besprak de eischen, die aan de leerstof kunnen gesteld worden, zal zjj recht van bestaan hebben in de volksschool. Tliolen, 23 Juli. Donderdagnamiddag had den dijkwerker C. van de Zande het ongeluk bjj het lossen van steen voor den dijk in het ruim van het schip te vallen, waarbij hjj zoodanig gekwetst werd dat hij op een kar naar huis vervoerd en geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Naar men zegt heeft de ongelukkige, behalve eenige kwetsuren, nog een paar ribben gebroken. St. Maartensdjjk, 23 Juli. Ü9 vlekziekte onder de varkens, waarvan zich voor enkele weken een paar gevallen in deze gemeente voordeden, schijnt weder in heviger mate hare offers te zullen eischen. Ook de aardappelvelden vertoonen onheilspellende teekens in haar verdorrend loot en stengels. Voor zeker twee zaken, die vooral den arbeidersstand ang stige weken doen doorbrengen; en met reden. Hun varken toch en hunne aardappels zijn twee factoren, die vooral medehelpen om in het minder gunstige jaargetijde, wat de verdiensten betreft, hunne zorgen te verlichten. 24 Juli. Een aan vallende ziekte lijdend persoon had deze week by een aanval zjjner kwaal het ongeluk in de haven te storteD, waai-.opr hij inwendig kwetsuren bekwamtengevolge waarvan hjj gisteren avond is overleden. Oosterland22 Juli. Als vermeldenswaard mag wel de volgende bijzonderheid genoemd worden. Op de tiend verhuring, gisteren alhier gehouden, is door den landbouwer Hendrik Hendrikse een tiendblok ge huurd, die door hem juist 60 op elkander volgende jaren gehuurd was. Dat op dat bijzonder jubileum ge dronken werd, behoeft nauwelijks vermelding. Zierikzee, 23 Juli. Gisteren herdacht de heer J. Broersma, commissaris van politie alhier, den dag waarop hij vóór 50 jaar in 's lands dienst trad. Van verschillende rechterlijke ambtenaren, zoo hier als elders, ontving de jubilaris bewjjzen van belangstelling. Naar wjj vernemen is er sprake van, dat in Sluis een suikerfabriek zal worden opgericht. Verplaatst als contröleur der belastingen de heer N. Glinderman van Oostburg naar Roosendaal; en be noemd tot adjunct-controleur de heer J. van Nieuwkuyk, thans ontvanger te Ruinerwold c. a., die belast wordt met de waarneming van de controle Oostburg. Vermoedelyk zal dr. Mezger Wiesbaden verlaten. De nieuwe directie van het «RheiDhotel," waar dr. Mezger tot dusver zijne prakt jjk uitoefende, kan het niet met hem eens worden over de voorwaarden, waarop de overeenkomst hernieuwd zal worden. Dr Mezger moet dus het hotel ontruimen. Volgens het Wiesbadener Tagéblatt is de heer Mezger in onderhandeling met het «Hotel Continental" te Parjjs en denkt hij er ook aan naar Amsterdam terug te keeren. De brigadiers der ryksveldwacht Hendriksen en Van Each, gestationneerd te Werkendam, hebben in den Biesbosch weder eene belangrjjke bekeuring gedaan. Sedert geruimen tyd werden van de vissch^.de fuiken ontvreemd en kon men de daders niet op het spoor komen. Jl. Zaterdag gelukte het evenwel ten opzichte van ééo hunner. De gestolen fuiken, thans 3 in getal, werden in beslag genomen en weldra door de eigenaars herkend. De diet bekende spoedig en verried daarbij zijne medeplichtigen, zoodat thans proces-verbaal is opgemaakt tegen B. K.; A. K. en P. W. K., allen woonachtig te Werkendam. Al de gestolen fuiken, die men bij nader onderzoek vond, zjjn in beslaggenomen. Te Alkmaar is het officieele bericht ontvangen dat de cadettenschool daar zal worden gevestigd. Dien tengevolge werd daar algemeen gevlagd. Die beschikkiog der Koningin-Regentes komt ook in de Staatscourant voor. De Tijd maakt melding van een gerucht, dat te Amsterdam reeds vóór weken liep en thans ook te Rotterdam de ronde doet, volgens hetwelk de heer VeniDg Meinesz, burgemeester van Rotterdam, in aan merking zou komen voor de functie van burgemeester der hoofdstad, indien de heer Van Tienhoven als zoodanig aftreedt. In 't Venl. Weekblad gaat mr. L. Haffmans nog eens de staatkundige geschiedenis van de jaren 1888 1891 na, hoofdzakkeljjk om te doen uitkomen, dat de regeering, die dan toch uit verstandige menachen bestond, op ODbegrjjpeljjke wijze feitelijk zichzelf met voorbedachten rade in den grond heeft geboord. Hoe het mogelyk is geweest, begrijpt hij nog niet, maar 't is gebeurd, dr. Kuyper en dr. Schaepman hebben ft in hoofdzaak gedaan, maar, hoe dit zij, het staat vast, dat het ministerie fiasco heeft gemaakt. Van alle onbegrijpelijkheden is het onbegrypelijkst echter in zijn oog, dat dr. Schaepman nog lust schijnt te gevoelen lid der Kamer te blijven. Welk figuur zal de doctor in de nieuwe Kamer maken? Men kan het zich moeilijk voorstellen. Maar vergeleken met het figuur, dat hij in de oude maakte, zal het erg afvallen. «Ware dr. Schaepman terstond herkozen, aldus besluit mr. H., het viel moeiljjk te bedanken. Maar nu hjj er bjj toeval was uitgevallen ik zou haast zeggen: bjj een gelukkig toeval, want het scheiden werd daar door gemakkelyker dacht ieder dat hy zou berusten. Vooral omdat men nu weet hoe alles veranderd is. Eenvoudig lid der minderheid te zijn en nog wel eener minderheid, die geen pretentie meer maakt meerderheid te worden, maar bescheiden minderheid wil blijven, hoe kan dit dr. S. bekoren? Begrijpe 't wie kan". Bjj een hevig onweder, dat Zaterdag avond te Compaseuumveen, gem. Emmen, woedde, is de arbeider H. S. in zjjne woning door den bliksem gedood. Verder werd er geeüe noemenswaardige schade aangericht. De wonderdoktervan Rosendaal. Onder dezen titel deelt de N. Bred. Cl. het resultaat mede van een onderzoek, dat zij instelde naar den Amerikaanschen «dokter Sequah". «Wanneer de heer Sequah het hötel zal verlaten, meldt het blad, om zich te begeven naar het door hem gehuurde stuk weiland, waar hij de deugdelijkheid zijner geneesmiddelen aanprijst, dan komt zijn praal wagen vóór de deur. Zoodra de wagen, door een talryke menigte gevolgd, op het terrein is aangekomen, spelen de muzikanten een vroolijk deuntje; daarna spreekt de heer Sequah door middel van zjjn tolk tot het publiek. Hjj verhaalt dan van de deugdelijkheid zijner genees middelen, doet circulaires uitdeslen en vraagt of er onder zijn gehoor soms menschen zyn, die lijden aan jicht of rheumatiek. Is er iemand die zich aanmeldt, dan wordt hjj op den wagen getild. Een paar omstanders worden ver zocht om eveneens op den wagen te klimmen en de heer Sequah ondervraagt den lijder, hoe lang en waar hij de pijn gevoelt, wat de vermoedeljjke oorzaak is, onder welke omstandigheden de patiënt leeft, enz. Daarna wordt een linnen kleed om den wagen ge trokken en daardoor de patiënt eu de getuigen aan het oog van het publiek onttrokken. IomiddelB spelen de muzikanten een marsch of wals en het publiek amuseert zich. Na zekeren tyd wordt het linnen voorhangsel weder weggeschoven en de dokter verzoekt den patiënt om zjjne ervaring mede te deelen aan het volk, dat aan dachtig luistert. Daarna verhalen ook de getuigen wat zij hebben gezien of gedaan, want meestal worden de rbeuinatieklijders ingewreven met Sequah-olie door een der getuigen. In de meeste gevallen verklaren zij, die op den wagen behandeld zyn, dat zij aanmerkelijke verlichting van pijn gevoelen. Zjj worden dan eenige dagen achtereen behandeld, krjjgen een flescbje Prairiebloem (Prairie- flower) om er eenige droppels tegelijk, in water opgelost, van in te nemen en kunnen eenigen tijd later de ver klaring afleggen, dat zjj zich geheel genezen gevoelen. Is de patiëat arm, dan rekent de heer Sequah niets voor geneesmiddelen; zelis laat hij dikwjjls voor zjjne rekening den armen patiënt goed voeden, biefstuk, bouillon, melk of eieren geven. Goede voeding rekent hjj onder de beste geneesmiddelen. De «dokter" verkoopt tweerlei middelen. De Sequah- olie, die uitwendig moet worden gebruikt, is dun en van kleur lichtgeel. De «Prairiebloem" is een donker bruine vloeistof, die voor «inwendig gebruik" iB be- stemdi Het is een soort van purgeermiddel. Zij worden verkefcht in fleschjes, die f\ per stuk kosten. Dat de omzet reeds groot is, bewyst het feit, dat de «dokter" bij zjjne komst eene flinke hoeveelheid mede bracht en eenige dagen geleden, opnieuw 30 kisten, ieder inhoudende 1000 flaconB, zyn aangekomen Het doel, dat door den heer Sequah beoogd wordt met zjjn optreden, is niets andera dan het maken van reclame voor bovengenoemde geneesmiddelen, welk verkoop het mooopolie is der Sequah-maatschappjj, werkende met een kapitaal van drie millioen gulden. Het is geen wonderdokter, zegt hjj, zelfs geen dokter. Het is daarom dat hij zelf niet de menBchen wil in wrijven met de Sequah-olie. Niet hij geneest, maar het middel. Ook is het niet waar, dat de middelen goed zyn voor alle ziekten. De Sequah-olie moet beschouwd worden als een pjjndooder, de Prairiebloem als een bloedzuiveraar. Van verschillende geneesheeren kreeg hy, altjjd vol gens de N. Bred. Ct., reeds aanbiedingen om hen te assisteeren! Een uitmuntend voorbeeld van machinisten bekwaamheid werd in de Engineer beschreven, in verband met de tijdelijke reparatie der as van het aan de Nederl. Amerikaansche Stoomvaart-Maat9chappjj toebehoorende stoomschip «Veendam", op zyn laatste reis van Rotterdam naar New-York. Het ongeluk, dat op Vrijdag 15 Mei in het midden van den oceaan plaats had, bestond in het breken der tunnelas, het vernielen van een der metalen en het beschadigen van net collarblok. De breuk in de as was 21 Eng. duim lang. De as is 167a Eng. duim in middellyn, 227a voet lang en weegt ongeveer 10 ton. Toen de breuk plaats had, bleef het gedeelte as tusschen de breuk en de stoommachine doordraaieu en werkte als een spie het achterste gedeelte der as terug, waardoor een kussenblok en twee koppelingen braken en het collarblok beschadigd werd. De as werd opgestut, de gebroken houten der koppe lingen werden herplaatst, en een toestel, bekend als «Thompsons koppeliDg", voor zulke gevallen in het ruim vau het Bchip medegevoerd, werd aangebracht. Dit toestel bestaat uit een soort buis uit drie deelen, in het midden met eene verwijding om ook de gewone flenskoppeling in te kunnen sluiten. Deze deelen zijn voorzien van flenzen met boutgaten en worden met zware bouten om de as geklemd. De moeilijkheid om dit werk uit te voeren zal begrepen worden, wanneer men bedenkt, dat in de tunnel slechts ruimte voor vier man was om te werken. Drie dagen had men noodig om.de verbinding samen te stellen. De machine werd daarna «zacht aan" in beweging gebracht, maar na zeven uren stoomeua brak door het zwiepen der as de punt af, acht der koppelbouten sloegen eruit en de koppeling scheurde. De machine werd wederom gestopt en het verbindingswerk der gebroken as samengehaald en versterkt met zware kettingen en staaldraad. De kettingen en het staaldraad werden rond de koppelingen gewikkeld en zoo stjjf mogelijk aangezet. Houten keggen werden tusschen den ketting en de koppelingen gedreven en oefenden een druk op de koppeliDg uit, welke voldoende was om de noodige wrijving te verkrijgen, ten einde de schroef te doen draaien. Met de as aldus hersteld, zette het stoomschip de reis onder verminderde vaart voort naar New-York, alwaar het op 27 Juni behouden aankwam. De eigen lijke oorzaak der breuk iD de as kan, alvorens die ter reparatie uitgenomen ia, niet vastgesteld worden. De schroef kan in aanraking gekomen zjjn met een onder water drijvend voorwerp; ook kan er eene scheur in de as geweest zijn. Hoe dit ook zij, aan kapitein Roggeveen en aan den eersten machinist E, H. G. Savonaye is alle eer verschuldigd voor het behoaden binnenbrengen van het stoomschip «Veendam" in de haven van bestemming. Met minder ervaren machinisten had het schip verloren kunnen worden. L ANDBOU W. Men meldt uit Aardenburg en omstreken aan de N. R. Ct.: Mochten de landbouwers nog vóór weinige dagen de hoop koesteren op een tamely k goeden oogst, nu worden de vooruitzichten daarop meer en meer vernietigd door de hevige regens, die in de laatste dagen zjjn gevallen. Tarwe., gerst en rogge zyn daar door tegen den grond geslagen, en vooral de bloei vaa eerstgenoemd gewas heelt veel te lyden. De vermoedelijke opbrengst zal dan ook beneden het middelmatige bljjven. Ook het vlas heeft veel te lyden, en de opbrengst aan ljjnzaad zal gering zyn. Door de natte weersgesteldheid begint de aardappel ziekte zich ook meer en meer te vertoooen, en komt er niet spoedig verandering, dan wordt dit gewas met geheele vernietiging bedreigd. KERKNIEU W S3. Op Zondag 26 Juli en de drie volgende Zondagen zal in de Luthersche kerk te Zierikzee geen gods dienstoefening gehouden worden. Beroepen bij de Ned. Ger. gemeente (doleerende) te Middelburg ds. J. D. v. d. Velden te Maasland. Uitslag der Verkiezing van Leden van den Gemeenteraad in onderstaande gemeenten. Oud-Vosmeer. Getal kiezers 153. Ingeleverde geldige biljetten 127. Gekozen Arie van Bezooijen, aftr. lid, met 115 stemmen. Ter vervulling van de plaats, opengevallen door het overlijden van den heer Js. van As, moet herstemming plaats vinden tusschen M. C. Polderman, die 47- en J. Aarnoudse die 39 stemmen verkreeg. Wolfaartsdjjk. Bij de stemming voor de twee aftredende leden van den gemeenteraad, de heeren P. van de Linde en C. Philipse, hebben van de 194 kiezers 139 daaraan deelgenomen. Door 4 blanco biljetten zijn er alzoo 135 geldige stemmen uitge bracht, waarvan P. van de Linde 112 en C. Slabbekoorn 104 stemmen bekwamen, zoodat de eerstgenoemde herkozen en de laatstgenoemde gekozen is. Op het aftredend lid C. Philipie zjjn nog 20 en op andere personen enkele stemmen uitgebracht. Dreïsclior*. Uitgebracht 76 st. Herkozen de heer Joh. Doeleman met 46 en gekozen de heer J. M. Klompe met 40 st. (Herplaatsing wegens misstelling.) Middelburg. Ingeleverd bleken te zjjn 925 witte briefjes, overeenkomende met het aantal gestemd hebbende kiezersen 921 blauwe briefjes, of 4 minder dan het getal der aan de verkiezing deel genomen hebbende. Wit. stembriefje. Aantal geldige stemmen 916volstrekte meer derheid 459. Herkozen zijn de aftredende leden dr. A. van der Swalme met 633,- mr. E. P. Schorer met 835, F. G. Sprenger met 616, W. J. Sprenger met 568 en J. A. Tak met 619 stemmen. Voor de vacature-Van Berlekom moet eene her stemming plaats hebben tusschen de anti-revo lutionaire candidaten W. J. J. Koole die 305 en H. J, E. Gerlach die 269 stemmen verkreeg. Blauw stembriefje. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer M.B. G. Hogerwaard, waren uitgebracht 898 geldige stemmen volstrekte meerderheid 450. Herstemming moet plaats hebben tusschen J. G. ■Ie Waal, die 373 en mr. P. F. J. van Voorst Vader, die 336 stemmen verkreeg. Axel. Aantal kiezers 318, van wie er 239 stemden. Herkozen zyn Petrus Dieleman Wz. met 134, Simon van Hoeve met 172 en Jan Wolfert met 151 stemmen. Herstemming tusschen Levinu3 de Fejjter (aftr. lid) die 116 en Camille Yzebaert die 62 stemmen verkreeg. Breslïeiis. Van de 110 kiezers stemden er 81. Herkozen is Pieter Risseeuw met 48 st. Voor de vacature-Mejjer, die wegens hoogen leeftyd niet 'meer in aanmerking wenschte te bomen, moet herstemming plaats hebben tusschen T. F. Blankeu die 39 en Abr. de Burck, die 36 stemmen had. Groede. Aantal kiezers 176 en gestemd hebbenden 257. Gekozen zjjn A. de Roo Pzn. met 116 en Abr. Lombaard met 103 stemmen. Veere. Het getal kiezers bedraagt 161, waarvan er 89 stemden. Herkozen is jhr. mr. A. A. van Doorn met 51 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen A. P. Wouters (aftr. lid) die 44 en A. Volkers Jz. die 36 stemmen bekwam. Stavenisso. Zooals reeds per telegram is gemeld, zijn de aftredende gemeenteraadsleden herkozen. Het aantal kiezers bedraagt 106opgekomen hiervan zjjn 94 kiezers, zoodat de volstrekte meerderheid 48 bedroeg. Er zjjn uitgebracht 50 stemmen op den heer L. Hage, 64 stemmen op den heer N. Kodde, 42 st. op den heer C. Broodman en 30 stemmen op den heer A. Hage. Nieuw-Helvoet. Tot leden van den Raad zyn gekozen de heeren Arie Trouw, Johs. Lammerse en Jacob van den Ban, allen aftredend en candi daten der liberale kiesvereenigiDg. Zij verwierven 66 stemmen, terwjjl op de candidaten der anti revolutionaire partij slechts 24 stem men uitgebracht waren. Van de 134 kiezers waren er dus 44 thuis gebleven, hoofdzakeljjk wegens drukke bezigheden op den akker. Van deze behooren er zeker 40 tot de liberale partij. Tot leden van den gemeenteraad zyn herkozen de heeren C. Driendijk en M. Grooten- boer, beide aftredende leden, en in plaats van den heer T. O. Vervoorn, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, is gekozen de heer C. Kardux, alle 3 liberaal. Melissant. Gekozen M. Buis (aftr. lid). Her stemming tusschen L. van Beek (aftr. lid) en J. Schilperoord. St. Annaland. Van de 205 kiezers stemden er 101. Herkozen zyn Cornelis van Lujjk met 77, Pieter Brujjnzeel met 70 en Willem Pape met 65 Oats. Het getal kiezers bedraagt 34, waarvan 32 geldige biljetten inleverden. Herkozen zjjn Cornelis Marinus Augustijn met 23 en Aart Markusse met 19 stemmen. Ooliynsplaat. Van de 147 kiezers leverden 89 biljetten in. Herkozen zjjn Nicolaas Tazelaar met 72 en Krjjn Schippers met 63 stemmen. Cortsrene. Het getal kiezers bedraagt 100, waarvan 64 geldige biljetten inleverden. Herkozen is A. C. Danckaerts met 47 stemmen. Gekozen is L. Maas met 33 stemmen. Voor de buitengewone vacature werden 69 geldige stemmen uitgebracht. Herstemming tusschen J. F. Gelner die 25 en L. van Oeveren die 17 stemmen verkreeg. Kerkworve. Het aantal kiezers is 86, dat dor ingeleverde geldige biljetten 50. Herkozen zijn P. J. van der Cingel met 48 eu J. der Weduwen met 38 stemmen. INToorclgfou-we. Het getal kiezers bedraagt 73; daarvan namen 30 met geldige briefjes deel aan de stemming. Herkozen zyn R. G. de Kater met 29 en A. A. Vis met 26 stemmen. Poortvliet. Van de 144 kiezers leverden 72 geldige biljetten in. Herkozen zijn J. A. van Nieuwenhnjjzen met 59 en M. Bruijnzeel met 58 stemmeD. Zonnemairc. Van de 74 kiezers leverden 45 geldige biljetten in. Herkozen is J. A. Bolle C". met 34 stemmen. Herstemming moet plaats hebt un tusschen C. F. van den Bout die 14 en M. Hooze die 12 stemmen verkreeg. Voor de verkiezing, in plaats van C. J. Moolei burg, die wegens vertrek uit de gemeente'bedankt had, moet herstemming plaats hebben tusschen J. M. van den Bout die 9 en S. Visser die 16 stemmen verkreeg. (Herplaatsing wegens m;s telling.) Mexrikiugrexi. Herkozen de twee aftredende libe ralen. Gemengde Berichten. De Koning Dahomeij heeft aan den President der Fransche Republiek den heer Carnot, drie negertjes en drie negerin netjes ten geschenke gegeven. De heer Carnot kon w i eens een weinig verlegen zijn met dit vreemdsoortig cade Te Kralingen, waar «'e huismoeder.jes zeker we' r gehoord, maar niet veel begrip hebben van «oprechte trouw tusschen man en vrouw", betreuren vier hoofden van huis gezinnen het wegloopen van hun wederhelft in lief en leed. In één week tijds zijn ze alle vier, alsof het afgesproken werk ware, de wijde wereld ingegaan. Een der dames heeit nog f 1000 reisgeld medegenomen. Zij zal het vooreerst wel afknappen. Groote ooren zijn nooit beschouwd als een van de zeven schoonheden, maar door de uitvinding van een fabrikant te Dresden krijgen ze nu toch waarde. De man heeft n.l. op een toestel octrooi genomen, dat bestemd is om, door bevestiging over de ooren, bij wind den hoed te beschermen tegen afwaaien. Het toestel is zoo ingex-icht dat de kans op afwaaien kleiner is, naarmate de ooren grooter zijn. »Wat doet zoo'n stumpert ook in 't ge drang zei een erg medelijdende ziel, toen een eenvoudig oud vrouwtje, kwalijk ter been en met allerlei gebreken, bij een oploopje te Rotterdam omvergeloopen werd en slechts met moeite kon worden opgeholpen. Maar al spoedig sprak men een weinig anders over de arme «stumpert", toen bleek dat zij eer. sluwe zakkenrolster was, wier omvallerij en ophelperij niets anders ten doel had dan om op een gemak kelijke wijze haar slag te slaan. Hoeveel ontzag een sol daat te Maastricht had voor zijn superieuren bewees hij door te nacht een paard van den kolonel uit den stal te halen en daarmee nop reis" te gaan. Hij werd echter door de rnaréchaussée's aangehouden, die rechtsomkeert comman deerden. «Liefde woont in 't kleinste hutje" zong een dichter, niet verwachtende dat hij nog eens van uit Veen- wouden zou worden tegengesproken. Daar toch heeft eeu jeugdig echtpaar, pas in Mei gehuwd, reeds weer den liefdeband verbroken, en man en vrouw, de één een kast, de ander een bed opnemende, zijn elk huns weegs gegaa- Het grauwe Pietje te St. M. denkt er dan geheel andeis over. Althans zij gaat geen school meer houden, want 'j is vol verwachting. In de hoop dat nu de jonge rentenier haar niet meer wil hebben, de wolf haar wel zal pakken. Een winkeljuffrouw te Br en een dame uit een melknering aldaar, moesten Zondags avonds even zoo goed gaan wandelen als Zaterdags avonds. Dames uit zulk een affaire moeten zich niet met allerlei soort jongens bezig houden. De jonge klandisie zal anders spoedig ten onder zijn. Jannetje te Zonnedorp wordt in haar eigen belang aangeraden om voortaan haar grove leugens vóór haar te houden, om te vertellen dat zij een brief heeft gekregen van Marien uit K. De menschen weten het wel beter, uit welke plaats de brief komt. Doch wij weten wel terecht De brief die komt uit Zwijndrecht. Abraham te Bruinisse wordt aangeraden zijn mondje wat in toom te houden, en niet zoo veel te zeggen van een meisje waarvan niets te zeggen valt. Nu zegt men: Abram met uw valsche streken Wilt geen kwaad van anderen spreken, Want ieder die u kent en ziet Zegt: Brammetje ik begeer u niet. Het is ook zoo met u gesteld, Veel beweging en geen geld, Let eerst dus op uw eigen zaken Voor ge een ander aan gaat raken. Truitje de sproeten vogel te Oesterdorp wordt aange raden om zich voortaan ter gelegenheid van de kermis fatsoenlijker te gedragen. Dus Truitje past beter op voortaan, Anders is het met u gedaan, Wie de schoen past trekt haar aan. Adriana en Duimpje te Wissendorp worden beleefd ver zocht geen kwaad van jongens uit te bazuinen. Zij weten zeer goed dat van hen niets te zeggen valt. Het ware heel wat beter dat zij op zich zelf zagen. Doch het oude, maar zekere spreekwoord: «men ziet de splinter in een anders oog wel, doch de balk in ons eigen oog zien wij niet", is ook op hen toepasselijk. Jan te S.polder moest in 't vervolg, wanneer hij weer met meisjes te Sch. is, hen niet meer uit den schommel laten vallen. Hij zou anders de voering uit zijn net jasje weer wel eens moeten missen. Een man voor de jeugd in den Anna-Jacobapolder wordt aangeraden geen nachtelijke wandelingen te maken met fatsoenlijke meisjes, want ais hij dat weer doet, zal zijn naam bekend worden gemaakt. Ingezonden stukkeu. Mijnheer de Redacteur I Mag ik 8. v. p. een plaatsje in uw veelgelezen blad Naar aanleiding van hetgeen ik las in den Nieuwsbode van den 18 Juli in den Haagachen Brief, over Coöperatief of Eigen Hulp, is daar mijns inziens den winkelier o1 heel slecht en gemeen voorgesteld. Is een winkelier ook geen nuttig lid in de maat schappij? mij dunkt vau ja. En staat handel en nyverheid by den schrijver zoo laag aangestipt dat, wanneer meD met zjjne woorden mee ging, genood zaakt zou zjjn om dien stand geheel te vernietigen? Neen, mijnheer, geen weldenkend mensch zal ooit met uw plan meo kunnen gaan. De winkelstand is en blijft zoowat altijd de middel stand en brengt het zijne er altijd goed Uy, om stevig in de belasting te helpen betalen. Gesteld nu, dat die stand eens totaal verloren ging, waar moeten dan de menachen van leven? Moeten zij dan ook hunne inkoopen bij Eigen Hulp doen en dan waarvan? De winkelier doet het ook om te verdienen, want voor pleizier moet men geen winkel doen. Wat doet een winkelier toch een moeite en dikwijls om niet. De een kan het niet gebruiken, een ander biedt zoo laag, dat men niet verkoopen kan, dus grief op grief en toch, wat moet men doen: afwachten tot er een derde komt. Neen, mjjnheer, die zaak wordt door u niet goed voorgesteld. UEd. schrijft nog van het Spaansche juk. Als het zoo ingericht moet worden om alleen door Eigen Hulp vrjj te moeten zjjn en bljjveD, dan is juist het Spaansche juk in volle werkiDg. Bijv. men is lid van zoo een vereeniging; denkt UEd. dat men daar op den duur voor zijn geld beleefd ontvangen za' worden? Neen, in het begin zal alle voorkomendheid iu acht genomen worden om de klanten te helpen, doch later zal het zijn zoo als bet was op zeker kantoor en zal men vragen: «wat jy?" Want die toonbank- bedienden gaan al spoedig denken: ze moeten komen, en zyn al gauw te mat of te onverschillig om de menschen te helpen en men wordt bjj slot van rekening nog bespot op den koop toe, want wat wordt er gezegd: de concurrentie is weg, ze moeten toch. komen. Door Coöperatief Komt deBpotief, Een oude grief, Een vrjjbeidsdwang, Een ondergang Voor staatsbelang. Zierikzee, 23 Juli 1891. A. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 3