ZIERIKZEESCHE FI WSttODE. Zaterdag 18 Juli 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. Algemeen Overzicht. nieuwstijdingen! PAARDENFOKKERIJ ADVERTENTIËN. Sociëteit «Concordia". C. J. VAN DEN BOUT, G. A. DE LOOZE, Jhr. RÖELL, J. C. VA1V DER MAAS. Stavenisse. C. BROODMAN en ADRIAAN HAGE Iz. C. STRUIJK S. DE RIJKE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 6028. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. In dezen zeer sterken komkommertijd wordt buitengewoon veel gedaan aan kooge politiek. Het vraagstuk der internationale verhoudingen komt niet van de baan en reeds vóór het officieel bekend was geworden, dat de Triple Alliantie was vernieuwd, was in tijdschriften en dagbladen de vraag besproken, in welke verhouding Engeland tot de verbonden mogendheden staat. De onder-secretaris voor buiten- landsche zaken in Engeland moet bijna dag aan dag eene vraag, over deze verhouding gericht, beant woorden en ofschoon hij zeer in toepassing brengt het bekende gezegde, dat de taal gegeven is om de gedachte te verbergen, heeft hij toch bij de beantwoording dier interpellatie enkele dingen mee gedeeld waarop wij hier de aandacht vestigen. Ofschoon Engeland niet officieel toegetreden is tot de Triple Alliantie, is de verhouding van dit rijk tot de verbonden mogendheden buitengewoon harte lijk. Die hartelijkheid openbaart zich niet alleen bij het bezoek van den Duitschen Keizer aan Enge land, waar hij wordt ontvangen met eerbewijzen, grooter nog dan die in 1856 Napoleon III ten deel vielen, toen deze zich op het toppunt van zijn macht bevond en Engeland's verklaarde bondgenoot was, maar ook door de bezoeken, die eenige weken geleden de Keizer van Oosten rijk en vóór eenige dagen de Koning van Italië heeft gebracht aan het Engelsche eskader in de Middellandsche Zee. Het van stapel loopen van een nieuw Italiaansch pantserschip was aanleiding van een bezoek der Koninklijke familie aan Venetië, waarheen zich ook op last van Koningin Victoria het Engelsche eskader uit de Middellandsche Zee had begeven. Aan boord van het Engelsche admi raalschip werd door de Italiaansche. Koningsfamilie een lunch gebruikt, waarbij de Koning de volgende toast uitbrachtIk drink op de' gezondheid van de doorluchtige Koningin van Engeland en Keizerin van Indië en op het welzijn van het groote Engelsche volk, dat zoowel in tijden van voorspoed als in dagen van tegenspoed een trouw vriend van Italië is ge weest." De Engelsche kommandant antwoordde on geveer het volgende: »Van Koningin Victoria bevel ontvangen hebbende om de feesten te Venetië bij te wonen, moet ik Uwe Majesteit dank zeggen voor hare woorden, die van zoo groote hoffelijkheid ge tuigen 't is een buitengewoon gunstige omstandig heid, dat ik mij juist hier eens mag uitdrukken. De naam Venetië brengt de glorie in herinnering van 't oude Italië en het van stapel loopen van het prachtige pantserschip Sicilia" versterkt in ons het vertrouwen, dat deze glorie in de toekomst zal voortleven." De kommandant sprak verder het vertrouwen uit, dat de vriendschap tusschen de beide mogendheden evenals vroeger zou blijven bestaan. Na de wisseling dezer toast is de uitdrukking beleefdheid veel te zwak en de Engelsche onder secretaris heeft dan ook ten slotte erkend, dat er tusschen Engeland en Italië een overeenkomst be stond tot handhaving van de status quo in de Middel landsche Zee en dit toch kan niet anders beteekenen, dan dat Engeland, zij het dan ook in de eerste plaats met het oog op zijn eigen belangen, de onschendbaar- beid op Italië's grondgebied zal waarborgen bij een mogelijken oorlog tusschen Italië en Frankrijk. Niet te verwonderen is het, dat ouder deze omstandig heden vooral van Russische zijde pogingen worden ge daan om een hecht bondgenootschap met Frankrijk te sluiten, maar opmerkelijk tevens is het, hoe juist in Frankrijk in de laatste tijden een strooming merkbaar is, om de oude veten met Duitschland bij te leggen en hoe men er in Frankrijk op wijst, hoe weinig heil er voor Frankrijk van Rusland te wachten is. Dit laatste schijnt in Rusland ook te worden gevoeld en het is daarom opvallend, hoe juist dezer dagen ge sproken wordt van een bondgenootschap tusschen de Staten van het Balkan Schiereiland, waardoor deze te zamen een machtigen Statengroep zouden vormen. En nog meer opmerkelijk is het, dat de jonge Koning van Servië thans een bezoek zal brengen aan het Russische hof en daar met de schitterendste eerbewijzen zal worden ontvangen. De Czaar zelf, door zijn geheelen hofstoet omgeven, zal aan het station zijn als zijn jeugdige gast, vergezeld van den Servischen Regent en den Rus- sischen gezant, aldaar aankomt. Onwillekeurig zoekt men verband tusschen de toenadering van Engeland tot de Triple Alliantie en het bezoek van Keizer Wilhelm te Londen, en de uitbreiding van Rusland's grondgebied op 't Balkan-Schiereiland. De tijden veranderen, vroeger heeft Servië zijn heil gezocht in een aansluiting bij Duitschland en vooral bij Oosten rijk. Toen het Servische leger door de Turken was verslagen en 't leger Milan tot Koning had uitge roepen, noemde Czaar Alexander II een Koninkrijk Servië een krankzinnige hersenschim, doch het Koninkrijk kwam tot stand, vooral door den invloed van Oostenrijk en het was weder dien invloed, die het voor den ondergang behoedde, toen het Servische leger later door de Bulgaren werd verslagen. Toen Koning Milan aftrad, stond het Servische volk voor de keuze of het zich vrij en zelfstandig wilde blijven ontwikkelen, of wel of het zich in de armen wilde werpen van Rusland. Het heeft de laatste partij gekozen en de nieuwe verhouding wordt door de reis van den jongen Koning en de hem toegedachte ontvangst bezegeld. Nederland. Akkrnm, 15 Juli. Wie een hart voor kinderen beeft, zou met deernis zjjn bewogen over hetgeen heden morgen in Akkrum's straten wa9 te aanschouwen. Eindeljjk was de lang met reikhalzend verlangen ver beide feestdag aangebroken, waarop de schoolkinderen den pleiziertocht met stoombooten naar De Lemmer zouden maken. ReedB den vorigen dag was alles in gereedheid gebracht, en met levendige belangstelling hadden de kleinen de beide stoombooten voor den tocht zien gereed maken. Nog één nacht slapen en danO, hoevelen die nog nooit met eene stoomboot hadden gevaren. Daar was dan de Woensdag morgen gekomen, maar hoeRegen en wind, wind en regen Zal het opklaren? Ach, de barometers loopen steeds achteruit! Toch waren alle 180 kinderen tjjdig op het appèl, ook de boerenkinderen, waarvan er velen meer dan een uur moesten loopen, waren te 7 uur in den morgen present. De straat waar de booten lagen was gevuld met kinderen, die daar met en zonder parapluies rond doolden, alle met een boterhammentrommel gewapend, want voor chocolade, verkwikkende dranken, enz., zorgde de commissie, maar ieder zou in eigen mondkost voorzien. Da muzikanten waren al uii Leeuwarden aan gekomen. Toen luidde het, een paar uur uitstellen, in de hoop op eenig beter weer! Maar toen na een uur het weer zich ten goede scheen te schikken zou het maar doorgaan. Tal van kinderen waren reeds in de booten, toen het met nieuwe woede begon te regenen en het waarlijk niet kon. En met hunne trommeltjes en in hunne Zondagsche kleeren, soms reeds druipende van het water, keerden allen huiswaarts. Wat een teleurstelling 's Gravenhage, 15 jnli. Dinsdag te ongeveer 1 uur- is op het paleis het Loo aangekomen de heer Van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam, die een lang durig onderhoud had met H. M. de Koningin-Regentes, en te 5 uur weder vertrok. Zoo deze wat wel waarschijnlijk is óver dé minis- terieele crisis is geraadpleegd, dan zal hij zeker H. M. wel in goeden zin hebben geadviseerd. Botterdam. Door de RotterdamschcPostduiven- vereeniging »De Snelvlieger" werd Zondag 12 Juli een onderlinge wedvlucht gehouden van Vlissingen, alwaar de duiven ten 9 ure in vryheid werden gesteld en waarvan de uitslag wasle prjje, duif van den heer J. B. Blom, te 11 u. 48 m. 45 sec.; 2e prjjs, duif van den heer D. Koojjman, te 11 u. 54 m. 30 sec.; 3e prjjs, duif van den heer J. B. Blom, te 11 u. 55 m. 15 sec.4e prys, duif van den heer A. de Groot, te 11 u. 56 m. 33 sec. Zondag 19 Juli wordt door bovengenoemde ver- eeniging een algemeen- en kas-concours gehouden van Londen. Middelt»üx*gr. 15 Juli. Heden morgen omstreeks 10 ure werd het stoffeljjk omhulsel van bet plotseling overleden lid van het muziekkorps der d.d. Schuttery L. M. Samethine naar zijne laatste rustplaats overge bracht. Zoodra de rouwstoet door de Langedelft komende, van de Markt zichtbaar was, begon het muziekkorps, dat zich met den kapitein Herman Snyders en P. de Maret Tak, voor het raadhuis had opgesteld, de treur- marsch van Chopin en schaarde zich daarna in den rouwstoet, naar het Israëlitisch kerkhof. Nadat het ceremoniëel aldaar was geëindigd, werd de lykbaar naar de geopende groeve gebracht. De heer M. H. van Beem, de leeraar der Israëlitische gemeente alhier, nam daarop het woord en sprak een treffende Ijjkrede uit, naar aanleiding van Numeri 20 vers 29, luidende: »Wanneer de geheele vergadering zag dat Aaron verscheiden was, toen beweende hem 30 dagen het gansche huis Israël", en Prediker 1 vers 1 >Een goede naam is beter dan de kostelijkste olie; de dag des doods is beter dan die der geboorte." Hjj Bchetste Samethine in zjjn godsdiensten maatschappelijk leveD als een in alle opzichten braaf mensch, die er steeds naar gestreefd heeft het goede te doen. Hy wees op het verlies dat zijne familie treft door dit overljjden en bracht aan het slot een hartelijk woord van hulde en dank aan officieren, kapelmeester en leden van het muziekkorps voor de eer aan den overledene be wezen. Hij wees op het sprekend verschil hier met andere landen, waar men de Israëlieten mishandeld en verjaagt. Hy wenschte dat de echo der tonen door het muziekkorps ten gehoore gebracht, kon doordringen tot die plaatsen, om dat voorbeeld van verdraagzaamheid jegens den natuurgenoot te volgen. Hjj wenschte aan officieren en het geheele korps dat God hen met de jaren der grysheid moge zegenen en ook van hen eenmaal zal mogen getuigd worden: dat een goeden naam beter is dan de kostbaarste olie. Door den kapitein Herman Snijders werd eveneens do overledene herdacht. Hij schilderde hem als een braaf man, die in den bescheiden kring waarin hy leefde, zooveel mogelyk nut stichtte en onder wiens kleed een brave borst klopte. Hjj was stipt in plichts betrachting en volgde steeds de bevelen hem door zjjne superieuren gegeven. t Door een zijner kunstbroeders, de heer C. van Karssen, werd, nadat zijae laatste aardsche woning aan den schoot der aarde was toevertrouwd, een woord van vriendschap en kameraadechappelijken geest gesproken. Hjj herinnerde hoe Samethine in donkere dagen, waarin het korps verkeerde, steeds de man was, die door zjjn humeur en opgewekten levenslust hen wist op te beuren en te bemoedigen. Hjj wenschte hem uit aller naam een »rust zacht" toe en verzocht, het korps na het uitspreken van eenige toepasselijke dichtregelen, als laatste hulde een schop aarde op de kist te werpen. De overledene was 49 jaren bjj de schuttery werk zaam. Gymnasium te Middelburg. Eerste toelatings examen 10 en 11 Juli. Tot de eerste klasse toegelaten J. M. Obreen, J. C. Broekema, W. A. Wasch, H. de Brauw, C. L Gratama, W. J. Verheij, C. de Waard en C. M. van Voorat Vader. Drie adspiranten werden toegelaten tot her-examen, ééa werd afgewezen. Overgangs-examens 13, 14 en 15 Juli. Vao de vijfde Daar de zesde klasse bevorderdA. H. Scholte, B. A. Verhey, K. J. de Jong, P. J. Roscam Abbing, J. C. Trillaard en J. H. Geselschap; van de vierde naar de vjjfde klasse: A. J. Werner, G. J. Holster, J. K. de Liefde, J. J. Heyse, H. Couvée en L. A. M. Riemens, niet bevorderd vier van de derde naar de vierde klasse bevorderd: A. W. Kist, L. Rank, H. Oele, C. Reynierse, voorwaardelijk één, niet bevorderd twee leerlingen; van de tweede naar de derde klasse bevorderd: J. A. Heijse, W. M. de Mareea van Swinderen, F. Verschoor van Nisse, C, J. Qaist, P. J. A. van Voorst Vader, A. H. Stolte, J. P. Beun, A. Ch. van Trigt, H. D. Gratama, C. J. Klaarhamer, voorwaardelijk bevorderd twee, niet bevorderd drie leerlingenvan de eerste naar de tweede klasse bevorderd: J. C Kielstra, W. J. Roscam AbbiDg, J. G. Remejjnse, R. Th. Winkelman, H. C. Wilkens, A. M. de Liefde en J. Ph. M. de Groot, voorwaardelijk bevorderd ééa, niet bevorderd drie leerlingen. Middelburg:, 16 Juli. Heden herdacht, onder vele bljjken van belangstelling, de heer J. Vermeulen zijn vijftig-jarig jubilé, dat hjj zich aan het onderwjjs gewjjd heeft. Hem werd namens leerlingen der R. H. B. School, waarvan hy directeur is, met een hartelykeu toespraak een prachtig cadeau geschonken. De school was mooi versierd met bloemen en toepasseljjke opschriften. Tot vader en moeder in het burgerweeshuis te Middel burg zijn benoemd de heer P. Westbonk, sergeant-majoor bij het instructie-bataillon te Kampen, en zijne echtgenoote, mejuflouw D. Groothelm. Goes, 16 Juli. Een viervoetige roover heeft gisteren morgen bij den landbouwer van Liere in de Voorstad eene heele opruiming onder diens kippen gehouden. Twee hanen en 20 kippen heeft hy den kop afgebeten. Aangenaam als een of andere buurman er zoo'n hond op nahoudt. Maandag a.s. zal het Leger des Heils hier eene extra-voorstelling geven. De goed ingerichte tente zal worden opgeslagen in de Prins van Oranje". De uitslag van het eerste toelatings-examen voor de H. B. S. is, dat slaagden voor de voorbereidings klasse 7, voor de eerste klasse 4, waarvan 2 voorwaar delijk. Op 31 Augustus wordt een tweede examen ge houden. Voor de nteisjeBschool zjjn zeven nieuwe leerlingen. "Woliaarts<lljlc, 15 Juli. In eene hier belegde comparitie voor het stellen van twee candidaten voor den gemeenteraad, waartoe 43 kiezers zjjn opgekomen, is het aftredend lid Pieter van de Linde met alge- meene stemmen als zoodanig herkozen, terwjjl voor het aftredend lid Cornelus Philipse, die geen enkele stem bekwam, by groote meerderheid de keuze is gevallen op Cornelia Slabbekoorn, die deze candidatuur bereidwillig heeft aangenomen. Stavenisse. Aan den op verzoek eervol ont slagen Waterbouwkundig Ambtenaar, den heer J. de Rjjke Sr. alhier, is door de Waterkeering van het calamiteuse waterschap >Staveniase" toegekend een jaarlijksch pensioen van 666,67. Zierilczee, 17 Juli. Onder begunstiging van prachtig weer, werd gisteren door de Sociëteit »Tot Nut en Genoegen" alhier het gewone jaarlyksche feest gegeven. Zoowel op de Matioée als op de Soirée, die beiden goed bezocht waren, liet zich hooren de bekende Kapel van het 3e Reg. Infawterie, onder directie van den heer N. A. Bouwman. "Dit muziekcorps, dat met recht het tweede corps van ons land mag worden genoemd, handhaafde zynen gevestigden roem; enkele Nos. waren bepaald meesterlijk te noemen en het publiek bewees door de stilte (vooral bij de Matinée) dit te waardeeren. Het geheele corps levert een schoon ensemble. Het terrein «Parklust" was smaakvol ver licht en vormde in harmonie met moeder Natuur een prachtig gezicht. Het vuurwerk leverde het gewone gedraai, doch het slotstuk »Leve Zierikzee" was iets nieuws en viel zeer in den smaak der aanwezigen. Het geheele feest werd besloten met een Bal, dat gegeven werd in de Concertzaal; dit was zeer ge animeerd en duurde tot in den morgenstond. Bjj Kon. besl. is de heer B. G. v. d. Have te Ouwerkerk opnieuw benoemd tot lid der commissie van toezicht op de rjjkslandbouwproefstations. Te Ouwerkerk zijn voor leden van den Raad aan de beurt van aftreding, de heeren: B. Giljam en Jb. van der Have. Bovendien moet aldaar op 21 Juli nog eene verkiezing plaats hebben, ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer IC. Kik. Te Nieuwerkerk treden als leden van den Raad af, de heeren F. Bouman en P. van Wésten. Het schijnt dit jaar op en nabij het Zuiderzendings- feest, in het Liesbosch gehouden, verre van stichtelijk te zijn toegegaanen hoofdzakelijk schijnen vertegenwoordigers van het z. g. christenvolk bij uitnemendheid zooals dikwijls wordt gezegd aan al die ongerechtigheden schuld te hebben. In de Zeeuw schrijft ten minste een onbekende, en het blad moet het geschrevene beamen o. a. het volgende »Zoodra de van Vlissingen komende trein te Liesbosch kwam, werd er geklaagd over drie jonge paartjes in Zuid- Bevelandsche kleederdracht, die zich in den trein ongepast iemand zeide zelfs «liederlijk" hadden gedragen. Het moeten dus jongelieden zijn, die te Noord-lCraaijert of's Heer Arendskerke zijn ingestapt. Schrijver dezes was er getuige van, dat aan een jonkman van dat gezelschap bij den ingang van het feestterrein eene meer dan halfvolle drankflesch werd ontnomen. «Het was op 8 Juli tot in 't begin van den namiddag erg regenachtig; geen wonder dat velen wilden beproeven den voormiddag te Breda door te brengen, in afwachting van schoon weder. Men zegt dat van Liesbosch naar Breda bijna 800 spoorkaartjes zijn verkocht. «En hoe ging het in Breda toe? Daar hebben lieden in Zeeuwsche boerenkleeding door onhebbelijkheid de ergernis van vele roomschen gewekt. Men had daar andere en betere gedachten van het orthodoxe Zeeland. Waarom toch moeten zoovele jongelieden uit den boerenstand, zoodra zij uit zijn, drinken, schreeuwen en stampvoeten dat herbergen en koffiehuizen er van daveren? «Een vertrouwd zegsman verhaalt dat te Breda lieden, als Zuid-Bevelanders gekleed, na een rijtoer zulk een hevige ruzie hadden met hun koetsier, dat de maréchaussée er aan te pas moest komen. «Dat boerinnetjes, zelfs op het feestterrein, aan Bredasche en Zevenbergsche heeren aanleiding gaven tot dingen, welke op een zendingsfeest niet thuis behooren, kon ieder op weinige meters afstands van de cantine waarnemen. «En de Wulcherschen »Op dit zendingsfëest zijn ze niet in het oog geloopen. Maar 't is dezer dagen een jaar geleden, dat schrijver dezes per ongeluk in Vlissingen kwam, toen het daar kermis was. Men mag nu praten van ruw zeevolk zooveel men wil, toch waren de eenige schreeuwers en onhebbelijke lawaaimakers, destijds te Vlissingen ontmoet, die gezelschappen in Wal- chersehe hoerendracht. «Laat ons nu eens deugd, godsdienst, bekeering daar, in elk geval behoort er schaamte te bestaan. «Niemand lache toch om de uitspattingen van half of heel dronken boeren of boerinnen 1" Wij waardeeren de oprechtheid van den schrijver, die zonder omwegen aanwijst wat gegronde reden tot ergernis gaf. Te Hansweert liep Dinsdagnamiddag by het op de haven zetten het Nederlandsch tjalkschip iOp hoop van Zegen," schipper G. Nieuwhof, beladen met tarwe van Antwerpen naar Wormerveer, zoodanig op de We8thavenberm dat het zwaar lek werd en nauwelyks door middel van eenige pompers kon boven water gehouden worden. De lading van genoemd tjalkschip zal hoogstwaarschynlyk in een ander vaartuig moeten overgeladen worden. Ia den nacht van Dinsdag op Woensdag is in De Groe, een gehucht onder Kloetioge, een schuurtje afgebrand van een klompenmaker-herbergier. De brand is ontstaan door het omvallen van een lamp, die by het late werk gebruikt moest worden. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad; ook het vee, een aantal varkens, is gered. Door de krachtige hulp der brandweer van Kloetinge is het belendende ge bouw, de herberg, bewaard gebleven. Alles was verzekerd. Het getal oude weduwen, die in aanmerking komen voor weduwcnpensioen, is tot ongeveer 2700 geklommen. Het getal der weduwen, die weduwen zijn geworden vóór de in werking treding der wet, maar na 10 December 1888, en die daarom in dezelfde gunstige omstandigheden ver- keeren als zij die na 1 Januari 1891 hun echtgenooten door den dood verliezen, bedraagt ongeveer .400, terwijl de statistiek tot heden leert, dat om den anderen dag één ambtenaar sterft, die weduwen en weezen nalaat. Gedurende eenige weken werden op de Nieuwe Merwede telkens de aalfuiken gelicht, vernield en daarna weggeworpen. Zondagmorgen gelakte het aan de brigadiers der ryksveldwacht te Werkendam, nadat zy dertien uren tevergeefs gewacht hadden, de visachers A. Z., P. B., L. v. d. L. en H. V. uit Hardingsveld op heeterdaad te snappen. De veldwachters hadden zich daartoe te water begeven en bleven, boewei het water hun reeds tot de borst reikte, in het riet ver borgen. De stroopers gingen, ouder gewoonte, onder druk gesprek vrooljjk hun gatig, doch werden plotseling gestoord. Aan ontkomen was, evenmin als aan ont kennen, geen denkeD. In hunoe visschersbooten lagen nog drie zalmen. Vrij waarschijnlijk waren zij in de uren, die daarvoor verboden waren, ook op een stroop tocht uitgeweest. De gepensioneerde generaal Gerlach deelt aan Het Vaderland het volgende mede over het ongeval met een rjjtuig, dat door do electrieche tram werd aan- Ik zelf zat in dat rjjtuie, met mjjne echtgenoote en schoonzuster, mejuffrouw De Bordes. Uw berichtgever heeft de zaak wat heel eenvoudig ingekleed, en wel eenigszins wordt de schuld gegeven aan den electrischen tramwagen, en dit is volstrekt het geval niet, het is alleen de schuld van de onge hoord roekelooze handeling van den koetsier van het rytuig, niettegenstaande hy de trams zag aankomen, en ik hem nog toeriepstoptoch de zweep over het paard legde om nog de overzyde van den weg te be reiken, waarvoor geen enkele reden was; de koetsier is hier alleen de schuldige man, en ik hoop dan ook, dat de man streng vervolgd zal worden en er eindeljjk eens een voorbeeld zal gesteld worden, opdat er een einde kome aan het schandelijk roekeloos rjjden van sommige koetsiers, die er eenvoudig de menschenlevens aan wagen, omdat zy in het ergste geval, wanneer er werkelyk een ongeluk gebeurt, met een enkelen gulden boete er afkomen. Ook zijn de gevolgen van het ongeval aanzienlyk ernstiger dan in uw bericht vermeld wordt; myne echt genoote beeft het linbersleutelbeen gebroken en myne schoonzuster eu ik hebben zeer ernstige verwondingen en kneuzingen aan armen en beenen, zoodat wjj nog allen onder geneeskundige behandeling zjjn. Zierikzee, 17 Juli. Op het oogenblik van het afdrukken van dit No. brak brand uit in de meestoof »de Star". GOEDKOOPE BIGGEN. Dat biggen in Gelderland goedkoop zyn, is overal bekend, het volgende voorbeeld kan hiervan doen bljjken. In een der kleine dorpen rondom Arnhem, liep een biggetje los, met een halsband om, waaraan een stuk papier bevestigd was, en waarop met groote letters geschreven Btond: «wie wil mij hebben voor den kost?" Het is mogelyk dat men een aardigheid met het varken heeft voor gehad, maar het is toch een zekere waarheid, dat er voor dat soort vee, wat in den regel niet erg kieskeurig is, afval van groenten voor het oogenblik genoegzaam op goedkoope wjjze kan ver kregen wordeD. Een biggetje van 6 a 7 weken oud, moet iu de lengte en niet in de dikte groeien, daarom is afval van kropsalade, groote boonen, aardappelen loot en schillen, erwtenrijs, gras en peenloot voor hem een kostelijk eten, voegt men nu hierbjj wat karnemelk vermengd met gekookte maïs of rjjst van de goed koopste soort, dan zal ons biggetje half September een vrjj aardige lengte gekregen hebben. Vermindert men dan successievelijk het groen en worden vaste spijzen zooals erwten en geratemeel by grootere boeveelheden toegediend, dan kan dit varken met November een flinke zwaarte bereiken. HEKKNIEU W S. Beroepen te Biervliet ds. C. Diehl te Hillegersberg te Noordwyk Binnen ds. D. J. Karres te Genemuiden. Bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Wilhelminadorp door den heer Magendans, cand. te Slijk Ewijk. Ingezonden Stukken. IN Schouwen en Duiveland. Ieder, die met zijne gedachten de paardenhandel in onze streek gedurende de laatste 20 jaren nagaat, zal moeten erkennen dat meermalen flinke prijzen betaald werden voor rijtuig- en luxepaarden. Door particulieren en vereenigingen werden -bij herhaling hengsten uit het buitenland aangevoerd om het bovenbedoelde paard te verbeteren. Twee zeer aanbevelenswaardige dekhengsten, (Merlatti en Joas), geven zeker veel kans op succes in deze richting. Vele fokmerriën zijn echter niet geschikt om rjjtuigpaarden voort te brengen, terwijl bovendien een zeer groot aantal landbouwers voor hun bedrijf een zwaarder paard wenschen. Dit is zeker de grootste oorzaak waarom nog gebruik gemaakt wordt van zoogenaamde landbouiohengslen. Op het oog hebben deze kolossaler voorkomen, door hun meer vleezig lichaamdoch sterke drooge spieren en een evenredig beenstelsel missen zij. Zijn die hengsten geschikt om goede trekpaarden te fokken Kunnen daarvan afstammelingen verwacht worden, die aan de eischen van een goed deugdzaam landbouwpaard voldoen? Wij behoeven deze vragen niet te beantwoorden, want verschil van gevoelen heerscht er omtrent dit punt gelukkig niet bij onze paardenfokkers; zij zijn overtuigd dat er eene groote behoefte in onze eilanden bestaat aan een landbouwbengst, die bij eenen evenredigen lichaams bouw, goede krachtige bewegingen heeft. Wij achten het ook onnoodig te berinneren aan de afstammelingen door den Clydesdaler hengst „The Laird" voortgebracht. Een zware landbouwhengst is naast de tioee boven genoemde hengsten eene noodzakelijkheid voor Schouwen en Duiveland. Daar deze direct voordeel voor alle landbouwers, paardenfokkers, moet afwerpen en velen die indirect bij den landbouw betrokken zijn ook ten goede komt, zou het misschien mogelijk zyn door het uitgeven van aandeelen 10 een kapitaal bijeen te brengen voor den aankoop. Ieder paardenfokker neemt toch minstens één aandeel, terwijl zij, die door fortuin meer gezegend zijn en belang stellen in den landbouw, niet zullen achterwege blijven, om door het nemen van meerdere aandeelen mede te werken tot bet oprichten van eene vereeniging, die zich uitsluitend ten doel stelt, het houden van eenen zwaven landbouwhengst. Wie neemt hiertoe het initiatief? MARKTBERICHTEN. Dordrecht, 16 Juli. Tarwe. Tweejarige puike Zeeuwsche, Vlaainsclie en Overmaassche f a f Jarige puike Zeeuwsche, VI. en Overm. f 9,20 a f 9,70 Nieuwe puike Zeeuwsche, VI. en Overra. f 9,20 a f 10,20 Dito goede f 8,70 a f 9,20 Dito mindere en blauwe f 8,20 a f 8,50 Dito Canada f 7,50 a f 8,20 Rogge. Zeeuwsche, Vlaamsche en Overm. f 7,50 a f 8,20 Gerst. Winter-, Zeeuwsche en Vlaamsche f 5,a f 5,50 Dito dito Overmaassche en Flakkeesche f 5,a f 5,20 Dito Zomer-, Zeeuwsche en Vlaamsche f 5,a f 5,20 Dito dito Overmaassche en Flakkeesche f 5,a f 5,20 Spelt f a f Haver, (lange) f 3,80 a f 4,80 Dito (dikke) 1'4,50 a f5,20. Paardenbooner. f 0,a f 0, Duivenboonen f 0,a f 0,—Witteboonen f0,a f 0, Bruineboonen f 0,a f0,Erwten (kook-) f 10,a f 11, Dito (mesting) f 8,a f 8,50. Koolzaad f 00,00 a f 00,00 Zomerzaad f a f Kanariezaad f 7,a f 8, Lijnzaad zonder handel. Oostburg, 15 Juli. Ter Graanmarkt van heden was de aanvoer klein en de vraag bepaalde zich tot de beste monsters voor dadelijk gebruik, tegen nagenoeg vorige prijzen. Middelburg;, 16 Juli. Ter Graanmarkt van heden was de aanvoer vit Walcheren weder klein en bestond bijna geheel uit Tarwe; daar andere Granen en Peulvruchten zoo goed als opgeruimd zijn. Het gepasseerde in den handel was van weinig belang. Jarige Tarwe f a f Nieuwe Tarwe f 9,60 a f 9,75. Rogge f 0,a f 0,Zomergerst f 0,a f 0, Wintergerst f 0,a f 0,Bruineboonen f 12,75 a f 13, Witteboonen f 13,75 a f 14,Paarde nboonen f 0,a f 0,—. Groene ICookerwten f a f Koolzaad hield mer. op f 11,—. Versche Boter f 1,05 a f 1,15 per kilo. Eieren per 100 stuks f 3,20. Goes, 14 Juli. Aanvoer gering. Noteering onveranderd. Oude Tarwe f0.afO,Nieuwe Tarwe f8,a f9,25. Nieuwe Rogge f 7,70 a f 8,Wintergerst f 0,a f 0, Zomergerst f 0,a f 0,Haver f 0,a f 0,ICook erwten f a f Mestingerwten f a f Bruineboonen f a f Paardenboonen f a f Zomer-Koolzaad f 0,a f 0,Karwijzaad f 0, a f 0,— de 50 kilo. Versche Boter f 1,02 a f 1,10. Eieren f 2,90 a f 3,per 100 stuks. Zierikzee, 16 Juli. Bij zeer geringe aanvoer en beperkte vraag was de handel zeer gering en de prijzen dezelfde. St. Maartensdijk, 16 Juli. Bij de heden alhier gehouden veemarkt waren aangevoerd 48 stuks hoornvee en 7 schapen. Prijzen werden besteed als volgt: Voor 2-jarige ossen en vaarzen van f 140f 170; voor 2'/2-jarige dito van f '160—f 180; voor vette koeien van f 180f 225; voor graskalveren van f25—f 35. De handel was slap. B urg-erlyUc Stand van Zierikzee. geb o ken: 14 Juli. Een dochter van J. Pannekoek en M. de Blok. 16 dito. Een dochter van B. Verkaart en G. J. Gilde» Een zoon van M. Brouwers en A. C. Mes. overlkd en: 11 Juli. J. Bolle, 3 j., z. CORRESPONDENTIE. Twee advertentiën van eenige Kiezers uit Nieuwer kerk kunnen niet geplaatst worden, doordien de afzenders hunne namen niet hebben opgegeven. Heden overleed na een langdurig doch ge duldig lijden, mijne geliefde Vrouw NEELTJE van ALMKERK, in den ouderdom van 69 jaar en 10 dagen. J. WAGEMAKER. Brouwershaven, 16 Juli 1891. Voor de vele blijken van deelneming, hun be toond bij het overlyden van hunne geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw de Weduwe B. KAM, geb. A. C. Mosselmans, betuigen de Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen hunnen ojprecliten. dankt Uit aller naam: Dr. N. M. KAM. Schiedam, 16 Juli 1891. De ondergeteokendo betuigt zijn oprechten tlanlc aan Familie, Vrienden en Bekenden, zoo binnen als buiten deze gemeente, voor de belang stelling bjj zjjn 80sten geboortedag ondervonden. A. de HONDT. Oud-Vosmeer, den 16 Juli 1891. De ondergeteekenden betuigen, mede uit naam van hunne Kinderen, Behuwd- en Klein kinderen hunnen HARTELIJKEN DANK aan allen, die blijken hebben gegeven van belangstelling, bij gelegenheid hunner 50-jarige Echtvereeniging. Zierikzee, ADAM HOGERHEIJDE. 17 Juli 1891. HELENA CATS. Voor de talrijke bewijzen van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en bij het over lijden hunner geliefde Dochter, Zuster en Behuwd zuster LENA van WEST ER VOORT, betuigen ondergeteekenden hunnen hartelijfcen dank. Elkerzee, A. van WESTERVOORT Cz. 18 Juli 1891. en Familie, De ondergeteekende wenscht voor lid van den Gemeenteraad niet in aan merking te komen. F. J. VAN DE VEN. Ballotage op Zondag 19 Juli's nam. 1 uur. Vele kiezers zullen bij de aanstaande ver- kiezing voor leden van den Gemeenteraad hunne stem uitbrengen op de Heeren De Orthodoxe schrjjver schjjnt niet op de hoogte te zjjn, wat de Orthodoxe meerderheid in den Gemeente raad zooal gedaan heeft gedurende haar zittingstyd. De geschiedenis zou hiervan meer kunnen zeggen. Zie Mattheus 23 vers 3. Met aandrang bevelen wjj daarom ten zeerste aan de Heeren VELE KIEZERS. Dinsdag 21 Juli aanstaande worden wy geroepen om twee leden voor den Gemeente raad te Oosterland te kiezen. Om reden Oosterland en Sir-Jansland ééa bestuur is, wordt wel de aandacht gevestigd op Sir-Jansland, dat maar één lid in het bestuur heeft, dat te weinig is. Sir-Jansland moest minstens twee leden in den raad hebben en wel om deze reden: Oosterland telt 800 en Sir-Jansland 400 zielen. Dus stemt deze verkiezing de Heeren: EEN KIEZER UIT OOSTERLAND.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 4