ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 11 Juli 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DENSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 6025. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar ■plaatsruimte berekend. Lijst van Brieven, geadresseerd aan onbekenden, over de 2de helft der maand Juni 1891 1. Van Buys, Rotterdam. Van Bruinisse: 2. B. Baars, Utrecht. Naar Amerika: 3. J. Plaating, Waupun. Het Gemeente-Verslag over 1890. Volgens bekendmaking is verkrijgbaar gesteld het Verslag van den toestand der gemeente Zierikzee over 1890. De prijs van dit boekje bedraagt 50 cents. De inhoud omvat 141 pagina's en bestaat uit dertien hoofdstukken, vier bijlagen en ééne tabel. Achtereenvolgens komen ter sprake I. Bevolking. II. Verkiezingen. III. Gemeentebestuur. IV. Geldmiddelen. V. Gemeente-eigendommen, werken en in richtingen. Vla. Toestanden welke invloed kunnen uit oefenen op de volksgezondheid. VI b. Gemeente-politie. VII. Nationale Militie en schutterij. VIII. Kerkelijke zaken. IX. Onderwijs, kunsten en wetenschappen. X. Armwezen. XI. Landbouw en veeteelt. XII. Nijverheid, koophandel en fabrieken. XIII. Inrichtingen in verband staande met de uitvoering van handel en andere be drijven. De Bijlagen betreffen A. Gemeente-Gasfabriek. B. Lager onderwijs. C. Middelbaar Onderwijs. D. Ambachtsschool. Wie op de hoogte wil komen omtrent allerlei zaken de gemeente betreffende, schafte zich dit boekje aan. Ook hp doe hetzelfde, die in het bezit wil zijn van een legger, om zoo noodig een en ander na te slaan. Voor hen zijn de volgende regelen dan ook niet geschreven. Wèl voor hen, die om welke reden dan ook, geen lust gevoelen om meer dan honderd pagina's over den toestand onzer gemeente te lezen, en toch niet ongenegen zijn om in korte trekken een en ander van haren staat te vernemen. Het totaal der bevolking op den 31 December 1890 was 6982 zielen. Het aantal huwelijken bedroeg 64. Het meerendeel huwde in de Mei maand, in de Augustusmaand stapte slechts één paar in het huwelijksbootje. Echtscheidingen vonden geen plaats. Geboren werden 107 jongens en 117 meisjes. Als levenloos werden 14 kindere^.. aan-., gegeven, terwijl de sterfte in het geheel bedroeg 77 zielen van het mannelijk en 70 zielen van het vrouwelijk geslacht. Van dezen, maakten drie zelf een einde aan hun leven en stierven 7 zonder toezicht van den dokter, in Stadhuistaal over gezet: zonder geneeskundige behandeling. Tegen over 312 menschen, die zich in den loop van 1890 hier vestigden, staat echter een getal van 467 personen, die Zierikzee verlieten. In het ge heel genomen ging de gemeente 78 zielen achteruit en kan een pessimist ons dus voorspellen, dat na een eeuw, Zierikzee gehéel uitgestorven zal zijn aangenomen dat de bevolking jaarlijks op dezelfde wijze vermindert. Van de 13 gemeenteraadsleden moeten in dit jaar aftreden de heerenvan den Bout, Röell, de Looze en Six. Het aantal aangeslagenen in de gemeente belasting bedraagt 915. Van dit getal hadden drie zich aangemeld als hebbende een jaarlijksch inkomen van twintig- tot vi}f-en-twintig-duizend gulden. Een-en-tivinlig stadgenooten hebben een inkomen dat bij den hoogst aangeslagene tusschen de twintig- en zeventien-duizend, bij den laagst aangeslagene zeven-duizend gulden 's jaars be draagt. Van drie-en-tachtig ingezetenen varieert het inkomen tusschen zes-duizend en vijf-en- twintig-honderd gulden 's jaars. Zoo daalt het al af en wordt het inkomen gaandeweg kleiner en het getal, die een kleiner inkomen hebben, al grooter. In de gemeente Zierikzee zijn 243 be lastingschuldigen, die leven moeten van een jaar lijksch inkomen dat tusschen de 200 en 100 gulden bedraagt. Ons dunkt dat menschen, die hoogstens van vier gulden per week moeten leven, misschien van twee gulden per week, vrijgesteld moesten zijn van den plicht om belasting te be talen, of dat ten minste de percentage wel degressief mocht zijn bij zoo'n beperkt inkomen. Eene gezondheidscommissie bestaat hier niet, zooals dat in andere gemeenten het geval is. Ook wordt er bier geen toezicht gehouden op de prostitutie. Of de gemeente er veel bij mist, be twijfelen wij. Bij de vermelding der jaarwedden van heeren leeraren aan de Hoogere Burgerschool, trof ons de ongelijkheid, die hier blijkbaar heerscht. De maatstaf, dat honderd gulden vermenigvuldigd met het aantal lesuren, dat men per week te geven heeft, het tractement vormt, zooals elders gevolgd wordt, schijnt hier niet te gelden. Dat is te betreuren, want zoodoende vervalt men allicht tot willekeur. Wij willen eindigen met de mededeeling, dat hier terstede 35 bakkers zijn de banketbakkers medegerekend 13 vleesch houwers en spekslagers en 33 kleermakers. Aan voedsel en kleeding zal het ons dus voorloopig niet ontbreken, zoo wij ten minste van werkstakingen als onlangs te Parijs plaats vonden, vrij blijven. Militaire broodbakkerijen zijn hier toch ver te zoeken. Eenig in hun soort zijn hier1 drogist, 1 leerlooier, 1 steenfabrikant, 1 steenhouwer, 1 zeeftenmaker en 1 courantier. Nederland. Amsterdam, 8 Juli. De raadszitting werd heden door een overtalrjjk publiek bjjgewoond. By het binnendringen der raadszaal moesten de agenten de menigte bedwingen, waaruit angstkreten opstegen. Na de opening betuigde de voorzitter namens de Koningin-Regentes der burgerij en den raad dank voor de waardige ontvangst, welke den Keizer van Duitsch- land in Amsterdam werd bereid. Over het gebeurde op 1 Juli bij gelegenheid van de taptoe op den Dam werd de burgemeester soberp gecritiseerd, die het verkeerde optreden der politie erkende, een nader scherp onderzoek toezegde en ver klaarde de schuldigen te zullen straffen. Door de heeren Hugo Muller, Heemskerk en Alting Mees werd op het ontslag van den hoofdcommissaris van politie, den heer Steenbamp, aangedrongen. Naar aanleiding van het bovenstaande kan nog wor den medegedeeld, dat de gemeenteraad zich ernstig heeft beziggehouden met de wanklanken, die hier vernomen werden op den feestavond van 1 Juli, toen n.l. op den Dam, ter eere van den keizer en de keizerin van Duitschland, een militair schouwspel ten beste werd gegeven, in den vorm eener taptoe, zooals nog nimmer in de hoofdstad werd gehoord. Door tal van ingezonden stukken, gesprekken en ofiioieuse mededeelingen heden in den Raad gedaan, bleek duidelijk, dat het des avonds tusschen 8 uur en 8,30 op den Dam schuw is toegegaan. De vorstelijke bezoekers zijn daarvan gelukkig geen ooggetuigen geweest. Door bijzondere om standigheden dat H. K. II. de vorstin Von Wied zich ver gist had in het tijdstip om aan tafel te verschijnen, ving de disch eerst te 7 uur aan en was eerst te 9 uur geëindigd, toen ook het drama op den Dam was afgespeeld. De politie had n.l. niet tijdig genoeg den Dam laten ontruimen, om het défilé van de 800 deelnemers aan de taptoe naar behooren te kunnen uitvoeren. De opeengepakte massa was niet meer met woorden en manipulaties achter uit te krijgen, en toen het bevel van den commissaris „hak er maar op in" vernomen werd, toen vielen er harde en bloedige korte-stokslagen. Die regen van stok- en zweepslagen van bereden en onbereden politieagenten kwam natuurlijk neer op de hoofden van hen, die in de eerste rijen stonden, en die, opgedrongen, niet achteruit konden, en dus de minst schuldigen waren. Dit heeft de verontwaardiging opgewekt van allen, die in de huizen aan den Dam voor groote som men een plaats hadden veroverd, en van allen, die, meer in 't midden geplaatst, getuigen waren van de onmensche- lijke behandeling (misdaden werden ze heden in den Raad gequalificeerd). Er waren zelfs dooden bij gevallen, meende mr. Th. Heemskerk vernomen te hebben, wat de Burgemeester gelukkig weersprak en daarbij de geruststellende verzeke ring gaf, dat slechts één persoon met een wonde aan 't hoofd in de wacht van 't Paleis was binnengebracht. Van de verontwaardiging van zeer vele toeschouwers was de heer Wüste thans in de raadszitting de tolk. Hij verklaarde vooraf den burgemeester, als hoofd der politie, geen verwijt te willen maken van de fouten, door hoofden en ondergeschikten der politie begaan. Hij deelde hierop in 't kort mede, wat hij van nabij had gezien en vroeg wie verantwoordelijk voor die wandaden moest gesteld worden. De voorz. zeide diep te betreuren, dat er op de verloopen feestdagen een schaduw was gevallen, die zich overigens kenmerkten door groote ordelievendheid onder de burgerij. Wel had hij er tegen opgezien om door een militaire taptoe zooveel menschen naar één punt te lokken, en daarom had dan ook Dinsdagavond reeds een generale repetitie plaats gehad. Hij erkende dat de politie den Dam te laat had afgezet, dat de bereden politie te laat kwam opdagen, dat er fouten zijn begaan, dat men daarover terecht grieven heeft, dat hij zijne strenge afkeuring daarover aan den hoofdcommis saris en den commissaris Stork heeft te kennen gegeven. Hij moest het wel zeer betreuren, dat niet de noodige tact en kalmte was gebruikt en gaf de verzekering, dat voor 't vervolg betere maatregelen zoudei).genomen.worden. Gaarne zou hij nog een nader onderzoek instellen en hen straffen, die zich aan ruw geweld hadden schuldig gemaakt. Een langdurig debat volgde nu over de oorzaken en de aanleiding tot het onbezonnen (misdadig) optreden der politie en den persoon, die daartoe last had gegeven, en dan waren Hugo Muller, Gerritsen, maar vooral rnr. Heems kerk en voorts Nolting, Heineke, Alting Mees het hierover allen eens, dat niemand anders dan de hoofdcommissaris Steenkamp de schuld moest dragen van zooveel ellende. Ja, waren het geen weerlooze vrouwen en kinderen, maar lui van het Waterlooplein geweest, die hier zooveel slagen ontvingen, dan zou er onder de oogen van keizer en Ko ningin een oproer ontstaan en een bloedbad aangericht zijn, meenden Hugo Muller, Heemskerk en Gerritsen, die dan ook een motie van Nolting, om bij de Regentes het ontslag van den heer Steenkamp aan te vragen, met kracht en klem ondersteunden. De voorz. en voorts de heeren Van Hall, Sassen, Jitta pleitten verzachtende omstandigheden. Geen hunner zeiden overtuigd te zijn, dat nu juist de hoofdcommissaris de hoofdschuldige was, dat hij nu juist als zoenoffer vallen moest. Zij zouden zich niet verzetten tegen een nader onderzoek, en een voorstel daartoe van de heeren Van Hall en Sassen werd dan ook ten slotte aangenomen, na ver werping der motie-Nolting. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren Pijnappel, Wüste, Heemskerk, Treub, Jitta, met den burgemeester, als voorzitter. Toen Woensdag middag mevr. Oosterhuis met hare dienstbode het gezin woont thans tijdelijk in de gemeente Sloten hare woning op de Nassaukade te Amsterdam wilde binnentreden, bevond zjj tot haren grooten schrik, dat alle deuren in de woning open stonden. Men riep den bovenbewoner te hulp, de politie werd gewaarschuwd, en men ging gezamenlyk het huis doorzoeken. Alles vond men opengebroken en de meeste meubels waren daardoor zwaar beschadigd. Een bonheur du jour, een schrijfbureau, de linnenkast, kortom alle kasten en bergplaatsen waren doorsnuffeld. De inhoud er van lag verward dooreen. Geldswaardige papieren of specie hebben de dieven niet gevonden. Vermist worden echter: eene pendule, een volledig servies, vrouwenonderkleederen, lakens, enz. In de linnenkast van de dienstmaagd vond men alles door- eengeworpen, maar daaruit wordt niets vermist. Uit de keuken zjjn o. a. verdwenen een paar strjjkjjzers en koperen komfoorplaatjes. Eene kist met gereedschap van den heer O. is open gebroken, en met dat gereedschap hebben de dieven hunne inbraak gepleegd. *s Gravouhago. 9 Juli. Naar het Dagblad verneemt, heeft het Kabinet gemeenschappelijk zijn ontslag verzocht aan H. M. de Koningin-Regentes. Kotterdam, 7 Juli. Betreffende eene zware ver wonding door den dood gevolgd, die gisteren avond geschiedde in een koffiehuis aan het Van Alkemade- plein, kan nog het volgende worden medegedeeld. De dader Nieuwberk staat bekend als een oppassend man, is gehuwd en heeft zeven kinderen. In den laatsten tijd liet de verstandhouding tusschen man en vrouw veel te wenschen over, daar hij zijne vrouw wantrouwde, in den omgang met zijne voormalige bediende Lucas de Haan, die om deze reden uit zijn dienst ontslagen en het huis ontzegd werd. Gisteren avond bezocht De Haan in min of meer beschonken toestand het koffiehuis weder en bleef in het voorhuis, waar bij werd geholpen door vrouw Nieuwkerk, terwjjl haar man zich in een achtervertrek bevond. De Haaa wilde de vrouw overhalen mede naar achteren te gaan. Nieuwkerk, overmand door drift en jaloezie, liep naar voren en bracht De Haan twee diepe sneden aan den hals toe. Daarna begaf hjj zich naar het politiebureau aan de Meermansstraat en deed aangifte van zjjne daad. Een boertje kwam Woensdagmorgen ongeveer 6 nar in de stad om eieren en haantjes te verkoopen. Hjj bad zjjn wagentje met de manden op den hoek der Delftschestraat en de Schiekade neder gezet, om naar den weg te vragen, en toen hjj, na zich slechts even verwjjderd te hebben, terugkwam, was een mand van den wagen verdwenen. Vlissingoi», 8 Juli. Oader de gebouwen, die in den laatsten tjjd alhier als het ware uit den grond verrezen, verdient genoemd te worden het nieuw ge bouwde en thans ter betrekking gereed staande roomsch-katholiek burgerweeshuis, dat heden namiddag plechtig werd ingewjjd. Staande ter plaatse waar eertjjds een deel der vesting wallen het kruitmagazijn acüter den voormaligen Nieuwenweg als omkneld hield, mag het alleszins op degeljjke en praktische inrichting bogen. Het gebouw, dat bij eene lengte van 27,50 meter eene diepte heeft van 14,60 meter, binnentredende, ontwaart ons oog aan den rechterzjjmuur in den gang, ter eere van den aan menigeen nog welbekenden dokter Friezen, de volgende inscriptie Ter gedachtenis van zaliger J. A. Friezen, weldoener der weezen, overleden 15 Febr. 1844." Den gang verder doorgaande, komen wjj in eene nette en doelmatig ingerichte kapel, en bevinden zich aan beide zij den van het gebouw de jongens-en meisjes zalen, geheel van elkander gescheiden, terwyl de bovenvertrekken tot slaapplaatsen op eenvoudige en degeljjke wjjze zjjn ingericht. Aau.de achterzjjde van het gebouw is een tuin aangelégAr" Naar wjj vernemen, zal dit weeshuis de volgende week door een dertigtal weezen van de R K. gemeente met het daarbjj behoorend personeel betrokken worden. Mü<3cIeH>ur,£f, 7 Juli. De zomervergadering der Prov. Staten van Zeeland werd gisteren avond door den Commissaris des Konings geopend in naam der Koningin. Een warm woord werd door hem gewjjd aan het groot verlies, dat was geleden door H. M. de Koningin en hare Dochter. Door Gedep. Staten werd een adres van rouwbeklag ingediend, dat na een kleine wijziging door een der leden voorgesteld, met algemeene stemmen werd aan genomen. Na de mededeeling van ingekomen stukken en het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwe leden J. W. Vader en C Tsebaert, en het trekken der af- deelingen, werd de eerstvolgende vergadering bepaald op Vrijdag a. 8. en daarna de vergadering gesloten. 9 Juli. In de zitting der Prov. Staten van Zeeland van heden zijn de volgende voorstellen van Gedep. Staten behandeld en aangenomenvan 113. Om andermaal aan te houden het verzoek van het be stuur van het waterschap Cadzand om renteloos voorschot voor het waterschap der sluis aan de Wielingen. Om andermaal aan te houden het verzoek van het be stuur van het waterschap Cadzand om renteloos voorschot voor wegsverbetering. Omtrent de adressen van ingezetenen van St.-Annaland, St.-Maartensdijk, Stavenisse en Poortvliet om bevordering der overbrugging van de Eendracht en om, zoolang deze niet is tot stand gekomen, verlaging te erlangen van het tarief van het overzetveer van Tholen op den Auvergne- polder, aan de adressanten te kennen te geven, dat de Staten niet bevoegd zijn om bij klachten omtrent de heffing tusschen beiden te komen, en dat, wat de over brugging betreft zij zich thans, met het oog op nog in onderzoek zijnde aanvragen om subsidie en concessie, niet kan uitspreken. Om het verzoek van den gemeenteraad van Ierseke, om renteloos voorschot voor wegverbelering niet in te willigen. Het verzoek van de IJzendijksehe stoomtramweg maat schappij om subsidie in te willigen. Verkoop van een gedeelte sloot langs den weg van Hulst naar Walzoorden aan J. T. Adriaanssens, Poortvliet. Het verleenen van een subsidie aan de ambachtsschool te Middelburg ad f 5Ü0 's jaars, gedurende vijf jaar. Tot wijziging der omschrijving van Art. 1 Hoofdstuk VI der provinciale begrooting van 1831. Tot wijziging van het besluit van 7 November 1890, be treffende het aangaan eener geldleening. De verantwoording van Gedep. Staten, wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 4889, sluitende met een goed slot van f 41,012,44. De begrooting der kosten van het provinciaal bestuur voor zooveel het Rijksbestuur is,, voor 1892, ten bedrage van f 60785,28. De begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 4892, met een voorstel be treffende de heffing van opcenten op de grond- en de personele belasting ten behoeve der Provincie ten bedrage van f 336,627,54. De heffing werd behaald als volgt: 28 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde en 28 idem op gebouwde eigendommen en 18 idem op de hoofdsom der belasting op het personeel. does, 9 Juli. Als het er niet in is, zullen de boereu het er wel inbrengen, is eene bekende uitdrukking en bedoelt dan het kwaad in de aardappelen. Zieke aardappelen, dun aardappelen, duurder graan! Werke- ljjk er is kwaad in de aardappelen, en 't heeft ons slechts verwonderd dat het zoo lang geduurd heeft. Maar het is er dan toch, en daar kan men op re':enen dat de kwaal grooter afmetingen zal aannemen Tengevolge van den aanhoudenden regen vertoont zich thans ook de worm in de erwten, een gewas dat hier heel veel verbouwd wordt. Deze week raakte een vélocipèlist met zijn twee- wieler in de vest en eene jongejuffrouw in de modder. Beide ongelukken liepen zonder noodlottige gevolgen af, alleen was eene zekere hoeveelheid eau de cologne noodig om den minder welriekenden geur der patiënten weg te nemen. Een winkelier kocht een vet varken ter slachting. Onder het vervoer, waarschjjnljjk tengevolge de groote hitte, stierf het dier en werd het dientengevolge voor de consumtie afgekeurd. Da kooper, wenschende er ten minste nog iets af te halen, zou het spek laten uitsmelten tot smeer. Terwijl het beest daartoe in een schuurtje bewaard werd, schijnen liefhebbers van spek een gedeelte daarvan te hebben weggehaald. AU zij nu zelf maar het gestolene nuttigen, maar vermoedelijk zullen anderen het wel in de maag krjjgen. Wat in jaren Diet gebeurd is, ja, wat bjjna geheel vergeten was, zal Zaterdag, ter gelegenheid van de kermis te Heinkenszand, weer eens plaats hebben eene ringryderij te 's Gravenpolder. Zonden geene pogingen kunnen aangewend worden om dit echt Zeeuwscbe volksvermaak weer ingang te doen vinden leriselce, 9 Juli. Door de liberale kiesvereeniging Burgerplicht" alhier zijn voor de aanstaande ge meenteraadsverkiezing tot kandidaten gesteld de heeren W. van Oeveren Jr. en J. C. van der Burght, beiden aftredende leden. Daar gebleken is by de jongste volks telling dat deze gemeente boven de 3000 zielen telt, moeten er in plaats van zeven, elf raadsleden zijn. Voor de vier nieuwe plaatsen heeft deze vereeniging gesteld de heeren C. D. Klos, M. van Harmeien, T. Cupéry en G. Schippers. De laatste heeft evenwel voor de kandidatuur bedankt, waarop verleden Dinsdag in eene nieuwe vergadering gesteld is de heer Johs. Sandée Jr., die de kandidatuur heeft aangenomen. Ia het begin dezer week is men begonnen met pannen te leggen, doch het slechte weder is oorzaak dat men weer uitgescheiden is. Het water heeft niet de vereischte temperatuur voor den aanslag. Algemeen hoopt men op betere en warmere dagen, ten ei'nde spoedig al de pannea in zee te brengen. Van dezen aanslag zal natuurlijk veel afhangen, omdat in den laatsten wioter veel broed en groote oesters zjjn be vroren. Komt er weinig aanslag, dan zjjn er ook in de volgende jaren weinig groote oesters te wachten. Is er daarentegen overvloed van broed, dan kan iedere oester- kweeker na een paar jaar, behoudens onvoorziene omstandigheden, weder een goeden voorraad groote oesters aanbieden. Ook op de Ierseksche oesterbanken heeft zich weder mosselzaad vastgezet, gelukkig is het niet van dien aard, dat men, zooals een paar jaar geleden, tot afzonderljjke maatregelen moet overgaan. Scliorpenisse, 9 Juli. De arrondissements vergadering van de twee onderwijzersgezelschappen »Tüolen" en »Noord Baveland", zal op 24 Juli a.s. gehouden worden te Bergen op Zoom. De volgende heeren komen op het programma als sprekers voor a. de heer A. C. Boluit, van Poortvliet, »Paedagogiek in school en in huis"; b. de heer A. A. Beekman, van Schiedam, »De verlegging van den Maasmond in Noord- Brabant"; c. de heer J. Onnekes, van Geersdjjk, »Hoe kan de onderwjjzer bij de leerlingen zelfvertrouwen wekken." Stavonisso. Da zoo gevreesde aardappelziekte vertoont zich na de hevige regen der laatste dagen alhier weder in ruime mate, zoowel in sommige late als in v;oegere soorten. Neemt men in aanmerking, dat een groot gedeelte van het bouwland onder deze ge meente met aardappelen bezet is, dan kan men zich voorstellen, welk eene groote schade deze ziekte aan allen, zoowel aan verbouwers als aan verbruikers, hoogstwaarschijnlijk zal berokkenen. Bevorderd tot arts aan de Hoogeschool te Leiden, de heer Jac. Dorst alhier. 10 Juli. Benoemd tot waterbouwkundig ambte naar, de heer Van Oost te St. Maartensdijk. Bruinisse, 8 Juli. In de vorige week verzond men van hier ongeveer 1600 ton mosselen naar België en 120 ton naar Rotterdam. ZHevilizeo, 9 Juli. Gisteren avond te acht ure vergaderde de Liberale Kiesvereeniging van Zierikzee ten huize van de weduwe Kanaar, onder leiding van haren voorzitter Mr. Moolenburgh. Bij afwezigheid van Jhr. Röell, werd het secretariaat waargenomen door het bestuurslid den heer de Bruyne. De vergadering was zeer druk bezocht. Er wareu acht en zestig leden tegenwoordig. Die goede opkomst verried al aanstonds dat er iets belangrijks te bespreken viel. In den zomer toch worden vergaderingen gewoonlijk niet dan noode be zocht. Kon men in de open lucht bijeenkomen, het zou misschien anders zjjnnu heeft menigeen echter een afkeer van een warm en rookerig lokaal, valsch licht, dat uit den strjjd van daglicht en gaslicht ontstaat; een atmosfeer in ééa woord die dwalmend is en bedwelmend werkt. 't Was Woensdag avond niet alleen broeiend warm in de vergaderzaal, maar er broeide blykbaar iets onder enkele leden der liberale kiesvereeniging. Men was bijeengekomen tot het stellen van candidaten voor den gemeenteraad. In September zijn aan de beurt van aftreding de heeren G. A. de Looze en C. J. van den Bout Cz., en de jonkheeren A. C. R09II en C. C. Th. Six. Tegen do herkiezing van beide laastgenoemden waren blijk baar enkele aanwezigen gestemd; maar men wilde er niet voor uitkomen. Een zacht gemompel en dof ge- murmureer was nu en dan merkbaar. Behalve de vier aftredende leden van den gemeente raad, werden nog als candidaten genoemd de heeren: Legemaat en van Schelven. Beide heeren ter vergade ring aanwezig, verklaarden echter voor de eer eener candidatuur te bedanken. Daar de vergadering blijkbaar aanstonds zonder nadere bespreking der aftredende gemeenteraadsleden, tot stemming wilde overgaan, verzocht Mr. Fokker het woord en verhief zich van zjjn zitplaats. Hy kon znlk een gedragsljjn niet billyken, en vond het noch loyaal noch liberaal als men iets tegen een gemeente raadslid had, er' niet flink voor uit te komen. Was het al een schaduwzjjde bjj d$ bespreking van ge meenteraadsleden door stadgenooten, dat particuliere oordeelvellingen meer den doorslag gaven dan bepaalde beginselen juist daarom moest men ia dezen handelen, geljjk in de groote steden geschiedt en de openbaarheid niet schuwen. Ia Amsterdam, Rotter dam en den Haag worden de gemeenteraadsleden in openbare vergaderingen openly k besproken en van alle kanten bekeken, nadat men ze bij den kop heeft gepakt, krachtig en toch voorzichtig uitgedrukt, in plaats van bij de haren, een uitdrukking, die voor enkele gemeenteraadsleden gevaarljjk zou zyn waarom hier dan niet hetzelfde gedaan? Zjja er grieven tegen bepaalde personen, welnu ze dan uit gesproken. Deze woorden hielpen, maar wat de oorzaak was weten wjj niet, de schuchterheid was nog niet geheel geweken, de sprekers waren toch zachter en korter dan anderB, ja het kostte inspanning te hooren wie er aan het woord was en wat er gezegd werd. De grief tegen Jhr. Six scheen te zyn dat hij, vroeger lid van de liberale kiesvereeniging. deze verlaten had; en de verhooging in den hoofdelyken omslag der ge meente, waarover men blykbaar niet gesticht was, scheen men mede aan Jhr. Röfll te wjjten. De voorzitter weerlegde deze grieven op kalme en grondige wjjz9. Hjj besprak achtereenvolgens de vier aftredende leden ea zou ongaarne zien, dat ze niet herkozen werden. Ook hjj betreurde het dat Jhr. Six indertjjd de liberale kiesvereeniging verlaten had, en ook bjj vond het minder aangenaam dat men zyn hoofdelyken omslag verhoogd had maar weet dit allerminst aan Jhr. Röfll. Hjj drong er daarom bjj de aanwezigen op aan, persoonljjke en ongegronde grieven ter zjjde te stellen, en de aftredenden te herkiezen. De heer Bastmeijer herinnerde den aanwezigen ook nog dat men een technicus als Jhr. Six moeieljjk in den gemeenteraad kon missen. Men ging over tot stemming, waaraan geen deel werd genomen door hen die geen kiesgerechtigden voor den gemeenteraad zjja. Uitgebracht werden 62 st. Tot candidaten werden geproclameerd de vier aftre dende heeren; en wel de heer de Looze met 61, de heer van den Bout met 60, de heer Röell met 50 en de heer Six met 36 stemmen. Op den heer Legemaat waren 21 stemmen, op den heer van Schelven 8 stem men uitgebracht, terwijl de heeren van der Vegt, van der Vliet, van den Eade en Hogerland ééa of twee stemmen verkregen. Nadat voorlezing was gedaan van een schrjjven van de Centrale Kiesvereeniging, waarin vele nattige wenken voorkwamen teu opzichte der organisatie van de liberale party in het kiesdistrict Zierikzee, en nadat de Voorzitter, Mr. Fokker, voor dit Bchrjjven had dank gezegd, en ook het comité van bjjstand, dat in de dagen der verkiezingen zoo krachtdadig was opgetreden, werd de vergadering gesloten, onder dank betuiging aan de leden voor de goede opkomst. Ter gelegenheid van het aanstaande concours hippique, dat te Arnhem wordt gehouden, heeft ook dit jaar weder eene verloting van paarden, rjjtuigen enz. plaats. De eerste verloting, verleden jaar, is zoo goed geslaagd, dat de commissie niet aarzelde, een tweede verloting te organiseeren. Wanneer men de fraaie prijzen ziet, die thans zyn tentoongesteld, dan mag mea vertrouwen, dat ook ditmaal het succes niet zal uitbljjven. Als hootdprjjzen zjjn aangewezen1°. een dogcard met paard en tuig; 2°. een rypaard; 3° een dogcard met ponDy en tuig; 4°. eeu koetspaard; 5°. een dogcard; 6°. een tilbury met kap. Verder treft men verscheidene rjjzadelsgang- en andere klokken paraplnie-standaards, kapstokken, plaids, arresleetuig- montnren, inktstellen, pressepapiers, reiskoffers enz,, aan de tentoongestelde voorwerpen, waarbjj op dege- ljjkheid en bruikbaarheid is gelet. Dat er, wat de vormen betreft, vooral op sport" is gelet, spreekt vanzelf; maar er zyn ook weeldeartikelen bjj, die in ieders huis passen. Wjj wjjzen slechts op de zeer fraaie vazen van ooyx, gemonteerd met cuivre poli, op de elegante gangklok met koperen kast. Nog is er eea geheele kast vol gouden en zilveren voorwerpen, te veel om te omschrijven. Wij verwijzen verder naar de annonce in het eerste blad van dit No. voorkomende. Ziex-ilxzee, 9 Juli. J. B., vroeger smid en win kelier te Haamstede, tegen wien door de arrondissements rechtbank alhier een bevel van gevangenneming was uitgevaardigd, beklaagd van bedriegeljjke bankbreuk, en eenigen tijd geleden te Antwerpen werd gearresteerd, is door de Belgische regeering uitgeleverd en heden morgen per Spoorboot door den brigadier-kommandaht Overduin en den rijksveldwachter Buurman uit Middel burg, gevankelijk naar hier overgebracht. Daarop werd hjj overgebracht naar het huis van bewaring alhier. Bevorderd tot dokter in de rechtswetenschap aan de rijksuniversiteit te Leiden jhr. J. W. J. Pompe Yan Meerdervoort, geb. te Ginneken, met acad. proefs. get.: »Het reglement op de bevissching der Schelde en Zeeuwsche stroomen". Op 3 Juli zjjn aan 's Rjjks veeartsenijschool 0. a. tot candidaat-veeartsen bevorderd de H.H. J. A. De Graaf, van Middelburg, en L. Boogaert, van Driewegen. Benoemd tot onderw.yzeres aan de cbr. school te Gorsel, mejuffrouw A. Coumou, thans te Waddingsveen, en tot idem te Veere mej. J. J. Bal thans te Yeere. Door de justitie wordt opsporing en aanhouding gevraagd van Cornelis Kesteloo, timmerman 'e Dom burg, laatst wonende te Rotterdam. Tegen hem is door de Rotterdamsche rechtbank wegens oplichting, rechtsingang verleend met bevel tot gevangenneming Ter bevordering der eenheid van de liberale party in het kiesdistrict Veendam heeft mr. P. J. G. van Diggelen, te Zwolle, zich als candidaat terugge trokken. De heer Domela Nieuwenhuis heeft op een aan hem gericht telegram geaatwoord, dat hjj de candidatunr voor Schoterland in geen geval aanneemt. Voorts, dat hjj niet te maken had met het Friesch comité der volkspartjj, maar alleen met het comité in Schoterland. De bekende heer Henry Tindal heeft in een uit voerig Btuk bloot gelegd, wat hjj wenBcht van den eerstvolgenden minister van oorlog. Ziei-iliseee, 40 Juli. Een dubbele vreugde in eene week! Naar wij met genoegen vernemen is ook de heer C. de Looze Gz. aan de Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het eerste Natuurkundig examen. Bij kon. besluit is aan den heer C. J. Moolenburgh eervol ontslag verleend als lid van het bestuur der water- keering van het calamiteuse waterschap Nieuw-Bommenede. Benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Klein Stellepolder de heer V. N. Overman, tot dijkgraaf van den Jongepolder de heer A. v. d. Have, tot plaatsverv. dijkgraaf van den Jongepolder de heer J. v. d. Have, tot plaatsverv. dijkgraaf van het waterschap Al te ICleinpolder de heer A. Markusse, tot dijkgraaf van het waterschap Loozepolder de heer A. Scheele, tot plaatsverv. dijkgraaf van dat water schap de heer F. Doelensan. Tot gezworen van het water schap Wilhelminapolder de heer P. C. van Daalen, tot gezworen van het waterschap de Onrustpolder de heer J. Verhulst. Tot voorzitter van het calamiteuse waterschap Scherpenisse de heer C. M. Kleppe. De Haagsche corr. der Zutph. Crt. deelt het vol gende mede: By den Hoogen Raad was eene vacature onder de deurwaarders, en daar volgens wetteljjk voorschrift de deurwaarders van dat Hoogste Rechterljjk College door de Regeering worden benoemd op voordracht van dat College zelf, hielden de leden van den H. Raad zich geruimen tijd onledig met nit de sollicitanten de beste uit te zoeken. Eiodeljjk scheen de ware Jozef gevonden en werd een voordracht ingediend. Heel lang liet de benoeming ook niet op zich wachten, maar er werd iemand benoemd, die niet op de voordracht had gestaan. Waarom zal wel altijd een raadsel bljjven. Ook een College zoo hoog staande als de H. Raau kan zich vergissen, en, ofschoon het zelf bjj eene goede keuze groot belang heeft, toch iemand voordragen, die den Minister by nader onderzoek voor de betrekking minder geschikt voorkomt. Ea onder zulke omstandig heden zou de Minister zeker niet verantwoord zyn dcor de voordracht te volgen. Vroeger echter werd in zulk een geval de voordracht naar den H. Raad terugge zonden met beleefd verzoek ze te willen wjjzigen en aanvullen. Ditmaal daarentegen werd eenvoudig de voordracht van den H. Raad voorbjjgegaan en een ander benoemd, en nog wel iemand, die zjjo sporen nog moet verdienen, een jongmensch van 25 a 26 jaar, wiens werkzaamheden tot nu toe tot de wanden van een advocatenkantoor waren beperkt gebleven. Yoor den Hoogen Raad was dat zeker niet aangenaam, en er loopt dan ook een gerucht, dat de daarop gevolgde correspondentie tusschen den H. Raad en het Min. van Justitie niet van bijzonder vriendscbappelyken aard is geweest maar de vraag i9 ookKan zulk een be noeming wettig geacht worden Moest de benoeming geschieden op aanbeveling van den H. Raad, dan was de Minister volkomen vrjj, maar er staat op voordracht. Wel is waar staat er nietuit de voordracht, maar voordracht en aanbeveling zijn toch niet synoniem. En al9 nu eens de rechter later uitmaakte dat de be noeming onwettig is en dat de nieuwe deurwaarder eigenlijk geen deurwaarder is wat dan Dat alles had de Min. kuanen voorkomen tegenover het hoogste Rechterljjk College althans de gewone beleefdheid in acht te nemen. Het Leger des Heils. Door het hoofdkwartier van het »Leger des Heila" is een circulaire verzonden, waaraan wij het volgende ontleenen Aan de politie-bureaux te Amsterdam melden zich dagelijks in 4 afdeeliDgen gemiddeld 72 personen aan voor nacht verbljjf. Herhaaldeljjk gebeurt het, dat in deze laatste toevlucht voor dakloozen geen plaats is en zjj, die worden afgewezen, zyn verplicht den nacht in de open lucht door te brengen, hetgeen niet strekken kan om de veiligheid langs den openbaren weg te ver- hoogen. Toen wij dezen winter onze zaal in Rapenburg 44 tijdeljj k openstelden, waren wjj ruimschoots in de gelegenheid, ons te overtuigen van den ellendigen toestand, waarin deze Btief kinderen der maatschappjj verkeeren. Meestal in lompen gehuld, aan allerlei onreinheid lydende, uitgeput door gebrek, verzwakt naar lichaam en ziel, maakten zjj een indruk, die menig hart deed bloeden. Herhaaldeljjk zag ik bjj de vele belangstellende bezoekers, bjj het gezicht van zooveel ellende, de tranen in de oogen opwellen. Opdat men ons goed versta, zjj op den voorgrond gesteld, dat wjj het pauperisme niet in de hand willen werken door het verleenen van kostelooze hulp aan personen, die nog in staat zjjn eenigen arbeid te ver richten. Verder stellen wy oas voor, ora hun, die de geschiktheid tot arbeiden verloren of nooit bezeten hebben, zooveel mogeljjk werken te leeren. Tot dat doel hebben wjj een gebouw gehaard in de Haarlemmer houttuinen 39, dat ingericht wordt, om nachtverblijt te verleenen aan 100 personen. Behalve slaap- en eet zaal, zal daar zjjn eene werkplaats, waar elkeen dio niet in het bezit is van de vier stuiverB, die betaald moeten worden voor avondeten, nachtverbljjf en ontbjjt, in de gelegenheid zal worden geBteld, die enkele stuivers door eenigen eenvoudigen arbeid te verdienen. Verder zal er zjjn een badkamer en rookkamer, terwjjL een brood- en koffiehuis geopend zal zjjn, waar by, die op straat te vergeefs naar arbeid nitzag, zjja hongerige maag tegen arbeid of voor zeer weinig geld. vallen kan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 3