ZIEilSZEESCIÏ! NIEUWSBODE. Donderdag Juli 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Ter Herinnering. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 6024. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Provincialen In specteur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier voor de belasting op het Personeel dezer gemeentedienstjaar 1891/g»i (wyk D), dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 7 Juli 1891. W. A. OCHTMAN, Weth. 1°. B. Beschermde Diersoorten. De BURGEMEESTER van Ziekikzee maakt bekend, dat de heer Commissaris des Konings in deze -provincie aanleiding heeft gevonden, weder ovelr te gaan tot toepassing van het laatste lid van art. 2 van het Koninklijk besluit d.d. 25 Augustus 1880 (Staatsblad no. 164), evenals in 1890, voor de geheele provincie. Dientengevolge worden de verbodsbepalingen tegen het vangen, dooden en vervoeren van de bonte kraai, de roek, de kanw, lcerkkauwtorenkauw, torenka, de huismusch, de ringmusch, boom, berg- of véldmusch, voor de gchcele provincie Zee land opgeheven en zulks van 7 Juli 1891 tot en met 81 Maart 1892. Zierikzee, den 8 Juli 1891. De Burgemeester, W. A. OCHTMAN, Weth. RB. Amerika. Een treurig spoorwegongeluk heeft Vrijdagmorgen, omstreeks 3 uur, nabij Ravenna, in Ohio, plaats gehad. Naar men meldt, kwamen door de nalatigheid van een wisselwachter, een personentrein en een goederentrein met elkander in botsing. De gevolgen hiervan waren verschrikkelijk. Twee slaapwagens, en een gewone passagierswagen geraakten in brand en werden een prooi der vlammen. Van een anderen personenwagen kwam evenmin iets terecht. Het aantal dóoden moet 27, dat der doodelyk gewonden 6 bedragen, terwyl het aantal minder zwaar gewonden zeer groot is. Daar Vrijdag een feestdag in Amerika was, werden met den trein, waarmede het ongeluk plaats had, buitengewoon veel reizigers vervoerd. De week werd besloten door een tweede spoorweg ongeluk, dat Zaterdag op een afstand van 8 mjjlen van Charleston, in West-Virginië gelegen, plaats had. Toen namelijk een personentrein van de Kanawaka-Michigan- lijn over de brug reed, stortte deze in. Twee personen wagens en een goederenwagen vielen van een hoogte van 30 voet naar beneden. Verscheiden personen 12 luiden de laatste berichten werden gedood en zeer velen gewond. Daar zich echter in de pabyheid van de plaats van het onheil geen telegraafkantoor bevindt, kan omtrent het aantal dooden en gewonden nog niets met zekerheid gezegd worden. Engeland. Londen, 7 Juli. Uit Mexico zijn ongunstige be richten ontvangen. Naar het beet, iB aldaar eene revolutie op handen, die gericht is tegen den staats president Diaz (door zjjne tegenstanders bestempeld met den naam van »Mexicaanachen Bilmaceda".) Vol- genB die berichten moeten er in verscheidene van de voornaamste steden groote hoeveelheden wapenen en ammunitie gereed liggen. Naar het verder heet, gaan er luide klachten op over dwingelandij van Diaz en wordt by beschuldigd, in de laatste maanden twaalf persoonlijke vijanden heimelyk te hebben doen om brengen. Rusland. De bemanning van een Russisch schip is dezer dagen aan een ontzettend gevaar ontsnapt, 't Vaartuig was met 65 ton dynamiet geladen. Dicht bij de kust van Bornholm werd het door een onweersbui overvallen. De bliksem sloeg in een der masten en verbrijzelde dien geheel. Een oogenblik zag de ontzettende equipage een blauwen gloed over dek en schip spelen. Toen doofde die en de lading bleef ongedeerd. Italië. Op het oogenblik wordt te Milaan druk gesproken over de milddadigheid eener hertogin. Deze dame is de hertogin Eugenie Bologuinen, welke al haar kleinoodiè'n, die beroemd waren wegens hun groote geldelijke- en kunstwaarde, heeft weggeschonken om van de opbrengst een ziekenhuis voor arme lydende kinderen te stichten. Aanleiding tot die vrijgevigheid was de wensch, troost te vinden voor de diepe droefheid, waarin de dame door het overljjden van haar man en haar zoontje werd gedompeld, die een maand geleden stierven. De gezamenlijke waarde der kleinoodiën wordt op zeven en een halve ton gouds geschat. Duitschland. Opnieuw vond een ernstige spoorwegramp plaats. Een van Berljjn naar Munchen bestemde trein is bij Eggolstein ontspoord, vermoedelijk tengevolge van het door bet water ondermynen der spoorstaven. Volgen9 officieele mededeeliDg is een vrouw gedood, zyn 6 personen zwaar en 6 aDdere licht gekwetst. Volgens een andere opgave moeten 7 personen zwaar en 12 licht gewond zijn. De meeste gewonden werden direct naar het hospitaal te Bamberg vervoerd. België. Uit Charleroi komt eene goede tijding. Door de «ridders van den arbeid" zou, zoo althans melden bijna alle clericale bladen, eenstemmig besloten zijn tot hervatting van den arbeid door de mijnwerkers, die nu reeds weken achtereen van alle arbeiders in de verschillende takken van rij verheid, die de grève als middel van pressie ten bate van de grondwetsherziening hadden aangegrepen, alleen den arbeid zyn blyven atakeD, zonder ook maar één enkelen hunner eiBchen ingewilligd te zien. Luxemburg-. De groothertog van Luxemburg heeft de domeinen, in zyn rijk liggende en het eigendom van wylen Z. M. Koning Willem III, overgenomen voor anderhalf inillioen gulden. Nederland. Amsterdam, 6 Juli. Tusschen de onderneming van Van Gend en Loos en de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is eene overeenkomst getroffen, waarvan samenwerking der beide onder nemingen het gevolg zou zyn. Op den avond van het vuurwerk te Amsterdam was niemand thuis gebleven. Ook de bloemenwinkel van Corona in de Kalverstraat was gesloten, want de chef en het personeel waren eveneens naar het IJ gegaan. Omstreeks 12 uur werd aan den winkel zeer hard gescheld. De juffrouw die oppassen moest schrikte, daar zij niet begreep wie zoo laat nog wenschte toe gelaten te worden. Zij stapte echter naar voren, deed de deur op een kiertje en Plotseling gooide een agent van politie de deur wijd open: «Daar is de keizer!" De juffrouw trilde op haar beenen, want terstond stapten twee heeren in groote mantels gehuld binnen. In den eersten herkende zy keizer Wilhelm. De adjudant van Z. M. zei iets, doch de juffrouw verstond hem niet; zij was de Duitsche taal niet machtig. De agent speelde echter zoo goed zoo kwaad het giug voor tolk, waarna de juffrouw begreep dat de keizer een krans moest hebben. Toen de adjudant echter de kleuren van bloemen en linten noemde, kon de agent er zelfs niet meer uit wye worden. Toen schreef de keizer zelf op een papier wat hij verlangde. Daarna stapte hij met den adjudant en den agent in een gesloten rytaig, dat in de steeg stond te wachten. Door deze daad krijgt de krans op het graf van onzen Bestevaer zeker veel meer waarde. Donderdag avood kwam iemand, die uit Amster dam naar Haarlem moest, in een goederenwagen terecht, met een dertigtal erg woelige gasten. Dat was niet erg, want men moest bly zijn, weg te kunnen komen. Maar welk een schrik beving onzen vriend, toen hij bemerkte dat de wagen niet meeging, maar los op de rails gestaan had. En tot overmaat van ramp ontdekte bij, dat een van zyn medereizigers de aardigheid had gehad de deuren dicht te schuiven en deze konden niet meer open. Het gezelschap gevoelde zich diep wanhopig, want de benauwdheid was af schuwelijk, daar al die menschen opeengepakt zate" als haringen in een ton. Eindelijk slaagden tien man er met vereenigde pogingen in om de kast open te maken. Gelukkig! Want anders zouden wij wellicht in de droeve noodzakelijkheid geweest zyn, om een geheel nieuwe soort van spoorwegramp te beschrijven «Dertig menschen gestikt in een stilstaanden goederenwagen Rotterdam, 7 Juli Door den heer J., wonende aan de Korte Hoogstraat, was bij advertentie bekend gemaakt, dat door hem eene portefeuille met 200 was verloren. Gisteren ontving hy genoemde, som terug met een .begeleidend schryven van dengeen die het verlorene gevonden had. Breda, 7 Juli. In de jongst gehouden zitting van den gemeenteraad is besloten, den pry's van het gas van 7 op 6 cent per kub. meter te brengen. Alien (Noord-Brabant). EeD ontzettende ramp heeft Woensdag onze gemeente in diepe verslagenheid gedompeld. In weinig tyds toch werden döor hagelslag alle te veld staande gewassen vernield. Hagelsteenen, neen ijskegels, zoo groot als hoendereieren, vielen in dichte massa's neer en maaiden rogge, haver, boekweit, aardappelen, 't gras op de weiden, alles by den grond af. Ziedaar dan de hoop en het vooruitzicht van den landman, die door den afgeloopen harren winter toch reeds zooveel heeft geleden, ten eenenmale vervlogen. Ondanks al het doorgestane hield men nog het hoofd op, en vol hoop en moed beschouwde men op veld en akker de wonderen, door de natuur in de laatste dagen gewrocht: men zou 'b mettertijd wel te boven komen. IJdele hoop! want niets bleef thans gespaard. "VTissiatfren, 6 Juli. De vyf zoontjes van den Duitscheu Keizer kwamen heden te ruim 12 ure alhier aan, en vertrokken ten 127s uur met de «Hohen- zollern" naar Engeland. De Commissaris de3 Konings bevond zich aan den trein. Middelburg, 7 Juli. Naar men meldt heeft de verdachte van den te Yliasingen gepleegden kinder moord, zekere M. de B., 21 jaar oud, geboren te IJzendjjke, dienstbode, hare daad bekend. Teneinde de geboorte te verbergen, moet zy het kind op wreede wyze hebben omgebracht, door, na het te hebben verworgd, het hoofdje van het lykje af te houwen en te verbergen en het andere gedeelte van het lijkje in stukken te snijden en in het privaat te werpen, terwyl nog enkele gedeelten gevonden en met het hoofdje in beslag genomen zyn. Met de lykschouwiDg werden door de justitie belast de heeren J. P. Vermaas, arts, en F. C. Stewart Schultz, geneeskundige, beiden te Vhssingen. De daderes is Maandag gevankelyk naar het huis van bewaring alhier overgebracht. Goes, 7 Juli. In den Zaterdag te Amsterdam gehouden wedstrjjd der Koninklijke Nederl. zeil- en roeivereeniging behaalde de heer G. H. Kakebeeke met zijn jacht »Louise Francina" den tweeden prys. De heer J. Goemans, leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan de H. B. S. alhier, is in gelyke betrekking benoemd te Zutfen. De heer H. van Bommel van Vloten, arts, gaat onze gemeente verruilen met Arnhem. Tydens de onge steldheid van dr. A. Isebree Moens dienB plaatsver vanger, ia by later zelfstandig hier opgetreden en heeft zich een goeden naam als arts verworven. Zyn vertrek is een waar verlies voor onze gemeente. De zomerconcerten van ons muziekgezelschap «Euphonia" worden niet byzonder door moeder natuur begunstigd, hetgeen natuurlijk op het bijwonen daar van door de leden geen voordeeligen invloed heeft. En dat is jammer: het gezelschap maakt zoodanige vorderingen, dat het wel waard is gehoord te worden. Selier-penisso, 7 Juli. Aan de beurt van af treding als leden van den gemeenteraad zijn de heeren J. N. Oudesluis en C. D. Bolier. In de gemeenten Scherpenisse en Poortvliet zyn eenige varkens door de vlekziekte aangetast; enkele dieren zyn er reeds aan gestorven. Te Scherpenisse doet zich een geval van diphte- ritis voor. Ofschoon de verwachtingen voor een goeden oogst op het eiland Tholen gunstig zyn, begint menig land bouwer zich thans te verontrusten; nu eenige dagen achtereen zware regens de veldgewassen hebben plat geslagen en daarby den grond voortdurend nat houden; voor het vlas is het zeer nadeelig dat het plat ligt zon en licht kunnen nu de zaadbollen niet genoeg tot rjjpheid brengen. De ervaring heeft ook geleerd dat vele regens de aardappelziekte sterk bevorderen. Stavenisse, 7 Juli. Door het bestuur der waterkeering van het calam. waterschap «Stavenisse" is voor een Waterbouwkundig Ambtenaar opgemaakt de navolgende voordracht, om daaruit a.e. Vrydag eene benoeming te doen: no. 1. de H.H. Blok, Cadzand, 2. v. d. Klippe, Zierikzee, 3. van Oost, St. Maartensdijk. Bruinisse, 7 Juli. In de heden gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd de begrooting van het burgerljjk armbestuur over 1892 aangeboden en eene commissie van onderzoek benoemd, bestaande uit de heeren Z. Hoogerheide, C. Hage en W. Jumelet. Voorts was ingekomen een verzoekschrift van Joh. de Waal Gz. om, de eene zyde van zyn bouwland door demping van een gedeelte sloot tusschen dat land en gemeentegrond recht te mogen maken. Dit verzoek werd voorwaardelijk toegestaan. Ingevolge het Provinciaal blad No. 65 werden de jaarwedden van burgemeester en secretaris behandeld, Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, wanneer beide functiën in één persoon vereenigd mochten worden, het volle tractement voor beiden bepaald, onverminderd te behouden. Een paar posten voor grondbelasting en dykgeschot, respectievelijk ƒ0,59 en ƒ0,71, te min begroot, worden door af- en overschrijving aangevuld. Op een adres van mej. J. Verhage, onderwyzeres in handwerken, om ontheffiag van locaalhuur, daar zij van af primo Juli het door haar gebruikte gemeente lokaal niet meer zal gebruiken, werd gunstig beschikt. Ziorilczeo, 7 Juli. Het aantal ridders van het Metalen Kruis 1830—1832 alhier is wederom met één verminderd door het overlyden op 87ijarigen ouderdom van P. de Wijs in het St. Cornelia-Liefdehuis. De heer A. A. Vorsterman van Oyen te 's Gra- venhage heeft ook het plan gevormd een boekdeel uit te geven van allen de namen der oud-strijders, 1830— 1832, die thans nog in leven zyn, zy worden daarom verzocht aan genoemden heer schriftelijk te willen opgeven hunne juiste namen, datum van geboorte, van indiensttreding en der expiratie van dienst en in welken rang of graad dezelven verlaten is (voor zoover hem die nog niet gezonden zijn). Op rang of maatschappelijke positie zal natriurlyk voor dit doel niet gelpt worden, alleen beoogt de samensteller vol ledigheid. Het plan bestaat voorts om tijdens de reüaie-dagen in Augustus eene tentoonstelling in de hofstad te houden van schilderyen, portretten in olieverf, platen, boeken, alsmede andere voorwerpen in verband met 1830-32. Onnoodig zal het echter wel zyn historie-platen of in druk verschenen portretten in te zenden, daar de hoogst merkwaardige verzameling daarvan bij de feest viering in October 1881 te Amsterdam tentoongesteld en aanmerkelijk aangevuld door den heer A. J. Nijland te Utrecht is toegezegd. Zjj, die in het bezit zyn van andere merkwaardige voorwerpen, worden beleefd uitgenoodigd hiervan zoó spoedig doenlyk schrifteljjk opgaaf te willen zenden aan den heer A. A. Vorsterman van Oyen. WEÊRKUNDIGE WAARNEMINGEN by 's Rijkskustverlichting te Westenschouwen, gedurende Juni 1891. In elf aftappingen verzameld 39,1 m.M. regen, de Bannen ontvingen dus 727260 M3. .Nachtvorst, en wel in zoo sterke maté dat daardoor de appel- en peerenboom veel schade leed, kwam 1 maal, weerlicht, donder 7 maal voor, doch slechts ééamaal trok de bui hier kort langs; een ring om de zon werd tweemaal, dauw viermaal waargenomen; de luchtsgesteldheid was 9 maal helder, 7 maal ljcht bewolkt, 16 maal bewolkt, 20 maal zwaar bewolkt en buiig, 16 maal betrokken, terwyl van de dertig dagen de kim 25 maal in meer of mindere mate nevelachtig of mistig was. De windkracht was, dooreengenomen, gering, de richting 10 maal Noord, 5 maal N.O., 12 maal Oost, 4 maal Z.O., 7 maal Zuid, 7 maal Z.W., 8 maal WeBt en 2 maal N.W. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat den 27en een waterhoos in zee werd gezien en vooral dén 6en, 7en, 9en, lOen en llen de temperatuur zeer laag was. Pensioen is verleend aan W\ J. Bije of Beye wed. J. Tig'gon, wachter by de kustverlichting op. West- Schouwen, ad ƒ67; J. H. van Sighem wed. W. Satter, hulpsluismeester aan het kanaal Van Terneuzen ad ƒ122 'sjaars. Bjj kon. besluit is beroemd tot burgemeester van Ellewoutsdijk E. A. van der Bent, secretaris diet ge- Bij Kon. beBl. is benoemd tot directeur van het telegraafkantoor en brievengaarder te Wemeldinge, J. Vink, thans in gelijke betrekking te Cortgene. Voor de betrekking van onderwyzeres aan de openbare lagere school te Oost- en Weit-Souburg hebben zich tien sollicitanten aangemeld. Bij Kon. besluit van 4 Juli is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Vliasingen, C. J. A. Fercken, thans notaris te Terneuzen. Onder 's Heerenhoek is, by het graven van eene gleuf voor het fondament van een geoouw, een zilverén rijksdaalder gevonden van het jaar 1775. Het fraaie muntstuk verkeerde in alle opzichten nog in gaven toestand. Uit de dierenwereld. Dezer dagen bemerkte de heer J. te Wissekerke, dat zich vleermuizen ophielden achter de kroonlyst boven het kozijn zijner voordeur. Een timmerman, die 't geval onderzocht, schepte 4 a, 500 jongere en oudere vleermuizen uit die schuilplaats. Wie zyne vrouw lief heeft laat ze thuis. Te Heinkenszand trouwde dezer dagen een jonkman met het voorwerp zijner keuze en den volgenden dag ver trok hij naar Noord-Amerika zonder zijne wedernelft. Door de Zuid-Hollandsche maatschappij tot red ding van schipbreukelingen te Rotterdam zal dit jaar te Cadzand een mortierstation worden opgericht, waarvoor subsidies werden verleend door de afgevaar digden van de waterschappen der Sluis aan de Wielingen en Cadzand. De directeuren der maatschappij doen een beroep om geldelyken steun op allen, die het welmeenen met hunne pogingen. Men meldt Jhr. mr. M. A. de Savornin Lobman, benoemd tot adjunct-commies by het departement van koloniën, is een zoon van den afgetreden gouverneur van Suriname, en is met zyn vader, dien hij bij diens vertrek naar de WeBt gevolgd is, op reis naar bet moederland. Vandaar dat de benoeming eerst ingaat met 15 Juli. Men verzekert, dat H. M. de Koningin-Regentes voor verreweg het grootste gedeelte alle koBten van de ontvangst van het Duitsche keizerpaar draagt en dat die kosten niet minder dan 300.000 beloopen, - welk bedrag ongeveer geheel aan den handel en de nijver heid ten goede komt. Omtrent het geschenk door de Koningin-Regentes aan Hunne Duitsche Majesteiten bij hun bezoek aan ons land aangeboden, kan men nader vermelden, dat dit bestaat uit e&n tegeltafereel van groote afmeting, voorstallende iDa Schuttersmaaltijd" van Van der Helst. Het werd op bevel van H. M. aan de fabriek der heeren Joost Thooft Labouchere voor dit doel ver vaardigd en door den plateelschilder, den heer L. Se jf, geschilderd. Het geheel is gevat in eene zware ebben houten lijst. Het tafereel werd daags vóór de aankomst der hooge gasten aan het paleis te Amsterdam met zware roode draperie opgesteld en mocht de bijzondere goedkeuring van de Koningin-Regentes verwerven. De poppententoonstelling in het >Kurhaus" te Scheveniagen, werd op den openingsdag bezocht door 681 en Zondag door 1432 personen. Vooral des avonds, by verlichting, maakt de tentoonstelling, door de weerkaatsing der bonte kleuren in de talrijke spiegels, een vroolyk en schitterend effect. De uitstallingen van Saugniot te Parijs, die by de opening nog niet gereed waren, werden Dinsdag j.l. tentoongesteld. Bij besluit van den minister van financiën en den commissaris des koniDgs in de provincie Zuid-Holland werd goedkeuring verleend tot het uitgeven van 15000 loten in de te houden verloting van poppen, alle aangekocht onder de geëxposeerde voorwerpen, voor namelijk onder dé bekroonde. De Noordbrabanter bevat een verslag van de ver gadering der R. K. kiesvereeniging te Stratum, waarin de heer J. F. Smits van Oyen, burgemeester te Eind hoven, voor het district van dien naam candidaat werd gesteld. Op die vergadering werd o. a. de voorloopige can- didatuur van dr. Schaepman besproken; uoch de voorzitter sloot daarover de beraadslagingen, omdat de candidaat niet vier dagen vóór de vergadering door vier leden was gesteld; en een der leden maakte de opmerking: «Wé zijnne niks Scbaepmansachtig". Later verkreeg de heer Mutsaers het woord, om zichtte verklaren, waarom hy de benoeming voor Waalwijk aangenomen had. Tegenover den heer Smits van Oyen zijn toch nog de volgende candidate gesteld, de heeren: dr. Schaepman, mr. D. H. u den Acker, advocaat te Eindhoven, Louis Houben, rd van den gemeenteraad van Eindhoven en dr. Gyrat\ arts te Valkénwaard. Uit Heerenveen schrijft ia.. n: Zondagmiddag heeft de Volkv >artij in Scboterland alhier eene langdurige vergaden, g gehouden, naar aanleiding van het besluit van het kicscomité om voor de aanstaande verkiezing geen candidaat te stellen. In deze vergadering heerschte volstrekt geen een stemmigheid, maar over het algemeen vond het besluit van het comité niet veel bjjval. Volgens sommigen maar voor de waarheid van dat gerucht kunnen we niet instaan zou ten slotte besloten zyn alsnog de caüdidatuur Domela Nieuwenhuis te proclamceren. Uit de ter vergadering gedane mededeelingen is ge bleken, dat de candidaat der anti-revolutionairen, de heer P. van Vliét Jr., de candidatuur in Schoterland niet heeft aangenomen dan nadat hy zich vergewist had, dat de heer Domela Nieuwenhuis geene candidatuur begeerde. Tegenover den laatste wilde by niet optreden. Vrij zeker zal dan ook de Volksparty, hetzij by de eorste stemming, hetzij by de herstemming, op den heer Van Vliet hare keuze vestigen. De liberalen moeten er dus op rekenen, dat hun een zware stryd wacht. Voor de vier vacante plaatsen by de opleiding van adspirant- administrateurs bjj de koninklijke Nederlandsche marine te Willemsoord, hebben zich 27 jongelieden aangemeld. De werkstaking te Kailenburg houdt nog steeds aan. Van beide kanten is men niet geneigd, toe te geven. Eakele sigarenmakers hebben zich een patent verschaft en werken nu voor zich zeiven. Door den beèr Dresselhuys zijn "in enkele dagbladen andere sigarenmakers gevraagd. Ook liggen verschillende fabrieksgeréedscbappen aan het station, om eerstdaags vervoerd te worden naar andere fabrieken. Het bestuur van de afdeeling Kuilenburg van den Ned. sigarenmakers- en tabaksbewerkersbond heeft in een sqhryven aan de burgerij van Kuilenburg haar ver langen uiteengezet en steun en medewerking gevraagd. Onder Tilburg heeft ook de vorige week de hagel een enorme sGhade aangericht, waarvan men zich een denkbeeld vormen kan als men het volgende leest. De hagelsteenen vielen in stroomen en met donderend geraas néder, alles vernielend wat niet te sterken weerstand bood. Steenen grooter dan een ei vond men er by hoopen en men kon ze zelfs uren na de verwoesting met emmers opscheppen. Er is geen huis of er zijn ruiten stukgeslagen. Op een fabriek bedraagt het getal vernielde ruiten 3000; en er zyn velé fabrieken waarvan 150Ó tot 2500 ruiten stuk zijn. Niet één dakvenster is gespaard. De prachtige be~chii- derde ramen der kerk® op het Heike zijn aan de noordzijde totaal stuk en de schade beloopt aan dat gebouw ƒ5000. De glazenmakers hebben reeds zendingen glas van buiten ontvangen, daar de voorraad te Tilburg ver bruikt is; daarby werken zij nacht en dag door. Zelfs pannen hebben geen weerstand kunnen bieden; op sommige daken zijn groote verwoestingen aangericht. De instroomende regen heeft aan vele machinerieën op fabrieken onberekenbare schade toegebracht. Alleen de schade aan gebouwen, door het breken van ruiten enz. toegebracht, wordt op ƒ30000 geschat. Een on herstelbare schade ondervonden echter de hoveniers en landbouwers. De velden, die prachtig stonden, zyn als het ware kaal geschoren, de boekweit, haver en rogge als 't ware weggemaaid. Heesters en planten liggen platgeslagen en de grond in tuinen is bezaaid met vruchten, die zoo veel beloofden. Men verneemt dat meer dan drie uren in den omtrek de hagelslag zulke vernielingen heeft aangericht, dat de schade over het geheel honderdduizenden guldens bedraagt. Ia de Navorscher van Juli geeft Johan Winkler verklaringen van de uitdrukkingen «Zwygen als een mof" en «Moffen en poepen". Hij citeert een aardig versje, gevonden onder aanteekeningen van dr. Ver meulen, vroeger bibliothecaris te Utrecht: «Als de mof komt in het land, «Dan geeft hij iedereen de hand; «Hy licht zij o hoed, >Ea strijkt zijn voet «Eo doet de heele wereld goed! «Maar komt de mof tot hooger stand, «Dan geeft hij niemand meer de hand «Hij licht geen hoed, «Hij strijkt geen voet, «En doet geen armen drommel goed!" Het Gedenkteeken, gewijd aan den volks geest in 1830 en 1831op den Dam te Amsterdam. De Belgische revolutie was uitgebroken, Koning Willem I deed een beroep op zijne trouwe onderdanen en riep hen te wapen. Nauwelijks was deze roepstem gehoord, of men zag met zeldzame geestdrift het volle aan de roepstem des Konmgs gehoor geven. Ouden van dagen, jongen van jaren, snelden te wapende vrouwen spoorden hunne mannen, de moeders hunne zonen aan naar het zwaard te grijpen. Op het platteland deed de bevolking dan de schutters en vrijwilligers uitgeleide, alsof zij naar een feest en niet naar een slag veld trokken. In sommige plaatsen, waar het garnizoen naar de grenzen was getrokken, en schildwachten coodig waren, werd de dienst waargenomen door grijsaards, die hun geweer nauwelijks konden dragen, en als het koud was, zich eene warme stoof op post moesten laten brengen. Ter herinnering aan dit zeldzame blijk van vaderlands liefde, van deze schoone bladzijde uit onze geschiedenis, werd besloten in de hoofdstad op den Dam een gedenkteeken op te richten. Den 27 Augustus 1856 werd het gedenkteeken onthuld. De afdeelingen van het «Metalen Kruis" schaarden zich rondom het monument; de Koning en Prins Hendrik kwamen uit het Paleis, onder luide hoerah's der verzamelde menigte. De heer Van Dam van Isselt, lid van het hoofd bestuur der vereeniging «Het Metalen Kruis", hield eene toespraak, waarin hij onder anderen de zorg voor de be waking en bescherming van het gedenkteeken opdroeg aan het stedelijk bestuur. De akte van opdracht, geteekend door het hoofdbestuur van de vereeniging »IIet Metalen Kruis", luidt als volgt: »Het hoofdbestuur van de vereeniging «Het Metalen Kruis" aan heeren burgemeester en wethouders en verdere leden van den gemeenteraad van Amsterdam. «Naar des Konings wensch is onder toevoorzicht van het hoofdbestuur der vereeniging «Het Metalen Kruis" in de hoofdstad des Rijks een gedenkteeken opgericht, gewijd aan den volksgeest in de jaren van 1830 en 1831. «Bij de onthulling vau dit gedenkteeken is onze taak volbracht. «Onder betuiging van erkentelijkheid voor de onder steuning en voor de medewerking, die wij van den aanvang af hebben ondervonden van het gemeentebestuur van Amsterdam, dragen wij, namens de vereeniging «Het Me talen Kruis", de zorg voor de bewaking en voor de bescherming van onze herinneringzuil met volkomen vertrouwen over aan de heeren burgemeester en wethouders en verdere leden van den Raad, overtuigd, dat zij prijs stellen op het wel verdiende voorrecht, dat een der pleinen van de hoofdstad voor het laatste nageslacht de gedachtenis zal bewaren van den echt vaderlandschen geest, die in 1830 en 1831 het Nederlandsche volk bezielde." Nadat dit gedenkteeken was onthuld, nam Zijne Majesteit Koning Willem Hl het woord en sprak onder anderen deze woorden«Moge dit feest er toe leiden, dat de band van trouw, van eensgezindheid en liefde, die het edele Neder landsche volk aan zijn geboortegrond en aan zijne Vorsten verbindt, worde versterkt en bevestigd. «Daartoe drage het gedenkteeken bij, dat aan den volks geest van 1830/31 door Ons wordt toegewijd, en dat ook door mij zal worden begroet met«Leve het Vaderland Vervolgens hield het hoofd van het stedelijk bestuur eene rede ter overneming van het gedenkteeken. Het monument is ontworpen door den heer Tetar vau Elven; het oefstuk en de zuil zijn van hardsteen; terwijl het beeld der Eendracht uit zandsteen is gehouwen door den heer Royer. De Staatscourajit van 1 Juli jl. bevatte de volgende mededeeling: HH. MM. de Keizer en de Keizerin van Duitschland zullen morgen omstreeks den middag te Amster dam aankomen. Dit bezoek van HH. MM. wordt door II. M. de Koningin-weduwe, regentes eu door de Nederlandsche natie op hoogen prijs gesteld." Tengevolge dezer mededeeling begaf ik mij naar den Dam en zag met groot leedwezen, dat het gedenkteeken van den volksgeest van 1830 en '1831 onkenbaar was gemaakt door het gemeentebestuur, dat toch op zich had genomen de zorg voor de bewaking en de bescherming van dat monument, opdat een der pleinen van de hoofdstad voor het laatste nageslacht de gedachtenis zou bewaren van den echt vader landschen geest, die in 1830 en '31 het Nederlandsche volk: bezielde. Voor zoover ik zulks door de saamgepakte menigte zien kon, was het voetstuk met graszoden bedekt, de zuil met dennengroen omgeven, en het beeld der Eendracht met klatergoud besmeerd. Het was een wanstaltig geheel, dat mij in herinnering bracht, hoe ik veel jaren geleden bij den intocht van een nieuwbenoemden burgemeester op een dorpje in Noord-Brabant iets dergelijks had gezien. Het gedenkteeken moge geen artistieke waarde bezitten, het is in overeenstemming met den geest des tijds, waarin het vervaardigd werd, eenvoudig en solide. Hoe ganseh anderen indruk zou het monument hebben gemaakt op den Keizer, een militarist, als men de gelden tot onkenbaarmaking van het gedenkteeken besteed, had gebruikt, om uit alle deelen van het land Mttalenkruisridders te laten komen, in hunne nationale kleederdracht rondom het monument geschaard. Wanneer men bedenkt, hoe onlangs op eene vergadering in de hoofdstad verklaard werd, dat het onverschillig was, of men Duitsch of Nederlandsch was, dan zou zulks voor het tegenwoordig geslacht eene opwekking en vingerwijzing zijn geweest, om in dagen van gevaar als één man te wapen te. snellen. De Keizer zou gezien hebben, dat niet slechts onze voor ouders alles voor hunne vrijheid ten besie wilden geven, en daarvoor onder anderen tachtig jaar tegen Spanje krijg voerden, maar dat ook het tegenwoordig geslacht hec vaderland lief heeft, en mannen in eere houdt, die blijken van vaderlandsliefde hebben gegeven. Zulk een volk, dat de vrijheid boven alles lief heeft, kan wel tijdelijk voor de overmacht zwichten, het kan nooit worden te onder gebracht. Wel verre van het monument onkenbaar te maken, had men het in al zijnen eenvoud moeten laten. Op dit gedenk teeken zijn toepasselijk de woorden, die een Franschman eens voor eene andere zaak bezigderS'il n' existait pas, ii fallait 1' inventer." De oudstrijders, versierd met het Metalen Kruis of de Citadelmedaille, zullen weldra den 60en verjaardag vieren van dén tiendaagschen veldtochtlaat de natie dan toonen, dat het op hoogen prijs stelt de diensten door hen aan h®t vaderland bewezen. Het Nederlandsche volk zij gedachtig aan de woorden, die de Keizer sprak, toen hij vóór zijn vertrek uit Amsterdam op de schoone graftombe, die door onze voorouders ter eere van De Ruyter is opgericht, een krans legde en onder anderen zeide, dat al is een land klein, het toch een groot land is, indien het zijne groote mannen eert. s Gravenhage, 6 Juli 1891. J. J. VAN KERKWIJK. KERKNIEUWS. Da. K. W. Vethake, predikant by de Ned. Ger. Kerk (doleerende) te Arnhem, is, op zyo verzoek, ontslagen als predikant bij die kerk. Ds. Vethake keert naar de Ned. Herv. Kerk terug. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Zuidzande ds. H. A. Ludwig te Zuid-Scharwoude. Beroepen by de Ned. Ger. gemeente te Rozenburg ds. F. H. J. Wolff te Axel. BedanKt voor de beroepen naar Kattendijke eu Borsele door den heer W. Magendans, cand. te Slyk-Ewyk by Nymegen. LAN DBOU W. Uitzichten voor den oogBt in Rusland. Uit olficieele Russische kringen ontvangt de B. B. Ct. de volgende telegrafische mededeelingen De roggeooget zal sterk onder het gemiddelde blyven daarentegen valt voor wintertarwe op een bijna ge middelden oogst te rekenen. Da uitzichten voor het zomergraan zyn tot nog toe onbestemd het schijnt echter zich in normalen toestand te bevindeD. Uit het Zuidwesten Kiew komen zeer goede berichten. Men verwacht daar een middelmatig goedeu oogst van tarwe en rogge. De uitzichten voor den beet- worteloogst zyn prachtig. Deze olficieele mededeeling bevestigt opnieuw, dat de in de laatste dagen aan de beurs te Berlijn verspreide ongunstige berichten sterk overdreven waren. In de den Ssten der vorige maand openbaar gemaakte officieele berichten omtrent het gewas te velde in geheel Raslaod, wordt er bij zondere nadruk op gelegd, dat voor Rusland de oogst der zoruertarwe, waarvan het uitgezaaide driemaal zoo groot is als van wintertarwe, van veel meer beteekenis is dan die van wintertarwe. LANDBOU WBELANG. Toen over eenige jaren deze Vereeniging werd opgericht, met het doel te beantwoorden aan haar motto, bleek spoedig dat dit doel trof. Bij een zeer nederig begin ontwikkelde zij zich spoedig en mocht zich verheugen in steun en mede werking van verscheidenen. Niet alleen was het oogmerk om in de eilanden Schouwen en Duiveland door beter en van elders aangevoerd zaaigraan zoowel de hoedanigheid als de opbrengst te vermeerderen, maar in niet mindere mate om aan de landbouwers dezer eilanden een nieuwe uitweg te openen voor hunne producten. Immers reeds spoedig bleek het, dat er de goede bodem en de met zorg bewerkte granen opgemerkt en gewaardeerd werden, ook in andere streken. De tentoonstellingen namen grootere afmetingen aan als gevolg van grooteren afzet buitenaf tot goede prijzen. Eene voorwaarde vooral trad hier op den voorgrond, n.l. dat geleverde zaaigranen niet alleen van puike hoedanigheid moesten zijn, maar ook zeer zuiver, zoodat de volgende vrucht geene planten opleverde, die van afsvijkende qualiteit waren. Wie herinnert zich niet hoe vele teleur stellingen worden opgedaan met de zoogenaamde Engelsclie tarwe bij directen invoer 1 Hoe vele soorten kwamen daarin voor? Hoeveel moeite kostte het niet daaruit eene zuivere soort te verkrijgen? En juist dat zuivere is de hoogste voorwaarde, bij eene goede variëteit, van welk soort graan ook, die men moet trachten te bereiken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1