deren dank verplicht aan het Huis van Oranje-Nassau, omdat een mijner voorvaderen zjjne opleiding in dat Huis erlangde en de goede zeden en gewoonten daarvan had overgenomen". Deze woorden werden in het Duitsch uitgesproken, terwjjl Z. M. in het Neder- landsch zijn toost besloot met deze woorden: «Ik drink op de gezondheid van M. de Koningin-Regentes", en hierop Hare Majesteits hand vattende, kuste hij die hoffeljjk. De muziek hief hierop het «Wilhelmus van Nassauen" aan. Meer toosten werden niet gehouden en liet de muziek zich verder ook niet hooren. Bjj de groote taptoe op den Dam, waaraan alle muziek korpsen van het leger deelnamen, was eene buitengewone massa volk op de been, die de circulatie op sommige uren schier oumogeljjk maakte. Het spelen der volks liederen wekte ongemeene geestdrift. Meermalen verschenen de Koningin-Regentes, de Keizer en de Keizerin op het balkon. De Nederlandsche volksliederen werden uit volle borst door het publiek mede aange heven. Bij het Wilhelmus was de geestdrift zoo groot, dat de Koningin en de Keizer wederom zich op het balkon vertoonden, de Keizer gedurende het lied de hand ten eeresaluut onafgebroken aan den helm houdende. Nadat de laatste tonen waren weggestorven en er aan het gejuich geen einde kwam, ontblootte de Keizer het hoofd en zwaaide met den helm het volk toe, ten teeken van instemming met deze geestdriftige uiting van nationaal gevoel. De Duitsche Keizer zal een zeer eigenaardig ge schenk van H. M. de Koningin-regentes ontvangen, dat tevens een goed souvenir aan zjjn bezoek aan Nederland zal zijn. Het is namelijk een keurig tableau, geheel uit tegeltjes bestaande, afkomstig uit'de be roemde aardewerkfabriek te Delft en op order van H. M. voor dit doel vervaardigd. Rotterdam, 2 Juli. Heden voormiddag te 11 uren is alhier aangekomen het keizerlijke stoomjacht «Ilohen- zollern." Het jacht werd gemeerd op de daarvoor bestemde plaats aan de Boompjes, achter het wachtlokaal voor boot werkers. De bevelhebber werd kort na aankomst gecomplimen teerd door den Duitschen consul, gekleed in de uniform van reserve-officier der garde, en door twee officieren van de hier gestationeerde Nederlandsche oorlogsschepen. Tornouzen, 2 Juli. Heden werd alhier het tweede Vlaamsche zendingsfeest gehouden. Ofschoon gisteren hier geweldige regens gevallen waren, was het feestterrein, het landgoed Zoutvliet, gelegen in de onmiddelljjke nabijheid van Terneuzen, goed begaanbaar. Het weder, dat zich gisteren door duchtige onweers buien slecht liet aanzien, was opgeknaptde eenigszins bewolkte lucht en de vrjj hevige wind, kwamen de sprekers en hoorders te stade, die het bij warm weder op het niet zeer belommerde terrein, anders vrjj warm zouden hebben gehad. Reeds in den vroegen morgen vertoonde ons plaatsje eene meer dan gewone levendigheid, dra vermeerderd toen de stoomboot «Zeeland", van Zierikzee, hier de eerste feestgangers aanbracht. Ten half tien uur onge veer kwam de rijk met vlaggen getooide «Zeeland" onze haven, onder het spelen van de muziek der zich aan boord bevindende Goesche muziekvereeniging binnen, en ontscheepten zich weldra de driehonderd passagiers; kort daarna bracht de «Walcheren" de bezoekers uit het vierde district aan en kwamen de Belgische feestgenooten met de treinen van 9.25 en 10 uur. Het feest slaagde uitmuntend. Ongeveer 2500 personen waren op het terrein aanwezig, waar als sprekers optradends. De Jonge uit Brussel, ds. A. H. Roose uit Rotterdam, ds. W. A. Griethuizen uit Goes, ds. C. J. Sutenkar uit Goes, de oud-zendeling S. A. Schelstra, de heer J. Veltman, bjjbelcolporteur te Ostende, de heer J. Crispeels, evangelist te Duinkerk, de oud zendeling J. Beukhof te Barneveld, ds. A. v. Veen te Benschop, ds. K. Loggers te Westkapelle, ds. A. van der Sluis te Eukhuizen, ds. A. M. Haksteen te Brussel, ds. L. van der Valk te Delft. De heer Roose hield de openingsrede, terwjjl de heer Van der Valk de slotrede uitsprak. Gedurende de pauze gaf het muziekgezelschap uit Goes en dat van de Stads-Evangelisatie te Brussel eenige nummers ten beBteterwijl de Chr. zangvereeni- ging alhier eenige stukken uitvoerde. Te 5.30 uur vertrokken de feestgangers met de «Zeeland" en de «Walcheren" naar de overige deelen van onze provincie, terwjjl de Belgische deelnemers de thuisreis met de treinen van 5.20 en 6,10 uur aannamen. Van de geneeskundige hulp, die op het terrein door dr. Van Nooten uit Axel welwillend zou wórden ver leend, moest gelukkig niemand gebruik makeu. Maandag had onder Terneuzen eene ringrjjderjj plaatsonder de prijzen bevond zich als naar gewoonte een houten lepel (potlepel). Zooals 's lands gebruik dit voorsckrjjft, werd na den afloop der ringrjjderjj door de leden met de lepel sterke drank rondgedeeld, waaruit dan ieder naar verkiezing zooveel drinkt als hg zelf goedvindt. E9n der ledeD, werkman te Axel, wilde zich daarbjj eens te goed doen en dronk met volle teugen uit den lepel, totdat bij bewusteloos op den grond viel en thans nog niet bij kennis is. De man moet niet buiten levensgevaar zijn. Goes, 2 Juli. Gisteren was het eene kwarteeuw geleden dat de heer A. C. Adriaanse als chef op een der stations van de Maatschappjj tot exploitatie van Staatsspoorwegen in dienst trad, n.l. te Steenwjjk, daarna te Tegelen, vervolgens te Assen en eindeljjk sedert November 1S76 te Goes. Dat men het belang zjjner superieuren behartigen en tegelijkertijd het publiek ter wille kan zjjn, heeft do heer Adriaanse ruimschoots bewezen. Het reizend publiek ondervond van den chef steeds welwillendheid en zoo noodig behulpzaamheid. Ook zij die veel koop- mans- of andere vrachtgoederen per spoor vervoeren, kunnen niet anders dan dezen chef prjjzen, omdat bjj hen steeds, voor zooveel de dienst toelaat, ter wille is. De ondergeschikten aan het station vonden in den heer Adriaanse steeds een humaan chef. Gisteren nu ondervond genoemde heer van vele zijden dat men deze gewenschtfij maar niet overal voor komende goede eigenschappen, op prjja weet te stellen. Het dienstpersoneel had de woning van den chef keurig met groen en bloemen versierd en aan het stationsgebouw verscheidene vlaggen aangebracht. Namens een honderdtal ingezetenen werd den heer Adriaanse door de heeren Franse v. d. Putte, Massee en van Heel, een fraai ameublement, bestaande uit zes stoelen met fauteuil, aangeboden, terwijl het dienst personeel en dat van Yan Gent en Loos hem een lorgnet met gouden montuur aanbood. Ook van vele anderen afzonderlijk ondervond de heer A. de meest hartelijke sympathie. Na afloop van den dienst voor dien dag, bracht het muziekgezelschap Euphonia den heer Adriaanse eene serenade, waarbij ook door den prachtigen zomeravond eene groote menigte op de been was. Ter belooning van trouw schoolbezoek gaan Donderdag 16 dezer een zeshonderd leerlingen der 4 openbare scholen per extra-trein een uitstapje maken naar Ylissingen. Om de pret der kleine gasten te ver- hoogen, maakt het muziekgezelschap de reis mede. Sclierpeiiïsse, 3 Juli. Tengevolge van een misverstand (niet bij den berichtgever) is eenige dagen geleden vermeld, dat de heer A. Hartog Az. reeds zou ziju afgetreden als voorzitter van het calamiteuse Waterschap Scherpenisse; later is gebleken, dat bjj nog tot 1 Augustus in functie bljjft. Stfivculssso. Volgens den alhier van wege het K. N. Meteorologisch Instituut te Utrecht geplaatsten regenmeter viel hier in Juni 1.1. niet minder dan 108 m.M. regen, verkregen in 10 aftappingen, tegen 44,5 m.M. iu dezelfde maand van bet vorige jaar. De meeste regeu viel in den morgen vim Zaterdag 27 Juni, zijnde 20 m.M. De hoogste luiointterataud iu Juni was 768, de laagste 753 m.M. In het 2e kwartaal dezes jaars zijn door het Rjjkstelephoonkantoor alhier verhandeld 295 berichten, n. 1. 122 ontvangen en 173 verzonden. Jaarlijks gaat het kantoor hier vooruit, ook nu is het aantal weder grooter dan het ooit in hetzelfde tijdperk geweest ia. Zonuemaire, 3 Juli. Als leden van den ge meenteraad zijn dit jaar aan de beurt van aftreding de heeren J. A. Bolle en C. F. van deu Bout, terwjjl door het bedanken van den heer C. J. Moolenburgh, wegens vertrek uit deze gemeente, eene vacature in den raad is ontstaan. Zievïkseee, 1 Juli. In eene in de vorige week alhier gehoudene vergadering van de Commissie voor de Grintwegen in Schouwen, werd door den voorzitter, mr. A. J. F. Fokker, ter tafel gebracht een voorloopig plan tot het maken van een nieuw net grintwegen en zulks naar aanleiding van een ingekomen adres van een aantal inwoners vau Kerkwerve en Noord- gouwe, waarin begrinding van den Verseputschen weg verzocht wordt. Als wegen die voor eene begrinding in aanmerking komen, waren opgenomen den Kerkweg en den Verse- putschen weg van Kerkwerve tot den Zeedjjk, den Platteweg onder Zierikzee, den Zuidwelleweg onder Noordwelle, den Stolpweg einder Haamstede en verder van den Ringdjjk langs Westmoerweg, Groeneweg, Slikweg en Hoofdweg tot Moriaanshoofd. Dit plan werd algemeen goedgekeurd, terwjjl 't wenscheljjk gevonden werd, daarbij nog op te nemen den Seroos- kerkschen weg en van Moriaanshoofd lar.gs Kooiweg en Klerksweg tot den Boereweg onder Zierikzee. De commissie besloot tot het opmaken van eene begrootiDg der koBten, die de uitvoering dezer werken eischen zal, ten einde daarna aan de betrokkene ge meenteraden de noodige inlichtingen en vqorBtellen te verstrekken. Woensdag middag omstreeks één uur brak een vrij hevige brand uit in de schuur van den landbouwer I. Padmos te Brjjdorpe (gemeente Eikerzee). Door spoedig aangebrachte hulp mocht men er in slagen het daarnaast staande woonhuis te behouden. Iu be trekkei jjk korten tjjd was men den brand meester. Schuur en landbouwgereedschappen waren verzekerd. Oorzaak onbekend. Voor de betrekking van onderwjjzer aan de openbare school te Hansweert (gem. Kruiningen), op een salaris van ƒ450, hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. Aan de rijks-universiteit te Leiden is het candi- daat8-examen in de rechten afgelegd door den .heer J. H. de Crane. Bjj koninklijk besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Noorden, G. A. Preusting, thans in geljjke betrekking te Smilde. Zïei-ïUasee, 3 Juli. Bij de op heden gehouden stemming voor het verkiezen van een Hoofd-Ingeland van het Waterschap Schouwen, in plaats van'den overleden heer L. de Oude Nz., zjjn ingeleverd 102 briefjes, waarvan geen van onwaarde zjjn verklaard, zoodat het getal geldige stemmen bedraagt 102. Hiervan verkregen de heeren N. L. de Oude 71 stemmen, A. van der Wejjde 29 stemmen, M. Schikker en A. J. van der Wejjde 1 stem, zoodat de heer N. L. de Oude te Noordwelle met volstrekte meerderheid van stemmen is gekozen. Zieirilissee, 3 Juli. Do 47e algemeene vergadering van onderwjjzers in het arrondissement Zierikzee, heden alhier in de zaal van den heer Verwer gehouden, werd bezocht door 47 leden. De voorzitter, arrondisaemeuts-schoolopziener, den WelEd. heer G. Kok Jr., opende deze bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen. Hij deelde mede, dat berichten van verhindering om de vergade ring bjj te wonen waren ingekomen van de heeren Fabins, inspecteur 2e inspectie, de Witt Hamer, districts schoolopziener en Rüell, lid der plaatse] jjke school commissie. Na lezing der notulen van de vorige algemeene vergadering en de mededeeling van den voorzitter;1 dat de gebruikelijke maaltijd ditmaal wegens onvol doende deelneming niet zou plaats hebben, was het regelen van den Wedstrijd in het voordragen van een dichtstuk of fragment hiervan aan de orde. Vijf heeren meldden zich daartoe aan. Een jury uit de aanwezigen werd op voordracht van het bestuur door de vergade ring gekozen. De verslagen der verschillende afdeelingen van de Bibliotheek en de Hulpspaarbank werden uit gebracht. De Bibliothecaris deelde 0. a. mede, dat de WelEd. Gestr. Heer Mr. Schneiders v. Greiffenswerth, oud-arrondissements-Bchoolopziener, aan de boekerij heeft cadeau gedaan «Wandelingen door Nederland" van Craandjjk, en dat door den Minister de jaarlijksche bjjdrage van 75 tot aanvulling der bibliotheek opnieuw is toegestaan. Als plaatsen der volgende, 48ste, vergadering wer den voorgesteld: Haamstede, Renesse en Schuddebeurs na discussie werd Haamstede als zoodanig gekozen. Na de pauze had de op-touw-gezette wedstrjjd plaats. Bekroond werden de heer Prinsen van Noord- gouwe met deu lsten prijs en de heer Kluit van Zonne- maire met de premie; terwjjl een tweede premie werd toegekend aan den heer Evertse van Kerkwerve. Nu was de heer Oosterman aan het woord, die in den vorm van een aardige leerzame causerie het punt: «De waarde van algemeene kennis voor den onder wjjzer" behandelde. Verschillende leervakken der lagere school bespre kende, deed hij telkens de onmisbaarheid van algemeene ontwikkeling voor den onderwijzer tegenover eenzjjdige halve kennis duideljjk uitkomen. Een geestdriftig applaus van het gehoor en een warm woord van waar dering van de zjjde van den voorzitter, waren dan ook de zeker welverdiende dankbetuigingen die den spreker te beurt vielen. Daar de vergadering haar wensch om zich in de buitenlucht te begeven, op ondubbelzinnige wjjze uitte, werden de Nos. 8 en 9 van het programma uitgesteld en de bjjeenkomst gesloten. Het Onweêr van Woensdag 1.1. Te Borsele vielen bjj het gewoed hebbende onweer stukken jjs van 4 centimeter. Glasruiten werden verbrijzeld. Het onweder ging te Biervliet vergezeld van hagel slag; er vielen steenen grooter dan duiveneieren. Enkele groote ruiten van een der schoolgebouwen zjjn stuk geslagen. Aan de veldvruchten werd weinig schade toegebracht. Te Zuidzande werden de vruchten tegen den grond geslagen en ook eenige ruiten vernield. Op de hofstede van de weduwe J. F. Louage te Sluis (Heille) sloeg de bliksem in de schuur, met het gevolg dat die spoedig een prooi der vlammen werd. De schuur is totaal afgebrand, ook eenige zich daarin bevindende landbouwgereedschappen en een twaalf tal konjjnen kwamen in de vlammen om. De Bpuit uit Sluis was spoedig ter plaatse eu verleende de eerste hulp. Naar men meldt, is de schuur verzekerd. De slagregen en hagel heeft veel schade aangericht aan de zware graanvruchten. Ook het vlas en de paardenboonen hebben veel geleden. Onder Koewacht waren vele te velde staande vruchten, die een rijken oogst beloofden, in eenige oogenblikken door de hagelkorrels vernield. Enkele kleine landbouwers, wier gewassen bjjna geheel door hagel verwoest zijn, zjjn gedeeltelijk geruïaeerd. Ook in de naburige gemeenten Stekenden Moerbeke is veel door den hagel vernield. De bliksem sloeg in het huis van F. v. C. in de Marsch onder Kesteren eD veroorzaakte een feilen brand. De woning lag in korten tjjd geheel in asch, doch was verzekerd. De bliksem sloegin den windzaagmolen van den heer L. Penniïgs te Kessel, waardoor deze geheel vernield werd. Onophoudelijk woedde een hevig onweder boven Zevenaar. Hevige slagen volgden elknider voortdurend op. Het huis van den heer De Wird, gemeentesecretaris, werd getroffen. De bliksem baande zich een weg door den schoorsteen, beschadigde eenige meubelen in een niet bewoonde kamer en ging wederom door den schoor steen naar buiten zonder brand te hebbeu veroorzaakt. Te Vucbt en omstreken ontlastte zich te 2 uur een zwaar onweder, vergezeld van hagelslag. Er vielen steenen als duiveneieren. Vooral te Gemonde heeft de hagel groote verwoes tingen aan den te veld staanden oogst toegebracht, terwijl mede aldaar veel glasruiten en dakpannen stuk hagelden en boomen omwoeien. Men schrjjft uit Moergestel: Te circa twee uur hadden wjj hier een groot kwart uur eene zware donderbui met hagelslag; hagelsteenen vielen er als duiveneieren zoo groot. De geheele oogst is vernield; de takken der boomeD, die met schoon ooft prjjkten, liggen tegen den grond, het graan ligt plat op het veld alsof het gedorscht was, de aardap pelen, boonen en erwten, alles is totaal te niet. De glazen der huizen zjjn aan gruizelementen geslagen en de gordijnen stuk gehageld. Uit Oosterwjjk wordt geschreven Een hagelslag zooals bjj menschenheugenis niet in deze streken bekend is, heeft onze gemeente geteisterd. De schade hierdoor veroorzaakt is niet te berekenen. Er vielen hagelsteenen ter grootte van een klein kippenei en circa 25 gram wegende. In de zooge naamde kleine heide is niets hoegenaamd overgebleven de aardappelen, de boekweit en het koren kunnen als verloren beschouwd worden. KERKNIEUWS. De heer P. C. A. Halffman, predikant bjj de N. H. gemeente te Koudekerke, heeft bedankt voor het be roep naar Zierikzee. Aangenomen het beroep naar Aagtekerke door ds. P. Snoep te Linschoten. Bedankt voor het beroep naar Waarde door den heer J. Koek, cand. Beroepen bij de Ned. Geref. gem. te Heinenoord c. a. ds. F. W. J. Wolf te Ak6el. L ANDBOU W. Het 44e Landhuishoudkundig Congres te Zwolle is Woensdag geopend, door den burgemeester van Nahuys. De voorzitter van het congres, mr. Sloet tot Oldhuis, bedankte voor de betoonde belangstelling. Tot voor zitter der le afdeeling werd gekozen de heer E. van den Bosch uit Goes (de heer Cremer was afwezig). Tot voorzitter der 2e afd. de heer D. Fontejjn de Jong, van Murmerwoude. Gemengde Bei-ielitcu. Van de 123 burgemeesters in Limburg genieten er 9 eene jaarwedde van nog geen 100 gulden. Die ge lukkigen behoeft men echter niet alleen in Limburg te zoeken, maar ze zjjn er ook in Zeeland. Gelukkig dat deze heeren in het burgemeesterschap nog een eerepostje kunnen vinden. Zjj moeten echter alles in aanmerking nemen wat de wet voorschrjjft, want anders wordt het een schandepost. Nu het eerst recht pleizierig zomerweer begint te worden, zjjn op één dag niet minder dan tien verpleegden uit Veen huizen gedeserteerd. Zjj genoten niet heel lang van 't vrjje en bljje, want nog denzelfden dag werden alle tien door rijksveldwachters en maréchausséjs terug gebracht. De berichten omtrent den tarweoogst in Rusland en verschillende andere rjjken in Europa luiden zeer gunstig. Maar wat komt er nu weer? Zes duizend bakkers hebben het werk gestaakt. Van Regeeringswege worden reeds maatregelen genomen ter voorziening in de behoefte aan brood. Ook de bakkers te Bordeaux dreigen met eene algemeene werkstaking. Dat wil een man met de sabel te N. ook eens op zjjn vrouw toepassen, daar hjj onlangs een ambtenaar van in- en uitgaande rechten bjj zijne vrouw vond, waar hjj volstrekt niets had te keuren. Wel, wel, zegt zekere kreupele dame te Wis wat heb ik toch veel pleizier gehad te Coljjnsdorp met mjju dronken meelmuis. Janna zal wel jaloersch geweest zjjn. Zij mag trouwens wel niet meer met hem mede gaan, omdat hij te veelheeft. Eufio, i k ben nu mee geweest, 't Is waar, dat bjj best mjjn overgrootvader kan zjjn, altoos wat leeftijd betreft, doch daar wordt minder op gelet. Antje van Koos te O.V. moet 's Zondags zichzelf zoo niet oppronken, want daar zal toch geen vlek uit haar kleeren gaan. Ziezoo, zegt de meid van Zeldenrust te B, nu zal het toch wel gaan om een vrjjer aan de hand te krjjgen, daar ik hem verleden Zaterdag vjjftig cents cadeau gaf en als het nu niet gelukt, waag ik er nog meer aan en mocht hjj mjj dan nemen, dan geef ik Abraham een present, dat hem nooit te vergeten staat en nu zing ik: Mijn lieve vriend Abraham, Toen u die centjes nam, Toen werd de liefde weer bereid Om te worden uwe meid. Wel, wel, zegt Kaatje te Z., reeds tot tweemaal toe heb ik getracht een jongen in de fuik te krjjgen om er mee naar de kermis te St. te gaan, maar dat wil maar niet gelukken en zal ik er maar een op de kermis zien te zoeken. Met Pinksteren zong men te Bruinisse: le couplet. Nu Kees de vl een wjjf moest zoeken, Maar dit niet zoo gemakkeljjk ging Begon hjj in zichzelf te vloeken. Maar nu 't hem eiudeljjk is gelukt, Zegt hjj: «nu zet 'k op 't voorgenomen huweljjksspoor «Mjjn beste beentje nog eens voor. «Maar heb ik haar eeomaal in mjjn macht, «Dan zal 'k uit al mjjn kracht gebiêo «Eu wéé haar, zoo zij mjjn gebod verwerpt, «En niet hoort naar m jj n bevel, «Dan vervloek 'k, haar naar de hel." 2e couplet. Wees dus gewaarschuwd, malle meid, Want na slechts een korten tjjd Zjjn uw oogen door berouw en Bpjjt, Vaak moe en dof geschreid. De bevolking van Zierikzee ging achteruit, doch de oogst beloofd goed. Men zegt, dat dertien meisjes daaraan hebben medegewerkt. Ingezonden Stukkeu. Saimenspraike tusschen Stoffel Bieze en Jilles Krukel. IX. Jilles. Wel buurt, oe gait et? wat zeije noe van den uutslag der verkiezingen Dat eit goed ewerkt, dat jie voor je eige estemt eit, 110e oop ik dat de liberaolen zulle toone dat ze kunne regeere. Stoffel. Zouwe dat noe allemaile liberaolen weze, die d'r eige voor liberaol uutgeve, in noe zittinge neme? Jilles. Ik wil oope van ja, mar ik weet dat oak niet, want dair bin d'r zooveel die zich liberaol noeme, dat er geen kliek nair eit. Zoa ek 'r al verscheije oort, die van gedachten bin as ze vloeke in ongodsdienstig bin, in gedurig mit andere godsdiensten spotte, dat ze dan liberaol binne, mar zukke et glad mis, want 'n goed liberaol vloekt zeldzaim in eit eerbied voor de godsdienst, in 'specteerd oak die van anderen zonder ooit te spotten. Stoffel. Ja, juust, dairom zegge de anti-liberaolen dat de liberaolen aolemaile ongeloavig binne. Jilles. Ja, die mensen zegge dat nog al is, ze meene veel beter van stoffazie te wezen dan de liberaole of andere soorten van dienkers, in omdat ze niet vloeke, d. w. z. geen tonnetjes in blikjes laite oore, mar onbewust d'r raede- menschen veel erger vloeke, in dat goed zie te maiken mit 'n vroom gezicht in mit lange gebeden, (liefst in 't publiek). Kiek Stoffel, dat bin geen mensen die mien liekene, ik zegge mar, dat et vloeken eel gemeen en walgelik is, in dat die publieke vroomeid net 7,0a leelik is, in gevairliker. Stoffel. Mar m'n zulle die mensen noe mar laite zoa as ze bin, in oak over de polletiek zwiege, want ik d'r vooreest genoeg van. Jilles. M'n kunne 110e beter is over de zaiken praite, in over de Aimstiese mart. Stoffel. De Aimstiese mart kuije wel laite ruste, ik veel meer leut in de koapdag van Sieme aod, zoo ies briengt nog wat airde an den diek. Jilles. Jao, ik gloave dat die man 'n goeijen dag aod eit, et vee was nog al diere, je zou niet ezeit dat et er in de weijen zoa schraol uutziet. Stoffel. De weijen bin in den lesten tied veel bekomnie, mar as ze ofeklove bin dan duurt et lange eer d'r weer wat te eten is. Jilles. Ik sprak van de weeke meneer uut de brouwerie, in die zeit dat m'n ier niet oefde te klaigen, ie aode in Kooltjesplaite eweest, nair de tentoonstellinge, in dair bin de weijen zoa kail dat je d'r op kan knikkere. De vruchten, zeit ie, stonge veel minder as in ons eiland, niettegenstainde dat ze jairliks nog veel braike. Dat schient dair nog te gain, zei meneer, as in den ouwen tied. Ze rie et mis dat ze bienai allemaile op de braike, in dan pronke ze mit die oapjes totdat zoo'n blok van 8 of 10 gemeten aleel vol is, dan kuije wel begriepe, dat mit eet weer de elft van de wairde uut et mis is, eer dat ze 't onder eploegt Stoffel. Jao, mar ze ouwe dair van vortgank, ik lest Wullem esproke, dien, die z'n schuure deur 't onweer is ofebrand, in die zei, dat ze blie bin as de mispit leeg is, dan kun ze in 't naijair op d'r gemak peeën mennen. Jilles. Ik oarde dat er weinig peeën ezaoit bin, dus dan kun ze van 't naijair gouw klair weze. Stoffel. Ja, mar wat is dat toch ongelukkig eloape mit die schuure van Wullem, dair is nog 'n kaggeltje in '11 possie kaolvers verbrand, in dan oorde ik dat in 't Goesseland nog al eel wat vruchten op 't land veraigeld bin. Jilles. Dat ek oak oort, dair waire boeren die geassu reerd bin tegen aigelslag. Stoffel. Mar oe zit dat, onze Notaoris eit van 'tjair zoo'n aigelassurantie oak is bie de stairt aod, dair oor ik noe niks meer van. Jilles. Ik dienke dat die onderneminge mit den tram glieke bie Dom ankomt, in dan zulle m'n van blieschap aolemaile lid worre van beide diengen. Stoffel. Dat jie dat word dat zou kunne, mar miens gelieke kunne stikum achterbluve, want de naigels bin dairvoor te kort. 't Is toch erg dat zoo'n boneurtje verbie ons neuze gait. Jilles. Oor is Stoffel, as je lid kunt worre van de aigelverzekerienge, dan mot jie dat doe, de Notaoris zal dat wel netjes berekene, in ie weet wel dat de boeren niet veel kunne misse. Stoffel. Ik d'r wel ooren nai buurt, as et niet te veel kost. Jie zei wel dat de Notaoris weet dat de boeren niet veel kunne misse, mar die man zou wel is van streeke kunne raike deur de zotte zetten die sommige boeren doe, wairbie je zegge zou dat de landerieën goud opbrienge. Jilles. Gekke mensen d'r altied eweest, in dair kuije geen rekenienge mee ouwe, raar je oort er tegen woordig niet veel van. Stoffel. Eije dan niet van die verpachtienge oort in de stad, van land dat an 't soepuus of weesuus oort? Van Kootje zegge ze, mar das noe 't zelde. Dair eit zoo'n boertje van Kerkwerve z'n slag weer esloge, ie eit dair 'n deel van 'n andere ontpacht, want ie eit niet gouw genoeg, voor vuuftig gulden 't met, in dan de opcenten nog. Jilles. Is dat land zoo goed, of eit ie soms zooveel werkkrachten die ie an de gank mot ouwe? Stoffel. Ik van naibie oort dat et middelmaitig land is, dat mit 30 gulden aleel betaild is. Wat noe z'n werkkrachten angait, dat mot treurig weze.. Ik oorde dat ie z'n kinders aolemaile mit d'r tiende jair uuterlik, inespanne eit, noe zuije zegge, dat waire zeker groote sterke jongers, nee man, ze waire teer in kleine, Joo van Itrina zeit dat ze veel op airdveintjes liekene, deur de slechte beandelinge in et vele werk dat ze boven d'r krachten motte doe. Jilles. As de Oage regeeringe dat wist zou die vijnt wel van kais kriege. Stoffel. Dat geloaf ik op z'n beste, want ie leest veel ardop in den biebel, in dan kuije niet geloave dat er zoo'n tiegeraird in 'n mens zit. Jilles. Noe 'k dat oore is die vijnt mien geen prait meer waird, in zulle m'n die mar in z'n vroomeid laite verkooke. Stoffel. Ik bin te minsten blie dat er op Aimstie zukke monsen nie wone, dan kun ze beter is mit de centen van Jan, Piet of Dirk op de krauw gai, dat griepi zoa niet in. Jilles. Dat is te zeggen, das oak niet plezierig zukke wisseltjes op de eeuwigheid. Stoffel. Je mot mar dienke buurt, asje dat overkomt, dat et 'n misgewas is, in dat je dair 'n jair of wat nog maigerder voor mot leve. Jilles. Ja buurt, dat is wair, mar m'n zoo dikkels 'n misgewas dat je de geeuwkoose d'r van kriege zou. Ik weet et bie m'n eige zeivers, m'n juun ek verloape jair niks an aod, erbeid in landpacht was d'r mee emoeic, toe docht ik dat de peeën 't goed zouwe maike, in dair bevroze d'r '51 groote possie van, de vette beesten mieke de por te mende nog zieker, in de airdappels lagge te bleeten in de pit in diepte 'n bitje op, m'n terve, rogge in geeste aole maile doodevroze, zoodat ik tegen pennink zestiene in de poststraite most gai koape, in dair wier ik oak event jes an m'n slappe bozze voelt. Gelukkig stait et grootste gedeelte noe mooi te velde, mar ik mot er nog eel wat van betaile, dat anders onmerkbair van m'n eige zolder kwam, in zoa kom je ongepermeteerd gouw op 't kantje van 't nisje. Stoffel. Das wair, m'n d'r aolemaile van eproeft, want 't beesje lag buute, zou Keesje van Kaotje zegge, 't Gait perjabels slecht mit veelal diengen, ik docht da'k nog al goed vlas aode, mar St.-Jan briengt niet veel goeds mee, ze bie niet meer as 'n bankje, want, et kan nog te zwair worre zegge ze. Noe ek nog zoo'n mooi vet verke, dat cirka vuufhonderd pond schoone weegt, ik docht dat za'k treffe, want de mart gait nair boven, maar jawel, ze bie nog geen twintig cent, ze zegge as de wermte komt zuije urn nog wel minder motte geve, want dan kan ie ziek worre. Et oendervel komt er van op je lief as je dat oort. Jilles. Ja buurt, et ergste van eel de zaike is dat er dubbeltjes motte weze, want dat stait geen dag stille, allerleie belastingpampieren komme d'r opdaige, in ze vraige niet eijet nee, gouw betaile of je kriegt 'n weete. M'n naigels bin verslete van 't krouwen op den boom van de schuuve. Stoffel. Ik aode nog 'n pair melkkoeien te verkoapen, niet om da'k te veel mar omdat ik lest zag dat er nog 1200 in Schouwen te kort waire, ik docht dat kan goed wat geve, in noe ek de post in de beuzevijnt dat overal uut laite roepe, maar wat meen je dair komt geen enkele liefhebber opdaige, wat mot je noe gai dienke Jilles. Wat of je mot dienke dat oe erraer de boeren worre, oe meer of ze d'r mee gai spotte, want 110e kuije klair zie dat m'n geen koeien meer noodig Voor mien part mag die spotter al de melk van die 1200 koeien uut- drienke, naidat ie ze daigeliks tweemail emolke eit. S toffeL Van 'tzelde buurt. Ik raike toch m'n koeien niet kwiet, in ik wil ze noe niet meer verkoape oak, want ik plan om aol men land an weije te leggen in dan gai'k veel koeien ouwe. Jilles. Wat zit er noe in je'n oot buurt Stoffel. Dat za'k je zegge, a gauw komt de buttcr- fabriek op Zonnemaire in werkinge, in dan gai'k op m'n klompjes de katte is uut dien oagen boam kieke, in komt ie d'r goed uut, dan brieng ik sebiet aol m'n melk dair nair toe, al was 't van onderd koeien, in dan kuu ze m'n aolemaile achternai kieke. Jilles. M'n flenelletje is al van m'n lief esmolte van nieuwsgierigheid, want dair ek al zoa veel van oort dat ik in stait bin om stilletjes in de lichte maine d'r nai toe te loapen om er te gai kieken zonder dat iemand et weet. Mar noe mot ik gauw nair uus, want ik moe nog een voer nat klaoverooi elpe losse. Gegroet buurt, 'n goeien dag an je vrouwe. TELEGRAMMEN» 's-Gravonhag;e, 3 Juli. Door uitstekend weer begunstigd brachten H.II. M.M. de Keizer en de Keizerin van Duitschland heden een bezoek aan de residentie. Aan het station van het Staatsspoor, dat prachtig ver sierd was. werden H.H. M.M. opgewacht door de ministers, autoriteiten, burgemeester en de leden der Duitsche ver- eeniging, die bloemen wierpen in het rijtuig van de Keizer die in marine-uniform de eerewachten aan het station in specteerde en het prachtig versierde paleis aan het Noord einde met aandacht bekeek en bleek zeer ingenomen te zijn met de flinke houding der grenadiers, terwijl 11.11. M.M. overal werden toegejuicht. Na een vluchtig bezoek aan het Mauritshuis en vergezeld van de prins en prinses Von Wied, deed het Keizerpaar en de Koningin-Regentes een rijtoer door de omstreken langs het huis Ten Bosch en Scheveningen. Koningin Wilhelmina nam daaraan geen deel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 2