Zl lilik/IIMIII NIEUWSBODE. Zaterdag 6 Juni 1891. J. J. VAK KERKWIJK, Directeur-Uitgever J. WAALE. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. J. J. van Kerkwijk te 'sHage, NIEUWSTIJDINGEN. De Suikerbiet J. J. VAN KERKWIJK MIDDELBURG.» ZIERIKZEE. Ie kl. ƒ1,50; 2 kl. ƒ1,—. Ie kl. ƒ1,20; 2e kl. 0,80. ADVERTËNTIËIM. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 6010. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend VERKIEZING voor eon li<l van tl© Tweede Kamer der Staten-Generaal. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter openbare kennis: dat de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor bet hoofdkiesdistrict Zie rikzee, zal plaats hebben te Zierikzee, op Dinsdag tien. O Juni o k., van des voormiddaga tot dea namiddags 5 uur, in de bovenzaal van het Raad huis, bij ongeteekeode stembriefjes en dat bet openen der stembriefjes, ingevolge kon. besluit van den 1 Juni 1.1., no. 20, zal plaats hebben op Donderdag den 11 Juni daaraanvolgende, des morgens te 9 uur. atERiKZEE, den 4 Juni 4891. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. s» BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierik zee Gelet op de circulaire van den Commissaris des Konings in deze provincie van den 28 Mei 11. (Prov. blad no. 61) MAKEN BEKEND: dafc tengevolge van de epidemische verbreiding der pokken in de gemeenten Stad-Almelo en Ambt-Almelo, ingevolge art. 18 der wet van den 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), tot nadere aankondiging elke maand van gemeentewege gelegenheid zal worden gegeven tot l<ostelooze inenting: en lier- inenting: in het daarvoor bestemde lokaal, staande in de Sint-Antonie- of Manhuisstraat, wjjk C no. 80. Zierikzee, den 4 Juni 4891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. KIEZERS van Overflakkee en Goedereede en van Schouwen- Duiveland. Bij de geopende stembus van Dinsdag 9 Juni a.s., willen wij TJ slechts twee vragen doen: lo. Wat heeft men U in Maart 1888 beloofd en voorgespiegeld, indien die verkwistende liberalen maar eerst in de minderheid waren gebracht? 2o. Hoe is de tegenwoordige. Regeering, en meerderheid in de Tweede Kamer, die beloften nagekomen? Beloofd heeft men U, onder meer: Yermindering van den druk der accijnzen, gelijkmaking van den belastingdruk voor de verschillende bestanddeelen van het nationaal vermogen (d. i.-belasting van het vermogen in portefeuille), herziening van onze handelstarieven, ook in verband met de handels politiek van andere mogendheden. Tot heden hebben wij geen vermindering op ons belastingbiljet opgemerkt. U soms wel Dr. Kuyper ook niet, want deze vraagt in de Standaard van 11 Maart 1890: //Welke stem is er dusver van de anti-revolutionaire partij in de Kamer uit gegaan om voor deze drie financieele maatregelen het pleit te voeren bij de Overheid In begin van 1888 werd den kiezers wijs gemaakt, dat de liberalen de schatkist hadden leeggegrabbeld en ziet, reeds op 8 September 1888 kon men in de Troonrede lezen: //De toestand van 's lands geldmiddelen is niet onbevredigend; bij een spaarzaam beheer bestaat tot het doen van voorstellen, tot versterking van 's Rijks inkomsten, geen aanleiding/' Geen sprake is er dan ook ge weest om de accijnzen op zout, zeep, enz. te verminderen of af te schaffen. Zelfs stemde de geheele rechterzijde in 1890 tegen de inkomsten belasting van Goeman Borgesius c.s. Trouwens, dit is een feit, dat de anti-revolutionairen schier alle verbetering, zooveel zij konden, hebben tegen gewerkt, en dus volstrekt geene rekening hebben gehouden met het volk achter de kiezers. Als bewijs daarvoor noemen wij de volgende voorbeelden In 1S55 stemden Elout en zijne geestverwanten Groen was toen geen lid der Kamer tegen de afschaffing van den accijns op het brood. Alle liberalen stemden voor. In 1863 stemden Groen en zijne meeste partij- genooten tegen de afschaffing der heffing op turf en steenkolen. Alle liberalen stemden voor. In 1865 stemden alle anti-revolutionaire kamer leden tegen opheffing der plaatselijke accijnzen. Alle liberalen stemden voor. In 1872 stemde de geheele rechterzijde tegen het ontwerp Blussé tot invoering eener rijks inkomstenbelasting, voorgesteld om het patent, en de accijnzen op zeep en vleesch, te kunnen afschaffen. In 1881 bestreden de anti revolutionairen de rentebelasting van Vissering. In 188-1 stemde nagenoeg de geheele rechterzijde (waaronder 17 anti-revolutionairen) tegen de Iriassfen- inkomstenbelasting vanGrobbée, In. J 871 stemden alle anti-revolutionairen tegen de vrijheid der werklieden om zich tot lotsverbetering te ver eenigen. - In 1874- stemden zeven kamerleden tegen de Wet van v. Houten op den kinderarbeid. Onder die zeven behoorde Dr. Kuyper. Wat werden in 1888 niet tal van kiezers gelokt door de voor gespiegelde inkomende rechten. Zoo schreef1 De Zeeuuvan 2 Maart 188S: //Inkomende rechten wil dc anti-revolutionaire partij, - en wil ook mr. C. Lucasse, dat geheven zullen worden van de granen, die uit het; buitenland in Nederland worden inge voerd. Zij, die den landbouwstand niet te gronde willen zien gaan, kunnen geen liberaal stemmen. In denzelfden geest schreven tal' van bladen ter aanbeveling van anti-revolutionaire candidaten. Wat werden de beetgenomen kiezers spoedig ontgoocheld, toen, reeds in den zomer van 1888, de Minister Mackay, op de vergadering der Maatschappij van landbouw, te Arnhem, verklaarde, dat geen ont werp van wet tot invoering van beschermende rechten op granen te wachten was. In plaats van inkomende rechten, kregen de boeren van deze Regeering de beruchte suikerwet, waardoor hun een der weinige bronnen van in komsten grootendeels wordt ontnomen, terwijl, als het belastingplan van Godin de Beaufort wordt aangenomen, de grondbelasting der landerijen met drie ton zal worden verhoogd. Wat schoon voor uitzicht! Wat is in 1888 niet rondgebazuind, dat de liberalen zoo verkwistend waren, en dat er nu zou bezuinigd worden. Doch wat is gebleken? Dat de begrooting van 1891 vele millioenen lioogerisdandie van 1888. Prachtige bezuiniging dus. Maar, zegt men, er stemden toch ook ver scheidene liberale Kamerleden voor de Suikerwet. Dit is waar, doch dit waren meest liberalen, die in de groote steden wonen, en dus niet op de hoogte zijn van den toestand van het platteland, evenmin ah de heer Fahius. Het is echter een feit, dat de wet werd gemaakt, ingediend en verdedigd door den anti-revolutionairen Minister Godin de Beaufort, dat ze heftig werd bestreden, onder anderen dooi den heer van Kerkwijk en ten slotte werd aange nomen met 52 tegen 37 stemmen. Onder die tegenstemmers waren 16 liberalen, 16 roomschen en maar 5 anti-revolutionairen. Hadden er, in plaats van 5, ook 16 anti-revolutionairen tegengestemd, dan was de wet met 48 tegen 41 stemmen ver worpen geweest. De heer Eabius erkende op 15 Mei jl. in de Zondagschool te Middelharnis, dat die wet niet in 't belang der landbouwers was, en dat het hard waswant dat alles bij den landbouw in verval was. Desniettemin trachtte hij die heil- looze wet te verdedigen. Geen twijfel dus of de heer Eabius zal (mocht hij ooit lid der Tweede Kamer worden) zijne medewerking aan dergelijke, der landbouw vernietigende, wetten verleenen. Beloofd heeft men U ook het in het leven roepen van Kamers van arbeid ter voorlichting van de overheid en het beschermen van den arbeid door de wet. Ook hiervan kwam niets. Hooren wij daarover de klacht van Dr. Kuyper; iu de Standaard van 21 Nov. 1890 zegt hij daarom trent //Telkens hoort ge van Anfi-revolutionaire Kamer leden, die niet op hun post zijn, maar stil thuis blijven. Ge merkt uit de verslagen hoogst zelden iets van een Christelijk pleidooi, dat door hen gevoerd is. In het openbaar debat gaat zoo goed als nimmer een bezield Christelijk initiatief ook ten bate van den werkman, van velen hunner uit. Er zijn er die bijna nooit hun district bezoeken. Nooit de kiezers toespreken. Zoo goed als nimmer onder het volk verkeereu. Geen vergadering van het volk ook onder den arbeidersstand bijwonen. Kortom in niets blijk geven, of dat ze de volks- nooden kennen, óf dat ze van de sociale kwestie studie maken, of dat ze er met heillige geestdrift voor opkomen. En hierdoor nu wordt webter dege het recht ook van dit deel des volks, op behartiging ook van hun belangèn, verkort. En dit mag niet. Van daar dat de Standaard zoo rusteloos op deze parlementaire zonde wijst, en geen vrede kan hebben met een anti-revolutionaire Kamerclub, die ten deze haar roeping op zoo onverantwoordelijke wijze verwaarloost, en in zoo stuitende mate het recht van den arbeider miskent Ook van de vele andere beloften: Invoering van eene betere Kieswet, Scheiding van Kerk en Staat, Breking met het dusver ten opzichte van het Opium gevolgd stelsel enz. enz. is niets ge komen. Trouwens, dit kon ook moeielijk. Hoe kan toch eendrachtige samenwerking blijven bestaan bij eene meerderheid, die uit zoo in beginsel verschillende, elkander wantrouwende en vijandige groepen be staat, als de thans te zamen meerderheid vormende Kuyperianen, Katholieken en Domela Nieuwen- huizen. Hoe kan van zulk een meerderheid hervorming en vooruitgang gewacht worden, als wij weten dat Seret, v. Dedem c.s. eene inkomstenbelasting willen, doch dat Vermeulen, Travaglino c.s. elke belasting op het roerend vermogen verwerpen, dat Bahlman protectie en Schaepman vrijhandel wil; dat een deel der anti-revolutionairen voor persoonlijken dienstplicht en een ander deel en alle Roomschen, daartegen is; dat Ruys Van Beerenbroek tegen en Sciiaepman voor uitbreiding van kiesrecht is; dat Kuyper voor huismanskiesrecht is en Schaep man daarmee den gek steekt; dat Kuyper en een groot deel zijner volgelingen voor scheiding van Kerk en Staat zijn, en de Roomschen daarvan niets will®» hooren. Slechts in één punt stemmen ze overeen, dat is: in haat tegen de liberalen. Hoe groot die haat is, blijkt uit het laatste program van Dr. Kuyper, waarin staat dat de liberalen sinds een eeuw het volk verdrukt hebben. Hierover zegt het R.C. blad De Tijd: //Wanneer bij ons, Katholieken, sprake is van verdrukking en overheersching, dan plegen wij niet bij voor keur slechts ééne maar drie eeuwen in onze herinnering terug te gaan, en dan ontmoeten wij als onze viiiiiigste tegenstanders, ais onze bitterste vijanden juist de mannen van Genève en van Dordt, die zich nu door heiligen ijver bezield verklaren om aan alle onderdrukking een eind te maken." Dat de liberalen steeds vrijheid van godsdienst hebben gewild en bevorderd, blijkt o. a. uit de in 1S53, aan de Roomschen geschonken vrijheid van godsdienst. Wat de liberalen niet willen is, dat de godsdienst verlaagd wordt tot een politiek doeleinde. Het is dan ook laster als men 't volk wijs maakt, dat de liberalen vijandig gezind zijn tegen godsdienst en geloof. Het geloof der Kamerleden of regeeringspersonen heeft bovendien niets te maken met de vragen van den dag, zooals kies recht, belastingen, enz. Al deze hervorming en op politiek en sociaal gebied kunnen èu het best èn het spoedigst worden teweeggebracht door eene krachtige, eensgezinde Regeering en eene meerder heid in de Kamers, die weet wat zij wil, en wil wat zij kan. Zoowel op grond van haar verleden, a's van haar heden, is de liberale partij de eenige van wie dit met reden kan worden verwacht. Een der beste leden van die partij is zeker wel ons oud Kamerlid den heer J. J. Van Kerkwijk. De tegenwoordige Minister Mr. A. E. de Savornin Lobman erkende dan ook iu 1888 dat de heer Kerkwijk een der werkzaamste en degelijkste Kamerleden is, wiens adviezen steeds met genoegen worden gehoord en gewaardeerd en daardoor ook meestal worden opgevolgd. Ook Dr. Kuyper is zeer met den heer Van Kerkwijk ingenomen. Wij achtten het niet ongepast, om woordelijk hoewel verkort weer te geven het oordeel van Dr. Kuyper over van Kerkwijk, zoo als men dat leest in tie Standaard van 27 Februari 1880: //Kerkwijk is, om hiermede te beginnen, een liberalist op en top, maar kerkt desalniettemin in de zeer orthodoxe kerk van de Haagsche Duitsche gemeente. Aan moed, om van zich af te spreken, zoekt hij zijn wederga, en hij is in den vollen zin des woords een onafhankelijk man. Een man, die geen baantjes zoekt en geen eerepostjes, en het stel ridderorden, dat hem tegeii zijn principe thuis werd gezonden, altijd in de geheime lade van zijn secretaire houdt weggeborgen, om met een kale, leege borst zijn eere te stellen in zijn soberheid. Tot eer van den heer Van Kerkwijk mag ge constateerd worden, dat hij lang niet zelden de eenige man in de gansche Kamer was, die de koe bij de horens dorst vatten, zwart dan ook zwart noemen dorst, en er vaak volstrekt geen been in zag, om de fijngesponnen knoeijerij van zijn eigen geestverwanten met een onbetaalbaar moedig,_woord aan flarden te rijten. Daarbij vergete men niet, dat de heer van Kerkwijk een man van ongemeene bekwaamheid is. Hij weet veel, is een wandelende schat van infor matie, en is scherp als een mes, als het aankomt op het ontleden^ en uitpluizen van wat een schip perend minister met o! zooveel moeite nu juist zoo keurig ineen had laten stoppen, dat niemand de naden meer zag." Persoonlijk heeft Dr. Kuyper vertrouwen in de bekwaamheid en eerlijkheid van van Kerkwijk dikwijls zoekt Dr. Kuyper hulp en raad bij van Kerkwijk. Wij gelooven hiermede genoeg te hebben gezegd om aan te toonen dat de man, die reeds 28 jaar ons district vertegenwoordigde en zelfs door de tegenpartij zóódanig wordt, geteekend, opnieuw behoort gekozen te worden.- Kiezersin het bijzonder gij Flakeesche kiezers Laat u dus door allerlei onware voorstellingen niet misleiden, maar komt allen Dinsdag 9 Juni ter stembus en brengt, als één man, met ons uwe stem uit op den heer aftredend lid, die, evenals wij, Elakkeënaar van geboorte, liet best met onze behoeften bekend is, en steeds getoond heeft voor onze belangen in de bres te springen en die, zooveel hij kon, le behartigen. Oost-Indië. Aan een particulier schrjjven uit Oost-Indië ontleent het Rott. Nil. het volgende: Reeda vroeger meldde ik, dat het hier hoe langer hoe onveiliger gaat worden. Te verwonderen is het ook niet, daar de geheele rechtspleging op de Hol- landache wetten gebaaeerd is. Vroeger, toen de rotanstraf nog beatond, was het geheel anders; de Javaantjes hebben ontzag voor de zweep. Maar nu, de rechts pleging wordt hier zelfs bespottelyk gemaakt: alles is Korang Arang (gebrek aan bewya). De Javanen, die als getuigen worden opgeroepen, liegen dat ze er groen van worden, zij hechten ook geen waarde aan een eed. Hoe lief het hier toegaat kan men vernemen, als men nagaat wat er in de laatste 14 dagen op Java is voorgevallen. Eerst de heer Blekking van Djombang op eene schandelijke en vreeselyke wyze gedood; daarna op datzelfde plaatsje een moord op drie inlanders gepleegd; de administrateur van eon der koffielanden by Ngandjoeh vindt twee gewapende inlanders onder zjjn bed, die zich daar verscholen hadden om hem te dooden; eenige dagen geleden achter myn woning een man vermoord; te Batavia gemaskerde troepen, die met geweren gewapend 's nachts op roof uitgaan; drie dagen geleden mevrouw Eogel te Batavia vermoord; onder Kertosono doodt een huisjongen twee inlanders, nog wel bij vergissing. Worden er in Holland gelden aangevraagd voor meerdere politie, voor straatverlichting enz., dan wordt dit natuurlyk geweigerd; wij moeten ons maar hier zien te redden. Eigenlijk moesten ze hier maar de bepaling maken, dat de Europeanen geen wapenen mogen hebben, dan hebben de inlanders nog meer vry spel en de Europeaan blijft ongestraft als by het leven er afbrengt. Verbeeld u, dat er by my ingebroken wordt, 't Spreekt van zelf dat ik opspring met den revolver in de band. Tref ik hem, dan klaagt hij my aan en dan word ik gestraft, daar er geen bewys was, dat hij my heeft willen dooden. Men moet eerst dood zjjn hier om zich te mogen verdedigen. Maar na in 't omgekeerde geval, als ik gedood of zwaar gekwetst ben, dan worden de inlanders niet gestraft, zy hebben vjjf-en-twintig getuigen, die er op zweren, dat zij- het niet gedaan hebben Amerika. De nieuwste uitvinding van Thomas Edison is de kinetograaf. Dit merkwaardig instrument verbindt de photografie aan den photograaf, zoodat men met behulp daarvan, in zijn huiskamer gezeten, niet alleen de opera kan hooren, doch tevens een getrouwe photo grafie van seconde tot seconde op een scherm voor zich krijgt van het tooneel, de acteurs en actrices. De kinetograaf moet zoo getrouw zoowel de scèae, den zang ot de muziek weergeven, dat iedere hooding, elke vertrekking der gelaatsspieren zoo duidelyk mogelijk wordt waargenomen. Zelfs heeft Edison kinetografen doen samenstellen, die het tooneel op de werkelijke grootte op het doek brengen. Denemarken. Een Deenech journalist, de heer Blichfeld, is Vrydag uit Kopenhagen vertrokken op zjjn wieier, ten einde op deze wyze Daar Parijs te reizen. De reis mag niet laDger dan 14 dagen duren. Van Parys rydt Blichfeld dan door naar Havre, van waar hij over zee terugkeert. Frankrijk. Op een vergadering van 300 aandeelhouders in de Panama-maatschappy is eenparig besloten tot de Fransche regeering het verzoek te richten al haar in vloed te gebruiken om de directie van het Crédit Foncier de France te overreden, het Panama-kanaal volgens Da Lesseps' plannen af ie maken. Duitschland. Maandagmiddag werd uit het water van een kanaal, in de nabyheid van Berlyn, het lyk van een man in vrouwenkleederen opgehaald. De doode, een stevig persoon van omstreeks vijf en dertig jarigen leeftyd, met een klein blond kneveltje, was geheel als dame gekleed. Aan de vingers droeg by een groot aantal fraaie, onechte ringen en in zijn zakken vond men verschillende kleine voorwerpen, eenige sleutels en een ledige, zwartlederen portemonnaie. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. LAND B O TJ W. Vóór de verkiezingen in 4888 werd van anti-revolutionaire zijde van de daken verkondigd dat als deze partij aan het roer kwam een harer eerste zegeningen zou zijn den land bouw te beschermen en de landbouwers tot grooteren voorspoed te brengen. Dat pakte op het platteland, en menige boer, die moeite genoeg had in deze tijden het hoofd boven water te houden, is door die beloften verleid, zijn stem aan den anti-revolu tionair te geven, gouden bergen zich droomend wanneer de anti-revolutionairen eens het bewind in handen kregen. Dat is gebeurd en wat zijn nu de resultaten? Heeft zich nu over den landbouw uitgestort de hoorn des overvloeds Neen, landbouwers, gij weet het zoo goed als wij: in plaats van vooruitgang heeft de landbouw belemmering ondervondenin plaats van voordeel hebt gij nadeel geleden, dat gij reeds nu in 1891 in uwe zakken voelen kunt. Want de zegening die de partij van Dr. Kuyper aan den landbouw heeft geschonken, is da Suikerwet. De Suikerwet is een van de weinige wetten door den anti-revolutionairen Minister van Financiën voorgesteld, en voor de aanneming van die wet heeft bijna de geheele anti revolutionaire partij in de Tweede Kamer gestemd. Het is dus een echt anti-revolutionaire wet, doortrokken van hun zuurdeesem en niet een bezwaddeld werk der vermaledijde liberalisten. En het gevolg van die wet is dat de bietencultuur de weg van den meekrap opgaat, dat gij reeds dadelijk in 4891 voor minder moest contracteeren, dat in Schouwen thans ongeveer de '/2 van de bieten gezaaid is, als in 1890. Dat is de zegen waarmede men u in 1888 lekker heeft gemaakt. De heer Van Kerkwijk die in 1888 de Kamer met geweld uit moest, heeft die wet met alle kracht bestreden en er tegen gestemd. In de zitting van 6 Maart zeide hij: «De landbouw verkeerde vroeger in bloeienden toestand »en had geen protectie noodig; die toestand is geheel ver- «anderd teder staatsman die zulk een maatregel voorstelt als ons nu wordt aangeboden, moet met dien «treurigen toestand ernstig rekening houden en dat doet »de Minister niet De landbouw is aan die cultuur «gewoon geworden en heeft haar thans noodig, zoodat men «haar niet plotseling tot ongeveer de helft mag inkrimpen, «zooals de Regeering voorstelt De Minister heeft in «de memorie van antwoord op de begrooting van 4890 «gezegd: «de landbouw zal over de medewerking der ««Regeering niet klagen, al is ook hare taak in deze ««geenszins voltooid". Als dit nu de medewerking der «Regeering is, dan zeg ik: «God beware ons voor der ge- »»heele voltooiing der taak van de Regeering". Wanneer «men iets voor den landbouw wil doen, dan moet men niet «maken, zooals de Minister nu doet en zelf erkent dat de «prijzen der suikerbieten 10 °/0 lager zullen worden; maar «wil de Minister iets doen voor den landbouw, laat hij dan «de grondbelasting verminderen, bijv. met 30 a 40 °/0." Dat zeide de heer Van Kerkwijk, maar zijne bestrijding mocht niet baten en met hare meerderheid wist de Regeering die wet toch door te drijven. Gij hebt nu van 4888 tot 1891 tot uwe eigen financieele schade gelegenheid gehad uwe ware vrienden van de valsche te onderscheiden. Als de Suikerwet een blijk van liefde voor den land bouw heeten moet, dan roepen wij met den heer Van Kerkwijk uit: God beware ons voor nog meer zulke liefde blijken, want dan gaan wij, boeren, er heelemaal onder. Wat waren dus die beloften in 1888 door de anti-revolu tionairen u gedaan? Boerenbedrog en anders niets. Daarom landbouwers in het belang van den landbouw, van u zeiven, op 9 Juni eenparig gestemd op onzen den wakkeren strijder voor de belangen van den landbouw. "WolfertsMlylt. In de Maandagavond gehouden driemaandelykache vergadering der Dorpsvereeniging alhier, werd besloten om gemeenschappelijk aan te koopen 50 kilo kopervitriool speksteen, met een blaasbalg, om bij de leden kleine proeven te nemen tegen de zoo gevreesde aardappelziekte, welk middel o. a. door den heer J. J. Kortman als zeer probaat wordt aan bevolen. De spuiting moet tweemaal geschieden, den eersten keer by het bladvormen, den tweeden keer by het uitzetten der vrucht. De onkosten zyn betekkelyk zeer gering. Iugezonilou Stuklceu. is en blijft onzen vertegenwoordiger!! Lang Kal bij leven! Op, Schouwenaars I rnet lust en moed Ter stembus, 't geldt hier lijf en goed! 0»ij kromt u niet voor Dr. K. Voor stool of bef etcetera; Gij geeft door Uwe stemmen blijk, Dat gij herkiest „Uio Kerkwijk!" Op, Schouwenaarsen die al meer, Genieten nog het rechtde eer, Om frank en vry, van zessen klaar, Te treden voor het stemaltaar. Geeft van uw fleren aard weèr blijk, Kiest onzen lerraen Kerkwijk. Op, Schouwenaars! toont wat gij zijt, Uw vrijheid raakt ge anders kwijt, Op, mannen! op, als eenen man. Zorgt dat men U niet zeggen kan: „Het liberalisme is daar een lijk, Want men verzaakte Kerkwijk." Reeds een kwart eeuw was liij uw man, Een kerel, die niet draaien kan; 't Is waar, hij niet veel woorden spreekt, Maar uit zijn woord steeds waarheid leekt. Die nimmer buigt voor arm of rijk, Zoo is onz' Koo, onz' Kerkwijk! Verslaat de lui, die driest en dom, Weer voeren ultra's grooten trom; Verslaat de leiders van 't complot, Die biddend opzien tot „hun" God, En met een taal, aan nonsens rijk, Verguizen uwen Kerkwijk. Nog eens, pakt aan! toont wat je kunt, Het is op onsop „Koo" gemunt, En wij, wij moeten een van zin, Hem brengen weer de Kamer in. Op 't stembiljet zet arm en rijk Geen ander dus, dan Kerkwjjk. Opdat onze tegenstanders geen munt uit een spelfout Raad ik HH. Kiezers ernstig aan (zouden slaan, Hun biljet duidelijkzonder halen of krüllen Met J. J. van Kerk wijle in te vullen. Schouwen, 4 Juni 4891. W. B. MARKTBERICHTEN. Zierikxee, 3 Juni. Wegens de vervroegde markt dag tengevolge de plaats gehad hebbende paardenmarkt, was er geen aanvoer en ook geen handel. «toom: bootdienst Juni 1891. Van MIDDELBURG: Zaterd. 6 'smorg. 41,u Zondag 7 's midd. 6, Maand. 8'smorg. 11, Dinsd. 9 's midd. 5, Woens. 10 5, Dond. 11 o 5, Vrijdag 12 5, Des Zondags Van ZIERIKZEE: Zaterd. 6'smorg. 7,u. Zondag 7 6, Maand. 8 6,30 Maand. 8's midd. 3,30» Woens. 40 42, Dond. 11'smorg. 6, Vrijdag 42 6,30 zullen Retour* kaarten worden afgegeven, geldig voor de terugreis op denzelfden dag: Middelburg, Zierikzee v.v. Tnsschenveeren v.v. Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, by den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tjjdig voor de ochtendreizeu op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Cat- Bche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Schipper A. van der HUCHT, vertrekt Woensdag van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des V ry dajj-namiddags van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. Zoo de Heer wil en zij leven, hopen Ij onze geliefde Ouders: <ÏN LABAN BOLIER M. en nj> MAATJE CORNELIA van AS op Dinsdag den 9 Juni, hunne 95-jarige Jl Echtvereeniging; te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. fL Poortvliet, 4 Juni 4891. Voorspoedig bevallen van een Zoon E. W. STEENDIJK—van de Vate. Stavenisse, 3 Juni 1891. Bevallen van Zoon, M. H. LEMSOM, Echtgenoote van A. van OOST. Ouwerkerk, 3 Juni 4891. Algemeene kennisgeving. Tot onze droefheid overleed heden zacht en kalm in den ouderdom van 79 jaren en 4 maanden, onze geliefde Echfceenoot, Vader en Behuwdvader, de heer LEONARD DE OUDE. Uit aller naam, Wed. L. DE OUDE—Kosten. Seeooskeeke, 4 Juni 1891. Nog treurende over het verlies van onzen ge liefden Vader, trof ons heden andermaal een gevoelig© slag door het overlyden van onze geliefde Moeder, ia den ouderdom van 67 jaar, na een lijden van slechts 5 dagen. Zwaar valt ons deze dubbele slag, doch Gods doen is wijsheid. J. M. DE KEIJZER. H. DE KEIJZER. A. BUIJZE M. BUIJZE—de Keijzer. J. DE KEIJZER. G. DE GLOPPER BOOT. Den Haag, Koninglaan 277. De ondergeteekenden be richten, dat het Kantoor der Firma Gebr.» BUIJZE, voormalige col lecteurs der Staatsloterij, heden wordt opgeheven, en dat de eerst onderge- teekende met de vereffening der loopende zaken is belast. De houders van prijsloten van de 336ste en vroegere loterijen, worden beleefd, doch tevens dring-end uit- genoodigd, zich onverwijld ter uitbe taling aan te melden. Zierikzee, 6 Juni 1891. A. BUIJZE Mz. P. J. BUIJZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1