ZIEBIKZEESCIIË KIEBVVSBOWE. Donderdag 4 Juni 1891. J. H. C. HEI J. J. TI J. J. VAK KERKWIJK, Directeur-Uitgever J. WAALE. BERICHT. PASPOORTEN. AFKONDIGING. BEKENDMAKING. J. II. C. Heijse. ARIE SMIT. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 6009. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot c Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De Nieuwsbode van 6 tlexer aal Zaterdag namiddag worden uit gegeven. De Milicien-Verlofgangers der lichting 1S84 der gemeente Zierikzee kunnen hunne Paspoorten ter Gemeente-Secretarie komen afhalen. Belasting: op <le Honden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken Bekenddat het primitief kohier der belasting op de hon den van deze gemeente, voor het dienstjaar 1891, op heden door den Gemeenteraad is vastgesteld en aan den Gemeente- Ontvanger ter invordering gezonden. Zierikzee, den 1 Juni 18yi. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cii. W. V E R M E IJ SBurgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken hekenddat de prijs van den aan die gemeente behoo renden te verkoopen schorgrond uit het Dijkwater door den Raad in plaats van op dertig cent, op vijftien cent voor den Kubieken Meter is bepaald. Zierikzee, den 2 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Kiezers in het hoofdkiesdistrict Goes! De Liberale Kiesverenigingen in uw district hebben tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld, den heer te Zierikzee. Die keuze is eene zeer gelukkige, een onver beterlijke te noemen. Al is de Heer HEIJSE geen inwoner van uw district, voor weinigen maar is hij een onbekende. Als uitnemend en welsprekend redenaar heeft hij zich vroeger meermalen in uwe streek doen liooren. Als lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dagelijks zich bezig houdende met allerlei zaken die de welvaart van Zeeland ten nauwste raken, is hij als zoodanig ook volkomen vertrouwd met - en op de hoogte van de eigenaardige belangen der gemeenten en polders in uw gewest. Als groot grondeigenaar, persoonlijk belang hebbende bij den landbouw en veeteelt, heeft hij tegenover zijne pachters steeds getoond te zijn een humaan man, die, waar de billijkheid het medebracht, niet ^karig was in het toestaan van pachtsverminderingen, en niet als zoovelen zich hield aan de letter van het pachtcontract, al moesten de pachters daardoor ten onder gaan. Sedert jaren in Zierikzee gevestigd, en in tal van betrekkingen, vooral van armenzorg, onderwijs en liefdadigheid, zijne talenten] aan het publieke belang ten dienste stellende, is hij aldaar alom bemind en geacht om zijne groote hulpvaardigheid en milddadigheid, waarop nooit te vergeefs een beroep wordt gedaan. Als gij dan als uw afgevaardigde wilt hebben, kiezers, een bekwaam, welsprekend man van groote werkkracht, die de belangen uwer gemeenten en uwer polders ieder afzonderlijk even goed kent als gij zelf, die zelf groot belanghebbende is bij den welvaart van den landbouw, dan is de keuze niet moeilijk. Dan zult gij niet kiezen Mr. Keuchenius, op wiens bekwaamheid, vooral in het houden van ellenlange redevoeringen, wij niets willen afdingen, maar in daden is van die bekwaamheid nooit heel veel gebleken. Als vreemdeling, die nimmer in Zeeland ge woond heeft, die er geen duim grond in eigendom heeft, is hij volslagen onbekend met de belangen van uwe polders en gemeenten en van den land bouw en is hij evenmin door persoonlijk interes daarmede verbonden. Kortom, uwe belangen zijn niet de zijne. De waarheid hiervan is voor elk uwer tastbaar, want op de vraag: wat heeft Mr. Keuchenius voor Goes gedaan in de jaren dat hij lid der Kamer was? moeten zelfs zijne voorstanders het antwoord schuldig blijven. Maar dan zult gij w e 1 stemmen op den Heer HEIJSE, die aan al de vereischten, voor uwen afgevaardigde noodig, beantwoordt. Daarom, kiezers, met moed ter stembus en gestemd op den Heer H E IJ SE. Niet omdat hij is liberaal, maar omdat hij is daarenboven een bekwaam, werkzaam man, die dezelfde belangen heeft als gij en aan wien gij dus de behartiging uwer belangen het best kunt toevertrouwen. De stembriefjes dus ingevuld met den naam van Liberale Kiezers in hei District Zierikzee! Dinsdag 9 Juni e.k. is de dag, waarop de stembus ons aan eene gewichtige proef zal onder werpen. Dan toch zal uitkomen, of wij getrouw zijn gebleven aan de beginselen, sedert tal van jaren door ons beleden en voortdurend gehuldigd, door het kiezen van den Heer tot onzen afgevaardigde naar de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Indien wij niet worden teruggehouden door onverschilligheid omtrent de hoogste belangen van ons land; indien lauwheid en laakbare gemakzucht ous niet te huis doen blijven; indien, hetgeen lafhar tig zou zijn, menschenvrees ons niet onzen kiezers- plicht doet verzuimen; indien wij eenig besef hebben van hetgeen onze afgevaardigde in al die jaren heeft gedaan in het belang van ons district, door de belangen van landbouwers en schipperij te bevorderen en voor te staan, dan komen wij liberalen allen getrouw ter stembus en kiezen tot onzen afgevaardigde ons 'beproefd lid, den Heer (Wij komen nader op deze candidatuur terug.) - In Let hoofd kiesdistrict Middelburg bevelen wij aan: Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat juist op het eind der 19e eeuw, die zich bij voorkeur heet de eeuw der beschaving en der verlichting, zich voorvallen voordoen, die allerminst aan be schaving en verlichting denken doen en die men eerder plaatsen zou in de middeleeuwen, dan aan het begin der 20e eeuw. Onder de zoodanige behoort zonder twijfel de jodenvervolgingdie in Duitschland vele verdedigers vindt, en die thans in Dusland met alle gestrengheid wordt door gevoerd. Men moge over de joden denken hoe men wil, al hunne verkeerdheden breed uitmeten, te loochenen valt het niet, dat zij, in welk land ook geplaatst, hehooren tot de rustigste burgers, die zich het minst inlaten met politieke zaken, die ijverig zijn en bij wie dronkenschap en overspel tot de minst voorkomende ondeugden behooren. Voorzeker, den joden kleven gebreken aan; tegenover de zooeven opgenoemde deugden staan grove ondeugden, en begrijpelijk is het, dat daar waar de handel zich bijna geheel in handen der joden bevindt, dé overige bewoners des lands schade daaronder lijden, en de regeering er op bedacht moet zijn, zoodanige maatregelen te nemen, dat de druk der Israëlieten niet al te overheerschend wordt. Indien de beweging, die thans in Rusland plaats heeftin deze overweging zijn oorsprong vindt, is zij voorzeker niet af te keuren. Maar de middelen, die zij aangrijpt om van de joden bevrijd te worden, verdienen afkeuring. De feiten, door de meest geloofwaardige getuigen mede gedeeld, roepen de verschrikkelijkste gebeurtenissen uit de historie terug in bet geheugen en behooren gebrandmerkt te worden als eene beleediging van alle menschelijke gevoelens. Joden, tegen wie niet eene zweem van verwijt was, die rustig zich met hunne zaken bezig hielden, werden 's nachts van hun bed gelicht, met zweepslagen uit hunne woningen verdreven, met ketenen beladen en in de diepste ellende gestort. Vrouwen, jeugdige meisjes en kinderen werden blootgesteld aan be- leedigingen, die tot de onmogelijkheden geacht zouden worden, waren zij niet door getuigen gestaafd, ten volle geloofwaardig. Honderden familiën, veijaagd uit hun huis en verstoken van dak en toevlucht, waren genoodzaakt dagen en nachten rond te zwerven op begraafplaatsen, gekweld door den honger en blootgesteld aan het gure weder. Vrouwen zijn bevallen in het open veld, waar zij gestorven zijn aan uitputting. Zie, deze middelen verdienen afkeuring, al begrijpen wij de motieven. Het is nu eenmaal een uitgemaakte zaak, dat de Russische regeering van meening is, dat de joden niet toegelaten behoeven te worden binnen de grenspalen van het Rijk, dat hun verblijf in het land eene ontheiliging is van den grond. Er bestaat bij de Russische staats lieden dienaangaande eene diepgewortelde over tuiging. Zij spruit niet alleen voort uit antipathie tegen het ras, maar ook uit godsdienstig geloof. Het vervolgen der joden is bij de Russische regeering een dogma geworden en het is zaak de vervolgden nu te helpen dit land te verlaten. De Czaar is vast besloten Petersburg, Moskou en Odessa van joden te zuiveren. Bij honderden verlaten zij het lander moet een uitweg ge vonden worden. Baron Hirsch te Parijs is daaraan werkzaam. Gladstone heeft een brief geschreven, waarin hij de maatregelen tegen de joden hekelt; de geheele beschaafde wereld zal het tot haar plicht rekenen, de verdrukte joden uit Rusland naar een andere woonplaats te voeren, mits er dit is te hopen, dat de Russische regeering er toe besluiten kan, tijd te laten om maatregelen te beramen. Ontegenzeggelijk zullen de Russen zelf de nadeelige invloeden ondervinden, die een plotseling vertrek van alle joden uit het land onvoorwaardelijk met zieh moet slepen. Nu reeds dreigt de voorgenomen tentoonstelling te Moskou, die voornamelijk gehouden werd om de betrekkingen met Frankrijk inniger te maken, in duigen te vallen. En niet alleen de vervolging der joden schijnt in Rusland aan de orde, ook de Protestanten leven er niet rustig meer. Een nieuw bewijs voor de dweepzieke onverdraag zaamheid, welke daar heerscht, wordt geleverd door het feit, dat twee Evangelische predikanten in Koesland door den Russischen Senaat zijn veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, omdat zij hunne catechisanten vermaand hadden aan de Evangelische kerk getrouw te blijven. Een derde predikant werd naar Siberië verbannen. Deze huisvader van acht kinderen doodde zich in vertwijfeling door vergif. De twee eerstgenoemde predikanten wendden zich tot den Czaar om genade, maar deze verscherpte de straf nog en verbood dat zij voortaan in de Oostzeeprovinciën een geestelijk ambt mochteü uitoefenen. Gunstig steekt bij deze houding van den Paus te St. Petersburg, de houding van den Paus te Rome af. Deze heeft een open oog en hart voor de kwalen en gebreken, die de hedendaagsche maatschappij aan kleven en wil vooral het zijne toebrengen om de steeds meer en meer dringende arbeidskwestie op te lossen. Te dien einde heeft hij eene encycliek rondgezonden over den torstand der arbeiders. Dit stuk, waaraan door den Paus zeer veel zorg en tijd is besteed, werd reeds in 1888 begonnen schier onafgebroken heeft de Paus er aan Hij heeft bijna alle wetenschappelijke autoriteiten op sociaal gebied geraadpleegd en de resultaten van de aldus verkregen mededeelingen en beschouwingen hebben hem gediend tot het samenstellen dezer verhandeling. Aan den vorm van het stuk is niet minder zorg besteed dan aan den inhoud. Het is bekend, hoe Leo XIII op het stuk van stijl, bouw en woordenkeus zeer nauwkeurig is. Geen moeite is hem te veel, waar het op veranderen en verbeteren aankomt. De encycliek was reeds sedert maanden gereed; doch de Paus heeft, alvorens haar het licht te doen zien, den lsten Mei willen laten voorbijgaan. Wat nu de verhandeling zelve betreft, zij wordt verdeeld in drie deelen: in de eerste plaats bevat het een bestrijding der socialistische grondbeginselen; in de tweede plaats eene uiteenzetting der taak, welke de kerk heeft te vervullen, waar het geldt de maatschappelijke nooden te lenigen en in de treurige toestanden der arbeidende klasse ver betering te brengen; terwijl het ten slotte handelt over de menschelijke hulpmiddelen, die aanstonds tot oplossing der sociale quaestie moeten worden te baat genomen. Wat den staatkundigen toestand in Europa be treft, ook deze week is er wederom niet veel nieuws. Een nieuw conflict met Engeland heeft Portugal gehad in Afrika. Natuurlijk spuwden de Engelsche bladen dadelijk weer gal en verlangden niets minder dan dat Engeland onverwijld zou optreden, nu duidelijk was gebleken, dat het niet in staat was de vrijbuiters op de kust van Mozambique in toom te houden. Voorbarig is dit oordeel in allen deele. Men weet nog niet met zekerheid te zeggen, van wie de botsing uitging, van Engelsche of van Portugeesche zijde, en vast staat het feit, dat het een wedloop is van Engelschen, Portugeezen en Boeren, wie daar het meeste land zal verkrijgen. Gelukkig zullen de onderhandelingen tusschen Engeland en Portugal onder het gebeurde niet lijden. Engeland. Londen, 2 Juni. De keizer van Duitschland en zjjn gemalin worden 4 Juli 's namiddags te Port Victoria in de nabijheid van Sheerness verwacht. Aldaar worden zij ontvangen door den prins en de prinses van Wales, den hertog en de hertogin van Connaught en andere voorname persoonlijkheden. Onmiddellijk wordt de reis naar Windsor vervolgd, waar zjj tot 9 Juli vertoeven als gasten der koningin. Op dien dag heeft het vertrek naar Buckingham-palace plaats en den 14en Juli zal het keizerlijk echtpaar Londen ver laten, waardoor het bezoek officieel geëindigd is. Terwyl de keizerin dan nog een drietal weken te Cowes bljjft, scheept de keizer zich te Portsmouth op zjjn jacht in. Begin Augustus keert de keizer terug om de regatta by te wonen, die vier dagen duurt. De gladBtoniaan Bunn is gisteren te Paisley tot lid van het Parlement gekozen met 4145 stemmen tegen 2807, die op den candidaat der unionisten waren uit gebracht. Het Lagerhuis heeft by tweede lezing het ontwerp over de robbenvangst in de Behring-Zee met algemeene stemmen goedgekeurd en daarna het rapport behandeld over het ontwerp tot aankoop van grond in Ierland. Turkije. Konstantinopel, 1 Juni. Heden nacht is de Oost-trein bij Tcherkesskoi door roovers overvallen, die eerst eene ontsporing teweegbrachten en vervolgens een in den trein zich bevindend reisgezelschap van Stange, bestaande uit Duitschers en eenen Engelschman, in gevangenschap medegevoerd hebben. Zij vorderden een losgeld van 200,000 franken en om dit te ver schaffen werd een der gevangenen, de bankier Israël uit Berlijn, losgelaten. De Duitsche gezant Von Radowitz ontving dien tengevolge van het ministerie van buitenlandsche zaken machtiging om over het geëischte bedrag te beschikken, onder voorbehoud van verhaal op deTurksche regeering. Hierdoor werd heb gevaar, waarin de gevangenen verkeerden, zooveel als mogelyk was afgewend. Behalve Israël, bevinden zich in gevangenschap Oscar Greger, de grondbezitter Moquec uit Seigelsdorff, Oskar Kotsch uit Zoerbig en de treinbegeleider Preundinger. De andere reizigers werden nitgeplunderd en daarna onge moeid gelaten. Frankrijk. Het proces tegen Mevr. Weiss is Zaterdag afgeloopen voor het Gerechtshof te OraD en de geschiedenis der «giftmengstcr van Ain Fezza" is met een zeer tragisch slot besloten. Zy werd door de gezworenen schuldig bevonden, onder aanneming van verzachtende omstandig heden, en veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid, welk vonnis waarschijnlijk door President Carnot tot 5 jaren verzacht zou worden. Maar de vrouw, die in het eerst door kruis of munt" liet beslissen of zy Roques al dan niet als minnaar zou aannemen en later zoozeer in de macht van dien minnaar geraakte, dat zy geen wee-stand bieden kon aan zjjn aansporingen om haren man te vermoorden, heeft in haar wanhoop zelfmoord gepleegd, waartoe zij reeds eenmaal een mislukte poging deed. Zy had terstond na hare veroordeeling gezegd, dat zy hare kinderen van haar verlossen en een eind aan haar leven maken zou. Men nam allerlei voorzorgen om dit te beletten; men liet haar onafgebroken bewaken, maar zy wist hare bewaaksters te verschalken en met vergif, dat zy in haar zakdoek had verborgen, haar voornemen te volbrengen. In haar cel werd een brief gevonden, met het opschrift: »Aan mijn zoon, als hij 15 jaar oud zal zjjn." België. Men schrjjft uit Antwerpen: De gevolgen van den strengen winter zjjn voor onze haven niet onbelangrjjk te noemen. In 1890 kwamen hier binnen in de maanden Januari— April 1438 schepen, te zamen inhoudende 1,435,804,000 K.G. diverse goederen, en verlieten onze haven 1441 schepen met 1,444,889,000 K.G. In hetzelfde tijdsverloop in 1891 bezochten onze haven slechts 1273 schepen met 1,325,895,000 K.G., en was de uitvoer 1.326,388,000 K.G. in 1278 vaartuigen. Men ziet dus het aanmerkelijke verschil, hetgeen hoofdzakelijk Vlissingen, doch ook Gent en is ten goede gekomen. De schade, aan de stad toegebracht gedurende de stremming van scheepvaart, wordt zonder overdrjjving op 500,000 francs per tlag geschat. Het is dan ook hoofdzakelijk hieraan te wjjten, dat de dokwerkers niet geneigd zjjn het werk te staken, daar hun de gedwongen staking in den afgeloopen winter nog te versch in het geheugen ligt. Nederland. A.pelcloox*n, 1 Juni. Zaterdagavond 6.45 kwam aan het Paleis Het Loo de extratrein uit Rotterdam, waarin HH. MM. de Koninginnen en gevolg gezeten waren. Door een onweersbui met veel regen waren er weinig belangstellenden by het Paleis. Op het perron waren de heer Yan Stejjn en de heer I. A. Van Hasselt, burgemeester van Apeldoorn. HH. MM. stapten direct in het gereedstaande rjjtuig en reden naar het Paleis. Te 9.10 arriveerde de ,extra,treiri, waarin zichd&- Groothertogin van SakserTWeimar Eisenach en gevolg bevonden. H.M. de Koningin-Regentes en de heeren Yan Stejjn en I. A. Yan Hasselt waren op het perron. Voor de aankomst van den trein onderhield H.M. zich nog even met genoemde heeren. H.M. omhelsde by aankomst HD. schoonzuster, en na de heeren gegroet te hebben, stapte H.M. met hare hooge gast in het rijtuig en reed naar het Paleis. 's Gravenhag-e, 2 Juni. De Eerste Kamer is opgeroepen tegen Maandagavond 15 Juni. Rotterdam, 1 Juni. Door de gemeente zjjn aan het politie-personeel alhier, tot belooning voor de buitengewone diensten op Zaterdag jl., de volgende belooningen toegekend: Aan de agenten der verschil lende klassen 50 ct.; aan de onder-inspecteurs, daaronder ook begrepen zjj die van 9l/2 tot nm. 5y2 uur te paard hebben gezeten 1 en aan de inspecteurs van politie 1.50, benevens een nieuwen cylinderhoed. Rotterdam, 2 Juni. Namens HH. MM. de Koninginnen werd aan de equipage der salonrader- stoomboot «Merwede I" eene gift van 150, en aan het buffetpersoneel van de firma Poortman eene van f 50 ter hand gesteld. Da havenmeester alhier heeft dank betuigd aan de eigenaars en kapiteins der stoombooten, die deel hebben uitgemaakt van de flotiile, die HH. MM. de Koninginnen op Zaterdag 30 Mei aan de grens der gemeente heeft opgewacht, en den optocht door de ge meente Rotterdam medemaakte. Door hunne handelingen zjjn de opstelling aan de grens en de optocht zoodanig geslaagd, dat HH. MM. van Hoogstderzelver byzondere ingenomenheid met deze flotiile heeft bljjk gegeven. Gisteren bewoog zich gedurende den geheelen dag eene onafzienbare volksmenigte aan de Wilhel- miuakade, ten einde nog het een en ander in oogen- schouw te nemen, dat gediend had voor de ontvangst van H3. MM. de Koninginnen. De wacht werd den geheelen dag gehouden door 2 onder-inspecteurs en 20 agenten, onder commando van een inspecteur van politie. De twee veerbootjes aan de Veerkade hadden druk werk, om al de nieuwsgierigen te brengen en te halen. Het aantal personen, die gisteren den gedenksteen hebben bezichtigd, wordt geschat op 50,000. Ook heden zjjn de versierselen aldaar nog aanwezig, doch morgen zullen zjj verwjjderd worden. "Vlissingen, 30 Mei. De R.-Katholieken in dit district hebben tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer mr. C. I. A. Hejjdenrijck, lid van den Raad van State en oud-lid van de Tweede Kamer. Stavenïsse, 2 Juoi. Volgens den alhier ge plaatsten regenmeter van wege het K. N. Meteorologisch Instituut te Utrecht, viel er in Mei l.l. 83.5 m.M. regen, tegen 45.5 m.M. in Mei van het vorige jaar. De hoogste barometerstand was 76.3 c.M., de laagste 74.7 c.M. Brninisse, 2 Juni. In de vorige week werden ruim 200 ton mosselen naar België verzonden. De garnalenvisscherjj was niet bjjzonder voordeelig. Zieriliziee, 3 Juni. Gisteren avond had in de Concertzaal, van acht tot elf ure, de vergadering der Liberale Kiesvereeniging plaats, in welke Mr. H. Smeenge, lid dei- Tweede Kamer, als spreker optrad. De zaal was Hink bezet. De meerderheid der aanwezigen bestond uit liberale stad- genooten, er waren echter ook geestverwanten van buiten de stad en enkele anti-revolutionairen van hier. Nadat de spreker door den voorzitter Mr. Moolenburgh aan de ver gadering was voorgesteld, begon bij met de opmerking, dat hij 't nuttig achtte, dat volksvertegenwoordigers zich nu en dan onder het volk begaven, en niet maar alleen als afgevaardigden voor de kiezers van hun district het woord voerden. Hij had daarom, ofschoon in een geheel andere provincie danJZeeland woonachtig, gaarne aan de .uitnoodiging om hier te spreken voldaan. Met het oog op den gesvichtigen dag der verkiezingen die nabij is, wilde spreker zijn wensch niet ontveinzen, dat, welke ook de uitslag bij de stembus zij, een ander Ministerie aan het bewind mocht komen. Van de samenwerking van katholieken en anti revolutionairen was toch geen heil te verwachten. Met volle waardeering van het goede dat bij hen te vinden is en dat zij gedaan hebben, en met erkenning van de fouten die gevonden worden bij de liberalen, achtte spreker toch alleen laatstgenoemde partij in staat om te regeeren. Hij hoopte dan ook aan te toonen, dat de liberale partij bij machte was om in het vierjarig tijdperk, dat ons wacht, als regeeringspartij op te treden. Spreker trad daarop in een doorloopende vergelijking van hetgeen door dit anti-liberale Ministerie was beloofd en was gedaan. Hij deed dit telkens met verwijzing naar feiten en voerde telkenmale bekende anti-liberalen sprekende in, met name de heeren Alexander van Dedem en Bahlmann. Hij verklaarde zich een vurig voorstander van leerplicht en wilde het kiesrecht zoover mogelijk zien uitgebreid als de grondwet toeliet. Hij wilde echter niet algemeen stemrecht als eenig of eerste punt op het werkprogram geplaatst zien. Dit achtte hij een fout der radicalen, van welke partij hij op dit oogenbltk geen heil verwachtte, daar zij te eenzijdig waren, te oordeelen naar het feit, dat zij de heeren Kerdijk en llartogh als Kameroandidaten hadden losgelaten. Ook aan het belastingwezen en de behoefte aan wetten op sociaal gebied wijdde spreker na de pauze zijn aandacht, terwijl hij eindigde met op geestige wijze in het licht te stellen, dat, waar de anti-liberalen den liberalen verwijten: «Waarom hebt gij niet meer gedaan in het belang van liet volk, toen gij het roer in handen had?" ook andersom de vraag gedaan kon worden: «Waarom zijn vooruitstrevende anti-revolutionairen in gebreke gebleven den liberalen behulpzaam te zijn, waar conservatieve liberalen hunne geestverwanten in den steek lieten?" De voordracht van den Spreker was eenvoudig en dui delijk; hij behandelde zijn onderwerp met groot gemak, op bezadigde en humane wijze. Daarvoor werd hem dan ook niet maar hulde gebracht door het stormachtig applaus bij het einde, en door de verschillende bijvalsbetuigingen die herhaalde malen zich uitten; maar ook door een anti revolutionairen tegenstander, den heer Mulder, hoofd dei- Christelijke school alhier. Deze begon met den Spreker dank te zeggen voor de bezadigde wijze waarop hij gesproken had, en had alle lof over voor de absentie van politieken hartstocht, die in de rede van den heer Smeenge door straalde. Toch ging hij als anti-revolutionair natuurlijk volstrekt niet mede met den Spreker. Met verwijzing naar het bekende Gids-artikel van Prof. Buijs, Rumor in Casa meende hij dat deze hoogleeraar terecht had aangetoond dat het huidige Ministerie de vergelijking met anderen best kon doorstaan; ook scheen het hem toe dat de Spreker niet genoeg onderscheiden had, het program van actie en het regeeringsprogram, en verwees hij ten slotte naar de Eerste Kamer, die voor het meerendeel liberaal is. De wijze waarop de heer Mulder sprak was even humaan als die van den heer Smeenge, waaraan laatstgenoemde dan ook op zijn beurt hulde bracht. Toch weerlegde hij onzes inziens de bezwaren, door den heer Mulder in het midden gebracht, op degelijke wijze, en eindigde hij met aanhaling van de spreuken: goed Zeeuwsch, goed rond, en: ik worstel en ik blijf hoven, den aanwezigen liberalen toe te roepen dat zij zich niet vergenoegen moesten met de gedachte dat zij in het kiesdistrict Zierikzee de bovendrijvende partij zijn, rnaar zorg moeten dragen dat bij de stembus op 9 Juni hun candidaat, de heer Van Kerkwijk, met groote meerderheid van stemmen herkozen werd, op eervolle wijze de over winning behalende. Door den raad der gemeente Ellemeet is den 1 Juni jl. tot onderwijzeres aan de openbare lagere school aldaar benoemd, mejuffrouw M. Holm, van Middelburg. Men schryft ons het volgende, wat de R.-Katho lieken wel ter harte mogen nemen, daar het is voort gevloeid van een hunner leiders: De heer G. A, Vorsterman van Ojjen hield te Zaamslag Woensdag eene politieke lezing, waarin hy het vele goeds, door de liberale party tot stand gebracht, ter sprake bracht, om daarna te geraken tot het tegen woordig Ministerie, wat van al hetgeen op haar program voorkwam zoowat niets heeft uitgevoerd. Van de gelegenheid tot debat en dit is de hoofd bedoeling van mjjn schrijven werd o.a. gebruik gemaakt door den heer A. Luteyn uit Axel (anti-rev.), die o.a. zeide, dat deze regeering van hetgeen op haar program stond niet veel tot stand heeft kunnen brengen, omdat zy te veel tegenstand ondervond van de liberale Eerste Kamer, die de begrooting van Koloniën van den Minister Keuchenius en de Steden- wet enkel uit partyzucht heeft verworpen. De heer F. Kerstens, pastoor te Terneuzen, kwam er tegen op, dat deze regeering veel tegenstand onder vonden heeft van de liberale party. Integendeel, deze partij de liberale heeft veel gedaan voor het welzijn des lands; in de Kamer heeft zy tegenover deze regeering eene loiale oppositie gevoerd. Z. i. was de begrooting van Koloniën terecht verworpen en de Stedenwet niet verworpen uit partijzucht, maar wegens een technisch gebrek. Hjj meende, dat, zoo eene regeering van alle partyen mocht samenwerken, van de liberale party het meest ie verwachten was tot bevordering van het stoffelijk welzijn des volks. De neer Van Oyen bracht hulde aan dezen spreker, die den'heer Luteijn reeds genoeg had geantwoord en hij meende, dat hy hem vooral niet van repliek be hoefde te dienen, du dit op zoo loffolyke wyze was geschied door een politiek tegenstander. Naar aanleiding hiervan roepen wy den katholieken kiezers in het district Goes toe «Neemt een voorbeeld aan het gezegde van den «heer Kerstens, die terecht vond, dat de begrooting «van Koloniën van den Minister Keuchenins, de can- «didaat der anti-revolutionairen in uw district, was «verworpen. Kiest daarom met ons den man, diezoo'n «eervolle loopbaan achter zich heeft en de rechten «des volka in hare behoeften kent; kiest met ons den «heer J. H. C. HEIJSE eo niet den doleerenden oud- «Minister Keuchenius, die bewezen heeft niet in staat «te zjjn te regeeren en dan ook niet kan dienen voor «een volksvertegenwoordiger, als deel uitmakende van >de regeering des lands." In het hoofdkieBdistrict Oostburg is een katho lieke kiesvereeniging opgericht en daarin bpsloten bij de aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer een eigen candidaat te stellen. Met bjjna algemeene stem men is als zoodanig geproclameerd mr. L. Stevens te Amsterdam. Zieril^zee, 3 Juni. Heden werd alhier de ge wone jaarljjksche Paardenmarkt gehouden. Deze neemt in belangrykheid toe, getuige het groot aantal personen dat per Btoombooten of andere gelegenheid werd aan gevoerd. Ook het getal paarden vermeerdert jaarlyks, zoodat heden 123 stuks aau de lyn waren, waaronder zeer schoone exemplaren in verschillend genre. Ver scheidene vreemde kooplieden waren aanwezig; de handel was vrij levendig en de prijzen liepen van ƒ100 tot ƒ550. De paardenfokkerij en de verbetering van het paardenras neemt hier bepaald toe, daar onze landbouwers meer en meer gaan inzien, dat ook in dien tak van handel verbetering van hun bestaan te vinden is. De aan deze markt verbonden verloting van paarden enz. neemt een hooge vlucht. Nog slechts enkele jaren bestaande en in den beginne slechts een paar duizend loten kunnende plaatsen, is dat cijfer thanB tot ruim 8000 geklommen. De Commissie is daardoor in staat gesteld 10 paarden, een smaakvol rjjtuig benevens tal van andere voorwerpen, zoowel voor luxe als voor dagelijksch gebruik, aan te koopen. De aanblik der pry zen levert een aangenaam gezicht en natuurlijk is door de bezitters van loten reeds menige keuze gedaan. De Verloting zal heden avond plaats hebben in het lokaal van den heer Verwer, na afloop waarvan door het Muziekgezelschap «Kunst en Eer" in den smaak- vollen tuin van genoemde Sociëteit een Concert zal worden gegeven. Aangenaam is het ons te kunnen constateeren, dat deze verloting veel voordeel oplevert voor nering doenden in deze stad, terwyl ook door haar vele personen worden opgewekt in de ledige uren des winters snjjwerk enz. te vervaardigen, dat dan zoo mogelyk door de Commissie wordt aangekocht. Zoodoeude wordt het nuttige aan het aangename verbonden. In de Maandag door den gemeenteraad te Borssele gehouden vergadering is besloten tot begrinting van den weg leidende van het dorp naar het stoomboot- veer, indien daarvoor een renteloos voorschot uit de provinciale fondsen wordt verkregen en van wege de provincie een geschikte aanlegplaats voor de stoom booten van den dienst op de Wester-Schelde wordt gemaakt. Het doel der wegsverbetering is derhalve de bevordering van een steiger of ponton, waaraan zoo groote behoefte bestaat en waarnaar zoo langen tijd begeerig is uitgezien. Voor het veerpersoneel en de vele reizigers is het te hopen dat eene gunstige beschikking zal worden ge- Men meldt uit Zuid-Beierland: In den afgeloopen nacht zij o door eenige visschers van schokkers, groote baldadigheden aan den Nieuwendjjk gepleegd; zy hebben aan verscheidene woniDgen ruiten stuk geslagen, pannen van de daken gegooid en heiningen vernield. Eén van hen sloeg met een paal, onder het uitbraken van de hevigste vloeken en bedreigingen, by vele ingezetenen tegen de deuren en woningen, zoodat deze hunne woningen niet durfden verlateniemand, die de deur opende, kreeg een slag op den arm. Eindelyk kwamen eenige ingezetenen, met Btokken en geweer gewapend, waarop de visschers de vlucht namen. Zy werden achtervolgd tot aan de Hitsereche kade, alwaar twee der visschers in eene vergunning verborgen waren. Eenige bleven aldaar de wacht houden, terwyl anderen de hulp van den gem.-veld wachter gingen inroepen, welke beide visschers in een kamertje, met klompen aan, op bed vonden. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt. Heden voormiddag heeft de rijksveldwachter van Piershil, met den gem.-veldwachter, in loco onderzoek gedaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1