ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Dinsdag 2(i Mei 1891. SCIOEFSTOOMS Directeur-Uitgever J. WAALE. Paardenmarkt en Weekmarkt AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Gewijzigde dienst. ADVERTENT1EN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 6005. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote etter wordt naar plaatsruimte berekend. Kostelooze Koepok-inenting en Herinenting op WOENSDAG <len S7 MEI e.lt., des namiddags te één uur, in het gebouw voor lyders aan besmettelijke ziekten, staande in de Sint Antonie- of Manhuisstraat, Wijk C No. 80. TE ZIEBIKZEE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de PAARDENMARKT in dit jaar invalt op Woensdag; den 3 Juni e.k., en dat op dien dag tevens de gewone MARKT- IXA.Gr zal worden gehouden, in plaats van op Donderdag daaraanvolgende. Zierikzee, den 11 Mei 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Provincialen In specteur der Directe Belastingen te Middelburg zyn executoir verklaardtwee Kohieren voor de belasting op het Personeel dezer gemeente, dienstjaar 189%lt No. 9 (zes maanden Recht), en No. 10, (drie maanden Recht), en het Kohier van het Patentrecht dezer ge meente. dienstjaar 189%i (4e kwartaal), welke Kohieren op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belas tingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zyn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 25 Mei 1891. Ch. W. VERMEIJS. Argentijnsehe Republiek. Buenos-Ayres, 22 Mèi. Io de provincie Cordova is eene omwenteling uitgebarsten onder het onrustige deel der bevolking van dat gewest. De re geering heeft er met een extra-trein troepen heen ge zonden, en hoopt de beweging meeste* te.zullen worden. (Tweede bericht.) De gemeenschap met Cordova i3 hersteld. Er is in de straten gevochten tot heden ochtend, daarna waB de omwenteling onderdrukt. Men weet nog niet, hoevelen er het leven by gelaten hebben. Duitscliland. Osnabriiclx, 22 Mei. HedeD, Vrijdag, heeft op het station Kirchlangern een botsing plaats gehad tus8chen een personentrein en een extratrein, waarop zich het personeel, de paardeo, enz. van den circus Oscar Carré bevonden. Verscheidene personen zijn daarby omgekomen, -naar men zegt ook de echtgenoote van den directeur,- mevrouw Carré. Vele personen zyn gewond. Een telegram, door een der zoons van den heer Carré aan eenige Amsterdamsche vrienden verzonden, bevestigt de treurige tijding van den dood der zoo geliefde kunstenares. Het circus was gisterenmorgen van 's Hertogen- boach vertokken, om te Hanover eenige voorstellingen fe geven. Donderdagavond nog werden mevr. Carré op de afscheidsvoorstelling te 's Hertogenbosch door den rit meester Graaf Van der Duijn een krans en een prachtige bloemenmand vereerd en een hartelyk »goede reis" naar Hanover gewenscht. Het ongeluk had plaats ODgeveer een half uur rydens van die stad, waar de trein omstreeks vijf uur had moeten aankomen. De treurige tijding verspreidde zich in den laten avond vry snel door Amsterdam en deed velen naar den circus gaan, in de hoop, daar nadere inlichtingen te ontvangen. De daar wonenden verkeerden in groote spanning, omdat eenigen hunner bloedverwanten zich op den trein bevonden. De ontvangen tydiDgen bielden echter niets meer in dan een korte kennisgeving van het onheil, en het bericht van de redding van den heer Schuiten voerder (meer bekend als August de Domme") en diens gezin, en van den zadelmeester Kolitsch. Aan de Köln. Ztg. wordt omtrent dit droevig ongeval het volgende geseind uit Bad Oeynhausen: Aan het station Kirchlangern by Löfine, is een in de richting Osnabrück rydende personentrein heden middag (22 Mei) om 3 uur tegen een aldaar staanden, uit Nederland komenden extra-trein gereden, die het personeel benevens de paarden en de benoodigdheden van den circus Carré bevatte. Volgens particuliere berichten zyn er zeven personen gedood, waaronder mevr. Amalia Carré, wie beide beenen werden afgereden er zyn veel gewonden. Een dochter van Carré is onder deze laatsten. Van Bad Oeynhausen zyn onmiddellijk tien doctoren ontboden. Nader wordt geseind: By het spoorwegongeluk werden drie waggons en de tender geheel vernield. Drie beambten der Maat schappij, waaronder een conducteur en de controleur, werden eveneens gedood. Het aantal ernstig gewonden bedraagt 20. Nog wordt geseind Het ongeval wordt geweten aan plichtsverzuim van den stationschef te Kircblaogen, die dan ook in ver zekerde bewariDg is genomeD. Behalve mevrouw Carré, die onder smartelyke pynen overleed, verloren ook een scboolrydster (een ander bericht uit Hanover doet vermoeden dat hiermede mevr. Carré zelf bedoeld wordt) en nog drie beambten het leven. Het aantal gewonden is 18. De dochter van den heer Carré bekwam ernstige kwetsuren aan het hoofd. De andere gewonden be kwamen meerendeeR ernstige arm- en beenbreuken. De eerste personencoupé, waarin mevrouw Carré zat, werd ineeDgedrukt en omgeworpen. De twee volgende waggons werden in de hoogte geschoven, en de voor wanden en de achterwanden werden ingedrukt. Mevrouw Carré verloor beide beenen en overleedhaar kind ontving eene wonde aan het hoofd. Eene scboolryderes werd gedood en 18 personen werden gewond, meestal ernstig. De meeste wonden bestonden in been- en armbreuken. Uit Hanover wordt nog gemeld: ?>De waggon, waarin de familie Carré zat, toen de treinen tegen elkaar reden, werd over de goederen wagens tegen den tender geschoven en daarna over den kop laDgs de helliDg naar beneden geworpen. De directeur Carré werd uit den wagen geslingerd en bekwam kneuzingen aan den arm, de knie en het gelaat. Mevrouw Carré werd verpletterd en was reeds overleden toen zy gevonden werd. De oudste zoon en de drie andere kinderen van den heer Carré zyn licht gewond. E9n jongetje van twee jaren viel onder de bank en bleef ongedeerd. >Van het personeel zyn 17 gewonden in het zieken huis alhier opgenomen. Amalia Wolff is, naar men vertelt, daar reeds overleden. Dit zesjarige meisje is uit het waterballet bekend als baby. Hare moeder, de danseres, ia ernstig gewond. De schoolrydereB Mary Grotbe heeft beide beenen gebrokenhare kunstzuster mej. Adams een been en haar kaakbeende heer Jacques (August de Domme) ontving kneuzingen aan borst en hoofd; de heer Pehlman, de clown, uit het waterballet als' graaf van Montfort. bekend, werd ge schroeid door den stoom van de locomotief. »Twee balletdanseressen ontvingen ernstige wonden aan de beenen, mevrouw Persinger, wier echtgenoot aan den circus verbonden is, brak het scheenbeen en bezeerde zich o. a. het hoofd. 'Den secretaris, den heer Rabe, werden beide armen ontwricht, de gymnasten, die deel uitmaken van de groep-Carpini, en eenige andere leden van het gezelschap werden gewond. *Hst lijk van mevrouw Carré is des nachts hier aangekomen." De trein was samengesteld uit een bagagewagen, een rytuig eerste en twee rytuigen tweede klasse, een rytuig derde klasse, acht paardenwagens en negen goederenwagens, waarvan de laatste gesloten. Deze samenstelling doet verwachten, dat de paarden, waar omtrent de ontvangen berichten zwygen, er betrekkelijk goed zullen zijn afgekomen. Mevronw ArraP.p .Carré/ «eb. Satemonsky,. was. onge veer 40 jaar oud. Haar lijk zal vermoedelyk te Hanover voorloopig worden bygezet. Eenige vrienden van den heer Carré vertrokken héden uit Amsterdam naar Hanover, om hem troost en, 'zoo noodig, bystand te verschaffen. Den geheelen dag kwamen tal van belanghebbenden aan den circus inliehtingen inwinnen over het lot van de andere leden der familie Carré en van het gezelschap. Naar verzekerd wordt, waren de paarden en het materiëel niet verzekerd. Nederland. Heerenyeeu, 22 Mei. De vreeselyke gebeurtenis te Nieuweschoot is nog steeds op aller lippen. Allerlei gissingen worden er gemaakt van wat mogelyk .en waarachynlyk is, doch met zekerheid weet men nog niets, ondanks de yverige nasporingen der justitie, die onafgebroken haar onderzoek voortzet. Naar wij vernemen, heeft zjj geen termen gevonden om Jobs. Goslinga te St.-Johannesga langer aan te houden en is hy reeds Dinsdag weer op vrye voeten gesteld. Ook de tweede aangehoudene Lute van Dyk, die in een herberg te Heerenveen zich verdachte nitdrukkingen, alsof hy meer van de zaak wist, had laten ontvallen, is na een kort verhoor Dinsdagavond weer in vry beid De lykschonwing, die geduurd heeft van 's middags half drie tot half zeven, moet aan het licht hebben gebracht, dat de dood waarschynlyk hel gevolg is geweest van ver worging. 'tKan zyn, dat de twee slagen op het hoofd, alsmede de andere verwondingen, die op zichzelven geen van allen doodelijk waren, de vrouw bewusteloos hebben gemaakt en dat de booswicht haar daarna heeft geworgd. Naar wij vernemen is ook nog een dikke elzen knuppel in de schuur gevonden en in beslaggenomen, welke niet aan Hnisman toebehoort. Daarmede kunnen de slagen zijn toegebracht en deze knuppel, hoe weinig beteekenend op zichzelve, zou den moordenaar aan den galg kunnen brengen, als dezé nog bestond, wat dezer dagen meermalen 'als wensch wordt uitgesproken. Treffend was de houdiog en uiting van zoovele moeders en vrouwen, die by het binnenbrengen van het ljjk der ongelukkige voor de gevangenispoort van Crackstate stonden geschaard, en niet te beschryven is de vloek die allerwege over den moordenaar wordt uitgesproken, neVens diep medelyden met de ver slagens en innige deelneiriing met dé naaste verwanten der overledene. 't Was juist een week over het jaar geleden, dat Jeltje de Vries als echtgenoote van Huisman, zjjne woning betrok. Als brave en vlijtige menschen stonden zjj beiden bekend en het geldelyk verlies; betrekkelijk van' geen beteekenis, is toch groot genoeg, om weggenomen te worden door hen, die ongehinderd daartoe in staat zjjn, hoorden we zeggen. Woensdag ging hier het gerucht, dat te Leeuwarden twee personen, IJpma en Sterke Age, met wie Goslinga beweerde dat hy op Schootermarkt gesproken had, waren aangebonden. Dien avond zijn te Lemmer twee zwervelingen, zekere Smeding van Leeuwarden en Hazenberg van Grootegast in hechtenis genomen en nog dieDzeltden nacht naar Heerenveen overgebracht. Zij moeten de laatste dagen na den moord in dezen omtrek zwervende zyn gezien en waren juist voornemens met de Lemster nachtboot naar Amsterdam te vertrekken, toen zy werden aangehouden. Donderdagmiddag is Huisman op het parket van den Officier van Justitie weder in verhoor geweest, waar hy op veraohillende punten nader is ondervraagd en geconfronteerd met een der aangehoudenen. Heden Vrydagmorgen werd weder een persoon van Steenwijk opgebracht, de vierde nu, allen bedelaars die meer als zoodanig dan wel als direct verdachten werden aangehouden. Meer en meer wint het vermoeden veld, dat de schuldige geen vreemdeling is in onze landpalen, en dat de eerst verdachte Goslinga onschuldig is. Woensdagmorgen is het ljjk weder van Crackstate naar het sterfhuis teruggebracht. De kist was met een roode band en lakken verzegeld, omdat zy niet weder geopend mocht worden. Heden Vrijdagmiddag te 1 ure, werd het stoffelijk overschot der algemeen geachte doode ter laatste rustplaats gebracht. Haar werd uitgeleide gedaan door een lange ry van verwanten en vrienden. De Eerwaarde Heer Ds. E. G. Wesselink sprak vooraf in het huis der begrafenis een treffend woord. Dat was zoo zeide hy ongeveer een treurig einde van de Pinksterdagen, van dat Christenfeest, waarop God zyn geest heeft uitgezonden, een geest van liefde en vrede, van blydBchap en zachtmoedigheid. Eu wjj, die zoo gereed staan, onder het jonge Meigroen het bloedig overschot van onze geliefde zuster in deze ongeverfde kist ter laatste rustplaats te geleiden, het zal ons nooit vergeten, hoe op dit Pinksterfeest de zonde en misdaad van een boozen mensch zich heeft geopenbaard. Dat het juist haar moest overkomen, haar, die geen vij inden had, die een voorbeeld was van eene goede huisvrouw, een voorbeeld altyd van vriendelijke wel willendheid, en die gelnkkig en in liefde met haar echtgenoot samenwoonde. Eene verbijstering heeft ons overweldigd. Hier op dit oogeoblik sterke ons het geloof in een rechtvaardig God. Wanneer wij staren op zulk een samenweefsel van misdaad en zonde, dan hebben wy gelaten en in stille berusting op te zien tot den almachtigen God, die dit ai heeit kunnen toelaten. Mjj hengt bet nog, toen, na vyftien jaren geleden, eene jonge dochter in het naburig Oranjewoud op eene even vreeselyke wjjze om het leven was gebracht, dat toen, ter begrafenis, haar g.ryze vader vol ontzetting de woorden tot my sprak: »0, mynheer, spreek mij niet van Gód; dit is buiten God". Doch wy kortzichtige menschen hebben niet 'te oordeolen in dezen. Wjj blijven achter als rouwdragers, niet als rechters. Laat ons liever troost zoeken in de hoop, dat zjj vrede en rust móge hebben gevonden in een eeuwig en beter leven, waar geen hand des moordenaars haar kan bereiken. Ach, mjjne zuster, ons geloof heeft in zulke om standigheden een zwaren stryd te strjjden tegen den twjjfel in de rechtvaardigheid van onzen God. Want, vraagt men zich af, waarom is God, op het vreeselijk oogenblik, dat de vrouw wanhopig om hulpe riep, niet tusschenbeide getreden om den snooden mensch zyn booze daad onmogelyk te makenWaarom heeft God den moordenaar, toen hjj de plaats ,der misdaad ontvluchtte, niet geslagen van den hemel Wy hebben dit niet te vragen. Wjj moeten denken, dat God den boozen mensch zal overgeven aan een durende foltering, die hem wellicht nog eens dwingen zal tot eene volle bekentenis, is het niet hier op aarde, dan voor den rechterstoel van Jezus Christus, voor wien niets verborgen blijft. Wij zyn geen rechtere. Gy, bedroefde weduwnaar, moet geen wrok voeden in uw hart, maar u overgeven aan het bestier van God. Zoek troost in een leven in Christus, laat u niet medé voeren door wat voorbjj is, maar richt uwen blik voorwaarts. En gjj, bejaarde moeder, beschouw het, alsof uwe geliefde dochter door t me plotselinge ziekte is weg genomen van deze aarde,'en dat zjj thans haar heil gevonden heeft in een eeuwig leven. Eo gy verwanten en allen, die mede ten dooden- akker gaat, gij hebt hier het meest treffend voorbeeld, hoezeer de macht van de misdaad het menschelyk hart kan bezondigen en verdierlijken. .Maar .blijft gelooven, dat boven al deze snoodheid de gerechtigheid Gods zich zal openbaren. Amen. Amsterdam, 23 Mei. In de westelijke byzaal van het Volkspaleis alhier zijn de werkzaamheden voor de PoppententoonBtelliDg in vollen gang. De heeren H. F. Jansen en Zonen hebben met de firma Hirach en Groenewegen belangloos de zorg voor eene feeste lijke uitmonstering op zich genomen. Ook andere firma's lieten zich niet onbetuigd. Zoo zouden de heeren Bensdorp te Bussnm en Küjjk alhier eene party chocolaad; die, in het door de heeren A. Palm en Zn. kosteloos verstrekte bloempapier verpakt, het aantrekkelijke van een hengelvyver uitmaken. »Arbeid Adelt" en i-TeBselschade", Hirsch Co., De Gruyter, Perry, Sinkel, Philippona—Ketelaar, Weill en de Prijslijst zonden ingegelyks een aantal voorwétpen, die door joDge dames verkocht zullen worden. De poppen zyn daarentegen niet te koop, doch zullen verloot worden. Vanwege het bestuur worden drie pryzen uitgeloofd aan inzendsters en twee aan winkeliers. Fraaiheid,, eigenaardigheid, geschiedkundige getrouwheid zullen voornamelyk den doorslag geven voor bekroniog. De beoordeeling is opgedragen aan de dames Tbérèse Schwartze, Bertha Valkenburg en de heeren Martin Kalff, Sally Berg (associé der firma Hirsch Co.) en Ed. Cuypers. Voor zooveel nu reeds nagegaan kan worden, zal het niet aan. aardige groepen en figuren, ontbreken, evenmin aan allerlei kleine oplettendheden. Of is het niet vermakelyk dat elke »poopedyne", wier kapsel by het verpakken of overbrengen, een weinigje geleden heeft, een smaakvollen coup de fer zal ontvangen van den tooneelkapper Beugel? De tentoonstelling belooft dan ook een waar feest voor de kleintjes, en de 'grooteren zy zullen by den aanblik van al 'die opgetogen gezichtjes en ge dachtig aan het wie selig ein Kind noch zu sein, van zelf aangenaam gestemd worden. Dinsdag te li/« unr wordt de tentoonstelling geopend door proh Stokvis, in tegenwoordigheid van genoodig- den en zal om 2'/2 nur reeds toegankelijk zyn. *s Gravenliage, 22 Mei. Naar de Vox van bevoegde zjjde verneemt, heeft het plan bestaan, dat H H. M.M. de Koningin en de Kooingin-Regentes tydens de studentenfeesten aap Utrecht een bezoek zonden brengen. Wegens den ronw zal dit echter Riet plaats hebben, en is het uitgesteld tot de eerste steen van het nieuwe academiegebouw zal gelegd worden. De Koningin zal dan zelf deze plechtigheid verrichten. Gravenhage, 23 Mei. Van de Regeering zyn ingekomen de volgende inlichtingen op de adressen betreffende eene betere verbinding van Schouwen en Duiveland met den vasten wal: Door den Raad der gemeente Brouwershaven en van andere gemeenten, alsook door vereenigingen voor visschery en landbouw op de eilanden Schouwen en Duivelaod wordt de medewerking der Regeering inge roepen ter verkryging van eene betere en snellere gemeenschap met den vasten wal en wel door den aanleg van een locaalspoorweg of een stoomtramweg of op andere wjjze. De behoefte aan eene zoodanige gemeenschap wordt in die adressen uitvoerig uiteengezet en tevens wordt daarby aangetoond, dat om de Concurrentie van den landbouw en dé veeteelt, meer in het bijzonder die van de oestercultuur en visscherij met naburige ge meenten in Zeeland te kunnen volhouden, een spoorweg niet langër kan worden gemist. De gemeenteraad van Zierikzee beperkt zich tot het vragen van eene verbetering in de postgemeenschap tusschen genoemde eilanden en den vasten wal, welke naar het oordeel van dien Raad door het aanleggen en onderhouden van een goeden kunstweg van St. Philipsland tot Bergen op Zoom en het onderhouden van een stoombootdieost tusschen genoemde eilanden en de gemeente Stavenisse of den Aona-Jacoba-polder te verkrjjgen is. De behoefte aan eene betere verbinding der eilanden met den vaBten wal, ten einde de betrokken gemeenten uit hnnnen geïsoleerden toestand te doen geraken, wordt door den ondergeteekende erkend. De vraag doet zich echter voor op welke wjjze daarin zal kunnen worden voorzien, wanneer men in aan merking neemt dat zonder Staatshulp het noodige kapitaal om eene goede verbinding met Noordbrabant te maken, niet bjjeen gebracht zal kunnen worden. Naar het gevoelen van den ondergeteekende behoort de aanleg van een locaalspoorweg of van een tram spoorweg niet tot de Staatszorg. Wenschen belanghebbenden in het bezit te komen van eenig stoomvervoermiddel, om uit hunne afgelegen positie te geraken, dan zullen zij daartoe zelf het initiatief moeten Deinen en de handen aan het werk moeten slaan om eene particuliere onderneming tot stand te breDgen. Zy hebben de vereischte maatregelen te beramen door het uitlokken of bevorderen van concessie-aanvrage, het verleenen van zedelyken en geldeljjkea steun door gemeenten, polderbesturen en provincie, bet in het leven roepen van comité's tot bereiking van hun doel, enz. Eerst daarna zal kannen worden overwogen of, en zoo ja, ia welken vorm eene dergelijke onderneming van Staatswege zal'kunnen worden ondersteund. In begiqvel is ,de ondergeteekende van meening dat die ondersteuning zal zjjn te beperken tot het toekennen van subsidiè'a voor de overgangen der Zeeuwsche stroomen, hetzy die plaats hebben door overbrugging of wel door middel van stoombooten of stoomponten, maar dat van eene snbsidiëering van Rykswege voor den aanleg van locaalspoorwegen of stoomtramwegen geen.sprake kan zyn. - De ondergeteekende kan hier bjj voegen dat bereids eene' aanvrage om concessie voor den aanlég en de exploitatie van een locaalspoorweg of van een stoóm- tramweg van Brouwershaven langs Zierikzee, Nieuwer- kerk, BruiDisse, Zijpe per stoompont naar den Jacoba- polder, St. Philipsland, de Dam over het Slaak, Nieuw Vosmeer, Steenbergen, Kruisland naar Roozendaal bjj zyn Departement is ingekomen en dadeljjk aan een nauwgezet onderzoek is onderworpen, terwjjl eerstdaags kan worden verwacht eene concessie-aanvraag voor dsn aanleg van een locaalspoorweg of een stoomtramweg van Bergen op Zoom naar Zierikzee of Brouwershaven, en nog meerdere aanvragen in uitzicht zijn gesteld. Een onderzoek is opgedragen aan de hoofdingenieurs van 's Rjjks Waterstaat 'in het'11de en 6de district, doch op dit oogenblik is de zaak nog niet in een stadium, dat reeds nu meer positieve en meer uitge werkte mededeelingen kunnen worden gedaan. De Minister vaii Waterstaat, Handel en Nijverheid, HAVËLAAR. Rotterdam, 23 Mei. Omtrent het bezoek van HH. MM. de Koningin en de KoniDgin-Regentes op 30 dezer aan de Rotterdamsche Diergaarde vernemen wij, dat HH. MM. aldaar tegen halt 4 worden verwacht en vermoedelijk in een open rytuig, met vier paarden bespannen, langzaam door don tuin zullen rijden. Volgens de gemaakte schikkingen zal de weg door den tuin zoodanig worden genomen, dat wanneer de aanwezige bezoekers zich langs de paden over bjjna het geheele Diergaardeterrein verspreiden, iedereen HH. MM. zal kunnen zien passeeren, zoodat niemand daartoe ergens zal behoeven te dringen. Voorts heeft het bestuur der Diergaarde, >ter hand having der goede orde, ten einde de ontvangst op eerbiedige en waardige wjjze te doen plaats hebben en al te grooten toevloed van belangstellenden te voor komen", bjjzondere bepalingen gemaakt. Vlissingren, 23 Mei. In de heden gehouden ver gadering van aandeelhouders in de Kon. Maatschappij »de Schelde" alhier, is de rekening over 1890 goedgekeurd en het risico-saldo vastgesteld op f 4213,86, welk bedrag voor afschrijving zal benuttigd worden en wel f 2864,86 op de kosten der obligatieleening en f 1349 op verlies van vorige jaren. Heden middag gingen twee soldaten van het depot van discipline in hunne vrije uren aan het zoogenaamde kleine Hoofd zwemmenmet het ongelukkig gevolg dat beiden verdronken zijn. Dit tot voorbeeld van niet-ge- oefende zwemmers 1 Mi<I<lelburg;23 Mei. Alhier is een christelijk fanfarenkorps opgericht, dat voorloopig 14 christelijke wer kende leden telt, en onder leiding staat van den heer A. Rademaker, hoofd van een christelijke school alhier. De oefeningen worden gehouden in het lokaal van de Christe lijke Jongelingsvereeniging. Een Hjarige jongen, die op de tafel een pakje met bleekpoeder zag liggen, .meende dat dit suiker was, kon zijn snoeplust niet bedwingen en deed zich hieraan tegoed, doch de arme knaap heeft zijn snoeplust duur moeten be- kóopen, daar hij na het uitstaan van hevige inwendige pijnen is overleden. Betreffende het in Juni a.s. alhier te houden groot gymnastiekfeest, te geven door het gewest Zuid-Holland en Zeeland van het Ned. gymnastiekverbond, kunnen wij het volgende mededeelen Zondag 28 Juni heeft in het Schuttershof eene officieele ontvangst der turners plaats, benevens een rëunie-, ;een:en ander opgeluisterd door een concert. Maandag 29 Juni om 12 uur optocht der turners van het Schuttershof naar het Raadhuis, waar de deelnemers door het gemeentebestuur officieel zullen worden ontvangen. Vandaar begeven zij zich naar het Molenwater, alwaar tus schen 1 en 4 uur de openbare gymnastiekuitvoeringen zullen plaats hebben, 's Avonds wordt in 'het Schuttershof een feestconcert gegeven door het Stafmuziekkorps van het 3e reg. inf. uit Bergen op Zoom, kapelmeester de heer N. A. Bouwman. Tot bijwoning der feestelijkheden wordt gelegenheid gegeven tegen billijke prijzen; doorloopende kaarten, zoowel voor één .persoon, als voor een heer en dame als voor een gezin, zullen te verkrijgen zijn. De heer dr. J. P. Berdenis van Berlekom, sedert 1873 lid van den gemeenteraad, dit jaar aan de beurt van aftre ding, heeft verzocht niet meer in aanmerking te komen, daar een eventueel mandaat door hem niet zal worden aanvaard. Kiruïnins'en.. Door'de liberale kieévereeniging »Kruiniogen" is mr. J. G. Van Deinse te HulBt met algemeene stemmen tot candidaat-gesteld voor de a.s. verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Geoeraal in het district Hontenisse. Zierikzee, 25 Mei. In de Woensdagavond 11. ge houden vergadering van ons Departement der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid werden tot candidaat-direc- teuren der Maatschappij aangewezen de heeren: Mr. A. J. Enschedé te Haarlem, II. A. van Beuningen te Utrecht en C. Dyserinck te Amsterdam. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering werd geko zen de heer A. H. W. van der Vegt, die de benoeming voorwaardelijk aannam. Het Bestuur werd tevens gemach tigd bij verhindering van den heer van der Vegt een plaatsvervangend afgevaardigde te benoemen. Na bespreking der punten van beschrijving van de »Alge- meene Vergadering", sloot de voorzitter de vergadering. Verplaatst met 6 Juni a.s. dc rijksveldwachter der 3e klasse J. J. Buurman van Burgh naar Middelburg. Er worden pogingen aangewend om op het eiland Tholen eene liberale kiesvereeniging op te richten, die het geheele eiland omvat. Te Meppel zijn valsche geldstukken in omloop. In een winkel zijn Zaterdag ontvangen een kwartje met een onleesbaar jaartal en een gulden dragende het jaartal 1849. L ANDBOU W. Het hoofdbestuur der »Hollandache Maatschappy van landbouw" (voorzitter de heer Herm. F. Bultman en secretaris de heer P. F. L Waldeck), heeft aan de Ministers vau Waterstaat, handel en nijverheid, financiën en koLoniën het volgende adres gericht: »Het hoofdbestuur der »Hollandsche Maatschappy van landbouw" vernam met belangstelling, dat uwe Excellentiën het advies eener commissie wen achten bij het onderzoek der vraag, omtrent de door Nederland, in verband met de opzegging van verschillende met vreemde mogendheden gesloten handelstractaten, in de naaste toekomst te voeren handelspolitiek. »Het hoofdbestuur ontveinst zyne teleurstelling niet, nu het kennis nam van de samenstelling der commissie. »De landbouw is een hoofdtak van ons volksbestaan, misschien de voornaamste, althans telt hy verreweg het grootste deel der ingezetenen onder zyn kring. »In de door uwe Excellentiën benoemde commissie is slechts één landbouwer opgenomen; zonder iets te kort te willen doen aan de keuze des benoemden, die wy stellen er prijs op het te erkennen in be perkten kring loffelyk werkzaam is en aan wien wij volgaarne ter verdedidiog van beschermende rechten de plaats gunnen, veroorloven wij ons met ernst er op te wyzen, dat er onder de landbouwers twee stroomingen zyo, waarvan de eene bescherming de andere, en vry zeker verreweg de grootste, geene beschermende rechten wenscht. »Deze groote meerderheid der landbouwers zal zich in de commissie niet doen hooren, en het zal dus niet kunnen worden gezegd, dat de landbouw in de com missie vertegenwoordigd is. »Wy betreuren dit, omdat de commissie hierdoor niet is wat zy kon zyn: de afspiegeling van de ver schillende. belangeo der ingezetenen, en voelen ons gedroDgeD, om dit reeds nu te constateeren, tenzy Uwe Excellentiënzouden kantien besluiten om de commissie in den door onB gewenschten geest aan te vallen." K E R K N I E U WS. Men deelt ons mede, dat op aaiwtaanden Zondag (31 dezer) de doopsbediening zal plaats bsbbeu doo.' ds. Klap van Oosterland, des voormiddags, in de Kleine Kerk. Beroepen te Waarde de beer J. M. E. Steenbeek, eand. te Utrecht; te Zuidzaode de heer H. Snel, cand. te Utrecht. Bedankt voor Meliskerke door ds, A. L. Smilde t© Leerdam. AanbestedingenVerkoopingen, enz. Bij de op Vrijdag den 22 Mei j.l. te Nieuvverkerk gehouden aanbesteding der gewone aarde-, kram-, rijs- en steen- glooiingvverken aan den polder de Vier Bannen in Duiveland, is aannemer geworden J. L. Geluk te Tholen, voor de som van f 3397. Vry dag is door het dykabestuur van de polders Ooster- en Sirjansland in het gemeentehuis te Ooster land aanbesteed: het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1892, van de aarde-, kram-, rys- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van genoemde polders. Daarvoor is ingeschreven door de heeren J. de Ryke te Sirjansland f 3390, J. de Ryke te Stavenisse f 3385, A. van Popering te BruinisBe 3360, J. van Strien te Zierikzee f 3249, L van Popering te Bruinisse 3195 en C. Bolier Cz. te Bruinisse ƒ3174. Aan den miosten inschrijver is het werk gegund. De aanbesteding door het Dagelijksch Bestuur der gemeente Bruinisse gehouden van eenige onderhoudswerken en vernieuwingen in de gemeente voor 1891, had den volgenden uitslag: De minste inschrijver voor perceel 1, M. Etenbaas, herstellingen kaaimuren, f 89,64; perc. 2, P. Okkerse Az., teren beschoeiing, proppen en meerpalen, f 19,75; perc. 3, Abr. Zoeter, onderhoud bruggen enz., f 83,82perc. 4, J. v. d. Berg Jz., onderhoud riolen, zink putten enz f 13,60; perc. 5, M. Elenbaas, herbestratingen, f 600; perc. 6, A. Zoeter, schoonmaak toren, oude school, enz., f 93,43perc. 7, J. v. d. Berg Jz., onderhoud woon huis, f 4,50; perc. 8, idem, onderhoud conferentiekarner, f 43perc. 9, M. Elenbaas. onderhoud gemeentehuis, f 25,50: perc. 10, J. v. d. Berg Jz., het maken van kasten tot ber ging van het archief, f 367; perc. 11, M. Elenbaas, onder houd lijkenhuis, enz., 15,50; perc. 12, J. v. d. Berg Jz., onderhoud openbare school en onderwijzers woning, f 39. Aan de inschrijvers, die allen, in deze gemeente wonen, is het werk gegund. Ziex-ilisee©, 25 Mei. Heden werd door Burgem. en Weth. ten raadhuize aanbesteed: Het uitvoeren van onder houdswerken, vernieuwingen en herstellingen aan de ge bouwen en andere werken dezer gemeente in 11 perceelen. Minste inschrijvers waren: Voor het le perceel (De openbare gebouwen, waaronder de torens, poorten1 en Stadsbrand- eii vroonpaden begrepen zijn) de heer J. van Dijke voorf 2598, Het 2e perceel. (De kaaimuren) de heer II. C. van den Ende voor975,— Het 3e perceel. (De beschoeiingen en paalwer ken) de heer J. Bartels voor1249,99 Het 4e perceel. (De bruggen) de heer W. Bartels voor785,— Het 5e perceel. (Het Sas en Sashuisje) de heer C. A. Wisse voor227, Het 6e perceel. (De riolen, putten en waterlei dingen) de heer M. van der Linden voor. 999,- Het 7e perceel. (Het levéren van materialen, en het uitvoeren van werken voor het onder houden der havendijken) de heer H. C. van den Ende voori> 1127, Het 8e perceel. (De pompen en banken in de Wandelingen en op de wegen) de Weduwe A. Anker Wz. voor305, Het 9e perceel. (De gebouwen op de begraaf plaats) de heer H. C. van den Ende voor 1093, Het 10e perceel. (De schoolgebouwen voor het Middelbaar Onderwijs) de heer M. Paassen voor 800, Het 11e perceel. (De schoolgebouwen voor het lager en meer uitgebreid lager onderwijs) de heer J. Bartels voor1105, De gunning blijft voorbehouden. Afloop, der aanbesteding voor het door aanbouwing vergrooten van de Stokerij der Gasfabriek en het doen van enkele werken aan de op het terrein der Gasfabriek be staande magazijnen. Er was ingeschreven door de heeren: M. Paasse voor f 5250; J. Lammens voor f 5210; J. van Dijke voor f 5061; J. H. Swets voor f 4852; II. C. van den Ende voor f 4787 en M. van der Linden voor f 4G49. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. 336" Staats-Loterij. Collecten nit het 2e district van Zeeland» 5e Klasse, 8e Lijst. Prijzen van SO. 50 5354 8215 12497 12520 18768 4253 7400 12475 12498 17855 Nieten. 44 4241 5351 8203 8690 12463 2339 4259 5426 8205 9608 12466 2345 4273 5447 8220 9641 12471 3192 4292 5488 8266 12428 18114 Burgerlyko Stand van Zierikzee. GEBOREN: 17 Mei. Een zoon van A. Kramer en W. C. Anker. 18 dito. Eene dochter van A. Buyse en H. J. Phaff. E-me dochter vsd J. Viergever pn J. J. van Oeveren. 19 dito. Een zoon van A. H. W. van der Vegt en J. W. Th. van Konynenberg. gehuwd: 20 Mei. A. C. van der Linde, 30 j., jm. en W. Verhulst, 30 j., jd. overleden: 16 Mei. F. C. Weiszgerber, 88 j., weduwe van P. J. van der Gaau. 19 dito. G. van der Zande, 20 m., z. 20 dito. A. van Sluis, 41 j., vrouw van A. van der Welle. als levenloos aangegeven: 20 Mei. Een zoon van A. van der Welle en A. van Sluis. Mei 1891. Van Zierikzee: Woensd. 27 'smorg. 7.20 u. Vrijdag 29 x> 7,20 Zondag 31 Van Rotterdam: Dinsd. 26 's morg. l'lu. Dond. 28 n 10,30 Zater. 30 's nam. 8, De Directeur, A. VH.» GASTEI» Ondertrouwd J. v. d. WEKKEN Dz. Zierikzee, Kerkwerve, C. L. VIERGEVER Md. 22 Mei 1891. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1