onderzoek zal uitbrengen. En nu waren er nog eenige kleine niededeelingen te doen. De commissie van fabricage o.a. bad uitgemaakt, dat de vloer van de raadzaal onmogelijk zakken kon, zooals de heer Van IJsselsteyn wilde, zoodat de heeren in 't vervolg wat minder znllen moeten rooken. De Voorzitter deelde nog mede, dat eenige Staats- en Prov. bladen waren ingekomen en toen gingen we verhit en vermoeid gauw naar huis, waar de aardappelen ons wachtten, die door het lange afstaan, 't was half twee geworden, nog slechter waren dan ze anders al zjjn. Terneuzen, 17 Mei. De werkstaking der dok werkers te Gent, die weigerden om kolen te lossen uit schepen uit Engeland komende, veroorzaakt hier heel wat drukte, daar reeds een 7-tal schepen hier hunne lading kolen lossen. De nieuwe lo9kade is dan ook in gebruik genomen, ten einde in het gebrek aan ruimte te voorzien. Donderdag avond omstreeks 9 uur werd bij een koopman, wonende aan de Axelsche sassing onder de gemeente Axel, aan de deur geklopt en iemand deelde hem mede, dat een kind van den koopmans zwager ernstig ongesteld was. Toen de koopman de deur opende werd bij aangegrepen en mishandeld, terwijl de vrouw, die haar man ter hulp snelde, evenzoo mis handeld werd en eene wond aan het hoofd bekwam, waarna de dader zich uit de voeten maakte. De politie legde gisteren de hand op den ver moedel jj ken dader, dien zjj tevens verdenkt schuldig te zijn aan de andere aanrandingen, die het vorige jaar in de buurt plaats vonden. Hij is heden gevankelijk naar Middelburg overgebracht. Door bet bestuur der Chr. school te Zaamslag is tot hoofd der op te richten tweede Chr. school in die gemeente benoemd de heer J. Boot, thans onderwijzer te Leiden, vroeger hoofd der le Clir. school te Zaam slag, doch die wegens gezondheidsredenen toen ontslag uit die betrekking moest aanvragen. Oostburg;, 17 Mei. De invloedrijkste katholieken van dit district zijn geheel ongenegen iets te doen voor de herkiezing van den aftredenden afgevaardigde Glinderman, die in een bijeenkomst van anti-revolutionaire kiezers ver klaard heeft, vóór de invoering van den persoonlijken dienst plicht te zijn. Populair was hij toch niet, en hij heeft voor de suiker-accijnswet gestemd, wat hem in dit platte landsdistrict op zichzelf reeds kwaad doet. Zijn concurrent, de heer Ilennequin, burgemeester van Aardenburg, is een uiterst conservatief liberaal en voor stander van subsidieering van het bijzonder onderwijs. Vorsterman van Oyen, de bekende redacteur van het Week blad, heeft hem indertijd bestreden. Glinderman valt als een baksteen. Midcleltjurg', 19 Mei. Van verschillende kanten wordt bericht dat het weer met Pinksteren in deze provincie veel te wenschen overliet. Evenals hier regende, hagelde en sneeuwde het bij tu8schenpoozen, torwjjl het zonnetje achter grauwe wolken verscholen bleef. Met dit algemeen bericht meenen wij te kunnen volstaan. 't Was hier en te Vlissingen dan ook vrjj stil. De pleizierreizigers uit België, Zondag en Maandag per stoomboot >Telegraai" te Vlissingen aangebracht, hebben het slecht getroffen. Eenmaal toch suit", schoot er niet veel meer voor hen over dan zich maar te laten nat regenen. Het op Zondag geopende Grand Hotel" aan de duinen viel een gering bezoek ten deel. Moge de natuur spoedig gaan medewerken, om het bezoek aan veld, strand en duin wat aanlokkelijker te maken Benoemd bij de dd. schutterij te Middelburg tot kapitein, mr. F. J. Sprenger, thans le luitenant; tot len luit., P. W. H. De Kan, thaus 2e luit., en tot 2en luit., P. S. Suteux, thans 2e luit. bjj het le bat. rust. schutterij in Zeeland, nit welke betrekking hem tevens eervol ontslag is verleend. Wissenlterlie. Het bericht in de M. Cl., als zou zekere F. de V. ernstig gewond zijn door het vallen van een blok bij het heischen van steen uit een schip voor Vliete-polder, is zeer overdreven, daar genoemde geen letsel van eenig belang bekwam. Het ongeval had echter erg bunnen zijn, vandaar dat het aanwezig zjjn van goed materieel op die schepen zeer wenscheljjk is. Goes, 16 Mei. Slechts 13 leden vereerden de bij eenkomst van burgemeesters en secretarissen op de beide Bevelanden met hunne tegenwoordigheid. Eenige woorden van hartelijke erkentelijkheid werden gewfd aan de nagedachtenis van wjjlen den heer J. H. Bybau, een der oprichters en eersten voorzitter der vereeniging. Niettegenstaande de vereeniging ook naar buiten een goeden naam heeft, bljjtt het aantal leden stationnair, n.l. 73. Is dit ledental nog voor vermeerdering vatbaar, in veel sterker mate is dit het geval met het aantal, dat de vergaderingen bijwoont. Het is toch bekend genoeg, dat op iedere bijeenkomst zaken worden be sproken, belangrijk voor elk der leden. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Vreeke en Z. D. v. d. Bilt La Motthe, werden met bijkans eenparige stemmen herkozen. De rekeniDg werd in ontvang op 200,47® en in uitgaaf op 135,35 goedgekeurd. Door het bestuur zullen adressen aan Gedep. Staten gezonden worden tot herziening der tractemeotea van burgemeesters en secretarissen, en tot intrekking der bepaling, dat als de burgemeester tevens secretaris is, deze slechts s/3 van het tractement van laatstgenoemde brjjgt. Zooals gemeld is, zal de zomervergadering gehouden worden te Bergen op Zoom en wel op 25 Juni. De liberale kiesvereeniging »Goes" stelde met algemeene stemmen tot candidaat den heer J. H. C. Hcjjse, lid van Gedep. Staten, te Zierikzee. Daar dit ook het geval is geweest te Kolijnsplaat, kan de stem ming te Wissekerke geen invloed meer uitoefenen, zoodat de heer Hejjse definitief candidaat is der liberalen in dit district. Genoemde heer is bereid bevonden de candidatuur aan te nemen, maar heeft zich tot zijn leedwezen ge noopt gezien, wegens gezondheidsredenen, voor eene overkomst te bedanken. We kennen den heer Hejjse nog van eene voorgaande verkiezing, en meenen dat zijn optreden hier volstrekt niet noodig is om zijn succes te verhoogeu. Men weet wat men aan den heer Heijse heeft, en wat men van hem te verwachten heeft iets, waar nog al uit zonderingen op zijn. De af deeling Tholen van de liberale kiesvereeniging als zoodanig schjjnt op jeugdigen leeftijd het tijdelijke met het eeuwige verwisseld te hebben. Zouden op het eilaud Tholen geen mannen gebonden worden, bereid (bekwaam er toe zjjn er velen), maar bereid om de weder-oprichting te beproeven eener kicsvereenigiog, dio het geheele eiland omvat? Noodig is dit zeker en aaD het nut zal men wel niet twjjfelen. De verspreide liberalen loopen anders, evenals de traditioneele verdwaalde schapen, licht gevaar eene gemakkeljjke prooi te worden van defirmaRome Dordt. Zullen de Tholenaars achterbleven in het geven van de voorkeur aan een afgevaardigde, die reeds sedert eene reeks van jaren bekend is met al hunne nooden en behoeften, boven een zoodanige, wiens bekendheid met onze provincie uit den aard der zaak al heel beperkt is? Komt dan, de hand aan het werk geslagen; geen zelfverwjjt zal u dan kunnen treffen, omdat gjj gedaan zult hebben, wat uw hand vond om te doen. Of zé geljjk heeft die vrouwenbond tot verhooging van het zedeljjk peil van dienstmeiden en meisjes. Verbeeld je, daar had het bestuur der vrijmetselaars loge de boosaardigheid een lokaal kosteloos aan te bieden voor het bekende doel. Kan het boosaardiger?! Vrjj metselaars en zedeljjke verdorvenheid gaan immers hand aan hand?! Neen, maar wil men hot zedeljjk gehalte tot ver boven Amsterdamsch peil verheffen, dan mag i-r zells geen gedichte wezen aan eenige medewerking vuu de zjjde der vijjmetselaars. Do ge dachte alleen, dat die verworpelingen een paar maal per jaar ouder dat zelfde dak bijeenkomen, is vol doende om het zedeljjk peil tot het doode tjj te doen dalen. Weg met de masons! AIb ik lid van het bestuur van den vrouwenbond was, zou ik van de ljjst van contribnanteu alle dames schrappen, wier echtgeuooten vrijmetselaar zjjn. Geen lokaal en geen penning van de raacjons, dat zou mjjne leus zjjn. Ongelukkigerwijze zal het bestuur zich niet aan mjjn gratis-advies laten gelegen liggen. Thans zal men bjjeeukomen in eene woning, die vele jaren achtereen bewoond werd door hotelhoudsters en houders, die bnnne schaapjes op het droge hadden dank zij de vergunning. Zou het ook niet gevaarlijk zijn, daar bijeen te komen? Me dunkt eene lokaliteit waar priesters en priesteressen van B icchus bun ver- bljjf hebben gehouden, is minstens even gevaarljjk als eene zaal, die wel eens door de vrjj metselaars wordt besmet. Zou de afgebrande meelfabriek Diet als vergaderlokaal in aanmerking kunnen komen? Deze is door de vuur proef behoorlijk van alle zedeljjke onreinheid ontsmet. 19 Mei. Heden werd hier gehouden de 45e jaar- lijkscbe algemeene vergadering der gewentel, vereenig. Zeeland van het Ned. Onderwijzersgenootschap. Een ongewoon groot aantal leden woonde de vergadering bij, welk getal ongetwijfeld bjj gunstig weer nog grooter geweest zou zijn. Den vreemden bezoekers word eene malinée musicale aangeboden. Het hoofdmoment van den dag was de voordracht van dr. Z. Th. Diohl, die met eenige welgeslaagde proeven uit het gebied der nieuwe natuurleer zjjne voordracht toelichtte en opluisterde. Op voorstel van den heer van Schelven werd besloten een adres tot de hooge regeering te richten, teneinde te verbrjjgen dat hoofden van scholen worden vrijgesteld van het verplichte examen in de vrije- en orde- oefeningen, evenals de regeeriDg dat reeds bepaald heeft ten aanzien der hoofden van de rjjkssckolen. Bfiiïiiisso, 19 Mei. In de heden gebonden ver gadering van den gemeenteraad werd een verzoekschrift behandeld van den aannemer der werken, ten einde vrijgesteld te worden van de boete ad 660, door hem beloopeu wegens te late oplevering van het werk. Verschillende voorstellen daaromtrent werden besproken en verworpen, totdat de stemmen staakten over eeu voorstel, door een der leden gedaan, om die boete op 300 te bepalen. In een volgende vergadering zal dit dus weder in behandeling komen. Men heeft hier twee postduiven gevangen, die vermoedelijk door het ongunstige weder hier heen verdwaald waren. De een was gemerkt St. Justet 33, maatschappjj „Onder ons," Noord-Autwerpen deaudere 66—17 Mei, 55—10 Mei, 118—3 Mei, postduif Terasche St. Denis, 26 April 1881. Door de liberale kiesvereeniging alhier, is iu de beden gehouden vergadering de heer J. J. van Kerkwjjk, bjj acclamatie, tot candidaat gestold voor de a.s. ver kiezing van een lid der Tweede Kamer, kiesdistrict Zierikzee. In diezelfde vergadering deed de penningmeester rekeniDg en verautwoordiog van zijn gehouden beheer en -werd tot lid van het bestuur gekozen de heer Joh. Eleubaas. De collecte ten behoeve der maatschappjj voor weldadigheid heeft in de gemeente Bruinisse ongeveer 13 opgebracht. Dij koninklijk besluit van 15 Mei is, met ingang van 10 Juni 1891, benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor en brievengaarder, alhier, II. J. K. Buwalda, thans in gelijke betrekking te Wemeldinge. Burg-h, 20 Mei. Aan den lieer J. de Glopper, gewezen brievengaarder alhier, is een pensioen verleend van f 62 's jaars. Door de liberale kiesvereeniging Haamstede en Burgh is niet algemeene stemmen tot voorloopig candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de heer J. J. van Kerkwijk. Brouwersluivcu, 15 Mei. De afdeeling BrouwerBhaven, Zonnemaire en Duivendjjke der centr. lib. kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Zierikzee noemde met algemeene stemmen den Heere J. J. van Kerkwjjk, aftredend lid, als voorloopigen candidaat voor de aanstaande verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, en benoemde 4 afgevaardigden ter centrale vergadering te Zierikzee om tot het stellen vau den definitieven candidaat over te gaan. Onze correspondent deelt ons naar aanleiding van het ingezonden stuk van X in den «Zierikzeeschen Nieuwsbode" vau 11. Zaterdag mede, dat bjj geen vol ledig verslag van de door den inzender bedoelde vergadering om gegronde redeuen wensehte te geven, doch slechts met de mededeeling daarvan wilde constaleeren het feit, dat onze geachte afgevaardigde gevolg had gegeven aan den algemeeneu wensch om hem te hooren over de verbetering onzer gemeenschaps middelen met den vasten wal, en daarbjj toonde gaarne de beste verbinding zooveel mogelijk te willen voor staan. Ware aanvulling noodig in bet belang van de aan staande verkiezing, dan had de inzender ook wel mogen gewagen, van andere zaken (suikerbieten-cultuur, ver beterde meting visschersvaartuigen enz.,) die in die bijeenkomst ter eere van den beer van Kerkwjjk werden aangevoerd. Ook toonde de heer van Kerkwjjk zich lang niet zoo onverschillig in een hem opnieuw aangeboden mandaat als de schrjjver wel in zjjn stuk laat uitkomen. Zierikzee, 16 Mei. Gisteren avond hield de Liberale Kiesvereeniging alhier eene vergadering op de bovenzaal der sociëteit >Bellevne", tot het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in dit district; 64 personen waren tegenwoordig. Na,het lezen van de notulen der vorige vergadering, herinnerde de Voorzitter, Mr. J. Moolen burgh, aan het doel dezer bijeenkomst en gaf gelegenheid tot het noemen van candidaten. Slechts ééa naam werd genoemd, n.l. die van het aftredend lid, de heer J. J. van Kerkwijk, welke candidatuur door den heer Zuurdeeg met warmte werd aanbevolen. Tot stemming overgaande, werd de heer van Kerk wjjk bij acclamatie gekozen. De Voorzitter wenschte de vereeniging geluk met deze vernieuwde keuze. Immers de heer van Kerkwjjk had steeds getoond echt liberaal te zjjn, de belangen van het geheele land en vooral van dit district te bevorderen en zelfs nog in de laatste dagen eene on- afhankeljjkheid te bezitten, die den Vólksvertegen woordiger tot eer verstrekt. Zjjn leuze is dan ook steeds geweest en is die nog: *het is mjj een eer U te vertegenwoordigen, bet moet U een genoegen zjjn, dat ik U vertegenwoordig." Met daverend applaus werden deze woorden begroet. De Voorzitter deelde verder mede, dat in plaats van Dr. Zaajjer, die verhinderd was thans hier te komen, als spreker in eene op 2 Juni a.s. te houden vergade ring zal optreden Mr. Smeenge, lid der Tweede Kamer. Tot afgevaardigden ter vergadering der Ceritrale Liberale Kiesvereeniging werden benoemd de II.II. F. W. Loewer, Jhr. A. C. ltüell, Dr. J. Helder, C. J. v. d. Bout, J. A. Legemaat, M. Koole, J. van Schelven, H. C. v. d. Eode, A. Buijze Mz., J. Franse, C. J. van Zandi)k, Jb. Loewer, J. F. L. Miiller, M. C. de Crane en P. O. Olivier. De vergadering werd hierop gesloten, na eene op wekking van den Voorzitter, dat elk in zjjn eigen kring zou medewerken tot bevordering van het doel, n.l. de verkiezing van den heer van Kerkwjjk. Door de liberale kiesvereeniging »Ellemeet en Elkerzce" is in hare vergadering van 15 Mei j 1. met algemeene Btemmen als voorloopig cnudidaat der Tweede Kamer gesteld: de beer J. J. van Kerkwijk, terwijl als «fgevaardigden r.anr de Algemcer.e Ver gadering te Zierikzee zjjn benoemd de heeren A. v. d. Wejjde, M. T, v, d. Bont on J. Du Claux. Voor do vacante betrekking van onderwjjzeres aan de O. L. school te Overslag op een jaarwedde van ƒ450, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. De navolgende advertentie kwam dezer dagen in het N. v. d. D. voor: «Dames en heeren! Een jongeling en eeu meisje, uit zeer netten stand, doch zooder fortuin, die elkander liefhebbeu, zien hun geluk bedreigd, doordat de vader van het meisje haar wil uithuweljjken met een ge fortuneerd persoon. Tot wanhoop gedreven, trachten zij nu door deze advertentie een kapitaaltje bijeen te krjjgeu, om spoedig te kunnen huwen. Zjj doen een beroep op uwe mildheid (vooral van hen die weten wat lit-fdo is) en wachten gaarne geldzendingen, groot en klein, per brief in, onder mottoVan iedere zending zal dankbaar bericht van ontvangst gegeven worden" Zierikzee, 19 Mei. In de vorige week werd de hier bestaande mannen-zangvereeniging sLuctor et Emergo" ontbonden. Reeds sedert eenige jaren was deze vereeniging kwijnende en de volhardende pogingen van enkele begaafde oud-gasten waren niet in staat om haar op den duur in have vroegere waarde staande te houden. Jammer is het, dat dit gezelschap, in 1860 opgericht en dat werkelijk zulke goede tijdperken heeft gehad in eene stad als de onze, tot dezen stap heeft moeten overgaan. Gaan wij de geschiedenis van ons muzikaal leven hier ter stede na, dan hebben vele gemengde zangvereenigingen, de eene voor, de andere na, het moeten alleggen wegens gebrek aan medewerking of verilauwden ijver; het Mannen koor echter hield zich lang staande, doch ook thans behoort het tot de geschiedenis en men zou dan ook bijna de getuigenis moeten afleggen dat de zangvereenigingen, met hoeveel beleid ook opgericht en met hoeveel kracht ook gesteund, bij hun ontstaan reeds de kiem der ontbinding met zich dragen. De oorzaak daarvan ligt wel eenigszins voor de hand. Al moge men begaafd zijn met muzikaal gevoel en een goed stemgeluid, dan heeft men daarom toch nog geen muzikale kennis. Wel zijn de twee eerstgenoemde gegevens de vereischte factoren om in een zangvereeniging van nut te zijn, doch dit is niet alles: Zingen, d. i. te zeggen zingen op het gehoor alleen af, is niet voldoende, men moet weten wat men zingt en met wetenschap zijne partij kunnen be- oordeelen; en bij velen, die lid eener zangvereeniging zijn, ontbreekt liet daaraan, ja zelfs aan de eenvoudigste kennis der noten. Kan het anders dan dat eene vereeniging, waarvan de meeste leden de allernoodzakelijkste kennis missen, die juist de ambitie aankweekt, een wankelenden grondslag heeft, en is liet dan te verwonderen dat zij niet van duur is? Immers neen! Maar wat is er te doen om dien toestand te verbeteren? Niets anders, dan dat leden van zangvereenigingen dan zoogenaamd «notenwijs" worden, intervallen leeren zingen en daarna, als zij notenwijs zijn en intervallen kunnen zingen, lichte zangstukken bestudeeren (te zware nummers worden op den duur zoowel voor leden als directeur ver velend en afmattend). Langzamerhand komt men dan tot ontwikkeling. Het instampen van partijen is slechts half werk of nog erger. Weinig zijn de pogingen hier aangewend om in de bedoelde richting van eene zangvereeniging levensvatbaarheid te verschaffen en toch zou dit juist de goede richting zijn en dit schijnt dan ook de heer Joh. F. A. Theewis, muziek onderwijzer en hier alom van gunstige zijde bekend, te hebben begrepen. Hij wenscht voor dames en heeren een cursus te openen, zooals hij bij advertentie heeft bekend gemaakt, om te leeren zingen van het blad, opdat ieder, die eene zangpartij voor zich heeft, zal kunnen weten wat hij zingt. Dit is, dunkt ons een goed begin, om eene flinke zang vereeniging, zoowel voor mannen als voor gemengd koor, te verkrijgen of nog bestaande te verbéteren, en gaarne juichen wij dan ook het streven van den heer Theewis toe, terwijl wij hopen dat het hem aan deelneming van jonge lieden en aan den steun van allen, die het wel meenen met de edele zangkunst, niet zal ontbreken. Mocht hij deelneming en steun hebben, dan meenen wij dat er nog een betere toekomst dan tot dusver voor onze Zierik- zeesche zangvereenigingen is weggelegd. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Goes, 16 Mei. Aan het provinciaal gebouw werd namens Gedep. Staten aanbesteed het uitvoeren van buitengewone herstellingen aan den oostelijken vleugel van den provincialen steiger aan het Katsche veer. Ingeschreven was door J. Bruggeman te Waddingsveen voor 1665, F. Yerbrugge le Waddingsveen voor ƒ1689 en A. Foudraine te Goes voor 1709. Ten overstaan van den Notaris Mr. J. A. Bolle werden op 19 dezer te Noordwelle in het openbaar verkocht: Een donkerbruin merriepaard met veulen voor 395een ISjarig bruin merriepaard voor f 218; een Gjarig donkerbruin merriepaard voor f 390; een 5jarig lichtbruin ruinpaard voor f 401; een 3jarig donkerbruin ruinpaard voor f 245; een Ijarig bruin ruinpaard voor f 140. De koeien golden van 170 tot f 225. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. te Bruinisse, door Ds. A. J. Looijs, pred. te Delftshaven. Beroepen bij de Ned. Ger. kerk (doleerende) te Middelburg de heer J. J. A. Ploos van Amstel te Reitsum; bij de Ned. Herv. gemeente te Cats de heer II. Snel, candidaat te Utrecht en bij diezelfde ge meente te Wilhelminadorp de heer W. Timmerman Paqui te Utrecht. Dezer dagen circuleerden bij de stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. gem. te Cats biljetten ter invulling. Het doel daarvan was om te beslissen of het benoemen van een kerkeraad en het beroepen vaneen predikant over een tijdsverloop van tien jaren aan de leden zou verblijven dan wel of zulks zou geschieden door den kerkeraad. Dit voorstel is verworpen met 26 tegen 16 stemmen. Tweetal te Yereeke: ds. A. L. Smilde te Leerdam en ds. J. W. Wegcholaar te Dirkshom en Krabbendam. Beroepen bjj de Herv. gem. te Kattendjjke de heer J. M. E. Steen beek, cand. te Utrecht. Bjj K. B. is do heer A. J. Westhoff, pred. bjj de Herv. gem. te Amsterdam, benoemd tot predikant bjj de Protestantsche gemeente in Ned.-Indië. De heer A. S. Talma A. W. Lzn, predikant bjj de Ned. Herv. gemeente te Heinenoord, beeft bet beroep naar dezelfde gemeente te Vlissingen aangenomen. Hierdoor is de vacature—Klomp, die in 1881 ontstaan is, eindeljjk vervuld. Brieven uit Botterdam. ii. Rotterdam, Mei 1891. Het is langen tijd geleden, dat ik den eersten brief in dit blad schreef, zoodat ik mij verplicht gevoel tegenover den lezer eenige verontschuldiging aan te voeren. Rotterdam toch is groot genoeg om er elke week des vereischt heel wat nieuws uit mede te deelen, maar als de briefschrijver de pen niet kan voeren, baat alle mogelijke nieuws-overvloed niet. En dit is met mij het geval geweest. Ondanks de strenge koude, ben ik het offer geweest van die geheimzinnige ziekte, de malaria of moeraskoorts, die u soms in eens overvalt en duchtig beetpakt, om dan plotseling te verdwijnen. Ik zelf ben vroeger van een laag naar een hoog en frisch gedeelte der stad verhuisd, om de malaria te ontloopen, maar het is ook mij, als zoo velen, gebleken, dat dit ontloopen zoo gemakkelijk niet gaat. Ik zou eene dame kunnen noemen, de echt- genoote van een geneesheer, die in deze stad steeds aan malaria lijdt. Alleen als zij in hare geboorteplaats (in Duitschland) vertoeft, blijft zij vrij. Men zou dat in eene stad als Rotterdam, met zooveel frisch water, niet verwachten, maar men moet daarbij vooral niet vergeten, dat er in de laatste 25 jaren eene ontzag lijke grondverplaatsing om de oude stad heeft plaats gehad en dat steeds in zeer lagen grond. Nog een andere hoogst onwelkome gast is na afloop van den kouden winter onze stad komen bezoeken: de influenza. Wel heeft hij niet zoovele offers gevergd als het vorige jaar en houdt hij hier niet op zijn Amerikaansch, dus op heele groote schaal, huis, maar heel geniepig en in stilte doet hij heel wat kwaad. Een aantal longontstekingen en ook eenige gevallen van slaapziekte (nona) zijn in zijn gevolg meegekomen. Onder de paarden in deze stad heeft deze ziekte vooral geducht huisgehouden. Alleen het sleepersvervoer houdt hier ter sede 2000 paarden bezig, zoodat met de paarden van particulieren, van stalhouders en van de Tramwegmaatschappij alhier, een zeer groot aantal paarden gevonden worden. De influenza heeft onder deze nuttige dieren de vreemdste verschijnselen te voorschijn geroepen. Plotseling bijvoorbeeld weigerden de achter- of voorpooten den dienst, of viel een paard, dat schijnbaar gezond en wel stond te eten, plat op den grond. De meeste gevallen zijn door de hulp van de bekwame veeartsen alhier wel geweken, doch er zijn ook dikwijls groote verliezen geleden. In vele ge vallen door de schuld van hardvochtige en onverstan dige eigenaars, die hunne paarden met eene koorts van 4'1° toch aan het werk lieten. Het is merkwaardig, dat juist bij de Tramweg maatschappij geene verliezen zijn geleden. Dit is een gevolg van de groote zorg, welke men daar aan de paarden wijdt. Een paard, dat slechts ééns zijn voeder laat staan, wordt terstond buiten het werk gehouden en door den veearts nagegaan. Het goede gevolg van deze zorg heeft zich nu in de jongste epidemie weder geopenbaard. Ik vermeld dit feit te liever, omdat er wel eens wordt gezegd, dat de paarden van de Rot- terdamsche Tram niet zoo'n goed figuur maken als die b.v. van de Tram le Arasterdam. Dit moot als juist erkend worden, maar ik geloof, dat hier de schijn bedriegt. De paarden der Amsterdamsche Tram worden vetter gehouden (en dit is door eene bepaalde voeding nogal gemakkelijk te bereiken) en zien er daardoor oogelijker uit, maar hun gemiddelde levens duur is korter. Het is niet in het voordeel van een trekpaard het een heel gewicht aan vet te laten mee dragen, ook in het warme jaargetijde. Een profeet heeft onlangs een vizioen gehad, hoe Rotterdam er op het laatst van de 20e eeuw wel zou uitzien en voorspelde, onder meer, dat dan elec- trische Trams de stad zouden doorkruisen. Ik voor mij vind al die voorspellingen, hoe het er over eene eeuw zal uitzien, dus op een tijdstip, waarop niemand van het thans levend geslacht het daglicht nog zal aan schouwen, wel wat al te gemakkelijk. Ik zou het aardiger vinden, om eens eene voorspelling te lezen, die in het laatst van de 18e eeuw is gedaan, omtrent den toestand van dit oogenblik. Men kan zich zoo voorstellen, dat een profeet in het einde van de '18e eeuw, onder den indruk van de groote gebeurtenissen toen ter tijde in Europa, eene heel andere maat schappij zou geteekend hebben, dan wij thans kennen. Aan de ontzaglijke omwentelingen op industrieel en wetenschappelijk gebied zou die profeet zelfs niet hebben kunnen denken. En als men nu dus profeteert, dat over eene eeuw de paardentrams voor electrische trams zullen plaats gemaakt hebben, dan zou ik wel willen opmerken, dat het totaal onmogelijk is, zelfs te schatten welke vorderingen de practische wetenschap nog in eene eeuw zal maken. Maar dit meen ik toch wel te mogen vaststellen, dat hoe langer hoe meer in de nijverheid de spier kracht zal worden vervangen door mechanische of scheikundige kracht en dat het toepassen van elec trische beweegkracht op tramwagens al zeer spoedig zal geschieden. Dit hangt alleen maar af van eene goedkoopere voortbrenging van de electriciteit en op dien weg zijn reeds groote stappen gedaan. Wie tien jaren geleden zou gezegd hebben, dat de gemeente Rotterdam een fabriek tot voortbrenging van electrische stroomen voor verlichting en voor krachtoverbrenging zal oprichten, zou niet geloofd zijn. En toch is het zoo. Ik herinner het uiij nog als gisteren. Er was een hevige strijd ontstaan over de vaag, of de gemeente de nieuwe gasfabriek zou aankoopen en de zoogenaamde «Engelsche gasfabriek" zou opgeheven worden. Er was toen ook sprake van de toekomst van het electrisch licht. Het bericht van Edison's ontdekking van de gloeilamp, had iedereen in spanning gebracht, zoodat, men zal het zich in Zeeland nog wel herinneren, zelfs de meekrap snel in de hoogte ging, omdat men ver wachtte, dat de gasfabricatie zou vervallen en dus ook de kunstmatige bereiding van aniline. Toen in dien tijd kwam een bekend Haagsch na tuurkundige hier op een avond in de Doelezaal, om ons kennis te doen maken met het electrisch gloei- licht. De leden van het stedelijk bestuur en een aan zienlijk publiek, ook de directeur van de oude gasfabriek was tegenwoordig. Met bewondering aanschouwde men hoe, door op een knopje te drukken, de spreker de kronen in de zaal, die voor die gelegenheid van gloei lampjes voorzien waren, uitdoofde en ontstak, hoe de lampen een helder licht verspreidden zonder eenige warmte van beteekenis. Men had echter nog zoo weinig geloof in de practische toepassing, dat de meerderheid van den gemeenteraad besloot de oude gasfabriek aan te koopen en eene hoogst kostbare groote nieuwe gasfabriek te bouwen. Vooral de directeur van de oude gasfabriek, thans het hoofd der gemeentelijke fabrieken, die toch een hoogst bekwaam natuurkundige is, dacht al zeer min over de practische bruikbaarheid van het electrisch licht. Hij vond dat wel aardig voor eene demonstratie op eene lezing, maar om eene stad te verlichten! En nu! Onlangs heeft het gemeentebestuur drie hoofd ambtenaren, de directeuren der gemeentewerken, dor handelsinstellingen op Fijenoord en van de gasfabrieken, naar het buitenland gezonden, om de toepassing van de electriciteit in het buitenland na te gaan. Die commissie heeft bezocht Parijs, Londen, Berljjn, Barmen, Elberfeld, Keulen, Neurenberg, Dessau, Lucern, Zurich, Milaan en heeft in die plaatsen de toepassing der electriciteit met zorg nagegaan. En wat is nu hare conclusie? »Dat het vraagstuk der electrische verlichting thans zóóver is opgelost, dat er geen aanleiding bestaat, om langer te wachten mot de oprichting van centraal- stations." liet gevolg zal dan ook zijn, dat op het terrein van de gemeente-gasfabriek een groot electrisch station zal opgericht worden, vanwaar twee kabels den elec- trischen stroom zullen voeren naar vijf onderstations, waar de electriciteit in accumulatoren zal worden ver zameld, terwijl op Fijenoord de electriciteit zal worden aangewend om de handelskranen te bewegen. Dit laatste zal nog wel eens als proef geschieden, maar er valt niet aan te twijfelen of deze zal slagen. Mij dunkt, dat dit in een tijd van tien jaren nogal een vooruitgang is. Men kan veilig beweren, dat vooreerst de gasver lichting cr niet minder door zal worden, omdat men weet, dat het electrisch licht nog meer kost, Dq

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 2