ZIERIKZEESCIIË NIEUWSBODE Donderdag 21 Mei 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. SCHUTTERIJ. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 6003. Advertentiënvan 13 regels 30 Cté. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Ljjat van Brieven, geadresseerd aan onbekenden, over de 2de helft der maand April 1891 1. de Groot, Middelburg. Van Eikerzee 2. W. L. Deurwaarder, Zierikzee. Van Haamstede 3. C. de Heg, den Haag. Van Kerkwerve: 4. Kareis, Haarlem. Yan Serooskerke: 5. J. J. Leunis, Arnhem. Amerika. Van Oosterland 1. G. Goudswaardt, East Monroe. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Commissie, benoemd ingevolge Art. 15 der Wet op de Schutterijen, bare eerste zitting1 tot onderzoek van hen, aan wie - of der redenen waarop in het vorige jaar voorwaardelijk vrijstellingen zijn verleend, zal houden op Woensdag den 27 Mei e.k., des namiddags te 7 ure, in de Raadzaal op het Stadhuis. Zierikzee, den 20 Mei 1891. Burgemeester en Wethouders, Ch. W. VER M E IJ SBurgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het verleden van de Liberale partij. Een opstel, dat onder bovenstaanden titel bet licht zag en bestemd was om, met de bewijs stukken in handen, aan te toonen dat in de jaren, tusschen 1848 en 1887 verloopen, de liberale party slechts ruim 15 jaren de Regeering in handen heeft gehadterwijl zij meer dan 23 jaren berustte bij Ministeriöndie in hoofdzaak een conservatief karakter droegenschijnt doel te hebben getroffen, getuige de ergernis, welke het in de anti-revolutionaire pers heeft opgewekt. De Standaard geeft natuurlijk het parool. In zijn nommer van 28 April wijdt het aan het bewuste opstel een van die korte artikelen, welke zich door niets zoozeer onderscheiden als door het volkomen gemis van twee eigenschappen, welke in elke polemiek groote waarde hebben, namelijk goede trouw en kennis van zaken. Niet in staat de feiten te loochenen, in het artikel opgesomd, tracht het voor de oorspronkelijke beschuldiging tegen de liberale partij nu eene geheel andere in de plaats te stellen, welke het anti-revolutionair orgaan in deze woorden mede deelt: y Veertig jaren lang hebben de liberalen de meerderheid gehad, en toch hebben ze we willen de beweringen nu eens voor waar aan nemen (hoe allervriendelijkst van de Standaard) slechts 15 jaren geregeerd. Deze twee dingen stelde het blad niet tegenover elkandermen begrijpt waarom. "Want juist in die tegenstelling ligt de veroordeeling van de liberale partij. Van de veertig jaren dat ze meerderheid was, was ze slechts 15 jaren tot regeeren bekwaam. Bewijst dit niet, hoe vleugellam de partij was sinds ze Coterie werd'? Ze wist geen levenskracht in zich te hebben, om met haar eigen mannen het re geer toestel doeltreffend te kunnen verdedigen." Ziedaar hoe onze anti-revolutionairen de ge schiedenis schrijven. Van 1848 tot 1887 hebben de liberalen in de Tweede Kamer wel niet geregeerd, want die bewering is niet langer vol te houden, maar dan toch altijd de meerderheid gehad! Herinnert de Standaard zich echter niets van eene zekere Aprilbeweging, welke in 1853 de liberale partij zeer beslist in de minderheid bracht? Weet hij niet, dat die partij sedert jaren en jaren heeft noodig gehad om de toen geledene verliezen langzaam te herstellen? Weet hij niet, dat de meerderheid van de Tweede Kamer in het hier besproken tijdvak bijna altijd bestaan heeft uit zeer heterogene elementen: liberale, conservatieve, roomsch-katholieke enz., en dat onder deze de conservatieve bijna altijd overheersehten? Trouwens, hoe het anders te verklaren, dat de Kroon ge durende verreweg het grootste gedeelte van dit veertigjarig tijdvak de uitoefening van het gezag aan de conservatieve elementen toevertrouwt? Heeft de Koning zich in al die jaren zoo vol komen vergist in de stemming van de meerderheid der Kamer? Zoo ja, dan lost het geschiedverhaal van de Standaard zich op in eene zeer ernstige beschuldiging tegen de Kroon, maar zeker niet tegen de liberale partij. Immers het anfci-revolutionaire hoofdorgaan zal toch wel de laatste zijn om er den liberalen een verwijt van te maken, dat zij, het Koninklijk recht om Ministers te benoemen volkomen eerbiedigende, van hunne meerderheid geen misbruik hebben gemaakt om de uitoefening van dat Koninklijk recht te verijdelen? Wij vermoeden, dat aan de Standaard bij het neerschrijven van zijne merkwaardige historische herinnering eene andere gedachte "voor den geest stond, te weten deze, dat wie in Nederland ook regeeren, het altijd zijn de liberale beginselen, die zij moeten toepassen, nu eens met voorliefde en dan weder met tegenzin. Dit hebben niet alleen de conservatieven ondervonden, maar ook de anti-revolutionairen: vóór 1887 beurtelings van dek Bruggen, Graaf van Zuylen en van Lijnden en na 1887 de mannen, die nu het bewind in handen hebben. Deze laatsten mogen als anti-schoolwetpartij een zeer bescheiden deel van hunne wensehen hebben kunnen bevredigen, buiten deze1- kwestie moeten zij aan de liberale beginselen vasthouden om verder te komen. De sterk gekleurde anti-revolutionaire programma's en dagblad-vertoogen dienen tot stichting van de goê-gemeente, maar voor de regeeringspraktijk kunnen op den duur alleen de liberale beginselen dienst doen. De parlementaire geschiedenis van Nederland sedert 1848 is niet veel anders dan de doorloopende toelichting van dit eenvoudige feit. Heeft de toepassing van de liberale beginselen vroeger en later dikwijls veel te wensehen over gelaten, dan zal de hoofdreden wel deze zijn, dat in den regel geheel andere personen dan de natuurlijke vertegenwoordigers van die beginselen de regeering in handen hadden. Wat leert men hieruit? Dat, om zich in de toekomst voor der gelijke teleurstelling te vrijwaren, men wel zal doen met ook op dit gebied de plaatsvervanging af te schaffen en de toepassing van de liberale beginselen aan de liberalen zei ven over te laten. Indië. Batavia, 47 April. Hoewel het een uitgemaakte zaak schijnt, dat de overste Pompe Van Meerdervoort tot gouverneur van Atjeh benoemd en in verband daarmede bij keuze tot kolonel bevorderd zal worden, zoo wordt de quaestie over liet algemeen zoo geheim behandeld, dat in militaire kringen, die anders nog al gauw nieuwtjes speuren, nog niets met zekerheid omtrent deze mutatie bekend is. Men verbindt verder aan de bestuursverandering ter Noordkust van Sumatra den maatregel om den tweeden commandant te doen vervallen, maar daarentegen den nieuwen gouverneur een majoor als chef van den staf en een kapitein als sous-chef van den staf toe te voegen. Nu de nieuwe gouverneur als officier jonger in ancienne- teit zal zijn dan de chef van het wapen der infanterie, kan tegen het vervallen van den 2en commandant geenerlei bezwaar bestaandeze autoriteit was te Atjeh noch vleesch noch visch en eigenlijk het vijfde wiel aan den wagen. Komen de bedoelde wijzigingen tot stand, dan zal, naar van Atjeh gemeld wordtde tegenwoordige chef van den staf, aldaar, kapitein Van Ileutz, met verlof naar Europa vertrekken. Oostenrijk. Te Weenen breiden de pokken zich voortdurend uit. Volgens de laatste bulletins van het »Kais. Gesundheitsamt" te Berlijn zijn te Weenen in de laatste weken, waarover die bulletins loopen, te zamen voorgekomen 182 gevallenen 45 sterfgevallen aan die ziekte. JBelg'i ie. Brussel, 19 Mei. De werkstaking breidt zich uit. De meeste meubelmakers-werkplaatsen staan stil. Heden ochtend stonden by de werkplaatsen groepen stakers om de werklieden te bewegen den arbeid te laten liggen. Het aantal stakers wordt op tienduizend geschat. Er zjjn gisteren drie personen gevat, en de politie heeft buitengewone maatregelen van voorzorg genomen tegen morgen, voornamelijk in den omtrek der Kamer. Zooals men zich herinneren zal, was de 20e Mei de dag, die op het werklieden-congres voor de staking was aangewezen. Het aanzien der stad is zeer kalm. De stakers wandelen by troepjes rustig rond. In den namiddag worden in het Volkshuis brooden, kolen en aardappelen onder de werkstakers uitgedeeld. De afgevaardigden van het Groot-Oosten, de heeren Reisse, ondervoorzitter en lid van den provincialen raad, Janson en Sauzeau, afgevaardigden, zijn ieder afzonderlyk door den Koning ontvangen. Nederland. Amsterdam, 16 Mei. De uitslag van de ver kiezing voor twee leden van den gemeenteraad ip, dat werden uitgebracht 5095 geldige stemmen. Daarvan bekwamen de heeren mr. W. H. K. Mouthaan 2124, mr. R. van de Werk 1302, P. Nolting 2409, Hugo Muller 1731, prof. mr. D. P. D. Fabius 1153 en J. A. Wormser 1166 stemmen. Er moet alzoo herstemming plaats hebben tusschen de vier eerstgenoemden. Voor de verkiezing van een lid der provinciale staten zyn uitgebracht 4817 geldige stemmen. Gekozen is de heor H. F. Groen van Waarder met 3435 stemmen; de heer W. Hovy verkreeg er 1286. De groote Indische olifant in sArtis" te Amster dam, bjjna algemeen bekend onder den kenschetsenden naam van »de kwade", had Woensdag een landerige bui. Hjj zag de zon zoo vriendelijk schynen door de ruiten van het knaagdiereDgebouw, het groen zag er malsch en frisch uit, kortom langsnuit begreep het groote con trast, dat er bestond tusschen zijn bekrompen stal en de buitenlucht. Hy trok daarom even den ketting van een halve d.M. dikte, waaraan hij vastlag, stuk, wan delde de deur uit en daar zagen de oppassers op een gegeven oogenblik het logge gevaarte op een sukkel drafje door den tuin gaan. Io alleryl schoten zjj toe, doch al spande de olifant zich met de warmte ook volstrekt niet in, het personeel kon hem onmogelijk inhalen. Allen verkeerden in doodeljjken angst, dat het beest het hek zou omverloopen en zoo zyn tocht door de stad voortzetten. Gelukkig liep hy echter met den kop tegen het aquarium op, waardoor hij viel. Nu was het de grootste kwestie hem overeind te krijgen. Eenige mannen klommen op den rug van het dier en één van hen begon het zelfs met het achtereind van een bijl op den kop te tikken. Dit hielp; langzamer hand richtte het gevaarte zich op, spoedig werden nu eenige touwea om zyn lichaam geslagen en zoo ge lukte het veertig man na eenige uren werkens den deserteur maar meteen naar zyn nieuw verblyf in de roofdierengalery over te brengen. Des nachts hielden twee oppassers by het schuwe dier de wacht, doch de lust tot wandelen schjjnt voorbjj te zyn. 's Cwravenluagfe, 16 Mei. Het gerechtshof bevestigde heden het vonnis der rechtbank te Mid delburg, waarbjj P. K., koopman te Kapelle, wegens mishandeling tot een maand gev. straf is veroordeeld. 's Gravonhaffo, 19 Mei. Men verneemt dat bij de regeering berichten uit Suriname zyn ontvangen, waaruit blykt dat er Zaterdag en Zondag rust en orde heerschten. Het Vaderland ontving Zaterdag het volgende telegram uit Paramaribo De gouverneur heeft aan de negers, die hem een ovatie brachten, zyn opvolger afgeschilderd als hem gelijkgezind. De indruk is hoogst gevaarlijk. De R. K. kerk wordt bedreigd. De procureur-generaal wordt gesteund door de marine, de infanterie, Bchatterjj en vrijwilligers. De toestand is daardoor minder angst wekkend. Een Dinsdag door het Vaderland uit Suriname ontvangen telegram meldt De toestand blijft steeds gespannen. De gewapende macht handhaaft de orde onder de burgerij. De staten hebben een request ingediend om nog een oorlogsboot. De Eogelscbe consul heeft telegrafisch hulp aan zjjne Regeering gevraagd. De^ gouverneur beschuldigt den procureur-generaal oorzaak van het oproer te zyn. In een te 'silage ontvangen en aan Het Vad. ter inzage verstrekt telegram wordt nader bevestigd, dat de Staten tot den minister van koloniën het telegraphisch ver zoek hebben gericht een oorlogsschip naar Suriname te zenden. Bij het departement van koloniën is Zaterdag avond (16 dezer) het volgende telegram van den gouverneur van Suriname ontvangen, dat dienzelfden dag uit Paramaribo verzonden werd: »Volmaakte kalmte houdt aan." Maandag ochtend (18 dezer) volgde een nader telegram, luidende: «Rust blijft ongestoord. Seinen laat ik verder na." Zie telegram Heden hebben zich de ministers van Koloniën en Justitie naar het Loo begeven, om tegenwoordig te zijn bij de eedsaflegging van den nieuw Benoemden gouverneur van Suriname, jhr. van Asch van Wijck en van mr. Wijckerheld Bisiloni als griffier bij den Hoogen F.aad. De nieuwbenoemde Gouverneur van Suriname, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wjjck en echtgenoote, vertrekken Dinsdag 9 Juni per West-Indiscbe mail (een nieuwe stoomboot) naar Suriname. Vroeger was gemeld dat hun vertrek 4 Juni zou zijn. Woensdag 1.1. is door den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, behandeld het beroep, ingesteld door den raad der gemeente Hoofdplaat tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland d.d. 20 Febr. 1891, waarbjj goedkeuring is onthouden aan het besluit van dien raad van 13 Febr. te voren, voor zoover dat betreft den leeftjjd voor het verlaten der openbare school aldaar. Na vroeger reeds verschillende besluiten omtrent deze zaak te hebben genomen, bepaalde de raad op 13 Febr. 1.1. den leeftyd voor het verlaten der school op 15 jaar, onder voor waarde om kinderen, die willekeurig de school ver zuimden, reeds eerder van school te kunnen weren. Ged. Staten oordeelden het woord willekeurig" niet voldoende omschreven, en meenden dat door het woord „kunnen" de deur wordt opengezet voor willekeur. Rapporteur in deze was de Staatsraad mr. De Vries. De koninklijke beslissing volgt later. Rotterdam, 18 Mei. Nader vernemen wjj omtrent de komst van HH. MM. Koningin Wilhelmina en de Koningin-RegenteB op Zaterdag 30 Mei, dat Hare Majesteiten aan de Prinsessekade zullen aan komen deB namiddags te 121/» uur, en van daar zullen vertrekken te ll/4 uur. Een half uur later worden HH. MM. op do tentoonstelling van Bchilderjjen in de Teeken-academie verwacht, waar zjj een half uur zullen vertoeven. Te 23/4 uur worden de Vorstinnen in de nieuw gebouwde bewaarschool aan de Luther- sche Vest gewacht, en te 3'/2 uur in de Diergaarde, waar Hare Majesteiten zullen verbljjven tot 41/., uur. Het vertrek van het station MaaB naar het Loo is bepaald op ruim 47a uur. Aan de Prinsessekade (bjj het Poortgebouw) zal de eerewacht worden betrokken door het korps mariniers. Het korps hoornblazers van het regiment dd. schutterjj zal daar tegenwoordig zyn. Op haren tocht door de stad zullen de Vorstinnen begeleid worden door een escorte cavalerie. Naar men verneemt, zal daarvoor uit 's Hage een escadron over komen. Roozendaal, 16 Mei. Door den gemeenteraad alhier is aan de Zuid Nederlandsche Stoomtramweg- maatschappjj concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram van Gastel en Steen bergen naar Rozendaal. Terneuzen, 15 Mei. Ze waren alle elf op hun post, onze raadsleden, van morgen, en ze keken zoo ernstig en hier en daar werd er tusschen een paar leden fluisterend, doch aan de gebaren die er gemaakt werden te zien, zoo dringend gesproken, dat het zelfs voor iemand die de laatste 14 dagen niet in onze veste meegeleefd had, duideljjk moest zyn, dat er iets aan 't haudje was. En dat was het ook. Thans toch zou er beslist worden of de reeds zoo groote schuldenlast onzer gemeente met ƒ20,000 zou moeten worden verhoogd en de raadsleden waren thans opgeroepen om hunne meening er over uit te spreken, of de noodzakelijkheid eener vierde school die vermeerdering van schold wettigde. Stemmen waren er opgegaan uit de burgery, die den geheelen bouw een verkwisting, anderen die den voorgenomen bouw op Java een dwaasheid noemden. Ec waren er geweest, die er onzen burgervader in hadden gehaald omdat hjj gedeelteljjk eigenaar was van het stuk grond, dat nergens anders toe dienstbaar, thans aan de gemeente zou worden verkocht; kortom, het bouwen eener nieuwe school was gedurende vele dagen het onderwerp geweest, waarover men zich zoo druk maakte. Is het te verwonderen dat zelfs het altjjd vrooljjke gelaat van ons raadslid Wieland, thans ernstig stond, nu er eene beslissing moest genomen worden? 't Begin wa9 een geheime zitting. Gelukkig dat ze nog al wat lang duurde. De notulen der geheime vergadering der vorige maal waren daarin gelezen en eenige reclames tegen den hoofdelijken omslag daarin behandeld. Met redenen omkleed gaf de voorzitïér een verslag van den uitslag der reclamesde beide post ambtenaren Willemsen en van Dalen hadden bezwaar gemaakt tegen hun aanslag en werden werkeljjfe terug gebracht. De verhooging was geschied omdat de voor zitter gelezen had, dat de heeren promotie gemaakt hadden, maar nu gebleken was, dat de verhooging nog niet was ingegaan, worden ze voor een jaar terugge bracht. Ja, die couranten brengen alles aan 't licht en de heeren zullen 't volgend jaar kunnen betalen, als ten minste de promotie er werkeljjk is! De heer Mandaert is ook verlaagd, maar niet zooveel als hy had gewenscht en loods Massé in 't geheel niet, even min als Joz. Veegens en J. Balnikker, maar galant als alt|jd verlaagden de heeren juffr. Bnjjze, omdat de erfenis, die deze dame had getrokken, zoo groot niet was, als men zich voorstelde. Zoo ziet men, de Raad is van alles op de hoogte, tot zelfs van de erfenissen en de promoties toe! Tot onderwijzer aan school A werd benoemd met 8 Btemmen de heer J. M. T. Vrielink uit Axel, terwjjl de heer J. Vreeke te Goes 3 stemmen behaalde; no. 3 op de voordracht was J. B. Eekman te *s Gravenhage. Den heer P. C. Mandaert werd grond voor sleeper afgestaan op de gewone voorwaarden en den heer A. Thieleman te Zaamslag een stukje grond aan het Djjkje alhier, terwyl hij er een stukje voor in ruil teruggeeft. Tot zoover alles kalm. Doch nu gingen de poppen aan 't dansen. Tot zoover was er maar heen en weer geschoven en niet veel attentie geweest. Maar nu, nu aan de orde was het plan ter voorziening in schoolruimte, nu spitsen allen de ooren alleen de beide wethouders keken zoo nuchter, alsof zjj van de geheele agitatie niets begrepen. De voorzitter deelde nu mede, dat Burgemeester en Wethouders in overeenstemming met de commissie van toezicht op het lager onderwys voorstelde, eene nieuwe school te bouwen op Java, waarvan het plan aan den Raad werd aangeboden. Wat is dat nu, zei de heer Tazelaar. Maar één plan ik meende mjjnheer de voorzitter, dat Burgemeester en Wethouders twee plannen zouden voordragen, een tot aanbouw der localen aan de bestaande scholen en een tot het bouwen eener nieuwe schoolde heer Dronken, meende hjj, had daarop gedoeld in de vorige vergade ring. Weineen, mjjn waarde heer! zei mr. Dronkers, ik heb eenvoudig bedoeld, dat wanneer Burgemeester en Wethouders een voorstel deden, de leden dan tegen voorstellen konden doen en daarvoor toen de tjjd. nog niet rjjp was. De heer Tazelaar kan zich maar niet begrijpen miB te zjjn, en toch is het zoo, zegt mr. Dronkers; daarbjj bedenkt nu toch wel, voor een nieuwe school zal er Bubsidie gevraagd worden en een nieuwe school is toch meer in het belang der gemeente. Maar gosjes, zei Wieland, daar ben ik nog niet zoo heel zeker van, en Moes zei, voor bjjbonw kan je ook wel subsidie vragen. Nu ja, maar bouw je nu bjj, dan moet je over een jaar of wat toch een nieuwe school zetten, zei mr. Dronkers; nu dat zoo is, meende de heer Moes, zou ik de scholen grooter willen maken en moeten we dan toch bouwen, dan zou ik do scholen toch ook grooter makeD, dan zjjn wjj er in eens van af. Hoe staat 't nu eindeljjk, zei het lid van IJsselstejjn, zjjn we met bjjbouwen geholpen, ja dan neen Luister eens, zei toen mr. Dronkers, als ik nu zoo telkens antwoord dan doe ik iets, wat de taak is van den voorzitter, en daarom basta! Dat was waar ook, we hadden onzen voorzitter nog in 't geheel niet gehoord. Maar daar begon hij, hoor! Eerst de opmerking dat het gezegde van den heer Dronkers juist was, en toen een kleine repermande aan hen, die hem in deze zaak betrokken hadden. Hjj is maar voor een klein gedeelte eigenaar van den grond; wat hjj doen kan, zal hjj doen, maar hy heeft gedurende al de 25 jaar, dat hjj Burgemeester is, de zaken kiesch behandeld en hjj hoopt dat te bljjven doen. Zooals men ziet, werd de man bepaald gemoedelijk en werkte hjj op de zenuwen der raadsleden En nu begon by de zaak eens te bespreken, 't Zou bepaald zonde en jammer zyn, als we die mooie model scholen, die we nu hier hebbengingen bederven door aanbouw, 't Is waar, school B. heeft nooit aan hare bestemming voldaan; aanvankelijk beBtemd voor meer uitgebreid lager onderwjjs, moest er reeds door gebrek aan ruimte na verloop van een paar maanden toe worden overgegaan, om ook die school te ge bruiken voor gewoon lager onderwjjs. 360 leerlingen kunnen er in die modelscholen en waar in Nederland, vroeg de Voorzitter, is de plaats waar men er meer instopt ('t woord is werkelyk van den Voorzitter) dan hier. In Terneuzen wordt op onderwijsgebied nog weinig gedaan; de draagkracht der bevolking, waar mede hjj steeds rekening heeft gehouden, liet niet alles toe wat hjj zou wensehen te doen, Er is zelfs niet eens een gemeente-bewaarschool. Maar met de weinige belasting, die hier wordt betaald, mag men tevreden zjjn, dat er zooveel is gedaan. Subsidie krjjgen zal voor eene nieuwe school gemakkelijker gaan, dan voor bybouw, maar de zekerheid geven dat ze wordt verleend, kan hjj niet. Is het nu niet te verwonderen, dat de leden niet meer eens toehapten Maar niets helpt hier. Daar heb je nu toch de bewe ring, dat hier zoo weinig belasting wordt betaald; wie, die elk jaar zjjn belastingbiljet thuis krjjgt eu vooral, wie dat vergeljjkt met vroeger, zal dit niet direct toestemmen; nee maar ik heb er altjjd ver wonderd over gestaan, vooral wanneer ik bedenk, dat er vroeger een aardig sommetje van ons op 't groot boek stond en we nu al aardig wat schuld hebben gemaakt. En dan, dat er hier zoo weinig voor 't onder wys wordt gedaan. Neen, maar het is bepaald waar, onze scholen zyn wel modelscholen en het aantal onderwijzers is wel compleet, maar toch, met gemak en voor 't gemak kon je nog meer onderwijzers er aan gebruiken en miBBchien ook nog wel wat anders doen. Maar zooals gezegd, hoe klemmend de argumenten waren, 't hielp niets hoor't Lieve leventje begon weer. Moes was het volstrekt niet eens, dat door aanbouw onze scholen zonden worden misvormd. Wie land sprak van een R.-C. school, die komen zal, en van de groote sommen, die de scholen aan onderhoud kosten; zyn de vrinden vergeten, zoo vroeg hjj, dat op een post op de begrooting van 2800 gld. er ruim 2000 gld. enkel voor onderhoud der schoolgebouwen is? Een nieuwe school eischt ook weer zjjn onderhoud. Die R.-C. school hangt in de lucht, zei Mr. Dronkers, en de Voorzitter zei later, dat leerplicht ook in de lucht hangt en als die er uitvalt, dan moeten er nieuwe scholen zjjD. De heer Tazelaar maakte de rekening van vergrooting en bouwen op en kwam tot de overtuiging, dat vergrooting in het voordeel der gemeente was. Nog beweerde de Voorzitter, dat er dadeljjk plaatsruimte noodig was; er zitten drie kin deren op één bank; de scholen zyn overvol. Dat noemde de heer Moes nu wel overdrijving, maar daar kreeg hjj van langs van den Voorzitter; hy deelde cijfers mee en die laten geen overdrijving toe. Ook de heer Van IJsselsteyn kwam met cyfers, om te betoogen, dat er eene nieuwe school moet komen. Hjj had daar voor de lysten van school A. meegebracht. Maar, zei Wieland, de Voorzitter heeft zelf eens gezegd, dat men op die lysten niet altjjd aan kan en waarom alleen de ljjsten van school A niet die van school B, want daar zit hem juist de kneep. Zoo ziet men, men moet voorzichtig zjjn met wat men zegt. Wieland wist zelfs te vertellen, dat er in eene klasse op school A maar 24 kinderen waren en de ruimte was voor 55 en of nu de Voorzitter al zeide, dat de kinderen tegen de zomer uitvliegen en 's winters terugkomen, vogels zjjn de Neuzensche kinderen nu toch nog niet. Ge lukkig kwam de heer v. IJsselstejjn met het voorstel de debatten nu maar te sluiten. Nog werd er een woordje gezegd over het overgelegde plan. Dat is mooi hoor! Er staat zelfs een toren op en die toren wekte ook al oppositie. Versiering koBt geen geld, zei de Voorzitter. Nu, onderhoud toch wel, antwoordde Wieland en ook Mr. Dronkers vond, dat er zonder weelde kon worden gebouwd. Op voorstel van den heer Visser werd het plan van Burgem. en Weth. gesplitst in dier voege, dat eerst zou worden uitgemaakt of, indien er subsidie verkregen werd, eene nieuwe school gebouwd zou worden en indien dit was uitgemaakt, daarna de plaats dier school aan te wjjzen. Het voorstel tot bouwen eener nieuwe school werd aangenomen met 6 tegen 5 stemmen, liberaal tegen anti revolutionair en zoo was dan 't lot beslist. Of het werkelyk in 't belang der gemeente is, dit besluit, ik zou het betwijfelenmaar gelukkig, dat er eerst subsidie moet worden aangevraagd en ver kregen. Omtrent de plaats werd bepaald, dat eene commissie zou worden benoemd, om te onderzoeken of er geen anderen grond dan die op Java te krygen was. Op voorstel van Mr. Dronkers wees de Voorzitter de commissie aan, bestaande uit de heeren Van IJssel- stein, Visser en Wieland. Maar de laatste ook niet van gisteren, zeide, en hjj sloeg met zyn dikke hand op zjjn knie dat het klapt, maar gosjeB, mjjnheer de Voorzitter, ik heb tegen de school gestemd en nu zou ik er grond voor gaan zoeken, dank je wel, hoor! En de andere tegenstemmers hadden ook geen lust, zoodat de commissie nu uit de beide eerstgenoemde heeren bestaat, die vóór a.s. Vrydag rapport omtrent haar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1