Haagsche Brieven. weg gebaand over de geheele breedte van den zolder, al het houtwerk verzengende, en beproefden zy hare krachten op den toren van het gebouw. Deze had den tand des tijde beter kunnen weerstaan dan den vreemden vyand, het vuur, dat hem te 3.30 aantastte. Het vuur verlichtte op een afstand van 1000 M. den omtrek, de Maas vooral leverde om dezen tyd een fantastisch gezicht wat als door tooverslag werd opgeheven, toen het licht van den dageraad ter kimme rees. De illuminatie van den toren verminderde in fraaiheid van lynen, toen drie kwartier na genoemden tyd een gedeelte, waaronder de gloeiende wijzerplaat, aftuimelde; de rest stortte een half uur daarna onder een donderend geweld in elkander. Ongeveer 4 uur werd nog aan de Havendienst II", liggende in de Maas, order gegeven tot werken, echter bleken alle pogingen tot blusschen tevergeefs te zyn. Yoor en achter was men ijverig in de weer, en daar de brand zich meer Westwaarts uitbreidde en deeene zolder vóór, de andere na, door de vlammen werd aangetast, begon men met ernst te vreezen voor den geheelen rechtervleugel, die bewoond werd, zoodat spuiten 5, 8, 3 en 9 aan dien kant in werking werden gesteld, terwyl men eenige meubelen van waarde reeds in veiligheid had gebracht. De familie van den heer Stern, entreposeur, had zich, evenals de familie van de ernaast wonende familie van den opzichter, kunnen redden, maar de schade aan den inboedel, die aanzienlyk moet zyn, wordt, naar men vreeBt, door de assurantie niet geheel gedekt. Om 4'/a uur stond het dak (een lengte van ongeveer 150 M.) in lichterlaaie, terwyl een kwartier later het bewoonde gedeelte ook aan het branden was gegaan. Omstreeks dit uur had spuit 16 nog order gekregen water te geven, waardoor toen het getal werkende spuiten gestegen was tot 16 band-, 3 rydende en 3 dryvende stoomspuiten. Als een bewys van de gloei hitte in de nabyheid van den brand kan dienen, dat stapels duigen, op een afstand van 10 a 20 M. liggende, ongeveer een half uur door 6 spuiten moesten worden nat gehouden, om het ontbranden te voorkomen, en dat de verf van waggons aan het Maasstation, op ongeveer 30 M. afstand, losliet, zoodat deze rytuigen moesten verplaatst worden. Als een bijzonderheid kan dienen, dat onder de rails greppels werden gegraven, waardoor de slangen werden gehaald, die uit de Maas water aanvoerden tot by het brandend gebouw; de treinen konden door dezen maatregel op tyd ver trekken. Te 6.35 uur viel een stuk muur om van ongeveer 15 M. hoogte en 50 M. breedte; het is een wonder, dat geen brandweermannen onder de puinen geraakten op de waarschuwing konden allen, die in de nabyheid waren, zich bijtyds redden. Wel duchtte men ernstige ongevallen, maar gelukkig bekwam niemand letsel. De heer brandmeester C. Verheul Dz. van spuit 10, met 3 pypleiders en een geaffecteerde, ontkwamen ook nog aan een groot gevaar, door zich by het neder- vaïlen van een stuk gevel, aan den achterkant van het Entrepot, tegen den muur te drukken. Eén ongeval had slechts plaatsde heer R. M. Limburg, brandspuit meester van 12, kreeg een bloedende wond aan het rechteroog, doordat een vallende pan hem raakte. Ongeveer 8 uur des morgens kregen de handspuiten order in te rukken, toen de linkervleugel byna geheel en het middengedeelte totaal was uitgebrand. Alleen de rechtervleugel bleef voor een groot gedeelte be spaard, doch bekwam groote vuur- en waterschade. De algemeene schade is nog niet vast te stellen. Men spreekt van 1, van 3, ja zelfs van 5 millioen grilden, doch er is zelfs geen gissing te maken, die eenigszins vertrouwbaar is. En of al een en ander niet ot wol geassureerd was (veel was met het oog op de strenge handhaving van het reglement, betrekking hebbende op brandgevaar, waardoor de kans op eventueel te beloopen schade zeer gering was, niet verzekerd) het verlies is in elk geval zeer aanzienlijk, te meer, daar de gebouwen, eigendom des ryks, niet verzekerd waren tegen brandschade. In het gebouw bevonden zich de volgende goederen kaneel, cassia, rozijnen, krenten, pruimen, gedroogde appelen, leien, pakdoek, zeildoek, krameryen, Bpiritus, cognac, griffels, amandelen, waspapier, wijn, kandy, manufacturen, sucade, papier, spek, suiker, glaswerk en sigaren. Dank zy de belangryke afvoeren in Maart en April, waren de gebouwen niet geheel gevuld. Behalve do zoogenaamde lage panden, dienende tot opslag van wijn, is alles een prooi der vlammen ge worden. De goederen op de terreinen en in de loodsen hebben alleen door water geleden en de firma De Munck is er nog in geslaagd uit een der pakhuizen haar materieel te redden, dat een niet onaanzienlijke waarde vertegenwoordigde, en nog juist bytyds werden de Rijksboeken gered door een brandmeester van spuit no. 18 en een adsp.-spuitgast van spuit no. 9, en wel toen het kantoor reeds aan drie zyden door de vlammen was ingesloten en de toren er boven reeds in lichter laaie stond. Nauwelyks waren de boeken in veiligheid gebracht, of het kantoortje ging in vlammen op. Iodien de pakhuizen, evenals de entrepots op Feijenoord, gescheiden waren geweest door brandmuren, zou de ramp lang niet die uitbreiding hebben ver kregen, die tusschen vier en vijf uur een blussching byna onmogelyk deed schynen. Op het terrein, waar nieuwsgierigen gestreng werden geweerd, waren reeds spoedig aanwezig de heer Van Citters, wethouder, de plaatselijke commandant, de heer De Gelder, met zyn adjudant en tal van andere autoriteiten in dienst van ryfe of gemeente. Het terrein van den brand werd ook bezocht door den Minister van Waterstaat. De schutters werden niet opgeroepen, omdat de af zetting van het terrein door de politie voldoende kon geschieden en het aantal kyklustigen betrekkelijk ge ring was. Eerst in den loop van den dag kwamen de nieuwsgierigen opzetten. Het Ryks-entrepót, vroeger Admiraliteitsgebouw, werd in 1785 aan de Maas gebouwd onder toezicht van den lands-architect Guideci. Het bevatte, behalve het groote magazyn en verscheidene bureaux, het fraaie woon huis van den directeur. Langzamerhand is men met het aanwinnen van land begonnen, zoodat het gebouw thans achter het Maasstation en de daarbij behoorende loodsen verscholen lag. Rotterdam, 9 Mei. Met kracht is men heden begonnen om de goederen uit de ruïsen der verbrande pakhuizen van het RykB-Eotrepot te verwijderen. In verschillende afdeelingen is de hitte nog ondragelyk, en vindt men zelfs nog smeulende massa's, doch steeds heeft men eene slang in gereedheid, die op de water leiding is geschroefd, om het vuur te blusschen. Ten einde het ontvreemden van goederen of bouwmaterialen tegen te gaan, ia alles door de politie afgezetdaarvoor zyn ten dienste zoowel by dag als 'oy nacht 16 agenten met een chef, en zyn er 10 verschillende posten uitgezet. "Vlissing-en, 9 Mei. De heer J. G. Meyer, pachter der buffetten van de mailbooten der maatsch. «Zeeland" en van do buffetten der Rotterdamsche Diergaarde, heeft het Grand notel des Breins nihier ook gepacht. 9 Mei. Voor het eind-examen der H. B. Scholen in Zeeland hebben zich in 't geheel aangemeld 16 candidaten, t. w. 7 van de H. B. School alhier, 5 van de H. B. School te Zierikzeo en 4 van de H. B. School te Goes. De heer J. Vermeulen, directeur der R. H. B. School alhier, hoopt den 16 Juli den dag te herdenken, waarop by vóór 50 jareo by het onderwijs in dienst trad. De heer A. R. Vermeulen, leeraar in de gym nastiek alhier, zal met 1 Juni te Terneuzen een curBus openen, ter verkryging van de akte van verlicht examen in de gymnastiek. De cursus vangt voorloopig aan met een 20tal onderwijzers. Op Zaterdag a.s. zal de heer mr. C. Lukasse, lid van de Tweede Kamer, te Serooskerke (Walcheren) eene politieke lezing houden. J-Ieiiilceusseaixl. De man die hier en te Borsele eenigo personen wist op te lichten, is niet over de Schelde getrokken, zooals gedacht werd, doch heeft twee nachten te Nieuwdorp gelogeerd. Door de politie opgespoord en aldaar gevonden, gaf hjj voor A. de Schipper te heeten en geboortig te zyn van Nieuwdorp. Indien dit zoo was, zoo meende de politie, dan moest ook de moeder van dezen persoon nog leven. Er werd om vrouw De Schipper gezondenen in hare tegen woordigheid gebracht viel hij viermaal in onmacht, niettegenstaande de vrouw in hem haar zoon niet herkende. Toen hy op andere vragen geen antwoord bleek te kunnen geven, ging men met hem naar Hein- kenszand, waar hem de door hem opgelichte personen als den kennis van Zondag herkenden. Daarop werd hy naar 's Heer Arendskerke vervoerd, waar hy den nacht doorbracht om heden aan de justitie te worden overgeleverd. Uit zyn papieren bleek dat hy is Jan Nicolaas Rouzel, oud 37 jaar en te Sluis geboren. Goes, 8 Mei. Door het bestuur der doopsgezinde gemeente worden pogingen in het werk gesteld tot het bekomen van een nieuw kerkgebouw, werkelyk geen overtolligheid; het gebouw toch, waarin thans de godsdienstoefeningen plaats hebben, is beter voor pakhuis dan voor kerk geschikt. Deze doopsgezinde gemeente is na veeljarige rust weer ontwaakt tot nieuw leven, en wil men dit jeugdige leven in kracht doen toenemen, dan dienen de middelen gevonden te worden tot het bekomen vun een geschikt vergaderlokaal. Wijl de Minister van Binnenlandache Zaken en eveneens Gedeputeerde Staten enkele bezwaren hadden gemaakt tegen de onlangs vastgestelde verordening op het schoolgeld voor de meisjesschool, werd daarin heden door den Raad voorzien, en deze verordening gewijzigd en opnieuw vastgesteld. Nog werd aan den voor twee jaren eervol ontslagen agent van politie Franken, die by zyn ontslag eene toelage ontving van 2 per week uit de gemeentekas, verlenging van die toelage verleend voor den tyd van twee jaren. De meerderheid van het dagelyksch bestuur was er voor om die toelage te doen eindigen, omdat Franken twee jaren lang gelegenheid heeft gehad naar een ander middel van bestaan uit te zien. De heer Kakebeeke was evenwel van meeuing, dat men dien «armen drommel" maar die twee gulden laten moest, en de heer Lambrecbtsen wilde dit zelfs levens lang toestaan. Enfin, de man heeft nu tenminste tot 1893 eene toelage van 2 per week, en daarna zal de raad wel niet minder edelmoedig zijn. De stakker is 62 jaar en heeft, toen by nog agent was, by het ver wijderen van een dronken kerel uit eene kroeg eene ingewandsbreuk bekomen. Een model-agent iB Franken nooit geweest, maar hy moet toch eten Tengevolge van het veelvuldig aankoopen van eigen graven was de beschikbare roimte op het kerkbot te klein geworden, wat eene wyziging in de verordening op de begraafplaats noodzakelijk maakte. Ook aan deze wijziging hechtte de raad zyn zegel. Tot leden voor het stembureau op 9 Juni zijn be noemd de heeren G. H. Kakebeebe en S. J. J. de Jonge Mulock Houwer. BruiuiHse, 9 Mei. Heden word door den raad dezer gemeente met algemeene stemmen besloten zich tot Gedeputeerde Staten te wenden, met een adres, waarin adhaesie betuigd wordt met dat, verzonden door den gemeenteraad van Brouwershaven, in zake de verbinding van dit eiland met den vaBten wal over Zjjpe. Brouwershaven, 11 Mei. Gisteren avond was alhier op verzoek 'der Lib. Kiesvereeniging de heer J. J. van Kerkwijk, Lid van de Tweede Kamer dei- Staten-Generaal, overgekomen om de belangen der Kiezers te hooren, in zake eener betere verbinding dezer eilanden met den vasten wal. Verscheidene kiezers, ook uit naburige gemeenten, waren daartoe bijeengekomen. In die bijeenkomst deelde de heer van Kerkwijk mede, dat het steeds zijn streven was geweest, toen den Jam door het Slaak klaar was, die verbinding te verkrijgen via Zijpe, St. Philipsland enz. omdat hij oordeelde dat dit de beste was, dat hij den vorigen dag (Vrijdag) den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid had bezocht om te vragen, hoe of het stond met de verbinding waarover de verschil lende gemeenteraden adressen om ondersteuning hadden ingezonden en waarvoor concessiën waren aangevraagd. Dat de Minister hierover nog niets zeggen kon, zoolang de gevraagde rapporten van de verschillende autoriteiten nog niet waren ingekomen, dat hij (Minister) evenwel den in druk van de verschillende concessie-aanvragen had gekregen, dat die van de heeren Dixhoorn c.s. in aansluiting met den stoomtram van Bergen op Zoom door Tholen naar Stavenisse, stoombootverbinding met de Val van Zierikzee, vanwaar de tram Duiveland—-Schouwen zal beginnen en met Bruinisse, de beste was, en deze de soliedste concessie-aanvragers waren. Verscheidene heeren bestreden deze laatstgenoemde ver binding, die ondoenlijk en onvoldoelde was en vooral voor Bruinisse niets beteekende, dat wij daardoor niets gebaat waren met harde winters en ijsgang, mist en stormweer of laag water, dat het dan zelfs beter was, dat daaraan door het Rijk geene subsidie verleend werd, waardoor latere hulp voor meer afdoende plannen soms werden afgesneden, dat ook het geregelde brievenvervoer daarmede niet werd verzekerd, dat blijkens vroegere pogingen steeds was ge tracht de verbinding over het Zijpe te verkrijgen en dat het voordeel van het personen- en goederenvervoer in het eiland Tholen opgedaan, werd te niet gedaan door het na deel van overbrugging der Eendracht en ook de gemeenten gelegen in het Noordwestelijk gedeelte van Noord-Brabant en St. Philipsland daarmede niet gebaat waren. Voorts werd het nut eener geregelde verbinding door verschillende sprekers aangetoond en verklaarde de heer van Kerkwijk, op eene desbetreffende vraag, dat het Rijk tot nog toe noch rentegarantie, noch subsidie aan stoomtrams had verleend, dan aan de stoomtram Breskens—Maldeghem, toen er toevallig geld aanwezig was van heeren, die niet aan hunne verplichting tot aanleg hadden voldaan. Na velerlei debat, raadde de heer J. J. van Kerkwijk aan, het antwoord van den Minister aan de Tweede Kamer af te wachten en mocht dit ten gunste zijn van bovengenoemde concessie-aanvragers Dixhoorn c.s. er dan tegen op te komen, door het inzenden van adressen, waarbij het onvoldoende dezer verbinding werd aangetoond. Na verdere algemeene deliberatie, waarbij het vertrouwen werd uitgesproken, dat de heer van Kerkwijk zijn best zou doen om te helpen de gewenschte verbetering te verkrijgen voor het district dat hem lief heeft, sloot de Voorzitter der Kiesvereeniging de vergadering onder dankbetuiging aan den heer van Kerkwijk voor zijne overkomst en dc gegeven inlichtingen. Ziei'ikzec, 9 Mei. In de heden namiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad waren afwezig de heeren van der Lek de Clercq en de Looze, de eerste volgens kennisgeving verhinderd. De notulen van het verhandelde in de vergaderingen van 28 April, 1 Mei en 4 Mei 1.1., werden voorgelezen en met eene kleine wijziging in die van de laatste vergadering, overeenkomstig eene opmerking van den heer Fokker vastgesteld. Ter tafel kwam een voorstel van Burgem. en Weth., om den heer A. II. W. van der Vegt, tijdelijk leeraar in het rechtlijnig teekenen aan de Burgeravondschool, eveneens te benoemen tot tijdelijk leeraar in het rechtlijnig teokenen aan de Hoogere Burgerschool alhier, op eene jaarwedde van 200, 'oenevens eene jaarlijksche personeele toelage van 100 met bepaling, dat de benoeming zal gerekend worden te zijn ingegaan den 7 April 1.1. Over dit voorstel werd door niemand het woord gevraagd. Bij stemming werd de heer van der Vegt benoemd met algemeene stemmen. Daarna kwam aan de orde, het vroeger medegedeelde voorstel van Burgem. en Weth. tot uitbreiding en ver betering der gasfabriek. De Commissie voor de Gasfabriek en Straatverlichting met wier plan Burgem. en Weth, zich vereenigen, heeft aan dat college te kennen gegeven, dat de gasfabriek lioe langer zoo meer onvoldoende blijkt te zijn om hetbenoodigde gas te leveren. In 1857 is de fabriek ingericht op eene maximum productie van 500 M3. gas per etmaal, terwijl gedurende den afgeloopen winter dikwijls 1600 M3. gas per etmaal gemaakt moest worden, om in de behoefte te voorzien. Het gasverbruik dat in 1876 149943 M3. bedroeg, vermeerderde ieder jaar, zoodat in 1889 247763 M3. gas geleverd werd en het verbruik sedert dien tijd steeds toenemende blijft. Reeds langen tijd heelt de Commissie getracht door het aanbrengen van verbeteringen aan de verschillende toe stellen in dit gebrek te voorzien. Nu gedurende de laatste jaren het bezwaar van te geringe capaciteit op onrustbarende wijze vermeerderde en vooral in den afgeloopen winter eene meer dan gewone oplettendheid en zorg gedurende dag en nacht werd vereischt, om ongelukken te voorkomen, meende zij niet langer te mogen wachten met de noodige voorstellen, om in het bestaand gebrek te voorzien en de capaciteit der fabriek te verhoogen op eene wijze, dat zij bij nog toènemend verbruik van gas, eene genoegzame hoeveelheid gas van voldoende kwaliteit zal kunnen leveren. Daartoe is het dringend noodig over te gaan tot uit breiding van het destillatievermogen en de zuiverings capaciteit belangrijk te vermeerderen, waartoe de volgende werken worden gevorderd: o. de tegenwoordige stokerij te vergrooten en daarin te plaatsen een nieuwe zevenretortsoven b. een nieuw zuiverhuis te bouwen en daarin te plaatsen een wasscher scrubber, vier zuiverkisten met leidingen, vier wigskranen en afeluiters; c. de verschillende leidingen daar te stellen tot onder linge verbinding dezer toestellen, zoomede die voor aansluiting met den bestaanden condensor, fabrieks- meter en regulateur; d. het verplaatsen en veranderen van den bestaanden gewijzigden cokestoren en ronde waschkist; e. het aansluiten van den telescoop-gashouder met den regulateur met bestaande buizen en bijlevering van enkele hulpstukken; f. het aanschaffen van een nieuwe fabrieksmeter (j. het aanbrengen van het noodige ijzerwerk aap de kap der stokerij; h. de verbouwing van de fabriek, noodig voor de uit breiding van de stokerij en van het zuiverhuis. De kosten dier werken worden geraamd op f 20,000. Door Burgem. en Weth. werd dientengevolge voorgesteld 1°. de Commissie voor de Gasfabriek en Straatverlichting te machtigen, om over te gaan tot de uitvoering der hierboven genoemde werken; 2°. die Commissie daarvoor een crediet te verleenen van 20,000, tegen eene jaarlijksche rente van 5 ®/0 3°. te bepalen, dat met de aflossing zal worden begonnen in 1895, als wanneer de leening ten laste van de gasfabriek gesloten in April 1875, afgelost zal zijn, en 4». van het jaar 1895 af, rente en iiflossing te regelen volgens een te maken annuïteitsstaat, zoodanig dat in 20 jaren ƒ15000 zal zijn afgelost en de resteerende 5000 zal beschouwd worden, als blijvende waarde vermeerdering van de fabriek. Zonder beraadslaging werd dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Na de gewone omvraag werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. In de Woensdagavond door de vrijzinnige kies vereeniging «Algemeen belang" te Colynsplaatgehouden vergadering die, door afwezigheid van den voorzitter, mr. L. A. Bybau geleid werd door den vice-voorzitter, den heer G. J. van de Linde, is met algemeene stemmen de heer J. H. C. Heijse te Zierikzee tot candidaat geproclameerd voor de a.s. verkiezing voor een lid der Tweede Kamer. Door ingelanden van den polder Oud-Cortgene is benoemd tot dijkgraaf de heer H. Roelof, in plaats van wjjlen den heer J. W. Vader -r tot dijkgraaf van den Westpolder werd gekozen de heer C. Marcusse, voorheen gezworen van dien polder, en tot gezworen de heer C. Schuilwerve. De voordracht voor dijkgraaf van den Stadspofder, mede vacature ontstaan door het ovorlyden van den heer J. W. Vader, bestaat uit de heeren A. C. Danckaerts, C. Schuilwerve en Jb. v. d. Weel. Al deze heeren wonen te Cortgene. De Berlyneche correspondent van bet Handels blad seint aan dit blad, dat er in de Pruisische hooidstad niets van bekend is, dat Z. M. de keizer van Daitsch- land weldra ons land zal bezoeken. Een bulletin van Be West-Indiër van Maandag avond 20 April 1891 luidt: »Wy verheugen ons onzen lezers mede te deelen, dat naar aanleiding van heden door den gouverneur ontvangen dépêches, waarbjj zjjne bestnursdaden door de regeering worden gewraakt, de heer Lohmao dezen middag zyn ontslag telegraphisch heeft aangevraagd." Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Uitslag van de op Vrijdag 8 dezer gehoudeoe ver- koopiDg, ten overstaan van den Notaris Mr. J. Moolen- burgh, van de volgende onroerende goederen: A. Een huis, erf en tuin te Burgh, aankomende de erven Van Dorp. Toegewezen aan M. Kommer te Haamstede, voor ƒ273. B. Een hofstede met 27 heet. 92 aren en 10 cent. erf, tuin, boomgaard, bouw- en weiland, alles staande en gelegen in de gemeente Haamstede, toebehoorende aan den heer S. Bouman aldaar, welke in verschil lende porceelen aan de hierna te noemen koopers zyn toegewezen. Het heerenhuis met bouwmanswoning enz., aan H. J. Romeyn te Burgh, voor 450. Het karn huis met varkenshokken, aan denzelfdeD, voor J 75. De groote schuur met wagonhuis, aan C. Landegent te Haamstede, voor ƒ150. De kleine schuur enz., aan denzelfden, voor 125. De erf der hofstede met tuin, groot 37 aren 60 cent., aan H. J. Romeyn te Burgh, voor 450. De verdere perceelen per Schouwsch gemet: 27 aren 30 cent. tiendvry boomgaard en bouwland, aan W. Bejje te Burgh, voor ƒ625. 62 aren 10 cent. tiendvry bouwland en water, ten Oosten de hofstede, aan J. Boot Wz. te Haamstede, voor 751. 4 heet. 71 aren tiendvry weiland, boom weide, aan den Dapperweg, aan C. J. Bethe te Zierikzee, voor 525. 33 aren 20 cent. tiendvry bouwland aan 't Zuid wekker, aan M. de Bakker te Haamstede, voor 500. 4 heet. 42 aren 60 cent. bouw- en weiland aan Piertjeswekken, aan C. M. Bolle Cz. te Haamstede, voor ƒ540. 3 heet. 86 aren 80 cent. tiendvrjj weiland aan het OosterwekkeD, aan C. J. Bethe te Zierikzee, voor ƒ425. 3 heet. 47 aren 90 cent. tiendvry bouw- en weiland aan PiertjeBwekkeD, aan F. C. van der Vliet, voor ƒ520. 79 Aren 90 cent. weiland aau den Striepheuloweg, aan J. van Sluis te Haamstede, voor 555. 68 aren 50 cent. weiland aan den Zandweg, aan C. J. Bethe te Zierikzee, voor 420. 88 aren 40 cent. bouwland aan Saresweg, aan J. P. Bouman te Haamstede, voor ƒ335. 1 heet. 96 aren 10 cent. tiendvrij bouw- en woiland aan den Grintweg naar Noordwelle, aan A. van der Weyde te Ellemeet, voor ƒ425 84 aren 20 cent. tiendvry weiland aan Karremansweg, aan Mr. J. Moolenburgh te Zierikzee, voor ƒ361. 1 heet. 10 Aren 60 cent. tiendvry weiland aan het Verborgen Wekken, aan Mr. J. A. Bolle te Renesse, voor ƒ270. 83 aren 30 centiaren tiendvry weiland aan Arra- hoeksweg, aan S. B. Vis te Haamstede, voor ƒ300. 78 aren 70 cent. tiendvry weiland aan den Lagenweg, aan J. van Sluis to Haamstede, voor j 545. 1 heet. 93 aren 90 cent. tiendvry bouwland aan Verdéabeuleweg, aan M. de Bakker te Haamstede, voor 490. De totale massa stond per gemet op ƒ497,06. De toebedingen voor boomen, houtgewas enz., bedragen te zamen ƒ2419,50 eu do onkosten 11 percent der koopsommen. Stiivonisso. L.l. Zaterdag werd alhier, ten overstaan van Mr. J. C. van dor Lek <le Clercq, publiek verkocht: a. een woonhuis op deu Molendijk, gekocht voor ƒ1150 door dhr. C. Dorst Lz.; b. een woon- en winkelhuis op denj Molendyk,! gekocht voor ƒ1075 door dhr. D. Wesdorp; c. een huis op den Stoofdyk, gekccht voor 500 door dhr. J. Coomand. een schuur op den Stoofdyk, gekocht voor 375 door dhr. D. Stoutjesdjjk, terwyl eeu niaus- en vrouwenzitplaafs iu de Ned. Herv. kerk alhier reep. opbrachten 102 eu 75. K 13 RKNIEU WS- De heer C. D. Moulyn, candidaat te Nyinegen, be dankte voor Wilhelminadorp. Beroepen te Wissekerke (toez.) ds. L. F. A. Westerbeek v. Eerten te Serooskerke (W.) De kerkeraad der Herv. gemeente te Zierikzee heeft Vrydag uit een vroeger opgemaakt zestal van predikanten het volgende drietal alphabetisch samen gesteld: de heeren S. L. van Stein Callenfels te Helder, N. Jolles te Bensichem en H. Zejjdner te Vollenhove. Daaruit is terstond beroepen de heer H. Zejjdner te Vollenhove. '3Gra.venha.ge, 9 Mei 1891. Achl uur werken, acht uur rust en acht uur voor verzet, dat is de eisch der socialisten en om er aanhangers voor te winnen, diende de «betooging" in de open lucht in verschillende plaatsen des lands. Gelukkig dat deze manifestatie hier te lande kalmer is afgeloopen dan in het buitenland, want inderdaad zie ik geen enkele reden waarom men de propaganda der werklieden naar zulk een eisch in bloed moet smoren. Als de arbeiders hun zin hunnen krijgen door on schuldige wandelingen in een weiland en het aanhooren van speeches van liefhebbers, dan gun ik ze van harte de inwilliging van den eisch. Pleizieriger zou het zeker in de wereld worden als er minder agitatie bij den arbeid was en ieder behoorlijk tijd had om zich te wijden aan zijn huisgezin. Of het doel bereikt zal worden, dat is een andere vraag. Er zal nog heel wat water door de Maas moeten vloeien voor wij zoover zijn en hoogst twijfelachtig acht ik het, of, als het ideaal inderdaad verwezenlijkt werd, de meerder heid der arbeiders er zich zooveel gelukkiger door zou gevoelen. Aangenomen al dat het loon het zelfde bleef als nu waardoor alles ten slotte veel duurder zou moeten worden zou het bezwaar blijven bestaan voor velen dat ze er maar half mee kunnen uitkomen en bijverdienen zouden ze dan toch niet kunnen, want in hunne vrije uren extra-werk te gaan verrichten, dat zou strijden met het_stelsel. De krachtige naturen zouden een derde van den dag gedoemd worden tot stilzitten en de jonge lieden of mannen, die ongehuwd zijn, zouden hun vrijen tijd, bij gebrek van een gezin, toch moeten zoek maken. Voor een korte poos zou het systeem misschien heel aangenaam zijn, maar spoedig zou de dwang tot niets doen erg gaan vervelen. Intusschen laten wij ons hoofd niet warm maken over de gevolgen van den achturigen arbeidsdag. Al had het streven slechts tengevolge dat de tegenwoordige over spannen arbeid in vele bedrijven wat gematigder werd, dan reeds zou de betooging van 1 Mei vrucht dragen. En dit voordeel heeft ze zeker dat ze althans als het weer mooi is den werklieden en voorstanders van het systeem een dag in de vrije natuur laat doorbrengen. In de Residentie had de meeting op een open veld aan den Bezuidenhoutschen weg dan ook geheel het karakter van een volksfeest. In Zondagsplunje trokken eenige honderden mannen en vrouwen naar de vereenigingsplaats en het was aan den Bezuidenhoutschen weg, te midden van het ont luikend groen, een aardig gezicht de duizenden te zien, die onder het koesterende zonnetje kwamen staren naar de «meeting" het beloofde land, waarbinnen ze niet mochten komen zonder een tol van vijf centen te betalen, die ze liever in den zak hielden. Er waren dan ook meer menschen buiten dan in het veld, en onder degeen die hun stuivertje offerden, behoorden zeer vele nieuws gierigen. Dat het niet het «laatste stuivertje" was, bleek uit de flinke hoeveelheid bier en andere ververschingen, die op het terrein werd verorberd. Wel 20 a 30 tonnetjes bier werden leeggedronken, tot groote tevredenheid van den socialistischen kastelein, die tevens als spreker optredende, stellig niet slecht van de reis kwam. Om 1 uur zou de meeting beginnen en tegen half drie was de voorraad broodjes en dranken uitgeput, zoodat ten slotte de uitspanningen in de buurt ook nog goede zaken maakten door de dors- tigen te laven en de hongerigen te spijzen voor hun goede geld. Och! och! heeft zeker menig journalist of steno graaf de vlijtige werkbijen in de bijenkorf van ons Parlement uitgeroepen. Gunde men ons toch ook maar een achturigen werktijd. Maar in plaats van vermindering van arbeidstijd heeft de Tweede Kamer goedgevonden den duur der zittingen met 2 uur per dag te verlengen. Van 10 tot 5 uur zeven uren achtereen is een heele zit en daar men persoonlijk nog wel andere bezigheden heeft vóór en na dien tijd, wordt de arbeidstijd voor deze «werklieden" zoo wat 12 ii 14 uur per dag. Het mooiste echter van de zaak is, dat het hoofd der socialisten in de Kamer, de heer Domela Nieuwenhuis, zich zonder eenig bezwaar bij die verlenging van arbeidstijd neerlegde. Voor hem komt het er natuurlijk minder op aan. Er zijn dagen dat hij in 't geheel niet komt en zijn andere bezigheden doet, maar moest hij niet allereerst letten op en zorgen voor anderen? Een bijenkorf noemde ik ons Parlement, en inderdaad in de laatste weken geleek het er wel op. Wat een gegons over die Legerwet! Men kan maar niet aan een einde komen. Dertig ii veertig sprekers hebben hun mondje open ge daan, en waren soms zoo lang van stof, dat men aan 't einde het begin was vergeten. Ten slotte is en dat nog wel bij motie van orde het algemeen debat gesloten. Welke zyn nu de uit komsten? De verwerping van de socialistische motie-Nieuwenhuis met op 5 na algemeene stemmen bewees dat men volstrekt geen bepaalde afkeuring verlangde uit te spreken, en die opvatting wordt bevestigd door de verwerping met 51 tegen 24. stemmen van de motie-Vermeulen, waarin te kennen werd gegeven, dat te zware financiliele en persoonlijke lasten bij dit wetsontwerp aan de natie worden opgelegd. Een vijftal liberalen, met den sociaal-democratischen woordvoerder, den conservatieven chef, (graaf Schimmelpenninck, en 17 Katholieken stemden voor en waren dus van oordeel, dat reeds voordat men de onderdeelen ging behandelen beoordeeld kan worden, dat de druk te zwaar zal worden. Vreemd is die uit spraak op het oogenblik zeker, want al heeft de Regeering stellig verklaard op hoofdpunten niet te willen toegeven, de uitwei-king dier hoofd punten staat toch nog niet vast en een oordeel over den druk schijnt dus vrij polmatuur. Maar wel heeft de Kamer met 49 tegen 27 stemmen heslist

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 2