Haagsche Brieven. neemt zijn aandeel in het zonlicht. Nu zou men meenen, dat D. N. zou afgekeurd hebben het belastingstelsel, dat druk uitoefent op het genot van lucht en licht, doorramen en deuren te belastenneen ook de grond behoort aan iedereen. Maar D. N. vergat daarbij één ding, dat het niet om den grond zelf te doen is, maar om hetgeen deze voortbrengt. En nu is er nog al eenig verschil tusschen het genot van lucht en licht en dat van den grond, dat slechts met moeite, vlijt en inspanning kan verkregen worden. Om lucht en licht te verkrijgen heeft men eenvoudig niets te doen, terwijl het zelfs in de sociaal-democratische Maatschappij niet gelukken zal de aardappelen op com mando uit den grond te doen komen. De boeren, beweerde D. N. moeten arm worden, want zei hij, als een vader b.v. 40 H.A. land en 4 kinderen heeft, dan erft elk kind maar 10 H.A. en dus is ieder kind al armer dan vader, en nog een geslacht verder, zal de be deeling er aan te pas komen. Wat een redeneering! Is die boerenzoon dan niet verplicht om door ijver zijne 10-H.A. op 20 H.A. te brengenkan hij niet door huwelijk met eene boerendochter er 10 H.A. bijkrijgen? Moet elke boe renzoon noodzakelijk ook boer worden? Wat zijn er niet velen uit den stand der landbouwers arts, rijksontvanger, officier, of iets dergelijks. Bovendien was die geheele redeneering in strijd met de beginselen der sociaal-democraten, die eischen, dat niet de kinderen, maar de Staat erfgnaam zij. Evenwel om effect te maken op de minder ontwikkelden is zulk eene onlogische redeneering uiterst geschikt. De kleinkinderen van een boer, groot grondbezitter, naar de soepbedeeling is 't niet verschrikkelijk?! Ierseke, 30 April. Benoemd tot burgemeester alhier, de heer Gr. H. Verboom. Wemolcliiig'o. Benoemd tot geneesheer alhier de heer Dikkenberg, arts te Middelburg. Tot tjjdelyk onderwijzer aan de o. 1. school II te WemeldiDge (hoofd den heer J. H. J. Bartelse) is benoemd den heer F. Maya te Zierikzee. "Wolfaartsclylr, 29 April. Tot groot gerief voor de communicatie met Goes, is heden een omnibus- dienst geopend, welke dagelijks driemaal van 't Wolf- aartsdijkeche veer naar Goes heen en weer rjjdt, behalve des Dinsdags, uit hoofde van den marktdag, alsdan slechts tweemaal. De wagen biedt van binnen voor 14 personen plaats, terwijl van boven ook geschikte ge legenheid bestaat, en is hoogst doelmatig ingericht, tevens zeer gemakkelijk voor in en uittreden. Aan vankelijk is reeds vandaag een druk gebruik daarvan gemaakt, terwijl de prijzen, voor retour op denzelfden dag, ook voor tusschengelegen punten, zeer matig gesteld zijn. Op het dorp, waar men sedert lang van diligence-diensten verstoken is gebleven, geeft deze nieuwe reisgelegenheid weder eene bizondere levendigheid. Sfc.-Maartensclylr, 30 April. Als een bewijs van een krachtig lichaamsgestel en trouwe plichts vervulling, mag zeker wel vermeld worden, dat Helena Lindhoudt reeds 46 jaren lang als dienstbode het boerenwerk heeft verricht, waarvan zjj 1 Mei 25 jaren in dienst bjj de wed. S. Mosselman zal hebben door gebracht. Staveni»se, 30 April. Volgens den alhier van wege het Kon. Ned. Meteor. Instituut te Utrecht ge plaatsten regenmeter, viel er in April 1.1. 32 m.M. regen tegen 79 m.M. in dezelfde maand van het vorige jaar. De hoogste barometerstand in genoemde maand was 770 de laagste 748 m.M. Met zekerheid kan thans gemeld worden, dat binnen enkele dagen een omnibusdienst tusschen Stavenisse en Tholen via St.-Annaland en Oud-Vosmoer zal geopend worden. Omtrent den stand der veldgewassen, kan van bier het volgende gemeld worden Van de wintertarwe en gerst is door den strengen winter niets overgebleven, zoodat men tot eene algeheele herzaaiing heeft moeten overgaan. De rogge is gebleven, doch ia zeer kort, zoodat do waarheid van het oude rjjmpje Laat gaan zooals het wil, Roggearen in April, dit jaar niet bevestigd wordt. De voorjaaratarwe en gerst staan zeer jeugdig, doch goed. De bruine klaver heeft zich boven verwachting tameljjk goed gehouden minder goed staat de Lucerneklaver, waarvan de jonge plantjes veel gebreken vertoonen. Suikerbieten zullen wel tot Va van het vorige jaar beperkt zijn; aard appelen, voornamelijk z.g. blauwe, zullen er, als de oogst niet tegenloopt, veel zjjn. Met vlas en uien zal eene matige oppervlakte lands bezet zjjn; met erwten en boonen, voornamelijk bruine, eene groote opper vlakte. De weilanden hebben groote behoefte aan warmte, inzonderheid de hoog gelegene hebben veel te ljjden gehad van den strengen winter, het meeste gras vindt men in de lage vochtige weiden. Birninisse, 1 Mei. Door de gewijzigde scheeps- meting in 1890 voor hoogaarzen enz., is de inhoud van 113 hermeten vaartuigen alhier verminderd met 406 tonnen. Dit geeft voor de inkomsten der gemeente een verlies van 243,60 aan havengeld. Het jkohier over 1891 wegens kaai- en havengeld bedraagt 2001,25, verdeeld over 126 belastingschul digen. Zierikzee, 1 Mei. In de heden namiddag ge houden vergadering van den Gemeenteraad waren afwezig de heeren Fokker met kennisgeving, de Clercq door ambtsbezigheden verhinderd en de heeren Moolen- burgh en de Crane. De voorlezing der notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werd aangehouden. De openbare zitting ging dadeljjk over in eene zitting met gesloten deuren. __Na eenigen tjjd de openbare vergadering heropend zjjnde, werd met algemeene stemmen vastgesteld het kohier van den hoofdeljjken omslag voor 1891 op 25.961.47s. (De percentage is 205/100 van het belast baar inkomen.) Daarna werden benoemd tot leden der Commissie voor de in te komeD reclames tegen de kohieren van den hoofdeljjken omslag voor 1891 de heeren Zuurdeeg, de Clercq en van den Bout. Na de gewone omvraag werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Ziex*ikzee, 1 Mei. Door de arrondissements rechtbank is op den 24 April 1.1. W. B. Pz., land bouwer te Serooskerke, beklaagd van jachtovertreding in appel vrjjgesproken. Voor beklaagde was als ver dediger opgetreden Mr. A. J. F. Fokker. Eveneens werden in appel vrijgesproken T. V. en L. T. te Viane beklaagd van visscherij-overtreding. Voor hen was opgetreden Jhr. Mr. J. W. D. S. Boejje. Verder werden veroordeeld: J. V., te Serooskerke, wegens mishandeling tot 1 maand gevangenisstraf. L. van Z., ljjkdienaar te Poortvliet, wegens het op graven van lijken tot 10 boete subs, een week hechtenis; J. van der M. arbeider te Oosterland, wegens mis handeling tot 3 boete subs. 6 dagen hechtenis; L. A. v. D. arbeider te Oud Vosmeer, wegens mis handeling tot 3 boete snbs. 6 dagen hechtenis. In de zitting van heden werd J. S. landbouwer te Haamstede, wegens jachtovertreding veroordeeld tot 25 boete. Door het bantongerecht was hjj veroordeeld tot 7 dagen hechtenis. Doör Mr. Fokker voornoemd was geconcludeerd tot vrjjspraak, subs, tot verandering der hechtenis in eene geldboete. Verder werden veroordeeld: lo. J. de V., arbeider te Oosterland, wegens mis handeling welke den dood tengevolge heeft gehad, tot 8 maanden gevangenisstraf overeenkomstig de vordering van het O. M. Voor beklaagde was als verdediger op getreden Jhr. Mr. Boejje voornoemd; 2o. C. K., landbouwersknecht te Nieuwerkerk, wegens mishandeling tot 1 maand gevangenisstraf. De anti-rev. biesvereeniging «Nederland en Oranje" te Zierikzee heeft tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer mr. D. P. D. Jfabius te Amsterdam. De katholieke kiesvereening te Hulst heeft met 31 van do 58 eteramen den heer C. IJsobaart, burge meester van St. Jansteen candidaat gesteld voor de Provinciale Staten (vacature Walter.) Ook werd met 48 tegen 7 stemmen de heer Walter weder gecandideerd voor het lidmaatschap der Kamer, verkiezing 9 Juni. Al de Liberale Kiesvereenigingen in het district Oostburg hebben met meerderheid van stemmen den heer P. C. J. Hennequin, burgemeester van Aardenburg, candidaat gesteld tegenover bet aftredend lid den heer N. Glinderman, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. KERKNIEU W S. Te Dreischor is met 14 van de 21 uitgebrachte geldige stemmen besloten, dat voor den tjjd van 10 jaar het beroepen van predikanten en het benoemen van ouderlingen en diakenen aan den kerkeraad zal opge dragen worden. Beroepen bij de Ned. Herv. Gom. te Bruinisse ds. Loois van Delftshaven. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is tot den predikdienst toegelaten de heer D. A. Boss van Charante, candidaat te Utrecht, wonende te Rot terdam. Viertal bjj de Ned. Herv. Gem. te Vlissingen, ds. A. S. Talma te Heineoord, D. J. C. Heldring te Hoenderloo, M. Beversluis te Oldemark en J. W. Gunning te Eerbeek. Aanbestedingen, Verkoopingenenz. Bij de gisteren gehoudene aanbesteding door het Dagel. Bestuur van het Waterschap Schouwen, van 1°. Het herstellen en onderhouden der havenhodiden van Zierikzee gedurende het jaar 1891 (1 Mei 189Ï/02), in 2 perceelen, volgens bestek No. 152 van den 16 April 1891, bjj enkele inschrijving, zjjn aannemers geworden: Perc. 1. H. C. van den Ende te Zierikzee, voor 440; 2. J. C. Koreman te Zierikzee, voor 1575. 2°. Het herstellen en onderhouden van heulen, brug gen, duikers, enz., gedurende 1891, in 5 perceelen, volgens bestek No. 153, bp inschrijving, zjjn aan genomen Perc. 1, door L. J. Kappers te Reneese, voor ƒ350; 2, A. Hejjboer te Serooskerke, voor ƒ2503; 3, L. J. Kappers te Renesee, voor 385; 4, C. D. Ornee te Scharendjjke, voor 460; 5, C. D. Ornee te Scharendjjke, voor 150. Bjj de verkooping, dd. 29 April 1891, ten over staan van den notaris Mr. J. C. van der Lek de Clercq, op de hofstede van J. J Bejje te Oosterland, hebben de melkkoeien gegolden 140, 160, 17G en j 194; de kalfvaarzen 148, 151, 156 en 167, en het jonge vee van 46 tot 65. ERRATUM. In ons vorig nommer is in het bericht over de Vergadering van Aandeelhouders der Zierikzeesche Stoombootmaatschappij abusievelijk medegedeeld dat waren uitgeloot de obligation No. 65 en 82, dit moet zijn S3 en 14»£5. TELEGRAMMEN. Oolijusplaat, 1 Mei. Heden overleed alhier de heer J. II. Bijbau, oud-lid van de Gedeputeerde Staten, in den ouderdom van G9 jaar. 's Gravenhage, 1 Mei. Tweede Kamer. Bjj de behandeling der legerwet verdedigde de Min. van Oorlog uitvoerig het ontwerp, als zjjnde noodzakelijke verbetering der levende strijd krachten. Alle andere stelsels waren duurder, minder voldoende en drukkender. Zooveel mogeljjk zal in het ontwerp de vrijheid gegeven worden tot wetteljjke legerorganisatie. Afschaf fing van plaatsvervanging achtte hjj volstrekt noodig en mocht hjj als Katholiek gerust voorstaan. Ie bet kazerneleven verderfelijk, de Christelijke liefde gebood dan den tegenstanders niet, anderen bloot te stellen aan hetgeen zjj voor eigen kinderen verderfelijk achten. Het kazerneleven moet verbeterd worden, maar ver dient niet overdreven blaam. Scherper toezicht en meer gelegenheid tot het inwonen van officieren in kazernen zal worden gegeven. Brussel, 1 Mei. Alhier en in Gant bljjft alles rustig. Zware regens dreigt de aangekondigde manifestatie der arbeiders te verhinderen. Goostcnmunüc, 1 Mei. Bjj de herstemming tusschen von Bismarck en Schmalfeld (soc.-dem.), voor den Rijksdag, is eerstge noemde met 8866 stemmen gekozen, de laatste ver kreeg 5139 stemmen. Wceneu, 1 Mei. Trekking premieleening 1860. Uitgeloot serie 4397, No. 16, fl. 300,000; serie 10731, No. 16, fi. 50,000; serie 10731, No. 17, fl. 25,000; serie 4104, No. 10, fl. 10,000; serie 7986, No. 4, fl. 10,000. 's Gravenhage, 28 April 1891. 't Is stil in den Haag. De Koninginnen, wier verblijf in den laatsten tijd weer eenige levendig heid was gaan geven, genieten van de heerlijke berglucht in de zachte Zwitsersche lucht. Gelukkig voor onze jeugdige Koningin YVilhelmina, die daar kracht en gezondheid kau vergaren, want deze koude, gure lente, zeldzaam onbehagelijk, zou het teere gestel van liet aankomende meisje stellig geen goed hebben gedaan. Met groote belang stelling werd intusschen tegemoet gezien het besluit, waarbij de hofcharges worden geregeld. Tot dusver was na den dood des Konings alles nagenoeg onveranderd gebleven; alleen had de Koningin- Regentes eenige personen uitsluitend aan haren bijzonderen dienst verbonden. Maar de vraag was, hoe het zou gaan met de heeren die door wijlen den Koning waren benoemd? Èr hebben geruchten geloopen indertijd dat er groote veranderingen op til waren en een geheele ommekeer in de hof houding was te verwachten. Men ziet alweer hoe verkeerd het zou zijn enkel op geruchten af te gaan. Immers, nu het besluit uit Gersau is gekomen, blijkt, ja van eenige veranderingen, maaar toch niet in den geest als waarvan de praatjes gewaagden. Graaf Scliimmelpenninck, Graaf Duraonceau en Baron du Tour van Bellincliave zijn de Hofgunst blijven genieten, met en benevens de meeste titu larissen, die dusver tot de Hofkringen gerekend werden te belmoren, zij bet voor enkelen ook in een overigens anderen werkkring. Alleen de militaire oud-gedienden die in hoogen rang den persoon des Konings plachten te omringen, Jhr. van Capellen, Jhr. "Verspyck, Graaf van Lyndon, Baron Klerck, zijn van hun dienst eervol ontheven, zonder dat hun nieuwe betrekkingen bij de tegenwoordige "Vorstin zijn aangeboden. Men heeft hen den titel gelaten dien zij van wijlen den Koning ontvingen. Hetzelfde is ook gebeurd met deu llofpianist, die dusver Koningin YVilhelmina uitstekend muziekles gaf. De beteekenis daarvan is echter niet, dat hij met zijn lessen ophoudt, de heer Stortenbeker is een zeer bekwaam onderwijzer en zijn jeugdige leerlinge hoeft reeds veel van hem geleerd, maar do bedoeling is dat do Regentes het niet noodig vindt eiken onderwijzer voor haar dochter tot hof beambte te maken met een Hoftitel. En daarvoor is veel te zeggen. Nu dit besluit de wereld in is kunnen de benoemden dus met volkomen recht de Koninginnen omringen bij hun komst in de hoofdstad, waar zij slechts een paar dagen zullen vertoeven, en waar men haar met bijzondere plechtigheid hoopt te ontvangen. Onder de benoemden komt niet voor Dr. van Tienlioven, die indertijd werd aangewezen als de opvolger van Dr. Vinkhuijzen, als geneesheer dei- Vorstinnen. Toch lijdt het geen twijfel dat die doctor de gewichtige betrekking van Medisch raadsman der Koninginnen zal vervullen. Daarom heeft hij zijn ontslag genomen als Directeur van bet ziekenhuis alhier, dat onder zijn leiding een goeden naam heeft verworven al kleven er ook gebreken aan. Overigens is deze maand in den Haag de bij uitnemendheid geschikten om de dividenden vast te stellen. Al de inrichtingen en den Haag telt er genoeg die in den vorm van naam- looze vennootschappen, coöperatieve of andere vereenigingen bestemd zijn nuttig werkzaam te wezen voor de maatschappij en haar leden maken in deze maand hare balansen openbaar en de hunkerende aandeelhouders hebben niets beter te doen dan de dividenden te innen? Neen, zoo hunkerend zijn de meesten niet. Velen zijn lioogst tevreden als zij een matige rente genieten van het kapitaal gestort in Badinrichtingen, Kosthuizen, Volksgaarkeukens en hoe al die instellingen meer mogen heeten. De bakkerij vennootschappen geven over 't afgeloopen jaar een boter dividend, en dat ofschoon in deze categorie groote concurrentie bestaat. Behalve twee kolossale fabrieken van maat schappijen, tellen wij eenige niet minder groote particuliere bakkerijen, naar alle eischen des tijds ingericht en vervolgens twee werkliedenfabrieken, de eene een socialistische instelling, de ander vrij van socialisme. Het brood in beide is uitstekend en de werklui hebben het voordeel dat zij, goed brood etende tegen den laagsten prijs, jaarlijks een maand vrij brood hebben. Dat wonder is het werk der coöperatie, dat schrikbeeld voor onze winkeliers, maar de tooverstaf in handen van 011- cn minvermogenden om hun toestand te verbeteren en tot welstand te komen. Zelfs de coöperatieve winkels van Eigen Hulp die door de winkeliers worden uitgescholden voor al wat leelijk is beginnen al meer en meer aan hun doel te be antwoorden, om nl. de werklieden voordeel te verschaften. Terwijl aanvankelijk het kringetje der leden beperkt was tot ambtenaren en officieren, en ook meergegoeden lid werden, is in den laatsten tijd gebleken dat zeer vele ambachtslui, kleine beambten toetreden, ja zelfs winkeliers] versmaden de voordeden der yereeniging niet en, voor zoover zij niet handelen in zaken in de winkels verkocht, worden zij aangenomen. Een smid, een barbier, een drukker, een zetter, een timmerman, een metselaar en vele andere beroepen vindt men tegenwoordig onder de leden, ja vaak melden zich groote winkeliers aan, die men echter moet weigeren omdat zij handel drijven in waren in de winkels verkocht wordende. Een kleinigheid is het dan ook niet, 15 percent van zijn verbruik per jaar terug te ontvangen, terwijl men goede waar ontvangt tegen den gemiddelden prijs waarvoor die overal verkocht wordt. De meer dan 3000 leden nemen eiken dag toe en als de kleine man blijft toetreden zullen de .winkels hoe langer hoe meer aan hun doel blijven beantwoorden en een zegen worden voor den Haag. Het kost moeite een zaak als deze ingang te doen vinden bij hen voor wie ze allereerst is bestemd. Vandaar dat aanvankelijk,zonder medewerking van meergegoeden de zaak niet zou hebben gereüsseerd, maar nu kan het geen kwaad meer als dezen zich lang zamerhand terugtrekken, ofschoon er inderdaad geen misdaad wordt gepleegd door te trachten zijn levensbenoodigdheden zoo goedkoop mogelijk te verkrijgen. Zoo stil als 't is in de Residentie in 't algemeen, zoo levendig is ;t op het Binnenhof. Dagelijks verdringen zich de menschen op de Kamertribunes om te luisteren naar al 't moois wat over de Legerwet gesproken wordt. Jammer, dat er door gaans niets dan leelijks wordt gezegd van dit langgekoesterde kind des Ministers van Oorlogs. Bijna onafgebroken zijn de bestrijders aan het woord en de voorstanders zijn niet zeer krachtig. Alleen de heer Rooseboom maakte een uitzondering, waarom de heer Van Houten hem dan ook den vader van liet kind noemde. Gunstig staan de kansen voor de Legerwet niet. De bestrijders van den persoonlijken dienstplicht vereenigen zich met de antimilitairisten om de wet ten val te brengen en daar ze onder alle partijen schuilen, is het zeer de vraag of de wet liet er heelshuids af zal brengen. Dat ze afloopt voor de verkiezingen, daaraan is bijna niet meer te denken, of er moesten wonderen gebeuren. Er zullen zoovele middelen worden beproefd om haar van de baan te brengen, dat déraillement schier onvermijdelijk is. En naar het zich laat aanzien zal de Regeering niet licht toe geven en liever heengaan dan haar troetelkind prijsgeven. Intusschen wordt de tijd nutteloos ge bruikt terwijl er zooveel te doen bleef wat van groot belang was voor bet land. De Regeering heeft ten minste blijk gegeven van geestkracht door den Gouverneur vau Suriname duidelijk te verstaan te geven dat hij zijn ontslag moest nemen. De heer Lobman zal dus wel spoedig terugkceren zonder lauweren vergaard te hebben. Waar moet hij heen en wie zal zijn opvolger zijn. Griffier bij den Hoogen Raad wordt hij niet, want daartoe is de Grillier bij liet Hof, de heer Wijckeheld Bridan benoemd, met voorbijgang der twee Substituten-Griffier bij het hoogste rechts college, naar men zegt omdat beiden gelijke aanspraken hadden en men den een niet kon benoemen zonder den ander onverdiend te kwetsen. De geschiedenis dus van twee honden en een been, op eene andere wijze. Maar welk postje moet de Gouverneur Lobman dan hebben? Een rechterlijke betrekking? Welken waarborg zal men nu nog stellen in zijn onpartijdigheid na het voorgevallene in Suriname. En toch, zonder betrekking kan hij 't niet stellen. Maar nog belangrijker is de vraag wie zal Suriname apaiseeren Wie is de geschikte man, die orde en rust, ve.rtrouwen en vrede zal terugbrengen in die kolonie, die weinig rendeert, maar uit ceil politiek en economisch oopgunt zoo lioogstbelangrijk voor ons is? Misschien ware het 't best tijdelijk althans een Surinamer aan 't roer te zetten. Met den verkiezingsstrijd beginnen wij pas. De kiesverceniging ,,'s Gravenhage" als altoos nummero één heeft reeds een zestal opgemaakt, waaruit de volgende week het drietal zal worden gekozen. Waarschijnlijk zullen candidaten zijn het aftredend lid, de heer Guyot, ofschoon deze niet algemeen in den smaak is gevallen en men zijne houding in de Kamer niet bijzonder kan prijzen. Daarnaast zijn het de hoofdinspecteurs Conrad, wiens naam een wereldvermaardheid bezit en de heeren Pijnackcr Hordijk, broeder van den Gouv.- Generanl en mr. W. J. Suouck Hurgronje, die het meest in aanmerking komen. De heer Hordijk is een Indieman, een industrieel met een helder hoofd, welbespraakt en die zeer in aanzien staat. De heer Snouck Hurgronje, thans schoolopziener, is van Zeeuwsche familie en werd vroeger te Middelburg van liberale zijde gesteld. Hier ver keerde hij in vele hooge kringen, maar was tevens nuttig werkzaam in zijn ambtskring en als be stuurslid van tal van vereenigingen. De mogelijk heid bestaat, dat in de algemeene vergadering van u s Gravenhage" de sympathie voor Guyot zoo gering blijkt, dat de drie daarna genoemden de candidatuur winnen. Of zij daardoor zekerheid hebben verkozen te worden, kan niemand voor spellen, want de heeren Scliimmelpenninck en Van Kempen hebben ook hunne warme vereerders, maar dat er niets zal nagelaten worden om den liberalen in den Haag de overwinning bij de stembus te bezorgen, dat kan ik u verzekeren. 336° Staats-Loterij. Collecten uit het 3c district van Zeeland. 4e Klasse, le Lijst. Prijzen van 65. 2330 53G4 8244 8268 8677 12518 2350 537G 8260 8283 8711 17853 5328 5430 8262 8290 12423 18129 2e L ij s t. Prijzen van f 65. 3197 5377 8249 9607 12477 18117 4208 5384 8274 9649 12488 18764 4251 5427 8288 12436 12496 5367 5441 8718 12459 17852 3e L ij s t. Prijzen van f 65. 32 5386 5464 9613 12422 17866 5347 5398 5492 9618 12426 18773 5349 5458 9603 9634 12453 4e L ij s t. Prijzen van f 65. 4279 5419 5465 18746 18769 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 27 April. Meekrap. De toestand blijft steeds dezelfde, niettegenstaande de kleine aanbieding is de kooplust zeer gering. Noteeren: Onber. 1889/90 f 18,50 a f 19, Petroleum, loco f 7,50 E, najaar f 7,60 E. Dordreclit, 30 April. Tarwe. Tweejarige puike Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassehe f a f Jarige puike Zeeuwsche, VI. en Overm. f 9,50 a f 10, Jarige Overmaassehe, goede en mindere f a f Nieuwe puike Zeeuwsche, VI. en Overm. f 9,50 a f 10,60 Dito goede f 9,a f 9,50 Dito mindere en blauwe f 8,50 a f 9, Dito zomer f 10,a f 15, Dito Canada f 7,70 a l 8,20 Rogge. Zeeuwsche, Vlaamsche en Overm. f 7,a f 7,50 Gerst. "Winter-, Zeeuwsche en Vlaamsche f 5,30 a f 5,80 Dito dito gestort f af—, Dito dito Overmaassehe en Flakkeesclie f 5,10 a f 5,60 Dito Zomer-, Zeeuwsche en Vlaamsche f 5,30 a f 5,60 Dito dito Overmaassehe en Flakkeesche f 5,30 a f 5,60 Spelt f 3,50 a f 4,50. Haver, (lange) f 3,80 a f 4,80 Dito (dikke) f4,50 a f5,20. Paardenboonen f7,— a f7,70 Duivenboonen f7,—a f7,80. Witteboonen f9,— a f 11, Bruineboonen f 11,a f 14,Erwten (kook-) 19,75 a f 11, Dito (mesting) f 7,50 a f 8,20. Koolzaad f a f Zomerzaad f a f Kanariezaad f 7,50 a f 8,50 Lijnzaad zonder handel. v Oostbur^, 29 April. Ter Graanmarkt van heden was de aanvoer ruim. In de prijzen kwam weinig verandering; doch Tarwe was eer lager en daarentegen waren Paarden- boonen hooger in prijs. Men besteedde heden voor: Jarige Tarwe 1 f a f Nieuwe Tarwe f 7,—, f 8,50 a f 10,50 Jarige Rogge f f a f Nieuwe Rogge f 7,f 7,25 a f 7,50 Jarige Wintergerst 1 f a f Nieuwe Wintergerst f 4,75, f 5,20 a f 5,60 Jarige Zomergerst f f a f Nieuwe Zomergerst f 4,75, f 5,a f 5,25 Haver f 3,—, I 3,50 a f 4,25 Paardenboonen f 7,f 7,25 a f 7,75 Groene Erwten f f a f Koolzaad f 1 a f Kanariezaad f I a t 30 April. Ter Graanmarkt van heden bestond het grootste gedeelte van den matigen aan voer uit Walcheren uit Tarwe. De handel was gering. Jarige Tarwe f a f Nieuwe Tarwe f 9,50 a f 9,75. Rogge f 0,— a I 0,Zomergerst f 0,a f 6,—. Wintergerst f0,a f0,Bruineboonen f 13,af 13,50. Witteboonen f 12,25 a f 12,50. Paardenboonen f 7,75 a f 0,—. Groene Kookerwten f 11,50 a f 12,—. Koolzaad hield men op f 11,50. Versche Boter f 0,95 a f 1,05 per kilo. Eieren per 100 stuks f 2,90. Goes, 28 April. Naar Tarwe en Gerst was minder vraag. Overige artikelen weinig aangevoerd. Oude Tarwe f 0,a f0,Nieuwe Tarwe f 9,a f 10, Nieuwe Rogge f 6 40 a f 6,80. Wintergerst f 5,40 a f 5,80. Zomergerst f 5,20 a f 5,45. Haver f 3,30 a f 3,80. Kook erwten f a f Mestingerwten f a f Bruineboonen f af Paardenboonen f 7,a f 7,25. Zomer-Koolzaad f 0,a f 0,Kar wijzaad f 0, a f 0,de 50 kilo. Versche Boter f 0,80 a f 0,90. Eieren f 2,60 a f 2,80 per 100 stuks. Zierikzee, 30 April. De prijzen aan onze Graan markt waren heden als volgt: Puike Nieuwe Tarwe f 9,75 a f 10,Goede en mindere f9,— a f 9,25. Rogge f 6,75 a f 7,Puike Chevalier f 5,50 a f 5,75. Mindere f 4,50 a f 5,Wintergerst f 5,25 a f 5,50. Zomergerst f 5,20 a f 5,50. Kleine Groene Erwten flO,— a f 10,50. Bruineboonen naar kwaL f 13,—a f 13,50. Witteboonen f 12,a f 12,50. Haver f 3,50 a f 4, Paardenboonen f 7,50 a f 7,75. Lijnzaad f 8,75 a f 9,25. Ierseke, 24 April. OESTERBEURS. Verkocht: Zaaigoeid 28 tot 38 m.M. f 7,idem daarboven f 11, Weekmarkt te Zierikzee, 30 April 1891. Boterprijzen: De Boter is verkocht voor 52y„ 55 en 57 ya Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zijn verkocht voor f 0,50, 0,55, f0,GO, f 0,65 en f 0,70 per 25 stuks. Eend-eieren: De Eend-eieren zijn vorkocht voor f 0,85, f 0,87 ya en f 0,90 per 25 stuks,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 2