ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 2 Mei 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. NATIONALE MILITIE. WEEKMARKT. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5996. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar ptaatsniimte berekend. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Zierikzke; Gelet op eene Circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze Provincie, van den 28 April jl. (Prov. blad No. 47); brengt ter kennis van belanghebbenden, met het oog op de aanstaande inspectie, dat de afgifte van het bewijs van ontslag uit den dienst aan de ingelijfden bij de militie te land der lichtingen van 1885 en 1886 en aan de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 1887 is geschorst, totdat zal zijn beslist omtrent de bij de Staten Generaal inge diende voordracht van wet, strekkende om hen tot langeren dienst te verplichten. Zigrikzbe. den 30 April 1891. De Burgemeester, Oh. W. VERMEIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZiEniK7.ee, maken bekend, dat wegens het invallen van den HEMEL- VAARTSDAG in de volgende week de gewone Mai-ktdag1 in deze gemeente zal worden gehouden op Woensdag den Oen IMCoi c. 1c. Zierik7.ee, den 30 April 1891. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. V E R M E IJ SBurgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. In een dezer dagen gehouden redevoering van den jeugdigen Keizer van Duitschland ont wikkelde deze de stoute stelling, dat het Duitsche Rijk niet gegrondvest was door de diplomaten, maar door de kracht van het leger. In hoeverre deze uitspraak juist is, zullen wij voor heden niet bespreken, noch nagaan hoe zjj in de verschillende persorganen is opgenomen. Genoeg zij het voor ditmaal, er op te wijzen, hoe de Keizer ook in deze toespraak voor zijn geweten uitkwam, dat het leger bij hem boven alles gaat, ook verre boven de grootste staatsmanskunst. Met deze kennis van gevoelens kan het ons niet verwonderen, dat de Keizer de oude Staatsman Von Bismarck gaan liet en van den „ouden" Generaal Von Mollke niet scheiden kon en evenmin dat de plotselinge dood van Von Moltke den Keizer zeer ter harte gaat. Gaat het niet aan Von Bismarck en Von Moltke met elkander te vergelijken door het groote contrast dat er vanzelf tusschen een staatsman en een veldheer heerscht, erkent moet het worden, dat deze beide personen hun gansche leven door gearbeid hebben aan het grootsche doel de Dnitsche éénheid. Een historisch figuur is in Von Moltke heengegaan. Geboren te Parchim op 26 October 1800, bereikte hij den leeftijd van ruim 90 jaren. Donderdag nog had hij de zittingen van het huis der Pruisische afgevaardigden en die van den Rijksdag bijgewoond en opgewekt had hij in zijn huiselijken kring den avond doorge bracht, tot een beroerte plotseling ten kwart voor tienen een einde aan zijn leven maakte. Nadat hij als cadet zich te Kopenhagen aan den militairen dienst had gewijd, kwam hij in 1822 als luitenant bij de infanterie in Pruisischen dienst, waar hij zich zoozeer onderscheidde, dat hij in 1832 bij den Generalen Staf werd geplaatst. Drie jaar daarna ondernam hij een reis naar het Oosten, alwaar hij in betrekking kwam met Sultan Mahmoed en, na bekomen verlof, dezen met raad en daad ter zijde stond bij de hervorming van het Turksche leger. Met andere Pruisische officieren nam hij deel aan den veldtocht tegen Mehemed Ali in 1839, waarbij de Turksche opperbevelhebber zijn goeden raad versmaadde en dientengevolge den veldslag bij Neub verloor. Na den dood van Sultan Mahmoed in 1839 keerde hij naar zijn vaderland terug en hernam zijn plaats bij den Generalen Staf. Na adjudant van Prins Hendrik van Pruisen in Rome en adjudant van Keizer Frederik, destijds Kroonprins, geweest te zijn, kwam hij in 1858 aan het hoofd van den Ge neralen Staf van het leger en werd in 1859 luitenant-generaal. Bij de bewerking van het operatieplan van het Pruisische leger bij eene vermoedelijke deelneming aan den Italiaanschen oorlog bleek zijn bekwaamheid op schitterende wijze. Het operatieplan voor den Duitsch-Deenschen oorlog werd hoofdzakelijk door hem geleverd. Glansrijk ontwikkelde hij zijne krijgskundige talenten in den oorlog tegen Oostenrijk in 1866. Persoon lijk nam hij deel aan den beslissenden slag bij Königgr&tz, deed de legers oprukken naar Weenen en Olmtttz en leidde de onderhandelingen te Ni- kolsbruz, welke door een wapenstilstand werden gevolgd. Koning en volk toonden hem hunne waar deering. Op zijn lauweren rusten vermocht hij echter niet. Met groote voortvarendheid en geestkracht verbeterde hij het Pruisische leger, vooral de kavallerie, en was hij bijtijds bedacht op eene uitbarsting van den dreigenden oorlog met Frankrijk. Toen dan ook de gevreesde worsteling in 1870 een aanvang nam, was hij gereed, de gansche geschiedenis van dien oorlog, nog versch in bet geheugen liggend, door de herinnering van al hetgeen bij den 90sten verjaardag van den grooten veldheer daarover werd gezegd, leerde hem kennen als een uitstekend veldheer, die ge trouw bleef aan zijn devies „Erst wilgen, dann wagen"eerst overwegen dan wagen. Is het wonder, dat èn de Keizer èn het gansche Duitsche volk rouw dragen over den dood van dien grooten held, die eenvoudig gebleven is tot zijn dood. Is het wonder, dat er vooral nu een vergelijking wordt gemaakt tusschen den overleden krijgsman en den staatsman in ruste, de beide grondvesters van het machtige Duitschland onzer dagen; de een door den dood ontrukt aan het Vaderland, de ander, hoewel nog in leven, door dépit, hoe begrijpelijk ook, er toe komt, zijn groote gaven te gebruiken tot bestrijding der regeering. Te wenschen ware het geweest, dat Bismarck in zijne houding tegenover de regeering gedacht had aan het devies, dat hij tot onderwerp van zijn verkiezingsmanifest heeft gekozen: Wat rustig is, onaangeroerd laten". Want op het laatste oogen- blik nog heeft hij een verkiezingsmanifest uitge vaardigd, waarin hij zijne houding tracht te rechtvaardigen. Het wereldschokkend moment", waarop Bismarck als lid van den Rijksdag zal zitting nemen is nu niet ver meer verwijderd. De regeering ducht zijne oppositie niet, steunende op de partijverhoudingenmaar toch was het voor de regeering wat waard, indien de tegenstander in een vriend veranderde. De Duitsche regeering heeft thans vier moeielijke oogenhlikken. Een groote werkstaking is in Westfalen uitgebroken in bet steenkolenbekken. De regeering doet ai het moge lijke om haar te doen eindigen en ook de socia listen vermanen de werklieden niet door te gaan. De thans aangevangen beweging moet nu toch eindigen met den nederlaag der werklieden, die op den koop toe hunne pas verworven vrijheid zullen verliezen en de almacht der werkgevers weer voor jaren zal bevestigen. Het eenige ge volg dat zij er in zien is het opdrijven der kolenprijzen en het bevorderen der beursspeculaties. Uit JPortugal komen allerlei treurige be richten. Naar het schijnt wordt het kennelijk gezag zeer ondermijnd en wordt er ernstige vrees gekoesterd, dat de troon gevaar loopt. De moei lijkheden vermeerderen zich voor Portugal zoowel binnen- als buitenlands. Pas was er hoop, dat het geschil met Engeland zou worden bijgelegd, of er komt bericht, dat er eene nieuwe botsing tusschen Portugeezen en Engelschen in Afrika is gekomen. De Portugeezen zouden op een Engelsch schip hebben geschoten en Engeland acht zich daarover beleedigd. De zaak is reeds in het Engelsche Parlement ter sprake gekomen. De mi nister deelde mede, dat hij drie oorlogsschepen had gezonden om de belangen der Britten te behartigen en dat de Portugeesche regeering toe zegging had gedaan in de grieven van Engeland tegemoet te komen. Nog een andere zaak kwam in het Engelsche Lagerhuis ter sprake. De Trans- vaalsche boeren willen n.l. een grooten »trek", d. w. z. een groote verhuizing der boeren naar Mashonaland organiseeren, ten einde daar een nieuwe Republiek te stichten. Een vierduizendtal gezinnen, vergezeld van geneesheeren, onderwijzers en predikanten uit Transvaal, Kaapkolonie en Natal, zouden zich half Mei daarheen begeven om zich tusschen de Limpopo en de Zamberi neer te zetten. Den 2den Juni zouden zij eerst genoemde rivier overtrekkei en den 3den Juni de nieuwe Republiek uitroepen, die Noord-Republiek heeten zou. Reeds sedert vier jaren wordt die onderneming voorbereid met de medewerking van Portugal, dat hierdoor de Engelsche invloed in Zuid-Afrika denkt tegen te houden, doch Enge land wil dat niet. Het dpel is natuurlijk van het machtige Albion, Transvaal in te sluiten, zoodat het geen zeeweg krijgen kan en alle communicatie gaan moet over Britsch gebied. Reeds zijn vertoogen tot de Transvaalsche regeering gericht, die beloofden al het mogelijke te zullen doen om den »trek" te voorkomen. Doch het trekken" zit in den Transvaalschen boer en of de regeeringen de macht zullen hebben den volks trek uit te wisschen, valt te betwijfelen. Bij de Spaansche Cortes, die hare werk zaamheden heeft hervat, is door den Minister van Financiën de begrooting aangeboden. De be grooting toont een vermeerdering aan voor het Departement van Marine; op de overige begroo tingen is bezuinigd. Toch sluit de begrooting met een tekort van 18.918.000 peseta's. De Minister denkt op eene vermeerdering van in komsten te kunnen rekenen en wijst voorts op de noodzakelijkheid om het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven te herstellen. De Bank zal aan de schatkist een renteloos voorschot van 150 millioen peseta's geven, terwijl de regeering machtiging vraagt tot het uitgeven van 4 °/0 rentebrieven, eene waarde van 200 millioen ver- Afrika. Het gouvernement der Transvaalsche republiek heeft in beginsel besloten, met het oog op den drang der tyden en den staat van inkomsten en uitgaven, over te gaan tot eene vermindering van het ambtenaars- personeel, liever dan, bij behoud van het bestaand aantal, financieel tot hetzelfde resultaat te komen, door de salarissen te verlagen. Het blad De Pers maakt daaromtrent de volgende opmerkingen: leder, die de joDgste geschiedenis van de Transvaal heeft nagegaan, die zich herinnert de gouden dagen, toen een waar leger van ambtenaren inderdaad het werk met moeite kon meester worden weet dat thans datzelfde korps op de verschillende gouvernements kantoren niet meer noodig is. Verminderde arbeid vordert verminderde werkkracht. Eerst wanneer de staat van inkomsten en uitgaven voor den Volksraad wordt gelegd, zal men nauwkeurig kunnen nagaan, in welke kantoren meerdere of mindere inkrimping wordt beoogd; maar het is geen geheim meer, dat twee van de hoofddepartementen hun contingent hebben te leveren: het myn- en het telegraafdepartement. Het werk van het laatste departement is tot op eene groote hoogte afhankelijk van den bloei of het verval van het eerste en hot behoeft dns geene verwondering te bareD, dat beide departementen bjj de regeering speciale attentie genoteD, toen men er op bedacht wilde zyn, hoe de verschillende uitgaven-kanalen redelijkerwijze konden worden vernauwd. Wat aaDgaat de besnoeiing van de tallooze kantoren, onderhoorig aan het hoofd departement van mjjnwezen, het is overbekend dat het werk aan de kantoren voor mijnwezen reeds ge durende geruimen tyd zeer is afgenomen. Eenige jaren geleden, toen heel het land by na overstroomd was met prospecteerders, toen verschillende districten aan tal looze dolvers bezigheid verschaften, bleek het hoog noodig, dat in het belang van het publiek en in het bolang van de mjjuwerkerszelvcnor mjjnkantoren werden opgericht in de verschillende centra. Licentiën moesten worden uitgegeven, en het toezicht moest scherp zyn. In den laatsten tjjd echter zyn een aantal districten inderdaad bijna verlaten, als een gevolg van gebrek aan kapitaal om werklieden langer te employeeren. Gevolgeljjk moeten er kantoren zyn, die óf opgeheven kunnen worden, óf waar vermindering van personeel kan ter hand genomen worden. Ook is door den ver slechterden toestand het werk aan hethoofd-departement evenredig afgenomen. En zooals het is met het myn wezen, is het tot op zekere hoogte ook met het telegraaf wezen. Het buitengewoon veel werk dat in den gulden tyd den telegrafist was opgelegd, en dat eene ryko bron van inkomsten werd, is zeer geslonken, en inderdaad bestaat niet meer de noodzakelijkheid om het aantal klerken enz. langer in dienBt te houden. Duitschland. Dinsdag morgen te 9 uren begonnen de troepen, die bij rouwplechtigheid ter eere van veldmaarschalk Morale moesten tegenwoordig zijn, zich in de straten van Berlijn op te stellen. De weg, dien de stoet nam, was met rouwdecoraties passend versierd, vooral fraai de Moltkebrug, een nieuwe monumentale brug, die het eerst gisteren werd in gebruik genomen. Keizer Wilhelm verscheen in het gebouw van den generalen staf te elf unr: te voren was prins Heinrich met den kroonprins en prins Eitel Fritz aangekomen. Yoor de plechtigheid werd een krans van Bis marck ontvangen. Aan de familie zond hy het volgende telegram: >Met diepe droefheid ontvang ik uwe telegraphische mededeeling van het onherstelbare verlies, dat ons vaderland geleden heeft. Ik voel my daardoor in het bijzonder smartelijk aangedaan, dewyl het my gegeven is geweest vele jaren lang mij niet alleen te mogen verheugen in de roemvolle medewerking van den veld maarschalk in den dienst, maar ook in zyne altycl zich gelyk blyvende minzaamheid bij de vriendschap pelijke betrekking, waarin ik de eer had tot hem te staaD. Bismarck." Een verontschuldiging over zyn wegblyven by de begrafenis, ofschoon hy als lid van do orde van den Zwarten Adelaar daartoe een officieele nitnoodiging ontving, maakt Bismarck niet. Onder de kransen, aan het lyk van Moltke neder- gelegd, behoorde o.a. een van de stad Saarbrücken, gevlochten uit het groen van de begraafplaats Ehren- thai, waar de in 1870 by Spicheren gevallenen een laatste rustplaats vinden. Op het lint leest men: Morlui te salutant. Gepjliickt auf dem Krieger/riedhof Ehrcnthal bei Saarbrücken. De plechtigheid in het gebouw van den generalen staf had volgens programma plaats. De veldprediker Richter had voor zjjn ljjkrede tot tekst gekozen Psalm 90. Hy vergeleek den dooden Moltke met den ouden Mozes, die Jozua zegende vóór by stierf. Jozua nu is het jongere geslacht des Duitschen volks, dat Moltke's nalatenschap trouw bewaren zal. Voor het overbrengen van het lyk naar het Lehrter station werd op het bevel des keizers gebruikt de lykwagen, die ook de Keizers Wilhelm I en Frederik naar hnn laatste rustplaats voerde. Onmiddellyk achter het lyk volgde de keizer met den koning van Saksén en majoor Von Moltke; dan kwamen de overige vorsten. Het lyk is tot heden morgen aan het station bljjven staan. Naar Kreisau wordt het Blechts door de naaste bloedverwanten en eenige officieren, die met den over ledene nauw bevriend waren, o. a. graaf Waldersee, zjjn opvolger aan den generalen staf en graaf Schlieffen, den tegenwoordigen chef, begeleid. Bovendien koesterde de president van den ryksdag, Levetzow, het voor nemen zich met afgevaardigden van de verschillende politieke fracties naar Kreisau te begeven, ter bij woning van de teraardebestelling. Naar de Times mededeelt, schreet Von Moltke toen hij nog luitenant was in het PruisBische leger, eene nn weiuig bekende brochure, getiteld Holland wid Belgiën, het eerste dat van hem in druk verscheen. In dit vlugschrift werd de aandacht van Europa ge vestigd op de Belgische revolutie en België's afscheiding, door Frankryk's ondersteuning, van het koninkryk der Nederlanden. Over de laatste oogenblikken van graaf Moltke wordt nog het- volgende verhaald. Hij was opgeruimd uit het heerenhuis teruggekeerd, had goed gegeten en daarna de conrant gelezen. Toen de muziek-directeur Dreszler, een welkome gast, dien de oude heer gaarne hoordes pelen, binnenkwam en zeide dat het buiten koud was, verklaarde Moltke nog nooit zoo'n koud voorjaar beleefd te hebben. Later by het whisten maakte hij groot »slem", waarop hij zich tot zjjn neef wendde, die hem geplaagd had met zijn juist niet schitterende kaarten en vroeg vol glorie: Elsch, Elsch 1 Wat segl hei nu tau siine Supers f Deze, een lievelingsaitdrnkking van Moltke, is her komstig uit den zevenjarigen oorlog. Kort voor den slag by Leuthen had Frederik de Groote de soldaten van een regiment berispt en hen voor zuipers" uit gescholden. Toen het regiment na den gewonnen veld slag met de veroverde vaandels voorbjj den koning trok, toonden zjj Frederik hnn buitgemaakte eeretekenen en riepen; Wat' segl hei nu tau süne Supers (Wat zegt bij nu van zjjne zuipers? Te Berljjn moest dezer dagen een jongen van tien jaar naar een op voediags* gesticht worden gestuurd wegens herhaald misbruik maken van sterken drank. De zoon van het te goeder naam en faam bekende echtpaar P. was in den laatsten tyd lichamelyk zeer achteruitgegaan, zonder dat men begrjjpen bon waar door. Ten slotte snapte men hem op zekeren dag, toen hjj waggelend uit een tapperjj kwam en onmiddeljjk een andere tapperjj binnen ging. De stomdronken knaap moest naar huis worden gedragen, 't Bleek dat de kleine dronkaard eiken dag voor vjjftien of twintig centen sterken drank van 't gemeenste en verderfeljjkste soort dronk en het daarvoor benoodigde geld steeds zyn ouders ontstolen had. Nederland. Amsterdam, 29 April. Nu door den burge meester het houden van een optocht met fakkels, muziek en banieren in den avond van den laten Mei als eene manifestatie ten behoeve van een achturigen arbeidsdag, is geweigerd, moeten de werklieden, die daarvoor ijveren, zich bepalen tot het houden van ver gaderingen. De eerste meeting zal plaats hebben des middags te half een ure in het- lokaal »Plancins" met Domela Nieuwenhuis als spreker. Des avonds te half negen zal in het lokaal >Constantia" Rozengracht, eene tweede openbare bijeenkomst worden gehoaden, waarin door Van der Goes en Fortuyn het woord zal worden gevoerd. Ook zal het zangkoor eenige nummers ten gehoore brengen. Naar de Amsl. verneemt zjjn de leden van een groot aantal vakvereenigingen voornemens, op verschillende ponten van de stad des avonds bjjeen te komen, en naar het Amstclvcld te trekken, vanwaar zjj zich te half negon gezatnenljjk langs Heeren- en Keizersgrachten naar het gebouw »Constantia" op de Rozengracht zullen begeven. TTtreclit, 29 April. Telken jare heeft de kermis of jaarmarkt alhier van de zijde har er tegenstanders eenige hernieuwde aanvallen te verdurenwant hoewel men in den raad indertjjd als zjjn gevoelen heeft te kennen gegeven, dat de kermis baar eigen dood wel zoude sterven, schijnt dit den anti-kermishouders toch niet te hebben bevredigd, die dan ook zeker niets liever zouden zien dan dat de kermis terstond geheel werd afgeschaft. Hiertoe is echter het juiste tijdstip nog niet gekomen. Want hoewel moet wordeo erkent dat de kermis, wat gehalte aangaat, ieder jaar minder wordt en zjj feiteljjk reeds sedert lang geen reden van bestaan meer heeft, zoomede dat zjj der ongebondenheid in vele opzichten bevorderljjk is, zoude toch het plotseling afschaffen der kermis allicht ernstiger gevolgen kunnen hebben, dan men wel zou denken. Dat zjj het echter hier nog heel lang zal maken is niet denkbaar; le omdat eerlang can deel van het Vredeburg (kermisterrein) aan de kermisvreugde zal worden onttrokken voor het bouwen der nieuwe beurs en fruitmarkt, en 2e omdat door enkele raadsleden reeds eene wjjziging der verordening op de kermis ia voorgesteld, waarin ook weder beperkende bepalingen zjjn opgenomen. Daarbjj komt nog dat de afdeeling Utrecht van den ^Volksbond", vereeniging tegen drank misbruik, zich mede niet onbetuigd laat en zelfs een adres aan den bnrgemeeBter indiende, om gedurende a.s. kermis de sluitingsuren voor koffiehuizen en tapperjjen eenigszins te wijzigen. Dit verzoek is echter om overwegende rédenen niet ingewilligd kunnen worden. Waar de zaken echter zoo staan, zal wel niemand ontkennen, dat het bestaan der Utrechtsche kermis ten zeerste bedriegd wordt 's Gravenhage, 30 April. Het gerechtshof handhaafde heden de straf van negen maanden gevan genis, waartoe de rechtbank te Middelburg L. M. veroordeelde, wegenB diefstal van konynen, en bevestig de tevens het voudis derzelfde rechtbank ,veroordeelen- de P. Z. Mzn. te Hcinkenszand tot twee maanden gev. straf, wegens verduistering van een jachtgeweer. Het openbaar ministerie by het hof vroeg bevesti ging van het vonnis der gemelde rechtbank, waarbjj F. W. tot veertien dagen gev. veroordeeld was wegens verduistering van een stuk meertouw. Uitspraak in deze 8 Mei. 's Gi-avenhage, 30 April. Tweede Kamer. Bjj het heden voortgezet algemeen debat over de Legerwet, bracht de heer Roëll hulde aan de Regee ring voor de indiening van dit ontwerp. Voorts be schouwde bjj de verschillende stelsels, als van Reuther. De Roo, Seyffardt, het Zwitsersche en het Engelsche stelsel der leger-organisatie, stelde de bezwaren, welke die stelsels aankleven, in het licht, en kwam tot de conclusie, dat het 'aanhangige ontwerp nog de voor keur verdient. Door den heer Vermeulen werd de navolgende motie voorgesteld: >de Kamer van oordeel dat -te zware financieele en personeele lasten bjj dit wetsontwerp aan de natie worden opgelegd, terwjjl de verdedig baarheid des lands niet op voldoende wjjze wordt gewaarborgd, gaat over tot de orde van den dag." Door den heer Van Karnebeek werd mede de nood zakelijkheid betoogd van regeling onzer levende strjjd- kr ach ten, omdat men ons land in het buitenland met een soort medelijden beschouwt, waardoor alle geest kracht gedood wordt. De heer Hnber trad in eenige bijzonderheden omtrent de rechtspositie van den soldaat, die lang niet voldoende gewaarborgd is, daar de desbetreffende reglementen te wenschen overlaten. Middelburg, 30 April. Volgens de thans gesloten kiezerslijsten bedraagt het aantal kiezers voor den gemeen teraad 1368, voor de Provinciale Staten 1379 en voor de Tweede Kamer 1386. Op liet kohier van den hoofdelijken omslag in deze gemeente komen voor 3226 personen, verdeeld als volgt: le kl. 1362, 2e kl. 511, 3e kl. 264, 4e kL 165, 5e kl. 136, 6e kl. 91, 7e kl. 134, 8e kl. 92, 9e kl. 71, 10e kl. 96, 11e kl. 82, 12e kl. 65, 13e kl. 54, 14e kl. 36, 15e kl. 34,'lOe kl. 14, 17e kl. 14, 18e kl. 23, 19e kl. 15, 20e kl. 10, 21e kl. 20, 22e kl. 12, 23e kl. 7, 24e kl. 8, 25e kl. 2, 26e kl. 1, 27e kl. 2, 28e kl. geen, in de 29e kl. 3 en de 30e kl. 1 persoon^ 30 April, Heden namiddag is een landbouwer met zjjn vrouw, die in een wagen van de markt huiswaarts keerden, op den grindweg nabij de gemeente Zoutelande, vermoedelijk door het schichtig worden van het paard, een ongeluk overkomen, hetgeen nog gelukkig is afgeloopen. De wagen kwam nl. in een sloot terecht, tengevolge waarvan het lamoen brak en de wagen onderstboven in de sloot terecht kwamhet gelukte niet dan met veel moeite, nadat de kap van den wagen was opengesneden, de beide personen uit hun netelige positie te redden. De personen hebben zich beide licht verwond. Goes, 30 April. De gemeente telt 676 kiezers, voor den raad; het kiesdistrict 4024 voor de Tweede Kamer en 4586 voor de Provinciale Staten. Met recht wordt geklaagd over de weinige sympathie, die ons jong muziekgezelschap bij velen der burgerij heeft. Wordt er een gratis concert op de markt gegeven, dan verdringt zich een dichte menigte dames en heeren om de muziektent, maar men moet niet aankloppen om een bijdrage. Nu moet men weten, dat het gezelschap geheel uit par ticuliere bijdragen van enkelen wordt onderhouden, dat de gemeente geen penning contributie verleent. Men zou dus mogen verwachten dat de gegoeden, die van de uitvoeringen profiteerenook wel een geringe bijdrage zouden willen offeren. Als het aantal contribuanten afneemtwaardoor het voortbestaan van „Euphonia" in gevaar zou gebracht wor den, dan kon men de gewone klacht vernemen, dat in Goes niets kan blijven bestaan, enz. En juist die klagers zijn het, die in gebreke blijven eenige ondersteuning te verleenen. De heer La Motthe, de ziel van de vereeniging, werd met bijna algemeene stemmen tot bestuurslid herkozen. Een beruchte kippendief is op heeterdaad betrapt. De veldwachter Roes heeft hem gesnapt, terwijl hij op eene hofstede de kippen telde. Klein Amsterdam I Tram-omnibussen en tramcars rijden geregeld af en aan en hebben nog steeds veel bekijks. Vooral die laatste, de nieuwste nieuwigheid. Zoover kan worden nagegaan, wordt er nog al gebruik van gemaakt. Gisteren avond werd onze haven zelfs bezocht door een torpedoboot. Dat die veel bekijks had, zal zeker niemand verwonderen, 't Is een gebeurtenis van belang voor Goes, een heusch oorlogschip, zij het dan ook klein octavoformaat, in de haven te zien. Verschil van meening. A. betuigt aan B. zijn spijt dat deze de sociaal-democratische bijeenkomst heeft ver zuimd, omdat men er gelegenheid had de holle theoricn der sociaal-democraten uit onvervalschte bron te hooien. B. daarentegen betuigt A. zijn spijt omdat deze er wel geweest is, want de onontwikkelde leidt uit A's tegenwoor digheid af, dat de beginselen der sociaal-democraten nog j zoo verwerpelijk niet zijn. Zoo kan zelfs Dornela Nieuwenhuis het niet iedereen naar den zin maken. Een der meest ongerijmde theoriën van D. N. is zeker wel deze, dat de grond algemeen eigendom moet zijn. Licht en lucht zijn immers zonder tegenspraak algemeen eigendom? leder hapt naar welgevallen zijn portie lucht of

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1