ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Dinsdag 28 April 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. Keuring der Rijtuigen, "kennisgeving. NIEUWSTIJDINGEN. Yerschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5994. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Yrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zieiukzee, gelet op Art. 47 der Algemeene PolLtie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdags <len 16 Mei e.k., des namiddags te S3 uur, aan de Balie, eene KEURING zal worden gehouden der verhuurd wordende Kq- en Voortuigen en Sleden. Mitsdien worden alle Rijtuigverhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde do noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zieiukzee, den 24 April 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat erop Diusda»- den e.k., des namiddags te 1 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 25 April 1891. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstellen van Burgem. en Weth. Vaststelling koliier hoofdelijken om slag, enz. Amerika. Een Amerikaan in Atlanta heeft patent verkregen voor een nieuw soort van meelvat, dat uit een soort van zeildoek van katoen wordt vervaardigd. Zulk een vat is 12 tot 15 pond lichter dan een gewoon meelvaten circa 10 pet. goedkooper. Na het gebruik kan bet samen gevouwen en als kompakte massa teruggezonden worden, daar het vier- of vijfmaal te gebruiken ie. Voor den uitvoer is deze verpakking dus zeer aan te bevelen, en eenige Noord-Amerikaansche meelfabrikanten ge- bruikon haar reeds en zyn er over voldaan. Door de vermindering van onkosten kan het meel 10 18 cts. goedkooper afgeleverd worden. Italië. Buskruitontploffiog te Rome. Omstreeks zeven uur Vrijdagmorgen werd geheel Rome in opschudding ge bracht door een donderenden knal, die do huizen op hun grondvesten deed trillen. Spoedig kwamen de inwoners der stad, die allen de ctraat op waren gesneld, om te zien welke ramp Rome had getroffen, te weten dat een buskruitontploffing had plaats gehad in het kruithuis voor de Porta Portese, op ongeveer vier kilometer af stand van de stad gelegan. Bjj den rondgang door het kruithuis van den officier van de wacht, ontploften enkele patronenbjjtyds wist de officier nog de bezet ting van het kruithuis te alarmeeren, die zich juist in veiligheid had gebracht, toen de eigenlyke ontploffing, waarbjj 10000 kilo buskruit ontbrandde, plaats had. De beide wachthebbende officieren werdeD, evenals een onderofficier en 8 man, zwaar gewond. Behalve dezen bekwamen nog 100 andere personen verwondingen, van wie echter 70, na in het Hospital de la Consola zione" verbonden te zijn, naar huis konden gaan, terwjjl slechts dertig ter verpleging in de ziekeninrichting moesten bljjven. Ook materieele schade werd veel aangericht. Tot op 1 kilometer in den omtrek werden de huizen beschadigd, terwjjl het aantal gebroken ruiten niet te tellen is. Ook in het quirioaal en het vatikaan werden tal van ruiten verbryzeld, waaronder geschilderde van zeer groote waarde. Onder de eersten, die naar de plaats van het onheil snelden, behoort de koning, die juist was opgestaan, toen hg den slag hoorde en in de verte een vuurkolom zag opstjjgen. De overbrenging van de gekwetsten naar het hospitaal had onder zjjn toezicht plaats, en zelfs stond by voor dat doel zyn rjjtuig af. 's Konings plan was om Vrijdagmiddag de gewonden in het hospitaal te gaan bezoeken. Opmerkelijk is het, dat, zoodra de slag vernomen werd, de meeste inwoners naar het palois snelden, in de meening dat daarop een dynamiet-aanslag was gepleegd. De laatste uit Rome ontvangen berichten spreken van misdadig opzet als oorzaak van de ontploffing. Ja zelfs werden de anarchisten er reeds van beschuldigd. Van de gewonde soldaten is geen enkele overledeD. Alleen zyn, voor zoover bekend, in een huis, dat in gestort is, drie personen om het leven gekomen. De Fransche gezant Billot, die reeds op zyn bureau zat te werken, werd door een glasscherf van een ruit, die brak, aan het gelaat verwond. De wond ie echter niet gevaarlijk. De paus had jnist zyn mis aangevangen, toen de hevige slag vernomen werd. Behalve de bovenvermelde geschilderde ruiten, zyn door den dreun vele andere kostbare reliquieè'n ge broken en beschadigd. JDuitschland. Berlin, 25 April. De veldmaarschalk graaf Yon Moltke, die nog gisteren namiddag de zitting van den rijksdag bywoonde, is des avonds te 93/<» tenge volge van een beroerte, overleden. Zyn dood was zeer kalm. Na den avondmaaltijd liet hjj voor zich pianospelen, daarna maakte by zyn gewone whistparty, doch moest, daar hjj zich ongesteld gevoelde, het vertrek verlaten. Toen zyn familie naar hem ging kjjken, bleek hy ernstig ziek en overleed spoedig. De keizerin legde een krans van rozen op zjjn sterf bed. De rjjksdag, bet Pruisisch heerenhuis en het huis van afgevaardigden hieven hun zittingen op ten teeken van rouw. De voorzitters brachten hulde aan den grooten veldheer. Hellmuth Karl Bernhard, graaf von Moltke werd <len 26 October 1800 te Parchim in Mecklenburg— Schwerin geboren. Hjj trad in Deenschen dienst, doch ging in 1840, Dadat hy geruimen tyd zich in Konstan- tinopel had opgehouden, in Duitschen dienst over. Als chef van de Pruisische armee nam hjj een werk zaam deel aan den oorlog tegen Denemarken in 1864 en bereidde het plan voor den veldtocht tegen Oostenrjjk in 1866 voor. Zjjn voornaamste arbeid was het plan de campagne tegen Frankrjjk. In 1871 werd graaf Moltke tot veldmaarschalk benoemd. Berljjn, 26 April. De Reichsanzeiger bevat eene hulde uan do Uitgedachten is van v. Moltke, die na het overlijden der keizers Wilhelm I en Friedrich als een levend gedenkteeken een gewichtig tydperk van nationale ontwikkeling aan het tegenwoordige verbond. Slechts vereering, dankbaarheid, liefde gevoelen alle leden der natie voor dezen paladyn des grooten Keizers; zelfs die natiën, welke hjj in bloedigen kamp overwon, konden hem de verschuldigde eerbied en bewondering niet onthouden. Onbeneveld 7,al zijn beeld in de geschiedenis geljjk in de harten des Duitschen volks tot in de verste tyden stralen. Zoolang het Pruisische en Duitsche leger bestaat, zal do gedachtenis aan den grootsten zyner aanvoerders niet worden uitgewischt. Nederland. Terneuzeu, 24 April. Gisteren avond gaf de orohestvereeniging »De Volharding" haar tweede win- terconcert. Was door verschillende oorzaken de opkomst zoo groot niet als bij het eerste concert, hier gold ten volle het wel wat versleten >les absents ont tort." De vooruitgang, die deze jeugdige vereeniging, onder leiding van haren voortreffcljjken directeur E. Ergo uit Antwerpen, maakte, bleek vooral by de uitvoering van no. 10 van het program. De marsch uit de opera »die Tanhiluser", deed duidelyk de technische vaar digheid uitkomen, die de leden zich hadden eigen gemaakt, terwijl no. 5, >Menuet", geaccompagneerd door den directeur, hem deed kennen als goed com ponist en directeur beide. Gaarne zouden wij het geheele program bespreken, waarvan elk no. schier zondor uitzondering vaardig en juist werd uitgevoerd. Thans vermelden wij nog alleen de uitvoering der fantaisie »Faust", voor viool en piano van Siugeléa, die den violist alle eer aandeed. Mochten wjj ééoe aan merking maken, het zou deze zyn, dat de piano niet altjjd in de juiste maat bleef, hetgeen vooral uitkwam by de begeleiding van het »Lied ohne Worte", no. 1 van Mendelssohn; accompagneeren toch is eene der voornaamste punten. Een gezellig bal, dat duurde tot Aurora de vensters reeds binnengluurde, besloot de in alle opzichten goed geslaagde avond. Te wenschen is het, dat de Neuzensche burgery, die waarlijk niet verwend is, op het gebied van goede muziek, de jonge vereeniging financieel en moreel steunen moge, opdat zjj, trots de tegenkanting, die ook zjj vooral in den laatsten tyd ondervindt, moge bljjven volharden. Middelburg, 25 April. In het No. dezer Courant van verleden Maandag deelde ik iii het kort mede de hoofd trekken van de lezing in de Liberale Kiesvereeniging ge houden door den heer jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré uit Haarlem. Spreker behandelde dan de verschillende partijen, en zeide dat de Friesche Volkspartij niet afkeerig is van de Republiek. In het No. van Woensdag avond j.l. van het (Chr. historisch I) blad De Zeeuwlas ik met ver bazing de mededeeling, dat de heer Macaré de anti-revo lutionairen als niet afkeerig van de Republiek had afgeschilderd. Aanstonds dacht ik, dat is eene vergissing, die natuurlijk de redactie van De Zeeuw ook zeer goed kan overkomen; doch toen ik in het No. van dat blad van Vrijdag j.l. tevergeefs zocht, naar eene verbetering van het door haar gezegde, merkte ik, dat zij zelfs, naar aan leiding daarvan een en ander in haar hoofdartikel ter sprake bracht. De heer Macaré zal zeer zeker dat No. van De Zeeuw niet gelezen hebben, anders ware het aan geen twijfel onderhevig, dat hij de redactie van dit Christelijke orgaan wel .op hare plaats zou zetten. Maar \yaaraan zou zij deze woorden ontleend hebbenaan een misschien buiten de provincie verschijnend blad, daar in geen enkel Zeeuwsch orgaan deze fatale leugen te lezen was. Het komt mij voor dat het echter toch niet zoo onbelangrijk was, dat de Redactie er eerst eens goed naar geïnformeerd had, dan het zoo maar botweg neer te plakken. Of zouden het soms ook manoeuvres zijn met het oog op de aanstaande ver kiezingen, om daardoor de liberale partij in een nog kwader daglicht te stellen. Wij hopen evenwel voor de redactie, dat dit laatste, als zij nog aanspraak wenschte te maken op Christelijk, geheel onwaar is. Doch hoe het ook zij, de Redactie van De Zeeuw is zedelijk verplicht het door haar gezegde te rectificeeren, niet enkel met de mededeeling: Verbetering. Het woord anti-revolutionairen moet zijn: Friesche Volks partijmaar op eene zoodanige wijze, dat hetgeen zij naar aanleiding hiervan van de liberale partij heeft gezegd, door haar worde teruggetrokken, opdat de heer Macaré, die hier voorloopig candidaat is voor de Tweede Kamer, niet den naam zou krijgen, dat hij de anti-revolutionairen republikeinen noemt Mi<l<leH>iix*g:, 26 April. Heden middag geraakte een 7-jarig meisje alhier bij het spelen in de Kade; een voorbijganger, zekere F., leerling aan de Rijks-kweekschool voor onderwijzers alhier, bemerkte dat en sprong het kind, niettegenstaande hij natuurlijk zijn beste kleeren aan had, onmiddellijk na en had het genoegen het kind van een anders wissen dood te redden. Groes, 25 April. Geen festival op Pinkster-Maandag. Hetzy dan dat er in België ef elders meerdere festivals worden georganiseerd, ten gevolge waarvan wjj een festival zonder muziek zouden hebbenhetzy dat de bijdragen der burgery niet van dien aard waren, dat men de zaak niet aandurfde, er zal een doodkalm tweede Pinksterdag zyn. Maar hoop doet leven! Het volgende jaar is» Volks vermaken" 25 en >Euphonia" 5 jaar oud en dan zullen wy het er eens van hebben. Het »thuis" voor dienstboden zal gevestigd worden in een der localen waar de loge haar bijeenkomsten hondt. En dan beweert men nog al, dat de matrons geheimen hebben voor vrouwen Tot concierge van het loge-gebonw is benoemd M. Bartelse. Ten aanzien van het bewuste thuis" doet het vol gende verhaal hier de ronde: Aan een der hoofdpersonen voor deze nuttige in stelling werd voor dat doel kosteloos een gebouw aan geboden. Maar by weigerde de gever te bedankenhy vond het slechts eene »besticring Gods". Daarop sprong de zaak af. Een landbouwer, die naar zjjne meening nog al eens te klagen had over den jjver zyner veldarbeiders, besloot nauwlettend een oog in 't zeil te honden en wist daartoe geen beter middel, dan van den vroegen morgen tot den laten avond met hen mee te werken. Of de arbeiders nu werk verrichten, wat al te veel naar hun zinwant het scheen wel of de baas nimmer moe werd. In één week werd meer gedaan dan anders in twee. Hoe zouden de arbeiders van dat lastige toezicht bevryd worden Een hunner kwam op een slimmen inval. Hy ver telde den volgendon dag onder het werk eene geschie denis, die op bet dorp heette voorgevallen en die zeer koddig was, dat iedereen, de baas niet uitgezonderd, schaterde van het lachen, maar het werk 3tond stil. Den volgenden dag was een ander verteller aan de beurt en 't liep zóó ver, dat de baas vroeg of er geen mensch wat wist te vertellen!! Het dnurde lang eer de baas begreep, dat zjjne arbeiders slimmer waren dan hij. 26 April. De lezing van den heer Domela Nieuwen- hui9 over »Volk en Wetgeving" werd door ruim 700 menschen bijgewoond, die zich zeker tegen verwachting buitengewoon netjes hebben gedragen. Aan de gewone toespelingen, als: vorsten zijn maar marionetten enz., ontbrak het niet. Toch moet gezegd worden dat de heer D. N. zich van alle ruwe uitvallen heeft onthouden, en zij die gemeend hebben, daarop te worden vergast, zijn zeker teleurgesteld. Natuurlijk was het algemeen stemrecht schering en inslag. Wij vernamen dat wij niet moeten steramen op een liberaal, ook niet op een clericaal, op wien dan wel? Dat vernamen wij niet. Wij zullen ons dus maar onthouden. Bvouwersliavon. Op dea 24 April 1891 werd door den Burgemeester alhier aan J. de Korte, schipper derBrouwevshavensche reddingsboot, uitgereikt de groote gouden medaille met gesp, welke hem door de Canadasche regeering is toegekend geworden, voor de redding der equipage van de »Dunrobin" op 18 October 1890. Deze medaille is van zwaar goud en heeft de grootte van een rijksdaalder. Aan de eene zijde bevindt zich het wapen van Canada met spreuk: Par va Sub iDgenti", terwyl aan de andere zjjde het volgende gegraveerd is: «Presented by the Gouvemment of Canada to J. de Korte, Skipper of the life boat »Prins Hendrick" of Brouwershaven, in recognition of his humane and gallant exertions in rescuing the crew of the ship »Dunrobin" of Windsor W. S. 18 October 1890". ZierilcsEOO, 25 April. Volgens ontvangen bericht heeft het stoomschip »Dunrobin Castle", waarvan zich aan boord bevindt ds. Van Belkum en familie, op Donderdag 23 dezer des voovmiddags 8 ure de reis van Las Palmas (de Kanarische eilanden) naar de Kaap stad voortgezet. Door den heer J. B. Govers, hoofd der school te Oosterland, is als zoodanig eervol ontslag aangevraagd wegens vertrek naar Rotterdam. Het Manifest der »Liberale Unie", vastgesteld in de vergadering van 11 dezer, luidt als volgt: Aan de Kiezers. De Tweede Kamer der Staten-Generaal, voortge komen uit de verkiezingen van 1888, zal weldra hare loopbaan hebben volbracht. Nog enkele maanden en wederom zullen de kiezers geroepen worden tot samen stelling van dien tak der Vertegenwoordiging. Het Nederlandsche volk heeft zich dus rekenschap te geven van hetgeen het thans ten einde spoedend tydperk voor 's lands belang heeft opgeleverd. Met de daarin opgedane ervaring voor oogen, zal het hebben te be slissen, in welke richting 'a lands zaken zullen worden bestuurd in de eerstvolgende wetgevende periode. Het beleid der tegenwoordige meerderheid heeft alom teleurstelling gebaard. Bedriegen niet alle teekenen, dan wendt het land zich af van partyen, die getoond hebben zyne behoeften niet te begrypec, veel minder die te kunnen bevredigen; dan verlangt het niet anders, dan zyn vertrouwen te hergeven aan eene waarlyk liberale staatkunde. En voorzeker zal de natie bereid zyn dat te doen, wanneer deze staatkunde blijk geeft van hare ernstige begeerte om zich te wyden aan het tot stand brengen van de hervormin gen, die het belang van het Nederlandsche volk eischt. 'Welke die hervormingen zyn, wat dus het wacht woord moet wezen by de aanstaande verkiezingen, ons achynt het niet twijfelachtig. De kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal worde door onbekrompen toepassing van het voorschrift der Grondwet uitgebreid ook tot den kring der "werklieden, die reeds te lang daarvan verstoken bleef. De wetgever ga aanstonds zoover, als eene eerlyke uitlegging der Grondwet hem veroorlooft. Per soonlijke en geheime invulling van het stembiljet in het lokaal der stemming worde voorgeschreven. Hervorming van het samenstel onzer belastingen worde met alle kracht ter hand genomen. Niet langer worde gedraald met de invoering eener progressieve directe belasting, die een einde maakt aan het onduldbaar privilege, dat het roerend vermogen thans geniet. In verband daarmede moet de patentbelasting hetzy opge heven, hetzy vervormd worden; accijnzen op eerste levensbehoeften moeten vervallen, de druk der mutatie rechten moet worden verlicht. Zoo noodig worde de successiebelasting uitgebreid, echter zoodanig, dat, voorzoover zjj in de rechte lijn wordt geheven, de kleine vermogens in geen geval zwaarder worden belast. In het algemeen worde gewaakt tegen te zware belasting van den kleinen middenstand en rekening gehouden met de belangen van den landbouw, dien gewichtigen tak van onze volkswelvaart. Met deze hervormingen moeten maatregelen ge paard gaan, om de gemeenten in hare financieele moeilijkheden te gemoet te komen. Worden onze wenschen vervulddan zal, als straks de stembus wordt geopend, het aanhangig ontwerp tot regeling van den krijgsdienst, in hoofd beginselen ongewijzigd, dank zjj de medewerking van de meerderheid der liberalen, reeds tot wet zyn verheven. Mocht dit onverhoopt niet het geval zjjn, dan neme op het liberale program eene voorname plaats in eene legerinrichting, in hoofdzaak overeenkomende met het stelsel, in het ontwerp-Bergansius neergelegd, eene legerinrichting die gegrond is op het beginsel van den persoonlijken dienstplicht, en welke getuigt, dat Nederland vast besloten is zyne onafhankelijkheid en zjjne neutraliteit tot het uiterste te verdedigen. Met betrekking tot het arbeidersvraagstuk hebben wjj in hoofdzaak slechts te herhalen, wat daaromtrent in ons programma van 1887 werd gezegd. Onze wen schen te dezen luiden: dat maatregelen worden verordend Ier bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werk plaatsen dat aan iedereo arbeider een wekeljjkschen rustdag worde gewaarborgd; dat de verzekering van den werkman tegen onge lukken worde geregeld en aan voorzieningen bjj ziekte, ouderdom en overlyden krachtig de hand geslagen worde dat het vakonderwjjs, met name het ambachts-, fabrieks- en landbouwonderwijs, van overheidswege op afdoende wjjze worde gesteund; dat het arbeidscontract bjj de wet worde geregeld en de naleving daarvan beter worde verzekerd door eene ook buitendien hoog noodige vereenvoudiging van ons procesrecht; dat tot vertegenwoordiging der arbeidersbelangen adviseerende arbeidskamers worden georganiseerd; En bovenal worde leerplicht ingevoerd, waaraan thans, na beëindiging van den schoolstrjjd, geen be letsel meer in den weg staat. De administratieve rechtspraak worde zoo geregeld, dat de burger gevrjj waard is tegen willekeurige wets toepassing door de overheid. De nooden en behoeften binnen eigen grenzen mogen Nederland niet doen vergeten de dringende plichten die het heeft te vervullen als koloniale mogendheid. Ook onze overzeesche bezittingen bieden een rnim veld van werkzaamheid voor eene vooruitstrevende staatkunde. Zoo worde een gedeelte der bestuurstaak in Oost-Indië van het centraal gezag overgebracht naar de deelen. Er worde gestreefd naar gestadige vermindering van den druk, op de inlandsche bevolking gelegd door heeren en cultuurdiensten. Met vasten tred worde op den ingeslagen weg voortgegaan en worden maatregelen genomen, opdat ook de laatstovergeblevene der gouver nementscultures aan de vrjje industrie worde over gegeven. Ten aanzien van bet opiumvraagstuk trachtte men door eene afdoende regeÜDg het misbruik te keeren. De »Liberale Unie" vertrouwt, dat deze denkbeelden bjj de aanstaande verkiezingen door de liberalen een parig zullen worden gehuldigd. Aldus vastgesteld in de Algemeene Vergadering der «Liberale Unie, gehouden te Amsterdam op 11 April 1891. De Secretaris: P. J. DE WITT. Namens de »Liberale Unie". Het Bestuur Mr. E. E. VAN RAALTE, Voorzitter. P. J. DE WITT, Secretaris. Ziexrilczee, 27 April. Men meldt ons uit 'sHage: »Zeer zeker zullen vele ingezetenen van Schouwen en Duiveland nieuwsgierig zjjn te weten, welke voor- loopige resultaten de verschillende adressen, betreffende eene betere verbinding dier eilanden met den vasten wal, hebben opgeleverd. »De aanvragen van de H.H. Dixhoorn en C. M. van Ve9sem, tot aanleg van verbindingen over, Stave- nisse—Zierikzee en Zjjpe—Zierikzee worden onaerzocht. De heer A. Smit, laatst burgemeester van Vlissingen, ondersteunt krachtig het leggen van een brug over 't Zjjpe. »Bjj den Raad van Toezicht of liever bjj de Regeering bestaat de overtuiging, dat er noodzakelijkheid bestaal om eene betere verbinding van Schouwen en Duiveland met den vasten wal te verkrijgen. Op welke wjjze? Dat zal beslist worden na de ontvangst der rapporten van de verschillende ambtenaren, die thans met het onderzoek zyn belast en van hunne rapporten zal natuurlijk de beslissing afhangen. »In elk geval, meen ik u te kunnen verzekeren dat er verbetering zal komen". Wy zullen afwachten, doch meenen toch te mogen zeggen, dat wy een stap op den weg vooruit gaan. Zaterdag avond omstreeks half 12 ure ontstond een binnenbrand op een zolder boven de bakkerjj van K. Hillebregt in de Nieuwstad alhier. De brandweer en wel bepaaldeljjk spuit no. 2, benevens de H.H. Burgemeester en Commissaris van Politie, waren spoedig op het terrein aanwezig. Eenige buren mochten er in slagen den brand spoedig te blus6chen. Door den minister van oorlog is de heer dr. H. JapikBe, leeraar aan de R. H. B. school te Middelburg, benoemd als lid der commissie tot het afnemen der examens van toelating als cadet bjj de Kon. Mil. Academie. De ingenieur van 's ryks waterstaat W. K. Behrens, te Maastricht, wordt met ingang van 1 Juni aanstaande gedetacheerd aan het departement van waterstaat, ter vervanging van den ingenieur F. Doffegnies, die, zooals reeds vroeger gemeld is, met ingaog van 1 Mei aanstaande naar Vlissingen is overgeplaatst. Zier'ikzee, 27 April. Door Burgem. en Weth. is aan den heer J. A. Legemaat op zjjn verzoek eervol ontslag verleend als tweede Commiea ter Secretarie tegen 18 Mei a.s. en is in diens plaats benoemd, de heer J. W. D. Boëije, thans volontair ter Secretarie. KERKNIEU WS. Staveixisse. Bij eene dezer dagen alhier ge houden stemming der stemgerechtigde manslidmaten der Ned. Herv. Kerk is met 53 van de 66 uitgebrachte geldige stemmen besloten, dat weder voor den tjjd van 10 jaar aan den kerkeraad het recht wordt toe gekend. tot het beroepen van predikanten en het benoemen van ouderlingen en diakenen. Bedankt voor bet beroep als predikant te Stave- nisse door dr. J. A. van 't Hooft, pred. te Nootdorp. Goes. Het'gebouw der Evangelische gemeente zal belangrijk verbeterd worden. De buitenwand, die van hout is, zal in steen worden opgetrokken en andere verbeteringen aangebracht. Bovendien wordt een plat form er bjjgevoegd. Mogeljjk zal het gebouw dan ook dienst kunnen doen voor het Heilsleger. Bedoeld kerkje is oorspronkelijk eene stichting van wjjlen den nog hoog vereerden ds. Budding. Ds. De Pree van de Chr. Geref. gemeente te Goes, zal tegen 1 Sept. emeritaat aanvragen. Door ongesteldheid verhinderd zyn gewonen dienst waar te nemen, heeft de kerkeraad den geachten predikant de bepaling van dien datum overgelaten. Enkele gemeente naren, meer te rade gaande met de belangen der gemeente dan met de verplichting jegens den hulp behoevenden predikant, hadden liever een vroegeren datum bepaald gezien, maar de kerkeraad heeft ge noegen genomen met 1 Sept., welke datum door ds. De Pree was opgegeven. De heer H. Schoolland, predikant bij de Christelijk afgescheiden gemeente te Colijnsplaat, heeft als zoodanig zijn ontslag aangevraagd en verkregen. Aanbestedingen, Verkoopingenenz. Bxuxiixïsse, 25 April. Heden werden voor den ambachtsheer de slikken verpacht aan den Noordoostkant van den Bruinissepolder. De pachtsom voor de 100 perceelen, (55 grootere en 45 kleinere) bedroeg 1026. Bij de vorige verpachting beliep deze som ongeveer ƒ2600. Haamstede, 27 April. Zaterdag 25 dezer is alhier ten overstaan van den Notaris Mr. J. Moolenburgh in het openbaar verkocht: de hofstede met landerijen, toe- behoorende aan den heer J. A. de Glopper, staande en gelegen onder deze gemeente, groot 16 hectares 22 Ares 70 centiares. De massa is gekocht door den heer Mr. J. Moo lenburgh bovengemeld, voor ƒ408 per Schouwsch gemet. De onkosten bedragen Tl Terixexxaseix, 27 April. Heden had alhier door den eerstaanwezend ingenieur der genie, bjj enkele in8chrjjviDg de aanbesteding plaats van: lo. het éénjarig onderhond van de werken en gebouwen enz. te Ter- neuzen en te Ellewoutsdijk (raming 5550); 2o. het éénjarig onderhoud van de zeeweringen te Terneuzen (raming 2100); alles onder beheer der genie te Bergen op Zoom. De laagste inschrjjvers waren: voor het eerste perceel de heer J. Scheele Dz., te Terneuzen voor 5707; en voor het tweede perceel de heer K. de Vos te Terneuzen voor f 1950. LAN DU O UW. Eenige dagen geleden werd door G. de Jager, landbouwer te Wolfaartsdijk, aangekocht een Alfa Baby hand-Separator, fabrikant de heer Laval, uitvinder der Zweedsche Separators, of Melkontroomers. Vrijdag 17 April is hij voor het eerst in werking gesteld en hij voldoet voorloopig uitstekend. Men kan in een uur tijds er 125 liters mee ontroomen. Zoodra men aan het melken is, en er een paar koeien uit xijn, begint men er mee te werken, en even nadat de laatste

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1