ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 23 April 1891. J. W. Wagtho. J. W. WACTHQ. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5992. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Verkiezing Tholen. Gij de aanstaande herstemming voor een lid van den Gemeenteraad te Tholen bevelen wij met den meesten aandrang aan, den heer Reeds bij de eerste verkiezing had deze Candidaat de meeste stemmen. Kiezers van Tholen! na het ge zegde behoeft niets te worden opgemerkt om u te doen begrijpen, dat het belang van Tholen en dat der partij ten nauwste hiermede is verbonden. Komt dus trouw ter stembus en kiest met groote meerderheid den heer Algemeen Overzicht. Er gebeuren in de politiek toch wonderlijke dingen! Toen Bismarck aftrad als Rijkskanselier van JDuitschlandwas men het algemeen eens dat bij, de grondvester van het Duitsche Rijk, de kun- digst$ staatsman van geheel Europa; dat hij, die gedurende bijna twintig jaren de leiding van gansch Europa in handen had gehad, dat zulk een figuur in den Duitschen Rijksdag niet mocht ontbreken. Bismarck zelf hield zich echter, of hij daarvan niets weten wilde. Hij, op zijn leeftijd, had rust noodig; hij zocht die rust, doch vond haar niet. Dat gewoonte eene tweede natuur is, ondervond ook de grootste staatsman onzer eeuw en het duurde niet lang of hij, die nu niet meer met krachtige hand ingrijpen kon in de regeermachine, op allerlei vaak ook minder nette wijze trachtte zijn opvolger te doen gevoelen, dat de man van Pi iedrichsruhe niet geheel in ruste was. Toen nu onlangs weder Bismarck een© candidatuur voor het negentiende district in Hannover voor den Rijksdag candidaat werd gesteld, verklaarde wel is waar de Rijkskanselier zich niet en bewaarde een diplomatiek stilzwijgen, zoodat hij werkelijk zich aan de vuurproef onder wierp. Wat was natuurlijker, dan dat Bismarck en zijne volgers verwachtten, dat hij zou worden ge kozen. En toch is de uitslag eene andere geweest. Eene onbekende grootheid, een eenvoudige sigaren maker, een socialist, komt in herstemming met den grondvester van bet Duitsche Rijk. Niettegenstaande alle pogingen om aan de candidatuur van den Vorst het karakter van eene nationale te geven, en alle betoogingen, dat de partijen zich konden vereenigen in eene hulde aan den held der eeuw, den grooten vaderlander, aan den man die Duitschland's eenheid had tot stand gebracht, bleven de verschillende partijen hare eigene candidaten handhaven. De heer Von Bismarck verkreeg niet eens zooveel stemmen als Je vroegere nationaal-liberale afgevaardigde; hij verkreeg niet eens de volstrekte meerderheid en komt in herstemming met een socialist. Bismarck en een sociaal-democraat in herstemming, is er grooter ironie van het toeval denkbaar. Hij, bij uitnemendheid de bestrijder van het socialismede man, die met al de macht en kracht, die hij bezat, getracht heeft die partij den kop in te drukken, hij komt in herstemming met een aanhanger dier gehate beginselen, en dat nog wel met behulp der Duitsche vrijzinnigen. Bijna zonder twijfel is het, dat hij bij de herstemming gekozen wordt, doch alleen met behulp der Duitsche vrijzinnigen en der Welfen. Voor een paar jaar geleden zou men het onmogelijk hebben geacht, dat de gevallen staatsman in de rijen der afgevaardigden treden zou, die hij vijfentwintig jaren lang met bijna souvereine min achting had behandeld. Toen had zijne candidatuur een nationaal karakter kunnen dragen. Doch thans is dit onmogelijk geworden en alleen door zijn eigen schuld. Men heeft de Vorst gekend als machthebbende en zijn waarlijk niet licht juk gedragen, doch in de laatste jaren heeft men hem leeren kennen als een man, die eigenzinnig en luidruchtig achter den staatswagen loopt en men begrijpt dat bij in dezen vorm in den Rijksdag geen goed kan doen. Het handelsverdrag met Oostenrijk schijnt nu weldra tot stand te zullen komen. De onder handelingen zijn zoo goed als afgeloopen en met uitzondering van enkele ondergeschikte punten, zooals o. a. met betrekking tot de spoorwegtarieven, waarvan de onderhandelingen nog niet zijn ge ëindigd, zijn de partijen het onderling eens geworden. Het tractaat, dat voor den tijd van 10 jaar zal worden gesloten, zal door de beide staten niet alleen als grondslag hunner handelspolitiek worden beschouwd, maar ook dienst doen voor de onder handelingen met andere mogendheden. Zwitserland zal het eerst worden uitgenoodigd en men verwacht, dat de onderhandelingen reeds de volgende maand zullen worden geopend. Verder hoopt men met de andere Janden dergelijke overeenkomsten aan te gaan en zoodoende te komen tot een centraal Europeesch tolverbond. Verwondering moet het daarom wekken, dat in den Senaat van Italië de minister Lugatti heeft verklaard, niet te gelooven, dat Oostenrijk en Duitschland zoo gemakkelijk een tolverbond zouden sluiten. Wat Italië betreft, dit wil ook op econo misch gebied in vrede leven met andere staten, door middel van rechtvaardige tractaten. De minister hoopte, dat Frankrijk het nut van die tractaten erkennen zal. Dit werd gesproken bij de behandeling der voorstellen tot verlenging en bevoegdheid van opzegging van het handelstractaat met Oostenrijk. De Senaat keurde het ontwerp met 99 tegen 9 stemmen goed. Het geschil tusschen Amerika en Italië is nog niet uit de wereld. In- antwoord op eene nota van den Italiaanschen zaakgelastigde heeft de Amerikaanscbe staatssecre taris Blaine verklaard, dat de regeering der Vereenigde Staten het recht der Italiaansche onder danen erkent op schadevergoeding wegens krenking hunner rechten, hun gewaarborgd door het tusschen beide mogendheden bestaande tractaat. Maar in dat tractaat wordt aan Italianen geen onschend baarheid van leven en eigendom verzekerd. De staatssecretaris eindigt met te verklaren, dat er geen recht op schadevergoeding erkend kan worden, anders dan op grond van beslissingen der rech terlijke lichamen, tenzij er plichtverzuim of mede plichtigheid der overheid mocht bestaan. In de Italiaansche Kamer heeft de Minister-president een overzicht gegeven van den stand der zaken. Hij sprak zijn vertrouwen uit, dat er eene oplossing komen zou overeenkomstig Italië's rechten, welke tevens de rechten zijn van alle beschaafde volkeren. Kwam het tot die bevredigende oplossing niet, dan geloofde hij toch niet, dat er ernstige ver wikkelingen uit zouden voortvloeien, maar dan zou het zeer te betreuren zijn, dat de Vereenigde Staten zoo weinig eerbied toonden te koesteren voor de beginselen van recht en rechtvaardigheid, welke door alle beschaafde volken worden erkend. In Portugal heeft er weder eene kabinets crisis gedreigd. Het geheele ministerie had zijn ontslag den Koning reeds aangeboden, doch deze heeft het overreed aan te blijven, totdat het tractaat met Engeland zal behandeld zijn, waarvan de nieuwe voorwaarden pas zijn aangekomen. De Ministers hebben thans besloten voorloopig aan te blijvenalleen de minister van openbare werken zal aftreden. De Servische Regeering heeft bericht ontvan gen van Koning Milan, dat hij zich in het belang des lands tot de meerderjarigheid van zijn zoon buitenslands zal begeven. De Shoepschtina nam deze mededeeling voor kennisgeving aan en noodigde de Regeering uit in het belang der orde ook op het vertrek van Koningin Nathalie aan te dringen. Deze weigert echter het land te verlaten en zelfs de ministers te ontvangen. NIEUWSTIJDINGEN. Oost-Indië. Volgens de mailberichten nit Batavia, dd. 20 Maart, kwamen uit Atjeh eenige korte mededeelingen voor om trent het krjjgsbedrgf, waarbjj de kapitein Van Wictae- ren is gevallen. Het gebeurde is op zichzelf een bewgs, dat de verzoenende politiek nog niet gezegevierd heeft. Op Florea is het verzet tegen het gezag, dank zg het krachtig optreden der marine, gefnuikt. Batavia's bladen zjjn nog vol van de feesten, die ter eere van den Czarewitch zjjn gegeven. Zjj zjjn bjjzonder voldaan over de uitstekende wjjze, waarop Ruslands troon opvolger door de regeering is ontvangen. Met kleine middelen en uitgaven, zegt o. a. bet Bat Handelsblad zoo matig dat zjj nauweljjks in aanmerking komen tegenover die van groote staten, heeft de regeering den RussiBchen troonopvolger een onthaal bereid, dat op hem, ondanks zjjn gewoonheid aan grootsche schouwspelen, een hoogst aangenamen indruk heeft gemaakt, bljjkens zjjn herhaalde uitlatingen. Dank zjj dit alles, heeft Nederland getoond, dat het nog altjjd recht heeft onder de grootste koloniale mogendheden geteld te worden. Amerika. Stanley is uit New-York naar Londen vertrokken. In het geheel heeft hjj 110.000 ds. als zjjn aandeel ontvangen voor 100 door hem gehouden leziugen in Noord Amerika. Hjj heeft verklaard, niet naar Afrika als onderzoekingsreiziger te willen terugkeeren. Rusland. Uit Czernowitz wordt een verschrikkelijk voorval gemeld. Een waarschjjnljjk uit Bessarabië gekomen wolf heeft Zondag ochtend tusschen Ravancze en Rohoczna (twee plaatsen dicht bjj Czernowitz) niet minder dan 236 personen gebeten. Ten laatBte slaagden de boeren er in, het razende dier met stokken dood te slaan. Bjj de opening van het ljjk bleek dat de wolf dol was geweest. De wonden der gebeten personen werden uitgebrand en bovendien is er besloten hen naar Parjjs te zenden, ten einde door Pasteur behandeld te worden. Nederland. Amsterdam, 20 April. De eerste algemeene vergadering der «VereenigiDg tot bevordering der Nederlandsche Muzikaal-Dramatische Kunst" heef tZater- dag te Amsterdam plaats gehad en het jaarverslag gaf aanleiding tot een uitvoerig debat. Ia dat verslag wordt allereerst geklaagd over de weinige sympathie, die de Vereeniging in den lande heeft ondervonden. Het getal leden toch bedraagt slechts 154, maar meer nog beklaagt zich de secretaris verslaggever over den geringen invloed, dien de Yereenigiog heeft kunnen uitoefenen op de verhooging van het peil der uitvoe ringen van de Nederlandsche Opera. Met grooten jjver werden de vertalingen der op te voeren werken door de commissie van toezicht onderzocht, wenken tot ver betering gegeveD, ja, somtijds werden vertalingen dooi de leden der commissie zelf bewerkt. Zjj onderzocht 3 oorspronkelijke Ned. opera's, waarvan de »Albrecht Beyling", in muzikaal opzicht gunstig, «de Bloem van IJslaod" ODgunstig werd beoordeeld, terwjjl voor de »Ada van Holland" een belangrjjke omwerking noodig werd geacht. Zes vertalingen van werken uit den vreemde werden aan haar oordeel onderworpen, die alle, wat de vertaling betreft, te wenschen overlieten, zoodat zjj slechts aan matige eischen konden voldoen. Ondanks de vele moeite, voor goede opvoeringen ge geven, bleven daaraan nog vele gebreken kleven, wat de commissie eensdeels vyyt aan de beperkte middelen, waarover zjj beschikt, anderdeels aan het ontbreken van een leider met de daarvoor noodige artistieke be gaafdheid toegerust. Dit verslag gaf den heer L. Simons aanleiding tot de vraag naar d© rechtsverhouding tusschen deze Ver eeniging en de Ned. Opera, waarop de Voorziter mr. Van Hall, antwoordde, dat die verhouding geen andere was dan toezicht houden over op te voeren werken en vertalingen, doch dat de heer De Groot volkomen vrjj bleef de door de commissie verstrekte adviezen op te volgen. De heer Gerlach, van Utrecht, en de heer P. R. Mees, van Rotterdam, gaven als hun gevoelen te kennen, dat men door dit verslag te publiceeren der Ned. Opera geen dienst zon bewjjzen, wat de voor zitter bestreed, die meende, dat de Ned. Opera meer gebaat was met een waarheidsgetrouw daü gtflitteerd verslag. Ook wenscht het bestuur niet aansprakeljjk gesteld te worden voor de fouten, die de opvoeringen dikwjjls nog in rnime mate aankleven. Dat het bestuur Seen sympathie zou koesteren voor de Nederlandsche pera, kon nit dit verslag niet bljjken. Het verslag echter was een getrouwe afspiegeling van hetgeen de praktjjk in het afgeloopen jaar had opgeleverd. Sym pathie voor de Opera kon bljjken uit het bestuurs voorstel om ƒ800 subsidie te verleenen. Uit dit debat trok de heer SimonB de gevolgtrekking, dat het bestuur zjjn bescherming over de Holl. Opera wel wat al te hoog had opgedreven, nu er in der daad slechts een povere Bubsidie was verleend. Hjj meende dan ook dat de commissie van toezicht zich alleen moest be palen tot het leveren van goede vertalingen en daar voor een honorarium uitkeeren. Ofschoon deze zaak geen pant van beraadslaging kon uitmaken op deze vergadering, verklaarde de voorzitter met den heer Simons geheel in te stemmen. Bjj het verder debat werden enkele scherpe woorden nit het adres geschrapt en na afdoening van eenige huishoudelijke aangelegenheden de vergadering gesloten. 's Gravenlmge, 20 April. De terugreis nit Zwitserland van HH. MM. de Koningin-Regentes en de Koningin zal vermoedeljjk 4 Mei a.s. plaats hebben. ®s Gravenhage, 21 April. Het debat over de Legerwet is beden aangevangen. De heer Schaepman stelde de vragen: lo. Voldoet de Legerwet in haar geheel aan het doel, waarnaar een Nederlansche wet moet beoordeeld worden 2o. Is de voorgestelde wet in overeenstemming met en berekend op de krachten des volks 1 Op de eerste vraag gaf bjj een toestemmend antwoord. Wat de tweede vraag betreft, deze wet geeft ver zwaring van lasten, verhooging der jaarljjksche lich ting, enz. en eindeljjk persoonljjken dienstplicht. Daaromtrent erkeDt hjj dat verzet bestaat bjj het volk, omdat het stelsel nienw is en men vreest en niet geheel ten onrechte voor het verbljjf in de kazernen. Dat de Katholieken er zoo tegen zjjn berust op de achterstelling .in vorige eeuwen en wegens het luidruchtig clericalismè, in de officiersrangen heer- scheDde. De Regeering heeft ook niet getracht het Btelsel populair te maken en is te veel stelselmatig te werk gegaan. Hjj verzekerde der Regeering zjjn hulp en medewerking, mits zjj tot overleg bereid bljjke. De heer Viruly wees er op, dat in 1873 vele liberalen en de militairen in de Kamer tegen persoonljjken dienstplicht waren. Hjj en enkele liberalen waren er voor en ook nu nog, ter wille van geljjkheid en recht vaardigheid. De vrijstellingen passen echter niet in het stelsel en hjj verwacht amendementen om ze te doen ver dwenen. Hjj bestreed uitvoerig het groote veldleger, dat volstrekt ounoodig, schadelijk en kostbaar zjjn zal, en zon alles aanwenden om het te beperken. Spreker wees er voorts op, dat deze wet zware per- soonljjke en financieels lasten eischt. Twee millioen galden meer 'sjaars, behalve de 6 millioen voor het eerst zal de belaBting-hervorming sterk tegenwerken. Ook de personeels lasten worden sterk verzwaard en dat hoofdzakeljjk voor een schadeljjk veldleger. Daartegen verzet spreker zich, met 't oog op het karakter van ons volk, dat niet gedrild wil worden, maar vrij heid stelt boven Duitsche kruiperigheid. Tegenover de bewering van den heer Schaepman wjjst spreker op het feit, dat in alle militaire rangen de Katholieken eer de meerderheid hebben. Zie telegr. Rotterdam, 21 April. Omtrent de aanvaring van het stoomschip »P. Caland" met de «Glamorgan" wordt nader het volgende gemeld: Het stoomschip »P. Caland" van New-York naar Amster dam met gemengde lading en passagiers arriveerde 16 April des ochtends G ure bij Dover met belangrijke schade aan den boeg en water in de voorste afdeeling (ieeds vermeld.) Aan boord bevond zich de gezagvoerder, diens vrouw, die van den opperstuurman en twee kinderen benevens 34 man der equipage van het ss. «Glamorgan", waarmede het in aanvaring was geweest en dat daardoor was gezonken. Volgens rapport van de gezagvoerenden van de «Glamorgan" vertrok het ss. van Antwerpen naar Cardiff en stoomden zij met fraai helder weder op ongeveer 10 Engelsche mijlen van de Engelsche kust en zagen de vuren van Zuid-Foreland op grooten afstand. Kapt. Roberts en de stuurman Good- fellovv waren beide op de brug toen de aanvaring plaats vond des avonds ten 9 ure 30 min. bij de Varnebank, ge legen midden in het Kanaal, tusschen Dover en Folkstone. Kapt. Roberts rapporteert dat zij de vuren van de »P. Caland" lang voordat de aanvaring plaats vond konden zien en even voor dat deze plaats vond riep hij de »P. Caland" toe oin achter hem om te loopen, hetgeen niet gebeurde, waarop de aanvaring met vreeseljjk geweld volgde in de stuurboordzijde en werd het schip doorgesneden tot halfweg in de machinekamer. De eerste machinist ontkwam ter nauwernood en de «donkeyman" zat zoo tusschen de wrak stukken verward dat het groote moeite en eenigen tijd koste hem los te krijgen. De boeg van de »P. Caland" werd ongeveer 8 a 10 voet ingedrukt en groote ontsteltenis werd door de aanvaring onder de passagiers veroorzaakt, dewijl het niet bekend was of het stoomschip ook gevaar liep van te zinken. Als oorzaak van de aanvaring werd opgegeven dat men de machines van de »P. Caland" niet konden doen achteruit werken. Onmiddellijk na de aanvaring gaf kapt. Roberts bevel om de booten uit te zetten dat met de grootste orde gebeurde, doch zij behoefden niet gebruikt te worden, dewijl de stoomschepen zoo vast in elkander zaten geklemd dat het meer dan een uur duurde voor dat door het vol water loopen van de «Glamorgan" liet vaartuig zoo zwaar werd dat het van de »P. Caland" werd losgerukt en zin kende een gedeelte van de boeg van de »P. Caland" weg scheurde. De opvarenden van de «Glamorgan" hebben zich allen gered door over de boeg van de »P. Caland" te klimmen, en waarop de vrouwen en kinderen het eerst werden over gebracht in hun nachtgewaad, dewijl zij in de kooi lagen toen de aanvaring plaats vond. De eerste machinist ver klaart dat hij tijdens de aanvaring zich in de machinekamer bevond en een geweldig gekraak hoorde, waarna de steven van de »P. Caland" door het brugge- en bovendek en door eene 10 voet dikke laag kolen drong en ook door de machine tot aan de cylinders. Het was een wonder dat het machinepersoneel ontkwam, want groote stukken kolen en ijzer vlogen in alle richtingen. Hij rapporteert dat de beide stoomschepen zoo vast in elkander zaten, dat de »P. Caland" twee mijlen achteruitstoomde, de «Glamorgan" medeslepen le, en dat deze slechts los kwam doordat het schip vol water liep en als boven gemeld zonk. De «Glamorgan" (ex «Lady Armstrong"), groot 2066 ton, werd gebouwd van ijzer te Glasgow in 1883 en was juist verkocht aan eene nieuwe reederij te Greenock, voor wier rekening het nu de eerste reis deed. Thans moet het rapport van den Commandant van de P. Caland" nog volgen. Het is te hopen, dat dit de oorzaak der aanvaring duidelijker zal aanwijzen, dan kapt. Roberts het doet. Uit Voorno. De liberale kiesvereeniging «Voorne en Putten" beBloot in bare laatste vergadering de af- deelingen nit te noodigen, op 22 April a.s. een afge vaardigde te zenden naar de gecombineerde vergadering te Rotterdam, ten einde aldaar met elkander te over- IeSl?en welke middelen er aangewend konden wordeD, om de verkiezing van een liberaal afgevaardigde tor Tweede Kamer in dit district te verzekeren. Ten gevolge daarvan hield de afdeeling Nieuw-Heivoet j.l. Donderdag eene bijeenkomst en benoemde tot baren afgevaardigde den heer J., Visser. Het bestuur, dat ingevolge het reglement aftreden moest, werd met algemeene stemmen herkozen, behalve de beer R. K. van Bendegom, die verzocht had niet weder in aanmerking te komeo. In zjjne plaats werd als secretaris-penningmeester gekozen de heer G.Spoon Jr. Na afloop der werkzaamheden had er een langdurige beraadslaging plaats over de punten, voorkomende in het Programma der Liberale Unie. Het spreekt van zelf, dat zg algemeen meer instemming dan bestrijding vonden. Te Hellevoetslnis geraakten deze week niet minder dan drie personen te water. De eerste was iemand van de bemanning van de «Nautilns", welk vaartuig thans op de reede ligt. Hjj viel van de fokkera te water en zou zeker verdronken zjjD, zoo men hem niet spoedig met een paar booten te hulp gesneld was. Door den val ernstig, hoewel niet gevaarljjk, gewood, werd hjj na zjjne redding opgenomeu in de Maritieme Ziekeninrichting. De tweede was een schipper, die, tengevolge van te veel vergunning, bjj het aan boord gaan misstapte en zoo in de haven geraakte. Gedienstige geesten brachten hem echter spoedig op het droge en veilig aan boord. De derde was een joogentje van 4 jaar, dat, te dicht bjj het water spelende, in de Marinehaven viel. Toen men het kind te hulp snelde, was er niets meer van te zien en tot heden heeft men ook het ljjkje nog niet teruggevonden. Op den aanstaanden 2den Pinksterdag zal er te Brielle eene harddraverjj plaats hebben, terwjjl men dienzelfden dag te Heenvliet om tien uur een ring- rjjderjj en om half twee eene schoonrjjderjj (beide met paard en tilbury) zal houden. Of hier de eene rjjderjj de andere niet den kop indrakken zal, betwjjfelen wij zeer, te meer als men daarbjj in aanmerking neemt, dat beide plaatsen maar een paar uren van elkander liggen. lerseke, 21 April. De werkzaamheden aan de pannen zjjn in vollen gang; ze worden eerst schoon gemaakt en later gekalkt, om ze dan in 't begin van Juli aan de zee toe te vertrouwen. Tengevolge van de strenge vorst, waardoor veel pannen stuk gevroren zjjn, worden er veel nieuwe aangevoerd. We willen bopen, dat de arbeid niet te vergeefs zal zjjn, maar dat een milde aanslag de moeite beloont. In de afgeloopen week is uit een schuurtje des nachts een stak vleesch gestolen en bjj een ander op klaarlichten dag een laken. Beide diefstallen zjjn bjj de politie aangegeven. Goes, 21 April. Aanstaanden Zondag zal de be kende socialist Domela Nienwenhuis in de «Prins van Oranje" alhier optreden, om te spreken over «Volk en Wetgeving". Aan nieuwsgierigen zal het zeker niet ontbreken. De naam van de lokaliteit, waarin de heer D. N. zal optreden, levert hem misschien wel stof voor een heftigen uitval. Stel u voor, D. N. onder de vleugelen van een Prins van Oranje. Van liberale zjjde verneemt men nog niets van een of anderen spreker, die voor den eenvoudigen man op bevatteljjke wjjze een overzicht geeft van den politieken toestand. En zoo ergens, dan is dat hier hoog noodig. Gesteund door milde jaarljjksche ot maandeljjksche bjjdragen, is de afdeeliog Goes van den Nederiandschen Vrouwenbond er in geslaagd een lokaal voor vrouwe lijke dienstboden in te richten als hun «Tehuis", waar dienstmeisjes, die nit andere plaatsen hier komen dieiien, hunne vrjje avonden kunnen doorbrengen en waar hun een aangename en gezellige plaats van verbljjf en tjjdpassoering wordt aangeboden. Ook zal er hun eene of andere verversching worden verstrekt. De in richting is geheel op christeljjken grondslag, maar zóó, dat alle dienstboden een thuis kannen vinden. De bedoeling der dames, die aan het hoofd staan, is zeker nobel en het plan verdient dan ook den stenn van alle weidenkenden. Het atelier van den photograaf Elzinga, dat voor een paar maanden door brand vernield werd, is, om een versleten uitdrukking te bezigen, als een feniks uit zjjne asch herrezen. Het geheel nieuw ingerichte atelier mag met recht den naam van salon dragen, want er ontbreekt niets, dat bet op dien naam aan spraak kon doen maken. In grootere plaatsen kan men moeiljjk beter en netter photografische werkplaatsen aantreffen. Ook op het gebied der kunst zelf staat de heer Elzinga in de voorste rjj. De talrjjke prachtige photo- gr fiëo, door hem vervaardigd, leggen daaromtrent een sprekende getuigenis af. Ii.flaenza of niet? In geen jaren is bet aantal zieken onder grooten en kleinen zoo groot geweest als tegenwoordig. Bjj allen zjjn de verschijnselen de zelfde en ongeveer geljjk aan die bjj de griep-epidemie van het voorgaande jaar. Toch is 't volgens enkelen geen influenza. Maar voor de vele zieken is 't zoo ongeveer hetzelfde of zij door de kat of door den kater gebeten worden. De beer W. Bruns, benoemd directeur van de afdeeling Toonkunst te Goes, is ook door bet oolangs tot eene vereeDiging geconstitueerde strjjkorcbeBt aldaar tot directeur benoemd. Die vereeniging, welke tot nu toe alleen met de afdeeliDg Toonkunst medewerkte, zal in 't vervolg ook zelfstandig optreden. Heinkenszand. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier mej. J. van Weele te Nieuwdorp, met algemeene stemmen. Krabbendjjke. Benoemd tot onderwjjzeres aan de openbare school mej. E. F. M. L. Janssen, thans volontaire te Middelburg. Tholen. Wat het vangen van de eerste ansjovis sedert de laatste jaren betreft, is als volgt: In 1891 op 21 April; in 1890 op 9 April; in 1889 op 24 April; in 1888 op 29 April; in 1887 op 28 April; in 1886 op 26 April; in 1885 op 30 April en in 1884 op 25 Maart. Bruinisse, 21 April. Door de anti-revolutionaire kiesvereenigiüg alhier is tot candidaat gesteld voor het kiesdistrict Zierikzee, de heer mr. D. P. D. Fabius te Amsterdam. In de vorige week werden nog van hier ver zonden ongeveer 500 ton mosselen naar België en 200 balen naar Engeland. Garnalen werden er weinig gevischt. OuvrerlterUc. Me>t genoegen vernemen wjj, dat het Hare M ijesteit de KoniDgin-Regentes heeft behaagd ook aan G. van den Berg, overzetschippor te Viane en zjjne knechts eene gratificatie te schenken, als bljjk van waardeering voor den door hun betoouden jjver bjj het postvervoer over het veer Viane—Sta ve- nisse, in de moeiel jjke en gevaarvolle dagen van jjsgang der maand Januari 1.1. Ztexrilcaseo, 20 April. De zesde Wintervergadering van ons Departement der Nederlandsche Maatschappjj tot bevordering van Njjverbeid was goed bezocht. De voorzitter herdacht met een enkel woord den jjver en de bekwaamheid van den vorigen secretaris, den heer B. W. Mondt, die nit de gemeente vertrokken is, en deelde mede, dat de heer J. W. D. Boejje zich bereid verklaard had voorloopig het secretariaat op zich te nemen. Na ernige mededeelingen en behandeling van ingekomen stukken, zeide de voorzitter, dat het adres aan den Minister van Waterstaat, Handel en Njjverheid, in zake het verkrjjgen eener betere post verbinding met den vasten wal, voorzien van 164 handteekeniugen, verzonden is. In aansluiting op dit ingezonden adres hield de heer Chr. Groeneveld de Kater nit Noordgonwe een merkwaardige voordracht over het verkrjjgen eener betere postcommnnicatie in ons land in het algemeen en tusschen Viane en Stavenisse in het bjjzonder. Na de pauze hield de heer J. A. Frederiks nit Middelbnrg eene belangrjjke voordracht over de ge schiedenis van den woningbouw in Zeeland, welk© voordracht door een aantal platen en voorwerpen werd verduideljjkt. De voorzitter was zeker de tolk van al de aanwezigen, toen bjj den heer Frederiks zjjnen oprechten dank betuigde voor de wel doordachte lezing. In de pauze werd door den heer C. Nolet te Zie rikzee eenig goud- en zilvererts, afkomstig uit Californië, geëxposeerd en do bewerking er van door hem nader toegelicht. Door burgemeester en wethouders van Middelburg is met 16 Mei a.s. op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer P. Pera, als commies ter gemeente secretarie, en in diens plaats benoemd de beer A. J. A. Dootjea, thans klerk ten kantore van den gemeente ontvanger aldaar. Voorts is aangesteld tot klerk ten kantore van den gemeente-ontvaDger de heer P. E. Belliogwout, thans in geljjke betrekking bjj den gemeente-ontvanger te Vlis8ÏDgen. De heer W. Bax, predikant bjj de Herv. Gemeente te Zaandam, die door verschillende democratische ver- eenigingen candidaat was gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, heeft die candidatuur aangenomen. Benoemd tot onderwjjzeres te Boschkapelle, mej. L. M. Wage te Veere. De benoemde is protestant. De eenige roomsche sollicitante bad zich teruggetrokken. Naar De Echo verneemt, heeft de beer mr. Herm. J. Keyzer tegen De Tijd en Het Nieuwsblad een ejscb tot schadeloosstelling ingesteld van 10U00, wegens het plaatsen van een voor hem beleedigend bericht, en tegen De Standaard en Het Haagsche Dagblad die in het bericht alleen de voorletters van zjjn naam een eisch van 5000. KERKNIEUWS. Beroepen te Biervliet de heer W. S. Monljjn, cand. te Njjmegen; t© Zuidzande ds. K. van de Werfhorst Gz., te Mastenbroekte Mjjnsheerenland ds. Gobins du Sart, te Nieuw- en St. JooslaDd. Bedankt voor het beroep naar Aagtekerke door ds. J. Willemse te Hardingsveld. L ANDBOU W. ZUIVELFABRIEKEN. Het getal voorstanders van fabriekmatige melkverwerking neemt dagelijks toe. Meer en meer begint men in te zien, dat op het gebied der zuivelbereiding eene andere taktiek dient te worden gevolgd, en dat er inrichtingen moeten zijn, die geheel of althans zooveel mogelijk aan de eischen des tijds beantwoorden, en waarin de melk van vele eige naren gezamenlijk en op fabriekmatige wijze kan worden verwerkt. Van dit idéé uitgaande zijn er, in navolging van het buitenland, ook in ons land tal van stoom-zuivelfabrieken opgericht. Alléén de provincie Friesland telt er 44, zoo er nog niet meer zijn; daarvan zijn 17 coöperatief en 27 industrieel of speculatief. Hieruit kan men eenigszins afleiden het recht van bestaan, dat zuivelfabrieken ongetwijfeld hebben, en hoe groot de behoefte was en r.og is aan dergelijke inrichtingen. Die behoefte was mede een gevolg van de omstandigheid, dat men margarine en zelfs slechte fabrieksboter 1 ging verpakken in Friesche vaten, waardoor de Friesche boter natuurlijk veel in vertrouwen verloor. Door het centrifugaal ontroomen is het verwerken van melk op groote schaal mogelijk geworden. De concurrentie op de Engelsche botermarkt is daardoor zeer verzwaard, omdat ook in het buitenland de fabrie ken de oude en verouderde methode bijna overal hebben verdrongen. 't Valt niet te ontkennen, dat aan de fabriekmatige melk- verwerking vele voordeelen zijn verbonden; deze zijn echter genoegzaam bekend, zoodat we daarover niet in bijzonder heden behoeven te treden. Wel wordt door sommigen beweerd, dat tengevolge van het moderne bedrijf de kalverfokking en dientengevolge onze veestapel zal worden geschaad, doch dit bezwaar is minder groot dan men oppervlakkig zou ineenen, aan gezien eene voeding enkel met karnemelk, zooals vroeger geschiedde, niet het ware is, wijl dan in verhouding te wel eiwit en te weinig vet wordt toegediend. Een deel van het eiwit gaat daardoor verloren. Volgens eene rationeele voedingsleer moet men de kal veren, naast wei, karnemelk of magere melk, eenig kracht voer toedienen: lijnkoek bij wei, en gekookt lijnzaad bij karnemelk; dit laatste aanvankelijk in zeer kleine hoeveel heden. Het toedienen van eiwit in den vorm van eieren (vooral bij weivoedering) is veelal te duur. De tempe ratuur van het drinken mag nooit meer zijn dan 38* C. en niet lager dan 20° C., gemiddeld 30—35° C. Gedurende de eerste drie weken geeft men de jonge dieren steeds zoete magere melk, later bij voorkeur gezuurd en gekarnd, doch m geen geval halfgezuurde magere melk, dit is melk die wel zuur, maar niet geronnen is. Ook moet men niet vandaag zoete en morgen weer eei s zure magere melk of wei voeren, maar in alles zorgen voor regelmaat en geleidelijken overgang. Doch keeren we tot de fabrieken terug. De melk wordt daar öf gemeten öf gewogen, en de betaling der melk ge schiedt bijgevolg öf naar de maat öf naar liet gewicht. Beide betalingswijzen deugen echter niet, zijn onbillijk, omdat het gehalte der melk aan waardevolle bestauddeelen soms veel kan verschillen. Bij het betalen naar het gewicht valt nog op te merken, dat melk, die weinig botervet bevat, speciehek zwaarder zal- wegen dan vetrijke melk. Het betalen naar maat of gewicht heeft verder bepaald nadeelige gevolgen. Daardoor toch worden de veehouders, die terecht of ten onrechte dan beweren zeer vetrijke melk te hebben, van de fabriek terug gehouden, terwijl de leveranciers van slechte melk er wel bij varen. Tot dusver is de vraag: «wie innss die Milch bezahlt werden?" (hoe moet de melk betaald worden) nog niet afdoende beantwoord geworden. Wel heeft men vooi geslagen, de melk naar vetgehalte te betalen, doch volgens het oor deel van erkende vakmannen is dit practisch bijna onuit voerbaar. In elk geval zijn de daaruit voortvloeiende berekenigen tamelijk omslachtig; het onderzoek zelve is tijdroovend en nog al kostbaar, vooral met Soxhlet's apparaat, wat echter van de verschillende onderzoekings- middelen de meest vertrouwbare resultaten geeft. Wilde men echter met het betalen naar vetgehalte eene proef nemen, dan zou men daartoe den volgenden weg kunnen- inslaan. De melk wordt aan de fabriek gewogen. Men heeft daarbij- het groote voordeel, dat al de melk van één leverancier afzonderlijk in eene kuip wordt uitgestort, zoodat men gemakkelijk van alle leveranciers eei goed gemiddeld monster Kan bekomen; wunt vóór alles moet men zorg dragen, voor het onderzoek een goed gemiddeld monster te nemen. De tabellen wijzen aan hoeveel K.G. melk door iedere» leverancier per week en per inaand geleverd is. De uitbetaling geschiedt bijv. maandelijks. Eenmaal per week wordt op vertrouwbare wijze het vetgehalte der melk van alle leveranciers onderzocht, en hiervan in de tabellen aanteekening gebonden. Elke maand hebben dns 4 onderzoekingen of vetbepalin- gen plaats, waarvan men gemakkelijk het gemiddelde vetgehalte kan berekenen. Een vooi beeld: A. heeft in vier aaneenvolgende weken- der maand Juni geleverd 412, 429. 460 én 921 K.G. melk, successievelijk met een vetgehalte van 3.2, 3.0, 3.1 en 2.7 °/0 Het totaal K.G. is 2222het gemiddeld vetgehalte 3 A. heeft dus geleverd 66.66 K.G. vet. Deze berekeningswijze is de kortste, doch niet de ware. Want welbeschouwd is 3 °,0 hier niet het gemiddelde vetgehalte van 2222 K.G. melk, doch iets minder dan 3 °/9; de getallen zijn zóó gekozen dat het geringe verschil goed uitkomt. In de meeste gevallen zal men dan ook met de voorgaande berekeningswijze kunnen volstaan. Wil men echter elke onnauwkeurigheid vermijden, dan wordt na elk onderzoek het aantal grammen vet afzonderlijk be rekend, zooals in onderstaande tabel. Onderzocht op °/0 vet. Juni 3 12 20 29 3.2 3.0 3.1 2.7 Aantal K.G. Aantal melk. grammen vet. 412 429 460 921 13184 12870 14260 24867 We krijgen in dit geval alzoo een verschil van 1479 gram. Heeft men op een der boven omschievan wijzen het aantal grammen vet van alle leveranciers berekend, dsuv j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1