ZIERIKZEESCDE S EI WSIt0I)E. Donderdag 16 April 1891. DE ZONDAGSWET. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5989. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar ■plaatsruimte berekend. Algemeen Overzicht. Aan het einde van ons vorig overzicht maakten wij met een enkel woord gewag van de besluiten, die genomen zijn op het te Parijs gehouden inter nationaal mijnwerkerscongres. Kort hebben wij toen den inhoud daarvan medegedeeld, doch omdat het zeer waarschijnlijk is, dat hetgeen daar werd besproken en besloten, niet spoedig zonder invloed blijven zal, zoo komt het ons wenschelijk voor, daarop thans even terug te komen. Het voorstel omtrent de algemeene werkstaking luidt in zijn geheel aldusHet internationaal mijnwerkerscongres, op 31 Maart en volgende dagen te Parijs vergaderd, is van oordeel, dat eene algemeene werkstaking der mijnwerkers van Engeland, Frankrijk, België, Oostenrijk-Hongarije en Duitschland noodig zou kunnen worden, om den arbeidsdag van acht uren te verkrijgen. Daarom noodigt het congres de Re geeringen en de wetgevende vergaderingen dezer verschillende landen uit, zich met elkander te ver staan over de aanneming eener internationale con ventie, met het doel om eene bijzondere wetgeving te bestudeeren, welke op alle mijnwerkers van toepassing zou zijn. Deze conventie, in aard overeen stemmende met die, welke de Regeeringen op de vraagstukken betreffende posterijen, telegrafie, spoor wegen en scheepvaart hebben toegepast, zal ten doel hebben door eene bijzondere wet den arbeidsdag van acht uren in te voereu in alle particuliere en door den Staat geëxploiteerde kolenmijnen. Het oorspronkelijk voorstel bevatte nog een vierde alinea, waarin aan een internationaal comité werd opgedra gen, de algemeene werkstaking te organiseeren. Deze aliuea werd echter weggelaten, omdat men vreesde, dat het bedoelde comité, ingeval dat de Regeeringen weigerden, zich verplicht zou achten dadelijk tot de algemeene werkstaking over te moeten gaan, ook al was men daarvoor nog niet gereed. Verder werd er een voorstel ingediend, waarbij overwogen werd, dat de tot stand gekomen solidariteit tusschen de werklieden ia de kolenmijnen hun de verplichting oplegt elkander wederkeerig te helpen, waarom de Belgische delegatie, met het oog op de algemeene werkstaking, die binnenkort in België moet uit breken, het Congres uitnoodigt te verklaren, dat de mijnwerkers van alle tot de vereeniging behoorende landen met alle kracht en macht de Belgische mijn werkers zullen ondersteunen, hetzij door ook den arbeid te staken, hetzij door de productie der steen kolen tot het strikt noodzakelijke te beperken, hetzij door andere middelen, welke aan hun goed vinden worden overgelaten. Dit voorstel werd, onder luide toejuichingen, met algemeene stemmen aangenomen. De feitelijke toestand komt dus hierop neerEr moet komen een normale arbeidsdag van 8 uurwillen de Regeeringen die waarborgen, erg willig, des te beter; zoo niet, dan zullen zij daartoe worden gedwongen door eene werkstaking, die in België begonnen, zich overal zal uitbreiden, ten einde de behoefte aan brandstof zoo groot te maken, dat de Regeeringen toegeven moeten. Be langrijk was de beslissing, die de Belgische werk lieden-partij nu te nemen had over de vraag of men al dan niet dadelijk zou overgaan tot eene algemeene werkstaking. Ofschoon verscheidene afge vaardigden (er waren er een 500) voor de werk staking op 1 Mei waven, waaronder de afgevaardigden der Borinage, gelukte het toch aan den algemeenen Raad der arbeiderspartij een voorstel te doen aan nemen waarbij besloten werd tot uitstel der werkstaking tot na de beslissing der Kamer omtrent de Grondwetsherziening, met dit voorbehoud, dat men niet wachten zou tot bet einde der zitting. Men zal nu, bij geval de Kamers niet onmiddellijk na het Paaschrecès de quaestie der Grondwetsher ziening in behandeling nemen, de algemeene werk staking uitstellen tot na de aanneming der begrooting, doch dan ook krachtig handelend optreden. Hoezeer over bet algemeen thans de arbeidsbeweging meer dan ooit het vraagstuk van den dag is, blijkt wel het meest uit hetgeen op dit gebied in de verschil lende landen voorvalt. In Engeland is thans de ofhciëele commissie tot onderzoek van bet arbeiders-vraagstuk gevormd. Tot de leden behoort o. a. Henrj Tast, de leider der jongste werkstaking op de Schotsche spoorwegen. Jammer, dat de Voorzitter niet heeft kunnen be sluiten tot het opnemen in de commissie van den Ierschen leider Michaël Davitt., op grond van zijne heftigheid en zijn politiek verleden. Terecht is de opmerking gemaakt, dat de politieke gevoelens der verschillende leden hier niets toe- of af doet. De vraag is slechts de commissie samen té stellen uit zulke mannen, die werkelijk op de hoogte zijn der verhouding tusschen kapitaal en arbeid. In Spanje heeft de Minister-President Canovas in den Senaat verklaard, dat het zeer moeielijk is den duur van den arbeidsdag vast te stellen. Men zou daartoe vooraf overeenstemming tusschen alle volkereu moeten hebben verkregen en de groote nijverbeidsmogendheden moeten voorgaan. Intusschen heeft de Regeering besloten, ontwerpen in te dienen op den arbeid van vrouwen en kinderen, terwijl reeds een ontwerp op de Zondagsrust is ingediend, waarbij bepaald wordt dat in elk geval de patroons hunne werklieden tijd moeten geven tot vervalling hunner godsdienstplichten. De betooging op 1 Mei te Madrid wil de Minister echter niet toelaten. Te Weenen willen niet minder dan 5000 bakkersknechts eene werkstaking beginnen ten gunste van den 8-urigen arbeidsdag. De burgemeester heeft reeds maatregelen genomen door met behulp der bakkerij van het militairhospitaal veldbakkerijen op te richten en met de bakkers buiten de stad overeenkomsten te sluiten, teneinde de stad van brood te voorzien. Gelukkig, dat bij al die woelingen op sociaal gebied, de politieke toestand in Europa zoo gun stig is als ooit. Het is waar, zoo nu en dan, zooals in de laatste week weer bet geval is, doen zich enkele onheilsprofeten hooren, die spreken van een gevaarlijken toestand. Hunne meeningen gronden zich op allerlei kleinigheden en de uiting er van heeft waarschijnlijk geen enkel ander doel dan de beurs eenigszins te drukken. De voorgenomen leening van Rusland, het concentreeren zijner troepen aan de Oostenrijksche grens, een gevolg van een lang aangenomen stelsel, en vooral het verleenen eener ridderorde aan den President der Fransche Republiek, werden als veege teekenen voor de rust van Europa voorgesteld. Gelukkig, dat daartegen over meer hechte bewijzen voor het tegendeel zijn. Zoo is het tractaat tusschen Duitschland, Oostenrijk en Italië weer vernieuwd en de Triple alliantie ook na 1892 verzekerd. In het belang van Italië zal de overeenkomst geheim big ven. Engeland heeft aan Portugal een nieuw ontwerp voor een overeen komst aangeboden en van de woelingen in Portugal, waarover wij de voorgaande keer spraken, schijnt niets waar te zijn. Zeker, ook zijn er dingen, die minder aangenaam schijnen en die doen zien, dat het ideaal van algemeenen vrede ook thans nog niet is bereikt. In Duitschland duurt de strijd tusschen Bismarck en den Keizer nog steeds voort. De laatste, we zagen het reeds, wenschte den eerste op zijn jaardag geen geluk, terwijl nu het bericht komt, dat de Keizer Bismarcks groote tegenstander, Graaf Waldersee, op zijn jaardag een eigenhandig ge schreven brief zond. Bismarck heeft nu besloten de caudidatuur van den Rijksdag te aanvaarden en dus den openlijken strijd met de Regeering aan te binden. Op Creta gaan de zaken weder verkeerd weer is een oproer uitgebroken omdat de verwachte amnestie niet is afgekondigd. Doch dit zijn zaken, die, naar wij hopen, geen belangrijken invloed zullen uitoefenen. Ook de Keizer van Oostenrijk ziet de toestand niet ernstig in. Bij de opening van den Rijksdag constateerde de Keizer, dat alle Europeesche Mogendheden den levendigen wensch aan den dag leggen om met hare naburen in vrede te leven. Alle Regeeringen hebben aan het Weener Kabinet de verzekering gegeven, dat zij het handhaven van den vrede als het hoofddoel van hun streven be schouwen. Deze verzekeringen en goede verstand houding mogen doen hopen op eene reeks van vreedzame jaren, gedurende welke de wetgevende macht ongestoord hare taak zal kunnen verrichten. De Regeering zal trachten naar eene nieuwe regeling der politieke en commerciëele betrekkingen met het buitenland, in het belang van landbouw en nijverheid. Voorts wees de Keizer op den verkregen uitslag van het vergelijk tusschen de Czechen en de Duitschers. De Regeering zal eene hervorming van het stelsel der directe belastingen voorstellen en ig overtuigd van de noodzakelijkheid van de hand having van het evenwicht in de begrooting. MEU VVSTI.1 Dli\GE\. Amerika. De Engelsche reiziger "Washburton Pike is onlangs van een zeer gevaarvolle en avontuurlijke Pool-expeditie te Winnipeg teruggekeerd. Hg vertrok in Juni 1889 uit Calgary. Hg zeilde naar Athabasca en landde bg Fort Resolution. Hier nam hg twee Indiaanscbe gid sen in dienst en aanvaardde met hen den tocht naar het Noorden. Hg kwam tot voorbjj de Viscbrivier, waar Franklin's eerste Noordpool-expeditie verloren ging. De expeditie had vele avonturen en eindelijk, toen zjj de Yockonbergen in de richting van den Stillen Oceaan wilden overtrekken, raakten zjj van den rechten weg. Nadat zjj daar twaalf dagen onder weg geweest waren, verklaarden de gidsen eindeljjk, dat zg waren verdwaald. Er bleef nu niets anders over, dan terug te keeren. Op den terugweg waren de ongelukkige reizigers twee dagen lang geheel zonder voedsel en de twee volgende weken moest9n zjj de grootste ellende verduren, gekweld door honger, alsook door de verschrikkelijke koude. Zjj moesten bonderden mjjlen ver blootsvoets over een ijsvlakte marcheeren, en toen zjj eindelgk gered werden, waren zjj bjjna bevroren. Zij waren toen door honger en koude zoo uitgeput, dat zjj geheel hulpbehoevend waren en als kleine kioderen gevoerd moestvn worden. Pike beschrjjft de woeste landen," waarin hjj jacht maakte op muskus ossen en andere dieren, als een uitgestrekt gebied van kale rotsen. Er groeit daar een soort van mos, dat door het wild gegeten wordt. Tusschen de bergen zjjn vele meren, welker water tot op een diepte van 7 a 9 voet bevriest. In den winter is de temperatuur er 60° onder 0, maar in Juli en Augustus is het er zeer warm. Zes maanden van het jaar heerscht er aan houdende duisternis. Pike is de eenige blanke, die na Franklin in die stre ken is geweest. De reis werd bjjna geheel te voet ge daan; de levensmiddelen voerde men mee op honden karren. Als ruilmiddel werden vellen, ter waarde van 50 Amerikaansche centen (ƒ1.25), gebruikt. New York, 11 April. Naar de Herald ver neemt, zal de mijngravers-werkstaking eenen grooten omvang nemen en rekenen de leiders der beweging er op dat 300,000 arbeiders het werk zullen staken, terwjjl hunne eiachen ondersteund zullen worden door 200,000 werklieden in andere takken van bedrjjf. Engeland. Door Fransche en Engelsche detectives zjjn Zater dagavond vier beruchte internationale dieven gepakt, die vóór 3 jaar twee millioen uit den postwagen tusschen Ostende en Brussel, en 700,000 frs. uit den spoortrein van Neuhaven naar Weenen stalen. De indentiteit van den aanvoerder der bende, Pauwels, die te Bristol een kasteel bezit, werd terstond vastgesteld. De andere gearresteerden gaven valsche namen en adressen op. Pauwels is reeds in Engeland en in Frankrjjk veroordeeld geworden. De Engelsche politie was er van onderricht, dat de bende groote waarden, welke zich in eene vuurvaste kast op eene stoomboot bevonden, ontvreemden wilde. Sleutels, waarmede de kast was te openen, werden bjj Pauwels gevonden. De dieven waren gewaarschuwd en ondernamen daarom den tjjdens de overvaart voorgenomen aanslag niet. Rusland. Zondag avond is de Russische grootvorstin Michaël, de moeder van deD in de laatste dagen veel besproken jongen grootvorst Michaël Michailovitch, die zich door zjjn huweljjk met de gravin Merenberg de ongenade van den czaar op den hals haalde, op haar reis naar de Krim te Karkoff plotseling aan een beroerte over leden. De moeder trok zich de ongenade, waarin haar zoon was gevallen, zeer aan. Persoonlijk zocht zjj den czaar zachter te stemmen, doch ook zjj haalde zich den toorn van haar keizerlijken neef op den hals, die baar naar de Krim verbande. De overledene was de jongste zuster van den groothertog van Baden en 52 jaar oud. Frankrijk. Parijs. Bjj een wijnhandelaar alhier kwam on langs een welgekleed jonkman met zeer beschaafde manieren, die zich voorstelde als de heer Morissot, neef van den heer Waddington, Fransch Gezant te Londen, en die namens zjjn oom een mooie bestelling van champagne kwam doen. De wjjnkooper, «eer verheugd over die bestelling, vroeg den jonkman te dineeren, en toen zjjn gast aan het dessert te kennen gaf wel provisie van het aan zjjn oom geleverde te willen hebben, stond hjj hem die onmiddellijk toe. Er volgden nu nog verscheidene flinke bestellingen van den gezant, welke alle behoorljjk werden afgeleverd. De heer Waddington, meenende, dat de wjjn hem werd toegezonden door een vereerder, die onbekend wenschte te bljjven, nam de bezendingen dankbaar aan. Maar toen de rekening kwam, verklaarde hjj niets besteld te hebben en geen neef Morissot te kennen De jonk man, die intusschen zjjn provisie opgestoken heeft, is spoorloos verdwenen. Duitschland. Ook de Berlgnsche Academie van geneeskunde heeft nu verklaard, dat Koch's tuberculine, geen afdoend geneesmiddel voor longtering is, iu vele gevallen zelfs doodeljjk kan zjjn en dat daardoor Koch's geneeswijze wel ijverig verder bestudeerd, maar vooralsnog zeer weinig toegepast moet worden. Vrijdag ochtend moet in de Jacobstrasse te Aken een moord gepleegd zjjn. Een bakker en diens echtgenoote werden door een paB in dienst genomen knecht aangevallen en zwaar door bjjlslagen verwond. De man is reeds overleden, terwjjl de vrouw in hoogst bedenkeljjken toestand naar het ziekenhuis is overgebracht. Diefstal was de beweeg reden. De dader heeft de vlucht genomen naar de grens en houdt zich vermoedelijk in Limburg op. Men meldt uit Aken van 12 dezer: De vermoedelijke moordenaar van den bakker Weiier in de Jacobstrasse alhier is gisteren te Luik aange houden. Het is een berucht individu, zekere Antoon Dossin, geb. te Haren (Pruisen.) Na in Duitschland te zjjn gedeserteerd, begon hg een zwerversleven en heeft in Nederland en België meermalen gevangenisstraf ondergaan. Ook wordt hjj verdacht van een moordaanval op 3 Februari 11. in het »Hertogenwald" gepleegd. De Duitsche regeering heeft vrjje uitlevering aan gevraagd. België. Volgens den directeur van het observatorium te Brussel, in dezen overeenstemmende met dat van Parjjs, heeft men een koud en winderig, wellicht zeer regen achtig voorjaar en dergeljjken zomer te wachten. Nu, het eerste behoeft men niet te voorspellendat ondervinden wjj eiken dag. Nederland. Capelle aan den IJsel. Als een bij zonderheid kan worden medegedeeld, dat bjj den landbouwer D. Molenaar, alhier, een schaap 5 lammeren heeft ter wereld gebracht, allen levend. Dalem. Ia het benedengedeelte van den Tieler- waard, althans te Herwjjnen en Hulouw, doet zich het verschijnsel voor, dat de meeste drachtige paarden doode veulens werpen. Men vermoedt, dat dit in ver band staat me^ eene tot heden minder bekende ziekte, welke onder dé drachtige paarden voornamelijk heer- schende is. 's Gravenhage, 14 April De Tweede Kamer hervatte heden hare werkzaamheden. Het herkozen lid voor Hontenisse, de heer Walter, werd beëedigd, terwijl tot voorzitters der afdeelingen zjjn gekozen de beeren Schimmelpenninck, Gleichman, Van Delden, De Geer en Cremers. Vrjjdag zjjn verschillende kleine ontwerpen aan de orde. De voorzitter stelde voor Dinsdag volgende week de legerwet te behandelen, welk voorstel de heer Vermeulen bestreed. Volgens hem mist deze Kamer den tjjd, de kalmte en de zedeljjke bevoegdheid om zulk een belangrijk ontwerp in haar stervensuur vóór de verkiezingen te behandelen. En al kon het ontwerp nu afgedaan worden, de uitvoering der wet zou toch door eene andere Kamer moeten geschieden. De heer Vermeulen stelde daarom voor, het ontwerp niet aan de orde te stellen. De voorzitter wees op den wensch der Regeering tot behandeling van het ontwerp, een wensch in de ope ningsrede geuit en die zjj nog deelt; alle werkzaam heden zjjn er trouwens op ingericht. Na discussie en nadat de Minister van Koloniën namens de Regeering op behandeling der legerwet had aangedrongen, is het voorstel om Dinsdag tot die behandeling over te gaan, aangenomen met 63 tegen 25 stemmen. Na de behandeling der poatwet is de Eerste Kamer op re«jes gescheiden. Vlissingen. Aan den heer B. H. Essen, zich noemende en schrijvende Esser, directeur van het postkantoor alhier, is een pensioen verleend van 1200. Middelburg, 14 April. Door de arrondissements rechtbank alhier is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Hulst, opgemaakt de navolgende alphabetiscbe Ijjst van aanbeveling: mr. P. H. W. van Alphen, griffier bjj het kantongerecht te Delft; mr. F. J. N. van Dam, kantonrechter te OoBtburg en mr. K. M. Phaff, griffier bjj het kantongerecht te Haarlemmermeer. Goes, 13 April. De aanbeveling ter benoeming van een kommandant der d.d. Bchutterjj, in plaats van wjjlen den majoor titulair Soutendam, bestaat uit de volgende personen: Ph. M. v. d. Mandere, maj. tit. der rust. schutterijW. van Djjk, auditeur bjj den schutters raad, J. J. Ochtman; oud-officier bjj de schutterjj. Zondagavond is op initiatief van drie kerkeraads- leden eene vereeniging tot stand gekomen tot verbetering van het gezang bjj de godsdienstoefeningen. Directeur zal zjjn de organist, de heer Kooiman, en een twintigtal personen hebben zich reeds opgegeven. lederen Zondag avond zal in de kerk gerepeteerd worden. De kerkeraad is de zaak zeer genegen, en niet ten onrechte. Ook elders mocht dit voorbeeld wel navolging vindenwant het kerkeljjk gezang is meestal alles be halve liefeljjk. Het bestuur bestaat uit de heeren Duvekot, de Best, van de Weert, van Melle en Ossewaarde. Bruinisse, 13 April. In de afgeloopen week werden nog van hier verzonden ongeveer 500 ton mosselen naar België en 200 balen naar Engeland. Met de garnalenvisscherjj werd een aanvang gemaakt. Brouwershaven, 14 April. Bg den heer G. A. de Kater, Eogelsch consul alhier, zjjn ter uit reiking van wege de regeering van Br. Canada ont vangen de Gouden Medaille voor den schipper J. de Korte en 20 dollars voor ieder der 4 roeiers van de reddingboot Prins Hendrik" der Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij, als belooning voor hunne op 18 October 1890 gedane redding der equipage van het op den Banjaard gestrande Nuova öcotinsche schip »Dunrobin". Zierikzee, 15 April. De Volkspartij aan de Zaanstreek (Bond van Algemeen KieB- en Stemrecht, Soc.-Democr.enz.) heeft Zondag eene vergadering gehouden tot het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer. Voorgesteld werden de heeren Ds. W. Bax te Zaandam (rad.) en Gerhard te Amster dam (80c.-dem.) Na langdurig debat werd gekozen de heer Bax. Bg kon. besluit zjjn benoemd tot dgkgraaf van het waterschap Onrustpolder J. L. Marcussetot ge zworen van het waterschap Baarland c. a. A. Brogge- man; tot dijkgraaf van het waterschap Oud-Kempens- hofstedepolder N. Kodde; tot gezworen van het waterschap Oud-Wolfaartsdjjk A. Op 't Hof. De heer J. E. W. H. baron d'Olne, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het district Roermond, is te Keulen overleden. Uit Gersau wordt gemeld, dat Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-regentes, niettegenstaande het minder gunstige weder, veel van de buitenlucht genieten, en met haar gevolg kleine tochten maken in de omstreken van Gersau. Hare Majesteit de Koningin-regentes heeft hare tevre denheid te kennen gegeven over het hotel-Muller en is in het algemeen met het verbljjf te Gersau zeer Door een beambte van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, op de ljjn Groningen- Meppel, is Maandag proces-verbaal opgemaakt tegen den oud-Minister Keuchenius, ter zake van het zonder geldig plaatsbewijs zich bevinden in den spoortrein. In de Landb. Ct. komt de volgende mededeeling voor: Voor eenigen tjjd ontving een ingezetene van Har- lingen een flinke aal, die, opengesneden, een klein balletje aan de ingewanden had. Dit werd opengemaakt en daaruit kwamen een menigte jonge aaltjes, ter lengte van eene speld en nog iets dunner. De beestjes waren springlevend en de eigenaar heeft er nog een paar uren eenige in 't leven gehad. Het ljjdt dus geen twjjfel of de aal brengt levende jongen ter wereld. De 17jarige zoon van den heer J. Hartmans, lid van den gemeenteraad te Groot-Weisden-Margraten (Limburg), geraakte Maandag door hef op hol slaan der paarden onder eene mestkar en werd op de plaats gedood. De trein van ruim halftwaalf, die Zaterdagavond van Amsterdam naar Rotterdam vertrok, was reeds in beweging, toen een net gekleed heer aankwam, die nog met den trein meewilde. Hjj trachtte, ofschoon gewaarschuwd, de coupé te openen,' hetgeen hem ook gelukte, doch toen hjj wilde instappen, geraakten zjjne beenen bekneld tusschen de treeplank en den wagen, waardoor die lichaamsdeelen zwaar gekneusd werden en hjj bewusteloos werd weggedragen. Hg is naar het Binnengasthuis overgebracht. De heer W., die naar Heemstede op weg was, waar hjj zjjn buiten heeft, is na weinige uren overleden. Onder de lotelingen voor de nationale militie, die Maandag te 's Hertogenbosch aan de keuring werden onderworpen, bevond er zich één die eene lengte had van slechts 1.08 M., zonder de schoenen gemeten. De vader van dit in alle deelen evenredig en zelfs fraai gebouwde ventje, dat geheel en al het uiterlgk heeft van een aardig koaapje van omstreeks zes jaar, verhaalde, dat zijne 21-jarige dochter het onzen lote- ling maar drie vingersbreed in lengte afwon. Zoowel de moeder als de vader van deze twee miniatuurmenBchen zjjn van normale grootte. Aan de hand van vader verliet de loteling de zaal van de nationale militie. Dat men zelfs in de kerk nog niet eens tegen zakkenrollers of dieven beveiligd is, ondervond Zon dagmorgen zekere M. O. te Utrecht. Bjj het uitgaan der R. K. Kerk aan de Biltstraat, aldaar, kwam de man n&meljjk tot de treurige ontdekking, dat een benendigen dief hem tjjdens de godsdienstoefening van zjjn zilveren horloge met dito kettiog had beroofd, zonder dat bjj er iets van had bemerkt. Yrgdag is te Scbarl (Fr.) een zeventig-jarig man op hoogst treurige wjjze om het leven gekomen. Bjj den bouw van een huiB was hjj bezig een put te graven. Toen hjj op eene diepte van 20 voet gevorderd was, stortte eensklaps de put in en werd hjj onder bet mulle zaDd bedolven. Eerst na vier uren gravens kon men zjjn Igk uit de diepte wegdelven. KERKNIEUWS. Bedankt voor Bruinisse, door ds Y. Bootsma van Zoetermeer-Zegwaart. Beroepen naar Ylissingen ds. H. H. Barger te Ylaardingen. Aangenomen het beroep bg de Herv. gemeente te Axel door Da. J. B. Th. Hugenholtz te Zuid-Beierland. Te Coljjnsplaat werd Zondag morgen de heer J. H. Hulscher van Reeuwjjk alB predikant bevestigd door den heer G. E. Meloen van Kloetinge, naar aan leiding van 2 Timotheus IV, vers 1, eerste gedeelte. In den namiddag deed de heer Hulscher zjjne intrede en had tot tekst Hand. IV, vers 12. Ingezonden Stukken. Nu er in zekere plaats van Nederland zooveel te doen is om de Zondagswet, is het niet kwaad hier eens te ver tellen wat die wet eigenlijk inhoudt. Zij dateert van den lsten Maart 1815, dus uit den tijd toen Nederland geen Koninkrijk was en Willem I nog als Souverein Vorst regeerde. De wet behelst slechts zeven artikelen van dezen inhoud: lo. dat op Zondagen en op erkende Christelijke feest dagen niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen worden verricht, welke den godsdienst zouden kunnen storen, maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan in geval van noodzakelijkheid en met schriftelijke toestemming van het gemeentebestuur. 2o. dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd, op markten, straten of openbare plaatsen zullen mogen worden uitge stald of verkocht en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met opene deuren verkoopen. 3o. dat gedurende den tijd voor openbare godsdienst oefening bestemd, de deuren der herbergen en andere plaatsen waar drank verkocht wordt, liggende in de kom der gemeente, zullen gesloten zijn, en geene spelen, als: kolven, balslaan, enz. zullen plaats hebben. 4o. dat geene openbare vermakelijkheden, alsschouw burgen, publieke danspartijen, concerten en harddraverijen op die dagen zullen gedoogd worden, behalve met verlof van het gemeentebestuur en dan alleen na het eindigen der godsdienstoefening. 5o. dat de gemeente-politie zorg zal dragen, ten einde alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid van kerkgebouwen en in het algemeen alles wat de eeredienst zou kunnen hinderen, te beletten. De twee laatste artikelen eindelijk bevatten de straf bepalingen. Men ziet dat de wet zeer kort en beknopt en in zeer algemeene bewoordingen gesteld is. Zeer juiste en duidelijke bepalingen, die ten allen tijde gerechtvaardigd zijn en behouden moeten blijven, als die in artikelen 4 en 5, vindt men er in naast zeer vage voor schriften als in artikelen 1 en 2. Wat beteekent openbare arbeid bijvoorbeeld in artikel 1 Moet daar onder worden verstaan zoowel het beploegen van land, het verrichten van timmer- of metselwerk (dat er zeker onder valt) als het poetsen van de belknop dcor de zindelijke dienstmaagd in den vroegen morgen, als het oprijven van zijn aan straat gelegen tuintje door den rentenier, die wil dat als de menschen Zondags middags gaan wandelen, zijn tuin er netjes uitziet, als het afdweilen van een stoep, wanneer een hond deze met een cadeautje vereerd heeft? Valt onder no. 2 zoowel de winkelier, die des Zondags op de gewone wijze zijn stoep en ramen vult met uitstal ling zijner voorhanden artikelen (en dit mag zeker niet) als degeen die niet uitstalt, maar toch zijn winkeldeur niet afsluit en den gaanden en komenden man helpt, als degeen die, omdat hij geen gordijnen of luiken heeft, het niet verhinderen kan dat op Zondag zoo goed als op een gewonen dag te zien is wat achter zijne ruiten prijkt? Al deze vragen lost de wet niet opzeker mag men wel zeggen, dat het de bedoeling van de wet niet is te ver bieden dergelijke dingen, die niemand hinderen. Maar of zoo iets onder de Zondagswet valt, daarvoor zijn bij de algemeene bewoordingen, waarin de wet vervat is, geen bepaalde grenzen te stellen en alleen de rechter zal bij ieder feit moeten uitmaken, of dit valt onder de Zondags wet of niet. De handhaving dier wet is in de eerste plaats opgedragen aan de gemeentelijke politie en daar de burgemeester het hoofd dier politie is, zal het dus van hem in de eerste plaats afhangen hoe de wet wordt toegepast. Doet hij dit met gematigdheid en verstand, dan zal nie mand daardoor eenige last of schade ondervinden; maar hij kan ook door kleingeestige of letterlijke opvatting dier artikelen, de menschen op honderdlei manieren kwellen en benadeelen. Want als men ziet hoevele personen van buiten des Zondags morgens in de stad hunne inkoopen komen doen, dan is het zeker een groote benadeeling voor de winkeliers, wanneer zij eens gedwongen worden op straffe van gever baliseerd te worden, dien morgen hunne winkeldeuren op slot te houden. En een groote kwelling is 't gewis, wanneer de oude juffrouw, die haar glazen laat zeemen om beter de voorbij gangers te bekijken, of de meid, die de stoep dweilt, of zelfs de vader, die op een mooien wintermorgen zijn jongste in een prikslee rijdt, allen bedreigd worden met proces-verbaal, wegens het verrichten van openbaren arbeid op Zondag. Zeer waarschijnlijk zou in zulke gevallen de rechterlijke macht uitmaken, dat het zeer wel mag en de Zondagswet daardoor niet overtreden wordt, maar de menschen hebben intusschen, al werden zij vrijgesproken, de schrik van hun proces-verbaal beet en zijn misschien nog de kosten van een advokaat kwijt. Doch zooals wij reeds zeiden, of die wet verstandig of dwaas wordt toegepast, dat berust geheel en al bij den burgemeester. Hij heeft dat geheel iu zijn macht en hij is daarvoor alleen verantwoording schuldig aan zijn chef, den Minister. Niet aan den gemeenteraad; deze heeft daar over niets te zeggen en kan niets verhinderen van hetgeen de burgemeester verbiedt. De leden van den raad kunnen klagen en morren met de rest, zij kunnen den burgemeester niet ter verantwoording roepen en niet toestaan, wat de burgemeester naar aanleiding van de Zondagswet meent te moeten verbieden. De eenige waarborg die men heeft als ooit een burgemeester, de menschen door eene onjuiste en onverstandige toe passing der Zondagswet het leven moeilijk maakt en ieder die zijn bevelen niet opvolgt, laat verbaliseeren, is deze, dat de- officier van justitie zegt: verbaliseer maar op, ik vervolg toch niet, en de rechter: ik spreek ze vrij, al worden ze vervolgd, want de feiten vallen niet onder de Zondagswet. Die meent niets tegen de Zondagswet te doen, moet dus niet al te bang zijn van eene bedreiging met proces verbaal, want al wordt hij geverbaliseerd, daarmede is nog niet gezegd, dat hij werkelijk iets strafwaardigs gedaan- heeft en veroordeeld worden zal. De moraal van dit alles, waarde lezer, is dus: Niet ieder deugt voor burgemeester. Zeeuwsch-Vla anderen. JAN PAKAAN NOMMERO DRIE. Mijnheer de Redacteur l In uw blad van Zaterdag 11 April 11. komt een in gezonden stuk voor van een geschotplichtig droomer in een van Zeelands polders. Hoewel de tijd reeds lang voorbij is, dat er een bijzondere waarde werd gehecht aan droomen en ik met droomers niets op heb, zoo geeft den onbekenden droomer toch zoo duidelijk te verstaan welke polder hij bedoelt, en is zijn- drooin zoo weinig vleiend voor het bestuur, dat ik, die de eer heb lid te zijn van het College van Hoofdingelanden, hierop met een enkel woord protest aanteeken. De droomer zegt in zijn droomerij, dat hij zag »18 ver tegenwoordigers enz., besluiteloos onder den indruk der woorden huns voorzitters en mogelijk in angst hem te mis hagen, voor het meerendeel uit een eigendommelijke gewoonte hun voor laten klinken" enz. "Waarlijk, het moet er in die vergadering al zéér treurig en ellendig hebben uitge zien en dat hij wil doen uitkomen, dat het in de algemeene vergaderingen van Schouwen aldus toegaat, en de Hoofd ingelanden daar zitten om alles te prijzen en te loven wat hun voorzitter zegt en op al wat hij voorstelt ja en amen te zeggen, dit, Mijnheer de Redacteur, gaat te ver en werpt een blaam op dit College, die ik niet stilzwijgend kan laten voorbijgaan. Wordt er dusdanig gehandeld, dan roep ik den geschotpliehtigen droomer toe, wees dan ten minste wakker en droom niet als de stembus u oproept; schudt uw mede stemgerechtigden wakker en komt in grooten getale op om u Hoofdingelanden te verkiezen, die zelfstandiger en beter zijn en er een eigen oordeel op na houden. Wij hebben een hoogst bekwamen en zeer werkzamen voorzitter, die al zijne krachten (en die zijn vele) inspant, om nuttig te zijn voor het waterschap; en dat er veel van wat door hem wordt voorgesteld (zij het dan dikwerf niet zonder ernstige discussiën) wordt aangenomen en goedgekeurd, is- duidelijk en waar; doch dat niet alles onvoorwaardelijk wordt aangenomen en goedgekeurd, is eveneens waar; ja, dat er zelf van de Hoofdingelanden voorstellen uitgaan, die den polder duizenden besparen, dit is iets, waarover de droomer niet schijnt gedacht te hebben, ja. hem wellicht onbekend is. Wanneer de inzender niet altijd droomende is en heldere oogenblikken heeft en de algemeene vergadering komt bij wonen, dan zal hij daar hooren en zien dat de Hoofdinge landen er een eigen oordeel op na houden en daar niet zitten als ledepoppen. Het was alleen, Mijnheer de Redacteur, dat ik plaatsing voor deze regelen verzocht, om tegen dat gedeelte van het ingezonden stuk protest aan te teekenen; wat aangaat de voorgestelde verhooging der traktementen van den ingenieur en der dijkbazen, hierover wensch ik nog geen oordeel uit te spreken en houd ik de beslissing in deze voor mij tot de algemeene vergadering. Dankzeggend voor de afgestane plaatsruimte, M. HOOGENBOOM, Hoofdingeland van het Waterschap Schouwen. STOOMBOOTEN Stad Zierikzee en Zeeland. STOOMBOOTDIEN 8T April lïSOl. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM: Dond. 46'«morg. 7,30 u. Dond. 16 smorg n»— u. Vrijdag 17 8,— Vrijdag 17 44,— Zaterd. 48 8, Zaterd. 18 14,— Zondag 19 9,- D Zondag 19 D 11, Maand. 20 8,— D Maand. 20 11,30 Dinsd. 21 8,— Dinsd. 21 11,30 Woens. 22 8,— Woens. 22 44,— De Directeur, JE». O. OLIVIER.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1