ZIERIKZEESCHE IIEÜWSBODE. Dinsdag 14 April 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. Eene valsche leuze. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5988. Advertentiënvan 43 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Zoo iemand, dan heeft dr. Kuyper de gave, indien uien dit woord voor zulk een zaak bezigen mag, van in blinkende woorden leuzen te smeden, die pak ken", die indruk maken, die in staat zijn de menigte mee te sleepen. Zulk een klinkend woord, zulk een valsche leuze treffen wij ook weder aan in het stuk, dat als nieuw verkiezingsprogram", als program van actie" dienst moet doen en in de Deputatenvergade- ring op 12 Mei te Utrecht te houden, zal behandeld worden. Dat program zelf, gelegd naast het program van actie van 1887/8, levert nog al verschil op, en op de vraagof het een grondslag leveren kan voor gemeenschappelijk handelen met de r.-kath. bond- genooten, zal wel niet anders dan met een twijfelend schouderophalen te antwoorden zijn. De Tijd maakt althans reeds een veelbeteekenend voorbehoud .om trent de drie eerste punten. "Wij hebben nu echter meer bepaald het oog op het eerste punt: «Voortzetting van de poging om een einde te maken aan de overheevsching, waarmee het liberalisme, bijna heel deze eeuw lang, ons christen volk verdrukt heeft, en bij vernieuwing dreigt te verdrukkenen zulks door, in zoover onze begin selen dit gedoogen, het thans zittend Kabinet te steunen." Wij zullen die woordenreeks niet ontleden, en geen rekenschap vragen van alle onjuistheden, die zij bevat; niet vragen bijv. wat eene «overheer- sching" is, waarmee men het Christenvolk «ver drukt"; noch wat men onder «het liberalisme" verstaan moet, dat van die overheerscbing gebruik maakte; noch welke «schakeeringen" van het liberalisme bet waven, die «een eeuw" lang in staat waren tot bedoelde overheerscbing. Inderdaad, klinken doet het luide en schel genoegde over heerscbing, waarmee het liberalisme een eeuw lang ons Christenvolk heeft verdrukt," en als het maar klinkt en maar indruk maakt, wat heeft men dan te vragen naar zin en beteeken is Als het volk wil bedrogen zijn, waarom zou men het dan niet een beetje bedriegen? Onzerzijds wenschen wij naast dit eerste nommer van het anti-revolutionair ontwerp-program, een ander getuigenis te plaatsen, niet van een of ander liberalist, die 't voor eigen deur wenschte schoon te vegen, maar voor Kuyper's bondgenoot in den strijd tegen het liberalisme, van dr. Schaepman; niet in een gemoedelijk uurtje of in een onbewaakt oogenblik aan zijn lippen ontsnapt, maar te midden van den feilen verkiezingsstrijd gesproken niet aan een vriend in het oor gefluisterd, of door een bekwamen en hardnekkigen tegenstander afge perst, maar geheel vrijwillig en uit eigen beweging, ten aanhoore van duizenden luide ver kondigd Den 2 Maart 1888 trad dr. Schaepman te Utrecht, in dezelfde stad waar dr. Kuyper zijn valsche leuze door zijne deputaten zal laten bekrachtigen, als ver- kiezings-redenaar op, en sprak daar met de open hartigheid, die hem eigen is, gewagende van den kerkelijken strijd op staatkundig gebied, de volgende merkwaardige woorden, die verdienen van Oost tot West, van Zuid tot Noord herhaald te worden, overal, waar men van «verdrukking van het Chris tenvolk" durft gewagen. «Wat ons katholieken betreft, wij hebben met den kerkelijken strijd zeer weinig te maken. Wij ver langen voor onze kerk niet meer dan zij heeft. Wij erkennen ten volle, dat onze rechten gewaarborgd en onze vrijheden volkomen geëerbiedigd zijn. In dit opzicht brengen wij hulde aan het Nederland- sche volk. Dat is andere taalEn is dat niet de waarheid? Geldt niet wat dr. Schaepman daar omtrent de r.- katholieken getuigde, van elke godsdienstige ge zindte? Waar geniet men meer vrijheid, waar wordt elks godsdienstige overtuiging meer geëer- biedigd, waar wordt elks recht om God te dienen op zijne wijze beter gehandhaafd dan in ons vader land? Maar wellicht ziju het alleen de r.-katholieken, die in zoo gnnstigen toestand verkeeven? Eilieve, heeft dr. Kuyper dan niet in volkomen vrede zijn Vrije Universiteit gesticht en verrijzen niet overal de kerken der doleerenden Doch de afgeschei denen, de chr. gereformeerden zijn toch weleer vervolgd, en men werpt ons dat nu nog dagelijks voor de voeten. Eilieve, geschiedde dat in de dagen van de overheersching van het liberalisme, of heerschte toen dezelfde geest, die in 1853 «het libe ralisme" op zijde drong, omdat dit de volledige vrijheid van het r.-kath. kerkgenootschap tot een feit hielp maken, dezelfde geest, die heden ten dage de in geloofszaken vrijzinnig denkenden, gaarne uit de kerk zoude willen dringen? De geest der conservatieven en der protestantsch kerkelijken, uit welke laatste de partij van dr. Kuyper is voortge komen? Neen, niet het liberalisme heeft »ons Chris tenvolk" vei'drukt. Wat men verdrukking gelieft te noemen is niet anders dan de zorg, dat zij die zich bij voorkeur «ons Christenvolk" noemen, de rechten van andersdenkenden evenzeer eerbiedigen als de hunne geëerbiedigd worden. Het liberalisme heeft de vrijheid van godsdienst, de vrijheid van ge weten volmaakt, de laatste hinderpalen doen vallen 1 «Het liberalisme", de vrijzinnige beginselen, te beschuldigen van onderdrukking van ons Christen volk, mist zeker ten eenenmale allen grond. Zoo al de liberalen, de vrijzinnige partij, niet altijd de vrijzinnige beginselen geheel tot hun recht hebben doen komen, dan moet men dat den aanhangers dier beginselen, niet aan die beginselen zeiven wijten, die indei'daad alle gedachte aan onderdrukking van eenige minderheid uitsluiten, en aan welker toe passing wij te danken hebben vrijheid van denken en gelooven; vrijheid van spreken en belijden; de vrijheid der drukpers en het recht van vereeniging; kortom dat wij leven in een atmosfeer van vrijheid, zooals in geen tweede land ter wereld gevonden wordt Waartoe dan die valsche leuze? Is het de toepassing van den regel, die dr. j Schaepman in dezelfde hierboven aangehaalde rede stelde, dat, naar zijne meening, «in den verkiezings strijd alle u'apenen geoorloofd zijn? Dan moeten wij herinneren, dat hij er bijvoegde dat toch niet ieder wapen geschikt is voor iedereen." En dan komt het ons voor, dat scheeve voorstel lingen en valsche leuzen ongeschikte wapenen zijn in handen van hen, die zich boven anderen, in het bezit van «de waarheid" roemen, en die het recht meenen te hebben, meer dan anderen, als verdedi gers van godsdienst en geloof op te treden, die zich bij uitnemendheid «ons christenvolk" noemen. En als zij niet van die «ongeschikte wapenen" gebruik willen maken, als zij der waarheid hulde willen doen, dan moeten zij met dr. Schaepman getuigen, dat, (dank zij de heerschappij der vrijzinnige begin selen in Nederland), hunne rechten gewaarborgd en hunne vrijheden volkomen geëerbiedigd zijn. En het is wederom dr. Schaepman, die wij sprekende invoeren, en dien dr. Kuyper en zijne volgers konden en moesten naspreken als zij oprecht wilden zijn: «Wij, die het weten en betreuren dat in Nederland de volkomen eenheid, de hoogere eenheid des geloofs, die de natie als een stralenkrans omgeeft, niet bestaat, wij weten ook, dat het recht voor allen geëerbiedigd moet worden tot eiken prijs, dat wij geen recht op een eigen bestaan zouden hebben, als wij niet de vrijheid van anderen eerbiedigden." 'tls zoo, de «eenheid des geloofs", die dr. Kuyper wenscben zou, is een andere, dan die welke dr. Schaepman zich voor den geest stelde, maar juist daarom moet, naar den eisch van het liberalisme, niet de een verdrukt worden ter wille van den ander, maar ieders recht worden geëerbiedigd, opdat ieder zijn eigen bestaan kunne handhavenInderdaad, dr. Schaepman, al heeft hij niet al de gevolgen juist getrokken, heeft volkomen naar waarheid den grond aangegeven, waarom «het liberalisme" wil, dat ieders godsdienstige overtuiging geëerbiedigd worde, en de Staat zich van alle inmenging op dit gebied onthoude. Door dit als «verdrukking" te brandmer ken, toont dr. Kuyper, dat hij zelf verdrukken wil, dat isnaar dr. Schaepman's juiste verklaring, het recht op eigen bestaan verbeuren zou, door niet de vrijheid van anderen te eerbiedigen. Griekenland. Uit Athene wordt gemeld dat er opnieuw onlusten zijn uitgebroken op Creta, omdat de amnestie, welke verwacht werd, uitgebleven is. Verscheiden nieuwe gewapende benden, waaronder eene zoogenaamde «heilige", begonnen de Turksche troepen aan te vallen. Engeland. ILoncleu, 11 April. Kooverstammen uit Kachyen hebben de Chine,esche handelskaravaan aangevallen tusschen Mannoong en Mawaing. Er ontstond een lange, verbitterde strjjd, waarbjj aan beide kanten groote verliezen werden geleden. De Engelschen zonden troepen om de karavaan te helpen, terwijl de Chineeache over heden aanboden eene expeditie uit te zenden tegen de rooverstammen, ten einde den handelsweg veilig te maken. Uit Lissabon verneemt de Times dat de Eogelsche gezant een nieuw voorstel voor een Anglo-Portugeesch verdrag ontvangen heeft, hetwelk hjj aan lord Salisbury gezonden heeft. De samenstelling van de «Royal Labour Com mission" vindt algemeene goedkeuring, ook in de organen der arbeidersparty. Oostenrijk. Weenen, 11 April. Bjj de opening van den Rijksraad constateerde do Keizer dat alle Europeesche mogendheden den levendigen wensch aan den dag leggen om met hare naburen in vrede te leven. Alle regeeringen hebben aan het Weener Kabinet de ver zekering gegeven, dat zij het handhaven van den vrede als het hoofddoel van haar Btreven beschouwen. Deze verzekeringen en goede verstandhouding (zeide de Keizer) mogen ons doen hopen op eene reeks van vreedzame jaren, gedurende welke de wetgevende macht onge stoord hare taak zal kunnen verrichten. De regeering zal trachten naar eene nieuwe regeling der politieke en commercieele betrekkingen met het buitenland, in het belang van landbouw en ny verheid. Voorts wees de Keizer op den verkregen uitslag door het vergelijk tusschen de Czechen en de Duitschers. De regeering zal op dien weg zoeken voort te gaan. De Keizer be pleitte de noodzakelijkheid der handhaving van het evenwicht in de begrooting en kondigde ten Blotte eene hervorming van het stelsel der directe belastingen aan. Het gesprokene betreffende het vreedzame karakter van den Europeeschen toestand werd levendig toege juicht, evenals ook 's Keizers aansporing tot eendrachtige samenwerking om de geschillen tusschen de partyen ait den weg te ruimen. De Keizer werd by zjjn binnen treden en heengaan zeer toegejuicht. Frankrijk. Prins Jéröme Bonaparte heeft in zyn testament het verlangen te kennen gegeven, om in Frankrijk begraven te worden, in de kapel van den Heiligen Hieronymus, in bet Hotel der Invaliden, en wel in eene kleine crypt tegenover de kapel van den Heiligen Jozef, naast het graf van Napoleon I. Voor het geval dat de regeering daartoe geen ver gunning wil geven, wenscht de prins te rusten in een kelder, gehouwen in eene rots in de golf van Ajaccio, welke rots de baai beheerscht. Eene pyramide van graniet zal er opgericht worden om zijn graf aan te wijzen. «Daar", zegt bij in bet testament, «zullen de golven tegen rojjn graf klotsen, een beeld van mjjn leven dat zoo veelbewogen was." Victor is, gelijk men weet, door Jéröme onterft en Louis door den vader als het hoofd der familie aange wezen. Doch Louis heeft afstand gedaan van alle bevoorrechting en zyn broeder erkent als hoofd der familie. In dien zin heeft Victor alvast gehandeld. De executeuren-testamentair zyn daardoor in een moei lijken toestand geplaatst. Om uitvoering te geven aan den uitersten wil van Jéröme moeten zjj zich verzetten tegen het optreden van den door den vader verwensch- ten zoon; en door dezen te laten begaan, volbrengen zij niet den plicht hun door Jéröme opgelegd. Men denkt dat dit geval nog tot verwikkelingen van teederen aard kan leiden. De rechtbank van Tvetot heeft Vrijdag den abt Deheulle tot zes dagen gevangenisstrat veroordeeld, omdat bjj op den kansel de Regeering en een landswet had gehekeld. De rechtbank heeft echter de uitvoering van het vonnis geschorst, krachtens de dezer dagen afgekondigde wet van den heer Béranger, waarby, naar het voorbeeld van België, den rechtbanken de bevoegd heid verleend is, om in geval van eerste veroordeelingen de opgelegde straf vyf jaar te schorsen en alleen bjj recidive binnen dien tijd toe te passen. Te Parys, waar sedert de afkondiging een tachtig personen voor de eerste maal veroordeeld zyn, is van deze bevoegdheid door den rechter slechts ten aanzien van zeBtien hunner gebruik gemaakt, en dan nog alleen op aandrang der advocaten, en niet zonder tevenB de straf zwaarder te maken dan anders vermoedelijk ge schied zou zyn, ongetwijfeld in de hoop, dat zulks de betrokken personen te zekerder op den goeden weg zal honden. Duitscliland. Het bezoek van den Duitschen Keizer aan den Elzas zal in het einde van deze maand plaats hebben. De Keizer, die 26 dezer een groote revue te Karlsruhe zal houden over de Badensche troepen, vertrekt van daar over Straatsburg naar Metz, waar men bevel heeft gegeven verschillende appartementen van het stadhuis in te richten voor een bezoek van den vorst, dat drie dagen zal duren. Behalve een officieele ontvangst der stedelijke en gewestelijke autoriteiten, gevolgd door een gala-diner, zal de Kei «er zich uitsluitend met inspectie der forten en versterkingen bezig houden, en zich persoonlijk overtuigen of de voorraden en de uit rusting voldoende zijn om onverwachts een beleg te kunnen wederstaan. Het aangekondigde bezoek op het kasteel d'Urville, eigendom des Keizers, is een byzaak.- Nederland. Amsterdam, 11 April. In de heden gehouden algemeene vergadering van de «Liberale Unie" werd van half elf tot half een beraadslaagd over een voorstel van Prof. Buys c.s. om het bekende manifest niet te behandelen, als te veel afdalende in bijzonderheden van wettelijke regeling, maar tot de kiezers een woord te richten, waarin den wensch wordt uitgesproken naar regeling van kiesrecht, ook voor den werkman, van belastinghervorming, van invoering van leerplicht, tot voortgaande ontwikkeling van het stelsel van vrijen arbeid in Indië en van administratieve rechtspraak. Daartegen verzetten zich de heeren Duparc van Leeuwarden, Yan Hamel en Levy van Amsterdam, Stigter van Goes en de bestuurders Fockema Andre® en Drucker, waarna het voorstel Buys verworpen werd met 61 tegen 21 stemmen. Na de pauze kwam het manifest aan de orde. De heeren Cuperus van Zutphen en Horn van Schiedam willen eene nadere uitlegging van kiesbevoegdheid uit de paragraaf weglaten, en die aan den wetgever overlaten. De heer Meesters van Steenwyk wilde aan de kiezers zeggen, waarin de hervormingen bestaan, terwijl hy de alinea om bedeelden enz. uit te sluiten uit de paragraaf wenschte te lichten. De heer mr. Levy betoogde tegenover den heer Cuperus de wenschelykheid dat het manifest de kies bevoegdheid toelichtte op grond van het elastieke der bepalingen in de grondwet op dit punt. Hy bestreed alle amendementen en wilde de paragraaf ongewijzigd aannemen. Een amendement van den heer Van Hamel om, in plaats van meerderjarige, te lezen mannelyke Neder landers, die den by de wet gevorderden leeftyd bereikt hebben, nam het beBtuur der «Unie" over. De heer Van de Rivière uit Dordrecht wenschte geheime invulling van het Btembiljet, en uitsluiting van hen die niet in Btaat zijn zelf in hun onderhoud of in dat van hun gezin te voorzien. Ook deze twee amendementen nam het bestuur over. De heer Drucker lichtte de paragraaf toe, maar trad daarby echter in een bestrijding der amendementen. Hjj zeide dat het bestuur met het woordje «aanstonds" bedoelde dat by het opmaken van de kieswet dadeljjk zoover worde gegaan als de grondwet toelaat. Hierna ging men tot stemming over, allereerst over het sub-amendement Cuperus tot weglating der laatste alinea omtrent persoonlijke invulling van het stembiljet in het lokaal der stemming. Dit werd verworpen. Het amendement-Hom tot weglating van de derde en vierde alinea uit de paragraaf betreffende de kies bevoegdheid werd aangenomen met 52 tegen 29 stemmen. Door deze aanneming verviel het amendement Meesters. Een amendement-Cattie om in die paragraaf op te nemen dat het de taak der liberale party is dat de uitbreiding van kiesrecht het eerst aan de orde worde gesteld, werd verworpen en daarna de gewyzigde kies recht-paragraaf aangenomen. Bezoek der Koninginnen te Amsterdam. Er heeft zich te Amsterdam een commissie gevormd, welke aan het eerste bezoek, dat de beide Koninginnen op het einde van Mei aan de hoofdstad des lands zullen brengen, een eenigszinB feestelijk karakter wenscht te geven. Deze commissie, bestaande uit een 40-tal aanzienlijke ingezetenen van Amsterdam, Leden van een der Kamers, Gedeputeerde Staten, van deD Raad en Magistratuur, enkele hoofdofficieren, enz., heeft tot voorzitter den burgemeester dier gemeente; ondervoorzitter is de heer Jac. Aukorsmit, lid van den Gemeenteraad Penning meester de heer W. J. Geertspma, lid der Tweede Kamer secretaris, Jhr. Mr. C. J. Den Tex, lid van den Raad. Zjj heeft een circulaire verspreid, waarin wy o.a. het volgende lezen: «Hoewel H. M. de Regentes, met het oog op den rouw, Haar stellig verlangen heeft te kennen gegeven, dat bjj deze gelegenheid geen openbaar feestbetoon zal plaats hebben een verlangen dat wjj eerbiedigen, zyn de ondergeteekenden van oordeel, dat dit eerste bezoek van de beide Koninginnen aan de Hoofdstad door de ingezetenen van Amsterdam moet worden aan gemerkt als een heugeljjbe gebeurtenis, welke ook als zoodanig gevierd behoort te worden. «Ten einde deze viering, voor welker algemeen karakter ook op andere wijze zal worden gezorgd, voor te bereiden, hebben de ondergeteekenden zich tot eene commissie gevormd, en het plan ontworpen van eene vocale en instrumentale muziekuitvoering in de Nieuwe Kerk, welke uitvoering het karakter zal dragen van eene plechtige begroeting van de Koninginnen door en namens ingezetenen van de hoofdstad. Verder stelt de commissie zich voor, de verpleegden en bedeelden van alle gezindten in de feestvreugde te doen deelen, door huD, als feestgave, een extra uitdeeling, by voorkeur van levensmiddelen, te verstrekken. «Zal echt9r eene dergelijke viering der hoofdstad waardig zjjn, dan is daarmede eene vrjj aanzienlijke som gemoeid, welke wjj door bijdragen van particu lieren zouden wenschen bjjeengebracht te zien. «Met het oog daarop komen wjj thans tot u en vragenHeeft bet plan, dat wy u korteljjk ontvouwen, uwe sympathie, stelt ons dan door eene ruime geldeljjke bjjdrage in staat dit te verwezenlyken. «Beleefd verzoeken wy u, uwe inschrijving vóór 15 dezer te doen toekomen aan een der leden van onze commissie, en bjj voorkeur aan den heer W. J. Geert- sema, Heerengracht 54." 's Gravenhug;e, 11 April. De Eerste Kamer heeft heden de Suikerwet aangenomen met 30 tegen 9 stemmen en de Postwet zonder stemmen. Vlissingen, 11 April. De heer P. J. Wjjken- burger, een stadgenoot, werkzaam op een der vélocipède- fabrieken te Arnhem, heeft Donderdag de reis van Arnhem tot hier per vélocipède in den tjjd van 18 uren afgelegd. Hjj vertrok uit Arnhem des morgens om 3 uur en arriveerde alhier des avonds om 9 uren. De afstand van Arnhem per spoor bedraagt 5 uren en te voet 43 uren. Middelburg, 11 April. In eene heden alhier gehouden vergadering van aandeelhouders in de«Middel- burgache Maatschappjj van Stoomvaart" werd door den directeur verslag uitgebracht over het jaar 1890 en, na de verplichte storting in het reservefonds, het dividend over dat jaar vastgesteld op 4 pet. Tot commissaris werd herbenoemd de heer W. J. Vrijdag ochtend was de anders stille Singelstraat alhier een oogenblik in rep en roer. Een paard, dat sedert jaar en dag op de meest kalme wjj ze de vruchten van vee, veld en akker langs de huizen voorttrok, en na enkele stappen rustend ge- woonljjk in een dommeligen toestand verkeerde, scheen opeens door een of andere oorzaak met jeugdig vuur bezield te wordeD. Het dier schudde fier zjjn manen, kromde trotsch den anders neerhangenden hals en liep in voor hem woeste vaart met den beladen wagen de Spanjaardstraat uit en de Singelstraat in. Misschien ontzet door zjjn eigen vlugheid zag het dier niets en niemand en een arme petroleum-veriter ondervond dit op zeer Bchadeljjke wjjs, wjjl zjjn vehikel met al wat er zich op bevond met de straatsteenen kennis maakte. Briquetten, kachelhout etc. werd her en der verspreid en een blauwachtig petroleum-stroompje vloeide door de goten. Intu8schen was ook een deel van den inhoud van den wagen, die door het paard werd medegesleept, op de straat geraakt. Eenige Arnemuidsche dames, die ons 'smorgens meermalen vergasten op schoone solo's, vonden het zonde en jammer die kosteljjke «erepels" te lang op de straat te laten liggen en verklaarden die voor goeden buit. Zjj rekenden echter te weinig op den boer, die met argus-oogen rondblikte waar zjjn eigendom bleef en de lieftallige dochteren Eva's, weldra op de vingerB tikkend, nu juist niet in salontaai tot teruggaaf van het gestrandjutte bewoog. Tydens een en ander zijn beslag kreeg werd het >perd", dat gelukkig geen verdere ongelukken veroor zaakte, tot staan gebracht. Nadat de buurvrouwen aan hunne respectieve stoepen staande de zaak nog zoowat een uur hadden bediscusieerd, gingen ook die hare woningen binnen en keerde de Singelstraat tot zijne rustige rust terug. MUlclelfourg;, 11 April. Donderdag a.s. zal in de vergadering der liberale kiesvereeniging «Eendracht maakt Macht" alhier alB spreker optreden de heer jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré te Haarlem. 13 April. Van de kerkeraad der Chr. Ger. Gem. alhier (afd. Langedelft) is een verzoek ingekomen bjj den gemeenteraad om de kermis op Zondag af te schaffen. Hoewel reeds verscheidene malen op deze en andere adressen tot geheele afschaffing telkens met groote meerderheid van stemmen (meestal één voor) alwjjzend werd beschikt, komt toch nog ieder jaar een dergelyk verzoek in. Het mooiste is evenwel, dat do kermiB op Zondag zoo wat niets beteekent, daar zjj niet eerder -aanvangt dan 's avonds 8 uur, dus op bet uur, dat alle kerken reeds uit zyn, terwjjl boven dien nergens buiten een tent of in een caroussel muziek gemaakt mag worden en het zich bepaalt tot het ver- koopen van artikelen, door de kramers opgestald, dus tot hetzelfde, hetgeen enkele winkeliers ook doen, nl. het verkoopen op Zondag, maar nu niet in winkels maar in kramen. (Daar zal hem dus het stuitende in zitten, daar er geen andere oorzaak voor te vinden is.) Of denkt de kerkeraad van bedoelde gemeente soms, dat door het afschaffen der kermis op Zondag, de drukte in de koffiehuizen, waartoe het zich des avonds veel bepaalt, zal verdwjjnen? Wjj gelooven neen, wij weten zeker van niet. Mocht de raad evenwel hun verzoek inwilligen, het zou geen kwaad kunnen, de liefhebbers van kermishouden ondervinden er geen schade door, daar zjj zulks toch niet doen op Zondag. Goes. 12 April. De tram-omnibusdienst station Goes—'s Heer-Hendrikskinderen—'s Heer-Arendskerke Heinkenszand—'8 Heerenhoek—Borsele v.v. is tot stand gekomen. Vier malen per dag bestaat gelegenheid tot eene retourreis tegen een zeer billijk tarief. Het materieel ziet er zeer netjes uit, en voor den ondernemer hopen we, dat de zaak bljjken zal levens vatbaarheid te bezitten. Colijnspla.a.t. Woensdagmiddag zou een boeren knecht huiswaarts rjjden met zjjn paard bespannen voor een huifkar, toen op eens het bovenste gedeelte, den bak met huif, achterover viel. Het paard bleef gelukkig stilstaan. Spoedig waren eenige personen aanwezig, die de kar overeind hielpen brengen, zoodat de knecht nu, na den bak goed te hebben vastgemaakt, zijn weg zonder verdere ongevallen kon vervolgen. St. Maarteiis<lijlt, 10 April. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aangevoerd 139 stuks hoornvee en 20 biggen, benevens 10 stieren, die aan eene keuring onderworpen werden door eene commissie uit de op het eiland Tholen bestaande vereeniging «de Njjverheid". Uit de 2jaiige stieren werd de premie toegekend aan «Adolf", eigenaar J. C. Westerweel te St.-Maartensdijk, welke echter van de premie afzag, om de verbindende voorwaarde van het dier nog 6 maanden te moeten houden. Alsnu kwam voor deze premie in aanmerking de stier van den heer Chr. Hartogh van Scherpenisse. Voor den besten eenjarigen stier werd de premie toegekend aan een exemplaar, waarvan de heer J. Hage Cz. te Scherpenisse eigenaar is. De handel in hoornvee was slap, wegens de gedrukte stemming der prijzen. Voor jaarlingen werd besteed van ƒ70 tot ƒ95; voor 2jarige ossen en vaarzen (weivee) van ƒ130 tot 150; voor idem (vette) van ƒ140 tot ƒ175; voor 3jarige ossen van ƒ240 tot ƒ250; voor melkkoeien van ƒ180 tot 220; voor kalfvaarzen van ƒ170 tot ƒ200; voor vare koeien van ƒ140 tot ƒ170; biggen van 12 13 weken werden verkocht voor 10. Zierilxzee, 13 April. Krachtens art. 125 der militiewet zulleningevolge beschikking van den Minister van Oorlog, bij het 3e regiment infanterie onder de wapenen worden geroepenlichting 1887 van 17 Augustus tot 29 Augustus; lichting 1888 van 7 September tot 19 September en lichting 1889 van 21 September tot 3 October. Door den Minister is verder bepaald dat de verlof- gangeis, voor wie de opkomst op Maandag is gesteld, indien zjj gevestigd zijn in gemeenten van waar zjj niet in één dag hun garnizoen kunnen bereiken, des Zondags niet behoeven te reizen. Voor de betrekking van onderwijzer te Koewacht, tegen een jaarwedde van f 450, hebben zich 2 sollici tanten aangemeld. Een koopman te Tilburg zou aan den inboedel van een failliet te Schiedam verschillende goederen (stoelen, gaskroon enzter bedrieglijke verkorting van de rechten der crediteuren hebben onttrokken. De rechtbank te Rotterdam verwees na informatiën de zaak naar de terechtzitting, maar bekl. beweerde, dat hjj van den failliet te vorderen had een bedrag van ƒ300, waarvoor hy door bedoelde meubelen, die volgens schatting eene waarde van circa ƒ300 ver tegenwoordigden, zich wilde dekken, terwijl bij vol strekt niet wist, dat er kans op een faillissement bestoud. De reentbank verklaarde den bekl. schuldig aan het misdryf, bedoeld bjj art. 344 al. 1, Wetb. van Strafrecht, en veroordeelde hem tot eene gevangenisstraf van 1 maand, terwjjl het Openb. Min. veroordeeliog had gerequireerd tot een jaar. Mr. Jos. van Raalte, van Rotterdam, als verdediger optredende, betoogde in een uitvoerige rede, de feiten behandelende, dat de elementen van bedoeld misdryf niet aanwezig waren. Bekl. wist niet, dat er kans bestond binnenkort op faillissement van zyn debiteur bedriegeljjke verkorting van de rechten der credi teuren had niet plaats gehad; beide deze feiteljjke beweringen lichtte pleiter aan de hand der proces stukken en de getuigenverhooren uitvoerig toe. Doch ia de crediteur, die zich dekt voor zjjn vordering, al stond het feitelyk gedeelte vast, strafbaar volgens art. 344 al. 1, is dat hier iü deze omstandigheden het geval? Breedvoerig trachtte pleiter op juridieke en feiteljjke gronden aan te toonen, dat deze vraag ontkennend behoorde te worden beantwoord. Hjj concludeerde dus tot vrjj spraak. Het .Openb. Min. was stellig overtuigd, dat de vereischte elementen aanwezig waren en toonde dat aan uit de feiten met het oog op de waarschuwingen, die bekl. had ontvangen, den spoed waarmede de goederen zjjn vervoerd, de geheimzinnigheid waarmede is gehandeld. Na eenige juridieke beschouwingen kwam spreker tot bevestigende beantwoording der gestelde vraag. Z.E.G.A. requireerde tot bevestiging van het vonnis. Uitspraak 18 April. In het dorp Oudehome (Friesland) heeft, naar bericht wordt, het volgende plaats gehad. Een vee houder was aan een timmerman ƒ60 schuldig, waar onder ook rente. De schuldenaar wilde geen rente betalen en de crediteur stelde zich toen tevreden met ƒ55, mits hjj dadeljjke betaling erlangde. De eerste stemde hierin toe, telde ƒ20 op de tafel en deed daarop zjjne portefeuille open om, zoo het heette, het overige met bankpapier te betalen. Hjj verzocht den crediteur inmiddels de rekening te quiteeren, waaraan deze voldeed, maar er kwam geen papier voor den dag. De veehouder wist echter de gequiteerde rekening in handen te krjjgen en gaf deze aan zyn vrouw, om ze nog eenB goed na te zien. De vrouw verliet de kamer, maar kwam niet terug. Op een listige manier wiBt de veehouder vervolgens zjjnen tegenstander buiten de woniDg te krijgen en grendelde daarop de huisdeur. Aanvankeljjk verklaarde de veehouder aan de politie, dat hjj de geheele schuld had voldaan, hetgeen de quitantie kon bewijzen, maar later heeft bjj zjjne daad bekend. Er is proces-verbaal opgemaaktmaar de man is met zjjne vrouw intusschen naar Amerika ver trokken. Te Bellingwolde zjjn nog altjjd 3 maréchaussées, ten einde te waken tegen het over de grenzen trekken der geruchtmakende bende Zigeuners. De troep is 105 man sterk en in het bezit van 8 honden en 4 beren. Aan de andere zjjde der grenzen drong bjj den bout handelaar P. een der vrouwen met een paar kinderen de woonkamer binnen en roofde een pas gekookt stuk vleesch, terwjjl de kinderen zwjjgend voor den a&rd- appelpot plaats namen en doodbedaard van den inhoud begonnen te eten. Te Sappemeer beeft in het midden van den nacht een brutale inbraak plaats gehad. Omstreeks 12 uur werd de dienstmeid van den land bouwer Jan Bouman verschrikt wakker. Tot haar niet geringe ontsteltenis bevinden zich bjj hare legerstede twee vermomde personeD. Zjj wil om hulp roepen, maar wordt daarin verhinderd door een der kerels, die haar bet mes op de keel zet en onder vreeseljjke bedrei gingen haar waarschuwt geen gedruisch te maken. De beide kerels mishandelen daarna hun slachtoffer op weerzinwekkende wjjze, en laten zich daarna door haar de plaats aanwjjzen, waar de worsten verborgen zyn. Nadat zjj zich hiervan een groot gedeelte hebben toe geëigend, nemen zjj in allerjjl de vlucht door het glas raam, dat zjj, om zich ingang te verschaffen, bljjken verbryzeld te hebben. Den volgenden morgen werd de politie tjjdig met het gebeurde in kennis gesteld, maar de daders is men nog niet op 't spoor. HET PANORAMA iu <1© Sociëteit „Ous Genoegen". Zooals wij voorspelden, heeft dit Panorama gedurende de eerste dagen der opening een druk bezoek gehad. Parijs en hare tentoonstelling was dan ook zeer interessant om te bezien. Voor hen, die er geweest waren, was het een aangename berinnering, diegenen, die dat genot niet hadden mogen smaken, konden zich thans verlustigen in den aanblik van hetgeen daar te zien is en was. Algemeen was dan ook de bewondering der fijne photografiön en der keurige lichteffecten. En thans gaan wij naar Zwitserland. Nu, de afstand is tegenwoordig niet zoo heel groot meer. Nu worden we verplaatst uit het land der kunst en weelde naar dat der natuur. Zwitserland met zijne bergen en dalen, met zijne gletschers en sneeuwvelden, maar ook met zijne prachtige gezichten, wordt nu op zeer aanschouwe lijke wijze voorgesteld en wij vertrouwen, dat ook deze afdeeling een niet minder druk bezoek zal hebben. AanbestedingenVerkoopingen, enz. Ten overstaan van deu Notaris Mr. J. A. Bolle werden op 10 dezer te Reoesse in het openbaar verpacht, de landerjjen toebehorende aan het Burgerlijk Armbestuur, de Hervormd»- Kerk en de Gemeente, voor bet tjjdvak van 1892- 1899. 6 H.A, 27 A. 60 c.A. Bouw- en Weiland van het Armbestuur brachten op 378 per jaar. Vorige pachtsom 400. 6 H.A. 02 A. Bouw- en Weiland van de Kerk 393, tegen ƒ415 vorige jaren. 4 H.A. 30 A. 90 c.A. Bouw- en Weiland van de Gemeente voor 296, zijnde 10 minder dan de vorige jaren. K K 14 K N I E U W S. Ds. J. van Belkum, pred. bjj de Herv. Gem. te Zie- rikzee, beroepen te Rustenburg (Transvaal), nam j.l. Zondagnamiddag voor een talrjjk gehoor afscheid van eerstgenoemde gemeente met eene rede naar aanleiding van 2 Tim. 2 8. Na het uitspreken van den zegen werd den scheiden den leeraar toegezongen Psalm 121 4. Beroepen tot predikant bjj de Ned. Herv. Gem. te Stavenisse, de heer Dr. J. A. van 't Hooft, pred. te Nootdorp. Beroepen bjj de Ned. Herv. Gem. te Zandvoorfc, ds. J. Ossewaarde te Sluis. Beroepen bjj de Ned. Ger. Gem. te Middelburg, ds. J. D. v. d. Velden te Maasland. Heden had voor Goes eene ongewone plechtigheid plaats. Door ds. Kielstra, predikant bjj de Doops gezinde gemeente te Middelburg, werd n.l. aan een vijftal personen bet sacrament van den doop toegediend. Begrjjpelyk is bet, dat e n overgroot aantal nieuws gierigen was opgekomen om deze plechtigheid by te wonen. Ook voor het godsdienstonderwijs van wege de Doops gezinde gemeente en den Protestantenbond bestaat nog al sympathie. Bjj bet begin van den nieuwen cursu» zyn acht nieuwe leerlingen toegetreden. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1