ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Dinsdag 7 April 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. Bakzeil halen? NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5985. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Lijst van Brieven, geadresseerd aan onbekenden, over de late helft der maand Maart 1891. 1. M. Bennema, Amsterdam. 2. W. Zeist, Zeist. Het Handélsbl. heeft de opmerking gemaakt, dat de radicalen gerust de liberalen wat konden prik kelen tot vooruitgang, maar dat dezen wel zouden doen de voorzichtigheid in acht te nemen en bet oog te houden op wat bereikbaar blijken zou. Ha, ziet ge wel, roept de Standaard daarop uit, dat is weer het oude liedje. Eerst beeft men een groot woord, maar als het er op aankomt, dan spreekt men van voorzichtig zijn", dan wordt er bakzeil gehaald. Hetzelfde blad heeft vroeger al eens te verstaan gegeven, dat de toon bij de vrijzinnigen lager werd, naarmate er kans scheen te komen, dat zij weder meerderheid zouden worden. Dat stemt nu wel niet beelemaal overeen met de strafprediking, die aan de Eerste Kamer wordt toe gediend, omdat zij de Ministers zonder den minsten eerbied gezegd beeft, boe zij over ben dacht. Die toon was dus blijkbaar weer te boog. 't Schijnt moeielijk den toon te treffen, die bet gehoor van de Stand, streelen kan. Dit kunnen wij laten rusten, gedachtig aan "bet Qui se fdche a tort: de partij, die kwaad wordt, beeft ongelijk. En het is ook geen wonder, dat de Stand, in deze dagen prikkelbaar is bet gaat baar en haar partij niet naar den vleesche. Een deel der roomscbe bondgenooten springt geheel uit den band, en dr. Schaepman, die de rest in 't gareel ziet te houden, spreekt van vergelijk" in zake de Legerwet, met een gezicht alsof bij niets vernomen heeft van de vriendelijke aanbiedingen van de Stand, om tot een vergelijk te komen't Is alsof bij 't zaakje alleen met den Minister wil klaren, en dat de anti-revolutionairen dan zullen bebben goed te vinden, wat bun van de andere zijde wordt voorgelegdEn het Ministerie Men moet liet verdedigen en men toil het ook wel verdedigen, maar het heeft die taak toch ijselijk moeielijk gemaakt door zoo heel ver beneden de opgewerkte verwachtingen te blijven! Juist echter omdat die taak zoo lastig is, is bet wel eenigszins vreemd in de Stand, te zien gewagen van «bakzeil halen" en van een «lageren toon" aanslaan 1 Waar is de toon ooit zóó gezakt, als bij de vereenigde rechterzijde sedert 1888 Waar zijn ooit de hooggestemde verwachtingen zoo volkomen op teleurstelling uitgeloopen als na het optreden van het «kostelijk Ministerie?" Wie heeft ooit de ongegrondheid en de valscbheid harer beschuldigin gen zóó volmondig zelve moeten in het licht stellen als de partij, die de vrijzinnige verdrong om aan haar wanbeheer" een einde te makenWal is er van het anti-revolutionair Staatsbeleid, wat van het pralen met christelijk bewustzijn" geworden Wat van de verlichting van den druk, wat van de betere verdeeling der belastingen, wat van meer zuinigheid, wat van de grooter welvaart? Wat is onder het kostelijk Ministerie gedaan of tot stand gebracht, wat men niet evenzeer en wellicht beter van ieder ander Ministerie had kunnen verkrijgen, zelfs met inbegrip van de herziening der onderwijswet, waar van het hoofdbeginsel reeds neergelegd was in bet amendement, dat de bh. de Beaufort c. s. bij de gi-ondwetsherziening hebben voorgesteld, maar dat toen den vereenigden anti-schoolwetmannen niet genoeg was, terwijl ze nu er over juichen als over een schoone zegepraal Waarlijk, indien er sprake moet zijn van bak zeil halen", dan moet het zijn bij hen, die aan de natie te grooter teleurstelling hebben gebaard, naarmate hunne beloften grootscher waren. De beloften en de verwachtingen. Men vergete toch niet, dat van alle zijden dit Ministerie met welwillendheid bejegend werd. Ook onder de vrij zinnigen waren er velen, die meenden, dat het geen kwaad kon, als hun partij eens door in de minder heid te zijn, eerst weder tot hechter en krachtiger partijverband zou komendat zij als oppositie zou leeren, weer met meer kracht dan in den laatsten tijd regeering te zijn. En men heeft het niet bij die opvatting gelaten, men heeft er naar gehandeld. Men heeft met de regeering uit de tegenpartij eerlijk en te goeder trouw medegewerkt. Inderdaad, als de rechterzijde, toen zij minderheid was, half zoo meegaande geweest ware als de linker zijde in de laatste drie jaren, dan zoude men over minder onvruchtbaarheid te klagen hebben dan thans, nu bij de eigen fouten der vrijzinnigen bet woelen en wroeten kwam der kerkelijke partijen, die geen gelegenheid verzuimden om haar tegen standers den voet dwars te zetten. Als er dus bakzeil te balen is, laat de Stand dat doen met de zijnen. Voor on9 is daar geen reden toe. Of wij dan blind zijn voor de fouten en ge breken aan onze zijde? In geenen deele. Dat is een zwak, waarvan men de vrijzinnige partij met alle recht mag vrijpleiten. Wel verre van een te druk gebruik te maken van den mantel der liefde, ter bedekking van tekortkoming van geest verwanten, zetten wjj wel eens wat al te forsch en te hardhandig het mes in eigen wonden. Wij erkennen, dat in de laatste jaren veel ongedaan bleef van wat gedaan had kunnen en gedaan had moeten worden, omdat, zooals Vissering zeide: «elk stuurt zijns weegs en niemand weet waar heen." We volgden te veel ons eigen bestek, in plaats van één gemeenschappelijken koers te houden, en daarom vinden we elkaar dikwijls niet op de plaats, waar we samen moesten arbeiden, samen moesten strijden, en samen de banier der vrijheid moesten hooghouden. Wij erkennen dus onvoorwaardelijk dat wij nog meer hadden kunnen doen, maar dat is voor ons geen reden, behoeft voor ons geen reden te zijn, om bakzeil te halen. Neen. Wij laten vrij en fier onze banier wapperen boven onze staats instellingen. Die zijn ons werkWaar leeft men vrijer dan in Nederland? Waar worden ieders rechten beter geëerbiedigd? Waar beerscht meer orde, rust en vrede dan in ons Vaderland? Aan wie beeft dr. Kuyper, aan wie dr. Schaepman, aan wie de heer Domela Nieuwenhuis zelfs, het te danken dat zij hunne beginselen en hunne denk beelden zoo open en zoo vrij kunnen verkondigen, zij en de hunnen, niet alleen in 's lands vergader zalen maar ook daarbuiten, niet slechts bij monde maar ook in geschrifte? En op de lange reeks van jaren, waarin door wakkeren strijd en volhardenden arbeid, dat alles is verkregen en tot stand gebracht, hebben de laatste drie jaren op eigenaardige wijze de stempel gezet. Want het is gebleken, dat men met den besten wil bezield om «alles anders" te maken, geëindigd is met alles in hoofdzaak te laten zooals het was en voort te arbeiden in de gebate richting, die door de gebate tegenstanders was aangewezen Zullen de kiezers, die bet in 1888 eens met de rechterzijde bebben willen probeeren, de proef nog weer vier jaar willen voortzetten? Dat is zeer licht mogelijk en zal ons kalm laten. Wij zullen het onze doen om de kiezers voor te lichten, om ben waarheid van verdichting, schijn van wezen te doen onderscheiden, maar een groote teleurstelling zal voor ons niet zijn, als de onzen nog eenigen tijd gelegenheid behouden zich als minderheid, als oppositie te oefenen in meer onderlinge waardeering, meer samenwerking, meer aaneensluiting tot be reiking van een gemeenschappelijk doel. Wil men dit bakzeil halen" noemen, het zij zoo, ons deert dit niet, want inderdaad is het juist het tegendeel daarvanhet spruit voort uit de ernstige overtuiging, dat onze beginselen die der natie zijn. Zij die gelooven, haasten niet; daarom hebben wij geen haast. Engeland. Londen, 4 April. De eigenaars der ijzerhutten in het Noorden van Engeland hebben aan hunne werklieden medegedeeld, dat zjj het loon moeten ver lagen, omdat de marktprijs vrp wat lager is dan de kosten van voortbrenging. Als de markt niet weldra verbetert, zullen verscheidene ovens worden uitgedoofd. Frankrijk. Parijs, 4 April. Het mijnwerkerscongres heeft heden voormiddag met eenparige stemmen der Fransche, Belgische, Duitsche en met 34 stemmen der Eogelsché1 gemachtigden het voorstel van den Belgischen gevol machtigde Defnet aangenomen, strekkende om de regeeringen uit te noodigen tot het sluiten eener inter nationale overeenkomst betreffende eene wet op de mjjnwerkers. Parijs, 4 April. Het Congres der mijnwerkers nam met algemeene stemmen en onder groot enthou siasme het voorstel der Belgische afgevaardigden aan, dat de vreemde mjjnwerkers door allo middelen hetzjj door zelf het werk te staken, hetzij door de pro ductie te verminderen de algemeene werkstaking, die spoedig in België zal uitbreken, zullen ondersteunen. Duitschland. Bcrlyn, 3 April. Reeds sedert eenige dagen loopt door de Duitsche pers het bericht, dat de gemalin van den jongen Ruesischen grootvorst Konstantjjn, geboren prinses Elisabeth van Saksen-Altenburg, Rusland verlaten heeft en niet eerder terugkeeren wil, dan tot haar voldoende waarborgen gegeven worden dat zjj niet langer aan de onduldbare plagerjjen zal blootstaan, om haar protestantsch geloof tegen het Grieksch-orthodox9 te verwisselen. Haar echtgenoot, met wien zij gelukkig leeft, verlangt de geloofsver- wisseling zjjner vrouw niet, naar het heet, maar hjj is machteloos tegenover deorthodoxe camarilla, welke den Czaar en het geheele Russische hof beheerscht. Heden avond nu bevat de Kreuz-Zeitung, wier relation met de booge protestantsche kringen alhier van alge meene bekendheid zjjo, over de familieverhoudingen aan het Russische hof zulk een kras hoofdartikel, als er hier nog nooit een is openbaar gemaakt. Onomwonden geeft het blad openbaarheid aan het lot der in Rusland gehuwde Duitsche vorstinnen, in het kort als volgt: De oudste oom van den tegenwoordigen Czaar, groot vorst Konstantjjn, verliet zjjne wettige vrouw en woonde met eene andere in de Krim, tot hjj nagenoeg krank zinnig geworden, naar de woning zjjner' echtgenoote teruggebracht werd om door haar (ook eene prinses van Saksen-Altenburg), als een lichamelijk en verstandelijk gebroken en afgeleefd man, met groote zelfopoffering verpleegd te worden. De oudste zoon uit dezen echt, grootvorst Nicolaas Konstantinowitch, werd wegens misdadige lichtzinnigheid en diefstal reeds vóór jaren uit de keizerljjke familie gestooten. De tweede oom van den Czaar, grootvorst Nikolaas de oudere, huwde eene Cldenburgeche prinses, maar maakte zich in bet openbaar op de onbescbaamdste wijze aan echtbreuk schuldig, hjj leefde opeuljjk met de Russische danseres Tschisloa en is nu sedert een jaar kindsch. Eenmaal was het schandaal zóó groot, dat de eigen zoon, de jonge grootvorst Nikolaas, zjjne moeder tegen handtastelijkheden beschermen moest. Zjj maakte ten slotte, door smart gebroken, plaats voor de bjjzit van haren man en trok zich in een klooster te Kiew terug. De derde oom van den Czaar, grootvorst Michaël, is met een Badensche prinses gehuwd. De echtgenooten leven echter gescheiden en gaan, onverschillig jegens elkander, ieder hun eigen weg. De oudste broeder van den Czaar, grootvorst Wla- dimir, heeft eene prinses van Mecklenburg tot vrouw. Aanvankelijk was de verhouding koel, maar in de laatste jaren bebben de echtgenooten zich meer bij elkaar aangesloten. Deze buitengewoon schoone prinses heeft echter ontzettend te ljjden van de schandelijkste lasterpraatjes en vervolgingen van de zjjde der voor name Rissische wereld. De Keizer, en meer nog de Keizerin vreezen den innemenden indruk dezer schoone en verstandige vrouw, wie overal euvel geduid wordt dat zjj de eerste protestantsche prinses is, die bjj haar huweljjk weigerde tot de Grieksche kerk over te gaan. De Kreuz-Zeilung zegt verder, vAn het droevig lot der zwaarbeproetde moeder van den tegenwoordigen Czaar te znllen zwjjgen, omdat zjj niet meer onder de levenden is. Ook ten aanzien van den echt tusschen den onlangs tot het Russische geloof overgegane prinses Elisabeth van Hessen en grootvorst Sergius bepaalt het blad zich tot de korte opmerking, dat zjj onmo gelijk gelukkig kan zjjn aan de zjjde van een man, die met alles wat iederen Duitscher slechts dierbaar kan zjjn, spot en zich nu eens omringt met eene schaar van orthodoxe popen, dan weder met lichtzinnige en zedeljjk bedorven gunstelingen. De Kreuz-Zeitung eindigt haar heftig artikel: >Vol- gens de nieuwste wetteljjke bepalingen moet elke vorstin, bjj een huweljjk met een grootvorst, het Griekscb-orthodox geloot aannemen. Zullen zich wer- keljjk nog meer Daitsche prinsessen daartoe bereid ver klaren, zelfs al mocht de glans der toekomstige Cza- renkroon daarbjj in het spel zjjn?" Opmerkeljjk is dit slot, omdat herhaaldelijk in Rus sische kringen het gerncht verspreid werd, dat de jonge troonopvolger met groote hardnekkigheid een huweljjk met prinses Margaretha wenschte, terwjjl ook het verschil in godsdienst geen bezwaar zou opleveren, mdieu maar eerst alle in Rusland gehuwde Duitsche prineessen van geloof verwisselen. Met het krasse artikel der Kreuz-Zeitung valt merk waardigerwijze samen een aan Bismarck toegeschreven entrefilet in de Hamburger Nachrichten, waarin op hand having der goede betrekkingen met Rusland wordt aangedrongen en gewaarschuwd wordt, den moordaan slag te Sofia aan Russische aanhitsingen toe te dichten. Zelfs schemert daarin het vermoeden door, dat de aan slag wel een door Stambuloff bestelde manoeuvre zou kunnen zjjn. Het voortbestaan der Deutsche «Neu-Guinea-Kom- pagnie" moet, wegens geleden zware verliezen, naar het heet zeer twijfelachtig zjjn. De groote stoomvaartmaatschappijen, de Bremer Lloyd" de »Hamburger Packet," de «Hanealinie" enz. koopen in Engeland en Noord-Amerika groote voor raden steenkolen, deels als voorzorg tegen mogelijke werkstakingen, deels ook echter om de hooge prjjzen der Westfaalsche kolen te drukken. In hare eerstvolgende zitting zal de Kamer van Koophandel te Hamburg zich in het bjjzonder bezig houden met het bekende rapport, door den Nederland- scben consul te Hamburg naar aanleiding van de werk staking der sigarenmakers aldaar naar Amsterdam gezonden. De Hamburgsche Senaat heeft, naar de bladen melden, reeds stappen gedaan >om de zaak door de Duitsche rjjksregeering ter kennis en beoordeeling aan de Nederlandsche regeering te doen onderwerpen". De Cigarrenfabrikanten-Verein te Hamburg heeft eene verklaring het licht doen zien, waarin gezegd wordt dat de voorstelling, door den NederlaDdschen consul van de zaak gegeven, »van gebrek aan objectiviteit getuigt" en ten slotte gevraagd wordt: »of met de ver tegenwoordiging eener bevriende natie het partij kiezen voor sociaal-democratische plannen vereenigbaar is?" Berljjn, 4 April. Tegen de gisteren vermelde verklaring van de Hamburger sigarenfabrikanten-ver- eeniging maakt thans de Nederlandsche consul-generaal Richard von Schmidt-Pauli eene tegen-verklaring open baar, waarin hjj mededeelt, dat het beweerde bericht van den Nederlandschen vice-consul, waarin deze de Am8terdamsche Kamer van Koophandel aanbeveelt met de Hamburger tabaksarbeidersvereeniging in be trekking te treden, in het geheel niet bestaat. De Ne derlandsche vice-consul bepaalde zich er toe, de hem gedane voorstellen van de arbeiders vereeniging een voudig aan den voorzitter der Amsterdamsche Kamer van Koophandel privatim toe te zenden, met de op merking, dat hjj consul die voorstellen noch beoordeelen, noch beantwoorden kon. Nederland. 's Gravenhage, 4 April. De Tweede Kamer zal terstond na haar bjjeenkomst het wetsontwerp op het faillissement in de afdeelingen gaan behandelen. De openbare behandeling der legerwet zal niet vóór 21 April een aanvang nemen. Naar men verneemt, zou heden de parlementaire commissie voor de legerwet weder bijeenkomen. Middelburg, 5 April. Gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus zal alhier eiken Zondag een bestendig muziek-festival worden gehouden in den tuin van het Schuttershof »de Edele Handboog", waaraan enkel deel nemen Belgische Maatschappijen voor zangfanfaren harmonie en symphonie._ Er worden premiën beschikbaar gesteld van 40U, '250, 150 en 400 fr., terwijl een premie van 100 fr. zal verloot worden onder de directeuren van de gezelschappen, die aan het festival hebben deelgenomen. Bovendien zal aan elke Maatschappij een herinnerings-medaille worden uitgereikt. 6 April. Aan eene statistiek dozer gemeente over 1889 ontleenen wij het volgende: De aflosbare schuld verminderde door aankoop met 300 en door conversie met f 8000. Zij bedroeg 31 Dec. ƒ188,800; de geconventeerde schuld ver meerderde daardoor met ƒ800. Den 10 April 1889 besloot de raad tot het aangaan eener geldleening van ƒ78000 tegen 33/t pet., tot voldoening der kosten van uitbreiding en verbetering der gemeente-gasfabriek. De allosbare schuld steeg daardoor tot 874800; afgelost werd 14000, zoodat de allosbare schuld der gemeente jn het geheel is verminderd met 222000 en op 1 Juli 1889 nog bedroeg ƒ652800. In eene Donderdagavond gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging te Middelburg is op voorstel van den heer Fokker besloten, aan de afgevaardigden ter «Liberale Unie" op te dragen, instemming te be tuigen met het ontwerp-manifest, en zoo noodig mede te werken om het aan te vullen, te bekorten of te wjjzigen, doch overigens de hervormingsgezinde strek king onveranderd te laten. Goes, 3 April. Onder de teedere kinderen van Flora heeft de strenge vorst eene buitengewone op ruiming gehouden. Wat al fuchsia's en geraniums hebben ontjjdig het tjjdeljjke met het eeuwige ver wisseld en zulks ondanks de trouwe zorg er aan besteed. Zag men in andere jaren omstreeks dezen tjjd bij velen genoemde bloemsoorten reeds in bloei voor de ruiten staan, thans ziet men bloempotten, waaruit driekwart doode stompen akelig uit de aarde komen kjjken. Hóe wreed is de glorie en trots van menige huismoeder verdord en verschrompeld. In de tuinen is het al niet veel beter. Struik- en stamrozen zjjn het kind van de rekening geworden en vele planten, die onze gewone winters buiten kunnen doorbrengen, hebben het in dezen voor goed afgelegd. Wat al sierlijke grasperken, de trots van de bezitters, zjjn totaal bedorven en moeten overgezaaid worden. En nog altjjd bljjft moeder natuur in gebreke ons door een enkel lonkje schadeloos te stellen voor de doorgestane ellende. Bjj de bloemkweekers is 't al even treurig. Bergen met cokes hebben ze moeten verstoken om de vorst uit hunne kassen te houdenmaar omdat zjj ten gevolge der hevige kou niet op tjjd konden luchten, is een groot deel van hun voorraad tegen het aan staande seizoen gestikt. Het zjjn zeker pessimisten, zwartgalligen, die het niet onder stoelen of banken steken, dat zjj niet ge looven aan het tot stand komen van den tram-omnibuB- dienst tusschen GoesEllewoutsdjjk—Borsele v.v., voor zjj den dienst in werkelijkheid geopend zien. Voor de mannen van algemeen stemrecht mag Goes wel een dorado genoemd worden. Niet minder dan 34 personen, door Burgem. en Weth. overeen komstig de wettelijke bepalingen op de voorloopige kiezerslijsten gebracht, zjjn geschrapt, omdat ze van de instellingen van liefdadigheid ondersteuning hebbon genoten. Maar 'tis waar, volgens het algemeen stemrecht gaat kiesrecht voor eetrecht. Wat die stumpers hun buik gemakkeljjk zullen vullen met een kwantiteit kiesrecht Volgens het kohier van den hoofdeljjken omslag zullen in 1891 duizend een en dertig belastingschuldigen ƒ25002.48 moeten opbrengen. De factor is 1.1019. De Blaaubeenbeurs, een stichting waaruit voor on- vermogenden het schoolgeld op de H. B. S. wordt betaald, laat nog slechts toe, dat één enkel jongeling aan die inrichting zjjn studiën voortzet. De wensch van den burgemeester, dat de toestand der beurs weldra zoo worde, dat meerderen er van kunnen profiteeren, onderschrjjven wjj gaarne. Seherpenisse, 5 Apr. Alhier overleed lieden C. Suurland, de laatste oud-strijder van 1830 in deze ge meente, in den ouderdom van 90 jaren. Hij was drager van het metalen kruis. Zierilizee, 6 April. Als eene bijzonderheid kunnen wjj mededeelen, dat de heer W. A. Bowbyes alhier, gedurende de maand Maart j.l., alzoo in de felste koude, van zjjne door hem gekweekt wordende 6 eenden, de kapitale hoeveelheid van 87 eieren heeft gehad. Wel een bewjjs, dat die vogels goed door hem ver zorgd worden. Bij de verkiezing te Hontenisse voor een lid der Tweede Kamer is de beer F. Walker (k.) met 9G4 van de 1105 geldige stemmen herkozen. Hieronder volgt de opgaaf der gemeenten mot het aantal kiezers en dat der opgekomenen. 55 22 64 Grauw en Langendam 135 57 38 27 346 187 211 126 84 50 10 St. Jansteen 134 58 40 51 46 11 119 26 68 19 's Heerenhoek 1 117 77 89 33 22 51 157 12 58 68 8 60 16 107 47 15 68 19 51 7 3437. 1193. Ter aanvulling van dit bericht melden wjj nog dat van de 88 stembriefjes, die van onwaarde ver klaard zjjn, er 81 blanco waren ingeleverd. Op den heer Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort waren 94 stemmen uitgebracht. By de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp tot onteigening voor het Btichten van een nieuw post en telegraafkantoor te Amsterdam en voor en ten be hoeve van de verbreeding van de Huiszittensteeg en van de Korte Huiszittensteeg aldaar. De strekking van het thans ontworpen, voorloopig aangenomen plan is een aan de eischen van den dienst beantwoordend gebouw te doen verrpzen op de plaats, waar het kantoor sedert 1753 is gevestigd; de noodige meerdere ruimte kan worden verkregen door ontei gening van zoowel ter rechter- als ter linkerzjjde daar van gelegen perceelen. De plaats is gelegen in het midden der stad en het feit dat de staat eigenaar is van een aanzienlijk gedeelte der benoodigde perceelen heeft een gunstigen invloed op het cpfer der kosten. Met inbegrip van de voor den post- en telegraafdienst te onteigenen perceelen aan den eenen kant tot aan de «Port van Cleve" en aan de andere zpde tot aan de verbreede Huiszittensteeg, zal een oppervlakte van 2379 M2. worden verkregen. Die ruimte wordt volstrekt noodig geacht zoowel met het oog op de eischen van den dienst als van het publiek. Voor het te stichten nieuwe gebouw zpn de bouw plannen in bewerking. De bouwkosten worden op pl.m. 800.000 begroot. Met het oog op de steeds toenemende uitbreiding van het verkeer in de nabpheid van het post- en tele graafkantoor, in verband met de bestaande plannen van het gemeentebestuur van Amsterdam tot den aanleg van een breeden verkeersweg van de in Z.-W. richting gelegen buurten, wordt bjj dit wetsontwerp tevens do onteigening ten name van de gemeente Amsterdatn voorgesteld van de perceelen, noodig voor de ver breeding van de beide Huiszittenstegen. Het voornemen bestaat enkele perceelen, die later deel zullen uitmaken van de verbreede Huiszittensteeg, aan de gemeente over te dragen in ruil voor eenige stukken gemeentegrond, noodig voor het te stichten post- en telegraafgebonw. De gemeente geeft aan den staat kosteloos gedurende den bouw in gebruik het terrein, noodig voor het tpde- lpk post- en telegraafkantoor en gelegen op het Dam rak, alwaar de aanwezige loods door den staat voor 10.000 iB aangekocht. De Heer Adama van Scheltema, predikant te Londen, verzoekt het N. v. d. D. nog eens nadrukkelijk te waarschuwen voor de gevaren, verbonden aan het aannemen van betrekkingen, door te antwoorden op advertentiën in de Engelsche bladen. Hem waren kort na elkander weer twee gevallen voorgekomen van jonge meisjes, die op het punt stonden naar Londen over te komen, om, na gevoerde correspondentie, een be trekking te aanvaarden. In beide gevallen bleek bjj ingesteld onderzoek, dat den meisjes een strik ge spannen was, waaruit zp, wanneer zjj eenmaal in Londen waren gekomen, moeielpk zich zouden ontward bebben. Beide advertentiëa hadden adressen in bet Westend opgegeven, een gedeelte van Londen, dat als zeer aristocratisch bekend, vertrouwen inboezemt. Maar men vergete niet dat datzelfde Westend ook door straten en stegen van zeer slecht allooi doorsneden wordt. Betrekkingen voor dames moeten niel gezocht worden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1