/Illtlk/,IIS<III NIEUWSBODE. Zaterdag 4 April 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. KIEZERSLIJSTEN. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. In den Maalstroom. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5984. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Zterikzee, Gelet op eene Circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 14 Februari j.l., A, No. 308/1, 3e Afd. (Prov.blad No. 23); brengt ter kennis van de verlofgangers der Nationale Militie ADRIAAN PIETER DE LOOZE, DIRK VERMEULE, COR- NEUS VAN POPER1NG, JAN VIERGEVER, MARINUS CHRISTIAAN TIMMERMAN6, UENDRIKUS CORNELIS WILTSON, JOHANNES IN DEN BOSCH, JOHANNES BOOT, JACOBUS MARINUS'VERKAART en JACOBUS VERMEULEN, behoorende tot de lichting 1886 dezer gemeente en dienende bij het 3e Regiment Infanterie; dat zij zijn opgeroepen tot den werkelijken dienst van den 6 April tot den 18 April a.s. en dat zij mitsdien op den 4 April ii.s., <le» nnmitlduffS vó(>r •-»- ut-*' bij hun korps tegenwoordig moeten'zijn, voorzien van hun verlofpas en van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen. Aan bedoelde verlofgangers wordt onder het oog gebracht, dat, zoo zij in gebreke blijven op den bepaalden tijd onder de wapenen te komen, zij bij latere opkomst zooveel langer in dienst zullen worden gehouden. Eindelijk worden zij gewezen op art. 145 der Militievvet, volgens hetwelk de verlofganger, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Zierik7.ee, den 23 Maart 1891. CII. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt, overeenkom stig art. 31 der Kieswet, ter openbare kennis, dat de lijsten der Iviesbevoegden in die gemeente, voor de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, op heden door hem zijn gesloten, in den benedengang van het Raadhuis aangeplakt en voor een ieder op de Secretarie der Gemeente ter inzage zijn nedergelegd. Ziertk7.ee, den 1 April 1891. De Burgemeester, Cu. W. VERMEIJS. België. Op de spoovweglyn Antwerpen—Brussel had Zondag een droevig ongeval plaats. De leden van een tooneelgezelschap uit Schaerbeek, die deel hadden ge nomen aan een wedstrijd te Vilvoorde, zouden Zondag avond met den laatsten trein van daar terugkeeren. Een van de leden van het gezelschap wilde den weg oversteken, toen de trein het staition binnenstoomde. Twee anderen wilden hem helpen, maar alle drie werden door de locomotief gegrepen, en zoo ernstig getroffen, dat tweo onmiddellijk overleden en de derde spoedig stierf. Nederland. GruTonhago, 2 April. Het openbaar ministerie bjj het gerechtshot vorderde heden bevesti ging van de vonnissen der rechtbank te Zierikzee, waarbij de voormalige brigadier-majoor by de ryks- veldwacht C. V. veroordeeld is wegens verduistering van effecten en misbruik van macht en diens zuster D. V. wegens heling van het verduisterde. Uitspraak 14 April. Volgens telegraphisch bericht uit 's Gravenhage vertrokken de koningin en de koningin-regentes heden morgen te 9.32 naar Arolsen. Aan het station werden H.H. M.M. opgewacht door verschillende leden van het Kon. huis, de ministers en andere hooge autoriteiten, die, na begroeting in den hofsalon, de koninginnen tot aan den waggon bege leidden. Het perron was voor het publiek afgesloten. Op last #an H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes, brengt de directeur van het kabinet des Konings ter algemeene kennis, dat, gedurende hoogstderzelvér ver blijf in het buitenland, alle aan Hare Majesteit gerichte brieven moeten bezorgd worden aan het kabinet des Konings, alwaar voor eene geregelde doorzending der stukken aan het adres van H. M. zal worden zorg gedragen. H. M. de Koningin-regentes heeft ƒ500 gegeven aan de Vereeniging Volks- en Schoolblad te 's Gravenhage. Vlissing:©ii. Laatstleden Zaterdagavond werd de jaarvergadering gehouden van de coöperatieve winkelvereenigiug »Eigen Hulp", alhier. Nadat de rekening en verantwoording en balans over 1890 waren goedgekeurd, werd door den secretaris-penningmeester het verslag over het afgeloopen jaar uitgebracht, en bleek dat, in weerwil van don feilen tegenstand, dien de vereeniging heeft te verduren, zjj zich in gestadigen bloei mag verheugen. Zjj is het jaar 1891 ingetreden met een getal van 215 leden. De verleden jaar in de statuten gebrachte wjjziging, waatby de verkoop aan riet-leden is opgeheven, bleef niet zonder invloed op het debiet en daardoor ook op het behaalde winstcijfer. Na aftrek van alle onkosten en afechry vingen en de tantièmes voor het bestuur, de reserve, den winkel houder en de bedienden, zal er een dividend van 63/4 percent over hun verbruik aan de leden worden uitge keerd. Dat deze percentage iets lager is dan de beide vorige jareD, vindt voornamelijk zijn grond in de insgelijks bij de wyziging der statuten gemaakte be paling, dat aan het bestuur en de bedienden een zeker aandeel in de winst wordt toegekend, wat vroeger het geval niet was. Middelburg;, 2 Apr. Gisteren avond werd op de laatste wintervergadering van het Zeeuwsch Gen. van Wetenschappen alhier, door den secretaris, den heer mr. W. Polman Kruseman, verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Uit dat verslag deelen wij o. a. het volgende mede: De betrekkingen uit vele buiten- landsche genootschappen werden geregeld onderhouden. Het steeds talryker bezoek getuigt van de ingenomen heid van bet publiek met het streven dezer instelling. De linanciëele toestand is ook tamelyk bevredi gend. Het aantal leden bedraagt 306, waarvan 44 binnen Middelburg (vorig jaar 299 en 41), dat der directeuren 64 (vorig jaar 68). Yoor de mededeeling van byzonderheden uit het leven van de overledenen, bracht de secretaris hulde aan de nagedachtenis van den beschermheer des Genootschaps, wjjlen Z.M. Koning Willem III. Tot bestuursleden werden in de plaats van de aftredende niet herkiesbare leden, de heeren dr. T. P. J. Sibmacher Zjjnen en dr. Berdenis van Berlekom, benoemd de heeren dr. H. Japikse en H. Tak. Tot bibliothecaris werd benoemd de heer Borst Verdoom, als archivaris de heer H. M. van Visvliet, gemeente archivaris alhier. Het aantal bezoekers van het Museum bedroeg 1504. Tot leden werden benoemdde heeren J. F. Bemsen, pastoor by de Roomsch-Kathol. gemeente; mr. J. P. N. Ermerins, ryks-archivaris in de provincie Zeeland, A. van Hooff, hoofdingenieur van 's Rjjks Waterstaat, mr. E. P. Schorer, lid van de arrondissements-rechtb., allen te Middelburg, en dr. L. W. Th. Wigman, leeraar aan de H. B. School te Zwolle. Uit bovenstaande blykt weder opnieuw, hoe het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen met eere zyn doel nastreeft en alleszins dien steun en de waardeering van allen verdient. Heden is naar het huis van bewaring alhier overgebracht A. M. S. L dienstbode te Grauw, verdacht van kinderdoodslag. Het kinderlijkje, dat zich in het gasthuis alhier bevindt, zal door de heeren artsen Bolle en Meijers, op last van de justitie, uit- en inwendig worden geschouwd. Heden zjjn uit de gemeente Westbapelle ongeveer 100 personen naar Noord-Amerika vertrokken. St. Maartensdijk, 2 April. Tengevolge van het spelen by het vuur eener vlasdrogerij bekwam een zes-jarig meisje alhier zulke ernstige brandwonden, dat haar leven in gevaar verkeert. Met zekerheid kunnen wy melden, dat in den loop dezer maand weder eene nieuwe omnibusdienst- onderneming TholenStavenisse zal geopend worden, naast de bestaande. 3 April. Heden morgen omstreeks half zes brak alhier brand uit in de zwingelkeet van den landbouwer P. Kodde. Binnen weinig tyds was het gebouwtje een prooi der vlammen. Belendende perceelen bleven, met behulp van de brandweer, ongedeerd. Aangezien de voorraad vlas bijna opgeruimd was, is de Bchade niet zeer groot. Het meisje, dat in zulk een deemiswaardigen toestand verkeerde tengevolge van bekomen brand wonden is beden morgen overleden. Seherpenisse, 1 Apr. De voordracht, Woensdag 1.1. door den Djjkraad van het c&lamiteus waterschap •Seherpenisse" opgemaakt tot het benoemen van eenen Voorzitter, bestaat uit de volgende heerenC. D. Bolier, burgem. der gemeente, M. Kieviet, gemeente-secretaris en C. M. Kleppe, lid van den gemeenteraad, terwyl de afgetredene A. Hartog Sz., wegens gevorderden leettyd, niet meer als candidaat in aanmerking wenschte te komen. Te Seherpenisse heeft een schaap niet minder dan 5 lammeren in één keer geworpen, waaronder 1 exemplaar met een kop als een hond, en een tweede zonder bogen. Zieriltzee, 3 April. Naar wy met zekerheid vernemen, zullen alle kweekelingen van het 4de studie jaar aan de rijkskweekscholen, na het behalen der onderwijzersakte, met 1 Mei die inrichtingen moeten verlatenniet meer, zooal9 in de vorige jaren, zullen zjj, die den gymnastiekcursus volgden, tot 1 Jnli mogen blijven, om zich voor het examen in de gymnastiek (niet in de orde- en vrjje oefeningen) voor te bereiden. By de verkieziug van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Hontenisse werden 1105 geldige stemmen uitgebracht. Herkozen de heer mr F. J. F. M. Walter met 964 stemmen. Benoemd tot ontvanger der directe belastiugen te Aardonburg T. A. Lambrechtsen, thans te Eedeop het kanaal door Walcheren te Veere G. den Hartogh, surnumerair te Amsterdam; en te Diever P. Lucieer, surnumerair te Middelburg. Yoor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare school te Biggekerke hebben zich twee sollicitanten aangemeld. Dinsdag 31 Maart werd te Leiden door geoefenden in het Ned. stelsel van stenographic een algemeene vergadering gehouden tot oprichting van een >Bond van Ned. stenografen." Het resultaat dezer byeenkomst waB, dat het voor genomen plan tot uitvoering werd gebracht, en een Bondsreglement werd aangenomen, waarin als doel van den Bond wordt aangegeven: de gelegenheid tot aanleering der stenographic (Ned. stelsel) zoo algemeen mogelyk te maken en wegen te openen, waarlangs de toepassing der Sten. wordt bevorderd. By de middelen tot bereiking van dit doel zal in het oog worden ge houden de behartiging van de persoonlijke belangen der beoefenaars, die bewyzen hebben geleverd van voldoende bekwaamheid om met de opdracht ter ver vulling van stenographische werkzaamheden te worden belast. Men is lid van den Bond door lid te zjjo eener Af- deeling of door rechtstreeksche toetreding als Algemeen Lid. Ook voor de beoefenaars van andere stelselB is onder zekere beperking toetreding tot den Bond moge lyk gemaakt. Staande de vergadering werd het schoone succes bereikt, dat de onlangs opgerichte Stenografen-Yereeniging" te Leiden, Rotterdam, Haar lem en Schiedam als Afd. toetraden, terwyl drie heeren zich opgaven als algemeen Lid, waarvan één beoefenaar van een ander stelsel dan het Nederlandsche. Het Hoofdbestuur is samengesteld als volgt: N. C. Hennis te Haarlem, Voorzitter, J. J. v. d.Berg te Leiden, Secretaris, J. H. Kray te Leiden, Penningmeester, S. Linnebrink te Schiedam, 2de Commissaris, terwyl de tot le Commissaris benoemde niet ter vergadering aanwezig was. Yoor de technische aangelegenheden doet de Bond zich voorlichten door een Adviseur, waartoe werd benoemd de beer H. J. v. d. Berg te Leiden. Verzoeken om inlichtingen betreffende aanleering der Sten. te adresseeren aan den Adviseur, betreffende het lidmaatschap aan den Secretaris. Volgens Het Vad. heeft de afgetreden minister van marine, de schout-by-nacht H. Dyserinck, aan H. M. de Regentes zyn eervol ontslag uit den zeedienst en pensioen aangevraagd. Wjjlen de heer Rudolph Lehmann te Amsterdam vermaakte ƒ175.000 aan weldadige inrichtingen. Te Amsterdam is overleden de heer mr. C. M. J. Willeumier. In vele opzichten is zyn vroegtijdig heengaan hjj is slechtp 47 jaar oud geworden een groot verlies. Met voorbeeldige toewjjding kweet hy zich van de vele openbare betrekkingen, die hjj bekleed heeft, eerst, na volbrachte studie als hoogleeraar in het strafrecht aan het voormalige Athenaem, later als lid van den gemeenteraad van de hoofdstad en van de Staten van Noord-Holland en o. a. ook als lid van het hoofdbestuur van het »Ned. Genootschap totzedeljjbe verbetering der gevangenen." In al die betrekkingen toonde bjj steeds de stiptste plichtsbetrachting en groote werkkracht, wat te meer te waardeeren was wegens zyn zwakke gezondheid. De landbouwer Arie de Putter, wien onlangs bij Kjjkuit zulk een vreeseljjk ongeluk overkwam, is Dinsdag aan de gevolgen overleden. Het adres, gericht aan het bestuur van de spoorweg maatschappij Mechelen—Terneuzen, waarin gevraagd wordt bij de overwegen der ljjn hooge dichtgewerktc dammen te doen plaatsen, is, door 45 personen ge- teekend, aan dat bestuur verzonden. Woensdag werd te Zwolle de algemeene verga dering gehouden der Vereeniging tot bevordering van schoolonderwijs voor schipperskinderen in de provinciën Overjjsel en Drenthe. Het aantal leden en begunstigers bedraagt thans 283. De contributiën stegen van 832.50 tot 847. Daar onder ia eene bijdrage der Maatschappjj tot Nut van 't Algemeen, groot 250. Van de twee en twintig kinderen, die in 1889 op de lijst der gesubsidieerden stonden, vielen in 1890 acht af. Vyf, omdat zjj de school verlietentwee, omdat hunne ouders zich buiten onze provincie metterwoon vestigen een, omdat hjj de toelage, aan het einde van 1889 toegestaan, om eene ons onbekende reden bleek niet noodig te hebben. Vier kinderen traden in hnnoe plaats. Het aantal gesubsidieerden bedroeg 1 Jan. 1891 dus achtten, en de hun verleende subsidiën een totaal cjjfer van 786.20. In den aanvang van. dit jaar is dit getal met twee vermeerderd. Van de 18 gesubsidieerden bezoeken 13 de openbare, 5 de bjjzondere school. Van de twee, voor wie in den aan vang van dit jaar toelagen zijn toegestaan, bezoekt één de r.-kath. school te Zwolle. De vereeniging bljjft getrouw aan ons beginsel, dat de school bljjft ter keuze van de ouders en zal aan hen, die voor hunne kinderen de bjjzondere school verkiezen, onze hulp niet onthouden, ook al wordt onze vereeniging, op eene enkele uit zondering na, uitsluitend gesteund door voorstanders van het openbaar onderwjj». Op 2en Paaschdag vervoegde zich iemand, als heer gekleed, bjj den fondsbode M. te Delft, voorgevende dat hjj bij hem was gerecommandeerd om over de begrafenis van zyn neef te spreken. De vereischte aangifte van het overlyden werd opge maakt, en bepaald, dat M. den volgenden dag met een Delftschen timmerman naar Schipluiden zou komen, om de maat van eene kist te nemen. Vervolgens spraken zjj af, dat het ljjk te Delft zou wprden begravende kosten van een en ander werden goedgevonden. Onder het gesprek werden eenige ververschingen gebruikt. Ten slotte vroeg de bezoeker of M. hem niet 5 kon leenen, daar hjj nog eenige commissiëo had te doen en geen geld genoeg meer by zich hadhjj zou die 5 wel goedmaken. Het geld werd met genoegen gegeven. Tot nu toe laat de slimme oplichter echter niets van zich hooren, en de woonplaats van den over ledene is te Schipluiden niet bekend. Op het te Zutfen verspreide programma voor eene openbare vergadering van de afdeeling Zutfen van den Nederlandschen Bond voor algemeen kies- en stemrecht, staat aan de keerzjjde het »Kies- en stem rechtlied" afgedrukt: Doe open de stembus: het volk staat er voor; Doe 't gauw of de boel gaat kapot! De te AsBen op bevel van den officier van justitie gevangen genomen beëedigde klerk ter griffie bij de rechtbank aldaar, was tot 1 Januari 11. tevens klerk bij den boekhouder-diaken der Nederlandsch hervormde gemeente aldaar. Hjj wordt beschuldigd, in de laatste 5 jaar omstreeks 3000 te hebben verduisterd ten nadeele van die diaconie. E«n 1 e vep^b e el cl uit do Wereldstad, DOOR PAUL BLITZ. Voor ongeveer zeven jaar had ik hem voor de eerste maal ge7.ien, in een nachtcafé was het geweest, ik herinner mij zulks nog zeer nauw keurig. Toen was bij ongeveer negen jaar oud, maar voor zyn leeftijd buitengewoon groot en sterk. Hij was een buitengemeen mooie jongen, zoo dat het altijd als een mompelen en fluisteren van mond tot mond ging, wanneer hij in het kleine mandje zijne frissche rozen te koop biedend met lachende, smeekende blikken door het dicht bezette lokaal van de eene naar de andere tafel stapte. De menscben hadden hem allen gaarne, bijna een ieder kocht hem eene bloem af en dikwijls was, in een tijdsbestek van een kwartier, zijn geheele voorraad uitgeput, zoodat hij met eene ledige mand, verheugd over zijne vlugge en gemakkelijke verdiensten naar buis kon gaan en zich ter rust begeven. Ik bad medelijden met den armen jongen, die op zulk een jeugdigen, teedere leeftijd, zonder bescherming en alleen, in den nacht naar buiten werd ge zonden en daarom volgde ik hem op zekeren dag, toen hij weder zijn kleinen voorraad had uitverkocht en tevreden glimlachend, zich gereed maakte naar huis te gaan. Buiten, in de eerste dwarsstraat haalde ik hem in, riep hem met liefdevolle woorden terug, en nam hem bij de hand. Hij liet dat alles kalm geschieden, zonder ook slechts een teeken van vrees of schrik te laten blijken. Ja hij was zelf lieftallig, schertste, en beantwoordde al mijne vragen naar zijne ouders, hun werk, woning enz. met een bijna aan schelmachtige driestheid grenzenden glimlach. Met de rondborstige eenvoudigheid vertelde hij mij, dat bij volstrekt geen vader had en dat zijne moeder zangeres was, zooals bij zeide. Toen ik hem daarna vroeg of hij dan geen honger of dorst had, zag hij mij verbaasd aan en glimlachte weder zoo met zelfvertrouwen. Hij ging immers, zeide hij, iederen nacht in de café's, vanwaar hij altijd vier tot vijf mark als ontvangst voor de verkochte bloemen thuisbracht hoe zou hij dus honger hebben En op mijne vraag of hij dat geld mocht houden, antwoordde hij bijna verwaand: »Of ik dat geld mag houden? Ja, wie zal het mij afnemen Moeder beeft mij zelf gezegd, dat ik mijn levensonderhoud alleen moet verdienen, dat zij genoeg aan zich zelf heeft en dat ik ook oud en wijs genoeg ben om mij door de wereld te staan. Ontzettend! Ik vond geene woorden voor deze ellende. Zwijgend liep ik eene poos naast den kleine, toen wij eene kerk voorbijkwamen, en hij plotseling stilstond. »Is het waar, wat iemand mij vroeger eene heeft gezegd, toen ik ondeugend was, dat ongehoor zame kinderen niet in den hemel komen?" begon hij. i Zeer zeker is het waar." »Zeg mij toch wat er met de zoete kinderen gebeurt". Zoete kinderen worden goede menscben, en den eden mensch behoort de hemel". Toen zag hij mij met zijn groote, zwarte oogen gelukstralend aan, liet zijne kleine mand op zijn arm glijden en reikte mij zijne beide kleine handjes: »Dan wil ik ook altijd zoet zyn". Ik, echter, tilde hem op mijn arm, drukte hem aan mijne borst en gaf hem een warmen kus op zijn voorhoofd. >0! dat is aardig yan u, jubelde hij gelukkig, thuis kust mij niemand op bet voorhoofd". Daarna vleide hij zich dicht aan mijne borst, zoo dicht, dat ik het hevige kloppen van zyn klein hart hoorde en begon hij zacht, zeer zacht te weenen en legde zijn klein armpje om mijn hals. Daar drong op eens een schrille toon tot mijn oor door, nog een en nog een en daarna hoorde ik een onaangenaam gezang van schorre vrouwen stemmen. Ook den knaap was het niet ontgaan, hij luisterde, plotseling richtte hij zich op, over zijne zoo even nog zoo liefelijk teedere trekken trok een ontwakend begrijpen, vreeselijk demonisch lichtte het uit zijne zwarte oogenhij zag mij een oogenblik stijf aan, trok toen aan mijn arm on spartelde met zijne beenen tot hij vrij was. Daarna maakte hij zich los, sprong op den grond en rende met drie sprongen naar het kelder lokaal van waar het gezang weergalmde. Ik wilde hem roepen; hij zag evenwel naar mij om en wenkte, dat ik hem niet volgen zou, wees vervolgens door het openstaande kelderraam op eene magere persoon in een laag uitgesneden, rood kleed met buitensporig sterk geblanket ge laat en meesmuilde weder zooals straks met een listig lachje: »Mijne moederl" Daarop ging hij de weinige treden af, wierp de deur achter zich in 't slot en ik stond buiten. Een oogenblik stond ik sprakeloos en verstijfd, niet wetende, wat hier te doen viel. Daarna wilde ik den kleine vluchteling na, in den kelder dringen, hem behoeden voor den met gevaar dreigenden maalstroom, hem redden in de vreed zame haven van het eerlijke, werkzame leven, maar daar klonk het ruwe gezang, de ordinaire liederen, in mijn oor, ik zag de onbeschaamde persoon op het tooneel als eene zinnelooze ge baren maken, hoorde het gejuich en byvalgeklap der toeschouwers huen als eene rilling doorliep het mij ik ging niet binnen. Zeven jaren zijn sedert verloopen. Dag voor dag ben ik in het café gegaan, heb dikwijls den geheelen nacht door tot den lichten morgen daar gezeten, maar den schoonen knaap heb ik nimmer wedergezien. Op zekeren avond zit ik, ijverig een dagblad lezend, op mijne oude plaats, toen de deur open- gestooten werd en met luid lachen, vrijpostig om zich blikkend, twee meisjes binnentreden, gevolgd door een hoog opgeschoten slanken naar de nieuwste mode, elegant gekleeden, jongen man. Een blik werp ik slechts op de binnentreden- den, één enkelen blik slechts en terstond heb ik hem herkend. Hy is het, hij, mijn vluchteling van dien avond. O! hij is een hupsch, werkelijk een hupsch jongeling geworden; en men kan het den meisjes niet ten kwade duiden, wanneer zij zooals het schijnt op hem verliefd geworden zijn. Hij kent mij niet meer; bedaard, trotsch opgericht den hoogen hoed heeft hij op zijn hoofd ge houden stapt hij mij voorbij en neemt met de beide meisjes tegenover mij plaats. Hij zit recht tegenover mij, ik kan hem gemakkelijk in oogensch'ouw nemen. Hij is nu zestien jaar; inderdaad, bij heeft eene mooie figuur voor een jongeling van zijn leeftijd. Maar wat is dal? Aan zijne linkerhand schittert een diamant daar aan den volgenden vinger nog een. "Welk een prachtigen glans! welke kostbare steenen! Hemel! daar schiet eene gedachte door mijne hersens als bij een maar neen, wat ik ook dadelijk denk, hij kan misschien uit de loterij getrokken hebben waarom ook terstond het ergste te gelooven! Daar wordt de deur weder geopend, ditmaal echter bedaard, bijna voorzichtig en een groote, sterke man met eene breede borst en een ge streng, ernstig gelaat treedt binnen. Hij ziet in het lokaal een paar malen rond, daarna blijft zijn blik plotseling op mijn overbuurman gevestigd. Vervolgens treedt de waard van het lokaal naderby, de gestrenge heer fluistert hem iets in 't oor, de waard schrikt en kijkt naar den ele- ganten, jongen heer om. De groote, sterke man gaat op mijn overbuurman toe en spreekt hem zacht aan. Daarop schrikt ook deze en wordt doodsbleek, slechts uit zijne oogen licht het verdacht, als zoeken zij eene laatste redding. Maar de groote heeft dien blik opgevangen, hij neemt den arm van den eleganten, jongen man in den zijnen en verlaat met hem het lokaal, zonder het ge ringste opzien te verwekken. Na eenige dagen brengen de couranten de mededeeling, dat men een jongen, gevaarlijken inbreker met zijne moeder, die hem tot heolster diende, in hechtenis had genomen. Zoo verzinkt een jong leven in den maal stroom der wereldstad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1