ZIKBIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 21 Maart 1891. Algemeen Overzicht. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5979. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar -plaatsruimte berekend. Plaatsing van Kinderen op de School B. Zitting van COMMISSARISSEN dier School in het Schoollocaal aan het Kerkhof (Hoofd de onderwijzer P. van DER" Have), op Woeusdag <lo»i Maart 1801, 's avonds uur, tot het ont vangen en beoordeelen der aanzoeken oin plaatsing van Kinderen op die School. Plaatsing van Kinderen op de School A. Zitting van COMMISSARISSEN dier School in het Scboollocaal in den Wevershoek (Hoofd de onderwijzer .T. Th. Oosterman), op Douderdog den Maart l>9t. 's avonds •y/a uur, tot het ont vangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van Kinderen op die School. Dag aan dag leert ons de geschiedenis, dat er een dag van komen en een dag van gaan is. En al is het nu waar, dat we dit reeds vaak hebben vernomen, toch blijft het een even groote waarheid, dat het heengaan van een algemeen bekend groot man algemeene deelneming ver oorzaakt, ook al behoorde men volstrekt niet tot zijne vereerders of aanhangers. In Duitschland wordt dit dezer dagen weer duidelijk gezien, nu zeer onverwacht de bekende leider der Centrum partij, Dr. Windthorst, is gestorven. De Kleine Excellenz", zooals hij steeds werd genoemd, heeft de Katholieken in den Duitschen Rijksdag tot een partij gevormd en heeft als aanvoerder dier partij een voortdurenden strijd gestreden met Von Bis marck. Beschikkende over groote gaven des geestes, heeft hij onverdroten gestreden voor datgene, wat hij goed en nuttig achtte voor zijue partij eu al kan hij er niet op bogen, dat hij kolossale vor deringen heeft gemaakt, toch heeft de Centrum partij onder zijne leiding aanhoudend veld gewonnen en is zij een macht geworden, waarmede Bismarck zoowel als Caprivi rekening houden moesten, zelfs dat zij den eerste dwingen kon op den Cultur-Kampf terug te komen. Geboren den 17 Januari 1812, werd hij voor geestelijke opgeleid, doch studeerde later voor advocaat. In Hanoverschen staatsdienst getreden, was hij een ijverig Minister van Koning George. Na de gebeurtenissen van 1866, trad hij als Minister af en nam hij plaats in den Duitschen Rijksdag en in den Pruisischen Landdag, waar hij steeds een onvermoeid strijder bleef voor de Katholieke belangen. Thans op 79jarigen leeftijd overleden, verliest de Katholieke partij in hem een scherpzinnig hoofd, spreker en Duitschland een knap staatsman. Voor de Duitsche regeering eveneens is het een -zware slag. De rede van Caprivi tegen de liberalen gehouden, in ons vorig overzicht vermeld, deed reeds ver moeten, dat men steun zoeken wilde bij het Centrum en juist nu, nu men in het aannemen van het ontslag van den Minister van Eeredienst en Onderwijs, Von Gossler, eene nieuwe concessie aan de Katholieken had gedaan, ontvalt de leider. De Minister Gossler toch had het bij deze partij verbruid door zijne houding in zake het wets ontwerp op het ouderwijs. Tien jaar lang is hij Minister geweest en hij was het met hart en ziel. Dat hij vrijwillig ontslag zou hebben genomen, wordt algemeen betwijfeld. Sommigen spreken ook hier weder van een verschil van gevoelen tus- schen den jongen Keizer en den ouden Minister, dat niet uit den weg te ruimen was. Tot zijn opvolger is Graaf Robert von Zedlitz-Trutzschen benoemd, iemand, die, naar men meent, de ge matigde conservatieve begrippen is toegedaan. Met de crediet-aanvraag voor den bouw van vijf pantserschepen wil het maar niet erg vlotten. De Rijksdag heeft nu eindelijk toegestaan de som van een millioen Mark, elk voor twee oorlogs schepen, doch tevens de gelden geweigerd voor den bouw van een ander aangevraagd schip. De Keizer heeft het adres der Elzas-Lotharingers, hem door eene deputatie aangeboden, ontvangen. Bij de ontvangst zeide hij, gaarne en met dank betuiging de verklaring aan te nemen van ge zindheid en trouw aan het rijk en dat de bevolking alle inmenging van vreemde elementen tegengaat. Hij betreurde het daarom, dat hij do uitgedrukte wensch nog niet kon vervullen, doch hij hoopt, dat binnen een niet al te langen tijd de toe standen eene vergemakkelijking van het grens verkeer zullen mogelijk maken, wat zooveel te eerder zou kunnen geschieden, naarmate de be volking zich overtuigt van de onbreekbaarheid van den band met Duitschland. De jarenlang heerschende strijd tusschen de beide pai-tijen in Denemarleen in de Tweede Kamer is thans, voor een deel althans, bijgelegd. Het Ministerie, dat in de Eerste Kamer reeds eene meerderheid van 9/10 der leden had, be schikt nu in de Tweede ook over een meerderheid. De overeenkomst tusschen de heide partijen omvat de volgende zaken: Vooreerst zal een doortastende wijziging van het tarief der invoerrechten worden uitgesteld en zullen dienaangaande geene voorstellen mogen worden gedaan, dan nadat er een nadere overeenkomst is gesloten; een gedeeltelijke wij ziging zal echter reeds dadelijk worden ingevoerd, in zooverre, dat de invoerrechten op suiker en petroleum met nagenoeg 50 pCt. zullen worden verminderd. Eene nieuwe belasting op het bier zal worden ingevoerd, in de eerste jaren van 7 en vervolgens van 10 kronen per ton. Te Kopen hagen zal de ontworpen vrijhaven worden aange legd, waartoe de kosten op 8 millioen worden begroot. Verder ondergaat het armwezen eene hervorming en zullen aan werklieden bij den landbouw kleine perceelen grond worden uitge geven. Doel is, om al de opgenoemde zaken ten grondwettige en militaire aangelegenheden voor- loopig te laten rusten. De nieuwe Ministers in Italië hebben gemeend het aanbod des Konings, om 4 millioen lire af te staan van zijne civiele lijst, te moeten afslaan. De koning heeft vele uitgaven in Italië en daarbij voortdurend bezig met het afdoen van schulden van zijn vader, zoodat hij waarlijk niet veel missen kan. Meer en meer blijkt het, dat de Italianen in Massowah feiten hebben bedreven, die niet passen bij eene beschaafde manier van oorlog voeren. De ex-luitenant Livraghi is dien aangaande verantwoordelijk gesteld, en daar hij zich in Zwitserland ophoudt, is door de regeering zijne uitlevering gevraagd. De Zwitsersche Bonds raad heeft die toegestaan, doch het bestuur van het kanton Tessino, op welks gebied hij zich bevindt, weigert hem uit te leveren. Door den Minister van Onderwijs is medegedeeld, dat hij vernomen heeft, dat vele professoren aan de universiteiten eenvoudig geen les geven. De Mi nister heeft thans bepaald, dat zij, die dit verzuimen, met inhouding van traktement zullen worden gestraft. Door de Engelsche regeering is eene commissie ingesteld tot het onderzoek naar de verhouding tusschen kapitaal en arbeid. De commissie heeft een zeer uitgebreid mandaat en moet bijna alles onderzoeken wal eenig licht in die verhouding brengen kan. In het Hoogerhuis is een voorstel ingediend tot het strafbaar stellen van het leenen van aanzienlijke geldsommen aan studenten, gym nasiasten en andere minderjarige jongelieden. De geldschieters leenen deze jongelieden kolossale natuurlijk tegen hooge interessen, en zoodoende menig jongmensch ten onder. In België zal samenwerking der partijen in zake grondwetsherziening blijken mogelijk te zijn. De regeering zal uitgenoodigd worden hare meening te zeggen en te formuleeren over grondwets herziening, die de meerderheid der centrale secte noodig acht. Een voorstel tot uitbreiding van het kiezerscorps in dien zin, dat elk die hoofd van een gezin is en eene woning bewoont die eene huurwaarde heeft van frs. 24, kiezer zal zijn. Daardoor zou bet kiezerscorps uitgebreid worden tot 600,000 a 700,000 burgers. Vreemd is het, dat de bepaling er bij gemaakt is, dat eene woning minstens moet bestaan uit twee kamers en nog vreemder, dat deze bepaling ge grond is op da overweging, dat gezinnen, die slechts een kamer bewonen, de noodige waarborgen van zedelijkheid missen voor het bezit der kies bevoegdheid. AIEUWSTLIDIAGEA. Engeland. Loudon, 18 Maart. Volgens berichten uit Genève is de rechter Nyons naar het kasteel van Prangms vertrokken, waar alle papieren van prins Napoleon zijn; bp ver zegelde alles, maar een testament was er niet onder. Aan de Standard wordt uit Baenos-Ayres geseind, dat generaal Mitre aldaar met voorbeeldelooze geestdrift is ontvangen. Zjjne komst was een algemeene feestdag. Devalle, de aau voerder der hervormingspartij, sprak den generaal toe en smeekte hem, de republiek te redden. Mitre verklaarde in zij q antwoord, dit te willen beproeven en er zjjn laatste levensdagen aan te zullen wpden. Londen, 18 Maart. De geheime raad heeft heden een arrest gewezen in de quaestie betreffende de Australische Chineezen, die ontstaan is doordien de regeering van de kolonie Victoria in 1888 aan 268 Chineezen met geweld de landing belette, omdat het schip krachtens de wet der kolonie slechts 14 Chineezen mocht aanbrengen. De Chineezen betwistten de rechts geldigheid dier bepaling voor de opperste rechtbank te Melbourne, die uitspraak deed ten gunste der Chineezen. De koloniale regeering appelleerde alhier. De geheime Raad nu heeft het vonnis der Rechtbank vernietigd, maar laat de rechtsvraag onbeslist, of het koloniaal bestuur constitutioneel bevoegd was de Cnineezen te weren, daar die quaestie niet opgeworpen was. Spanje. Uit Madrid wordt gemeld, dat men te Cordova in den treiu naar Sevilla het ljjk heeft gevonden van eene vrouw, die vermoord was. Uit de gevonden papieren bleek weldra, dat het eene Parjjsche modemaakster wa9, Mad. Perreau-Henrion. Zij had veel klanten in Spanje en was uit Parjjs vertrokken met haren echtgenoot M. Perreau op 22 Febr. M. Perreau is inspecteur van de Maatschappij der goedkoope reizen. Hij was te San Sebastian achter gebleven, terwjjl zjjne vrouw naar Sevilla ging. M. Perreau is thans te Madrid. Het ljjk zjjner vrouw was vreeseljjk verminkt. Een schandige aanslag scbjjnt de drijfveer tot de misdaad geweest le zjjn. Verscheidene verdachte kerels worden opgezocht. Een van hen is aangehouden. Nederland. 's Ciravenhage, 19 Maait. Tweede Kamer. Aangenomen werden in de vergadering van heden de conclusion van de Commissie van Rapporteurs, strek kende tot aanneming voor kennisgeving in zake het adres Mahieu, zich beklagende over ODrecht, hem aan gedaan door ontslag nit den hospitaaldienst, en van linnenfabrikanten te Boxtel, aandringende op herkeu ring van goederen voor het Departement van Marine. De heer LevysBohn Norinau interpelleerde den Min. van Marine over het passeeren van den heer Land voor den hooidofficiersrang. Hjj vroeg of de ongeschiktheid van den heer Land welke de minister beweerde dat bestaat, reeds bestond voordat de heer Land Kamer lid werd. De Min. van Marine verzekerde, dat net hem leed had gedaan, den heer Land te moeten passeeren. Die passeering behoefde evenwel geen verwijdering uit den dienst tengevolge te hebben. De geschiktheid voor bevordering was eerst door den Min. beoordeeld, toen de heer Land voor bevordering in aanmerking kwam. Ook door de heeren A. Van Dedem, Zaajjer en Scbaepman werd de Min. veroordeeld, terwjjl de heer Schimmel- penninck Van der Oye de meening verkondigde, dat de Kamer zich niet mag inlaten met de motieven voor bevordering of passeering. De heereo Zaajjer, Rooseboom en A. Van Dederq ^poecUgste af te doen en de punten van geschil over dringen nader aau op mededeelingen van het tjjdstip, waarop de ongeschiktheid aanving. De Min. weigerde nadere inlichtingen te geven, maar constateerde dat de niet-bevordering stond buiten daden van den heer Land als volsvertegenwoordiger en buiten de politiek. De beer Viruly stelt de motie voor: »De Kamer, de inlichtingen van den Min. op de vragen van den heer Norman onvoldoende achtende, gaat over tot de orde van den dag. De heer Borgesius constateerde, dat de Min. geen recht heeft om inlichtingen te weigeren, de regeering in haar geheel is voor die weigering verantwoordelijk. Of strjjdt het met het Staatsbelang, om mede te deelen, ot de aanspraken van_ den heer Land op bevordering zjjn verloren vóór of tjjdens het Kamerlidmaatschap. Hij zinspeelde voorts op het gerucht, dat het gebeurde 't gevolg is van het schrjjven in de couranten. Ook de heer Lieftinck vroeg of dit het motief was, nl. het opkomen voor de minderen in Indië. Breda, 19 Maart. Gisteravond te ruim 7 uren is een hevige brand uitgebroken in de stoomchocolade- fabhok »Kwntta", gelegen aan den Westbinnensingel alhier. Binnen enkele uren was het gebouw als 't ware uitgebrand. Alles wat maar branden kon, werd een prooi der vlammen. De buitenmuren, voornameljjk de rechter- en linker-, zjjn grootendeels gespaard gebleven. De schade is zeer aanzienlijk, doch zal grootendeels gedekt worden door het bedrag, waarvoor het pand was geassureerd bjj de's HertogenboBsche brandwaarborg- maat8ehappjj op premiën, agent de heer J. Duparc Jr. alhier. Hoe het ongeval is ontstaan, kan met geen zekerheid worden bepaald. Nader kunnen wjj mededeelon Te kwart over zeven, een oogeublik nadat de werklieden, wier dagtaak om 7 uur geëindigd was, waren vertrokken, zagen eenige voorbijgangers boven het fabrieksgebouw een vuurkolom, die zich ongeveer midden uit het pand wel 30 M. hoog verhief, 't Was een verschijnsel van een seconde, doch gaf reden te over om onmiddellijk de brandspuiten te alarmeeren. Eeuige oogenblikken later was ook de torenwachter op zjjn poBt en deed, juist te half acht, het slaan der klok van den grooten toren, den inwonerB koude van het groote onheil. Da schutterjj kwam onder de wapenen en zette de toegangen tot het gebouw af. Te ruim 8 uren rukten de eerste spuiten der gemeente aan, dra gevolgd door die der infanterie en die van de Kon. Mil. Academie. Onmiddellijk zag men in, dat aan de fabriek zelve niets meer viel te redden. Men bepaalde zich daarom tot het behouden van do belendende gebouwen, dat zeer goed is gelukt, daar van een aan het pand ingebouwde groote houtloods zelfs geen splinter werd verbrand. Om halftien waren niet minder dan 9 spuiten in werkiDg. De brand leverde, van de overzjjde van den Singel gezien, een phantastisch gezicht op. De roode gloed der vlammen weerspiegelde in het heldere water van den Singel, en deze bezet door honderden ja dui zenden toeschouwers, maakten het geheel nog interes santer. Te ruim elf uren was men den brand zoo goed als meester; enkele balken en zolders, thans door de vlammen geheel verkoold, stortten van tjjd tot tjjd, onder gekraak inéén, en gaven aan de brandende puinhoopen weer eenig voedsel, doch eenige personen waren in staat om het voortgaan van het onheil te beletten. Nog heden is men bezig om in het pand de smeulende vonkjes te dooven. De administratieboeken der fabriek zjjn gered. Met weemoed moeten wjj staren naar de eertjjds ruime fabriek, welks jonge eigenaar zooveel energie aan den dag legde, om de zaken te doen bloeien. En niet minder moet gedacht worden aan de vele werk lieden, die er hun brood verdienden en thans zonder verdienste zijn. Uit Voorne. De dorpsvereeniging «Eendracht maakt Macht" te Nieuw-Helvoet hield deze week hare gewone voorjaarsvergadering. Deze vereeniging Btelt zich ten doel den aankoop van zaden en kunstmest stoffen voor gezamenlij ke rekening, alsmede het bespreken en aanwenden van alles wat strekken kan om den land bouw in deze streek eene hoogere vlucht te doen nemen. Zij telt thans ruim dertig leden, waaronder ook uit naburige gemeenten. Daar zjj besloten heeft rechts* persoonlijkheid aan te vragen, is het bestuur, d&t aanvankelijk slechts uit drie leden bestond, uitgebreid tot vjjf. Het is nu aldus samengesteld: Arie Trouw, president, Johs. Lammerse, vice-president, Arie Trouw, secretaris, P. van den Ban, penningmeester en K. Dirk zwager, gewoon lid. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat voor rekening der leden aangekocht waren: 13200 K.G. of 132 balen superphosphaat S. /3,53 de baal, geleverd door de firma Schoenmakers te Uden. Verder nog 400 K.G. rood klaverzaad a 68 cts., 36 K.G. wit klaver zaad 96 cts. en 75 K.G. Lucern-klaverzaad 70 cts de K.G., geleverd door de firma Wed. Lenpen Zoon te Haarlem. Alles franco te Rotterdam en onder contróle van het proefstation te Wageningen. Verder werd besloten voor rekening der vereeniging aan te koopen een sprenkelaar en een vat Bordeauxsche pap (Bouillie Bordelaise), een mengsel van kalkmelk en kopervitriool-oplossing. Genoemd werktuig, ver krijgbaar bjj de heeren C. J. Krol Co. te Zwolle, kost 22,50, terwjjl een vat Bordeauxsche pap, welks inhoud voldoende is voor de dubbele behandeling van 1 H.A. aardappelland, voor 14 te krijgen is. In Juli eu AuguBtuB vult men den sprenkelaar met genoemde pap, na ze eerst met water verdund te hebben en j besprenkelt daarmede het aardappelloof, ten einde de plant te vrjj waren voor de zoo met recht gevreesde aardappelziekte. Het lot besliste, welke leden er dezen zomer eene eerste proef mee zoaden nemen. Het waren de heeren A. Trouw, H. Spoon, J. de Pjjper, C. Trouw, L Vijfvinkel en P. Trouw. Na afloop der werkzaamheden werden ouder gewoonte tot opwekking en aanmoediging eenige lanbouw-gereed- schappen onder de leden verloot. Vlissingen, 19 Maart. De heeren Ch. de Graaff en Co. alhier, hebben aangekocht het Eogelsche bark schip «Tiber", groot 924 reg. ton, welk schip door hen in de vaart zal gebracht worden onder den naam van «Theodora". Middelburg, 18 Maart. By den gemeenteraad is tbans een request ingediend door een nieuwe opge richte vereeniging, «Kunstliefde" genaamd, waarvan de burgemeester voorzitter, met verzoek, om afstand van een stuk gemeentegrond tot het bouwen van een gebouw tot het geven van tooneelvoorstellingen en concerten, zoowel vocale als instrumentale. De gemeente raad besloot gisteren dit request in handen vao Burgem. en Weth. te stellen om advies. Als deze vereeniging met hare plannen volkomen slaagt en een voldoend aantal leden krjjgt, tegen eene contributie van 5 's jaars, dan zou Middelburg binnen een niet ver gelegen tjjdperk in het bezit zjjn van een gebouw voor bovengenoemde gelegenheden, waarop zjj met recht trotsch zou mogen zjjn. Dit nieuwe gebouw toch zou ingericht zjjn voor schouwburg en concert zalen, (eene groote en eene kleine) welke ruimte zullen moeten bieden aan: de schouwburg aan 600 personen, de groote concertzaal aan 500 personen en de kleine concertzaal aan 300 personen, benevens steeds voorzien moeten zijn van alle verdere kamers, alskleedkamers enz., en zal geheel naar de eischen des tjjds inge richt worden, terwjjl, nu de waterleiding weldra in Middelburg komt, ook door middel daarvan voor alle brandgevaar zal worden zorg gedragen. Men ziet dus dat het een prachtig gebouw zal wordon, doch dit iB alleen nog maar op papier, 't ia evenwel te hopen, dat het binnenkort in werkelijkheid verrezen zal zjjn. De gemeenteraad heeft heden beslotendat voortaan voor de gasfabriek de helft Duitsche kolen en de helft Eogelsche kolen zullen gebruikt moeten worden, terwijl, bijaldien de prjjzen van Duitsche en Eogelsche kolen niet veel verschillen, de gascommissie gemachtigd is uitsluitend Engelsche te gebruiken. Goes, 19 Maart. In het bestuur der voorschotbank werden als commissarissen herkozen de heeren van dei- Manden en Pennings. Het ledental bleef stationair op 179, wier gestorte aan- deelen bedroegen f 13184. Het reservefonds beloopt f 5535. Bjj het begin van het boekjaar beliepen de spaargelden f 64955. Er werd ingebracht f 42880 en terugbetaald f 42091, zoodat de spaarders een gezamenlijk te goed hebben van f 65744. Aan rente werd bijgeschreven f 1633. 238 voorschotten werden verleend tot een totaal bedrag van f 209635. De zuivere winst der inrichting bedraagt f 2774,43, waaruit de aandeelhouders 7 °/0 van het door hen gestorte bedrag aan winst ontvangen. In ontvangsten en uitgaven bedroeg de omzet der bank f 712066,55. Aan het dezer dagen gehouden eind-examen der Burger-Avondschool werd door acht candidaten deelgenomen, die heden allen het diploma verwierven, n.l. P. J. Wessel, A. Nagelkerke, B. M. Ossewaarde, J. Oudeman, A. J. van Melle, J. J. Arnoldi, A. C. J. Geers en W. Knieriem. De beruchte hond, die zooveel konijnenmoorden op zijn geweten heeft, is eindelijk ontdekt en geëxecu teerd. Het was de Dalmatener hond van ds. de Pree, die 's nachts wist los te breken en op roof uit te gaan. Een der beroofden heeft korte wetten met den roover gemaakt en hem doodgeschoten. Maandag 6 April hoopt de oudste ingezetene van Kapelle haar honderdsten verjaardag te vieren. Het oude mensch is op het dorp algemeen bekend als de «Schoutinne." Benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere school de heer A. Lampen, thans te Almkerk. De benoemde is oud-leerling van de normaalschool alhier. Zooals de telegraaf u berichtte is gisteren op zijn buitenplaats onder Eversdijk (Biezelinge) overleden mr. P. 11. Saaymans Vader, oud-lid der arrondissements-rechtbank alhier en oud-afgevaardigde ter Tweede Kamer van het hoofdkiesdistrict Goes. Ook was hij eenigen tijd lid van den gemeenteraad. Hij werd geboren 47 Juli 4800, en was tot op het laatste van zijn leven een toonbeeld van gezondheid; hij was een pracht-exemplaar van een oud man. Bij de kamerontbinding in 4866 werd hij gekozen in plaats van mr. J. II. de Laat de Kanter, tot hij in 4879 wegens hoogen leeftijd meende te moeten bedanken, waarop in zijne plaats gekozen werd de heer de Savornin Lohman. Tot het laatst van zijn leven nam hij deel aan het pu blieke leven. Colijx>spl£La.t, 19 Maart. Io onze liberale kieB- vereeniging zal op den avond van 1 April a.s. de heer A. A. Beekman uit Schiedam, de weldra in de Tweede Kamer in behandeling te nemen Legerwet komen bespreken. De vergadering is kosteloos opengesteld voor ieder belanghebbende. Mogen velen, ook van hen die niet tot de liberale partij wenschen gerekend te worden, van die gelegen heid gebruik maken om dien begaafden oud-officier de ingewikkelde wet te hooren behandelen Heden vertrokken 20 personen van hier, met het doel om in de Nieuwe Wereld te beproeven een beter beBtaan te vinden. Stavenisse, 19 Maart. Evenals in de andere gemeenten van ons eiland geschiedt of reeds geschied is, circuleert ook alhier een request aan HH. Provin ciale Staten, met het verzoek, de overbrugging van de Eendracht bjj Tholen te willen bevorderen. De voordracht voor onderwijzer met hoofdakte aan de openbare lagere school alhier bestaat uit de heeren: H. Brakman te Groede en H. de Hullu te Latgeruigeweide. Bruinisse, 17 Maart. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werd besloten aan Mej. de Wed. S. de Graafi de toelage groot 200 toe te kennen, die haar overleden echtgenoot, oud-hoofd onderwijzer der openb. school, van gemeentewege genoot. Verder werden ingediend het kohier van den hoofdei, omslag en het gemeente-verslag. Vastgesteld werd het kohier voor de hondenbelasting. Het verleenen van bovengemelde jaarljjksche toelage verdient allen lof. Er blykt nit, dat de bewezen diensteD van wjjlen den heer de Graaff nog steeds alhier gewaardeerd worden. Io de afgeloopen week werden van hier verzonden 1100 ton mosselen naar België en Rotterdam en 300 balen naar Engeland. Ongeveer 20,000 oesters werden uitgevoerd. Zierilxjeee, 19 Maart. In de zitting van het kantongerecht van gisteren zjjn de volgende vonnissen uitgesproken Overtreding der jachtwet. M. F. te Bruinisse 2 maal 25, subs. 2 maal 5 dagen hechtenis, verbeurdverklaring in beslag genomen voorwerpen, met bevel dat deze znllen worden vernield. M. v. C. Jzn. te Noordgouwe 2 maal 10, subs. 2 maal 8 dagen hechtenis, verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer, met bevel tot uitlevering of te betalen 2,50, subs. 1 dag hechtenis, met bevel dat dit zal worden vernield in geval van uitlevering. J. D. en J. D., beiden te Oosterland, ieder 5, subs. 2 dagen hechtenis, voor elk hunner. J. S. te Zierikzee 1, subs. 1 dag hechtenis. T. V. te Viane f 10, subs. 2 dagen hechtenis. Wapenwet. J. v. d. K. te Kerkwerve 5, subs. 3 dagen hechtenis, verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer, met bevel dat dit zal worden uitgeleverd of te betalen 2,50, subs. 1 dag hechtenis en in geval van uit levering met bevel tot vernieling. Mossels rapen op een werk van een waterkeerende djjk langs de Zeeuwsche stroomen. C. B. en C. V., beide te Brouwershaven en G. v. d. B. te Zonnemaire, ieder 1, Bub3. 1 dag hechtenis. Mossels rapen als voren en beschadigen van de steenglooiing. J. T. en A. V. te Dreischor, ieder 2 maal ƒ1, aubs. 2 maal 1 dag hechtenis. Wateren buiten de daarvoor bestemde bakken te Zierikzee. J. d. V., J. v. d. B. en J. J. T., allen te Zierikzee,. ieder 1, sqba. 1 dag hechtenis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1