ZÏERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Donderdag 12 Maart 1891. Ilh/JLLEM Directeur-Uitgever J. WAALE. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Stad Zierikzee eu Zeeland. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5975. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Bekend is het spreekwoord: »op elke actie volgt een reactie." Meldden wij de vorige week, welk een beweging er te Parijs ontstaan was tijdens het bezoek van Keizerin Frederik en welk gevolg dit voor Elzas-Lotharingen had gehad, thans vraagt men zich reeds af, zoowel in Duiischland als in Frankrijk, of hetgeen voorviel, werkelijk van zoo veel beteekenis is geweest om het gewicht er aan te hechten, dat men deed. Wederzijds erkent men dan ook nu, dat de gemoederen zijn bedaarddat degeheele beweging vreemd aan de politiek is, en slechts is voortgesproten uit de begeerte van een klein deel der Fransche natie, volgelingen van Boulanger en aanhangers der commune, die de aanwezigheid der Duitsche Keizerin te Parijs gretig aangrepen om de Fransche Kegeering een hak te zetten. Gelukkig is de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk niet verstoord. De Duitsche Regeering heeft aan de Fransche reeds medegedeeld, dat zij het gebeurde niet op hare rekening schuift en dat zij erkent ge tracht te hebben het gebeurde te vóórkomen. Dubbel jammer daarom, dat de bewoners van het Rpksland het gelag moeten betalen en de Keizer in zijn ver klaarbaren drift over het gebeurde verscherping van den pasdwang heeft bevolen. Deze maatregel toch, treft niet zoozeer de Franschen als wel de Duit- schers, en te verwonderen is het niet, dat de ge- lieele Duitsche natie schier eenstemmig deze wraak afkeurt. Men ziet daarin, en niet ten onrechte, een terugkeer tot het stelsel, gevolgd door Bismarck; een stelsel, waaraan men reeds een jaar was ont wend, doch dat nu, helaasweer op den voorgrond schijnt te treden. Meer en meer blijkt het, dat de nieuwe'Rijkskanselier onder den invloed van het gebeurde in Frankrijk »den nieuwen koers" heeft verlaten en den weg gaat volgen, dien Bismarck jaren lang met succes heeft bewandeld. In de zitting van den Rijksdag van j.l. Zaterdag heeft hij een redevoering gehouden, zoo heftig tegen de vrijzin nigen gekant, zooals men die slechts van Bismarck had kunnen verwachten. De vrees voor de sociaal democratie heeft hij tot in bet onzinnige overdreven, om zich een meerderheid te verwerven. Bijna een jaar is het nu geleden, dat de heer Caprivi zijn betrekking aanvaardde; 't was een jaar dat met groote verwachtingen begon, maar dat met droevige teleurstellingen eindigde. De heer Von Caprivi heeft de verschillende partyen beurtelings aangetrokken en afgestooten, tot hij ten slotte weder kwam op bet punt, waar zijn voorganger had opgehouden. Bij de behandeling der begrooting heeftdeRijkskanselier verklaard, dat hij er prijs op stelde dat het crediet voor vijf pantserschepen werd toegestaan. De Rijkskanselier verklaarde beslist, dat de Regeering aan de vloot niet zulk een groote uitbreiding wilde geven, als onlangs uit de rede van den Minister is opgemaakt. Hij drong er op aan, dat minstens twee oorlogsschepen zonden worden toegestaan, bestemd tot verdediging van het Noord-Üostzeekanaal. Als een bewijs hoe sterk de Keizer voor vlootversterking ijvert, diene, dat de verslaggever der commissie en verdediger der credieten voor de vijf pantserschepen, van den Keizer een schilderij ten geschenke heeft ontvangen met het onderschrift: «Voor zijn moedig optreden voor mijn vloot, zijn dankbaren Keizer en Koning." In Frankrijk heeft de Kamer een besluit goed gekeurd, waarbij het aangaan van weddenschappen bij de harddraverijen wordt verboden en de wedders worden vervolgd. Het is te begrijpen dat een besluit als dit, dal zoo diep ingrijpt in de bestaande ge bruiken, geen algemeene sjmpathie geniet. Men vreest dan ook dat bij de wedrennen, die Zondag zullen plaats hebben, ongeregeldheden zullen voor vallen. In Italië heeft de Kamer hare werkzaamheden hervat; de Voorzitter der vorige Kamer is met algemeene stemmen herkozen en de President- Minister heeft verklaard dat hij 38 millioen lires zal bezuinigen, waaronder 9 voor Oorlog en 11 voor Marine, terwijl de Minister verzekert dat hij al deze bezuinigingen kan tot stand brengen, zonder dat de openbare dienst daaronder lijdt. Ten bewijze van de ingenomenheid van den Koning met de gevolgde bezuinigingspolitiek diene, dat hij vrijwillig zijne civiele lijst met 4 millioen lires heeft verminderd. Evenals vroeger heeft de Regeering op eene inter pellatie dienaangaande weder verklaard, dat zij vast zal houden aan het drievoudig verbond en zich daarvan niet zal losmaken. De Cortes in Spanje zijn geopend met een troonrede, waarin amnestie wegens staatkundige vergrijpen wordt aangekondigd en verder wordt verklaard dat de betrekkingen van Spanje met het geheele buitenland van vriendschappelijken aard zijn. Aangekondigd worden hervormingen in het strafwetboek en verbeteringen der verdedigings werken. De financieele toestand eischt verbetering. Het bedrag der vlottende schuld zal binnen een niet ver verwijderd tijdstip moeten worden gecon solideerd. In Oostenrijk duren de verkiezingen voor den Rijksraad nog steeds voort; eerst deze week zullen zij, de herstemmingen niet medegerekend, zijn geëindigd. Zooals het zich thans laat aanzien, zullen zij niet aan de verwachting der Regeering voldoen en zullen de uiterste partijen winnen. In Mumenië is een nieuw Kabinet opgetreden. Het ontmoette echter in de Kamer terstond reeds tegenstand, zoodanig dat een motie van wantrouwen werd aangenomen met 77 tegen 69 stemmen. Ten gevolge daarvan zijn de Kamers ontbonden. Indië. Het denkbeeld om algemeene bepalingen op het verleenen van rentegarantie aan particnliere spoor wegen in Indië in het leven te roepen, heeft een bepaalden vorm gekregen. Het voornemen bestaat thans en een daartoe strekkend wetsontwerp wordt in gereedheid gebracht om aan de uitgifte voor concessie voor den aanleg en de exploitatie voor een viertal hoogst gewensche spoorwegen (gewone en secundaire), wanneer zonder geldelyken waarborg van staatswege het benoodigde kapitaal gebleken is niet bijeengebracht te kunnen worden, gedurende een zeker niet te berperkt) aantal jaren rentegarantie te ver binden. De spoorwegen, die men op het oog heeft, zyn: lo. van Krawang over Karongsambong naar Cheribon (154 kilometer); 2o. van Cheribon naar Sa- maraog (244 kilometer); 3o. van Probolingo naar Panowekan of naar Sitoebondo door het binnenland van de residentie Probolingo en Bezoeki (186 220 kilometer; en 4o. van Maos door het Serayoedal naar Bandjornegora (80 kilometer). De vraag of ook rente- waarborg zal te verleenen zijn voor een onder die voorwaarde door de Nederlandsch-Indische Spoorweg maatschappij in concessie gevraagde ljjn van Djok- jokarta over Magelang naar Ambarawa (85 kilometer) zal afzonderlijk aan de orde moeten komen, omdat haar beslissing samenhangt met de onderhandelingen, die met die Maatschappij gevoerd werden over aankoop van een harer Ijjnen. Afrika. Constantine, 9 Maart. Er worden moeilijk heden gevreesd tengevolge van het plotselinge overlijden van den Engelschen gezant in Marokko, na een heftig onderhoud met den sultan. Er is een Engelsch pantser- schip van Tanger naar Mazagan vertrokken. Engeland. Een Engelsch echtpaar, op hnn jacht een pleizierreis doende in West Indië, heeft het voorrecht gehad tus schen Barbados en Trinidad zes zeelieden te redden, die 14 dagen lang in een half zinkende boot hadden rondgezwalkt. Zy waren geheel uitgeput en verklaarden behoord te hebben tot de bemanning der «Carribon", van Brazilië naar Liverpool, den 20 Januari gezonken. De bemanning van 14 koppen was in 2 booten gevlucht, welke na vyf dagen van elkaar waren geraakt. De geredden, die twee dagen te voren hun laatste beschuit deelden, hadden reeds alle hoop opgegeven, en den dag te voren was een neger, die zy by zich hadden, in wanhoop overboord gesprongen. Aanvankelijk hadden zy zich gevoed met vliegende visschen, die 's nachts door het schjjosel van hun lamp werden aangetrokken. Londeu, 10 Maart. Heden nacht woedde er een geweldige sneeuwstorm door geheel Eneeland, waardoor de sneeuw voeten hoog werd opgestapeld. Het verkeer met pOBt en telegraaf is verbroken. Te Dover konden geene stoombooten aankomen of afvaren, dewjjl de opgezweepte golven onder eene verblindende sneeuw jacht over de havenhoofden sloegen en die onzichtbaar maakten. Duitschland. Uit Berljjn wordt gemeld, dat men in goed inge lichte kringen een nieuwe daad des Keizers verwacht met het oog op de sociale quaeitie. Meu beweert, dat ZM. voornemens is de werklieden een laatste maal te waarschuwen voor het gevaar, dat zy loopen, door zich in de armen van het socialisme te werpen. Vooral moet Wilhelm II zich ongerust maken over den loop der zaken in de kolen-bekkens en op het platteland, waar de sinds lang voorbereide agitatie der socialisten thans begonnen is. Evenwel wordt niet geloofd, dat de Keizer ertoe besluiten zal tot reactionaire maatregelen in den geest van Bismarck zjjne toevlucht te nemen. De ondervinding heeft geleerd, hoe weinig vruchten, of liever hoeveel wrauge vruchten men van een der- gelyk optreden plukt. S traatsburg1, 9 Maart. Naar men met zeker heid verneemt, zal de Keizer aanstaanden Zaterdag de deputatie uit de Elzas-Lotharinger volksvertegenwoor diging by zicb ontvangen, die hem het bekende adres zal aanbieden. Onlangs vertelde een onzer lezers ons 't volgende," zoo schryft de Kölnische Zeitung. »Op de buitenplaats van myn vader bevond zich een uiterst waakzame, kwaadaardige, doch aan de huiBgenooten zeer trouwe en gehoorzame hond, «Wachter" genoemd. Het dier was buitengewoon voornaam opgevoed", want zoodra hy een net gekleed persoon de plaats zag opkomen, vergenoegde hy zich met een zacht gebrom; wanneer echter een bedelaar door de poort kwam, werd hy by na razend, greep op een aapachtige manier den ouden bezem, die naast zyn hok in een hoek stond, en be proefde dien, onder allerdolste sprongen, geheel tot in atomen stuk te byten. Even onverdraagzaam toonde hy zich tegenover de kippen, wanneer zy het durfden wagen, uit zyn etensbak een stukje weg te pikken. Dan beet en sloeg hy met zyn pooten, dat de veeren in het rond vlogen. Des te meer trok het de aandacht, dat een bepaalde kip herhaaldelijk zonder eenigen tegenstand van Wachter", eenige brokjes uit den bak nam eu daarna in het hondenhok verdween. Nadat dit merkwaardig verschijnsel eenige dagen achtereen door de verwonderde huisgenooten was waargenomen, ging men het hok onderzoeken en vond daar een heele verzameling eierdoppen. Nu was de vriendschappelijke verhouding opgehelderd. Het trouwe dier kwam echter op zeer tragische wijze aan zyn einde. Toen ik nog als student, na een zeer lange vacantie het ouderlyk huis verliet, rukte hy zyn ketting los, vervolgde het rijtuig, waarmee ik wegreed, tot aan het station, en vloog juist tegen mjjo coupé op, toen de trein zich in beweging zette; vóór hy er nog in was, raakte de trouwe »Wachter" onder de wielen en werd er dood onder weggehaald. Nederland. 's Gravenhage, 10 Maart. H. M. de Koningin regentes heeft gisteren de helft der leden van de Tweede Kamer aan eenen maaltijd ten Hove genoodigd. De heeren v. d. Feltz, De Meyer, Yos de Wael en Bahlmann waren wegens verschillende omstandigheden verhinderd aan Hr. Ms. uitnoodiging gevolg te geven, terwyl de Haagsche afgevaardigde, mr. Schimmelpen- ninck, in zjjne hoedanigheid van grootmeester van H. M. aangezeten was. De afgevaardigden, allen in ambtskostuum volgens de voorschriften vao den hofrouw, schaarden zich ia eene der zalen van het paleis naar orde van anciën niteit, zoodat de heer Yan Kerkwjjk, als oudste lid in dienstjaren, zich aan het hoofd van dezen kring ge plaatst zag. Kort daarop verscheen H. M. de Koningin-regentes in het midden van hare gasten, en de voorzitter der Kamer stelde daarop elk zyn er medeleden, ook weder naar dezelfde volgorde, aan H. M. voor. Na deze voorstelling giog men aan tafel. De koninkljjke gastvrouw nam plaats aan het midden van den discb. Aan hare rechterhand was ge zeten de president der Tweede Kamer, de heer Beelaerts; aan hare linkerhand de generaal v. d. Schrieck, de tweede voorzitter. Tegenover de Koningin werd de eerste plaats ingenomen door den heer Yan Kerkwjjk als oudste in dienstjaren. Ook eeoige dames en heeren der hofhouding waren mede aangezeten. H. M. knoopte met de heeren die aan tafel in hare nabyheid waren, o. a. de heeren Viruly Verbrugge en Haffmans, nu en dan een gesprek aan. Het diner, dat te 8'/« uur eindigde, werd gevolgd door eene samenkomst in eene der conversatiezalen, waar de koffis werd gediend. H. 1L de Regentes heeft zich toen op reeht harte lijke en vriendelijke wjjzo met elk der aanwezigen onderhouden. Tegeu negen ure trok H. M. zich in hare apartementen terug.. 'sGravenhage. 11 Maart. Tweede Kamer. Da beraadslagingen werden heden voortgezet over de Suikerwet en wel over art. 1 en het daarop voorgestelde amendement om de jaren, waarover de omslag van f 8.500.000 zal worden geheven, niet, geljjk wordt voorgesteld, over de jaren 1891, '92 en '93, maar over de jaren 1892, '93 en '94 te doen loopen. Door den heer Mees werd het amendement bestreden als ongemotiveerd en hy verklaarde, dat, werd het aangenomen, by tegen de wet zou stemmen. De heer Farnecombe Sanders verklaarde eveneens dat het hem oomogeljjk was met het amendement mede te gaan, zoooals het thans is geredigeerd. Door den heer Gleichman werd eene wjjziging van het artikel gewenscht in dien geest, dat het werkjaar in plaats het kalenderjaar werd vastgesteld. De Minister van Financiën bestreed het amendement. Hjj wees er op dat d» .^gee.ring door het voorstellen van de jaren '91—'93 gevolg heeft gegeven aan den wenBch door de fabrikanten zelf geuit. Aan het ver langen van den heer Gleichman ware alleen te voldoen door voor de jaren '93 en '94 een hooger cyfer te stellen. Door de voorstellers werd eene wyzigiüg in bet amendement gebracht, zoodat daaruit het jaar 1894 verviel. Het amendement in stemming gebracht, werd aangenomen met 44 tegen 40 stemmen. Het amendement der heeren Yan Nunen c.s. is hierop verworpen met 59 tegen 29 en het amendement- Mutsaers c.s. eveneens verworpen met 46 tegen 43 Ten slotte is art. 2, zooalB het thans door de regeering is gewyzigd, aangenomen met 59 tegen 30 stemmen. Morgen wordt de behandeling van het ontwerp voortgezet. De heer Lovyssohn Norman heeft verlof gekregen de regeering te interpelleeren over het veelbesproken pa8seeren van den heer Land als hoofdofficier. Zyn wy wel ingelicht, dan heeft de minister Bergansius, by het overleg met de commissie uit de Tweede Kamer, op geen enkel hoofdpunt van zyn wetsvoordracht toegegeven. Wjj hopen dat deze houding er toe zal bydragen, dat de behandeling der leger wet wordt bespoedigd. Mocht er eerst laDg worden onderhandeld, dan zou dit wel eens tot afstel der behandeling kunnen leiden. De volgende advertentie komt in de St.-Ct. voor: De ondergeteekende roept, als daartoe gemachtigd, degenen op, die aan de nalatenschap van Z. M. den Koning Willem III iets verschuldigd zjjn, of van dezelve iets te vorderen hebben, om daarvan aan hem betaling of opgave te doen vóór den 15n April eerst komende. 's Hage, 7 Maart. De Kamerheer, thesaurier van wjjlen Z. M. den Koning, C. Ch. baron Snouckaert van Schauburg. lerselce, 10 Maart. Ter elfder ure wordt nog met een request by de ingezetenen rondgegaan om den Minister te verzoeken, den heer D. Spruit als burgemeester by H. M. de Koningin-Regentes te willen aanbevelen. Zeker zullen velen op dit request teekenen, want de heer Spruit is iemand, die by velen geacht en bemind is. Ooljjnsplaat, 9 Maart. Onder de gemeente Cats doet zich op eene hofstede een geval voor van diphteritis. Bruinisse, 10 Maart. In onze gemeente worden pogingen aangewend om tot oprichting te geraken van eene kolenvereeniging. De hooge pry's dier brandstof en bet gebrek dat er in dezen winter aan kolen was, maken naar veler meening de oprichting weoschelyk. Heden avond wordt daartoe eene. voorbereidende ver gadering gehouden. In de vorige week werd van hier verzonden 1600 ton mosselen, waarvan 1500 naar België en de overige naar Holland. Naar 't buitenland werden verder ongeveer 400 balen verzonden. De verzending oesters bedroeg ongeveer 25000 stuks. Aangevoerd werden omstreeks 250 ton mosselzaad. Brouwershaven, 10 Maart. Heden nacht sloeg de loodsaf haalkotter, alhier gestationneerd, ter buitenreede tengevolge van den hevigen sneeuwstorm van haar anker en geraakte ten Oosten van den Osse- braakdam op de aldaar vroeger gezonken zinkstokken aan den grond. De heer J. van Hoboken, commissaris der loodsen alhier, was heden al vro'-g ter plaatse van het ongeval aanwezig. De door hem aan het werk gestelde man schappen mochten er met behulp van een blazer in slagen de kotter heden namiddag met hoog water behouden af te brengen, waarvoor hen hêt veel hoogere gety dan beden nacht zeer te stade* kwom. Hoewel niet lek, heeft de kotter toch al averjj beloopen. Hr. Ma. transportschoener »Fraos Naerebout" is heden avond voor het verleenen van mogelyke assistentie ter reede gekomen. Ziei-ilszee, 10 Maart. In de op heden gehouden civiele terechtzitting der arrondissements-rechtbank, heeft de heer Mr. D. van der Yliet den eed afgelegd als advocaat-procureur by voornoemde rechtbank. Zierikzee, 11 Maart. Naar wjj vernemen zjjn J. B., metselaar te ScberpeniBse, en J. J., landbouwer te Poortvliet, die sedert begin Februari in hechtenis waren, als beklaagd van den timmerman H. M. van B. te Scherpenisse in het water te hebben geworpen, door de rechtbank buiten vervolging geBteld en hunne invrijheidstelling bevolen. Naar wjj vernemen is de demping van een ge deelte der Oude Haven en het uitdiepen van het resteerende gedeelte daarvan, benevens dat der Nieuwe Haven aan den laagsten inschrijver gegund, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Reeds zeer spoedig zal met dit werk, dat veel tot verfraaiing onzer gemeente zal bydragen, een aanvang worden gemaakt. De heer A. F. de Boer, leeraar aan de Rjjks- H. B. School te Meppel, staat als No. 1 op de voor dracht voor de H. B. School te Amsterdam. Te Bergen op Zoom is van een stafmuzikant, gelogeerd in de kazerne «Markiezenhof" aldaar, een gouden horloge met kettiog ontvreemd. Aan de politie is het gelukt, deu ketting op te sporen en in beslag te nemen, terwyl een militair onder verdenking is gearresteerd. In verband met den wenscb, meermalen in de Tweede Kamer geuit, dat by contracten voor de uit voering van rijkswerken aan de aannemers de ver plichting zou worden opgelegd, om de werklieden tegen ongelukken te verzekeren, bestaat by de levensverzeke ring-maatschappij van «Eigen Halp" het voornemen, haren werkkring ook uit te breiden tot verzekering tegen ongelukken, ten einde gereed te zyn wanneer de bepaling in werking treed Zierikzee, 11 Maart. Gisteravond mochten we met genoegen in de Concertzaal alhier de 2e soirée van Kamermuziek bywonen. Hoewel uit nos. 1 en 3 van het programma op duidelyke wjjse bleek, dat de heeren Mr. Isebree Moens, le viool, P. H. Jongmans, 2e viool, Joh. Theewis, alt en D. H. Ezermaü, cello, volkomen in staat zyn door hunne quartetten of trio's voor strijkinstrumenten een beschaafd publiek niet alleen aangenaam bezig te houden, maar het zelfs kunstgenot te doen smaken en zoo in een lang ge voelde behoefte te voorzien, het concert van gister avond bezat een buitengewone aantrekkelijkheid en wel door de welwillende .medewerking van Mevr. K(ronenberg) geb. V. Deze dame legde in de uitvoering van de piano-partij, in het Trio voor piano, viool eu cello, Bes durop. *52, van A. Rubinstein, een technische vaardigheid aan den dag, die zonder o verdry ving buitengewoon kan genoemd worden en gepaard met de zoo zeldzame gave op zuiver-gevoelde wjjze de denkbeelden van den modernen componist uit te drukken, een geheel leverde, dat slechts de viool des heeren Moens en de cello des heeren Ezerman tot aanvulling behoefde om nummer 2 van het programma het glanspunt van dit concert te maken. We hopen van ganscher harte, dat flinke inteekening op de ljjst voor het volgende concert en voor verder volgende, het voortbestaan van deze schoone ver- eeniging moge waarborgen. WEÊRKUNDIGE WAARNEMINGEN by 's Rykskustverlichting te Westenschouwen, gedurende Februari 1891. Aan nachtvorsten rjjk 19 malen aan regen arm, slechts 4.2 m.M. water in zes aftappingen; de Bannen ontvingen dus 78120 M3., waarbij nog eeoige sneeuw was gevoegd. Mist en dikke mist kwam 18 maal en evenveel malen een nevelachtige kim voor; toch was het tusschen dien nevel nog 22 maal helder en varieerde de luchtgesteldheid bovendien nog zestien malen tusschen helder, betrokken en buiig. De gebeersebt hebbende winden wareDN. 5, NO. 9. O. 9, ZO. 8. Z. 9, ZW. 10, W. 10 en NW. 2 maal. Bjjzondere verschijnselen werden niet waargenomen. Een hevige brand heeft te Hendrik-Ido-Ambacht gewoed. Omstreeks 7 uur Vrijdagavond ontdekte men brand in de bergplaats van vlas en steenkolen van den heer J. Noorlander aan de Steenplaats, aldaar. De hevige wind en de aanwezigheid van een groote hoeveelheid brandstoffen, gepaard aan de omstandig heid, dat het geheele gebouw met riet gedekt was en het vuur zich dus gemakkelijk kon voortplanten, waren oorzaak, dat het geheel in weinige oogenblikken in volle vlam stond, en de brandweer, die met lof- waardigen spoed was ter hulp gesneld, weinig meer kon uitrichten dan de nabijgelegen woningen beveiligen, hetgeen haar, dank zy der gunstige richting van den wind, dan ook gelakt is. De Burgemeester, de heer Yan Elk, die by het uitbreken van den brand in Dordrecht was, spoedde zich terstond naar zjjne ge- Woning, met winkel in kruidenierswaren en berg plaats van den heer Noorlander, zyn, met bjjna al wat zich daarin bevond, eene prooi der vlammen geworden; slechts een gedeelte van den voormuur is blyven staan. Alles was tegen brandschade verzekerd. Ook de zangvereeniging «Ido's Mannenkoor" ljjdfc door deze ramp een ernstig verlies. De prachtige banier, haar enkele jaren geleden door eenige dames uit Hendrik-Ido-Ambacht ten geschenke gegeven, die in het verbrande perseel bewaard werd, is geheel door het vuur verteerd. De verschillende medailles, welke deze vereeniging in onderscheidene wedstrijden behaalde konden Blechts met groote moeite gered worden. Eene vrouw, als dame gekleed, van ongeveer 32- 5 34jarigen leeftyd, middelbare lengte, aangezicht rond, oogen groot en donker, kleur gezond, haar en wenk brauwen donkerblond, beschaafde spraak, gekleed met zwarte japon en dito mantel, hoed, mof en voile, heeft zich in de afgeloopen week vervoegd by eenige winkeliers te Dordrecht, die zij vervolgens, onder het noemen vad een paar goed klinkende namen, een van iemand te Zwijndrecht en een van eeDe ingezetene te Dordrecht, heeft weten te bewegen tot afgifte op zicht van eenige zilveren voorwerpen en het zonder betalen medenemen van een dozjjn door haar gekochte tafel mesjes. Het door de politie ingestelde onderzoek heeft in- tusschen aan het licht gebracht, dat die vrouw behoort tot het z. g. flesschentrekkersgilde, vroeger te 's Gra venhage heeft gewoond, doch thans te Rotterdam moet verbljjf houden, alwaar dan ook reeds eenige der op de hiervoren vermelde wjjze verkregen zilveren voor werpen zjjn te gelde gemaakt en door de politie in beslag genomen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. De onroerende goederen te Hoedekenskerke, den 7 Maart 11. ten overstaan van den notaris J. Van der Kloes te Ellewoutsdjjk, geveild door de erven van wjjlen Anthonie Op 't Hof en mede wjjlen Cornelia De Boe, zjjn toegewezen als volgt: het huis en erf met tuin te Hoedekenskerke aan Jan De Bj.rt aldaar voor ƒ320 en het perceel bouwland te Hoedekens kerke groot S4 aren 80 centiaren aan het Burgerlyk Armbestuur aldaar voor 410 per 39 aren 24 centiaren of ƒ363,60 den hoop. KERKNIEUWS. Nadat verleden Zondag jl. een 6tal leden der Herr. gemeente te Rilland—Bath bun lidmaatschap per ge zegeld adres aan den berkeraad had opgezegd, is zulks, naar men meldt, Zondag door 24 anderen eveneens gedaan. De spanning tusschen de partyen is, nu men be gonnen is de kerk af te breken, steeds grooter geworden. Beroepen te Zuidzande ds. J. A. F. Sperna Weiland te Dongen; te St. Laurens dhr. J. D. Bierens De Haan, candidaat te Haarlem. Aangenomen naar Reenen door ds. W. Koelman te Pernis. Aangenomen het beroep naar Harmeien door ds. C. W. A. Non hebei te Aagtekerke. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Toen ik onlangs Scharendyke ging bezoeken, trok het myne opmerkzaamheid, dat er daSr toch zooveel jongens waren. Ik dacht by mij zeiven, als er hier lust was, wat zou er dan een flink koor opgericht kunnen worden. Ia hoeveel dorpen vindt men toch geen zangscholen? En waar die zjjn, daar komt meer en meer ontwikkeling in het jont? leven, 't Ontbreekt er toch niet aan, Myheer de Redacteur! dat er te Scharendyke geen ontwikkelde mannen zich bevinden, die een zangschool kannen stichten, zoo min als het kan ontbreken aan een daarvoor geschikt gebouw. Dan kon er b.v. Psalmen, Gezaugen en Hazen gezongen worden, en misschien, als zulk een zangschool dan een poosje bestond, dan ook nog muziek. Het ware te wenschen, Mynheer de Redacteur 1 dat bovenstaande eens in overweging werd genomen en tevens met een goed succes. U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, Een zanglustig inwoner van Eikerzee. Mijnheer de Redacteur! Gisteren avond bij mijne thuiskomst werd mij een gedrukt biljetje ter hand gesteld, o. m. inhoudende een verzoek om a.s. Woensdag avond eene vergadering bij te wonen, ten einde de daar aan te bieden gelegenheid aan te grijpen om lid te worden van de hier onlangs opgerichte kolen vereeniging. Deze vereeniging heeft haar ontstaan te danken, volgens het biljetje, 1°. aan de omstandigheid, dat de kolenhandelaars hunnen aanwezigen voorraad steenkolen na 1 Nov. ondoordacht en onveiantwoordelijk aan hunne geregelde afnemers hebben verdeeldl2°. aan den geringen voorraad steenkolen, die de handelaars in deze brandstof voorhanden haddèn. Wat punt 1 betreft, hierover kan ik niet genoegzaam oordeelen en laat het bewijs hiervan liever over aan den steller van het biljet. Aangaande punt 2 geef ik hem (de biljetschrijver) volkomen gelijk. Er waren dezen winter hier veel te weinig steenkolen voorradig. De steller van het biljet zegt, dat er voorbeelden waren van bijna totaal gemis aan voldoende brandstof. Was het maar zoo erg geweest, dan zou het nóg al geschikt hebben. Uit den laatsten zin had hij zeer goed de gecni-siveerde woorden weg kunnen laten. Maar dat doet nu minder tot de zaak. Liever mag de vraag gesteld wordenBestaat er reden om de thans opgerichte vereeniging te steunen. Zeker hebben de kolenhandelaars ook hunne menschelijke gebreken, en ik geloof ook, dat die bij enkelen hunner dezen winter wel aan 't licht gekomen zijn. Niet nog zoozeer om hun onvoldoenden voorraad kolen, die zij hadden want dit hadden onze kolenverkoopers met velen hunner collega's op andere plaatsen gemeen, en bovendien zal hun dit ook geen voordeel aangebracht hebben, maar vooral kwamen die gebreken m. i. aan het licht bij de verdachte prijsverhooging, die velen ongemotiveerd voorkwam, en ook plotseling ge staakt werd, toen de burgers eenen uitweg vonden door de gelegenheid, die er geopend werd, tegen minderen prijs kolen te verkrijgen in het naburige Tholen. De ver eeniging begrijpe hieruit, dat ook ik niet blind ben voor de fouten onzer kolenhandelaars. Maar, voegen misschien de oprichters der vereeniging mij toe, als ge erkent, dat die fout begaan is, vraarom helpt ge dan niet meetrekken aan het lijntje, waarmede wij onze steenkolenhan lelaars, in die qualiteit, aan den grond willen brengen. Waarom ik niet meehelp? Ten 1°. omdat het m. i. niet aangaat iemand, die éénmaal gezondigd heeft, maar voor goed uit den weg te ruimen, om hem zoodoende de gelegenheid te J benemen, zich voor de tweede maal te bezondigen. Ten 2°. omdat wij hier 4 kolenhandelaars hebben, die met elk ander in hunne kolenzaak overeenstemmen, als water en vuur, waardoor altijd eene scherpe concurrentie onder ling bestaat, en ten 3°. omdat ik het niet" in 't belang van den bloei eener kleine plaats acht, bij bestaande concur rentie, vereenigingen in 't leven te roepen, waardoor een zeker deel der burgerij van zijne inkomsten beroofd wordt. Werd dit stelsel algemeen toegepast, b.v. ten opzichte van slagers, bakkers, handelaars in kruidenierswaren, enz., wat toch zeer goed mogelijk is, waar moest het met een deel onzer burgerij heen? Hier moet m. i. vooral den een door den anderen leven. Niet, dat ik in sommige gevallen «eigen hulp" niet goedkeur. Voorzeker; wanneer b.v. onze slagers, bakkers, kolenhandelaars of wie ook, zich onderling ver- eenigden en ons slechter waar voor duurder prijs leverden dan elders, dan deed ik ook mee. Maar informeert nu eens naar de kolenprijzen van verleden jaar in andere plaatsen, en herinnert u dan, hoe duur wij de kolen hier betaald hebben verleden najaar; werkelijk dan kunnen wij de behoefte aan een kolenvereeniging zoo niet gevoelen. Dat wij onze benoodigde hoeveelheid kolen niet in de maand September of October opdeden, ligt toch waarlijk niet aan de kolen handelaars. Ten slotte: Ik vernam ook nog, dat bij de(n) oprichter(s) het denkbeeld vooral werkte om langs dien weg den minderen man het sparen te leeren. Ik geloof, dat op de wijze, als bij de vereeniging geschiedt, n.l. door vooruitbetaling, de kolenhandelaars ook wel bereid zullen gevonden worden om de deugd «spaarzaamheid!" aan te kweeken. Ik veronderstel ten minste, dat zij liever vooruitbetalers dan borgcliëuten hebben. In dit opzicht treft de vereeniging derhalve ook geen doel. Summa summarum: Ik acht het niet wenschelijlc de vereeniging te steunen en roep mijne medeburgers toe: draagt elkanders lasten; de kolenvereeniging: Hier is uwe plaats niet; en de kolenleveranciers: Gaat heen en zondigt niet meer. SrNT-M.VARTENSDUK. EEN ONAFHANKELIJK BURGER. (Te laat voor het vorig Nummer ontvangen). Burgerly ke Stand vaa Zierikzee. QEBOEEN: 28 Febr. Een zoon van P. Prommel en N. Kodde. 1 Maart. Een zoon van L. de Waard eo L. van Klooster. 2 dito. Een zoon van A. Quist en C. Landman. 3 dito. Een zoon van M. L°msom en M. van den Houten. 14 dito. Eene dochter van C. van der Wekken en L. van den Hoek. gehuwd: 4 Maart. A. Verhage, 23 j., jm. en W. AdriaaDse, 26 j. jd. overleden: 28 Febr. J. de Graaf, 7 m., z. M. de Graaf, 13 m., z. 3 Maart. H. van den Eade, 71 j., man van J. Timmerman. CORRESPONDENTIE. Plaatsgebrek noopt ons, het verslag der Paarden- keuriDga-Commissie tot het volgend No. uit te stallen.. Aan H. M. te 's Etage. Laat ons het eene consent doen afloopen, vóór wy over het ander beginnen. STOOMBOOTEN STOOMBOOTDIENSÏ Maart 1891, Yan ZIERIKZEE: Dond. 12 's morg. 7,u. Vrijdag 13 Zaterd. 14 Zondag 15 Maand. 16 Dinsd. 17 Woens. 18 8,— 9 9 ,9 8,— 9 7,30 9 7,-9 Van ROTTERDAM: Dond. 12 'snam. 1,30 u. Vrijdag 13 's morg. 11, Zaterd. 14 11,9 Zondag 15 11,9 Maand. 16 11,30 9 Dinsd. 17 11,30» Woens. 18 'snam. 1,30» Do Directeur, P. O. OLIVIER. STOOMBOOTDIEN 8T Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. Maart 18*01. Van Van Van Rotterd. Vlissingen Middelburg n. Middelb. naar naar en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. Donderdag 12 voorm. 7,30 voorm. 8,45 voorm. 9, Zaterdag 14 9 7,15 9 8,30 9 9,— Maandag 16 9 7,15 9 8,30 t3J" Dinsdag 17 7,15 9 8,30 9 9,—

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1