ZIERIKZEESCIIE NIEEWSBOBE. Dinsdag 3 Maart 1891. Directeur-Uitgever J. WA ALE. NIEUWSTIJDINGEN.- ADVERTENT! EN. Yerschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5971. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. Schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente. De burgemeester en wethouders van Zieiukzee; Gelet op de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 29 Januari 1.1. (Pror. blad No. 45); Noodigen de ingezetenen dezer gemeente uit, om hunne rekeningen en bewijsstukken, wegens schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente over het jaar 1890, ter plaatse waar het behoort, ten spoedigste in te dienen en daartoe den uitersten termijn niet af te wachten, ten einde te voorkomen, dat hunne vorderingen, ten gevolge van te late indiening, als verjaard moeten worden beschouwd. Zierikzee, den 16 Februari 4891. De Burgemeester en Wethouders, Ch. W. -VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Provincialen In specteur der Directe Belastingen te Middelburg zjjn executoir verklaard: lo. het Kohier voor de belasting op het Peraoneel No. 8 (zes maanden Recht), en 2o. het derde Kwartaalakohier van het Patentrecht dezer gemeente, over het dienstjaar 1890/91, welke Kohieren op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belas tingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 27 Februari 1891. Ch. W. YERMEIJS. BEKENDMAKING. Aangifte voor de Zeemilitie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Zie rikzee noodigen de lotelingen hunner gemeente, behoorende tot de lichting van dit jaar, uit, om, wanneer zij bij de zeemilitie verlangen te dienen, zich daartoe in persoon vóór den 1 April eerstkomendeop een werkdag, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 urenter Secretarie dezer gemeente aan te melden. De bepalingen der wet, die betrekking hebben tot de Zeemilitie, komen hoofdzakelijk op het volgende neder: 1°. de Zeemilitie wordt bestemd tot bemanning van de verdedigingsvaartuigen voor den binnenlandschen dienst en langs de kusten. Zij wordt niet naar de koloniën en bezittingen van het Rijk in andere werelddeelen gezonden, tenzij, ingeval van zeer buitengewone omstandigheden, eene nadere wet daartoe machtiging verleene; 2°. voor de ingelijfden bij de militie ter zee duurt de dienst in gewone omstandigheden, vier jaren; 3°. alleen aan hen, die vóór hunne inlijving bij de militie hun beroep van de builenlandsche zeevaart maakten en zich voor de zeemilitie hebben aan geboden, kan ook wanneer zij bij de Zeemilitie niet zijn aangenomen, gedurende hunnen verloftijd, in bepaalde gevallen, vergunning worden verleend, om het beroep van buiteulandsch zeevarende te blijven uitoefenen, welke vergunning in gewone tijden hun niet wordt geweigerd, en zonder welke zij niet tot eene verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart worden toegelaten 4°. de manschappen bij de Zeemilitie kunnen, in gewone tijden, vergunning bekomen tot het aangaan van een huwelijkwanneer zij hun derde dienstjaar hebben volbracht 5°. zij zijn, na het bekomen van een behoorlijk paspoort, in lijd van vrede, van den dienst der schutterijen vrijgesteld. Gedaan te Zierikzee, den 2 Maart 1391. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. YERMEIJS. De Secretaris, JAN SNELLEN. De wereldberoemde Staatsman von Bismarck beeft eens gezegd: »Ik kan als waarheid vaststellen, dat staatkunde •»geen wetenschap is, die men leeren ban; zij is »eene kunst, en die haar niet verstaat, die doet beter »om zich niet met baar in te laten." De politiek is de kunst om te regeeren. En regeeien is macht uitoefenen. Is kennis nu ook al macbt, dan is deze toch slechts de macht van het ideaal. De politiek nu, kan bet ideaal niet missen, en evenmin de theoretische kennis, maar daar zij met geen ideale menschen en evenmin met een ideale wereld te doen heeft, is zij boven alles praktijk en komt het bij haar dus meer op de kunst dan op de kennis aan. De kunst om macht te krijgen, te houden en uit te oefenen beoogt iedere staatkundige partij, en de mannen die deze verstaan, zijn politieke mannen bij uitnemendheid. Groote staatslieden zijn booge uitzonderingen, en als wij liberalen aan onzen grootsteu staatsman denken, dan noemen wij den naam van Thorbecke, gelijk de anti-revolutionairen aan Groen van Prinsterer denken. Bij "gebrek aan dergelijke staatslieden is eendracht in staatkundige partijen dubbel noodzakelijk en is zelfverloochening een politieke deugd, die niet genoeg te waardeeren is. Zelfverloochening in de politiek is iets anders dan politieke zelfverloochening. Bij de laatste is het te doen om, «het eigen ik", bij de eerste om ïhet belang der politieke partij", waartoe wij be- hooreu. In het dagelijksche leven en in den handel is politieke zelfverloochening betzelfde wat de volks klasse noemt: «een schelleviscbje uitgooien om een kabeljauwtje te vangen." Wie die kunst verstaat, is een goed koopman eu verstaat de kunst om in de wereld vooruit te komen. Zelfverloochening in de politiek is de kuust om zich als partijman terug te trekken waar de om standigheden dit gebieden. Daarvan heeft Mr. van Gilse te Rotterdam dezer dagen een flink voorbeeld gegeven. Door de kiesvereeniging Vooruitgang in de Rottestad was bij en Jhr. van Karnebeek ter sprake gebracht, om caudidaat te worden gesteld voor de Tweede Kamer. Bij stemming verkreeg Jhr. van Karnebeek 64 en Mr. van Gilse 61 stemmen. Eerstgenoemde was dus verkozen. De afdeeling I Rotterdam van den Zuid-IIollandschen Bond van Algemeen Kiesrecht en de plaatselijke afdeeling van het Nederlandsch Werkliedenverbond stelden echter Mr. van Gilse tot candidaat. Deze candidatuur nu, heeft hij niet aanvaard. Zelf lid van de kies vereeniging Vooruitgang wilde hij zijn persoon niet stellen boven de partij, waartoe hij behoort, om zoodoende scheuring onder de liberalen teweeg te brengen. Hij trok zich wijselijk terug en bewees daardoor aan de liberale partij een wezenlijke wel daad, waarvoor ook de liberale Zeeuwen hem bij dezen dank zeggen. De radicale scheurmakers in den lande, die bij eigen ervaring weten, hoevele radicalen er al zijn overgeloopen tot de sociaal-democraten, duiden deze daad Mr. van Gilse zeer euvel. Jhr. van Karnebeek wordt door hen afgemaakt als «een vrijzinnige kreeft", hetgeen natuurlijk eene hatelijkheid moet beteekenen op 's mans vooruitgang, terwijl het toch eene mislukte hatelijkheid is, als men bedenkt, dat een kreeft ook achteruitgaande zijn doel bereikt, en de kreeftengang dus nooit stilstand kan be teekenen. Erger moet Mr. van Gilse het ontgelden. Had hij de candidatuur tegenover Jhr. van Karne beek aanvaard, ware bij overgeloopen tot de radi calen er ware natuurlijk geen voortreffelijker man geweest dan Mx*. van Gilse. De radicalen toch zijn in eigen oog de eenige mannen van den waren vooruitgang, de eenige waarachtige volks vrienden, de eenige voorstanders van sociale recht vaardigheid en wat al moois meer! Nu Mr. van Gilse de liberale partij is getrouw gebleven, nu koelen de radicalen hunne woede aan hem, door hem te wijzen op beginselloosheid", op «den mantel der huichelarij". De zelfverloochening in de politiek van Mr. van Gilse, is in de oogen der radicalen niets anders dan, «de kleinzieligste be rekening", dan «gekonkel en gescharrel". Die scheldwoorden, waarvan de radicalen zelf zeggen harde woorden, zeker, maar ze zijn waar", zijn echter nog minder, in vergelijking met eene on waarheid, die Mr. van Gilse wordt aangewreven. Tegenover Jhr. van Karnebeek wordt van Mr. van Gilse gezegddat hij een voorstander is van algemeen stemrecht. Dat is niet juist uitgedrukt. »De ruimst mogelijke uitbreiding van het kiesrecht" is niet hetzelfde als algemeen stemrecht". Dat laatste is de leuze van sociaal-democraten, radicalen; en leden der zoogenaamde volkspartij, deze drie groepen bijeengenomen zijn algemeene stemrechters. Algemeen stemrecht en liberalisme behoeven volstrekt niet samen te gaan. Uitbreiding van stem recht" mag daar om niet verward worden met algemeen of liever allemans-stemrecht. Wie deze grenslijn uitwischt, zegt met andere woorden Mr. Yan Gilse behoort eigenlijk bij de radicalen te huis en dat is onwaar. Wij hopen van harte, dat het goede voorbeeld van zelfverloochening in de politiek, door Mr. van Gilse te Rotterdam gegevenlater elders zoo noodig gevolgd worde. Dan blijft niet alleen de eensgezindheid onder de liberale partij bewaard, maar wordt ook haar karakter gestaald en blijken hare leden te weten wat tucht" is, een bestand deel dat geen enkele politieke partij missen kan. Engeland. Londen, 28 Febr. Keizerin Frederik en prinses Margaretha, die gisterennamiddag te Dover door den Duitechen en den Griekschen gezant bjj het Engelsche hof werden ontvangen, werden gisteravond bij haar aankomst aan het station te Windsor verwelkomd door prins en prinses Hendrik van Batten berg. Een eere wacht was opgesteld en van het station naar het kasteel werden de hooge gasten geëscorteerd door de «rojal horse guards." Ia het Parlement zal door lord Wolmer een voorstel worden ingediend, bedoelende aanstelling van een com missie, ten einde door deze een onderzoek te doen instellen naar middelen om den Londenschen nevel te doen afnemen, daar deze èn aan de gezondheid èa aan den handel en het verkeer grooto nadeelen toebrengt. De hertog van Bedford, een der rjjkste personen uit Engeland, die zich onlaDgs van het leven beroofde, bad in zjjn testament bepaald, dat na zijn dood al zjjn kleederen en de voorwerpen, die bij gebruikt had, ver brand moesten worden. Dit is ook werkelijk geschied; een aanzienlijke waarde is in de vlammen opgegaan. Thans is gebleken, dat ook zjjn rjjtuigen gedoemd zjja om verbrand te worden, terwijl zijn paarden dood geschoten moeten worden. Is 't niet al te gek, om het testament van een krankzinnige naar de letter uit te voeren? Duitschlancl. Een vijfjarig knaapje heeft door zjjn tegenwoordig heid \an geest zichzelf en zjjnen beiden jongeren zusjes het leven gered. Te Miersdorp bjj Königs-Wuster- hausen, was de koetsier Guadig met zjjn vrouw uit gegaan, terwijl zij hunne kindereD alleen thuis hadden gelaten. Om den tjjd door te brengen, gingen de kleinen aan het knikkeren, en per ongeluk viel daarbjj een der knikkers onder het ledikant. Intusschen was de duisternis ingevallen, en boe het jongetje ook zocht, bjj kon zjjn knikker Diet terug vinden. Nu had hij wel eens van zjjne ouders gezien, dat die in den donker met een brandenden lucifer naar iets zochten. Spoedig had hjj het lucifersdoosje bemachtigd, een stokje aan gestoken, en hiermee zocht bjj onder het bed; doch daar vatte eenig Btroo, dat uit een matras bing, vlam, waardoor zoo'n walm ontstond, dat de knaap bijna was gestikt. Hij kroop echter dadeljjk van onder het ledikant van daan, pakte zijn zusje op, dat met stra lende oogjes naar de vlammen stond te kpken, en bracht het kind naar buiten. Hierop snelde hij weer naar binnen om zjjn jougste zusje, dat in een kinderwagen lag te slapen, te redden, en toen dit gelukt was, putte hjj in den tuin een emmertje water om het vuur te bluaschen. Inmiddels hadden eenige buren het gevaar bemerkt, en nu was spoedig de vuurgloed gedoofd. Berlijn, 27 Febr. De Norddeulsche Allgemeine Zeitung brengt tegenover de houding der Frauschen met betrekking tot de tentooetelliDg van kunstwerken te Berljjn in het midden, dat de openbare meeniDg in Frankrijk getoond heeft tegenover den drang eener als van politieke beteekenis voorgestelde chauvinistische agitatie van een handvol gekken en schreeuwers geheel en al machteloos te zjjn. Zoodra het minste beroep op de volkshartstochten wordt gedaan, vermag het goede deel der bevolking niets om de beschaafde voorwaarden van het verkeer tot haar recht te doen komen. Daarin ligt düt voordeel, dat nu vaststaat, waar eigenljjk de bron is van de in Europa bestaande onrast. Berljjn, 28 Febr. Bjj de voortzetting der beraad slagingen in den Rjjksdag, over de begrooting van oorlog, heeft Windtborst zjju voorstel toegelicht om aan de officieren na 12 jaren dienst eene dienstpremie toe te kennen van 1000 mark. Hjj besloot zjjne rede met het verzoek, zjjn voorstel aan te nemen met eene zoo groot mogeljjke meerderheid, opdat men overal wete dat de Duitschers houw en trouw staan rondom hunnen Keizer, en onder alle omstandigheden bereid zjjo, zjjne waardigheid te verdedigen tegen wien het ook zjj. Straatsburg, 28 Febr. Het ministerie voor Elzas-Lotharingen heeft de volgende beschikking ge nomen »Van Dinsdag den 3den Maart, des ochtends te 8 uren af, moet de verordening betreffende den pasdwang in haren vollen omvang worden gehandhaafd. In het bjjzonder zjjn alle vrjjstelliDgen ten opzichte van het verkeer per spoorweg met doorloopende biljetten ver vallen." r Nederland. Amsterdam, 28 Febr. De heden ochtend aan gevangen vergadering der Liberale Unie, ter behandeling van het praeadvies inzake de legerwet, werd door 86 afgevaardigden bjjgewoond. Ingekomen waren nog brieven houdende adhaeBie aan het praeadvies en een schrijven uit Enschedé, dat zich er tegen verklaarde, als zijnde'niet in 's lands belang, te zwaar drukkend en de afschaffing van gebruiksbelastingen tegenhoudend. Het bestuur stelde voor, zich te vereenigen met de strekking van het praeadvies, in de meening dat eene ingrijpende wetswijziging van het achtste hoofdstuk der grondwet den wetgever verplicht de strijdkrachten te verbeteren en dat daarbjj het beginsel van den persoonljjken dienstplicht behoort te worden toegepast. Het verlangde dat onverwjjld op den grondslag van het aanhangige wetsontwerp een regeling van dat onderwerp tot stand kome. De afgevaardigden van Sliedrecht, instemmende met het praeadvies, wilden de zaak niet aan de prudentie der liberale kamerleden overlaten, doch overgaan tot de orde van den dag. De afgevaardigden uit Krimpen aan de Lek wenschten de geestelijken niet vrjj te stellen. De gronden voor de voorstellen Enschedé, Sliedrecht en Krimpen, bereids gepubliceerd, werden nogmaals herhaald, en door een groot aantal sprekers, waaronder de heeren Sprujjt, Levy, Bloembergen enz. bestreden, die allen het bestuursvoorstel verdedigden. Het resultaat was dat het voorstel-Krimpen nagenoeg eenparig verworpen werd en dat van Sliedrecht eveneens verworpen werd met 73 tegen 13 stemmen. Het bestuursvoorstel werd daarop aangenomen met 76 tegen 10 stemmen. Na de pauze werd behandeld het bestuursvoorstel tot wjjziging van het huishoudelijk reglement tot betere voorbereiding der verkiezingen van bestuursleden, door een kiescollegie uit afgevaardigden en bestuursleden samengesteld, dat dubbeltallen zal aanbevelen, voor den aanvang der vergadering opgemaakt. De afge vaardigden uit Leeuwarden wilden die aanbeveling alleen van het hoofdbestuur doen uitgaan. Dit voorstel werd na een vrjj lange beraadslaging aangenomen met 63 tegen 8 stemmen. Op voorstel van het bestuur is de verkiezing van drie bestuursleden tot de volgende vergadering in het begin van April aangehouden. De vergadering is daarop gesloten. De beureqnaestie te Amsterdam is nu werkeljjk tot eene oplossing gekomen: Besloten is, dat de beurs wordt gebouwd aan het Damrak op een door onteigening te verkrjjgen terrein tus3chen Oude Brugsteeg en «Bible Hotel". De kosten zjjn begroot op ruim 5 millioen gulden. Door het »Leger des Heils" zal met Mei a.s. te Amsterdam in de Houttuinen een inrichting geopend worden, waar aan werkeloozen de gelegenheid wordt gegeven, door arbeid zich een gezond en goedkoop maal te verdienen. Wasch- en badkamers behooren er bjj, en wat noodig is voor ieders ambacht zal er beschikbaar zijn. Voor aanschaffing van het noodige is ongeveer ƒ5000 noodig; de officieren van het Leger hopen, dat, daar een ieder zonder onderscheid van geloofsbelijdenis wordt geholpen, menigeen eene bijdrage tot dit menschlievend werk aan het hoofdkwartier zal inzenden. Berg;en-op>Zoom, 26 Febr. Bij den ge meenteraad is een voorstel van den heer Appelboom, inzake de drinkwaterleiding, ingekomen, luidende als volgt: «De gemeenteraad acht het in het belang der ge meente, dat de bescheiden, betreffende de drinkwater leiding, onverwjjld naar de speciale commissie worden verzonden." Het voorstel werd goedgekeurd, zoodat eerlang eene beslissing in dez9 aangelegenheid kan worden tegemoet gezien. Verder werd o. m. nog goedgekeurd het ontwerp besluit betreffende eene geldleening groot 26,300, tegen 3l/a pet. nom. bedrag, voor de aflossing eener bestaande schuld ten laste der gasfabriek, aankoop van gronden, enz. Hooldplaut, 26 Febr. Met 14 stemmen is be noemd tot dijk baas van den calamiteusen Hoofdplaat polder de heer F. Plasschaert, opzichtersleerling alhier. Vjjf ingelauden hadden in de vergadering van Donderdag 26 Febr. hunne stem uitgebracht op den heer Blok, tjjdeljjk opzichter alhier. Naar wjj vernemen dongen naar die betrekking, salaris 700, zelfs een paar civiel-ingenieurs mede. OostUmx***-, 28 Febr. Uit deze gemeente, be nevens uit de gemeenten Groede en Aardenburg, ia eeu door 205 landbouwers geteekend request aan de Tweede Kamer verzonden, waarin verzocht wordt de aanhangige wet op den suikeraccijos niet aan te nemen, daar deze al te drukkend is voor den landbouw. Mi&cleltmrgr, 27 Febr. Heden stood voor de arrondissements rechtbank alhier terecht: C. De B., oud 16 jaar, geboren en wonende te Hoedekenskerke, ter zake dat hij in den loop van het jaar 1890 en in het begin van het jaar 1891 uit de woning zjjuer moeder Tannetje Goud weduwe Pieter De Broekert, te Hoede kenskerke, heeft weggenomen, met het oogmerk om zich wederrechtelijk toe te eigenen, de navolgende aan deze toebehoorende goederen en gelden, te weten 2 paar gouden hemdsknoopen, 2 paar zilveren broek- stukkeo, een paar gouden bellen, 17 stuks zilveren knoopen, een zilveren schaar mat dito ketting, een gouden hoofdnaald, een zilveren beugel, een friesche jas, 5 zilveren gespen, 2 paar zilveren haken en oogen, een zilveren gesp van een leiband, een gouden ring en tien gulden. Aan de beklaagde was mr. F. N. Yan der Bilt, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Bekl. legde eene volledige bekentinis af; hij heeft op verschillende nachtelijke tjjdstippen met den sleutel, die zich in moeders zak op den stoel voor het bed bevond, het kabinet geopend en daaruit de voorwerpen ontvreemd, ze verkocht en de opbrengst met zjjne kameraden op diverse kermissen verbrast. Het O. M. vorderde een jaar gevangenisstraf. De verdediger refereerde zich wat den daar van den straf tijd betreft aan het oordeel der rechtbank, maar hjj acht de meeste feiten door beklaagde vóör diens zes tiende jaar begaan, niet alB met oordeel des onder scheids gepleegd. Hij schrjjft die toe aan de verwaar loosde opvoeding en aan oudere vrienden, die wel begrepen dat eene vertering van bjjoa tweehonderd gulden niet met beklaagdes middelen strookteterwijl de verdediger de koopers der voorwerpen of de verkoopers van drank als anderszinds min of meer strafschuldig achtte. Het Openbaar Ministerie noemde het een treurig feit, dat de moeder zelf als aanklaagster had moeten optreden voor een zoon, die bleek niet te willen deugen eene langdurige straf achtte de ambtenaar voor den beklaagde zeer gewenBcht. Middelburg, 28 Febr. Burgem. en Weth. hebben aan den gemeenteraad voorgesteld, de kermis, welke tot nog toe 14 dagen per jaar duurt, te ver korten tot 8 dagen 's jaars. De verkiezing voor een lid van den gemeente raad, vacature Hoogerwaard, is bepaald op 21 Juli a.s., tegeljjk met de periodieke verkiezingen voor den Bruinïsse, 28 Febr. Omtrent den handel in oesters en mossels over 't jaar 1890 valt het volgende mede te deelen: De oesterviascherjj als publieke visscherjj is van geringe beteekenis. Drie of vier visschers, die deze visscherjj uitoefenden, konden hoogstens 4000 oesters vangen. De prjjs dier oesters wsb 42 k f 48 per mille. De handel bepaalde zich dit jaar tot Zeeuwsche oesters. Aangevoerd werden 4,400,000 stuks. Aan jonge oesters, afsteeksels en twjjfelaars om te planten werden aangebracht 2,000,000 stuks. De besteede prijs voor de groote oesters late soort varieerde van 42 tot 48 terwjjl de prjjzen van de kleine 2de soort van 24 tot 30 per 1000 stuks beliepen. De prjjs voor de te planten oesters liep zeer uiteen; naar gelang van de grootte werd van 6,50 tot 7 per 1000 besteed, terwjjl voor twjjfelaars van 20 tot 25 besteed werd. De uitgevoerde hoeveelheid Zeeuw sche oesters bedroeg 3,800,000. Yoor de mosselvisscherij werden 100 vaartuigen gebruikt. De prjjzen van het mosselzaad liepen van ƒ0,40 tot 0,60 per ton; de vermoedeljjke aanvoer bedroeg 35000 ton. De uitgevoerde hoeveelheid mosselen was 75000 ton. De prjjzen waren 1,50 tot 2 per ton. De verzending geschiedde hoofdzakelijk naar België, gedeelteljjk naar Engeland, Frankrjjk en Duitschlaod. In de gisteren gehouden vergadering van het alhier bestaande musschengilde werd, na voorlezing en goedkeuring der notulen der vorige vergadering, door een der leden voorgesteld, het aantal in te leveren musschen te stellen in verhouding van de hoeveelheid land, welke ieder lid heeft. Na bespreking van dit voorstel werd eeht9r besloten hetzelfde getal in te leveren als het vorige jaar. Drie nieuwe leden traden tot het gilde toe. Nieuwex'kerk, 2 Maart. Ten vervolge op het bericht van 23 Februari, kunnen wij aangaande de vecht partij tusschen de lotelingen van deze gemeente en die van de gemeente Oosterland nog het navolgende mededeelen: Reeds vroeg in den morgen, vóór men naar Zierikzee vertrok, was door J. P. (de verslageue in deze) steeds ruzie gezocht. Te Capelle was hij reeds gewaarschuwd zich be daard te houden. Van Zierikzee met de lotelingen van zijne gemeente en die van Oosterland vertrekkende, was natuurlijk door het gebruik van sterken drank, de hartstocht tot vechten niet bedaarder geworden. Hij zou en moest vechten, al was het met wie ook. I-Iet dragen eener vlag door de Oosterlanders en Nieuwerkerkers en betaling van 5 cents in de kosten, schijnt daarvan de aanleiding te zijn geweest. In deze gemeente uit Zierikzee teruggekeerd, werd men handgemeen. J. P., die, naar men zegt, haantje de voorste was, deelde aan de Oosterlanders de noodige klappen toe. Op eens wordt uit de talrijk verzamelde lotelingen een slag op het hoofd toegebracht van J. P. en wel met den beken den koehoren. P. was zoodanig getroffen, dat hij voor dood neerviel. Onmiddellijk werd hij daarop in eene naburige woning opgenomen en geneeskundige hulp ingeroepen. Door de politie, daar ter plaatse aanwezig, werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld. De toestand van den verwonde bleef bedenkelijk. On danks alle aangewende geneeskundige hulp, is hij Vrijdag avond te 5'/2 uur overleden. Zaterdag j.l. kwamen alhier in de gemeente de rechter commissaris, belast met de instructie van strafzaken, de substituut-officier van justitie en de substituut-griffier, om naar aanleiding van het bovengenoemde een onderzoek in te stellen. Door den heer vechter-commissaris, daartoe benoemd, werd de lijkopening verricht door de heeren geneeskundigen D. B. P. Zuurdeeg van Zierikzee en E. E. V. Schutter van Oosterland. Men noemt als verdachte J. de V. Deze moet in zijne gemeente, Oosterland, zeer gunstig bekend staan. Omtrent de gehouden instructie is niets bekend. Naar aanleiding van dit bericht ééne vraag: Zijn koe horens ook wapenen? Zoo ja, dat men dan trachte het daarop betrekkelijk artikel der wet in zooverre uit te breiden, dat worde verboden dat de lotelingen van de na burige gemeenten, die te Zierikzee moeten Toten, dusdanig wapen in hun bezit mogen hebben. De dood van dezen jongeling zal menigeen stof tot na denken geven. Zieriltzee, 28 Febr. Gister avond was een tal rijk publiek in de Concertzaal tegenwoordig, om het concert te hooren, gegeven door de dames Mevr. H. Kr.Y. (piano) en Mevr. H. Sch. Bde J. (zaDg), met medewerking van den heer Pb. v. IJ. (viool) van Rotterdam en dea heer D. H. Ezerman alhier. De mededeeliug op de inteekeniugnlyst, dat de op brengst zou komen ten voordeele der armen van alle-ge- zindten, had menigeen aangespoord om zijn naam op de lijst te plaatsen. Doch Diet alleen om het goede doel werd deze met een groot aantal namen ingevuld. De meesten wisten, dat huu tevens een avond van werkeljjk kunst genot zou worden aangeboden. De uitvoering van het keurig en rijk programma, veertien nummers, slaagde voortreffelijk en werd met de meeste aandacht aan gehoord. Mevr. H. Kr.Y. wekte de bewondering van de hoorders niet alleen door hare technische vaardig heid, die vooral in het Roodo Capriccioso van F. Men delssohn—B. uitkwam, maar ook door hare voordracht o.a. van de Romance van A. Rubinstein. Mevr. H. Sch. B.de J. toonde op nieuw, over welk een omvang van stem en diepte van geluid zij beschikken kan, en hoe zij daardoor in staat is de meest afwisselende stem mingen te vertolken, hetgeen dezen avond weer op uitnemende wijze bleek, o.a. in het Bchoone No. Wulfbild's Lied van H. Sommer. Ook den violist vielen telkens warme toejuichingen ten deel voor zijn zeer verdienstelijk spel, door den heer D. H. Ezerman geaccompagneerd. Het publiek heeft door ruime inteekening en trouwe opkomst getoond, de loffelijke poging van genoemde dames te waardeeren, die haar doel om bij 't einde van een strengen winter voor de armen nog eene buitengewone gift bijeen te brengen, hebben bereikt, maar tevens van hare muzikale talenten anderen deden genieten en alzoo met de meeste voldoening op de uitvoering van haar plan mogen terugzien. Bjj Kon. besluit is aan den burgemeester van Serooskerke (Schouwen), C. Berrevoet, toestemming verleend om in de gemeente Ellemeet te wonen. Te Amsterdam is geslaagd voor het eerste gedeelte van het arts-examen de heer J. Schikker, geboren te Noord- gouwe. Nadat de vorige week besloten was de liberate kiesvereeniging op Noord-Beveland «Algemeen Belang" te ontbinden werd Woensdag avond, 26 Februari, eene nieuwe vrijzinnige kiesvereeniging opgericht, ge vestigd te Coljjneplaat; 49 leden traden tot de ver- eeniging toe, waaronder 7 leden te Cortgene en 5 te Cats. Het hoofddoel der vereeniging is: door politieke voordrachten op de hoogte gehouden of gebracht te worden van de tegenwoordige maatschappelijke vraag stukken en ten tweede om bjj verkiezingen haar steun te verleenen aan de cacdidaten harer party. Het reglement werd in zjjn geheel vastgesteld, terwjjl tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren mr. L. A. Bjjbau, P. Tazelaar en G. J. van de Linde, allen te Colynaplaat, P. de Kejjzer te Cortgene en A. J. Louwers te Cats. Na het afdoen der huishoudelijke werkzaamheden trad als spreker op, de heer J. A. de Bruyne, leeraar aan de hoogere burgerschool te Zierikzee. Genoemde heer had tot onderwerp: «Onzetegenwoordigeregeerings- vorm in vegelijking met dien van vroeger". Hij begon met te zeggen, dat Nederland is eene constitutioneele monarchie en de verklaring te geven wat dit eigenlijk beteekent, daarna schetste hy het ontstaan der erfeljjke opvolging van het huis van Oranje en hoe joist daardoor die hechte band is ont staan tusschen Nederland en Oranje. Na in breede trekken de overeenkomst en het ver schil tusschen het heden en het vroegere te hebben geschetst, sprak spreker over de rechten van den vorst, over zijne onschendbaarheid met ministeriëele veranfci woordelijkheid sedert 1848, daarna over de rechten van het volk, hoe of de wetten tot stand komen en ten slotte uitte de inleider de hoop dat onze vereeniging, als een Pheniks uit de asch verrezen, mocht voortgaan op den ingeslagen weg om hare leden op de hoogt9 te honden van alle gewichtige staatkundige vraag stukken, zoo nuttig voor elk burger en in het bjjzonder zoo noodzakelyk voor elk kiezer. De voorzitter, mr. L. A. Bjjbau, was gewis de tolk der zeer talrijke vergadering, toen hy de heer De Bruyne zijn dank bracht voor de zoo schoone, leerzame en boeiende rede. Zieriltzee, 2 Maart. Naar wjj uit goede bron vernemen is door den beer van Dischoorn te Bergen op Zoom concessie aangevraagd tot het tot stand brengen eener verbinding tusschen Bergen op Zoom en Zierikzee. Het plan ia: overbrugging der Eendracht, stoomtram van Bergen-op-Zoom naar Stavenisse, eene stoomboot van Stavenisse naar den Val en van daar een tram naar Zierikzee. Wij hopen dat dit plan, hetzjj gewijzigd of ongewyzigd, moge ten uitvoer worden gebracht, opdat wjj eindelijk verlost worden uit den staat vaD isolement, waarvan wij steeds, doch vooral dezen winter, al het onaangename hebben ondervonden. Donderdag 19 dezer zond de ongehuwde schipper K., die met zijn vaartuig met suikerpeen voor Bergen op Zoom geladen te Middelbarnis lag, zyn knecht om brood. Toen de knecht terugkwam was de schipper verdwenen en alle nasporingen bleven vruchteloos. Geloovende dat de schipper overboord gevallen was, volgde het schip zijne bestemming loste daar en kwam, terwjjl een jongere broer als schipper optrad, Donderdag te Wemeldinge binnen. Vrydag morgen, terwijl meerdere familieleden bijeen war on, werd het lyk van K, onder de kooi in de kajuit gevonden. Uiterlijke teekenen van geweld moeten bij de op last van de justitie plaats gehad hebbende schouwing niet gevonden zjjn. Het ljjk is naar het lykenhuisje van Wemeldinge overgebracht. Volgens te 's Hage rondgaande berichten zouden H. M. de Koningin-Regentes en H. M. de Koningin in het a.s. voorjaar voor een paar maanden het paleis op het Loo betrekken, om verder den zomer in de residentie door te brengen. Volgens het Nieuwsbl. van Nederl. heeft de Eerste Kamer in de Stedenwet een fout ontdekt, die aanneming onmogelijk maakt. De nieuwe alinea, welke bij art. 9 is gevoegd, be paalt o. a. dat op de kiezerslijsten van alle kiezers opgegeven moeten worden straat en hnisnommer. Dit wordt uitdrukkelijk bevolen. Wie geen huisnommer heeft, zon dus volgens de Stedenwet alB kiezer niet in aanmerking kunnen komen en schippers zouden dus uitgesloten zjjn. Het is een kleinigheid, maar het is een fout. En wel een onverbeterlijke' fout, daar de Eerste Kamer het recht van amendement mist. AanbestedingenYerkoopingen, ecs. Ten overstaan van den Notaris mr. J. A. Bolle werd Vrijdag in de zaal van den herbergier L. J. Kappers, de Meestoof te ReneBse verkocht voor de som van 2354,25, buiten onkosten. KERKNIEUW! Oosterland. Heden was het voor de Ned. Herv. Gemeente alhier een goede dag. De vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. Bollée in December 1889» werd heden vervuld door de komst van den WelEerw- heer Klap, cand. tot den H. Dienst, die reeds den II Januari had willen, doch door ijsgang en mist verhin derd, eerst nu had kunnen komen. Na des morgens bevestigd te zijn door ds. G. B. 'Fijnvandraat van Nieuwerkerk, met eene rede naar 2 Corinth. 5 18&, trad hjj des namiddags voor ons voor het eerst op, sprekende naar aanleiding van Ezech. 3 17. Beid© keeren was de kerk vol belangstellenden, ook van elders gekomen. DIENST Zierikzee en Botterdam EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Maart 1891. Van Zierikzee: Woensd. 4 'smorg. 7,20 u. Vrijdag Zondag 7,30 10,— Van Rotterdam Dinsd. 3 'smorg. 41,u. Dond. 5 10,45 Zaterd. 7 10, De Directeur, A. van GASTEL. Ondertrouwd JAN ADRIAAN SNIJDER WILLEMINA CORNELIA STEENDUIF Amsterdam, Stavenisse, - 27 Februari 1891.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1