ZllllSkZllSIIII NIEUWSBODE. Dinsdag 24 Februari 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. BEKENDMAKING. Ten strijde toegerust? NIEUWSTIJDINGEN. BET GESCHETTER TEGEN 1 JACHTWET. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5968. Ad verten tienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzeê maken bekend, dat op heden is afgekondigd het door den Raad, in zijne Vergadering van den 113 Februari 1891, vast gestelde besluit tot wijziging van het besluit, regelende het getal scholen voor lager onderwijs en den omvang van het onderwijs in de gemeente Zierikzec. ZiERiiczEE, den 21 Februari 1891. De Burgemeester en Wethouders, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Voor hem, die met eenige aandacht den gang van zaken op het gebied der staatkunde volgt, moet het, dunkt ons, duidelijk zijn, dat er verandering in de partijverhoudingen, zoo al niet zeker en spoedig aanstaande, toch zeer mogelijk en over niet al te langen tijd te verwachten is. Terwijl van groot verschil van meening en van beginselen tusschen de beide vevbonden pavtijen en zelfs in die partijen tusschen hare leden, herhaalde lijk en klaar gebleken is, ziet men nu hier, dan daar vooratellen om tot een nieuwe verstandhouding te komen, grondslagen voor de instandhouding van het bondgenootschap, in veel hechteren, of veel losseren vorm. En terwijl de regeering wel hare afkomst niet verloochent, maar toch zich losmaakt van elk program van actie", klaagt de heer Schaepman er over, dat aan de r.-katholieke kamerleden een program is opgedrongen, dat zij niet zeiven gemaakt hebben. Deze en audere verschijnselen, die wij wel licht een volgende maal nog eens nader in hun ondei'ling verband overwegen zullen, wijzen er in bet algemeen op, dat de bondgenooten over den tegenwoordigen toestand niet tevreden zijn en 't met elkander niet best vinden kunnen. Nu gaat dr. Schaepman het land door, om door den invloed van zijn welsprekendheid, de r.-katho lieke kudde weder bijeen te drijven; nu strekken de balletjes, die voor het treffen van een ander accoord worden opgeworpen, allen daartoe om r.- katholieken en anti-revolutionairen weer te doen samengaan bij de stembus; nu klaagt men wel, dat het Ministerie niet aan alle verwachtingen heeft voldaan, maar men tracht dat te vergoelijken en verklaart zich, nu men niet krijgen kon wat men wilde, voldaan met wat men krijgen kon. Dit alles teekent. Aan voorspellingen wagen wij ons niet, want nadat de drs. Schaepman en Kuyper bun volgelingen in ons lapd tot samengaan hebben weten te bewegen, moet men alles mogelijk achten en heeft men geen reden meer zich over iets te verwonderen. Maar, als men uit hetgeen is eenige gevolgtrekking mag maken voor hetgeen zijn zal, dan mag men het er voor honden, dat de bedoeling is om bij de stembus van 1891 anti-revolutionairen en r.-katholieken wederom eendrachtig te doen samengaan en is het niet ondenkbaar, dat het den leiders gelukken zal, nu nog eene openlijke breuk te voorkomen. Maar Als men al aanneemt, dat de leidevs dien weg op willen en dat het hun in het algemeen gelukken zal hun volgelingen in dien zin te bewerken, zouden dan toch al die verschijnselen, waarop wij wezen, geheel zonder invloed blijven bij de stem bus van 1891? Wij gelooven het niet. Aangenomen al, dat bij de r.-katholieken de volgzaamheid zóó onvoorwaardelijk bestaat, als men veelal aanneemt, wat wij nu juist niet gelooven, dan wordt die zeker hij de anti-revolutionairen niet gevonden. En terwijl men dus kan verwachten, dat onder de laatsten ontevredenen zullen zijn, die weigeren zullen op r.-katholieke candidaten te stem men, is het ook niet onwaarschijnlijk, dat bij de r.-katholieken de ijver voor de anti-revolutionaire candidaten minder groot zal zijn. Over 't geheel zal de opgewektheid verflauwd blijken, zal het meer moeite kosten, om de tragen, de lauwen, de onverschilligen in beweging te brengen. Behalve om de aangevoerde redenen, nog om eene andere. Toen in 1888 de verkiezingen moesten plaats hebben, stond de vereenigde rechterzijde tegenover de kiezers met eene schoone lei; haar mannen hadden niets gedaan en konden dus nog niets verkeerd gedaan hebben; zij konden de schoonste beloften doen, de heerlijkste toekomst voorspiegelenalles zou anders, alles zou beter wordener zou meer welvaart komen; de belangen der kleine luiden zouden ter harte genomen worden; de druk der belastingen zou verminderen en gelijker gemaakt worden; er zou meer zedelijkheid, meer Christelijk bewustzijn komen bij volk en regeering. Kortom, wij gingen een gelukstaat te geinoet. En er was niets, waaraan het volk de waarde dier beloften toetsen kon, want als men in het verleden zocht, dan vond men groote woorden, maar geen dadenholle klanken, maar geen feiten. En daartegenover stond de vrijzinnige partij met een zwart schuldboek; want zij had ivel wat ge daan zij was jaren lang aan den arbeid geweest en zij had dus ook gslegeuheid gehad fouten te maken; men kon in haar verleden verkeerdheden, tekortkomingen vinden en men zocht ze met ijver en mat ze breed uit en zette daarbij op hare rekening al wat er minder gunstig was in Kerk en School, in Staat en Maatscbai pij. En nu, nu heeft de vereenigde rechterzijde ook een verleden, wel nog geen zeer lang, maar toch lang genoeg om het volk, dat zich gemakkelijk door den waan van den dag laat medeslepen, maar dat ook spoedig inziet, wanneer het misleid is, te doen erkennen, dat van de schoone beloften niets gekomen is en dat aan de beschuldigingen een wezenlijke grondslag ontbrak. De leiders zullen èn in 't beloven, èn in 't beschuldigen meer bescheiden moeten zijn, de tegen stellingen minder schril moeten maken, en de kiezers liehben in de afgeloopen 3 jaren een niet gering te schatten maatstaf voor de waarde van beloften en beschuldigingen beiden. Er is nog iets. Wij wezen er vroeger reeds op: de onderwijsstrijd heeft velen, die vroeger van de vrijzinnige partij deel uitmaakten en daartoe naar aard, aanleg en beginselen behooren, in de armen der tegenpartij gedreven, omdat de staatkundige strijd allengs uitsluitend geworden was een strijd voor óf tegen de schoolwet. Dat die allen de thans geknoopte handen weer dadelijk zullen losmaken, is niet waarschijnlijk, maar dat er ook onder hen zullen zijn, die óf weer tot bun oude liefde terug- keeren, óf in hun nieuwe liefde heel wat verflauwen zullen, achten wij zeer waarschijnlijk, en dat ook dit invloed zal hebben op den gang van zaken, is buiten kijf. Iets anders staat hier tegenover. Er zijn er onder de vrijzinnigen, die hnn steun willen onthouden aan de vrijzinnige Kamerleden, die vóór de wijziging der onderwijswet stemden; Wij aohtea dat niet ver standig, maar men moet er rekening mee houden. Uit dit alles volgt, dat de kans voor eene wij ziging in de verhoudingen bij de stembus van 1891 niet gering is. Zijn wij, dat is de vraag die wij heden tot onze lezers willen brengen, met het oog daarop gereed Deze vraag bedoelt niet, of de vrijzinnige partij gereed is om de regeering te aanvaarden. Ook die vraag is van gewicht en verdient ernstige over weging. Thans echter vragen wij alleen of wij, wat de verkiezingen betreft, gereed zijn om partij te trekken van de ten onzen voordeele veranderde tijdsomstandigheden? Wat er gebeuren moet om met kracht en met kans op welslagen bij de ver kiezingen te werken, wat er gedaan moet worden om alle krachten in het vuur te brengen en geene stemmen verloren te laten gaan, hebben wij vroeger in het licht gesteld. Wij komen nu met de vraag tot onze lezers: is het noodige voorbereid? Is er op gerekend, dat de strijd bij de stembus van 1891 een ernstige strijd zal zijn, die weder voor 4 jaren over den gang van 's lands zaken beslist, en dat de kansen ons niet ongunstig zijn, mits dat wij daarvan partij weten te trekken, door ons be hoorlijk ten strijde toe te rusten? Arg-entijnsclie Republiek. XSueuo^- Ayres, 21 Febr. (Uit Eogelsche bron). In eene dépêche wordt de aankomst van een gouver- nements-stoomschip gemeld, komende van Arica, waar het troepen aan land heeft gezet. De oorlogsschepen der opstandelingen vervolgden het schip, dat met moeite ontkwam. Troepen waren gezonden om Tacua te beschermen en Pisagua te hernemen. Iquique is nog in handen der regeering. Valparaiso is niet geblokkeerd. Engeland. Omtrent een brutalen diefstal, Maandag in de City te Londen gepleegd, vallen nog de volgende bijzonder heden te melden. Een bediende van de bank van Schotland kwam aan het loket der National provincial Bank of England, ten eiude het geld voor een chèque te ontvangen en legde, toen hjj het geld zou inneD, een zak met geld en papieren van waarde naast zicb op het loket. Op hetzelfde oogenblik vervoegden zich twee heeren bjj den bediende en vroegen hem een inlichting. Toen de bediende zich omkeerde om te antwoorden, pakte een der beide heeren den zak met geld en verdween terstond. Een oogenblik later, toen de bediende den diefstal merkte, waren beiden al weg. De zak bevatte 11,000 pd. aan bankpapier en 100 pd. st. aan goud, samen ongeveer ƒ150,000. Bet ergste is, dat de bestolen klerk geen of een zeer onbetrouwbaar signalement kan geven van den heer, die hem aansprak; hjj duidt hem aan als een man van 45 jaar in een lichtbruine overjas en met een vilten hoed. Nu heeft iemand anders een dusgekleed man in gezelschap van een anderen man wel op het oogenblik dat de diefstal moet gepleegd zjjn de Bank zien verlaten, maar de politie, die de zaak in handen heeft, weet niet, waar zjj de dieven zal vinden. Waar schijnlijk behooren zjj tot de internationale bende, die reeds meer dergeljjke diefstallen pleegde. Intusachen hoopt men dat de dieven de 1000-pond- biljetten niet durven uitgeven, zoodat de diefstal dan belungrjjk minder zou zijn. De bestolen bediende deelde zijn verlies aan de klerken van de Engelsche Prov. Bank mede, doch deze hadden niets gezien, want de diefstal was met verwonderlijke slimheid en handig heid gepleegd. Tot de vermiste schat behooren zeven bankbiljetten van 1000 pond, gedateerd 4 Maart 1890 en genommerd 68920, 69538, 69602, 69603, 69604, 69515. 69516, dan vier biljetten elk van 509 pond, gedateerd 14 Febr. 1891, genummerd 78978 tot 78981; een 200-pondsbiljet no. 81347, van 1 Jan. 1890, enz. De Londensche corresp. der N. R. Ct. schrjjft: De politie beweert, dat zjj ditmaal dan toch de hand gelegd heeft op den moordenaar van Frances Coles, die den 13en 's ochtends in de Swallow-gardens, Chamberstreet, Whitechapel, met afgesneden strot ge vonden is. Stellig heeft zjj zekeren John Sadler, stoker op eene buitenlandsche stoomboot, in verzekerde bewaring genomen, onder het booze vermoeden, dat hij de dader is, en heden namiddag onderging de ge noemde Sadler een eerste verhoor bij den politierechter in de Thamesstreet. Hij is een bruine en ruige zeeman van oogenschijnlgk 50jarigen leettjjd en middelmatige gestalte. Vooralsnog heeft men alleen vermoedens tegen hem, trouwens van zulk eenen aard, dat Sadler die tot Zondag avond alleen in het oog gehouden werd, toen naar de gevangenis overgebracht is. De politie beweert, dat zij het mes, waarmee de moord gepleegd werd een lang en scherp mes van blijkbaar Amcri- kaaoechen aanmaak gevonden heeft, wel niet bjj Sadler-zelf, maar bjj eenen uitdrager, die voorgeeft het van Sadler op den ochtend na den moord gekocht te hebben. Het beweerde moordtuig is nog niet voor den politierechter gebracht. Deze heeft heden alleen voldoende getuigenverklaringen gehoord, om de ge vangenhouding van Sadler te wettigen. De voornaamste dier getuigen was de vischinmaker Samuel Harris, welke verklaarde, dat hij Sadler en vrouw Coles Donderdag-avond, slechts korten tjjd voor den moord, nameljjk om half twaalf, iD een gemeen nachtverblijf samen gezien heeft. Sadler klaagde toen, dat men hem zjjne gage (over pd. sf. 4), die hjj als stoker had ontvangen, ontstolen had, ea hjj uitte eene bedreiging aan het adres van den hem onbekenden dief. Te half één ging hjj uit, en spoedig daarna volgde vrouw Coles, terwjjl de moord omstreeks twee uren moet gepleegd zjjn. Harris verzekert, dat laatst genoemde den sluier en den vrouwenhoed, welke men op haar ljjk gevonden heeft, onder den arm medenam, toen zij uitging. Dit vernietigt derhalve dén steun der theorie, dat de dader een als vrouw verkleede man was. Over het geheel dus zijn de vermoedens tegen Sadler tamelijk sterk, te meer omdat men bloedvlekken op zjjoe kleederen ontdekt heeft. Hij verklaart die op deze manier, dat bij Donderdag nacht in eenen dronkenmansboel verwikkeld raakte. Hji deed mede aan eene bakkelei-partij, gedurende welke bjj eenige schrammen zou ontvangen hebben. Tengevolge daarvan, en omdat bij geen to9gang meer krijgen kon in het nachtverblijf, zou hjj naar het Londensche gasthuis gegaan zijn. Dit is juist gebleken, doch de justitie geeft aan dit bezoek een andere lezing. Trouwens ontkent Sadler niet, dat hjj eeoige dagen achtereen de «vrjjer" van vrouw Coles geweest is. Al mocht nu uitgemaakt worden, dat hjj inderdaad die laatstgenoemde vermoord heeft, dan volgt daaruit nog in geenen deele, dat «Jack the Ripper" gopaktis. Het moet intusachen zonderling geacht worden, dat Sadler's afwezigheid uit Engeland, sedert 1889, over eenkomt met de dagteoker iog van den laatsten, aan Jack toegeschreven, moord in Juli. Middelerwijl ontvangen de bladen en de politie de gewone brieven en briefkaarten van «Jack the Ripper"; ééne der heden ontvangen kaarten luidde als volgt: «Dear Boss, Ik heb nog 5 moorden te begaan, maar niet meer in Whitechapel. Mijn volgenden pleeg ik in den Waterloo-Road. Bij den laatsten moord ben ik tenau- wernood ontkomen. Nou hoor, opgepast! Steeds de Uwe, JACK THE RIPPER". Men moet niet te veel waarde hechten aan zulke brieven en kaarten. Zjj zijn misschien slechts afkomstig van eenen »grappen maker." Londèu. 21 Febr. De Argentjjnsche Lpgatie te Londen publiceert de volgende officieele depêche, ge- dagteekend Bnenos-Ayres, 20 Februari: Den negen tienden vuurde een vijftienjarige knaap een pistoolschot af op het rijtuig, waarin de staatspresident was gezeten, gelukkig zonder dezen te treffen. AUen zijn veront waardigd over deze daad, welke zonder gevolgen bleef, daar alles aantoont dat zij op zich zelve stond. Buenos- Ayrea en de republiek zjjn beiden volkomen rustig. Volgens den verslaggever der Times te Buenos-Ayres droog de kogel in den wand van bet rijtuig in de onmid- delljjke nabjjheid van Roca's schouder. Verscheiden personen zijn gearresteerd, onder wie de ouders van den knaap en eenige van dieos verwanten. Het is nog onbekend of de gegrepen knaap geheel alleen gehan deld heeft, dan wel voor anderen. Frankrijk. Te Parjjs is gedurende dezen winter alleen door particulieren in twee maanden 1,200,000 francs voor de behoeftigen afgezonderd. Duitschland. Volgens den Börsen Courier van Berlijn, zal op de dit jaar plaats heboende internationale electriciteits- tentoonstelliug te Frankfort a/M. van een grooten kabelluchtbol worden gebruik gemaakt, om het ver schillend gebruik aan te toonen, dat bjj de lucht scheepvaart van de electriciteit wordt gemaakt. De ballon zal ingericht zjjn om tien personen te doen opstjjgen; de windas, die voor het oplaten en neerdalen dient, zal door electriciteit worden bewogen, een telephoondraad zal het schuitje met den grond ver binden en eene electrische lamp zal bjj nachtelijke opstjjging het omliggend terrein verlichten. Ook zullen tijdens de tentoonstelling proeven worden genomen met het besturen van ballons door electriciteit en met het langs electrischen weg bereiden van waterstofgas, zooals thans ook te Meudon in de werkplaatsen van het Fransche leger plaats heeft. Nederland. 's Gravenhagc, 21 Febr. Eerste Kamer. Bjj de heden voortgezette behandeling van het ontwerp, vaststellende bepalingen tot bescherming van rijks waterstaatswerken, betwistte de heer Vlielander Hein de levensvatbaarheid der wet, wjjl daarin niet het regeeriugsgezag wordt vastgesteld over de in de wet genoemde objecten. Nadat de heeren L. van Nispen, van Lijoden, van Swinderen en Insinger verschillende bedenkingen hadden geopperd, constateerde de Minister van Waterstaat dat deze wet feitelijk den bestaanden toestand sanctioneert. Zij beoogt geen verscherping van strafbepalingen en zal naar de verzekering des Ministers mild en ruim toegepast worden. Voor djjkvallen en oeverafschuivingen in Zeeland zal de mogeljjk heid van exceptioneele bepalingen worden nagegaan. Het ontwerp is hierop aangenomen met 28 tegen 15 stemmen. Oud-Vosmeer, 20 Febr. J.l. Woensdag gat het rederijkersgezelschap »Eendracht" de 31e tooneel- voorstelling gedurende zjjn 21 jarig bestaan. Om de beperktheid harer inkomsten, moet die vereeniging veel dat gewenscht was nalaten, vooral bjj de mise en scène, en dat is te spjjtiger, omdat gezegd kan worden, dat «Eendracht" de tooneelstukjes zeer goed ten ge- hoore brengt. Ook nu was dit laatste niet minder het geval bjj de opvoering van de blijspelen «Verkeerd bezorgd", «Op het postkantoor" en «Flik en Flok in de klem", zoodat de toeschonwers dan ook een ge- noegeljjken avond hadden. De belangstelling van het publiek voor het tooneel neemt echter hier, zooals op vele dorpen, niet toe; integendeel. En zij, die desniettegenstaande zich veel moeite voor de voorstellingen getroosten, verdienen daarom nog meer de levendige toejuiching, die hun ten deel is gevallen. Ternenzen, 22 Febr. Door de benoeming van Mr. Walter, thans kantonrechter te Hulst, in diezelfde betrekking te Nijmegen, zal eerlang in ons district weder eene verkiezing voor een lid der Prov. Staten noodig zjjn. Door de dikke mist, die gisteren hier den geheelen dag heerschte, raakten de Engelsche stoomboot «Eleche", bestemd voor Gent, aan den Nieuwe Neuzenpolder aan den grond. Heden nacht is het schip echter zonder adaistentie gevlot. Minder gelukkig was het Engelsche stoomschip «Halio", dat, bestemd voor Terneuzen, be westen ODze haven aan den grond liep. Daar het niet gelukte het schip heden nacht vlot te krijgen, iB men begonnen het gedeelteljjk te lichten. VTissiufjen, 21 Febr. Ter aanvulling van het Vrjjdag middag geseinde bericht, betreffende de aan varing van de stoomboot «Harwich" met de «Queen of Sunderland" kan nog gemeld worden, dat 7 personen bjj deze aanvaring zijn verdronken, wien het onmogelijk was om te redden. De op de werf der Kon. Maatsch. «de Schelde" alhier gebonwd wordende nieuwe raderstoomboot, ten behoeve van den provincialen stoombootdienst op de Wester Schelde, heeft den naam gekregen van «Zeeuwsch- Vlaanderen." Middelburg, 22 Febr. Woensdag a.s. zal de gemeenteraad eene vergadering houden, waarin niet minder dan 32 punten ter tafel zullen worden gebracht. In die zitting zal o.a. worden behandeld een voorstel van Burg. en Weth. betreffende het adreB van Jhr. Mr. L. Scborer en L. K. van der Harst JJz. qq. om kosteloozen afstand vaD grond tot het bouwen van een nieuwen schouwburg, met adres vau de commissie van financiën dienaangaande. Naar men verneemt moeten zich voor de be trekking van kapelmeester van het muziekkorps der dd. schutterij alhier, ruim 70 sollicitanten hebben Goes, 21 Febr. Van de 78 lotelingen voor de nationale militie, lichting 1891, zijn 3 in dienst, 1 is te klein, 18 reclameeren broederdienst, 14 hebben ge breken en 5 zijn eenige zoon, totaal 41 of ruim de helft die niet in aanmerking kannen komen, Hoe ouder hoe gekker! De 71jarige weduwnaar S. is" opnieuw in het huwelijksbootje gestapt. Goede reis! Ierseke. Thans nu de schade, aan de oester kweekers door de vorst veroorzaakt, na verschillend onderzoek op alle perceelen steeds duidelijker uitkomt, doet zich wederom het treurige feit voor dat de nog na de vorst levende leverbare oesters door zwakte ongeschikt voor de buitenlandsche verzending zijn. Onder de versch gekorde en in putten geplaatste be- speurtmen spoedig een groot aantal zieken en stervenden. De verzending, gewoonljjk in dezen tjjd des jaars zeer druk, is nu tot enkele vaatjes per dag gedaald. Geen ongewoon maar zeer schadelijk geval doet zich dagelijks voor, dat de afnemers niet alleen hunne orders inbouden maar ook reeds ontvangen oesters als on bruikbaar terugzenden. Onder het in putten geborgen zaaigoed is de sterfte van 30 tot 80 percent, cjjfers die nog steeds hooger worden. Dientengevolge zal de handel in zaaigoed in 1891 zeer beperkt zijn. Voor het weinige nog ter beurs aangeboden zaaigoed doen zich geen koopers voor dan op uitgestelden leveringstermjju. Groot, zeer groot is het verlies dat de Zeeuwsche oestercultuur, niet het min9t deze gemeente, door de strenge vorst geleden heeft. Wolfasirtsciyit, 21 Febr. Toen vóór zes jaar de oppositie-partij nog kracht kon uitoefenen, werd o. a. de onlaDgs overledene C. Jacob Cz. tot lid van den Gemeenteraad verkozen. Om in die ontstane vacature nu al aanstonds te voorzien, was de stemming daartoo bepaald op Woensdag 18 dezer. In tjjds was door de welgezinde partij P. van de Linde tot candidaat gesteld, waarna al spoedig de tegenpartij mede met een candidaat voor den dag kwam, en wel met P. Koeman Jr. Bij het openen van de stembus op j.l. Donderdag zag men zich intusachen aangenaam verrast, naardien op P. van de Linde 90 en op P. Koeman slechts 46 stemmen waren uitgebracht, zoodat, ten blyke van ommekeer bjj de stemgerechtigden, de heer Pieter van de Linde met eene glansrijke meerderheid tot lid van den Gemeenteraad is gekozen. ITkolen. Behalve de mossel- en oesterhandel is ook de ansjovis alhier een belangrijk handelsartikel. Sedert eenige dagen is men begonnen op de Schelde de ansjovis-viascherijen te steken. Voor vele personen is hier nog al wat aan te verdienen, wat het knippen, zouten en kuipen betreft, alsmede aan de panharmg, welke eveneens in dezelfde visscherjjen gevangen en op verschillende plaatsen ter markt gebracht wordt. Staveiiisse, 22 Febr. Vrijdag avond 1.1. had alhier plaats, ten bate der armen, eene uitvoering der Rederijkerskamer «O. V. W." Opgevoerd werden: «Vergiffenis" (Tooneelspel), «Toch moet hjj dansen" (Blijspel) en «Hans de kruier" (Kluchtige Scène). Om van de heerenrollen niet te spreken, kan niet anders dan met lof gewaagd worden van de vervulling der damesrollen. Een geanimeerd bal hield de danslievende menigte nog enkele uren, na afloop, gezellig bijeen. Bruiuisse, 21 Febr. Heden werd alhier eene vergadering gehouden van de Afd. Bruiuisse der Nederlandsche Visscherij-vereenigitg. Na opening der- vergadering door den voorzitter en voorlezing der notulen, werd allereerst behandeld een voorstel van den heer W. Jumelet, om den Minister te verzoeken door het aaubreogen van een sector in 't licht in de Slurf (Wilbelmiuadorp) verbetering te brengen in de ver lichting aldaar. Dit voorstel werd door de vergadering aangenomen. Daarna kwam een voorstel in behandeling om de betrokken autoriteit te verzoeken, door vrjjstelliug van pacht tegemoet te willen komen in de groote schade door de oester- en mosselschippers alhier geleden door den langdurigen en strengen winter. Besloten werd een request in te dienen, waarin ver zocht wordt zoo mogelijk voor een jaar vrjjstelling van pacht te verkrijgen. Bij de vraag van den voorzitter, of nog iemand iets had voor te stellen, vroeg de heer P. Ockerse het woord, om de berichten te bespreken, die in de Nieuwe Rott. Ct. en den Zierikz. Nieuwsb. voorkomen omtrent den oester- en mosselbandel in deze gemeente. Spreker zeide, dat de opgaven van het aantal verzonden mossels te hoog wareo. Ook waren de pry zen volgens hem te hoog opgegeven. Hetzelfde was het geval met de oesters. Zoo zeide spreker, is bijvoorbeeld een prjjs van ƒ2.50 te hoog gerekend voor de mosselen, al was het mogeljjk, dat een enkel partijtje dien prijs ge golden had. Volgens hem was dus het bericht in de Nieuwe Rott. Courant onjuist. Hij deed daarom het voorstel, dat het bestuur der vereeoigiDg in de be trokken bladen tegen die berichten zou protesteeren. Dit voorstel werd door de vergadering aangenomen. Zierikzeo, 23 Febr. In verband met de gevan genneming in de vorige week van de twee personen te Scherpenisse en te Poortvliet, beschuldigd van poging tot moord, meldt het N. v. d. D. het volgende: De twee beschuldigden waren gedurende de laatste helft van den dag, waarop het misdrijf zou gepleegd zijn, met den aangevallene in gezelschap geweest. Tegen den avond, omstreeks 5 uur, op weg naar huis zjjnde, zouden de eersten H. v. B. bjj eene heul over eene balie getild en in een snelstroomenden watergang geworpen hebben. Althans, toen een daar dichtbij wonend molenaar op verdacht gerucht toesnelde, vond bjj H. v. B. te water, die door den krachtigen stroom onder de heul was medegevoerd en na veel moeite bewusteloos op het droge werd gebracht. Nadat de middelen voor drenkelingen op hem waren toegepast, mocht men er in slagen de levensgeesten weder op te wekkeD. Den volgenden morgen was hjj in staat zijne bevinding aan de politie mede te deelen en vermiste hjj eenig geld. De man was zeer geschramd en is nog ljjdende, doch gaat in beterschap vooruit. Volgens het N. v. d. D. zal de Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam binnen kort overgaan in banden der firma Stork te Hengeloo, die haar geheel zal inrichten voor de levering van spoorweginateriëel. Tengevolge van het leggen van een jjzeren staaf op de rails is de Gooische stoomtram nabjj Laren ont spoord. Er ontstond slechts materieele schade en de dienst werd ca. 4 uren vertraagd. De dader van die laaghartigheid is nog niet ontdekt. Het meisje te Boxtel, dat, naar gemeld werd, met anderen om het langst touwtje sproog, en na het lang te hebben volgehouden bewusteloos neerviel, is overleden. In de Ned. Sport, d.d. 14 Febr. \1., komt onder staand stuk voor van Mr. v. Appeltere, waarin deze I de handschoen opneemt tegen de z. i. ten onrechte aangevallen jachtwet. Ofschoon het gevoelen des heeren v. A, niet in alle I opzichten deelende, voldoen wjj gaarne aan het ons gedane verzoek tot opname, doch komen later op dit onderwerp terug. Het stuk is van den volgenden inhoud: Onder geschetter versta ik een geweldig levenmaken zonder degelijke bewjjzen over toestanden, waarvan de nadeelen met groote woorden eeozjjdig en overdreven worden voorgesteld aan den lichtgeloovige of der zake onkundige. Zoodanig geschetter wordt thans aange heven tegen de Jachtwet. Aan die schetteraars en hun die dat geschetter lezen of hooren, salut! het volgende ter overweging. A. Wat het heerljjk Jachtrecht betreft: Het Jachtrecht is, evenals het Tiendrecht, in het begin der middeleeuwen, ontstaan doordat de leenheer gronden ten geschenke gaf, doch zich het Jaohtrecht of Tiendrecht voorbehield. Op diezelfde voorwaarden zouden er in ons land nog honderdduizenden liefheb bers te vinden zjju, die eenige bunders land ten ge schenke zouden willen hebben, al waren er niet veel hazen op dit land. Dat schenken is evenwel zoo lang geleden gebeurd, dat men de bezwarende voorwaarden nu ook maar zonder vorm van proces over boord wil werpen en hen die thans dat Jachtrecht voor hun geld hebben ver kregen, eenvoudig tegen alle recht in van hun eigen dom zonder eenige vergoeding wil ontzetten. Hoe eerlijk niet waar? Wel geeft artikel 3 van de Jacht wet den grondeigenaar het recht om het heerlijk Jachtrecht op zjjn gronden af te koopeD, maar daarvan schijnen de heeren Bchetteraars niet gedieod. Het is zelfs een hooge zeldzaamheid, dat daarvan wordt ge bruik gemaakt. Zeker wel het krachtigste argument tegen al het geschetter over schade, door het wild veroorzaakt! Immers als in een heerlijk Jachtrecht een vierde der grondeigenaren, wier eigendommen overal verspreid liggen, het Jachtrecht afkoopt en dat weke lijks laat afjagen, is de rest ook nagenoeg zonder wild, omdat het wild telkens van plaats verwisselt. Dat de Jachtwet in artikel 26 aan ieder, zonder onderscheid, die door wild of konynen schade ljjdt, den weg opent om zoDder akte in gesloten jachttjjd, dat wild of die konijnen te schieten, of op elke andere wjjze te bemeesteren, dat weten de heeren schetteraars wel; ook dat die aanvragen by na nooit gedaaD worden, weten zjj ook wel; maar zy zwijgen liever daarover. Het zou hun geschetter te niet doen. B. Het Jachtrecht der grondeigenaren. Ia het jaar 1852 heeft de Staat van zjjn Jachtrecht afstand gedaan en dat aan de grondeigenaren zonder eenige vergoeding geschonken, maar bjj dezelfde wet bepalingen vastgesteld, dat van dat geschenk geen misbruik zou worden gemankt door het wild geheel uit te roeien. En zeer terecht. Want als men ziet, hoe in onze waterrjjke polders, wier wateren, mits behoor lijk beheerd, voor honderdduizenden meDscben visch zouden kuDnen opleveren, zonder eenige kosten of schade, die visch bijna geheel vernield is, omdat een visphakte bijna voor niets te krjjgen is en de vischtijd bijna bet geheele jnar duurt, dan ligt bet voor de hand, dat, bjj afschaffing der jachtwet, in twee jaren tjjds de geheele wildstand zou vernield zjjntot nie- mands voordeel; tot nadeel van vele bijzondere belangen; tot schade voor het algemeen, want voor honderd duizenden guldens zal men aan wild uit het buitenland moeten invoeren, terwjjl wij nu uitvoeren. Tot schade van vele byzondere belangen, en wel in de eerste plaats van de grondeigenaren. De jagers betalen gaarne den baas, dien zjj voor 1,50 of 2 gulden bjj den poelier kunnen koopen, met 4, 5, 6 tot tien gulden by verpachtingen van jacht, alleen om het genot van de jacht te hebben. De grondeigenaar verkoopt dus den haas, die hem (ik las onlangs een cjjfer van l'/a cent, maar ik wil dit 40 maal hooger nemen) 60 cent aan voedsel kost, voor 4, 5 of 6 gulden. En dit is niet overdreven. Op alle verpachte jachten, die mij bekend zijn, ko9t de haas aan den jager, alleen wegens retributie aan den grondeigenaar, minstens 4 gulden. Als de grondeigenaren hun paarden en koebeesten eveD voordeelig konden van de hand zetten, waren ze in korten tijd allen schatrijk. Ala de heeren schetteraars Boma jachten kunnen aanbieden tegen minder dan 4 gulden per haas altijd nog een voordeelige Degotie wjj, jagers, houden ons aanbevolen. Onder de byzondere belangen noem ik die van de vele polsdragers en drijvers, buitengewone opzichters, die in den tijd dat er niets te verdienen valt, een aardig daggeld te huis brengen. Mocht een der heeren schetteraars soms lust gevoelen onder vier oogen eens kennis te maken met de volksovertuiging van die lieden ten aanzien van de afschaffing der Jachtwet, dan kan ik hem die gelegenheid misschien wel bezorgen. En nu kom ik tot het eigenlijk geschetter, de groote woorden, de eenzijdige voorstelling, en wel lo. de schade door het wild veroorzaakt; 2o. de volksovertuiging. Ad luw. In ronde cijfers beBlaat ons land 3 millioen hectaren, en wel duurzaam weiland 1,400.000 aardappelenlaDd 100 000 braakliggend land 20,000 bosscben 220 000 woeste gronden 700 000 2,440,000 hectaren. Op al die 2'/s millioen hectaren kan een haas per jaar voor geen 2 centen per hectare schade doen, gesteld dat er op elke hectare een haas ware en niet, zooals in werkeljjkbeid, op de 10 of 25 hectaren een haas, duB '/s cent Per hectare. Nu blijven er nog over 560,000 bunders bouwland, waarvan wintertarwe ODgeveer 60,000 bunders, winter rogge ODgeveer 100,000 bunders, te zamen ongeveer 160,000 bunders, waarvan buiten berekening bljjven onder heerlijk jachtrecht 60,000 bunders, omdat zjj, zooala boven vermeld, onder de -last van dat jachtrecht verkregen zjjn en dat recht kan worden afgekocht; blijven dus over 100,000 bunders wintertarwe en winterroggehierop kan geen wild van half Augustus tot. half April eenige schade doen en welke schade brengt daaraan eedurende 4!/a maand een haas te weeg op de 10 bunders? Immers niets. En dit cyfèr is niet uit de lucht gegrepenals voorbeeld de Zuid-Holland- sche waard tusschen Maas, Biesboach en oude Maasje, waarin zeer veel bouwland; bij het einde van den jachttijd is op de 25 bunders geen baas te vinden. En zoo is de toestand overal, waar de grondeigenaren hun jachtrecht öf om niet weggeven öf het verpachten en dan 4 krijgen voor een haas, die hun geen 60 cent kost. Ad2uw. De volksovertuiging. Ja, die draagt ieder in zijn zak voor het betoog, dat hjj wil leveren. Indien die moet blyken uit het aantal processeo-verbaal, dan is de wet tot beteugeling van drankmisbruik ook im moreel, ook tegen de volksovertuiging en moet zoo spoedig mogeljjk afgeschaft worden. In casu is die volksovertuiging niets anders dan een stroopersover- tuiging. Men moet dat soort kennen, zooals er bijna op elk dorp een paar zjjn, zelf geen duim grond bezitten en die den gestolen haas gewoonljjk in jenever omzetten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1