ZIESIKZEËSCIIE NIEUWSBODE. Donderdag 19 Februari 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. Openbare Aanbesteding Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5966. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cte. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar -plaatsruimte berekend. Demping Haven. op Maandag; den O Maart 1S91, 's middags 12 uur, ten Raad huize van Zierikzoe, behoudens nadere goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, van: Het dempen van een gedeelte der Binnenhaven, het verdiepen van het overblijvende gedeelte der haven en het verdiepen der Buiten haven, met het doen van andere daarmede in verband staande wer ken. Aanwijzing op Donderdag den 26 Februari en Donder dag den 5 Maart 1891, telkens des voormiddags ten 10 ure, waartoe de gegadigden moeten bijeenkomen ten kan tore van den Gemeentebouwmeester, bij wien inmiddels nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. Bestekken zijn van af 24 Februari a.s. verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en bij den Gemeentebouwmeester, ad 60 cent per exemplaar. Gebrek aan groot nieuws op politiek gebied is de oorzaak, dat de geheele Europeesche pers deze week zich zeer heeft bezig gehouden met de gevolgen van het aftreden van Crispi in ItaliëNatuurlijk werd in de eerste plaats alle aandacht gewijd aan den man, wien de koning de vorming van een nieuw ministerie had opgedragen, den heer di Rudini. Oud-minister van binnenlandsche zaken en bekend door zijn heldhaftig gedrag bij den opstand in Palermo in September 1866, is hij de man in wien een groot deel van Italië ver trouwen stelt en die het buitenland met vertrouwen, als hoofd van het kabinet, ontvangt, omdat hij bekend staat als een voorstander van het drievoudig verbond en dus als iemand, die niet veel verandering brengen zal in de buitenlandsche politiekvan Italië. Het was voor den heer di Rudini geen gemakkelijke taak een ministerie bijeen te brengen. Geen der partijen toch kan alleen regeeren en er waren heel wat besprekingen noodig, eer de verschillende personen gevonden waren, die in hoofdzaak di Rudini's programma aanvaarden wilden. De aangewende pogingen zijn gelukkig eindelijk met een goed gevolg bekroond én al is het nu ook misschien waar, dat men juister van een verzameling ministers dan van een ministerie spreken kan, het op treden van dit ministerie is een feit in Italië's ge schiedenis. Gedurende vijftien jaren hebben de liberalen, door dan eens op deze, dan op gene partij te steunen, de teugels van het bewind in handen gehouden. -Nu zijn zij overgegaan in die der rechterzijde en het volk begroet dit ministerie als een begin eener andere periode, die der bezuiniging, waardoor aan de gedurige vrees van een staatsbankroet een einde znl worden gemaakt. Bezuiniging is het wachtwoord toch van het nieuwe ministerie. Alle andere politieke vraagpunten op den achtergrond dringende, heeft het zich ten hoofd doel gesteld eene belangrijke vermindering der uitgaven aan te brengen en die voornamelijk te vinden op de budgetten voor oorlog en marine. Dat het den nieuwen ministers ernst is met hunne bezuinigings-ideeën, blijkt wel hieruit, dat zij geheel vrijwillig hunne jaarwedden hebben verminderd. De bezuinigingskwestie is thans in Italië hoofdzaak. Alle partijen, zonder onderscheid, stellen haar op den voorgrond, opdat het land worde opgeheven uit de ellende waarin het verkeert. Een bedenkelijk verschijnsel echter is dit, dat geen enkeleder bladon dit ministerie een lang leven toeschrijft. Men beschouwt het jammer genoeg, als personen, die van goeden wille zijn, doch die te zeer onderling van politieke denkwijze verschillen, om lang samen te kunnen regeeren. Crispi zelf schijnt zoozeer van het korte leven van dit ministerie overtuigd te zijn, dat hij bij zijn beengaan zeide: ik ga voor drie maanden uitrusten. Indien dit waar is, blijkt er duidelijk uit, dat hij de beslissing der kamer, waarbij de der regeering vijandelijke motie werd aangenomen, niet heeft uitgelokt. Ten einde de tegenwoordige ministers de gelegenheid te geven hunne plannen te verwezen lijken en hun dus den tijd te laten om te toonen, dat het hun degelijk ernst is met te willen bezuinigen, heeft de oppositie besloten, zich vooreerst te onthouden van het ministerie aan te vallen. Naar men meldt, zou Crispi geweigerd hebben om den adellijken titel te aanvaarden, dien de koning hem wilde aanbieden, als belooning voor de uitstekende diensten, gedurende tal van jaren aan Italië bewezen. Had men in den laatsten tijd veel hoop, dat het tusschen de leiders der Iersche partij tot een ver gelijk komen zou, die hoop is niet verwezenlijkt. Alle pogingen om tot een vergelijk te komen zijn afgestuit op de hardnekkige onverzettelijkheid van Parnell, die er niet van hooren wil om als leider af te treden. In een schrijven verklaart hij, dat hij het betreurt, dat het hem niet mogelijk was de nationale belangen genoegzaam gewaarborgd te achten, om zonder gevaar te kunnen afstand doen van de verantwoordelijkheid, die hij tegenover het Iersche volk op zich heeft ge nomen. Daarom onttrekt hij zich aan do onderhande lingen. O'Brien en Dillon hebben van hunne zijde een manifest uitgegeven, waarin zij het betreuren, dat liet zoozeer gewenschte vergelijk mislukt is. Deze beiden hebben besloten, daar er toch geen middel is om tot een vergelijk te komen, eenvoudig naar Engeland terug te keeren en daar hun straftijd te ondergaan. Zoodra zij dan ook Donderdag te Folkstone aankwamen, werden zij onmiddellijk gearresteerd. Pamell daarentegen zal weer een giooten veldtocht beginnen. Hij wil het Iersche volk uitspraak laten doen en de geschillen ■tusschen hem en de andere hoofden der Iersche partij, en betoogen dat hij gelijk heeft. Daartoe zal hij eene reeks redevoeringen houden. Ontmoedigd is Parnell dus nog niet. Met nieuwen moed aanvaardt hij den strijd, om zich als leider der Iersche partij in het Parlement staande te houden. De tegenpartij zit echter ook niet stil. Te Dublin zal eene bijeenkomst gehouden worden om over den toestand te beraadslagen en heeft men besloten tot het oprichten van een Ierschen hond, die niet in gemeenschap staat met den Nationalen Bond. De werkstakingen in Mngelantl zijn ook nog niet ten einde. Thans hebben wederom twee duizend dok werkers te Liverpool het werk gestaakt, tengevolge van een verbod, waarbij hun ontzegd werd het onder- scheidingsteeken van een arbeidersbond te dragen. In België loopen geruchten over de aftreding van den minister van oorlog, generaal Pontus. Aanleiding daartoe zouden de mededeelingen zijn, die eenige generaals over het leger hebben gedaan, welke mede deelingen, zooals men zich herinnert, nog bijna aan leiding tot een tweegevecht tusschen den minister en een der schrijvers had gegeven. De koning heeft deze week drie afgevaardigden der Raden van Arbeid en Nijverheid ontvangen, die hem kwamen verzoeken zijn invloed aan te wenden, opdat eindelijk ook in België het algemeen stemrecht zal worden ingevoerd. De koning verklaarde constitutioneel te zijn en dus aan de natie de beslissing over dit vraagstuk over te moeten laten. De afgevaardigden antwoordden hierop, dat zij niets anders wilden, maar dat ook de werk lieden tot de natie behoorden. De koning meende, dat het niet aanging voor de werklieden, zich voor een afzonderlijken stand te houden; wij zijn allen Belgen en in zekeren zin allen werklieden voegde hij er bij. Daar tegen meende de commissie te moeten protesteeren. Niet de werklieden willen een afzonderlijke kaste vormen, doch de regeering sluit hen uit. Alleen door algemeen stemrecht toe te staan, worden ook zij als burgers erkend en het feit, dat zij voldoende geacht worden* om der regeering van raad te dienen bij het samenstellen van wetten op den arbeid, doch onmondig om als kiezers op te treden, veroordeelt het census-kiesstelsel. De grondwetsherziening ondervindt tot hiertoe in de af- deelingen weinig sympathie. Tot hiertoe heeft nog slechts de derde afdeeling zich er voor verklaard en dit besluit werd nog slechts genomen met 6 tegen 4 stemmen, terwijl 7 leden zich van stemming onthielden. Grondwetsherziening en daarmede gepaard gaande kiesrechthervorming 'schijnen dus wel vooreerst in België tot de vrome wenschen te zullen behooren. Amerika. Mefc generaal Sherman, wiens dood gemeld wordt, is weder een van de groote figuren uit den Amerikaan- schen burgeroorlog weggenomen. De grootste, Abraham Lincoln, is allen voorgegaan. Yoor Grant, Garfi -ld en Farregut, voor Seward en Stanton, heeft de doods klok reeds geluid. Lee, Stonewall Jackson en Jtfferson Davies hebben zich met hunne bittere tegen standers in den dood vereenigd. Nu houdt ook William Tecumseh Sherman, de stoute veldheer, zonder wiens tocht dwars door Georgia en Mississippi, Grant nooit in staat geweest zou zijn Lee met zjjnen yzeren vuist te omknellen, de andere dooden gezelschap. Sherman was den 8en Februari 1820 te Lancaster in Ohio geboren. Hjj was op zijn 16e jaar als cadet op de militaire academie te Westpoint gekomen, en dus een van de weinige hoofd-officieren, die bij het uitbreken van den oorlog in 1861 het leger der Noordelijken konden aanvoeren. Want men weet dat het Zuiden jaren achtereen, zooveel maar mogeljjk was, de officiers-plaatsen met zjjne aanhangers bezet, en de officieren van andere denkwijs, zooveel maar kon, uit de gelederen verwijderd had. Tot 1853 leidde Sderman het gewone leven der Amerikaansche militairengarnizoensdienst, afgewisseld nu en dan door eene 1 dianen-expeditie. Toen werd hjj aan het boofd geplaatst der officiers-academie te West- point, die hijzelf als artillerie-luitenant verlaten had. Ia het eerste, door Lincoln bijeengeroepen, leger der Noordelijken commandeerde by een regiment, en in den rampspoedigen veldslag bij Bull's Run de eerste van de vele die de Noordelijken verloren deed by wat hij vermocht om de ramp te voorkomen. Hy werd vervolgens eerst brigade-, Bpoedig daarna bevelvoerend generaal in Kentucky, welken Staat hy tot de Unie terugbracht. Nog diende hy eene poOB onder Grant; maar in October '63 kwam by Rosecrantz aan het hoofd van het leger van de Tennessee vervangen. In Februari '64 begon hy met zyne stoutmoedige tactiek om, door in het hart van 's vyands land door te dringen, telkens grootere stukken van de geconfereerde staten af te soyden, te verwoesten, schrik aan te jagen, waardeloos te maken voor de hoofdmacht. Van Vicks- burg uit, trok hy dwars door den staat Mississippi, naar Meridian, een van de belangrijkste spoorweg knooppunten. Tot opperbevelhebber van Mississippi benoemd, sloeg hy eerst Johnston, daarna Hood, en brak den 16en November met zjjn leger van Atlanta op. Naar de kust van den Atlantischen Oceaan was de marsch bestemd, maar hoe, of wanneer by er komen zou, zou de onverschrokken aanvoerder zelf moeilyk hebben kunnen zeggen. Er gingen eenige weken voorby, waarin van zyn in vier kolonnen gesplitst leger niets te Washington vernomen werd en menigeen de schou ders ophaalde over den waaghals, die bezig was de kostelijkste troepen der Unie in het verderf te voeren. Lincoln alleen, in overleg met wien de marsch beraamd was, heeft aan Saerman nooit getwijfeld. Eindelyk kwam hy terecht by Savannah, dat hy den 21en Dec. innam. Nu ging het Noordwaarts op. Harden en Johnston werden geslagen en laatstgenoemden, nadat Schofield het leger van Sherman was komen verster ken, gedwongen de wapens neer te legen. Na het einde van den oorlog is Sherman eerst be* volvoerend generaal in het Westen, vervolgens opper bevelhebber van het leger der Unie geweest. In 1883 heeft hy zyn ontslag genomen. Sherman was een van de dapperste, bekwaamste en meest wetenschappelijke aanvoerders van het Noorder- leger. Meer uitsluitend militair dan een zjjner tijd en partjjgenooteo, laat hy den naam na van een onkreukbaar eerljjk en standvastig man. Onder een monarcbalen regeeringsvorm zou hy mogelijk niet buigzaam en diplomatisch genoeg geweest zyn om •carrière" te maken. In eene republiek heeft by te veel militair zelfgevoel bezeten, om begeerig te wezen naar politieke onderscheidingen, die Grant's naam een deel van zijnen luister ontroofd hebben. Engeland. Hioxxileii, 16 Febr. Saddler, de persoon die be schuldigd wordt van den voor eenige dagen gepleegden moord op eeDe vrouw in Whitechapel, is heden voor den rechter verschenen. Nadat de rechter getuigen gehoord had, is de verdere behandeling der zaak acht dagen uitgesteld. Thomas Saddler, die te Londen verdacht wordt van den jongsten vrouwenmoord in Whitechapel, is stoker en 50 jaren ond. Hy is met de stoomboot >Fez" uit Turkye thuis gevaren en daarheen 18 maanden ge leden vertrokken, welk tjjdstip overeen schynt te komen met den laatstvorigen moord. Hy is Zaterdag in eene herberg aangehouden, met bloedvlekken op zijne kleederen, afkomstig naar hy voorgaf van eene vechtpartij. Er is in de nabyheid van de plaats der misdaad een groot mes met metalen heft gevonden, welk wapen schynt herkend te zyn als bet eigendom van Saddler. Eindelyk is deze, volgens het getuigenis eener vrouw, kort vóór den moord in gezelschap van de verslagene gezien. Duitschland. Een avontuurlijke rooversgeschiedeois wordt nit Nordhausen gemeld. De daar wonende houtvester moest w3, om een dagvaarding, die hij van het kanton gerecht ontving, aan iemand te beteekeDen, noodzakelijk van huis, wat hy slechts ncode deed, daar zyne vrouw hem eeoige dagen geleden met de geboorte van een stamhouder had verblyd. De dagvaarding was valsch en had ten doel gehad den houtvester zyn woning te doen verlaten. Spoedig nadat hy weggegaan was, klommen drie vermomde gestalten door het venster in de kamer, waar de zieke vrouw lag, en dwongen haar, hun den sleutel van de secretaire te geven, waarin een som lag, die voor eeDige dagen als erfenis door den houtvester was ontvangen. Toen de roovers zich wilden verwijderen, sleepte de vrouw zich met moeite nit het bed, greep het geladen geweer van haar man en vuurde op de inbrekers. Twee namen de vlucht, de derde bleef getroffen liggen. Toen de houtvester na eenigen tjjd terugkeerde, vond hy zyn vrouw in onmacht liggen, doch zjj kwam-ge- lukkig spoedig by; de verwonde roover werd van zyn vermomming ontdaan en bleek toen de vroed vrouw te zyn, die de hout^estersvrouw had bijgestaan eh toen had gehoord, dat de houtvester een erfenis had ontvangen. De twee andere roovers waren haar man en haar zoon geweest, die, evenals zjj, gevangen werden genomen. Het geld vond men gelukkig nog terug. Nederland. Xltreclat, 17 Febr. Zekere T., die nogal eens de gewoonte had om des nachts vrjj laat thuis te komen en alsdan steeds in een toestand verkeerde, die maar al te duidelijk aantoonde, dat hy meer sterken drank had gebruikt dan goed voor hem was, kwam in den nacht van Zaterdag op Zondag ruim 3 uur weder in beschonken toestand thuis. ZooalB meestal gebeurde, geraakte hy ook ditmaal al heel spoedig met zjjn vrouw aan het twisten, gaf haar vervolgens een duchtig pak Blaag en eindigde met een broodmes van de tafel te nemen, waarmede by haar ongetwijfeld zoude hebben doorstoken, indien het haar niet gelukt was de straat op te vluchten. Hoewel T. haar ook daar achtervolgde, scheen hy echter al heel gauw in te zien, dat hij haar toch niet zoude kunnen inhalen, althans hy keerde al vloekende naar zjjne woning terug, waar eenige oogenblikken later alles rustig werd, zoodat de vrouw, die inmiddels be angst geworden omtrent het lot harer vier nog jeugdige kinderen, ook was teruggekeerd, meenend, dat haar man naar bed gegaan en ingeslapen was. Ten einde hier omtrent zekerheid te bekomen, trad zjj behoedzaam hare woning binnen, doch nauweljjks den drempel overschreden, 6nelde haar 8-jarig dochtertje baar reeds tegemoet, uitroepende>0! Moeder, ik geloof dat vader zich in de bedstede heeft opgehangen 1" By onderzoek bleek al spoedig, dat het vermoeden der kleine gegrond was, want werkelyk had T., wellicht omdat hy zjjne woéde niet had kunnen koelen, door. verworgiDg een einde aan zijn leven gemaakt. 's Graveuhage, 17 Febr. Het voornemen is om de Stedenwet na afhandeling van de staats- begrootiDg in de afdeelingen van de Eerste Kamer te onderzoeken, welke dan medio Maart zou vergaderen voor de openbare beraadslagingen over dat voorstel. 's Gravonhage, 17 Febr. Eerste Kamer. In de heden gehouden zitting ia het algemeen be- grootingsdebat aan ge van gen. De heer van Gennep kwam op tegen eene bewering der regeering in haar schriftelijk antwoord op het voorloopig verslag, waaruit zou kunnen worden op gemaakt dat door de aanneming der schoolwet-wyziging het liberaal beginsel zou zjjn prijsgegeven. Dat is z. i. niet waar. Daarby is het neutraliteitsbeginsel by smbsidieering van kerkeljjke scholen gehandhaafden dat succes verkreeg de regeering uitsluitend in naam der neutra liteit eu uit billijkheidaoogpunt, niet in naam harer christelijke bpginselen. De heer De Bruyn betreurde het, dat de regeering door de legerwet een nieuwen twistappel in het land had opgeworpen. De katholieken in de Eerste Kamer zouden echter niet tegen de begrootingen stemmen om den geregelden gang der werkzaamheden niet te ver- storen, maar zoodra die wet in de kamer kwam zouden de katholieken het ministerie even krachtig bestrjjden als ze bet tot dusver verdedigden. De heer Fransen van de Putte kritiseerde het politiek beleid der regeering in verschillende opzichten. Hjj was tot de overtuiging gekomen dat de dagen van het kabinet geteld zyn. Ot het wenscheljjk is dat de liberalen dan optreden betwjjfelt hij, by de onvol doende aaneensluiting, die nog bestaat. Verder drong hij er op aan, dat de hervormings partijen naar overeenstemming zouden streven omtrent het bereikbare, vooral in zake de uitbreiding van het kiesrecht. Uit een staatkundig oogpunt kan men dit kabinet van cbristeljjk bewustzyn heeten een kabinet van staatkundige onbewustheid. De heer Melvill v^n Lyoden verdedigde de regeering, die veel tot standbracht, wanneer men let op de omstandigheden. Hjj laakte de stelselmatige oppositie van den heer De Bcuyn en de zynen op grond van de nog niet behandelde legerwet. De heer van Roy en pleitte voor een nieuwe partij- formatie, wyl rechts en links, voor- en tegenstanders van hervorming zjjn aan te wjjzen. De minister van waterstaat heeft in zyn antwoord aan de EersteKamer beloofd te zullen nagaan waar zonder al te groote bezwaren de bestelling des Zondags in plattelandsgemeenten tusschen 91/» 0Q 12 uur kan worden vervangen door hestelling op een ander uur. Rotterdam, 16 Febr. Gisteren avond tusschen 8 en 9 uren heeft men zich toegang verschaft, door middel van een sleutel, tot een pand aan het Hang, waar eene vleeschhouwery wordt gehouden. De bewoners waren afwezig, en door middel van braak is uit eene gesloten ladetafel, staande in de huiekamer, ontvreemd een trommel met ongeveer 2700 aan waarde in eflecten, bankpapier en specie. Eene aanzienljjke party zilver, dat in de nabyheid lag, liet men onaangeroerd. Te 9*/a uur is bedoelde trommel geopend gevonden in de nabyheid van het station Maas. Daarin was nog aanwezig circa 500 aan bankpapier. De vinders de poneerden een en aDder aan een der politiebureau!. Het vermoeden bestaat, dat gebruik is gemaakt van een sleutel van de voordeur, die door den bewoner sedert eenigen tjjd werd vermist, terwjjl hy niet had gezorgd voor een slot op de voordeur. Hats. Vele menechen, zoowel ouden als jongen, lijden bier aan den bof (ontsteking van de oorspeeksel klier). Het is evenwel niet van ernstigen aard, daar ze er mee buiten loopen en het in enkele dagen genezen is. Stavenisse, 17 Febr. Aan den polder Oud- Kempenshofstede, onder deze gemeente, is bewesten het westelijkste zinkstuk van 1881 eene oeverafschuiviog ontstaaD. De lengte van den val langs de laagwaterljjn is 90 A 95 M. langs den steilen bovenrand, de diepte 3 4 M. Van genoemd zinkstuk is weinig beschadigd, slechts pl. m. 25 MJ. De voorlaatste val aan die zjjde van het vaste verdedigde punt was in April 1885. Haamstede, 17 Febr. Uitslag der verkiezing voor één lid van den gemeenteraad alhier, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het overljjden van den heer H. W. Ferleman. Getal kiezers 96. Getal uitgebrachte stemmen 56, Van onwaarde 1. Gekozen de heer W. K. Ferleman met 30 stemmen. Zier-ilczsee, 18 Febr. Na de vorst is thans de mist oorzaak, dat alle vervoer wederom gestaakt is. De stoombooten op Rotterdam v.v., hebben sinds Zon- dag 1.1. hunne bestemmingsplaatsen niet bereikt, zoo- dat de reizigers uit Holland, die M iandag op de boot zjjn gegaan, Woensdag hier nog niet zyn gearriveerd. De Spoorboot heeft Maandag slechts de reis Daar Catsche Veer heen en terug kunnen volbrengen.; gisteren dat zelfde willendé beproeven, voer zij daartoe ten half één ure van hier, doch kwam eerst ten half zes ure aan het Catsche Veèr en is heden avond te 5 ure onder dikke mist teruggekomen. Mogen wy toch eens eenmaal, op welke wyze dan ook, aan den vasten wal worden verbonden 1 .Voor de keuring voor het »Nederlandsch Paarden stamboek", afdeeling Zeeland, waren Maandag 9 Febr. te Hulst 18 merriën en 1 heDgst aangeboden, waarvan 13 merriën en 1 heDgst waardig werden geacht in 't stamboek te worden ingeschreven. Te Oostburg waren Dinsdag d.a.v. 16 merriën opgekomen en 1 hengst. 10 merriën werden goedge keurd en 1 hengst. Te St. Maartensdijk waren 's Woensdags 12 merriën geeu heDgsten; 8 merriën werden ingeschreven. Tengevolge der volkstelling moet in tal van gemeenten het aantal Raadsleden worden vermeerderd of verminderd. Te Terneuzen wordt bet met 2 ver meerderd te IJzendjjke onder anderen met 2 verminderd. Jl. Vrjjdag trad dr. P. J. F. Vermeulen, lid der 2e Kamer voor Helmond, voor zyne kiezers op om te spreken over »de bondgenooten der katholieken in Nederland gedurende de laatste hónderd jaren." Na een historisch overzicht, dat veel meer dan honderd jaren omvatte, gegeven te hebben, kwam spr. tot de laatste helft van deze eeuw. Hy schetste hoe toen de katholieken Bteun zochten bij de liberalen, die, geleid door den onovertroffen staatsman Thorbecke, de Grondwet van 1848 hadden tot stand doen komeD. Met grooten lof gewaagde spreker van de liberale party, die zoovele grieven der katholieken had weggenomen, gewaagde met dankbaarheid van het herstel der bisschoppelijke hiërarchie in 1853 en deed zien hoe dat herstel den val van Thorbecke ten gevolge had. Vervolgens besprak hy de daarna gevolgde afscheiding zijner geloofsgenooten tengevolge van de onderwys- quaestie, de aansluiting by de conservatieven die hun ouden papenhaat hadden afgelegd. De aatsluiting was echter weder te nauw en te innig. Die innige ver- eeniging werkte nog schadelyker, toen zich in 1872 eene katholieke fractie vormde, en de groote impopu lariteit, die ten slotte het deel der conservatieve party was, kwam ook den katholieken niet weinig ten schade. Eindelyk schetste de beer Vermeulen in breede trekken het ontstaan van het bondgenootschap met de anti-revolutionairen en herinnerde aan de geschiedenis der vorige verkiezing. Ten aanzien van dat bondgenootschap moeten de katholieken by de geschiedenis te rade gaan, en dan zal die geschiedenis leeren dat elk bondgenootschap, aangegaan op gronden, die in strjjd zijn met de katho lieke beginselen, geen stand kan houden en ten slotte ook ten schade der katholieken zal uiteenspatten. Spreker gaf daarna zjjn oordeel over de anti-revolu tionaire party onzer dagen te kennen. Hjj herinnerde aan de zucht dier party om zich door aristocraten te laten vertegenwoordigen, maar toonde aan dat de stuwende kracht enkel komt van de uiterste linker- zjjde en hoe die adellyke heeren slechts dansen naar de pijpen der kleine luyd9n". Hy wees er op hoe een •samengaan met de volkspartij da Tweede Kamer het voorrecht schonk een Okma in haar midden te zien en hoe de anti-revolutionairen de verkiezing van Domela Nieuwenhuis hebben mogeljjk gemaakt. Dat alles toont duideljj^dat de anti-revolutionaire party den weg der revolutie opholt. Trouwens eeDe party van zuiver revolutionairen oorsprong moet tot haren oor sprong terugkeeren. En was de revolutie der 16e eeuw niet de schandelijkste, die de geschiedenis kent? Liberalen en hoe al de schakeeringen dier party zich mogen heeten, maar ook de party, die zich de anti-revolutionaire noemt, gaan allen een zelfden weg op en het einde van dien weg is het meest volkomen radicalisme. Op al deze gronden meent spreker dat slechts in eene volkomen zelfstandigheid der katholieke party heil voor zyne geloofsgenooten is te vioden, en dat die zelfstandigheid meer waard is dan eene meerder heid in ons parlement, eene meerderheid die op dit oogenblik trouwens voor de katholieken weinig meer dan een fictie is. Door het bestuur van de afdeeling Amsterdam van den Anti-dienstvervangingsbond is een adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin het te kennen geeft met onverdeeld genoegen en groote ingenomenheid in het door de regeering aan die vergadering aangeboden wetsontwerp tot regeling van den krjjizsdienst het beginsel aangetroffen te hebben, dat ieder, die daartoe volgens de voorschriften der wet zal worden aangewezen, gehouden zal zjjn persoon lijk zjjDen dienstplicht te vervallen; dat, naar zyne innige overtuiging, de invoering van dat beginsel dringend gevorderd wordt, om eene meer gelykmatige en meer billjjke verdeeliDg der lasten, die de krygsdienst der weerbare bevolking op de schouders legt, te verkrygen; dat, naar eenparige getuigenis van hen, die bevoegd zjjn in dezen een oordeel nit te sprekeD, die invoering niet minder gebiedend noodzakelijk is om, met de minste kosten en lasten, onze krygsmacht zoodanig in te richten dat zjj, gebruik makende van de eigen aardige gesteldheid van den vaderlandschen bodem, in staat is het behoud van onze vrjjheid en onafhankelijk heid voldoende te verzekeren; dat het, nu het tijdstipt nadert, waarop dit wets ontwerp in deze hooge vergadering het onderwerp dér beraadslagingen zal uitmaken, het oogenblik gekomen acht zioh met den, aan het zeer hooge gewicht der zaak meest passenden ernst tot de Kamer te wenden met het eerbiedig verzoek: de behandeling van dit wets ontwerp niet langer te willen uitstellen dan voor een grondige behandeling dringend Doodig ishet beginsel van den verplichten persoonlyken dienst daarin te willen handhaven; geene wjjzigingen daarin te willen aanbrengen, die de volledige toepassing van dat beginsel zouden kunnen schaden en alzoo.aan Neer- lands volk een wet te geven, die het rechtsbewustzijn zal bevredigen en zyne weerbaarheid -zooveel mogeljjk zal verhoogen. Zjj, die met bovenstaand adres instemmen, kannen daarvaD doen bljjben door een briefkaart te zenden aan den secretaris van genoemde afdeeling, den heer G. P. Wynmalen Jr., Weesperzyde 42, Amsterdam. In het tydsc'nrift van de >Nederlandsche Maat schappij tot bevordering van nyverheid" doet de heer H. Veen mededeelmg van de ondervinding, door hem opgedaan van het gebruik van insectenpoeder tegen rupsen. »In het afgeloopen jaar schryft hy plaatste ik eenige jonge en ook bjjoa volwassen rupsen van Sphinx ligustri met eenige ligustertakjes in eene doos, met het doel ze op te kweeken, doch reeds na een kleinen hal ven dag waren alle dermate onwel, dat de dood er spoedig op volgde. Naar het scheen leden allen aan erge pjjn in het lichaam, te oordeelen naar het draaien en wentelen, gepaard met eene soort sterke diarrhee. Eerst begreep ik hier niets vaD, doch spoedig herinnerde ik my, dat in die doos een paar jaar ge leden een zakje met insectenpoeder gelegen had, dooh dat zjj na het breken van bedoeld zakje door my leegge schud en nog al tameljjk goed uitgestoft was geworden. Uit een en ander maak ik de gevolgtrekking, dat wel licht een zeer dun mengsel van insectenpoeder en water op de planten gebracht, een zeer goed middel tot ver delging van rupsen kan zyn het was echter te laat in het jaar om er een »geschikte" proef van te nemen. »En nu nog iets tegen rupsen. In het afgeloopen najaar bevond ik my te Hilversum en kwam met eenige tuinbazen in gesprek over de schade, aangericht door rupsen op de rozen (byv. van Tortrix Bergman- niana). Toen werd my verzekerd, dat zjj een heel beBt middel kenden om er van verlost te geraken, doch het kostte heel wat moeite om dit te vernemen. E i waarin bestond het? Niets anders dan een sterk afkooksel van vlier. Ik heb nog geen gelegenheid gehad het te beproeveo, doch zal het achtereenvolgens doen met af kooksel van vlierbloemen, dan van vlierbladeren en ten slotte^ van jonge vlier loten, welke laatsten, naar men my by eene andere gelegenheid verzekerde, een vocht opleveren dat zelfs voor menechen doodeljjk kan zyn. Natuurlijk kan ik er niets meer van zeggen, doch hoop later den uitslag van mijne proefnemingen mede te kunnen deelen. Zooveel is zeker, dat men op vlier- boomen al zeer weinig rupsen aantreft; ik heb er nooit anders op aangetroffen dan de rups van Urapteryx Simbucaria, en dan nog zeer zeldzaam, alleen in 't allereerste van het voorjaar, en later de larve van de vlierbladweBp." Een te Leiden surveilleerend politie-agent zag bjj nacht eeD gevuld petroleumvat in eene der straten on beheerd liggen, nadat bjj evén te voren een man wa» tegengekomen, zoodat de geduchte aan diefstal boven kwam. Bjj zjjn onderzoek bleek, dat bedoeld vat dien nacht van eene party vaten, aan de Staatsspoor liggende, ontvreemd was, waarna ook de onbekende werd op gezocht, die, na aanvankelijke ontkeDtenis, ten slotte bekende uit armoede het vat te hebbeD weggenomen. Zelf kleinhandelaar in petroleum zjjude, had bjj geen geld om zyn leverancier te betalen, en trachtte op bovengenoemde wyze toch aan dat artikel te komen. KEKKN IETJ W S. Bedankt voor Grand Rapids (N. A.) door ds. D. Janse te Middelburg. Rilland-Bath. Eindelyk heeft de quaestie van de overplaatsing der Ned. Herv. kerk van Bath naar Rilland haar beslag gekregen. Na tal van vergaderingen, besprekingen, verzoek schriften, bestekken enz. is in eeDe Vrijdagavond ge houden vergadering de houw der kerk onderhands aanbesteed. Nog deze maand denkt men te beginnen met af breken om in het najaar de nieuwe kerk af te leveren. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Bjj de op Vrjjdag te Cortgene bjj deD heer Lujjendyk gehouden aanbesteding van diverse klaverzaden en dertien Heet. haver (propstyer), door de Vereeniging •Landbouwbelang", was do minste inschryver voor 283 KG. lucernklaver, kiemkracht 92°/0, ad f 0,78 en voor 55 K.G Nnord-Brabantsch klaverzaad, kiemkracht 90,/j ad 76 cent, de heer D. J. van der Have te Kapelle bij Goes. Voor 134 K G. Roozendaalsch klaverzaad, kiemkracht 86°/o» &d f 0,82, 37'/j KG. Zweedsoh basterd, kiem kracht 80 O/,, ad f 1,08, 74 K G. Duitsch wit, kiemkracht 80%, ad 0,80, 30 K.G. Eng. raygras, kiemkracht 82°/0, ad f 0,26 en 30 K.G. Italiaansch raygras, kiemkracht 80 °/0, ad f 0,26, de heer A. van Damme te WisseDkerke. Voor 13 Hectoliter haver (propstyer) ad 5,45 per Hectoliter, de heer J. L. Buone te Wisseukerke en voor 80 K G- Keulsch bruin klaverzaad, kiemkracht 92°/0, ad f 0.66, de beer Lein Maas te Kortgene. Wat de zaden betreft, alles per Kilogram. Op 17 Febr. 1891 is ten overstaan van den Notaris P. Way in het openbaar verkocht: a. 1 Heet. 11 Aren 50 Cent. tiendvrij bouwland aan den Boomdjjk onder Ziorikzee, voor f 500 per 41 A. 68 Cent. b. Een woonhuis met schuur en erf aan de noord zijde van het Kerkhof te Zieribzee, groot 255 Cent., voor 1100. Alles met 12 °/0 onkosten. Ingezonden Stukken. Nogmaals over het Jachtrecht. Reeds eeuwen klaagt de landbouwer over de schade enz,, die hij ondervindt van het zoogenaamde »wild" en ander schadelijk ongedierte. Nu zou men denken, dat, als in 1891, zegge: achttien honderd een en negentig, iemand zich de moeite en kosten wilde getroosten, om in dien onhoudbnren toestand verbetering te verkrijgen, alle landbouwers zich zouden haasten otn den man te steunen, die lust en inoed heeft om de kat de bel aan te binden. Mis gedacht; mis, totaal misl Mr. de Kanter nam den bezem ter hand om den stal schoon te vegenZ.Kd.Grstr. en anderen, wezen op de nadeelige gevolgen, die het heerlijke Jachtrecht en de Jachtwet op den landbouw heeft; Z.Ed.Gestr- verzocht medewerking van de belanghebbenden, en diende een request bij de Tweede Kamer in, (waarvan ook. in de Nieuwsbode van 10 dezer afschrift voorkomt) en d* landbouwers? sommige ferme kerels uitgezonderd, zwijgen als moffen. Is dat handelen zooals mannen die reden tot klagen hebben, die er Landbouw-Vereenigingen, Casino's, en de hemel weet wat al meer, op na houden, betaamd??? Met klagen, met leuteren komt men niet verder. Leefde Multatuli nog, hij zou den landbouwer toesissen: «Schreeuw, of stik". Minder kort en krachtig, doch even wel gemeend, roep ik hem toe: Wordt wakker, gooi je slaapmuts af, maak gebruik van je grondwettig recht, zendt, als één man, requesien van instemming met Mr. de Kanter's verzoek bij de Tweede Kamer in, of zwijg. In het eerste geval hebt ge kans op wijziging der jachtwet, op afschaffing (afkoop) van het heerlijke jachtrecht, in het laatste geval hebt ge alle aanspraak op sympathie, zelfs het recht van klagend mopperen verloren. EENDRACHT MAAKT MACHTl Gr. N.B. Zij, die mede willen werken om een adres van instemming met Mr. de Kanter's request aan de Tweede Kamer te zenden, invoege als het volgende ontwerp, gelieve daarvan per briefkaart of brief kennis te geven aar. den Uitgever-Directeur van dit blad. Ontwerp-Adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaalinzake de afschaffing van het heerlijke Jachtrecht en wijziging der Jachtwet. Geven eerbiedig te kennen: De ondergeteekenden, alle meerderjarige belanghebbenden hij de spoedige opheffing van het middeleeuwsche Jachtrecht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1