ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Donderdag 12 Februari 1891. Radicalen en Socialen. Yerschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5963. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. BRA1MDSCHOUWIIMC. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op MAANDAG den 16 Februari eerstkomende en volgende dagen eene algcmcenc Brandschouwing in de woningen der Ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zierikzee, den 11 Februari 1891. De Burgemeester en Wethouders, Ch. W. VERMEIJS. De Secretaris, JAN SNELLEN. De verdeeling,die inen kan maken tusschen de verschillende staatkundige partyen, hangt af van het feit of men meerdere groepen als één geheel, dan wel of men alle schakeeringen afzonderlijk be schouwt. Onderscheidt men in de Tweede Kamer kortweg een rechter- en een linkerzijde, dan geraakt men aanstonds met den eenigeu sociaal-democraat Domela Nieuwenhuis in moeielijkheid. Hij behoort toch tot geen der twee partijen, onverschillig of hij ter rechter- dan wel ter linkerzijde zitting neemt. Eén onderscheid is er stellig dat altijd steek houdt, te weten, dat, wat er bestaat tusschen re- geeringspartij of politieke meerderheid en geregeerden of minderheid. In de Tweede Kamer vormen de Anti-Liberalen nu de meerderheid, en zullen dat blijven doen, zoo Anti-Revolutionairen en Katholieken ééne lijn blijven trekken. Buiten de Kamer geeft de Liberale party heel wat nuances te aanschouwen. In het Liberalisme al meer links houdende,, komt men toch eindelijk terecht bij allerlei richtingen, die wel tot de linkerzijde maar niet meer tot de liberale richting behooren, die geheel en al in strijd zijn met de liberale partij. Zal een partij haar karakter daarom niet verliezen, dan moet zij dus wèl weten wat haar van andere partyen onderscheidt. De liberale partij nu moet scherp onderscheiden worden van de radicale en de sociaal-democratische, om alleen deze beiden te noemen. In eene brochure: De Partijen in Nederland, Politieke Beschouwing, getiteld, en onlangs uitgegeven, lezen wij over de radicalen het volgende: Overal in het land, doch met name in de hoofd- »stad en in de Noordelijke Provinciën, werd de liberale partij bestookt door de zoogenaamde ra- »dicalen, die eigenaardig hare uiterste voorhoede behoorden te vormen. Ongeduldig van temperament, wanhopende aan de hervormingsgezindheid der >bontgeschakeerde liberale partij, hadden zij deze >den rug toegekeerd. Terecht of ten onrechte? Men >kan er verschillend over oordeelen. Doch moge »huu uittreden verklaarbaar zijn, verschoonbaar zelfs; tweeërlei staat vast: De voortstuwende kracht, die zij in de liberale party uitoefenden, »kan deze kwalijk missen. En onverdedigbaar is de houding, welke deze radicalen bij de verkiezingen aannamen. Met heftige woorden richtten zij zich tegen de liberalen, schoon zij met velen hunner »ten nauwste verwant waren. De zucht om zich zelf in het licht te plaatsen, leidde hen tot een kleingeestig gemis aan waardeering van anderen, vooral van de hervormingsgezinde libéralen, die >in de partij waren gebleven. Weg met de liberalen" »was ook hunne leuze. Hier vereenigden zij zich »met de kerkelijke partijen, elders trokken zjj met »de socialisten op." De radicale partij in ons vaderland heeft haar hoofdkwartier in de hoofdstadin de kiesvereeniging Amsterdam organiseerde zy zich, in het Dagblad de Amsterdammer vindt men hare richting veelal uit- Van de radicale partij zijn echter al enkelen overgeloopen tot de sociaal-democratische partij, zoo onder anderen de nieuwe gids vau Van der Goes, die hier en daar in ons» land als politiek woordvoerder optreedt. Er is daa ook een nauwe verwantschap tusschen sociaal-democraten en radicalen. Jaculator, die in 1888 eene brochure schreef over Radicalen en Socialisten, maakte terecht de opmerking, hoe een voet voor voet veldwinnend radicalisme het pad effent voor het socialisme". Dat ziet men nergens duidelijker dan in de zoo genaamde Volkspartijdie in Friesland resideert. Lid van deze partij te zijn en tegelijk stemrechter en sociaal-democraat behoort tot de uitzonderingen. Eenvoudig en huiselijk gesproken zou men dan ook kunnen zeggen dat Radicalen en Socialen broertjes en zusjes zijn. Nu kunnen broertjes en zusjes somtijds geweldig kibbelen, zóó te keer gaan dat iemand die hen niet kent deze intieme betrek king er volstrekt niet in herkent. Het behoort zelfs tot de politieke manoeuvres gevechten te leveren, die inderdaad niets anders dan spiegel gevechten zijn. Nergens toch meer schijn en bedrog en misleiding dan op staatkundig terrein. Zal de liberale partij zich zelf niet misleiden en zich niet laten misleiden, dan is het noodig dat hare karaktertrekken scherp te onderscheiden zijn van de radicalen. Van de sociaal-democraten is zij gemakkelijk te onderscheiden door den wederkeerigen afschuw, die beide partyen van elkander hebben. In het oog der sociaal-democraten zijn nu eenmaal alle politieke partyen, uitgezonderd zij zelve natuurlijk, reactionair, maar in de liberalen zien zij toch de lieden, die zij het felst haatten. Het strekt de liberale partij tot eer dat de af stand tusschen haar en de sociaal-democratie zoo groot is. Niet zoo groot is de afstand tusschen de radi calen en de liberalen, doch wenschelijk dunkt het ons dat de liberale party in Nederland zich verre boude van die radicalen, die op den laatsten Januari j.l. te Delft in de groote zaal der Sociëteit Eensgezindheid" optraden, om daar aan te toonen hoe heerlijk het hier te lande gaan zou, als de liberalen trouwe volgelingen werden van de Heeren Treub, Heineken, Gerritsen, Hugo Muller. Als de eensgezindheid onder ons liberalen op die manier tot stand moet komen, zal het wel eene eensgezind heid zijn, die er erg societeit-achtig uitziet, en waar de vrijheid zich openbaart in overloopen, in- loopen en uitloopen. Neen, van het Jonge Holland, waarvan de radi caal Treub op staatkundig gebied de aanvoerder is, moeten wij het evenmin hebben als van de nieuwe gids-mannen op het letterkundig terrein. In hoeverre de radicalen tegenover de sociaal democratische partij in Nederland staan, heeft Mr. M. W. F. Treub mondeling en schriftelijk trachten aan te toonen. Hij heeft verzekerd, dat hij en de zijnen staan »tusschen de oud-liberalen en de sociaal-democraten in". Wij kunnen die plaatsbepaling voor kennisgeving aannemen en de radicalen van liberaal standpunt beschouwen als de voorhoede der sociaal-democraten. Wat wij niet voor kennisgeving kunnen noch mogen aannemen, maar goed in het geheugen moeten bewaren, is de uiting van den heer Treub, i-dat de liberale partij geen partij meer is". Volgens Treub is de liberale partij op het oogenblik niets anders dan neen oude jonge juf- t> vrouw, waar je, hoe lang je ze ook aait, met *geen mogelijkheid meer vuur in brengen kan." 't Beeld is kiesch gekozen De beeldspraak daargelaten, zoo ligt er ecbter ééne waarheid in opgesloten, die van groote waarde is voor de juiste verhouding tusschen radicalen en liberalen. Een oude jonge jufvrouw met veel vermogen, die door een jongen man zonder fortuin wordt ten huwelijk gevraagd, zal, zoo zij verstandig is, dezen de deur wijzen met de woorden: Zoek een vrouw die bij uw leeftijd past, ik ben voor u boven de jaren. Zoo ook moeten wij, liberalen, iedere ver- bindtenis met de radicalen en socialen beslist afwijzen. Het getuigt tocb niet alleen van kracht, te weten wat men wil, maar ook te weten wat men niet wil. Wij nu willen geen verbond met socialen en radicalen, ook al waren laatstgenoemden poes-lief. In ieder geval behooren de radicalen eerder te huis bij Domela Nieuwenhuis, dan in het huis en onder het dak der liberalen. Algemeen Overzicht. Het bericht, dat wij in ons vorig Overzicht mee deelden, van den val van Italië's eerste Minister Crispi, heeft deze week de gansche Europeesche pers bezig gehouden. En geen wonder. Van 't oogenblik af, dat Italië het bekende verbond met Duitschland en Oostenrijk sloot, heeft Crispi in het Italiaansche parle ment een voortdureuden strijd te voeren gehad met hen, die niet vergeten konden, dat Oostenrijk streken onder zijn bestuur had, die vau overoude tijden her tot Italië behoorden, streken, wier bewoners haken naar het oogenblik, waarop zij van Oostenrijk los gemaakt, zich weder één zullen weten met de bewoners van Italië. Groote verontwaardiging heeft dit verbond daarom altijd verwekt bij hen, die de leuze hoog hielden Italië voor de Italianen en die met leede oogen aanzagen, dat Italië zich verbond met zijn natuurlijken vijand, om een tegenwicht te vormen tegen zijn natuurlijken vriend en bondgenoot Frankrijk. Voegt men hier nu nog bij, dat dit verbond ontzaglijke financieele offers aan Italië kostte en dat Crispi aan de andere zijde zich niet ontzag om de macht van den Paus op allerlei wijzen te knotten, opdat Italië in waarheid één zijn zou, dan zal een ieder het erkennen, dat de vijanden van den premier vele geweest moeten zijn en men zal het moeten erkennen, dat zijne staatsmanswijsheid hulde ver dient, waardoor hij het zoolang tegen de oppositie heeft kunnen uithouden. Over de oorzaak, die tot den zoo onverwachten val aanleiding heeft gegeven, zjjn de politici het oneens. Onverwacht was de val omdat de Regeering na de jongste verkiezingen over eene groote meerderheid beschikken kon, eene meerderheid, die, het was bekend, wel niet door dik en dun met de Regeering medeging, maar die haar toch een dag vóór den val bij de behandeling van een ander belangrijk economisch wetsontwerp een flinke meerderheid had bezorgd. Van waar dan nu dien plotselingen omkeerDe beste oplossing er voor achten wij dezedat Crispi zich een driftig woord heeft laten ontvallen, dat niet alleen bij zijne tegen standers, maar ook bij zijne politieke vrienden kwaad bloed zette. Immers Crispi beweerde, dat de politiek in de jaren 1870 en 1871 gevoerd, kruipend jegens het buitenland was geweest. Dien blaam konden de personen, dié toen aan het roer zaten en nu nog aanwezig waren, niet op zich laten rusten, en was men niet dadelijk tot stemmen overgegaan, doch had de Voorzitter de zitting tot den volgenden dag verdaagd, waarschijnlijk was Crispi gebleven, want over het wetsontwerp zelf was geen verschil van beteekenis hoegenaamd, en een afkeuring over de gevolgde politiek werd niet uitgesproken. Anderen beweren, dat Crispi den strijd moede, het einde er van heeft gezocht en dit op deze wijze heeft gevon den. Hoe het zij, indirect heeft Crispi zyn val te danken aan het verdwijnen van Bismarck van het staatstooneel, want de luister dien Bismarck om straalde, daalde ook neer op zijn trouwsten volgeling en de Italianen waren er trolsch op, Bismarck, dien beheerscher van Europa, tot hun vriend en bond genoot te hebben. Herhaaldeljjk is dezer dagen de vraag gedaan, welken invloed de val van Crispi hebben zou op bet drievoudig verbond. Deze vraag is opgelost. De.Koning heeft uitdrukkelijk verklaard, dit verbond niet in de waagschaal te willen stellen, en het nieuwe nu gevormde Ministerie, onder leiding van een jong conservatief, schijnt dan ook meer een verzoenings-ministerie, dan iets anders te zullen zijn. Het program, dat gevolgd worden zal, omvat in de eerste plaats bezuiniging op oorlog en marine en kamerontbinding. Bezuiniging op oorlog en marine schjjnt nu werkelijk tot stand te kunnen komen, althans Duitschland en Oostenrijk moeten zyn overeengekomen, de eischen gesteld aan Italië als derde in het verbond, op militair gebied te ver minderen. De kamerontbinding wordt noodzakelijk omdat het nieuwe Ministerie de verkiezingen wil doen plaats hebben volgens de oude wijze, d. w. z. elke kiezer stemmend op één persoon, en niet meer volgens het door Crispi gevolgde stelsel, waarbij gestemd werd op een gansche lijst personen te zamen. Het nieuwe Ministerie wordt reeds dadelijk in eene netelige quaestie gewikkeld. Frankrijk, dat reeds een groot gedeelte der Noordkust van Afrika in zijn -bezit heeft, schijnt nu ook pogingen te willen aanwenden Tripolis in zijn bezit te krijgen. Italië, dat daar natuurlijk tegen is, zal doen wat het kan om dit tegen te houden, doch als men zich herinnert wat er al nier gebeurd is om Tunis, zal men moeten erkennen, dat Tripolis voor het nieuwe Ministerie eene lastige zaak worden kan. Ondervindt Crispi in Italië, dat de volksgunst wankelbaar is, ook vorstengunst is niet hecht. De Keizer van Duitschland heeft thans Graaf Wal- dersee, den vroegeren vertrouweling, den vriend van Von Moltke, zijn ontslag gegeven als Chef van den Generalen staf. Verschil van inzicht omtrent mili taire vraagstukken schijnt de oorzaak te zijn en wanneer men met den Keizer van meening verschilt, weet men bijna zeker, dat men verwijderd wordt. Wat of echter de beweegredenen zijn, dat de jonge Monarch de oude en vertrouwde dienaren van zijn grootvader een voor een van zich afstoot, is niet ge makkelijk te verklaren, wel kan men met eenigen twijfel vragen of het verstandig is zulks te doen, zelfs dan wanneer zooals dit hier het geval weer was, de pil verguld door een eigenhandig vleiend schrijven. Ook in Oostenrijk is eene wijziging in het Ministerie gekomen. De Minister van Financiën n.l. is afgetreden. Sedert 1880 was hij belast met dit departement en heeft hij door eene belangrijke ver hooging der belastingen het herstel van het even wicht mogelijk gemaakt in de huishouding van den staat, zelfs ondanks de groote uitgaven, die de depar tementen van oorlog en marine vorderden. Van het oogenblik echter af, dat de RegeeriDg in verband met de ontbinding van den Rijksraad verklaard heeft op de medewerking der Duitsche oppositie te rekenen, was het beslist, dat hij, die zich bij de Duitschers buitengewoon gebaat heeft gemaakt, niet aanblyven kon. Zijn opvolger is iemand van groote talenten, doch omtrent wiens politieke ge voelens men in onzekerheid verkeert. De reis van den Aartshertog Franz Ferdinand naar den Czaar aller Russen, wordt als een buitengewoon gunstig teeken beschouwt voor de verstandhouding tusschen Rusland en Oostenrijk. Gladstone een belangrijk voorstel .gedaan. Hij wilde n.l. dat ook aan katholieken de bevoegdheid gegeven zou worden om de betrekkingen te vervullen van Lord-kanselier van Engeland en die van onder koning van Ierland. Een billijk voorstel voorzeker. Waarom de katholieken niet evengoed als joden of protestanten voor die betrekkingen in aanmerking komen mogen, is raadselachtig. De kleine meerder heid, waarmede dan ook het voorstel verworpen werd, 256 tegen 223 stemmen, bewees, dat de meerderheid der leden er voor zou zijn geweest, indien men niet gevreesd had, dat aanneming er van een spelen in de hand van Gladstone voor home rule en dus eene nederlaag voor het Ministerie zou geweest zijn. In Portugal is de rust geheel hersteld. Het is gebleken, dat het plan was geweest op vijf of zes ver schillende punten van het Koningrijk tegelijk repu- blikeinsche betoogingen te beproeven. De revolutio nairen te Oporto begonnen echter te vroeg, omdat zij meenden, dat hun toeleg ontdekt was en daardoor is de toeleg mislukt. Gebleken is verder ook, dat de opstandelingen in betrekking stonden met de repu blikeinen in Spanje. Gelukte den toeleg in Portugal, dan zou Spanje gevolgd zyn. Zooals men ziet gist het voortdurend op het Pyreneesche schiereiland. Zooals te verwachten was hebben in Spanje bij de algemeene verkiezingen de conservatieven eene groote meerderheid behaald. De oppositie beklaagt zich over de groote pressie, die door de regeerings- candidaten is uitgeoefend; doch juist die zelfde klachten kwamen van de zijde der conservatieven, toen de liberalen aan het roer waren. In beide gevallen hebben de klagers waarschijnlijk gelijk en de invoering van het algemeen kiesrecht heeft aan den regeeringsinvloed niets veranderd. In België breidt zich het verzet der militairen tegen de Regeering uit. In het kolendistrict tusschen Bergen en Charleroi zijn de lotelingen opgekomen, al zingende de Marseillaise en hoed of pet versierd met opschriften, als: »Weg met de bloedwet!" De orde werd niet verstoord, doch de Regeering, die op hare hoede is, meent dat de socialisten de oorzaak der beweging zijn. Zeker is het, dat zij in de laatste tijden veel propaganda in België hebben gemaakt. In Bulgarije is men buitengewoon ingenomen met het besluit van den Sultan om een officieelen vertegenwoordiger naar Sofia te zenden. Men ziet hierin een voorteeken van de ophanden zijnde erkenning van den Vorst door de Porte. NIEUW STIJDIN GEN. Amerika. Bij een jacht in den omtrek van Daytons, Florida, werd de heer Edward Bosanquet, zoon van den beken den Engelschen bankier, door een ratelslang in het linkerbeen boven in den enkel gebeten. De vriend van den heer Bosanquet, Evelyn Walker, trachtte dadelyk het gif uit de wond te zuigen, en toen dat gedaan was werd de gekwetste Daar Daytons vervoerd. De moedige daad van den heer Walker belooft echter weinig goed gevolg. De gewonde is in een hopeloozen toestand en de heer Walker, die een wondje in de lip scheen te hebben, is, daar het gif in zijn bloed is ge drongen, zelf gevaarljjk ziek en zelfs gedeeltelijk ver lamd. Uit een later bericht bijjkt evenwel, dat de heer Bosanquet al overleden, doch de heer Walker beterende is. Van den vruchtenoogst in Californië zjjn al menig maal wonderen verhaald; maar in het vorige jaar moet die oogst overvloediger zyn geweest dan ooit te voren. Er werden o. a. niet minder dan 4000 waggon ladiogen oraoje-appelen, 40 millioen pond druiven en 847a millioen pond ingemaakte vruchten naar het Oosten der Vereenigde Staten verzonden. Voorts verzond men derwaarts: 18 millioen centenaars koren, 18,200,000 ga'lons wjjn, 9 millioen pond rozjjnea en 60 millioen pond groenten. De minerale producten, welke het land gedurende 1890 opleverde, hadden een gezamenlijke waarde van 287,850,000 dollars. Alleen in het district Los Angelos zyn, volgens do Los Angelos Herald, ruim 10 millioen vruchtboomen, waaronder een millioen vruchtdragende oranjeboomen. Engeland. De Engelsche hooge wereld is erg ontroerd door een schandaal, dat onlangs in een der meest aristocratische clubs van West-End heeft plaats gehad, en waarvan een welbekend baronnet, die lang in de omgeving van een grooten prins verkeerde, de held was. De persoon in kwestie was in de club slecht gezien. Hij is op heefcer daad betrapt, toen bij by eene kaart- partjj, valsch speelde. De prins van Wallis nam juist deel aan het spel. Men verdacht reeds lang den baron- net; men bespiedde hem dus eD hij werd spoedig betrapt. De aanwezige spelers wilden hem openbaar aan den kaak stellen, maar de prins van Wallis bracht een verbond tot stand, waarbjj allen het stilzwijgen be loofden, op voorwaarde, dat hjj nooit meer eene kaart zou aanraken. Helaas heeft een van de aanwezigen het geheim »op een eeuwig stilzwijgen" aan eenen vriend toevertrouwd en aldu9 was het spoedig overal bekend. De baronnet zag zich gedwongen zyn ontslag te nemen in alle clubs en Engeland te verlaten. Rusland. Te St. Petersburg wordt veel gelachen over een zon derling voorval, dat onlangs in de vergadering van het matigheidsgenootschap dier stad plaats had. Deze maatschappij had eenigen tjjd te voren graaf Foil, burgerlijk gouverneur van St. Petersburg, tot eerelid verkozen, en daar het sedert die verkiezing de eerste algemeene vergadering was, moest het nieuwe lid daar verschjjnen. Maar de graaf, die juist van een feestmaal kwam, waar by zich den wijn goed had lateu smaken, meende al de leden van het gezelschap rond hem te zien dansen, zoodat hij ongetwjjfeld dacht op een bal te zi;n. Ook, toen het oogenblik gekomen was, dat hij zijne officiëele redevoering moest uitspreken, koos hij tot onderwerp ♦de lof van den wjjn!" Men begrijpt het effect op de toehoorders, toen zij hoorden dat »de wyn het leven verzacht, den mensch vroolyk maakt" enz. enz. Er heerschte groote ont steltenis in de maatschappjj en men legde den gouver neur het stilzwjjgen op. Men meende de verkiezing als niet gedaan te beschouwen, maar eenige personen namen de verdediging op vau den gouverneur, zeggende, dat het ongetwyfeld de aandoening was over de eer hem aangedaan, die hem in dien toestand had gebracht. En ziedaar hoe, niettegenstaande zijne onmatigheid, de_ gouverneur van St. Petersburg lid van het matig heidsgenootschap bleef. Nederland. Enschedé, 7 Febr. In een heden middag gehouden Bocialisten-vergadering, waar F. Domela Nieuwenhuis het onderwerp ♦achturige arbeidsdag" behandelde en die door den burgemeester en een talryk publiek werd by gewoond, werd eene motie van ongeveer den navolgenden inhoud aangenomen: »De vergadering, overwegende dat de Minister van binnenl. zaken en de volksvertegenwoordiging verklaard heeft, dat de burgemeester van Enschedé het recht heeft de menschen dood te laten schietenoverwegende, dat tijdens de laatste werkstaking die burgemeester van dat recht geen gebruik heeft gemaakt, besluit dien burgemeester daarvoor haren dank te betuigen. 's-Gravenliage, 9 Febr. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zjjn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 16 Februari, des avonds te 8 y3 uur. Bij het uiteengaan der Tweede Kamer bleef o. a. nog onafgedaan het wetsontwerp tot verandering van de grenzen tusschen de gemeenten Biervliet, IJzendyke, Philippine enz. De Kamer zal op 3 Maart haar werkzaamheden her vatten en dan hoofdzakelijk de wijziging der postwet en de nadere regeling van den suikeraccijns behandelen. Een particulier telegram, Maandag hier te lande over Denerary uit Suriname ontvangen, bevestigt het bericht, door Het Vad. gemeld, dat het tusschen gouver neur Lohman en den procureur-generaal mr. Kalff tot een hosting is gekomen. Bergen-op-Zoom, 9 Febr. De verzendingen van oesters en mosselen zjjn weer in vollen gang. In de vorige week bedroegen zij circa 185,000 oesters en 660 balen mosselen. De pryzen zjjn oestere per mille imperialen 75 a 80, lste soorten 55 65 en 2de soorten 40 50, mosselen per baallste soort 2,50 en 2de soort 1,50. Goes, 10 Febr. Benoemd tot agent van politie te Vlissingen, P. J. BartelBe van Goes. Tengevolge van mist en andere oorzaken, reed een voerman met zyn hittenbar in de z.g. kamemelks- put in de voorstad alhier. Met eenige moeite raakten voerman en gerjj weer op het droge en kon de reis worden voortgezet. Treuriger liep het af met het bjjna driejarig zoontje van A. de Dreu. Al spelende raakte het in den put waaruit de koeien drinken, en werd er eenige oogen- blikken later levenloos uitgehaald. Dr. Goemans wendde nog vergeefsche pogingen aan om de levensgeesten op te wekken. In het afgeloopen jaar werd 952 maal een micro8Copich onderzoek ingesteld naar de aanwezigheid van trichinen en blaasworm in gedeelten van varkeDB. Het nauwlettende onderzoek kon geen trichinen ont dekken, zoodat men mag aannemen, dat deze bezoeking voorbjj is. Een tweede steenkolenfonds, De Kolenmjjn", iB met 46 leden tot stand gekomen. Bljjkens de namen der bestuursleden bestaat het niet uitsluitend uit Roomsch-Katholieken. Vermoedeljjk uit zucht naar voordeel, heeft men naaBt »De Voorzorg" »De Koleo- mjjn" opgericht. Het is toch duideljjb, dat de ad ministratie van twee afzonderljjke vereenigingen goed- kooper en eenvoudiger is dan van één lichaam. De heer P. J. v. d. Manden, herbenoemd als bur gemeester, is in allen eenvoud geïnstalleerd. Z.E.A. had voor elk uiterlijk vertoon van vreugde bedankt. Als sommige ingezetenen nu maar door erkentelykheid de verdiensten van hun' burgemeester op prjjs weten te stellen. Tlioleii, 10 Febr. Maandagavond werd door de Rederijkerskamer >Cats" alhier ten tooneele gevoerd: »Het zangersfeest"en ♦de Gelegenheidsdichter". De beide stukken werden uitstekend opgevoerd, vooral het eerste voldeed zoo aan het pnblieb, dat er aan het toejuichen^ geon einde kwam. De opvoering bad plaats ten voor- deele van de algemeene armen. Sclierpenisse, 10 Febr. Aangaande den brand van de meestoof wordt nog nader gemeld, dat het gebouw totaal in puin is gelegd. Zjj diende tot berg- en werkplaats van 2 compagniën; nog zeer weinig bewerkt vlas was verzonden, van de eene compagnie nog niets. Nog voor 6 a 7 weken zouden de vaste arbeiders werk gevondeD hebben met het bereiden er van; men be rekent dat er 1500 aan werkloon verloren geraakt is, zoodat het voor den daglooner een zware ramp is. Het gebouw was verzekerd en de inhoud gedeeltelijk. Ook vele materialen van verschillende eigenaars, be nevens 6 zaaimachines, pl. m. eene waarde van f 750, zyn verloren gegaan. Meer dan 12 uren achtereen werkte de spuit, doch aan blusschen was niet te denken. Maandagavond was het vuur nog niet uit gedoofd. De schade berekent men op /10,000. Serooslcerke, 7 Febr. Heden" namiddag om streeks 4 ure arriveerde alhier de WelEd. heer C, Berrevoet, benoemd Burgemeester dezer gemeente. Na door een eerewacht te paard aan de grensscheiding te zyn opgewacht, werd hy met veel gejuich zoowel van oud als jong door de ter eere van hem opgerichte poorten tot aan het gemeentehuis geleid, waar ver volgens de installatie plaats had. Hec teeken zyner waardigheid werd hem onder een9 hartelijke toespraak, door den waarnemenden Burgemeester, de heer H. Goemans Pz., omgehangen, welke toespraak met aan doening door hem werd beantwoord, beval zich bjj gemeenteraad en gemeentenaren aan en hoopte dat de geestdrift, waarmeê hy nu als Burgemeester van Serooskerke ontvangen wordt, nimmer zal verflauwen, van zjjn kant de verzekering gevende, zooveel mogeljjk tot heil der burgerij en den bloei van Serooskerke te zullen werkzaam zjjn. Vervolgens werd door A. Hejjboer als voorzitter der commissie tot versiering van het dorp, namens al de leden dier commissie, een vaandel waarop het wapen der gemeente, aan den Burgemeester overhandigd, hetwelk door hem onder dankbetuiging werd aangenomen. Ten slotte werd Z.E.Achtb. door den Secretaris namens den Raad en de burgerjj nog een hartelyk welkom toegeroepen, 's Avonds werden door vele genoodigden eenige genoegeljjke uren doorgebracht. Toen eindeljjk het uur van scheiden aanbrak en ieder zich vermoeid van het feestvieren ter ruste wilde begeven, werd eensklapB het geroep van brand vernomen, en bjj onderzoek bleek het, dat een vlasschuur van N. Moelker in brand stond. Even bereid de ingezetenen waren om op de uitnoodiging vau hunnen Burgemeester des avonds te komen feestvieren, even bereid waren ze thans weer om den brand, welke helaas in deze gemeente herhaaldeljjk ontstaat, te helpen blusschen. Door de yverige zorg van het brandspuitpersoneel en die van de ingezetenen in het algemeen heeft zich dien brand tot dit gebouw bepaald. De oorzaak is tot nog toe onbekend. Zierikzee, 10 Febr. De aanbeveling van burge meester en wethouders voor een leeraar in de Neder- landsohe taal aan de H. B. school beBtaat uit de heeren Meden te Warfum, Van den Bosch te Zwolle en Toose te Hoorn. WEÊRKÜNDIGE WAARNEMINGEN bjj 's Rjjks-Kustverlichting te Wester-Schouwen, gedurende de maand Januari 1891. In 13 aftappingen werd 37,4 m.M. hemelwater ver zameld, de Bannen ontvingen dus 695640 M3. 23 dagen werd vorst genoteerd, waarvan zevenmaal vrjj sterke. Sneeuw kwam 9, hagel 3 maal voor. Nevel werd 20, mist 15, harde wind werd 7 maal aangeteekend. De luchtgesteldheid was: helder 21, lichtbewolkt 2, bewolkt 15, zwaarbewolkt 10 en betrokken 15 maal# De windrichting 7 maal N., 10 maal N.O., 7 maal O., 5 maal Z.O., 10 maal Z., 13 maal Z.W., 8 maal W. en 5 maal N.W. Tengevolge van de langdurige hevige vorst, kon bjj de ingevallen dooi, het water niet door den grond zakken, en stonden vele plaatsen blank. N.B. In het jaarverslag over 1890, onder het hoofd »Bjjzondere opmerkingen", regel 4, gelieve men te lezen: in plaats van 5000000, 500000; men ziet hieruit hoe machtig de nullen zjjn. Zierikzee, 10 Febr. Naar wij vernemen zyn voor de keuring van paarden, voor de afdeelit.g Zeeland van het Ned. Paardenstamboek, alhier Donderdag te houden, 51 paarden aangegeven. Bjj de keuringen zyn Donderdag te Middelburg 5 paarden voorgebracht, waarvan er 2 zyn goedgekeurd om in het stamboek te worden opgenomen. Vrjjdag werden te Cortgene 2 paarden aangeboden en goed gekeurd. Al deze paarden waren merriën. Te Goes zjjn Zaterdag 13 paarden gekeurd, waarvan 12 goed bevonden werden, daaronder 3 hengsten. De heer A. De Hullu, oud-leerling der Normaal lessen te Oo9tburg, thans nog onderwjjzer te Lange Ruigewjjde, is tegen 1 April a.s. op wachtgeld gesteld. Ook daar is de openbare school zoo zachtjes aan ♦leeg gepompt". Mr. J. A. Van Gilse te Rotterdam heeft aan het bestuur der afdeeling ♦Rotterdam" van den Zuid- Hollandschen bond voor algemeen kiesrecht bericht, dat hjj in de gegeven omstandigheden geen candidatuur voor de Tweede Kamer aannemen kao, wjjl dit allcsn tot eene scheuring onder de liberalen te Rotterdam aanleiding zon geven. Een bloeiende gemeente! De gemeenteraad van Rjjswjjk (Z.-H.) heeft besloten geer» hoofdelyken omslag meer te heffen van personen met een vermoedeljjk inkomen beneden de ƒ1000. Over enkele jaren zal zelfs, als alles zoo bljjft, de hoofdeljjke omslag aldaar geheel worden afgeschaft. De uitgave der Vliegende Blaadjes door Nemo, 28 jaar geleden verschenen, zal eerstdaags worden hervat. Zeker zullen deze blaadjes niet minder dan destyds belangstelling wekken bjj allen, die zich aan de open bare zaak laten gelegen liggen. Negen matrozen van Hr. Me. rammonitor> Panter" te Dordrecht, die eenige politiebeambten hebben be- leedigd en mishandeld, zullen te Hellevoetsluis voor den zee-krjjgsraad terecht staan. Een ontrouw postbeambte! Voor de Zwolsche rechtbank heelt terecht gestaan de ontslagen conducteur der posterjjen J. B., wegens het verduisteren van brieven met geldswaarde. Be klaagde is als conducteur der posteryen in den post wagen tusschen Utrecht en Kampen in dienBt geweest. Reeds lang werden geldswaarden vermist. De directeur van het spoorweg-postkantoor te Zwolle, de heer J. F. Canter Cremers, liet toen door den commies der posterjjen R. L. Houwink, uit Utrecht, een brief met twee gemerkte muntbiljetten van j 10 zenden aan een adres in Kampen. Te Zwolle was die brief verdwenen, zooals door den commies, die in Harderwyk op den trein kwam, werd geconstateerd. De heer Cremers reisde toen van Zwolle tot Kampen meêdaar werden de muntbiljetten in beklaagde's portemonnaie gevonden. Beklaagde bekent volmondig, hoewel hjj de adressen der brieven niet weet. Aan de directie der Amersfoortsche bierbrouwerij, te Amersfoort, was 19 December een brief gezonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1