Dinsdag 10 Februari 1891. Directeur-Uitgever J. AVAALE. BEKENDMAKING. KADASTER. Opneming Terreinsveranderingen. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. zieiikzeesche nieuwsbode. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5962. Advertentiënvan 43 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. KENNISGEVING. DE COMMISSARIS DES KONINGS IN ZEELAND, gezien het besluit der Gedeputeerde Staten van 30 Januari 1891, no. 3; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857, Staatsblad no. 87, maakt bekeu<l dat: 4o. de jacht op houtsnippen en waterwild met ingang van 1 Maart en die op watersnippen met ingang van 13 April zal gesloten zijn; 2o. het weispél van kwarlélen alleen van 1 Mei tot en met '15 Juni zal geoorloofd wezen; 3o. de kooieenden door den kooiman moeten worden opge sloten of gehokt van 31 Maart tot en met 30 April en van 1 Juni tot de opening der jacht op waterwild; 4o. de visscherij van 31 Maart tot en met 31 Mei zal ge sloten zijn, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of met het sleepnet 5o. de visscherij met de overige voor deze provincie geoor loofde vischtuigeu zal gesloten zijn van 15 April tot en met 15 Mei; Co. gedurende den gesloten vischtijd, sub 5 vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van paling, doch alléén met aalkorven zal mogen plaats hebben. Middelburg, 4 Februari 1891. De Commissaris des Konings voornoemd, DE B R A U W. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZiÊRlKZEE maken bekend, dat op heden is afgekondigd het door den Raad, in zijne vergadering van den 19 Januari 1.1. vastgesteld besluit tot wijziging der Verordening op het openbaar lager onderwijs in deze gemeente. Zierikzee, den 9 Februari 1891. De Burgemeester en Wethouders, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat een der Landmeters van het Kadaster, bij gunstig weder, in de laatste helft dezer maand, zijne eerste rondreis in deze gemeente zal aan vangen, tot het opnemen van alle terreinsveranderingen, die eene wijziging in de kadastrale stukken ten gevolge hebben. Zierikzee, den 9 Februari 1891. De Burgemeester voornoemd, Cu. W. VERMEIJS. Loting voor de Nationale Militie. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Zierikzee; Gelet op artt. 28 en volgende der wet van den 19den Augustus '1861 (Staatsblad no. 72); Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden: dat de loting der in het vorige jaar voor de militie in geschrevenen, zal plaats hebben te Zierikzee, op het ge meentehuis, Maandag den 23 Februari 1891, te beginnen des vóórmiddags ten 9 uur; dat gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen de wijze waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde Staten bezwaren kunnen worden ingebracht door belanghebbende lotêïirigen, of door hun vader of voogd dat de bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt; welk verzoekschrift bij den Burgemeester moet worden overgebracht, tegen bewijs van ontvang; dat op Dinsdag den 24 Februari 1891, des voormiddags van 10 tot 12 uur, in het gemeentehuis zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften ter be koming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, bedoeld in de 2de en 3de zinsnede van art. 53 der bovengenoemde wet; dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op gemelden tijd in het gemeentehuis zullen moeten ver schijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen terwijl op broederdienst recla- meerende, zij zullen moeten medebrengen de bewijzen van geboorte van henzelve en van de nog in leven zijnde broeders, benevens het paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werke lijke dienst van den broeder of de broeders op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden. Zierikzee, den 9 Februari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS. De Secretaris, JAN SNELLEN. Amerika. Te Winnebago City, Minnesota, werd de volgende vreeseljjke gebeurtenis gepleegd. Miss Lonts, eene onderwijzeres, had eene der leer lingen, zekere Cruzen, gestraft. De zuster van het meisje liep naar huis en vertelde het gebeurde aan hare ouders. Deze liepen naar de school en de vader bracht de onderwijzeres een vreeselijken slag toe, terwyl de moeder als eene woedende turie de onge lukkige juffrouw bij het haar greep en haar door de school sleepte tot dat haar vel bjjna geheel van haar hoofd gescheurd was. Daarop wierp het echtpaar de onderwijzeres uit het venster. De ongelukkige kwam met haar hoofd op de steenen terecht en stierf eenige oogenblikken later. De doodeljjk verschrikte kinderen vluchtten schreiend naar huis en vertelden het gebeurde. De Cruzens wer den aangehouden en zitten thans in de gevangenis. Frankrijk. De Fransche Kamer heeft by de behandeling van de fabriekswet besloten, dat vrouwen en kinderen beneden de__ 18 jaren, die in fabrieken werken, elke week een vryen dag moeten hebben. De clericale afgevaardigde De Mun diende als amendement in, dat het verboden bou zyn vrouwen en kinderen op Zon- en feestdagen aan het werk te houden en mgr. Freppel wilde er by voegen, dat voor den vryen dag, welke verleend zou worden, de Zondag zou worden aangewezen. Beide amendementen werden echter ^verworpen en daarna werd besloten, gelyk de Regèering voorstelde, dat vrouwen en kinderen beneden de 18 jaren in elk ge val een vryen dag in de week, zonder nadere bepalingen, zou worden gewaarborgd. Parys, 7 Febr. De Kamer heeft met 383 tegen 74 stemmen de wet op de Zondagsrust aangenomen. Bisschop Freppel verklaarde zich met nadruk tegen de wet, omdat zij volgens hem de Zondagsrust niet eerbiedigt. Duitschland. Be vlij ij, 6 Febr. In den Rijksdag werd heden de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken voortgezet. Windhorst noemde het tractaat met Engeland eene welkome gebeurtenis, en hoopte dat Wi8smann en Emin Pacha zich gewillig schikken zouden onder de nieuwe organisatie. De rijkskanselier verklaarde dat de regeering de Kongo-akte ook daar van kracht wil doen maken, tot waar hare geldigheid zich tot dusver niet uitstrekte. Helsdorff achtte den Ryksdag verplicht, de middelen tot voortzetting der koloniale politiek toe te staan. Von Cuny keurde de houding der regeering ten aanzien van Chili af, waarop de rijkskanselier verklaarde, dat er in het buitenland niet genoeg Duitsehe schepen gestationeerd zijn, om overal te juister tijd ter bescherming van Duitsehe belangen op te treden. Wat het Neara-geval aangaat, kon der regeering geen verwjjt treffen, want reeds de vorige regpering heeft verklaard dat de expeditie van dr. Peters het rijk niets aanging. Yon Keudel verklaarde dat de Duitsch-Engelache overeenkomst da oude voor stelling te niet gedaan heeft, dat er tusschen Duitsch land en Engeland geene vriendschap mogelijk zou zyn. Het hoofdstuk der begrooting werd daarop goedgekeurd. De tweede lezing zal in de volle vergadering plaats hebben. Nederland. Oude-Tonge, 6 Febr. Gisteren zeilden de eerste schepen uit, doch twee daarvan zijn reeds onder Ooltgensplaat gezonken, schippers D. van den Ouden en G. Broekhuizen. Zy werden dusdanig door het ijs aange vallen dat zy onmiddellijk zonken en de opvarenden zich niet dan met de grootste moeite konden redden. Beide schepen waren niet verzekerd. Naar wij vernemen, zal men trachten het schip van Yan den Ouden, te lichtenhet andere is geheel weg. Terneuzen, 7 Febr. Met dezelfde quaestie, waar mede de gemeenteraad zich in de laatste zitting van '1890 bezig hield, ving zij de eerste in 1891 aan. De school te Sluis kil is te klein voor het aantal kinderen, die haar bezoekt, ergo moet zij worden vergroot, maar wie zal dat betalen? De gemeente Westdorpe, waaruit een 70tal kinderen die school bezoeken, is ongeneigd in de kosten der vergrooting bij te dragen, al is het een feit, dat, wanneer die kinderen de school niet bezochten, de ruimte vooreerst nog voldoende zijn zou. Wel is waar bestaat bij de steeds toenemende bevolking van Sluiskil de kans, dat binnen enkele jaren de school toch te klein zijn zou, maar tijd gewonnen is veel gewonnen. De Raad schijnt daar anders over te denken of andere motieven voor haar besluit te hebbenhoe het nu eigenlijk is weet ik niet, want pas waren de notulen ge lezen, of de openbare vergadering ging over in eene ge- slotene. De. zaak van deze vergrooting der school te Sluiskil schijnt nu eenmaal niet in het openbaar behandeld te mogen worden. In eene vorige vergadering, toen hetzelfde punt ter tafel was, werd er eene geheime zitting over gehouden op voorstel van den heer Moesnu werd de zaak weer op dezelfde wijze behandeld. Waartoe die geheimzinnigheid dienen moet, is, dunkt mij, raadselachtig, doch we dienen af te wachten tot dit wordt opgehelderd en ik beloof de lezers, dat, zoodra dit geschiedt, ik het hun" mededeelen zal, opdat zij niet veronderstellen kunnen, dat onze Raad aan eene manie voor geheime zittingen lijdt. Nadat de vergade ring weder openbaar was verklaard, leest de voorzitter een schrijveo voor van Ged. Staten, waarin hunne medewerking wordt verzocht, ten einde, nu Westdorpe niet bijdragen wil en Terneuzen de vergrooting voor eigen rekening zal doen geschieden, eene subsidie van het Rijk te verkrijgen en tevens een adres aan de Koningin-Regentes, het verzoek inhoudende om subsidie voor de vergrooting der school te Sluiskil toe te staan. Dit verzoek wordt gemotiveerd door de verklaring, dat anders weldra de toegang aan kinderen (uit Terneuzen? of uit Westdorpe?) moet worden geweigerd en met het oog op den ongunstigen toestand der gemeente- fmanciën. Nadat ééne reclame tegen den hoofdelijken omslag was behandeld en aan adressant vermindering was toege staan, werden twee leden aangewezen om het Dag. Bestuur behulpzaam te zijn bij het samenstellen van het kohier van den hoofdei, omslag. De leden zullen voortaan jaarlijks worden aangewezen naar volgorde van zitting. Tegen de wijziging in de begrooting voor 4890, noodig geworden door meerdere uitgaven dan vergoeding van rijkswege was verstrekt voor de kosten der volkstelling, was geen bezwaar. Lang werd er gesproken over de vraag, of het al dan niet wenschelijk was, nu reeds bij de regeering stappen te doen tot het oprichten alhier van een Kamer van Koophandel. De Burgemeester meende, dat het niet raadzaam was, daar nu mee aan te komen, nu de Minister juist aan de ver schillende Kamers vragen ter beantwoording had gezonden, ten einde tot wijziging in de reglementen te kunnen overgaan. Hij meende dat het beter was die beantwoording en de beslissing af te wachten. De heer van IJsselsteijn merkte zeer terecht op, dat dit niet aanging. Het besluit is genomen, en moet dus worden uitgevoerd. Wachten op de beslissing is uitstellen zonder einde wellicht. Volgens spreker is de opinie, die er over Terneuzen heerscht, niet gunstigweinig is het bekend, wat hier omgaat, althans men neemt ér geen notitie van. Daarin kan door een Kamer van Koop handel verandering komen. Hy dringt dan ook sterk aan op eene spoedige afdoening. Het scheen toch, dat onze Burgervader niet zulk een groot voordeel in een Kamer van Koophandel zag, althans een nieuw motief tot uitstel had hij gereed. Schier overal had men moeilijkheden om leden te vinden voor een Kamer van Koophandel en dan, men had hier immers al zoo half en half zulk een inrichting. Er bestaat hier immers eene ver- eeniging tot bevordering der belangen van Zeeuwsch- Vlaanderen en dit groote lichaam kan met vrucht werk zaam zijn. Nu, wat de eerste moeilijkheid aangaat, die moge voor andere plaatsen bestaan, hier bestaat die niet. Wanneer men maar goed zoekt, vindt men hier voor elke commissie, van welken aard ook, geschikte mannen te over. Men denke aan de schoolcommissie bijv.; ook toen heette het eerst, dat er geene mannen voor te vinden waren, en toch werd er eene commissie samengesteld van degelijk gehalte. En wat de vereeniging tot bevordering der be langen van Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, in de eerste plaats is een Kamer iets geheel anders en past zij eigenlijk in een hande'splaats als Terneuzen, maar ten anderen, waar twee lichamen aan een zelfde doel arbeiden, loopt men meer kans van slagen. De heer van IJsselsteijn zette dan ook terecht door, zelfs al vreesde mr. Dronkers, dat, nu de Minister bezig is gegevens tot wijziging der reglementen te verzamelen, zijne toestemming tot het oprichten eener nieuwe Kamer geven zou. Men kan het licht proheeren, zei ons jongste lid; de kosten zijn maar een zegeltje. En probeeren vonden alle raadsleden, uitgezonderd de beide wethouders, het best, en zij verwierpen het voorstel van Burgem. en Weth. tot afwachting met 9 tegen 2 stemman. Het getal leden der toekomstige Kamer is op voorstel van den heer Haste op 5 bepaald. Met de waterleiding gaat het nog niet naar wensch. Zuiver drinkwater is nog niet gevonden, doch het onderzoek zal door den gemeente-bouwmeester worden voortgezet. De kas van den gemeente-ontvanger was in orde bevonden en een klacht van een inwoner over den ondragelijken stank van een mestvaalt op zijn buurmans erf, is gesteld in handen van Burgem. en Weth. Door de scherpschuttersvereeniging «Voor Vaderland en Koniqg" alhier is een wedstrijd uitgeschreven voor al hare leden met kamer-schiet-cylinder, gedurende alle in Februari vallende Zon- en Woensdagen. Aan dezen wedstrijd kan ook worden deelgenomen door niet-leden der vereeniging. By Kon. besl. is C. J. A. Fercken erkend en toegelaten als consul van België te Terneuzen. Middelburg, 7 Febr. Door de politie alhier zijn gearresteerd vier jongens van 15 tot 19 jaar oud, be schuldigd van het stelen van zinken vangbuizen van enkele huizen. In den ouderdom van 96 jaren is alhier overleden een der oudste misschien wel de oudste ingezetene dezer gemeente, de wed. Sakko, verpleegd in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis alhier. 8 Febr. Betreflende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de maand Januari 1.1. kan worden medegedeeld, dat deze niet gunstig is geweest. Er overleden in die maand toch bijna evenveel personen, dan dat er geboren werden. Er stierven n.l. 47 personen, terwijl geboren werden 22 jongens en 26 meisjes, te zamen 48 kinderen. De oorzaken van het overlijden waren: vroeggeboorte 2, kliertering 3, ouderdomszwakte 6, verzweering 1, kanker 3, beroerte 1, hersenziekte 3, ruggemergsverlamming 1, long tering 3, longontsteking 5, slepend longlijden 7, hartziekte 3, nierziekte 4, blaaslijden 1, brandwonden 4, onbekend 3. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden het jaar stierven Tl, van 1—5 jaar 2, van 5—10 jaar 1, van 15—20 jaar 2, van 30—35 jaar 1, van 40—45 jaar 2, van 50—55 jaar 1, van 55—60 jaar 3, van 6065 jaar 2, van 65—70 jaar 3, van 70—75 jaar 3, van 75—80 jaar 7, van 80—85 jaar 7, van 9095 ^jaar 1, van 95—100 jaar 1. In het afgeloopen jaar overleden in deze gemeente 351 personen, en wel: beneden het jaar 103, van 15 jaar 31, van 5—10 jaar 9, van 1015 jaar 5, van '1520 jaar 4, van 20—25 jaar 5, van 25—30 jaar 5, van 30—35 jaar 7, van 35—40 jaar 7, van 4045 jaar 11, van 4550 jaar 11, van 50—55 jaar 11, van 55—60 jaar 13, van 60—65 jaar 18, van 6570 jaar 39, van 70—75 jaar 25, van 75—80 jaar 25, van 8.0—85 jaar 9, van 85,—90 jaar 7, van 9095 jaar 6 en vanv95—100 jaar 0. Omtrent de arrestatie te Middelburg van een souffleur meldt de Midd. Ct De genoemde persoon was, toen hij gearresteerd werd, niet op weg naar het spoor, doch bevond zich in een koffiehuis aan een der kaden te Middelburg. Onjuist is, dat de vermiste horloges zouden behoord hebben aan de bezoekers van de voorstelling op Woens dagavond. Tevens deelen wy hier mee, dat de ge arresteerde een ontwikkeld man is, vader van een talrijk gezin en een betrekkelijk ruim inkomen had. De toedracht der zaak was als volgt: De jongelui, die 's middags op het Molenwater zich met voetbalspelen bezighielden, hadden Run kléeren, niet zooals gewoonlijk in de koffiekamer, doch in de vestibule van den sohouwburg neergelegd, terwyl vier horloges in het kamertje van den bureaulist werden geborgen. Na afloop van het spel werden de horlogeB vermist, en, dank zy het beleidvol optreden der politie, was de vermoedelijke dader spoedig opgespoord. Bij bevelschrift der arrondissemente-rechtbank te Middelburg van den 4den dezer is naar de openbare terechtzitting der rechtbank verwezen: C. de B., oud 16 jaar, geboren en wonende te Hoedekenskerke, thanB in hechtenis te Middelburg, ter zake dat hy in den loop van het jaar 1890 en in het begin van het jaar 1891 uit de woning zijner moeder Tannetje Goud weduwe Pieter de Breekert, te Hoedekenskerke, heeft weggenomen, met het oogmerk om zich wederrechtelijk toe te eigenen, de navolgende aan deze toebehoorende goederen en gelden, te weten: 2 paar gouden hemds- knoopen, 2 paar zilveren broekstukken, een paar gouden bellen, 17 stuks zilveren knoopen, een zilveren schaar met dito ketting, een gouden hoofdnaald, een zilveren bengel, een friesohe jas, 5 zilveren gespen, 2 paar zilveren haken en oogon, een zilveren gesp van een leiband, een gouden ring en tien gulden. Aan den beklaagde is mr. F. N. van der Bilt, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Voor de betrekking van hoofd van school E te Middelburg (vacature dhr. J. van Sluys) hebben zich 55 sollicitanten aangemeld. St. Maarteusd y lr, 8 Febr. Heden morgen kwamen alhier uit Zierikzee de heeren rechtercommis saris belast met de instructie van strafzaken en subst.- officier van justitie, benevens den beëedigden klerk ter griffie. Dit scheen in verband te staan met eene op onderdag 11. gepleegde mishandeling op H. M. v. B., timmerman te Scherpenisse. Deze zou namelijk in den avond door 2 personen over de leuning eener heul in het water zyn geworpen, waaruit hy eenige oogen blikken later door den molenaar D. en diens zoon bewusteloos werd uitgehaald, tengevolge van welk een en ander hij thans nog onder geneeskundige behan deling is. Waren dezen daar ter plaatse niet geweest, was hy vermoedelijk verdronken. Na gehouden instructie zoowel te Scherpenisse als hier, werd 's avonds laat door voornoemden rechter commissaris een bevel van voorloopige aanhouding verleend tegen J. B., metselaar te Scherpenisse en J. J., landbouwer te Poortvliet, en beiden des nachts door den brig.-tit. Straub en den rijksveldwachter Adriaanse naar het huis van bewaring te Zierikzee overgebracht. St. Maartensdijk, 9 Febr. Eene meer dan gewone drukte heerschte gisteren in onze gemeente. Het verschijnen van het gerecht uit Zierikzee, daarna het ge vankelijk binnenbrengen van 2 personen, verder eene in structie openen in een strafzaak met verhoor van getuigen en beklaagden van 's middags 1 uur af tot 's avonds half tien en eindelijk het gevankelijk wegvoeren naar Zierikzee van dezelfde twee beschuldigden, onder geleide van ttvee dienaren van Hermandat, dat alles was wel in staat om velen onzer dorpsgenootendie zich anders op den Sabbath weinig laten zien, uit nieuwsgierigheid de woning te doen verlaten, om die niet te gaan opzoeken dau na een kouden neus te hebben gehaald. Wat er nu eigenlijk aan de hand was? Och, dat is in weinig woorden te zeggen. Twee personen, een uit Scherpenisse en een uit Poortvliet, werden verdacht dat zij in de vorige week zich van het gezelschap van den timmerman 'H. v. B. wilden ontdoen door hem in hëc water te werpen. Die toeleg, is zij waar, gelukte hen maar al te wel, want waren er geen personen voorbijgekomen, waaronder er waren öje pogingen aanwendden om v. B. te redden, dan was deze zeker niet meer in het land der levenden geweest. Het onderzoek der getuigen gisteren, leidde zooals reeds gezegd is, tot gevangenneming der beklaagden. Scherpenisse, 8 Febr. Het muziekgezelschap >Y. I. O. S." is, na eenige maanden de repetition gestaakt te hebben bij gebrek aan een kapelmeester, er eindelyk in geslaagd om in den heer D. J. van der Graaff eenen nieuwen directeur te vinden, die deze betrekking belangloos op zich genomen heeft. Scherpenisse, 8 Febr. Heden avond omstreeks half negen, brak alhier een hevige brand uit in de met vlas gevulde meestoof. Oorzaak onbekend. Zierikzee, 9 Febr. Benoemd tot leeraar in de Wiskunde, Werktuigkunde en het Rechtlynig Teekenen aan de Hoogere Burgerschool te Breda, de heerB. W. Mondt, civiel-ingenieur, thans leeraar aan de Hoogere Burgerschool alhier; met den benoemde was aanbevolen de heer G. J. van de Well, civiel-ingenieur, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Delft. Als een bewijs hoeveel draagkracht het ijs nog bezit, vermelden wij, dat gisteren een drietal personen met vélocipèdes op de Versche Gracht hebben gereden. Naar men ons verzekerde, bedroeg Zaterdag 1.1. de dikte van het ijs aldaar nog 25 c.M. Met genoegen kunnen wy mededeelen, dat aan de firma de weduwe J. C. Ma9see Zoon te Goes, is opgedragen de levering van de benoodigde machi- neriën voor een boterfabriek te Slnia. In het personeel der ryksveldwacht in onze provincie zyn de volgende veranderingen gebracht: in getrokken is de verplaatsing van de ryks veld wachters 3e kl. (jachtopzieners): C. Mouton, (brigadier-titulair), van Waterlandkerkje naar Kapelle en van J. B. Raes, van Kapelle naar Waterlandkerkje; de ryksveldwachter 2e kl. (brigadier) C. L. J. Bruggemana, is van Ooster hout naar Th'olen verplaatst. Aan het Ilaagsclie Dagbl. schrijft men uit Schoondijke: «Onze anders zoo rustige gemeente is sedert eenige dagen in opschudding. De pastorie der Roomsch- Katholieke kerk wordt geblokkeerd door den ontslagen koster-organist, wiens dienstverrichtingen al sinds langen tyd te wenschen overlieten. Zoo verbaasde hij de gemeente en haar herder door het spelen van walsen en straatdeunen gedurende de Hoogmis. >De pastoor zit feitelijk gevangenby durft de pastorie niet verlaten. Yerleden Zondag werd de kerk dienst door hem verricht onder bewaking van maréchaussée en veldwachter. Hun, die den kerkelijken dienst op de weekdagen willen bij wonen, wordt toegang verschaft door de pastorie, die zorgvuldig voor den onwelkomen, zich telkens aanbiedenden gast gesloten wordt gehouden. In den nacht van Zondag op Maandag wendde de ex-titulariB zijn nabjjzjjnd einde voor en zond hij zyn vrouw naar de pastorie, met verzoek hem de laatste sacramenten toe te dienen. De pastoor met een kapelaan en een veldwaohter togen er heen, doch bespeurden al ras dat zij beetgenomen waren. Des anderen daags vroeg bracht de zonderlinge man reeds opnieuw schrik en ontsteltenis teweeg. Vermoede lijk doen zich dezelfde teekenen van verstandsverbijste ring/Voor, waaraan hy vroeger heeft geleden. Door den heer Mr. de Kanter te Haarlem is ons ter plaatsing toegezonden het volgende Concept-adres aan de 2e Kamer in zake de Jachtwet. Geven eerbiedig te kennen: de ondergeteekenden, meerderjarige ingezetenen der dat zij zich gedrongen^ gevoelen uwe aandacht te vestigen op de wet van 13 Juni 1857 Stbl. no. 87, regelende de jacht en vieschery, speciaal voor dat ge deelte, wat op de jacht betrekking heeft; dat zij met den meeBten nadruk wijziging van deze wet moeten aanbevelen en mitsdien verzoeken op de volgende gronden lo. die wet beschermt geen AStoafóbelang, doch een voudig het genot van enkelen. Het financieel voordeel dat de Staat trekt uit de jachtacten, weegt op verre na niet op tegen de kosten, die de bescherming van het jachtvermaak na zich sleept. Het in wezen houden van den wildstand op zich zelf kan evenmin een staats belang heeten, daar hierdoor noch ter wille van de industrie, noch ter wille van het volksvoedsel gelyk de visscherjj nut gesticht wordt, doch integendeel groot en onoverkomelijk nadeel, gelyk door ons zal worden aangetoond; 2o. de bescherming, die de wet aan het jachtvermaak verleent, is hoogst nadeelig voor landbouw, tuinbouw en bloementèelt, daar het wild leeft en onder bescherming der jachtwet kunstmatig wordt voortge- teeld van hetgeen deze takken van industrie met de grootste kosten uit den grond te voorschijn brengen. Requestranten rekenen het onnoodig deze nadeelen opnieuw uitvoerig uiteen te zetten, waar de Kamer reeds herhaaldelijk door adressen van verschillende vereenigingen, die deze industrieën als 't ware ver tegenwoordigen, op dat nadeel is gewezen. Zij vragen echter nogmaals: welk *S?aatebelang eischt, dat de wet hun gedurende 8 maanden van het jaar geheel verbiedt gedierte te dooden, dat deze uitgebreide takken van het volksbestaan voortdurend benadeelt, om dan ge durende 4 maanden, mits onder zeer onereuse voor waarden, en nog wol alleen, indien zy niet gedrukt zyn onder Heerlijke jachtrechten, tot het dooden daarvan te mogen overgaaD, doch alleen in een tyd, als het wild weinig schade doet, omdat de oogst van het veld is; 3o. de bescherming van het jachtvermaak door de jachtwet demoraliseert onB volk. Men gehoorzaamt onwillig eene wet, die onnoodige offers vergt, vooral indien er geen algemeen belaogdoch slechts een particulier belang mee gediend wordt. Men maakt het memand duidelyk, dat de eigenaar van den grond een Btrafbaar feit pleegt als hy van de hem door de bur gerlijke wet (art. 641 B. W.) in beginsel toegekende bevoegdheid gebruik maakt, om zich het op dien grond zich bevindend wild toe te eigenen, en dat hy lydelyk de schade hem door dat wild veroorzaakt moet aanzien om aan anderen het genot te laten dit te dooden. En wanneer men dan tot die overtuiging gebracht moet worden door de straffende hand der overheid, dan komt het volksgeweten in verzet; men zoekt op allerlei wijzen die wet te ontduikenmen gaat de overheid haten, die deze wet handhaaft en onder bepaalde om standigheden kan dat verzet zoodanig worden geprikkeld dat de voorbeelden zyn trouwens talloos misdaad het gevolg wordt. En die omstandigheden worden inzake handhaving van de jachtwet kunstmatig in het leven, geroepen en het zedenbederf mitsdien verergerd a. door het veelvuldig uitreiken van de bevoegdheid als onbezoldigd rijksveldwachter, waardoor een heirleger politie-ambtenaren ontstaat, niet ten dienste van 'f al gemeen, maar ten dienste van enkele particulieren, terwyl hun bevoegdheid van verbaliseeren met dat van gewone politiedienaren gelyk staat. Het ontzag voor dezen neemt af, naarmate het aantal dezer dienaren der openbare macht in particuliere dienst toeneemt; b. Door het premiestelsel, hetgeen mogelyk maakt dat Rijks imbtenaren door particulieren worden bezoldigd, om ten strengste eene wet toe te passen, die schade doet aan 't algemeen. Dit fooienstelsel bederft niet alleen de politie te velde, doordien zy tuk op meer dere verdienste voornamelijk de particulieren helpt, aan wie wat te verdienen is, maar zy ontneemt ook aan de menigte het laatste ontzag voor die dienaren, omdat in haar oog, wat belooning is voor extra diensten, eenvoudig met omkooping gelyk staat. Waar onder deze omstandigheden het aantal over tredingen der wet op jacht en visscherij reedB in 1887 tot over de 6000 gestegen was tegen 1300 in 1854, daar kweekt die wet een zekere vertrouwdheid met, eene stellige onderschatting van het begrip misdrijf, die almede zeer demoraliseerend werken op het volk, daargelaten nog de kolossale uitgaven, die deze ver oordeelingen voor 'tRjjk medebrengen, daar byoa alle opgelegde geldboeten door het ondergaan Tan hechtenis worden gekweten. RequeBtranten komen op bovenstaande gronden tot u met het verzoek, om door eene uitspraak van uwe vergadering by de Regeering'aan te dringen op zoo danige wijziging van de wet op de Jacht en Visscherjj, dat de kunstmatige bescherming van den wildstand en daarmede vap het jachtvermaak een einde neme en het in art. 641 B. W. uitgesproken beginsel eindelyk tot zyn recht keme; terwyl zy tevens ten dringendste aanbevelen, om, ter inkrimping van de schade door den land- en tuinbouw van Heerlyke jachtrechten te lijden, de afkoopbaarstelling daarvan te vergemak kelijken. 't Welk doende. Vrydagavond had te Amsterdam het debat tasschen mr. Treab en de sooiaal-democraten plaats. De heer Yan der Goes nam het 't eerst op voor de' sociaal-democratie. Hy zag in 't betoog van mr. Treuh wetenschappelijke nonsens en in 't socialistisch stelsel de consequentie van den organischen groei der maat schappij. Aan dit betoog sloot Colthoff zich aan, die 't zich al zeer gemakkelijk maakte met de verklaring, dat de sociaal-democraten niet geroepen zyn een beeld van hun toekomststaat te ontwerpen, maar kunnen volstaan met een critiek over de tegenwoordige maat schappij. Echter poogde hy_ de meerwaarde-theorie van Marx te verdedigen, terwijl hij, wat de veroordeelde tactiek van Recht voor Allen betreft, opmerkte, dat hun tegenstandera nog veel partydiger zijn en slechter tactiek volgen. De heer Treub stelde zich voornamelijk ten taak het beginsel van den persoonlijken eigendom te ver dedigen. De gemeenschappelijke eigendom, betoogde bij, ligt achter ons, behoort tot een verdwenen beschavings tijdperk, en de gemeenschappelijke productie behoort eigenaardig bjj een kleine en onbeschaafde maatschappij. Beperking van den eigendom in 't algemeen belang mocht liggen in de historische ljjn, onjuist was het, dat men daarom noodzakelijk moest komen tot ver nietiging van den persoonlijken eigendom. Nader toonde hij overigens aan, dat niet de arbeid alleen de waarde maakt, maar dat die door de nuttigheid wordt be paald. Na mej. Drucker, die zich vooral gekrenkt gevoeld had, omdat de heer Treub had gesproken van vrouwelijke logica, kwam de heer Fortuyn aan het woord. Hy gaf niets om theorieën, als je geen cent op zak hebt. De belangen der arbeiders moesten worden behartigd, dat was de zaak, en al brak het duizendjarig rjjk met de sociaal-democratische leer nog niet aan, er was niet aangetoond, dat het niet zou kunnen komen. Wat hun toon van spreken en schryven aangiDg, ja, zy Btonden nu eenmaal op revolutionairen bodem, omdat ook de maatschappij op revolutionairen bodem stond, en de getergde arbeiders noemden de dingen bjj hun naam. In denzelfden geest, maar in gematigder toon, sprak Gerhard. Met theorieën kwam men niet verder; er moest gehandeld worden. De theorie van Marx maakte niemand gelukkiger of ongelukkiger, maar de ellende moest gelenigd worden. Spr. keurde niet alles goed, wat hunnerzijds gesproken en geschreven werd, maar jarenlang waren zy gematigd en ordeljjk geweest en toch werden zij niet geholpen; wat wonder, dat nu wel eens anders werd gesproken? Nadat vryheer Von Barnekow alle niet sociaal democraten voor één reactionaire massa had uitgemaakt, beloofde v. d. Goes, die niet uitgesproken had, dat bjj een brochure zou uitgeven, en Fortuyn, dat er namen» de party een tegenschrift tegen Treub's brochure zou komen. Weldra treedt prof. Pekelharing voor de sociaal democraten op. Yan dr. Schaepman was nog geen antwoord. Staatsblad no. 29 bevat het besluit van 26 Jan. 1891, houdende verhooging van het maximum bedrag der postwissels in het verkeer tusschen Nederland en de koloniën in West-Indië. Het wordt verhoogd van 150 tot 250. Zeker Utrechtsch professor ontving dezer dagen een brief van eene vroegere dienstbode, waarop het volgend adres stond: >Aan den allerhoogsten te Utrecht, den heer X. Het »hooggeleerde" heeft het mensch zeker door het hoofd gespeeld. Ten bewjjze hoe dik de ijskorst in de Gouwzee was, diene, dat daarop Donderdag vóór de haven van Marken nog een hardrijderij op schaatsen van Marker jongenB tuschen 12 en 16 jaar heeft plaats gehad. De Mar kers en enkele andere personen berijden of bewandelen trouwens nog het jjs tusschen Monnikendam en het eiland Marken. Wel is het ijs reeds heel wat dnnner, maar het is nog sterk genoeg om zonder vrees de tocht te maken. De Nieuwe Merwede is thans eindelijk geheel open, zoodat het jjs, dat nog van de Waal moet afkomen, zonder bezwaar zyn weg kan zoeken naar het Hollandsch Diep en verder naar zee. Het is niet ts ontkennen, dat de dezer dagen gebleken geringe werking van dezen kunstmatigen breeden rivierarm eeno groote teleurstelling heeft gebaard. Men heeft langen tyd gemeend, dat hy voldoende capaciteit had om jjs en water af te voeren. Dit is echter niet het geval geweest. Tengevolge van de ontstane jjsdammen trachtten de ijsmassa's de Oude Merwede af te zakken, doch ook spoedig vonden tusschen Hardingsveld en Giessendam vele opstoppingen plaats, waardoor het nog dagen kan duren, eer de scheepvaart heropend wordt. Op ver schillende plaatsen zitten de schollen nog tot den bodem dezer rivier. OESTERS. Hoewel wjj de vorige week vrjj breedvoerig bjj de schade, door de vorst aan de oeBtercultuur toegebracht, stilstonden, zoo noopt het belang der zaak ons nog maals daarop terug te komen. Wie meenen mocht, dat wjj de bedoelde schade overdreven hebben, dien moeten wy, helaas die illusie ontnemen. Neenl wy bleven naar het algemeen ge voelen ver beneden de waarheid. Spraken wij van 3 mill, doode leverbare, dit getal kan men veilig 4 maal zoo hoog stellen, misschien wel 10 maal, want dagelyks nog krijgt men een beter inzicht in de ramp. Waarschynlyk zal de onmiddellijke schade in geldswaarde uitgedrukt het millioen niet verre ontloopen. Zoo hoorden wjj een oesterkweeker, een der grootste trouwens, getuigen, dat hy voor zich alleen minsten» 3 millioen doode heeft. Het kost hem weinig moeite om er op een vk. M. oppervlakte 50 te verzamelen. Was 1870 een noodlottig jaar, deze winter overtreft alleB. En nu spraken wjj nog maar alleen van het onmiddellijk verlies. Het ergste komt nog achteraan. Hoezeer de kweekers dezen winter ook in hunne- ontvangsten besnoeid zyn, zjj leverden ten minste nog iels af. Maar hoe zal het de eerstvolgende seizoenen zyn Want men vergete nietde Schelde is zoo goed als ontvolkt 1 Van het weinige nog gespaarde zaaigoed is het meerendeel verwoest, en het zal dus een eerste zorg zyn nieuw zaad te kweeken. Dat zal veel geld koBten, te meer omdat de pannen van vroeger voor een groot deel opgeraakt zyn en men dus een grooten inslag van nieuwe pannen zal moeten doen, In één woord de exploitatiekosten zullen de eerste jaren aanmerkelijk stjjgen, de pacht blyffc dezelfde en daarvoor trekt men in het seizoen 1891/2 weinig en de 2 of 3 daarop volgende nog minder. Is er verder betoog noodig, dat velen dit niet zullen kunnen uitzingen? Voorwaar, vele kweekers zyn wanhopeud, omdat zy geruïneerd zijn, ja men staat voor eene byoa algemeen© ruïne, indien er geen hulp geboden wordt. En wie moet die hulp verleenen? Er is maar één macht die dat kan, en dat is de Regeering. Zy alleen kan een gedeelte der ramp vergoeden, zy alleen kan in eene stagnatie van enkele jaren te hulp komen, zjj alleen kan een bloeienden tak van nijver heid van den ondergang redden door voor minsten» twee jaren de pacht kwjjt te echelden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1