ZIEB1KZEESGDE NIEUWSBODE. Dinsdag 3 Februari 1891. Paarden keuringen. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5959. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. KADASTER en GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op art. 15 der wet van den 26 Mei 1870 Staats blad No. 82) betrekkelijk de Grondbelasting; Maakt bekend, dat de Staten No. 75, houdende opgaven der uitkomsten van de Kadastrale Meting en Schatting van af heden, op de uren dat de Secretarie geopend is, gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage zijn nedergelegd; En dat ingevolge art. 16 der boven aangehaalde wet, binnen dertig dagen na den dag dezer afkondiging door belanghebbenden, ten koste van ongelijk, in een aan de Gedepu teerde Staten gericht verzoekschrift (op ongezegeld papier), Hermeting of Herschatting kan worden gevorderd. Zierikzee, den 2 Februari 1891. De Burgemeester, Cu. W. VERMEIJS. MlAVVSIl.llwmgeimT^ Engeland. Vrjjdag morgen om half zes is hetBritsche parlements lid Bradlaugh overleden. Bradlaugh werd den 26en Sept. 1833 geboren en was, duB 57 jaar oud. Io 1880 werd hy te Northampton tot lid van het parlement gekozen. Men herinnert zich nog alle dramatische tafreelen over de eeds- kwestie in het lagerhais, waarna Bradlaugh zelfs een maal in den toren werd opgesloten. In 1885 eindelek zegevierde zjjn volharding en sedert dien bleef by lid 7an het parlement. By zyn stryd voor de vrye gedachte stond zijn medewerkster mrs. Annie Besant hem altyd moedig ter zjj de. Juist dezer dagen werd Bradlaugh door het gansche parlement een ongewone hulde gebracht. Behandeld werd de vernietiging van het besluit van 22 Juni 1880, waarby besloten werd Bradlaugh nimmer toe te laten, noch indien by den eed aflegde, noch een ge lofte. Het besluit van 1880 werd nu in de parlements- zitting van Dinsdag vernietigd en by die gelegenheid brachten alle partyen hulde aan Bradlaugh'a eerlijk en onafhankelijk karakter. Het kan verkeeren 1 Wie had ooit kannen denken, dat over den «godloochenaar" eenmaal zoo zou worden gesproken door de vrome Britsche parlementsleden 1 Nederland. Botterdam, 31 Jan. Nog altyd zjjn we hier in afwachting van de dingen die komen zullen en moeten, ja waarnaar zelfs verlangend wordt uitgezien, nl. de ijsgang. De Maas voor deze stad en tot beneden isbynavry van ys; enkele groote schollen, die door de booten, welke aan de Lek by Krimpen aan het breken zyn, losgemaakt worden, komen voorbjj, wat echter aan booten en schippers-vaartuigen tusschen de beide Maasoevers geen hinder veroorzaakt. Wanneer de ijsgang intreedt wordt de vaart natunr- lyk voor eenige dagen gesloten. Zelfs is er sprake dat enkele zeebooten dan zullen blyven liggen, ten einde ongelukken te voorkomen; althans de agenten der Harwichbooten hebben reeds voorloopig hiervan aan belanghebbenden kennis gegeven. De dooi is niet zeer krachtig en van beneden komt met de Z. W. winden weinig water; de thermo meter komt even boven de 40° F., heden ochtend wees by 36°. De navolgende dagorder is gericht aan het regi ment schutterij te Rotterdam Het heeft Hare Majesteit de Koningin-regentes be haagd, my, op myn verzoek, eervol ODtslag te verleenen als kolonel en commandant van het regiment schuttery te Rotterdam. Bij het nederleggen van dat commando, door my gedurende meer dan 20 jaren gevoerd, gevoel ik my gedrongen mynen oprechten dank te betuigen aan de leden van het regiment, zonder onderscheid van rang of graad, en in het byzonder aan de heeren hoofd officieren en den auditeur, die my gesteund hebben in myne pogingen om de schutter jj aan hare bestem ming te doen beantwoorden, de eer van het korps hoog te houden en de zoo noodige discipline te handhaven. Mocht het my al niet gelukt zyn daarin steeds aller medewerking te ondervinden, de overtuiging staat by my vast, dat ik steeds het goede gewild heb. In de moeilyke dagen door ons beleefd, toen buiten gewone dienst gevorderd werd, betrachtten nochtans allen hnnnen plicht, waarvoor ik nogmaals bartelyk dauk zeg. Met vertrouwen draag ik het^commando over aan myoen opvolger, den heer kolon'el J. J. M. Blanken- heym; dat het regiment, Oüder zijn hevel, steeds de eer van Rotterdams schuttery moge ophouden, is myn oprechte wensch. Rotterdam, De Kolonel, den 29 Jan. 1891. KNIGHT. IXulst, 31 Jan. De heer J. Roitier, sedert 39 jaren gemeente-secretaris alhier, heeft wegens zyn hoogen ouderdom eervol ontslag als zoodanig gevraagd. Middelt»urg, 31 Jan. Heden werd alhier eene vergadering gehouden van belangstellenden in de ver betering van het paardenras en werd geconstitueerd de «Vereeniging tot verbetering van het paardenras op Walcheren". Het bestuur werd als volgt samen gesteldde heeren G Bom te Arnemuiden, voorzitter; P. S. Buteux te Middelburg, secretaris en T. J. Voor- beytel te Ritthem, penningmeester. De vereeniging telt reedB 165 leden. Het maatschappelijk kapitaal der vereeniging is vastgesteld op 3310, verdeeld in 331 aandeelen van 10. "Wissen ltorlce, 31 Jan. Deze week hielden de musschengilden van Geersdyk en Wissenkerke hunne jaarlyksche vergadering. Door de leden der Geeradjjbsche musschengilde werden ingeleverd 2214 musschen of daarmede gelijkstaande vogels en door het gilde van Wissenkerke werden ingeleverd 1835 mus schen of daarmede gelijkstaande. Wissenkerke. De Raad dezer gemeente be noemde den heer Adriaan Van der Maas tot wethouder en tot ambtenaar van den bnrgelyken stand. □Tliolen, 1 Febr. IJa in den Eendracht van af de haven tot aan de Schelde nog onveranderd vast; dientengevolge kan het ys, hetwelk van binDen komt, niet weg en veroorzaakt bjj het veer, vooral by vallend water, vele moeilijkheden. Bjj hoog water kan met de pont worden overgezet, overigens heeft de overtocht per roeiboot plaats. Het is voor de schippers hier alles behalve aangenaam dat het ys na nog vast zit, daar op hunne perceelen in de Schelde het ys verdwenen is en men aan moet hooren dat van Bergen op Zoom, Ieraeke, enz. de Schelde bezocht kan worden. öt. Maartensdijk, 1 Fdbr. Gisteren avond is alhier eene vereeniging tot stand gekomen, die ten doel beeft hare leden tydig en zoo goedkoop mogelyk van steenkolen te voorzien. Naar wjj vernemen zyn ruim 70 personen als lid toegetreden. Door onderwijzers der gemeenten St. Maattens- djjk, Stavenis8e en Scherpenisse is een tweede cursus in het eiland Tholea opgericht ter verkrijging der noodige kennis voor de verlichte acte gymnastiek. De lessen zullen gegeven worden te Scherpenisse door den heer Oarpentier van Tholen. Bruinisse, 31 Jan. De byzondere school alhier wordt bezocht door 52 jongens en 62 meisjes, totaal 114 leerlingen. Aan die inrichting zyn twee onderwijzers werkzaam. Het adres, dat door den Gemeenteraad alhier is ingediend aan de Tweede Kamer der Staten-Gene.aal, ia van den volgenden inhoud: Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te s-Gravcnhage Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Gemeenteraad van Bruinisse (Provincie Zeeland); dat bjj met groote ingenomenheid heeft kennis genomen van hot adres van den Raad der gemeente Brouwershaven, d.d. 14 Januari j.l., waarby Uwe hoogs medewerking wordt ingeroepen ter verkrijging eener deugdelybe verbinding van het eiland Schouwen en Dniveland met den vasten wal; dat, "wordt allerwege op deze eilanden bet gemis van zulk eene verbinding diep gevoeld en betreurd, er geene plaats is, waar dat gemis dieper ingrijpt in handel en verkeer en er meer onuifcwischbare Bporen op nalaat dan deze gemeente, wier hartader van be staan, de schelpvischhandel, thaiiB sedert geruimen tyd daardoor ernstig wordt benadeeld; dat, waar andere omstandigheden in dezen tyd van het jaar, eene drukke verzending van oesterB en mossels van Schotland tot RumeDië, van Parys tot Kopenhagen plaats heeft van uit deze gemeente, daar heeft thans de felle vorst dien handel geknakt, dat verkeer gestremd, zoodat de gewone afnemers zich elders moeteD voorzien en dat, willen de hier wonende handelaren het bjjna onmogelijke beproeven om nog tydig te leveren en gelukt het hun ook de bestellingen over het Zjjpe den vasten wal te doen bereiken, het vervoer met zooveel tijd en kosten gepaard gaat en de achelpvi8ch zoozeer daaronder Ijjdt, dat de hande laren alhier niet kunnen concurreeren met die van andere plaatsen in de onmiddellijke nabijheid van een spoorwegstation gelegen dat, waar dan ook vroeger deze gemeente in den oesterhandel den toon aangaf, zjj meer en meer door het in de nabyheid van een spoorwegstation gelegene IerBeke wordt overvleugeld; dat dit ondanks, de handel in deze gemeente van beteekenis is, kan bljjken uit de jaarlyksche pacht som van een halve ton gouds die de Zuid-Hollandsche oester- en moBselbanken ten bate van den staat af werpen en voegt men daarby de jaarlyksche pachtsom, die der Ambachtsheerlijkheid van onder deze gemeente liggende slikken ten goede komt, dan behoeft het verder geen betoog, dat stilstand in den handel veroorzaakt door het isolement een nekslag voor de gemeente is; dat, waar op hoogstens 500 meters afstands van het Zype de vaste wal te bereiken is, slechts een smalle stroom niet alleen den bloei en den welvaart dezer gemeente ernstig bedreigt, doch wat me9r is, de eilanden Scbonwen en Duiveland aan al de gevolgen van een volkomen isolement blootstelt dat niet alleen in den winter, doch ten allen tjjde wanneer storm of mist zich voordoen, dat isolement met al zjjne verschrikkingen intreedt. Redenen waarom de raad dezer gemeente, adhaesie schenkende aan voormeld adres van den Raad der Gemeente Brouwershaven, bjj uwe kamer aandringt, om den aanleg van een stoomtramweg van Brouwers haven via Zierikzee, Zype, Steenbergen naar Roozen- daal, als zjjnde de kortste verbinding van deze eilanden met den vasten wal, te willen bevorderen, waardoor de Slaakdam aan zjjne bestemming zal beantwoorden en tevens zal worden tegemoet gekomen aan de be hoefte eener postgemeenschap van het eiland Flakkee met het vasteland, door het in dienst stellen eener postronte Steenbergen, Steenbergsche Sas—Oude-Tonge. Bruinisse, 23 Jan. 1897. 't Welk deende, enz. De Gemeenteraad van Bruinisse, (Get.) C. M. VOORBEIJTEL, Voorzitter. (Get.) P. ZOETER, Secretaris. Renesse, 30 Jan. Het Gemeentebestuur heeft zich, in aansluitiog met het Gemeentebestuur van Brouwershaven, per request tot de Tweede Kamer gewend ter zake de verbinding met den vasten wal. Het adres is van den volgenden inhoud: Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen. De Gemeenteraad van Renesse, eiland Schouwen Duiveland, provincie Zeeland. Dat hy met ingenomenheid heeft kennis genomen van het aan uwe wetgevende vergadering ingediende adres van den Gemeenteraad van Brouwershaven in dato 14 Januari 1891, ter zake de verbinding dezer eilanden met den vasten wal, en daaraan ten volle adhaesie betuigt. Dat de in dat adres aangevoerde gronden en bezwaren volkomen juist zyn, getuige, dat deze eilanden van 18 tot 24 Januari 1.1. geheel van alle gemeenschap met de buitenwereld zjjn verstoken geweest, waardoor niet alleen alle correspondentie per brief of courant, maar bovendien alle invoer van gist, het zoo onont beerlijk artikel by het bereiden van brood, was gestremd, en alzoo allerwege volslagen broodgebrek ontstond. Dat voorts van bjjna alle familiè'n alhier verwanten in Holland of in andere deelen van ons land gevestigd zyn, waarvan men alzoo door de gestremde communicatie onder alle omstandigheden gedwongen was gescheiden, hetgeen hier en daar tot treurige toestanden en too- neelen aanleiding heeft gegeven. Redenen waarom adressant eerbiedig de vrjjheid neemt zich in aansluiting met het Gemeentebestuur van Brouwershaven tot uwe vergadering te wenden met verzoek eene verbinding dezer eilanden met den vasten wal wel te willen bevorderen. Renesse, 29 Januari 1891. 't Welk doende, enz. Het Gemeentebestuur van Renesse, (Get.) K. STEUR. Weth., loco-Burgemeester. (Get.) M. SCHOOFF, Secretaris. Zierikzee, 31 Jan. Het concert, gisteravond door de Afdeeling der Maatschappij van Toonkunst gegeven, werd door een talrjjk publiek bygewoond. De aan deze Afdeeling verbonden Zangvereeniging zong enkele koren, die eene welverdiende aandacht verwierven. Al waren de partyen niet zoo bezet als vorige jaren, elke party had toch enkele domineerende en toonvaste stemmen, die, door de anderen aangevuld, een goed geheel vormden, terwyl bet accompagnement, ditmaal alleen met piano, aan zeer bekwame handen was toevertrouwd. Daarby kwamdat het gelnk, 't welk bjj dergelijke uitvoeringen ook eeoe rol speelt, diende, zoodat het concert het dnidelyk won van de algemeeDe repetitie, den vorigen avond gehouden. Niet weinig werd het muzikaal genot verhoogd door de bereidvaardigheid van twee bekende beoefe naars der toonkunst, die met den Directeur, den heer D. H. Ezerman, een trio voor piano, viool en alt ten beste gaven. Bovendien had het publiek nog het voor recht een drietal liederen voor alt te hooren, binnen de grenzen eener waardige en eenvoudige voordracht met innigheid gezongen, waarvoor de hoorders op ondubbelzinnige wijze hun dank betoonden. Het was duidelijk dat het publiek zeer voldaan de Concertzaal verliet en dit mag niet alleen eene goede belofte heeten van den voortdurenden bloei der Afdeeling, maar schenkt tevens voldoening aan den Directeur, alsook aan de leden der ZangvereonigiDg, die, ondanks hunne moeite en mede tengevolge eener ongeregelde opkomst van enkelen, zich meer bewust zyn van de betrekke lijke zwakheid der verschillende partyen; terwyl het publiek meer let op de verdienste en den goeden indruk van het geheel. Dat die indruk vooral versterkt wordt door den onontbeerlyken steun van enkele be kende en bekwame dilettanten zoowel voor het vocale als het instrumentale gedeelte, waarvan wjj de door allen zeer gewaardeerde pianiste natunrljjk niet uit sluiten, behoeft geen betoog. De voor ditmaal met beperkte krachten zoo wèl gelukte uitvoering, "heeft ongetwyfeld bjj alle. aan wezigen den wensch verlevendigd, dat de muzikale talenten_in deze stad zich et&sds mogen byeeDvoegen en samenwerken, opdat door de aaokweeking der veredelende kunst de bloei dezer Afdeeling met haar toenemend aantal leden verzekerd blyve. Wjj lezen in het Nieuwsblad gewijd aan de belangen van de Hoeksche Waard en IJselmonde hefc volgende: In ineworiam. Klaaswaal, 25 Januari 1891. Klaaswaal treurt! Den 24en Januari stierf onze algemeen beminde arts, de heer C. GROENEVELD DE KATER. Klaaswaal treurt! De welgestelde burger beweent den yverigen, on- vermoeiden, bekwamen geneesheer, in wien hy, naast God, zyn vertrouwen stelde. De armen zyn troosteloos. Hun vriend, hun toevlucht, hun weldoener, hun dokter, die meer gaf dan raad en recepten, is niet meer. Zjj allen staren hem weemoedig na! Klaaswaal treurt! Onze wakkere geneesheer viel op drie en dertig jarigen leeftjjd na eene kortstondige ziekte. Levenslust, opgewektheid en vertroosting waren zyne metgezellen. Hjj was de ziel van ons eamenzjjn. Klaaswaal treurt! Waar goed te doen was, stond hy vooraan. Waar eendrachtig samenwerken vereischt werd, was hjj de bemiddelaar. Klaaswaal treurt! Zjjne nagedachtenis zal in dankbare herinnering ons bjjbljjven. Wjj zullen hem missen, iederen stond. Wjj zullen met weemoed hem bljjven gedenken. Höt Uelauüeuieut vau bet 3e teg. infanterie onder den 2en luitenant J. M. C. Vermande wordt den 2 Februari te Terneuzen vervangen door een detache ment uit Vlissingen onder bevel van den 2en luit. M. J. Kanaar. By Kon. besluit zyn voor de lichting van 1891 in de provincie Zeeland benoemd tot militair lid van den militieraad majoor Van Aken, provinciaal adjudant in Zeeland, en tot zyn plaatsvervanger kapitein jhr. Bowier van hot 3e reg. inf. In de gemeenteraadszitting te Vlissingen is be sloten, tot den Minister van Binnenlandsche Zaken het verzoek te richten, eene uitzonderingswet te willen voorstellen voor de voortdurende heffiog aldaar van eene belasting op het gedistilleerd ad 20 per H.L. van 50 pet. sterkte, en op het gemaal ad 1 per 100 K.G. op de tarwe. Op de begrootingen der gemeenten van Gelderland is voor het betalen van premie als pensioenverzekering van gemeente-veldwachter uitgetrokken de som van 1270, ongeveer f 200 meer dan ten vorigen jare. Wel een bewijs dat de gemeentebesturen het nut van dezen maatregel inzien! Door de arr.-rechtbank te Arnhem is, ter ver vulling van de vacature van kantonrechter te Nijmegen, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeveling: mr G. F. M. Pathuis Cremers, kanton rechter te Bergen op Zoom; jhr. mr. A. G. De Geer, rechter in de arr.-rechtbank te Haarlem, en mr C. Stemberg, kantonrechter te Delft. Als eèn staaltje van bezuiniging en de wjjze waarop men bij het rjjk geld tracht te besparen, deelt men aaD het N. v. d. D. mede, dat de minister van marine dezer dagen een tydelyk ambtenaar ontBloeg, eervol en loffelyk weliswaar, maar twee en een halve maand vrosger dan het tjjdstip, hem als expiratie van dienst door den betrokken hoofdingenieur gesteld. De uiterste pogingen door den man, die in den stren gen winter zoo wreed getroffen werd, aangewend om den minister van besluit te doen veranderen en het woord van den hoofdambtenaar gestand te doen, héb ben geen gevolg hoegenaamd gehad. Men verneemt de verloving van mejuff. Aafke Kuypers met jhr. Teding Van Berkhout. Nabjj 's Hertogenboscb, eenige meters voorbjj het kruispunt der lynen Utrecht—Boxtel en Den Bosch— Zwaluwe, is Vrijdagavond een Bpoortrein, bestaande uit ▼jjt rjjtuigen en een goederenwagen, ontspoord. De derde wagen (2e kl. rjjtuig) werd van achteren geheel omver geworpen, de volgende kwam geheel buiten de rails te staan en de achterste is op de rails gebleven. De locomotief, de goederenwagen en de twee daarop volgende rytuigen zyn onveranderd op de rails gebleven en kotden de reis vervolgeD. Persoonlyke ongelukken hebben niet plaats gehad. Een van de vier personeo, die in het omgevallen rjj tuig zaten, scheen aan de beenen eenig letsel te hebben bekomen. Het geregeld verkeer tusschen Den BoschBoxtel is eenigszins gestremd, doch met hulptreinen worden de aangebrachte reizigers van weerszijden gebracht en afgehaald, terwyl de treinen Den Bosch—Zwaluwe de twee op den weg achtergebleven rytnigen juist kunnen pasBeeren. Deskundigen en werkvolk zjjn van de werkplaatien te Tilbnrg ontbodeD, ten eiode de oorzaak der ont sporing te onderzoeken en de hindernissen op te ruimen, zoodat waarBcbjjnlyk heden reedB het geregeld verkeer herBteld zal zyn. Het Heilsleger te Amsterdam heeft flinke schoen- poetserbakken laten vervaardigen, die zwart geschilderd zyn en aan de voorzjjde de letters L. D. H. vertoonen. De bak wordt gedragen aan een vuurrooden band. De zwervers, die met schoenpoetsen willen trachten nog iets te verdienen, ontvangen van het Leger zulk een bak, voorzien van borstels en schoensmeer, in bruikleen. Over ysgang schryft men aan het Hbl. «Zeer te recht heben enkele polderbesturen aan de RegeeriDg gevraagd opruiming of losmaking van het jjs aan de mondingen onzer rivieren. De meening, als zonde zoo iets weinig baten, wordt door de feiten zelf weersproken. Het ys is in de stroomen, waar eb en vloed heerscht, aan de kanten los. Met hoog water heeft de rivier veel grooter breedte dan bjj laag water. Boven dien is bet jjsoppervlak verdeeld in vrjj groote Btukken. Die stukken ontstaan door de lengte- en de dwars- scheuren, die by felle vorst door de inkrimping van hot ys worden veroorzaakt. «Komt nu een hoog tjj water voor den wal, dan ligt die ysoppervlakte in de meest gunstige omstandig heden om met behulp van stoombooten losgemaakt te worden. Het tjjdstip, dat daartoe aangewezen i9, zal zyn kort na hoog water. De ingevallen eb zal alsdan krachtig medewerken om het losse ys zeewaarts^te" voeren. Letten we nu op hetgeen de jjsbreker van «De Blauwe Ster" te Rotterdam heeft gedaan, dan kan het toch geen verwondering baren, dat die polder besturen een dergelyke vraag tot de regeering richtten. «Bovendien wat gebeurde met een gedeelte van het ys op het Hollandsch Diep? Losgemaakt door het hooge tijwater, ging het kort geleden zonder kunst middelen zeewaarts, niettegenstaande het fel vroor. Wel komt met elk getij een gedeelte jjs terug, doch dan is het alleen zaak dat terugkeerende ys zoo klein mogelyk te maken, ten eiode te voorkomen dat het weder vast gaat zitten. Bjj dooiweêr het ys in de riviermondingen los te maken kost veel moeite. Door de uitzettingen zjjn de twee drie vingers breede scheuren, die by felle vorst in het jjs zyo, verdwenen. De massa pakt vaster tegen elkander aan, en bet weg drijven gaat minder vlot. Dat ook nu hooge getyen de losmaking kunnen bespoedigen, ligt dus voor de hand". Men schrjjft van Ameland: Voor wie een winter als de tegenwoordige lastig i9, zeker wel het allermeest voor de bewoners van een eiland. Waar men nn en dan klachten hoorde van andere eiland-bewoners over verbroken postgemeenschap enz., daar moest de Amelander erkenneu dat bjj toch nog gelukkig waB. Gebrek is er tot heden nog aan niets. Bovenal mogen met eere genoemd worden Ame lands wakkere postschippers: K. Colmar en S. Toren. Eiken dag ontvangt men hier brieven, couranten en postpakketten. Dat alles moet van Holwerd gehaald worden, en veroorzaakt den schippers heen en weer eene wandeling van plus minus 6 uren over het ys. Waar de anderen reden hebben tot klagen, de Amelanders mogen roemen, dat zjj, hoe streng ook de winter was, tot heden hun isolement nog niet voelden. Uit Lith wordt gemeld: Heden nacht is er beweging in de jjsmassa gekomen. Kolossale yaschollen lieten hier en daar los en dreven stroomafwaarts. Daardoor is de Maas thans langs ons dorp ten deele blank water; aan het ryksveer wordt met roeibooten overgezet; stroomopwaarts zit het echter nog vast. Zware brokken ys van 3040 centimeter dikte liggen aan den voet van den djjk, dikwjjls beladen met hout, steenkolen enz. Stroomafwaarts gerekend van het ryksveer is het ys echter nog vast. Om middernacht was de rivier stygende; was 10 centimeter per uur. De toestand der Beersche Maasbrug is door het sterke wassen van het water zeer ongunstig geworden het jjs heeft zich over 260 meter vastgezet. De spoor brug; kraakt en dreigt gedeeltelijk weg te spoelen, de jukken der brug zijn ontzet; niet alleen dat geen goederentrein meer kan passeeren, maar de toestand is zelfs voor het personeel hoogst gevaarljjk. Zierikzee, 2 Febr. Do Spoorboot, die heden mergsn wegens de mist op het aangekondigde uur niet kon ver trekken, heeft heden namiddag de reis naar Catsche Veer en terug gedaan. Voor vele passagiers zal dit zeker ten goede gekomen zijn. De stoomboot «de Schelde" is Zaterdagmiddag van Zierikzee langs den Nieuwen Waterweg te Rotter dam aangekomen. Donderdag hield de bijzondere telegraaf vereeniging St. AnnalandSt. Maartensdjjk te St. Annaland ten huize van C. Goedegebuure haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. J. Bierens Sr., heette na opening de leden welkom en herinnerde er aan, hoe het kantoor nu 10 jaar had bestaan en door den conces sionaris, den heer L. Theunisse, krachtens machtiging van den minister, de concessie is overgedragen aan den heer J. Theunisse, telegrafist-directeur. Hjj dankte den heer L. Theunisse voor de opofferingen, die hy zich heeft getroost, en uitte de hoop, dat ook de bloei van de vereeniging onder den tegenwoordigen concessionaris moge toenemen. De telegrafist deed verslag over 1890, waaruit bleek dat in dat jaar 2268 telegrammen werden behandeld, welk aantal zeer bevredigend werd geacht. Van 1881-1890 zyn door het kantoor verzonden 9351 en ontvangen 10142, be handeld 19493 telegrammen, behalve de honderden diensttelegrammen. De heer J. W. Slager werd als secretaris benoemd. Na behandeling van meerdere huishoudelijke zaken, sloot de voorzitter de vergadering, nadat hjj ook dankbaar den geldelyken steun, door den gemeenteraad aan het kantoor gegereo, had her dacht. De arrond. rechtbank te Breda heeft uitspraak gedaan in de procedure van het bestuur der christelijke school te Fijnaart, tegen den onderwijzer dier school, den heer Eygendam. Tengevolge van het verloopen dier school, het geen door het bestuur werd toegeschreven aan de doleerende gevoelens van den onderwijzer, heeft het die school opge heven en het schoolgebouw gesloten, en den heer E. als onderwijzer ontslagen. Deze wilde, onder verschillende voor wendsels, de onderwijzerswoning niet verlaten, weshalve men genoodzaakt was hem in rechten daartoe te noodzaken, met het gevolg, dat hij daartoe is veroordeeld en het be stuur in alle opzichten is in het gelijk gesteld. Welk eene vorstelijke belooning! «Den 20sten December jl. werd door den wachter M. Manders op wachtpost 19 der lijn Venloo—Eindhoven, bij het voorbijrijden van trein 564, opgemerkt, dat twee wagens in dien" trein waren warm geloopen, waarop door hem het sein van onveilig vertoond werd, zoodat de trein tot stilstand werd gebracht. Voor deze betoonde oplettendheid en activi teit is hij thans bij officieel schrijven door een directeur- generaal der Exploitatie eervol vermeld." Dat men toch eens begreep, dat een klinkend bewijs van tevredenheid voor lieden als dezen, die op hun post van vertrouwen waarlijk geen te hoog inkomen hebben, eene vrij wat passender belooning is dan een officieel schrijven, hoe fraai liet ook luiden moge! KERKNIEUWS. Ds. Baltus Bakker, predikant te Driel (cl. Zalt-Bommel), die aldaar den 18 Jan. j.l. midden in de predikatie, na het opgeven van een gezang, door eene beroerte op den predik stoel overleed, was 10 April 1838 geboren, werd in Mei 1866 candidaat in Zuid-Holland en stond te Ouwerkerk in Duiveland 29 Maart 1868-10 Nov. 1872, te's Heer Hendriks- kinderen c.a. 17 Nov. 1872—22 Aug. 1875 en te Driel 29 Aug. 1875—18 Jannari 1891, den datum van zijn overlijden. LANDBOU W. Bij gelegenheid van de keuringen, die deze en de volgende week in Zeeland zullen plart= hebben, voor het toekennen van prijzen aan Hengsten en Merriën, zal ook gelegenheid bestaan fokpaarden in het Nederlandsch Paarden-Stamboek te doen opnemen. De voordeelen voor ingeschreven paarden zijn veelzijdig, daan op voorstel van het Bestuur der Afdeeling Zeeland N. P. S. door het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Bevordering van Landbouw en Veeteelt in deze Provincie de volgende bepalingen in het Reglement op de Rijkssubsidie zijn opgenomen, hetwelk ter goed keuring aan de regeering werd toegezonden: 1°. Hengsten, die eene subsidie uit het crediet door het Rijk beschikbaar gesteld, verkregen hebben, zijn verplicht de merriën, die in het N. P. S. zyn in geschreven, voor een lager dekgeld dan bepaald is of geëischt zal worden, te bedienen. (Minstens 5 hengsten kunnen jaarlijks eene subsidie verwerven, waarbij bovenstaande verplichting van toepassing is). 2°. De aanhoudspremiën voor veulens, één- en tweej-rige hengsten en merriën, zullen met f 10.— verhoogd worden, wanneer het voldoende blijkt, d..t de bekroonde dieren afkomstig zijn van ouders inge schreven in liet N. P. S. Door bovenstaande bepalingen zijn de voordeelen vóoi* ingeschreven paarden zoo groot, dat wel niemand aarzelen zal (de inschrijvingskosten zijn slechts f2,50 voor eene merrie en f 10,voor eenen hengst) zijne fokpaarden ter keuring voor de opname in het Stamboek aan te bieden. Omtrent den ouderdom is alléén bepaald, dat de paa.den minstens 3 jaar oud moeten zijn om opgenomen te unnei worden. Eene advertentie, meldende den datum der keuringen, wordt in dit blad opgenomen. Haagsche Brieven. 's Gravbnhage, 31 Januari 1891. «Ruinor in casa" betitelde onlangs de Leidsche professor Buys een zijner beroemde Gids-artikels, waarin hij soms met evenveel naïveteit als mees terschap over vorm en stijl de politieke zaken des lands behandelt. Nu, «leven aan den winkel" als wij het deftige Latjjnscbe woord aldus mogen vertalen hebben wijin de afgeloopen veertien dagen genoeg gehad; natuurlijk bedoel ik in den staatkundigen winkel van ons Parlement. Oneigenaardig is de benaming «winkel" zeker niet, want er was van alles te koop: de eer van Nederland in verband met de Congo-quaestie de onmaebt van het ministerie, ondanks de over macht van zijn eigen richting in de Kamer; de verdeeldheid der fractiën van de clericalen; de herziening van 't belastingstelselde tarief herziening; het kiesrecht; ja, wat niet al meer, tot de ridderbenoemingen in den Nederl. Leeuw incluis, waai'omtrent de Zierikzeescbe afgevaardigde terecht klaagde dat ze dikwijls werden gedaan zondek dat men op honderd meters kan raden in welk opzicht de benoemde dat blijk van onderscheiding verdient. Zes dagen lang zijn onze afgevaardigden aan 't praten geweest over alles en nog wat,, maar zonder dit geleid heeft tot een daad. Het ministerie werd fel bestookt van liberale zijde, maar een aanval waagden de liberalen toch niet. Waarom niet? De heer van Houten heeft het gezegd; omdat op dit oogunblik een verandering van ministerie niets anders zou ten gevolge hebben dan groote verwarring. Binnen vier maanden zal de stembus moeten beslissen over 't leven van dit Kabinet. Wat ter wereld kan het dan baten het thans onderst hoven te kegelen? Wie zal voor vier maanden de zaken willen waarnemen? De kabinetten-zaakwaarnemer bij uitnemendheid, Mr. J. Heemskerk Az., zou er zelfs den moed voor missen. De liberalen zullen het stellig niet doen en een nieuw ministerie van de overzijde, denkbaar misschien in andere omstandigheden; is bij de bestaande verdeeldheid, moeielyk te vormen. Het debat heeft dan ook enkel en alleen gediend om aan dit ministerie elke illusie te ontnemen, als het die nog kan koesteren, dat het voorlaan op den steun, der liberalen kan rekenen. Het had daarop wellicht nog aanspraak kunnen doen gelden als het in vooruitstrevenden geest werkzaam ware geweest. Maar bet Kabinet heeft eenvoudig niets gedaan van eenig belang, dan de schoolwet herziening en de legerwet, en verder is 't gebleken aartsconservatief te zijo. Nu hebben de verdedigers der regeering wel telkens gewezen op de fouten der liberalen toen zij meerderheid waren, en op hun gebrek aan voortvarendheid, maar al hadden ze honderdmaal gelijk, hoe zwak moet een ver dediging heeten, die eigen fouten vergoelijkt door een beroep op de fouten van anderen. Dit Kabinet was men vergete het niet bestemd om wonderen te yerrichten. De Christelijke beginselen, die het beleed, zouden zijn kracht vormen, het pantseren tegen tegenstand, het reuzenkracht schenken om den tempel van 't liberaal wan bestuur te doen ineenstorten, het wortel doen schieten in de harten des volks, het tot schuts patroon maken van Troon en Altaar. En ziet, het Kabinet dat zooveel moest verrichten, dat zooveel beloofde, dat zich den steun van Hooger gezag zeker waande en zich daarop steeds beroemde, werd met machteloosheid geslagen, eensdeels door de ziekte van het hoofd van den Staat on getwijfeld aan hoogere beschikking toe te schrijven,- anderdeels door de laxheid van eigen bewindslieden, meerendeels eindelijk door de treurige ervaring van eigen onmacht. Het bleek telkens en telkens dat al die grieven tegen de liberalen schrikkelijk overdreven waren, dat in plaats van wanorde iu 't bestuur, orde en regel er heerschten in die mate zelfs dat als men een speld ging steken in het samenstel, de werking kan ophouden of althans zóó worden vertraagd, dat er groot nadeel zou ontstaan. Men had steeds afgegeven op de ambtenaren, die de ministers bebeerschten en die van 't liberaal ongeloof doordrongen waren. Opgeruimd moesten ze worden, allemaal! Maar de clericale bewinds lieden ontwaarden het aanstonds dat het niet zijn de ambtenaren die regeeren, maar de ministers. De ambtenaren deden hun plicht, ook onder clericale bewindsliedenzij weidden hen in de geheimen der departementen in, wezen hun de middelen aan waarover te beschikken was, de stof die voorhanden was, den weg om de grondstoffen voor hun arbeid te verkrijgen, maar de richting waarin zij zich moesten bewegen, moest door de heeren ministers zelf bepaald worden. Daaromtrent konden zjj de ambtenaren raadplegen,,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1