ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 20 Januari 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. NIEUW STIJ DIN GEt\. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5953. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. ONS ISOLEMENT. Is er één woord ia onze taal, dat in de laatste helft der 19de eeuw tot zijn recht komt., dan is het voorzeker het woord „spoed". Immers alles is als het ware op spoed gebaseerd: goederen en personenvervoer, brie venverzending, telegrafie, enz., enz., alles heeft behoefte aan spoed, alles helpt daaraan ook zoo veel mogelijk mede. Niemand zal het dus verwonderen, dat de bewoners van Schouwen en Duiveland in dezen nu reeds bijna twee maanden durenden winter, al het nadeelige onder vinden van hun isolement en reikhalzend uitzien naar zooveel mogelijke opheffing daarvan. Doch tusseheu uitzien en handelen be staat een groot verschil en daarom juichen wij ten zeerste toe het handelen van den Gemeenteraad van Brouwershaven, die op initiatief van den wakkeren Burge meester besloot onderstaand adres te zenden aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De verschillende gemeentebesturen corporation en industrieele ondernemingen zijn uitgenoodigd adressen van adhaesiè te zenden en wij vertrouwen, dat daar aan met graagte zal worden voldaan. Moge deze stem niet te vergeefs weer klinken over de sneeuw- en ijsvelden! Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 8 Gravenhage. Geeft met gepasten eerbied te kennen de Gemeente raad van Brouwershaven dat, zooals reeds zoo dikwgls plaats had, ook nu weder tengevolge van gsgang de verbindiog van de eilanden Schouwen en Duiveland met den vasten wal geheel is verbroken, alle personen- en goederenvervoer is gestaakt, en het brieven- en pakkettenvervoer zeer ongeregeld en vaak met levensgevaar plaatB vindt; dat beide aan elkander verbonden eilanden sedert eeuwen den strgd tegen het water-element met op offering van tonnen gouds hebben volgehoudeo en het Zeeuw8che wapenschild met den Zwemmeoden Leeuw en het devies >Luctor et Emergo" hebben gehandhaafd, doch thanB in den grooten strjjd om het bestaan met ondergang bedreigd worden bjj gebrek aan voldoende communicatie-middelen, waardoor zjj niet in Btaat zjjn te concurreeren met door die middelen meer gezegende gedeelten van het Vaderland; dat reeds in vorige jaren tot tegemoetkoming daar van herhaaldelijk aan de betrokken autoriteiten adressen zjjn gericht en voorstellen gedaan, doch helaas tot heden zonder eenig gevolg, niet het minst is ge daan om onze eilanden bij vriezend of mistig weder een geregelde verbinding met den vasten wal te verschaffen dat hoezeer de Gemeenteraad waardeert de pogingen door het Provinciaal bestuur aangewend, om daarin verbetering te brengen door hbt verleenen eenar subsidie aan de bestaande Stoombootdienst van Zie- rikzee op het Catsche veer en Middelburg, vice versa, deze stoombootdienst echter, zelfs bjj de nu voorgestelde uitbreiding bezwaarlik in de bier bestaande dringende behoefte aan eene goede geregelde verbinding zal kunnen voorzien; dat de eilanden Schouwen en Duiveland eene be volking van ongeveer 26000 zielen bevatten, grooten- deels landbouwers, handelaars en kooplieden in vee en granen, vlasbereiders, visschers, oester- en mossel- handelaars, znivelfabrikanten enz., in een woord, uit eene njjvere en zeer ontwikkelde bevolking bestaat. Hunne bouw- en weilanden behooren totde vruchtbaarste van Nederland,, hun veestapel en producten zjjn ter markt vaak de meest gewilde en toch telkens als de winter de wateren met jjs bedekt, is die bevolking met lamheid geslagen tengevolge van de onmogelijkheid om hun vee en hunne producten ter markt aan te voeren, de eilanden te verlaten of de noodige grond stoffen en handelsproducten te ontvangen. De post verbinding voor het vervoer van brieven en pakketten is dan ook in den wintertjjd zeer ongeregeld, onzeker en gevaarljjk; drukwerken, couranten, brieven en pakketten, bevattende duizenden aan waarde, moeten ter overtocht toevertrouwd worden aan een kleine boot, die hoezeer bemand met wakkere zeelieden, telkenmale bjj ijsgang onzekerheid en gevaar oplevert van een mogelijk niet overkomen en vergaan. Het aandeel in de directe en indirecte belastingen, djjk- en polderla8ten, dat door deze eilanden opgebracht wordt, levert een cijfer op gelijkstaande met dat eener kleine provincie Bij menigeen hier komt de vraag op de lippen (Uwe Kamer vergeve adressant deze expressie) is het niet inogelgk, dat waar zoovele millioenen voor de groote eiscben van de departementen van Oorlog en Marine worden aangewend en schatten besteed worden voor daarstelling en onderhoud van wegen, kanalen en verbindingen van enkele groote centraalpunten der handel- en scheepvaartbeweging, ook voor deze eilanden van regeeriogswege ernstige pogingen worden aange wend om verbetering te brengen in hun jammerljjk isolement. Deze zoo vurig gewenschte verbetering is naar adressants bescheiden meening bereikbaar, wanneey het daartoe bevoegde Departement, gesteund door b; t votum Uwer Kamer bon en wilde besluiten, tot hit aanleggen eener lokaalspoor of stoomtramverbinding van uit deze eilanden met de kortste verbindiog naar het vasteland. Het kapitaal voor het tot stand breDgen van werken en vervoermiddelen daarvoor benoodigd is echter zoo aanzienlijk, dat het de draagkracht der belanghebbenden te boven gaat, om welke reden door hen geen concessie aanvraag kan gedaan worden. Adressant vertrouwt dat het Provinciaal bestuur, evenals de daarbjj betrokken Polder- en Gemeente besturen, bereid zullen bevonden worden, daartoe in den vorm van te verleenen sabsidiëa mede te werken. Wanneer, zooals adressant meent, dit plan in uit voering kwam, dan zouden niet zooals nu: lo. de eilandén Tholen en Sint Philipsland verstoken zjjn van eene goede Rechts'oedeeling, zoowel in Burgerljjke- als in strafzaken, daar noch recht- zoekenden, beklaagden of getuigen voor de aan gewezen rechtbank of hunne practizjjos kunnen verscbjjnen, noch het Openbaar Ministerie in staat is, aldaar in de noodige gevallen een persoonlgk onderzoek in te stellen. 2o. Alle personen- en goederenvervoer totaal gestremd en de postbediening zoo ongeregeld, onzeker en levensgevaarlijk zijn. 3o. Honderd duizenden kilogrammen suikerbieten in de havenplaatsen van deze eilanden liggen te bevriezen en verrotten. 4o. Duizenden stuks gemest rundvee en duizenden hecto liters granen wegens gestremd stoombootvervoer in stallen en bergplaatsen moeten teruggehouden worden, en visscherjj, oester- en mossel handel behoeven te worden belemmerd, waardoor thans de njjvere bevolking een niet onder cjjfers te brengen nadeel ljjdt. 5o. Tal van landbouwers, veehandelaars, kooplieden en iudustriè'elen in de onmogelijkheid verkeeren tjjdig aan hunne verbintenissen en verplichtingen te voldoen, ook wat betreft het betalen hunner belastingen, pachten en renten. Het is om al deze redenen, dat de Gemeenteraad van Brouwershaven eerbiedig de vrjjheid neemt, met den meesten ernst tot Uwe Kamer het verzoek te richten, om voorziening in den treurigen toestand, waarin deze eilanden zich bevinden, door het uit brengen van Uw instemmend votum, bjj het betrokken Departement te willen bevorderen, dat dit de noodige voorstellen moge doen om de voorgestelde verbetering tot stand te brengen in het belang voor deze eilanden en dus ook voor hunne Gemeente. 'tWelk doende, enz. De Gemeenteraad van Brouwershaven, De Voorzitter, CORN a BOSMAN. 9 De Secretaris, G. J. SEVENHUIJSEN. Brouwershaven, 14 Januari 1891. Oostenrijk. Te Felpecz stierf den 29sten December eensklaps de 65-jarige juffrouw Fanny Pfeiffer; haar lyk werd in een kist gelegd en een man werd met de taak belast om bij de doode de wacht te houden. Omstreeks tien uur des avonds bemerkte die man tot zijn ontzetting, dat de doode zich eensklaps begon te be wegen en zich in de kist ophief, waarop de bange vent zoo hard hij maar kon wegliep. De weder levend geworden juffrouw ging, nadat zij uit de kist geklouterd was, naar de vertrekken van de in het zelfde huis wonende familie Singer, klopte de leden er van wakker en verzocht of zij binnen mocht komen, daar zij 't erg koud had. Hoewel doodelijk ontsteld willigde men haar verzoek in, de herrezene kwam binnen en ging bij de kachel zitten, maar reeds na enkele minuten viel zij tegen den grond en was dood. Ditmaal echter was zij werkelijk dood en keerde niet weder tot het leven terug. In het plaatsje baarde het geval ongehoord opzien. Op oudejaarsdag werd het lijk der oude juffrouw ter aarde besteld. Duitschland. Berljjn, 16 Jan. In politieke kringen wordt verteld, dat keizer Wilhelm bij het bezoek, dit jaar door hem aan Engeland te brengen, wat waarschijnlijk reeds in het voor jaar het geval zal zijn, op zijne reis daarheen ook het Nederlandsch Koninklijk Hof be-oeken zou. De gezondheids toestand van wijlen Koning Willem III belette tot dusver deze beleefdheid des Kei/.ers, terwijl de veranderde omstan digheden thans eene, zij het ook slechts korte, ontmoeting met de Koningin-weduwe zouden gedoogen. Berlyit, 17 Jan. Uit Weeneu is hier bericht ontvangen, dat de Tnrkscbe gezant Sadnlah-Pacha aldaar laatstleden Woensdag eene poging tot zelfmoord heeft gedaan eo sinds dien tgd bewusteloos ligt. Toen zyne beambten dien dag op bet gewone uur op het bureau kwameo, bemerkten zg eeoe sterke gaslucht. Bjj onderzoek vonden zjj den gezant op een fauteuil in de badkamer, alwaar bjj de gasbuis met eene gutta percha buis had verbonden en door inademing van gas bewusteloos was geworden. Tevens bemerkte men aan zjjn hals kenteekenen van pogingen tot verwor ging en vervolgens vond men ook een koord, waarmede hg het scheen te hebben beproefd. Als vermoedelijke aanleiding tot deze wanhopige daad wordt voorge geven, dat hjj door het verhuizen naar eene nienwe woniDg reeds zwaarmoedig was geworden en vervolgens uit Konstantinopel bericht had ontvangen, dat zjjoe vrouw zwaar ziek en zjjne meest geliefde dochter krank zinnig geworden was. Evenwel reeds te voren was hjj veelal ljjdende geweest. Heden viert prof. Koch zjjn 25-jarig doctoraat. Hij vertrekt weldra, naar het heet, voor eenigen tijd naar Egypte. Waarschijnlijk zal spoedig zijn geneesmiddel in alle apotheken des lands ten verkoop worden aangeboden, nadat eerst van ambtswege voorschriften zullen zijn gegeven omtrent de wijze van bewaring, de bepaling van de doses en den prijs, enz. Naar men zegt, zou prof. Koch in de samenstelling van zijn middel nog eene verbetering gevonden hebben. Wie moet de schade dragen, veroorzaakt door het verminkt overkomen van een telegram? Een bankier te Frankfort ontving een telegram, waarin hem werd opgedragen 500 stuks van zeker fonds te koopen. Later bleek, dat 50 stuks bedoeld en door den afzender ook opgegeven waren aan bet telegraaf bureau zjj oer woonplaats. De gekochte effecten waren in dien tussc'oentjjd nogal gedaald, zoodat een schade van bjj na 14000 Mark geleden werd. De rechtbank te Frankfort besliste, dat de afzender van het telegram de schade had te dragen, overwegende »dat wie zich bedient van een op zichzelf geoorloofd middel van correspondentie, geljjk de telegraaf, uit den aard der zaak ook de verantwoordelijkheid op zich neemt voor al wat daaruit voortspruit, zoodat hij tegenover de voordeelen, die uit de snellere wijze van correspondentie voortkomen, ook het gevaar op zich neemt, dat de nadeelen van zoodanig middel medebrengen." Nederland. Grra.venli.aiyo, 15 Jan. Het openbaar minis terie bij het gerechtshof alhier eischte bevestiging der vonnissen van de Middelburgsche rechtbank, veroor- deelende den spoorwegbeambte C. M. wegens beleediging van een veldwachter tot zeven dagen; en M. L wegens mishandeling van een boer tot 45 dagen gev. straf. Uitspraak 29 Januari. Gravenhage, 15 Jan. Na eene korte on gesteldheid overleed heden nacht de groote Nederlandsche toondichter Verhulst, 75 jaar oud. Hjj was de schepper van zeer vele werken van bljjvende waarde en leer meester van schier alle hedendaagsche Nederlandsche componisten. Sedert 1886 leefde hjj in eene welverdiende rust. Het Dagblad is gemachtigd om pertinent te ver klaren dat het bericht, volgens hetwelk de Koningin- Regentes aan den paus en aan kardinaal Lavigerie per telegraaf zou hebben kennis gegeven van 'de toe treding van Nederland tot de Congo-akten, allen grond van waarheid mist. Breda, 15 Jan. De Arrondissements-Rechtbank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de bekende zaak van den doctorandus in de letteren jhr. J. J. W. P. v. M. te Bergen op Zoom, die beklaagd was den commissaris van politie aldaar te hebben belasterd. Hjj werd tot 200 boete veroordeeld. Uit den Bredaschen gemeenteraad. De heer de Boojj vraagt het woord. Spreker zegt, dat, als men nu toch op het gebied der gymnastiek bezig is, hjj dan wil mededeelen, dat De voorzitter hoopt, dat de heer de Boojj zjjn toeren uit zal stellen tot later, daar het nu niet te pas komt. De voorzitter hoopt alsdan zeer mooie toeren te zien. MidUloHmrg-, 15 Jan. Loop der bevolking. Volgens de gehouden'volkstelling, M. Vr. Tot. op 1 Januari 1890 aanwezig7804. 9312. 17116. M. Vr. Tot. Ingekomen 500. 555. 1055. Geboren 247. 252. 499. "747. 807. 15547 Vertrokken 476. 498. 974. Overleden 164. 182. 346. 640. 680. 1320. Verschil id j —fc Totaal op 1 Januari 1891. 7911. 9439. 17350. Mictctelbuirgf, 15 Jan. In 1890 zijn bjj de arrondissements-rechtbank aangebracht 105 civiele zaken en door haar gewezen 105 civiele vonnissen (w. o. 22 faillietverklaringen, 7 echtscheidingen en 3 scheidingen van tafel en bed) en 789 strafvonnissen met 955 beklaagden, waarvan 82 werden vrijgesproken. Van de beklaagden bevonden zich 35 in voorloopige hechtenis, waaronder 6 bedelaars en landloopers en 5 Belgische smokkelaars. Onder de strafzaken kwamen voor 172 wegens diefstal en 254 wegens mishandeling. Bjj bevelschrift der rechtbank te Middelburg van den 16en dezer is naar de openbare terechtzitting verwezen: L. S., oud 23 jaar, ontslagen agent van politie te Vlissingen, geboren te Leiden, thans in hechtenis alhier ter zake dat hij in den nacht van 9 op 10 Januari 1891, als commandant der nachtwacht te Vlissingen, opzetteljjk heeft verduisterd een stuk goudgeld, ter waarde van een half pond sterling, dat bjj aan eenen Engelschen matroos, dien hjj, op grond van kenneljjken staat van dronkenschap op de openbare straat aldaar had gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht had afgenomen om het voor hem te bewaren totdat hjj" zou worden ontslagen, althans dat geldstuk opzetteljjk. wederrechtelijk zich heeft toegeëigend of althans dat geldstuk heeft wegge nomen uit den vestzak van genoemden matroos, met het oogmerk om zich dat weder rechtelijk toe te eigenen. Aan den beklaagde is de heer rar. K. W. Brevet ambtshalve als verdediger toegevoegd. Kats, 18 Jan. Vrjjdag j.l. hebben drie personen, M. Kole, Abr. Fieman en J. de Boo het weer gewaagd over de Zandkreek over het jjs te gaan. Dat dit wel een groot waagstuk is, zal ieder begrjjpen die weet dat het jjs drijvende was. Het steiger aan den Wilhelmioapolder is door de massa's jjs, die er tegen drjjven, veel beschadigd. Het Bchip yan schipper Pietermans, dat geladen met suikerbieten achter het steiger van den Wilhel- minapoldar lag, is door bet vele water op de perkoenen geraakt, zoodat er veel gevaar is, dat het zal om kantelen. De bemanning heeft het verlaten. Goes, 15 Jan. De werklieden-vereeniging »Eigen hulp" had ook al ruimschoots haar deel aan de gevolgen der influenza in het begin van het afgeloopen jaar. Niet minder dan f 529 werd aan 33 leden bjj ziekte uitgekeerd. Het bestuur is in staat geweest aan die verplichting te voldoen, en al heeft men eenige guldens moeten inteeren, de kas is toch nog in vrjj gunstigen toestand. De ontvangsten bedroegen ongeveer 527 en de uitgaven f 576, zoodat de kas met een f 50 is achteruit gegaan, waardoor deze nog bedroeg ruim 702. Het reservefonds bedraagt f 277. Het ledental bedraagt 84, dat der buitengewone leden 22, dat der begunstigers 10. De leden van het bestuur werden herkozen. 116 boekjes met een bedrag van 23927,84s werden in 1890 door het postkantoor van de Rijks postspaarbank uitgegeven, 329813 binnenlandsche ge frankeerde; 1902 binneolaadsche ongefrankeerde; 125330 binnenlandsche briefkaarten; 11897 couranten k 1 cent; 396873 idem 1/2 cent; 286062 overige drukwerken; 4175 binnenlandsche monsters en stalen; 67914 dienstbrieven; 7456 binnenl. aangeteekende brieven; 1700 binnenl. aanget. brieven met eene aan gegeven waarde van 778977 werden verzonden; 8021 binnenlandsche kwitantiëa tot een bedrag van 40553 werden geïod. 3193 postpakketten werden verzonden. Kosteloos odeur hadden heden de bewoners der kade. Een vat petroleum rolde 'nameljjk door de gladheid in de haven on viel aan stukken op het jjs. Sommigen hadden liever gehad dat een vat Boldoot gebroken was. Hoe is 'tmogeljjk? Een arm gezin dat-in het najaar 8 mud aard appelen onder twee bedsteden (de gewone bewaarplaats) had geborgen, moest daarvan ruim 5 mud weggooien als geheel bedorven, terwjjl de overige in smaak overeenkomen met zoete koek!. Daar de bedsteden gewoonljjk aan den buitenmuur uitkomen, is het te vreezen dat dit gezin in dat opzicht niet alleen zal staan. 16 Jan. Volgens mededeeliog van den burgemeester heeft het totaal der ontvangsten en uitgaven der Nieuwjaarscommissie bedragen 387,76, waaruit aan ieder volwassen persoon 1 Kilo brood en 4 Hectogram spek en aan ieder kind de helft daarvan is uitgereikt. Een hooggeacht voormalig ingezeten heeft de commissie verrast met zoodanige inschrjjviDg dat aan ieder gezin eene aanzienljjke hoeveelheid brandstoffen kon worden gegeven. De heer A. J. Servaas van Rooyen heeft aan de gemeente geschonken het levensbericht van dr.Soetbrood Piccard, in leven archivaris en predikant alhier. Tengevolge het overljjden van dr. A. W. van Campen, is met goedvinden van den Minister van Binnenlandsche Zaken de volgende wjjziging tot stand gebracht. De heer van Berkhout zal Nederlandsch onderwazen in de beide hoogste klassen in plaats van dr. van Campen en de heer Allan tot 31 Dec. 1891 in de voorbereidende klasse in plaats van den heer T. van Berkhout. Genoemde heer Allan zal trachten de acte M. O. te verwerven. Ter vervulling van de vacature in de betrekking van leeraar in de geschiedenis wordt benoemd de heer A. J. L. Croiaet, thans aan eene bjjzondere handelsschool te Amsterdam. De heeren van Yloten en Hildernisse worden herbenoemd als lid der commissie van toezicht op het middelb. en lager oaderwjjs, dr. J. L. Goemans idem als lid der openbare gezondheidscommissie. Eenige veranderingen werden gebracht in de be grootingen voor 1890 en 1891 en de vergadering daarna gesloten. Met 1 Jan. j.l. moest de heer v. d. Manden opnieuw benoemd worden als burgemeester van Kapelle. Daar dit tot dusverre niet is geschied, vermoedt men dat een of ander eerljjk ingezeten op geheime wjjze dezen geachten burgemeester bij de autoriteiten in een verkeerd daglicht heeft gesteld. Gelukkig zjjn vele notabelea van Kapelle van meening, dat de niet- herbenoeming van den titularis niet alleen een geweldige slag zou zjjn in het gezicht van den heer v. d. Manden, maar ook, dat dit in alle opzichten voor de gemeente nadeelig zjjn zou. Zij zijn daarop aan het werk getogen, en binnen enkele uren was een verzoek tot herbenoeming aan de regentes geteekend door ruim honderd van de meest geachte ingezetenen. Allen zjjn het er over eens, dat de familie v. d. Manden een der nobelste familiën van Zuid-Beveland en de afgetreden burgemeester een door en door braaf man is. Maar wie vermag iets tegen verborgen vjjaoden? Sommigen houden het er voor, dat de aanklager ook geteekend heeft op het verzoek tot herbenoeming. Als dat waar is, kan men zich zeker geen sterker sprekend voorbeeld van karakterloosheid voorstellen. Voor den man is het te wenschen dat bet gerucht onwaarheid bevat, en voor den heer v. d. Manden en do- gemeente Kapelle hopen wjj dat de regeering spoedig de overtuiging uitspreke, dat zjj verkeerd was ingelicht. lorsolce, 17 Jan. De dooi in het begin dezer week en vooral de verandering van wind, deed het aanwezige jjs in de OosterBchelde bjj ebbe de Noordzee indrjjven, zoodat de oesterperceelen konden bezocht worden. De bedrjjvigheid was dan ook zeer groot; bjj honderden trok men, gewapend met mand en hark, de oesterbanken op om de oesters van de peroeelen te rapen. Gewoonljjk verdient de arbeider daarmede 30 cent per 100 stuks. Voor de oesterkweekers levert de bank een treurig schouwspel op, men meent dat do geheele voorraad vóór de vorat tot op de helft verminderd zal zjjn. Ook het zaaigoed en de oestervoorraad in de putten aan den djjk hebben veel geleden. Bp sommigen schjjnen de pannen met broed geheel vernield te zjjn door de bergen drjjtjjs. TDolen. De bevolking bedroeg op 31 December 1889, 1461 mannelijke en 1471 vrouwelijke, totaal 2932 personen. In 1890 vermeerderd door geboorte met 48 mannelijke en 55 vrouwelijke personen, door vestiging met 86 mannelijke en 74 vrouwelijke, daarentegen verminderd door overlijden met 22 mannelijke en 22 vrouwelijke en door vertrek met 85 mannelijke en 10-2 vrouwelijke, zoodat de bevolking op 31 December 1890 was 1488 mannelijke en 1473 vrouwelijke, totaal 2961 personen, alzoo eene ver meerdering van 27 mannelijke en 2 vrouwelijke, totaal 29 personen. Gehuwd in 1890 18 paren. Nadat Woensdagavond de jjsverbinding verbroken was, had de overtocht per roeiboot plaats; dat ging evenwel zoo moeieljjk dat des avonds de post en eenige passagiers niet overgebracht konden worden. Donderdagmorgen bereikte men den wal_ weer te voet, des avonds per roeiboot en van at Vrjjdag heeft de overtocht weer geregeld te voet plaats. Bi'iiinïsse, 16 Jan. Heden vergaderden ten raad- huize alhier de Burgemeester van Brouwershaven met nog een paar heeren uit die plaats met den Burgemeester onzer gemeente en eenige invloedrijke ingezetenen uit onze gemeente. Het doel der samenkomst was de middelen te bespreken, die bevorderlijk kunnen zijn om ons eiland in de toekomst uit zijn isolement te verlossen. Het is te hopen, dat als vrucht hunner bespreking onze gemeente spoedig op de kortste wijze met den vasten wal verbonden zal zijn. Bi*uinis3Se, 17 Jan. In de week van 4 Jan. tot 11 Jan. werden van hier verzonden ongeveer dertig duizend oesters, die voor het meerendeels uit de putten te Zierikzee en Brouwershaven per wagen naar het Zjjpe gevoerd werden. Van daar werden zjj overgebracht naar den Anna Jacobapolder en verder naar Bergen op Zoom. Dit vervoer veroorzaakt na tuurlijk nog al veel onkosten. Loop der bevolking gedurende 1890: M. Vr. Tot. Werkeljjke bevolking 31 Dec. 1889 1150. 1188. 2338. Vermeerdering door M. Vr. Tot. Geboorte 37. 32.69. Vestiging 27. 33. 60. Geh. vermeerder. 64. 65. 129. Vermindering door Sterfte 20. 12. Vertrek 33. 46. 79. Geh. verminder. 53. 58. 111. 7. Verschil tusschen geheele vermeer dering en vermindering 11. Bevolking op 31 Dec. van het jaar 1890 1161. 1195. M. Vr. Tot. Levenloos werden aangegeven 2. 2. 4. Getal huweljjken 14. -- 17 Jan. Gisteren gaf de Zangvereeniging sEupbonia" alhier eene uitvoering ten behoeve van de armen. Een vrij talrijk publiek was opgekomen. De verschillende nom- mers werden goed en met lust gezongen en afgewisseld door voordrachten en komische samenspraken, die zeer in den smaak van het publiek vielen. Ook het zangkoor van Nieuwerkerk (directeur de lieer Papeveld), dat als gast tegenwoordig was, deed zich eenige malen hooren en ver wierf veel succes. IVieu\vei*kerk. De beide inschrijvingen de eerste voor nieuwjaarsgiften, de andere ter ondersteuning van werkeloozen en behoeftigen, veroorzaakt door den aan houdenden strengen winter hebben te zamen 533 gulden opgebracht. De bevolking dezer gemeente bestond bij het einde des vorigen jaars uit 737 mannen en -704 vrouwen, totaal 1441 inwoners. Van deze bezochten gedurende korteren of langeren tijd over 1890 de dagschool 134 jongens en 128 meisjes, te zamen 262 leerlingen. Van de derde schooltijd werd door 36 jongens gebruik gemaakt. Ziei'ikzee, 17 Jan. De vierde Wintervergadering van het Departement der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid zal a. s. Woensdag 21 Januari gehouden worden, tón huize van Mej. Ifanaar. Ter behan deling zijn aangegeven: 1°. Ingekomen stukken; 2«. Jaarverslag en 3°. Rapport over de reorganisatie der Maatschappij. Verder zal de heer W. Koole, namens de Commissie voor Kunsten, rapport uit brengen over eene ingekomen vraag omtrent »Het heien van palen"'. De heer N. Huson zal eindelijk eene mede- deeling doen over de voordeelen verbonden aan het gebruik van gasmotoren. Gaarne vestigen wij de aandacht op deze vergadering van ons Departement, dat op dit oogenblik meer leden telt, dan in vele jaren het geval was. Was het Bestuur der Zierikzeeeche IJsvereeniging al sedert eenige winters door gebrek aan voldoend ijs tot werkeloosheid gedoemd, thans bestaat er ruimschoots ge legenheid om die schade in te halen. Heeft zij dezen winter dan ook hare leden al menige uit spanning verschaft op hare gereserveerde baan op de Versche Gracht door schoon-, hard- en ringrijdettwat vooral van haar loffelijk mag genoemd woiden, is voorzeker haar ge geven blijk van weldadigheidszin, hetwelk Zaterdag 17 dezer weder duidelijk aan het licht kwam, toen door hare bemoei ingen gelegenheid werd gegeven aan 230 jongens uit be hoeftige gezinnen om door een wedstrijd op schaatsen en klompen, dekens, steenkolen, brood en spek te bekomen. Was het der Commissie voorzeker eene dankbare taak, om in zulk een strengen winter geen dier behoeftigen met ledige handen weg te zenden en in de Sociëteit Parklust zooveel blijde gezichten om zich heen te zien, voorzeker zijn wij de tolk dier Commissie, wanneer wij hier een woord van waardeering bijvoegen aan het adres van zoovele gegoede ingezetenen, die door hunne milde bijdragen tot dit goede doel de gelegenheid hebben gegeven om velen, die onder den langdurenden winter zuchten, een blijden dag te bezorgen. Bij beschikking van den Minister van Water- etaat, Handel eu Ng verheid dd. 12 Jannari 1891 is overgeplaatst de telegrafist eerste klasse de heer P. Cbivat van bet Rijkstelpgraafkantoor te Njjmegen naar het Hoofdbestuur der Posteryen van het Departe ment van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Het 2e natuurkuodig examen is te Amsterdam met goed gevolg afgelegd door den heer J. C. de Lint. ZIorïDasoo, 19 Jan. Het hoofdbestuur der Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland noodigt alle eigenaren van paarden, zoowel leden als mei-leden der Maatschappij, betzy associé,ten of bjjzondere personen,uit, om hunne binnen de Provincie voortdurend gestationeerde fokdieren, onverschillig van welk ras, te willen onderwerpen aan eene gratis-keuring door de daartoe benoemde Commissie. (Zie omtrent de uitgeloofde prijzen en premiëo de verspreide biljetten.) Herinnering voor de vaststelling der kiezers- ljjBten; vooral voor diegene, die in den loop van 1890 verhuisd zjjn. De kiezerslijsten worden opgemaakt vóór 15 Februari. Ieder manneljjk inwoner eener gemeente, wordt zoo hjj in een andere gemeente over het dienstjaar in de personeele belasting zonder remissie, was aangeslagen of 10 galden aan grondbelasting in ééa of meer ge meenten samen betaalt, verzocht deze biljetten vóór 15 Februari aan de Secretarie zjjner gemeente te bezorgen. Verzuimt men dit, dan is men dit jaar het kiesrecht kwjjt. Na 15 Februari is het te laat. Voor de personeele belasting geldt het biljet dat 1 Mei '90 verschenen was. Zierikzee, 19 Jan. In de heden namiddag ge houden vergadering van den Gemeenteraad waren afwezig de heeren Zuurdeeg, Van den Bout en Fokkerde eerstge noemde twee met kennisgeving. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd zijnde, worden medegedeeld en voor kennisgeving aangenomen: 1°. een brief van de Gedep. Staten houdende bericht van de goedkeuring der gewijzigde heffing van een boofdelijken omslag. (De Hoofd, omslag is van f 22000,verhoogd tot f' 26000,-); 2°. een brief van Gedep. Staten houdende goedkeuring van een raadsbesluit tot af- en overschrijving van be- grootingsposten; 3°. een brief van de Plaatselijke Schoolcommissie, met de mededeeling dat de heer J. H. C. Hejjse op nieuw tot Voorzitter dier Commissie is benoemd 4°. de door den Gemeentebouwmeester ingezonden staten van de opbrengst van diverse middelen, t. w. afgeleverde zelkaschf 825, schorgrond en schorzoden- 31,80 graszoden en bovenaarde- 40,34 leem- 1,92 wegens in gebruik gegeven gemeentegrond - 163,025 Voor kennisgeving wordt nog aangenomen, het verslag over 1890 van de Ambachts- en Industrieschool van den heer E. W. Mus, waaruit blijkt dat deze school bij het einde van dit jaar wordt gesloten, tengevolge waarvan de subsidie uit de gemeentekas van f 200,zal vervallen. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt wegens vertrek uit de gemeente afschrijving van hoofdelijke» omslag over 1890 verleend aan J. Rouw voor f 2,25. Daarna wordt op voorstel van hetzelfde college besloten tot beschikking over den post voor Onv Uitgaven der gemeentebegrooting voor 1890, tot een bedrag van f 10 ter bestrijding der toelage aan de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden toegekend; alsmede tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op dezelfde begrooting. De Voorzitter brengt ter tafel een brief van- Ged. Staten, waarbij zij mededeelen te berusten in het raadsbesluit, regelende het getal scholen en den omvang van het onderwijs. Tegen de verordening op het openbaar lager onderwijs hebben zij echter een tweetal bedenkingen. Om aan die bedenkingen te gemoet te komen, stellen Burgem. en Weth., op advies met de Plaatselijke School commissie voor, de eerste zinsnede van art. 4 der op 17 Nov. 11. vastgestelde verordening aldus te lezen: »Om als leerlingen op de scholen A, B en C te worden toegelaten, moeten de kinderen den leeftijd van zes jaren hebben bereikt, of dien uiterlijk zes maanden na de toe lating bereiken"; de vijfde zinsnede van dit art. zoodanig te wijzigen dat ook de toelating van leerlingen op de school C slechts eenmaal per jaar in plaats van tweemaal zal plaats hebben; en eindelijk om art. 18 te lezen als volgt: sBehalve de bevoegde burgerlijke en schoolautoriteiten en de kweekelingen, bedoeld in art. 8 der wet op het lager onderwijs, mag niemand, tenzij met speciale ver gunning van Burgem. en Weth., gedurende de lesuren een der scholen bezoeken". Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming wordt dienovereenkomstig besloten. De begrooting van het Burgerweeshuis voor 1891, be dragende in ontvang en uitgaaf/-9350, wordt overeenkomstig het advies der Commissie ad hoe, uitgebracht door den heer Moolenburgh, goedgekeurd. De heer Boeije nam als Re gent van het Weeshuis geen deel aan dit besluit. Naar aanleiding van een ingekomen verzoekschrift wordt aan den heer A. de Weerd, overeenkomstig het advies der Commissie van Toezicht voor het middelbaar onderwijs, eervol ontslag verleend als leeraar in de Nederl. taal aan de II. Burgerschool, met ingang van 13 Maart 1891, of zooveel vroeger als zijn opvolger zal kunnen in functie treilen. Aangehouden wordt een heden ingekomen verzoek van Burgem. en Weth. van Brouwershaven, om een adres van adhaesie te richten aan het door den Raad dier gemeente aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht adres, ter verkrijging eener betere verbinding van Schouwen en Duiveland met den vasten wal. Voor kennisgeving wordt nog aangenomen de mededeeling van den Voorzitter, dat een perceel grond bij het Sa», door de gemeente onlangs aangekocht, in liet openbaar is verpacht voor twee jaren, als hoveniering, eerst in perccelert en daarna in massa en dat van de massa pachter is ge worden I. van den Hoek voor f 51 per jaar. Daarna sluit de Voorzitter de vergadering. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Woensdag werd door dhr. P. Dronkers, aannemer te Kapelle, aanbesteedhet behang- en schilderwerk van het nieuw te bouwen post- en telegraafkantoor te GoeB, waarvoor werd ingeschreven door de beeren I. den Hollander te Goes voor 1351. I. Kramer te Ierseke voor 930; A. H. de Boog te Hansweert voor 924; C. J. Anemaet te Kruini»g<m voor 900; de wed. De Jong te Goes voor J 849 en de heer Gingnagel te Goes voor 731. Het werk werd aan den l&atsten inechrgver gegund. Bruiuisse, 17 Jan. Bij de gisteren gehouden aan besteding ten behoeve der Landbouwvereeniging nLandbouw- belang" alhier, van 65700 K.G. Superphosphaat bevattende 14 °/0 in water oplosbaar phosphorzuur, werden ingeleverd 9 biljetten en wel van de volgende heeren: Koene Schoenmakers te Uden voor f 3,56; G. J. Krol Cie. te Zwolle voor f 3,58; J. Schilperoort te Bruinese voor f3,60; Mulock Houwer te Zierikzee voor f 3,64; P. A. Adriaanse te Groenendijk voor f 3,69; J. F. Adriaause Pol- vliet te Walsoorden voor f 3,70; J. A. Pateer te Hontentss* voor f3,74; Saloinonson te Rotterdam voor f 3,90 en L* Knook te Oud-Vosineer voor f 3,91.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1