ZIERIKZE1SCHE NIEUW Sll 0HE. Donderdag 15 Januari 1891. Nieuwstijdingen."" Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5951. Directeur-Uitgever J. waale. Advertentiënvan 43 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. BERICHT. Bij het afdrukken van dit No. waren de posten van Dinsdagnamiddag en van Woensdag nog niet besteld. De daarmede aan te komen berichten en advertentiën moeten dus wachten tot het volgend No. De Directeur-Uitgever, J. WAALE. Algemeen Overzicht. Bij elk individu van hoe geringe ontwikkeling of beschaving het ook wezen moge, is een streven merkbaar naar bezit. Ieder tracht zich te verrijken en in het bezit te komen van meer dan hij heeft en is hij eenmaal zoo gelukkig, dat hij dat heeft be komen, dan ondervindt ook hij, dat elke lust zijn last medebrengt. Wat met de individuen het geval is, is het ook met de rijken. Alle landen zonder onderscheid zijn er op uit om hun grondgebied te vermeerderen en nu dit niet zoo gemakkelijk meer gaat in Europa zelf, tracht men in den vreemde te krijgen wat men begeert, zoekt men in het bezit te komen van Koloniën. Doch dat hierop ook de boven aangehaalde woorden juist zijn, daarvan levert Kngeland in de laatste dagen wederom het bewijs. Het geschil tusschen Engeland en de Ver- eenigde Staten van Amerika omtrent de robben vangst in de Bebringzee bespraken wij de vorige maal beknopt. Het geschilpunt is reeds gedurende 4 jaar aanhangig; voortdurend, zijn diplomatieke nota's gewisseld, voorstellen tot het inroepen eener scheidsrechterlijke uitspraak gedaan en afgewezen en tal van documenten openbaar gemaakt, maar de Regeering der Vereenigde Staten blijft op de schepen der Engelsche robbenvangers beslag leggen. Thans is eindelijk het geduld der Engelschen uitgeput. Lord Salisbury heeft thans aan de Amerikaansche Regeering doen weten, dat de Canadeesche robben- vangers door de Engelsche oorlogsvloot op afdoende wijze zullen worden beschermd en geweld met geweld zal worden beantwoord. En de Amerikaan sche Regeering antwoordt hierop met het gereed maken eener oorlogsvloot en het afwijzen van het voorstel van Engeland om de zaak aan eene scheids rechterlijke uitspraak te onderwerpen. Algemeen wordt echter aangenomen, dat de President der Amerikaansche Republiek de aandacht wil afleiden van de geweldige nederlaag, die de liberale partij bij de laatste verkiezingen heeft geleden. Zeer on waarschijnlijk is het, dat het tusschen de Ameri kaansche en Engelsche vloot tot vijandelijkheden komen zal en te verwonderen zal het niet zijn, wanneer de heer Blaine ten slotte zijne toestemming gaarne geeft tot eene scheidsrechterlijke uitspraak, die hij thans nog afwijst. Heeft Engeland dus op het oogenblik moeilijkheden te overwinnen in Canada, in New-Foundland staan de zaken niet beter; de bewoners vragen dat hunne rechten zullen worden beschermd tegen de Franscbe concurrenten, die zich aan een deel der kust van het eiland met het vangen van zeekreeften bezighouden. De rechten der Franscben, die reeds van den vrede van Utrecht dagteekenen, zijn tot voor korten tijd nooit betwist en de Franscbe Regeering zal niet licht bereid ge vonden worden die prijs te geven. Daarom heeft Engeland's eerste minister, onder voorbehoud eener latere definitieve regeling, den bestaanden toestand voorloopig gehandhaafd. Hierover zijn de Newfound landers weinig gesticht; en er is onder hen eene beweging van zeer ernstigen aard waar te nemen. In de dagbladen en in openbare vergaderingen wordt rondweg gedreigd met eene afscheiding van Engeland. Anti-Engelsche liga's worden allerwege opgei'icht, met het doel om eene voorloopige regeering in te stellen, die de aansluiting van bet eiland met de Vereenigde Staten zou voorbereiden. Engeland beleeft dus op het oogenblik van zijne koloniën in Amerika weinig genoegen. Ongelukkig is ook de binnenlandsche toestand niet gunstig. De spoorweg crisis in Schotland duurt nog altijd voort, dank vooral aan het optreden van den volksleider Burns, wiens tusschenkomst de zaak aanmerkelijk verergerd heeft. Hij heeft namelijk de dokwerkers van Dundee aangeraden, op hunne beurt bet werk te staken, ten einde de spoorwegambtenaren te helpen. Een aantal fabrikanten, wier inrichtingen stilstaan, beginnen luide te klagen over de directie der spoorwegen, wat natuurlijk den werkstakenden moed geeft. De tweede samenkomst, die tusschen de beide leiders der Iersche partij O'Brien en Parnell heeft plaats gehad, schijnt tot bevredigende uitkomsten te zullen leiden en alzoo te voeren tot eene oplossing van den on- verkwikkelijken strijd tusschen de leden eener zelfde partij. Uit JDuitschland komt het bericht dat er eene nieuwe regeling zal worden ingevoerd betreffende het politietoezicht op vreemdelingen in Elzas- Lotharingen. Het verkeer aan de grenzen zal daar door ook worden vergemakkelijkt. Dé Duitsche postmeester-generaal Dr. Stephan, vierde dezer dagen zijn 60ste veijaardag. De Keizer schonk hem zjjn portret met dit onderschrift: »Aan het einde der negentiende eeuw wordt de geheele wereld beheerscht door het verkeer. Dit verbreekt de slag- boomen, waardoor de volkeren worden gescheiden, en bevordert het. aanknoopen van nieuwe be trekkingen tusschen de volkeren." Over het aanknoopen van nieuwe handelsbetrek kingen tusschen Oostenrijk en Duitschland is in den Landdag van Neder-Oostenrijk een heftig debat gevoerd. Ten slotte werd met 29 tegen 27 stemmen eene motie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat de toenadering tusschen Oostenrijk en Duitsch land op economisch gebied moet worden beschouwd als een heugelijke gebeurtenis, waardoor de vriend schappelijke verhouding tusschen de beide landen op staatkundig gebied zal worden versterkt. De uitslag der verkiezing voor den Senaat in frankrijk heeft der republiek weder eene nieuwe overwinning gebracht. Genezen van de zieke sympathie, die het land gedurende een korten tijd voor het Boulangisme scheen te gevoelen, brengt elke nieuwe verkiezing der Republiek nieuwe ver sterkingen. Thans wint de republikeinsche partij wederom 10 zetels en wat het meest de aandacht trekt is, dat onder de nieuw gekozenen de Minister- President de Freycinet en de gewezen premier Jules Ferry zich bevinden. Vooral de verkiezing van deze twee personen is een feit van beteekenis. De heer de Freycinet gekozen tot lid van den Senaat op een leeftijd, dat de meeste politieke mannen van Frank rijk zijn vergeten, de heer Ferry, na een vijfjarig tijdperk van politieke rust, weer opnieuw in de politiek teruggekeerd. De Republiek staat vaster dan ooit en wint meer en meer veld in de harten van het volk en krijgt in den laatsten tijd de on verwachte steun van een deel der Roomsch-Katho- lieke geestelijkheid. Volgens berichten uit Lissabon vorderen de onder handelingen tusschen Portugal en Engeland uiterst langzaam en is de stand der zaak niet gunstig. Portugal vindt dat Engeland aandringt op nieuwe consessies en het is duidelijk, dat de Portu- geesche Regeering daartoe niet dan in de uiterste noodzakelijkheid zal overgaan. Juist om betere voor waarden te verkrijgen strekte het verzet tegen de nu vernietigde overeenkomst. Daarbij meldt men dat de Portugeezen steeds vijandiger tegen de Engelschen optreden. Langs de Zambesi weigeren de oeverbewoners aan de Britsche kanonneerbooten levensmiddelen te verschaffen, terwijl zij brandhout slechts met geweld kunnen verkrijgen. De toestand in het Zwitsersche kanton OPessino is ook verre van gunstig. J.l. Zondag moest eene gewichtige stemming plaats grijpen in het kanton, voor de constitueerende vergadering, die eene nieuwe grondwet zal maken. De liberalen, niet te vreden met de consessiën hun door de conservatieven gedaan, hebben nu eenparig besloten zich van die stemming te onthouden. De Bondsraad heeft zich reeds met het geval bemoeid en getracht het geschil bij te leggen. In Chili zijn revolutionaire woelingen uitge broken; onmogelijk is het nog de gevolgen daarvan te voorzien. De oorzaak schgnt te zoeken in oneenig- heid tusschen den President en het Congres, dat, steunende op de lagere standen, eene wijziging in de wetgeving verlangt, die door den President wordt geweigerd. Amerika. Te Montana werden Vrjjdag vier Indianen, die ver scheidene moorden hadden gepleegd, opgehangen. Des Woensdags werden de ly ken met de by de Katholieke kerk gebruikelijke plechtigheden begraven en twee duizend Indianen woonden de begrafenis by. Later schaarden zjj zich om het graf, en huldigden onder treurgezang allerlei vreeseljjke gebruiken. Eene Indiaansche sneed zich twee vingers af en wierp die in het graf; eene andere Indiaansche bracht zich eene diepe snede aan het hoofd toe en de twee vrouwen sneden haar kinderen de schedelhuid af. Daarop bukten de gekwetsten over het geopende graf en lieten er haar bloed in nederdruppelen. De politie, die te hulp werd geroepen, arresteerde verscheidene personen en joeg de bende zonder moeite niteen. Denemarken. Men seint uit Kopenhagen De spoorwegen in Denemarken zjjn volkomen tot stilstand gedwongen wegens den hevigen sneeuwval. De postdienst is geheel en al gestremd. Oostenrijk. Uit Weenen wordt gemeld, dat de doorbraak van het ijs op den Donau tusschen Ofen en Pest op won derbare wjjze geen menschenlevens heeft gekost. Verleden Zondag middag, juist toen er heel veel rgders en wandelaars op de ijsbaan waren, zakte on verwachts aan den Ofeneroever het jjs in, en een 40 50 personen kwamen in het water terecht. Hulp was er aanstonds bjj de hand, ook van de brandweer, zoodat allen gered werden. Binnen weinige minuten ook was de »Rettungsgeaellachaft" ter plaatse met 7 ambulancewagens en 16 geneesheeren, zoodat aan alle slachtoffers van het ongeluk terstond versterkende en verwarmende middelen toegediend en, voor zooveel noodig, geneeskundige hulp verleend kon werden. Alleen aan deze spoedige hulp is bet te danken, dat dit ongeluk geen menschenlevens gekost heeft. Frankrijk. Parijs, 11 Jan. Op de nieuwe Fransche leening van 869 millioen, 3 pCt., tegen een koers van 92 55, de hoogste waartoe ooit werd uitgegeven is Za terdag te Parjjs en in de provinciën voor 14ya milliard, of zestien en een half maal het bedrag ingeschreven. Men had gedacht van 20 a 25 maal. Te Parjjs vooral was minder animo dan anders bjj dergeljjke gelegen heden. Mogeljjk ook, dat de koude velen weerhield van een uitgang, waarbjj wachten en file maken regel pleegt te zjjn. Met dat al is de uitslag nóg schitterend; het is een niet gering te schatten bewjjs van voorspoed en niet minder van vertrouwen dat de bevolking geeft aan de Republikeinsche instellingen. Het Crédit Foncier" alleen had voor het geheele bedrag der gevraagde som ingeschreven. Op de vorige leening (die van 1886 ten bedrage van 500 millioen, maar tegen veel lager koers) werd voor 21 maal het bedrag geteekend. Duitschland. Gaat Koch's zonnetje nu reeds tanen? Juist ter- wjjl de minister Von Gosler arbeidt aan een wets ontwerp tot oprichting van bjjzondere gasthuizen en klinieken voor Koch's geneeswijze en de bereiding zjjoer ljmphe, komt de groote professor Yirchow zjjn waarschuwende stem verheffen tegen de toepassing van Koch's methode! In een vergadering te Berljjn van het geneeskundig genootschap hield professor Yirchow gisteren een voordracht over Koch's geneesmiddel tegen tuberculose en deelde den uitslag mede van zjjn onder zoekingen, verkregen na sectie bjj 21 tubérculose-ljjders, die overleden zjjn, nadat zjj met Koch's middel waren behandeld. Daaruit bleek, dat alle inwendige organen sporen vertoonden van byperaemie, bloedingen en ook van nieuwe tuberculeuze ziekteverschijnselen op plaatsen en organen, welke tot dusver gezond waren. Bjj darm- tuberculose toonde zich een zoo sterke aandoening, dat zelfs een spoedige doorboring van het weefsel dreigde. Professor Yirchow acht het mogeljjk, dat het tuber culeuze weefsel, hetwelk door de inspuiting met Koch's middel wordt verwoest, nieuwe tuberculeuze aandoe ningen te weeg brengt. Er is veel sneeuw gevallen in Duitschland. Tusschen Keulen en Berljjn ligt meer dan een voet sneeuw op den spoorweg. Tusschen Maagdenburg en Oaoherleben heeft een trein vjjf uren in de sneeuw vastgezeten. België. Een tragisch ongeval heeft het personeel der Zuid statie ontroerd. Tusschen de Frankrijk- en Fonsnyatraten was eene ploeg werklieden bezig met de herstelling van oenen weg. Ten ll,/4 ure kwam de express van Calais binnen ge stoomd. De werklieden mjjdden zich, doch ongelukkig lijk kwam een andere trein, die plaats in de statie moeBt nemen, in eene andere richting aangereden. Drie werklieden, die dezen laatsten trein niet zagen, werden getroffen en op yselijke wjjze verminkt. Van een hunner werden d6 t^?-e voeten en van een andere de twee beenen afgéredéti.'-Bjj onderzoek bleek het dat de derde niet gekwetst is, doch zware inwendige kneu zingen had. Een rechterlijk onderzoek is ingesteld. Nederland. Budel, 12 Jan. Een heldenfeit, eene betere zaak waardig, heeft voor enkele dagen in het naburig Belgische Stadje Hamont plaats gehad. Zekere H. B., oud 24 jaar, voerman te dezer plaatse, kreeg te Hamont twist en werd men zegt ten onrechte beschuldigd aldaar eenige glasruiten te hebben ingeslagen. De hulp der politie werd ingeroepen en deze wilde H. B. voorloopig in arrest brengen. De voerman echter trachtte te vluchten, doch had het ongeluk te struikelen en werd handgemeen met den hem achtervolgenden gendarme, wien hjj zjjne wapens ontnam. De politie dienaar maakte, naar men zegt, duchtig kennis met de gespierde vuisten van onzen voerman. Inmiddels schoot de tweede gendarme met een gemeenteveld wachter te hulp, waardoor alle verzet onmogeljjk werd. H. B. werd stevig geboeid naar do gevangenis ge bracht, terwijl hem onderweg werd toegesnauwd, dat hjj de eerste zes maanden Budel niet zou terug zien. Nauwelijks hadden de gendarmen zijne cel verlaten, of hij begon aan zjjne ontvluchting te denken. Na eerst een glasraam te hebben verbroken, stuitte hjj op zware ijzeren staven, waarvan hjj er een met bjjna bovenmen8cheljjke kracht zooverre uitzette, dat hjj, na zijne bovenkleederen naar beneden geworpen te hebben, zich door de enge ruimte wist te wringen en zich ongeveer vjjf meter hoog naar beneden liet vallen. Na nog het jjzeren buitenbek te hebben verbroken, nam bjj, met zjjne bovenkleederen onder den arm, zonder opgemerkt te worden, buiten de stad om, de vlucht. Toen den volgenden morgen de gendarmen, van top tot teen gewapend, hunnen arrestant wilden gaan afhalen om hem naar Hasselt over te brengen, vonden zjj tot hunne groote teleurstelling en ergerniB den vogel gevlogen. Oudenbosch, 12 Jan. Naar wij vernemen heeft zich de Zuid-Nederl. Stoomtramwegmaatschappij, gevestigd te Breda, tot Ged. Staten gewend, om con cessie tot uitbreiding harer in exploitatie zjjndeljjnen van hier naar de gemeenten Oud- en Nieuw-Gastel, Steenbergen en Rozendaal. De Maatschappij zou voorts den financieelen steun der provincie hebben ingeroepen voor het tot stand komen der onderneming. Bergen op Zoom, 11 Jan. In de vorige week werden 250,000 oesters naar het buitenland ver zonden. Prijzen mer millele soorten 60 70,2e soorten 35 a 50. Men rekent dat de voorraad deze week zal verbruikt zjjn. Nog altjjd bljjft het visschen op de perceelen onmogeljjk door het zware drjjfljs, terwjjl het inzamelen van oesters bjj eb, op perceelen welke alsdan te voet kunnen worden bereikt, met groote bezwaren gepaard gaat en tot dusverre geen bjjzondere resultaten opleverde. Men zal evenwel trachten op deze wjjze den voorraad in de putten te vermeerderen. Sedert eenige dagen worden aan de behoeftigen weder drie malen 's weeks warme spjjzen uitgereikt, door de goede zorgen van het bestuur der alhier be staande spijskokerjj. Een beroep op den weldadigheidszin der iogezetenen bracht een som op van 600, terwjjl van eenige on bekende gevers levensmiddelen en brandstoffen in natura inkwamen. In de afgeloopen week werden 550 porties warme spjjs verstrekt, terwijl eene uitdeeling van brandstoffen aan behoeftigen plaats had. Rotterdam, 13 Jan. Naar wjj vernemen, heeft de heer John E. Knight zjjn ontslag gevraagd als kolonel-kommandant van het regiment dd. schutterjj alhier. Het stedeljjk ziekenhuis alhier heeft de eerste bezending van Koch's middel ontvangen, met de verzekering dat weldra eene tweede bezending zal worden gezonden. Dordrecht, 11 Jan. Kent gjj, lezer, het boek dat de heer Yan Buttinga Wichers over Schaatsen rijden" geschreven heeft, en de daarin opgenomen plaat, die voorstelt, hoe de Maas vóór Rotterdam er in de vorige eeuw uitzag, als in een strengen winter het ijsvermaak daar in vollen gang was? Iets dergeljjks, de veranderde toestanden, kleeding enz. in aanmerking genomen, kan men nu zien niet vóór Rotterdam, maar vóór Dordt. Dank zjj de doeltreffendheid der genomen maatregelen, is het op schitterende wjjze gebleken, hoe Rotterdam eene open haven bljjft, ook bjj de strengste vorst maar, is dit een zegen voor den handel en voor de velen die door den handel hun brood moeten verdienen, onze stad vindt tenminste eene kleine compensatie in het ongewone schouwspel, dat de Oude Maas thans aanbiedt. Het tooneel op de rivier is inderdaad éénig, en het begrip >jjsvermaak" heeft op dit oogenblik de meeBt grandiose proportiën aangenomen. Op een dag als heden, nu het prachtige zachte weer en de Zondag samenwerken om de jjskorst van 30 c.M. dikte te bevol ken met eene menschen massa, die men op het eerste gezicht zelfs voor zóó stevig jjs te zwaar zou achten, nu, behalve de ontelbare schaatsenrgders en wandelaars uit de stad en uit alle plaatsen in den omtrek, hon derden arren met haar bonten tooi al rinkelend voorbjj stuiven, er was zelfs ééu »tricyclist" 1 nu levert de jjsvlakte een zeldzamen en belangwekkenden aan blik op. Van de Kalkhaven tot voorbjj »de Harmonie" Btrekken zich de banen uitéén er van is gereserveerd voor de arresleden, en de maatregelen zjjn zoo goed getroffen, dat zelfs in deze woelende menigte ongelukken haast niet kunnen voorkomen. Achter de tenten steken vreemd gezicht! eenige masten in de lucht; het zjjn de jjsschnitjes, die nu echter door gebrek aan wind tot bewegingloosheid zjjn gedoemd. De tenten zeiven vormen, met enkele gapingen, eene ljjn langs de geheele lengte der banen en nog verder, tot aan de Spoorbrug, en natnurljjk zjjn ze in alle soorten en afmetingen aanwezig: van »de deftige com binatie" af waar eene »oorkonde", die de herinne ring aan deze dagen een strenge vorst en opgewekt jjsvermaak bjj het nageslacht moet voortplanten, voor ieder tegen betaling eener kleine schatting ten bate der armen ter teekening ligt tot aan het primitieve jjstentje van drie rieten muren, zonder dak, waarboven een kachelpjjp uitsteekt, en waarbinnen men zich voor enkele centen kan verfrisschen" met een kop slemp want vergunning" is er gelukkig niet. De namen dier aanlegplaatsen" zjjn soms curieus en vol afwisse ling: men vindt er natuurljjk een »Krim", maar ook eene iWilde jjsbeer" (wiens beeltenis, uit karton ge houwen, zwierig prjjkt boven den ingang), en zelfs eene Kraton", die eene -in dit seizoen ironische toe speling 6chjjnt op de wuivende palmen en de gloeiende zon van Insulinde. Van de banen tot den Zwjjndrechtschen oever, twee derden der breede rivier, strekt zich het onafzienbare vlakke jjsveld uit, waar de Btralen der ondergaande zon een goudkleurig poeder op scbjjnen te werpen. Fjjn en wazig verliest zich aan den Dordtschen bant de wjjkende lgn der huizen in het verschiet, en de oevers met de zwarte rjjon van kjjkende menschen worden beheerscht door den kolossalen G rootekerkstoren en door hef. prachtige massief, dat de kazerne vormt, half verscholen achter de hooge boomen op den wal. Vlissingen. Het aantal schepen, dat wegens het jjs tot heden in onze havens was binnengekomen om een veilige ligplaats te vinden, beloopt volgens een juiste telling 101, waarvan 46 stoomschepen en 55 zeilschepen. Sedert de exploitatie der havens aan de Kon. Mg. De Schelde in 1882 is overgegaan, is dit de eerste maal, dat zulk een buitengewoon belangrjjk gebruik van de door het Rjjk gestichte inrichtingen wordt gemaakt. Niettegenstaande de felle vorst is geen jjsbreker of andere stoomboot noodig geweest, om voor deze aan- zienljjke vloot de havens open te breken of te houden. Yoor het goederenvervoer naar Antwerpen zjja zeer veel goederenwagens noodig. Oud-Vosmeer, 12 Jan. De loop der bevolking in 1890 was als volgt: geboren 34 m. en 26 vr., ge vestigd 26 m. en 38 vr., overleden 18 m. en 14 vr., vertrokken 50 m. en 55 vr. De bevolking verminderde alzoo met 8 m. en 5 vr. en beliep op 1 Jan. 1891 929 m. en 960 vr., samen 1889. Landverhuizing naar Amerika kwam niet voor; de berichten van de lieden die in 1889 naar Argentinië vertrokken zjjn, luiden dan ook al zeer weinig uitlokkend, de meesten zouden gaarne terugkeeren als hun het geld daarvoor niet ontbrak. Eene vrouw met hare twee jonge kinderen volbracht de terugreis; na veel ontberingen, na ginds haar echtgenoot en een bind door den dood te hebben verloren, kwam zjj, armer dan ooit, in het vaderland terug. Brouwershaven, 12 Jan. In de heden ge houden vergadering van den Raad dezer gemeente had eene langdurige en ernstige bespreking plaats over het isolement der eilanden Schouwen en Duiveland, dat door den strengen winter zoozeer gevoeld wordt ook door de ingezetenen dezer gemeente, en over het aan wenden van pogingen om dat isolement te doen op houden. Brouwershaven, 14 Jan. Naar wjj vernemen zal de Rederijkerskamer »Jacob Cats" alhier op Yrjjdag 30 Januari a.s. hare eerste winter-uitvoering geven, waartoe zjj door de bewezen hulp aan de commissie voor de feesteljjke uitreiking der medailles en getuig schriften aan de redders der équipage van de »Dun- robin", niet eerder kon overgaan. Brouwershaven. Loop der bevolking in 1890. Bevolking op 31 Dec. 1889 volgens M. Yr. Tot. volkstelling731. 722. 1453. Vermeerdering door: M. Vr. Tot. Geboorte 26. 21. 47. Vestiging 42. 57. 99. Totaal 68. 78. 146. Vermindering door: Overigden 14. 12. 37. 44. 81. Vertrek Totaal 51. 56. 107. Bljjft eene vermeerdering van 17. 22. 39. Zoodat de bevolking bedroeg op 31 Dec. 1890 748. 744. 1492. Aantal gesloten huweljjken 9. Duivendjjko. De bevolking bedroeg volgenB de volkstelling op M. Yr. Tot. 31 Dec. 1889 319. 287. 606. In 1890 is zjj vermeerderd door: M. Vr. Tot. Geboorte met 9. 9. 18. Vestiging 26. 40. 66. Totaal 35. 49. 84. en verminderd door Överljjden met5. Vertrek 3fh Totaal 11. 74. 41. 44. 85. dat is minder en meer Zoodat de bevolking bedroeg op 31 Dec. 1890 313. 292. Aantal gesloten huweljjken 4. Zierikzee, 13 Jan. Door nagekomen giften heeft de Commissie voor de »stille armen" alhier totaal gecollecteerd ruim f 1100. Daarvan zjjn in de vorige week aan 97 gezinnen voeding, deksel en brand stoffen verschaft,zoodat thans reeds beschikt is over eene som van ongeveer 350. Is de nood der armen groot, de weldadigheidszin onzer ingezetenen openbaart zich in verschillende vor men in grootere mate. Een woord van dank zij hun toegebracht en eene voortdurende aanbeveling der armen kunnen wjj niet nalaten! Postgemeenschap met Flakkee! Te Den Bommel, Stad aan 't Haringvliet, Ooltgens plaat, Oude-Tonge en Nieuwe-Tonge circuleert een adres aan den Minister van Waterstaat, waaraan wjj het volgende ontleenen: Ten aanzien van het postverkeer veroorloven do ondergeteekenden zich er op te wjjzen, dat, terwjjl in normale omstandigheden in de gemeenten Middelharnis, Sommelsdjjk en Dirksland twee bestellingen per dag plaats' hebben, in het Oosteljjk gedeelte van het eiland slechts eenmaal per dag en wel na den middag brieven en pakketten worden bezorgd. Is deze regeling op zich zelf al zeer gebrekkig en niet in overeenstemming met de belangen en behoeften der inwoners dezer streek, nog veel erger, ja, onhoud baar wordt de toestand, de ervaring der laatste weken heeft het opnieuw bewezen, wanneer door jjsgang de vaart gesloten wordt. Niet alleen dat de post her haaldelijk aankomt op een uur, dat ten plattenlande geene bestelling meer mogeljjk is, bjjv. 9, 10, 11, 12 ure des avonds en dus de brieven moeten bljjven liggen tot den volgenden dag, maar meermalen, zooals den 12en, 14den, 23sten en 26sten December jl. komen de postzaken voor Overflakkee niet verder dan Helle- voetsluis, omdat zwaze jjsgaDg den overtocht naar Middelharnis of Stellendam onmogeljjk maakt. Zou eene zoo onzekere en ongeregelde correspondentie overal storend werken, in bjjzonder hooge mate is dit het geval hier, waar bjj langdurigen jjsgang, de pakketppst voor een deel in de proviandeering van het eiland moet voorzien, en waar, om een voorbeeld te noemen, de niet tjjdige bezorging der per post verzonden gist, een geheel gebrek aan brood kanten- gevolge hebben. Aan alle bovengenoemde bezwaren zou naar de bescheiden meening van adressanten kunnen worden tegemoet gekomen door: lo. tot stand te brengen voor rekening van het Rjjk een vaste stoomvaartverbinding van Ooltgensplaat met het Sas van Dinteloord, vanwaar reizigers of postzaken via Zevenbergen of Rozendaal verder konden worden geëxpedieerd of op een andere wjjze als de minister meer dienstig zal achten; en 2o. door het vervangen van het hulpkantoor te Ooltgensplaat of elders door een postkantoor. Hierdoor zouden niet alleen de ondergeteekenden worden gebaat voor hunne connecties met Holland, maar: lo. Zouden de bewoners van het geheele eiland, daardoor verkrjjgen, zoowel voor postkantoor alB voor reisgelegenheid eene gemakkeljjke en korte verbinding met Noord-Brabant, een gedeelte van Zeeland en België. 2o. Zou op voor den staat weinig kostbare wjjze in de behoefte aan twee bestellingen per dag in het Oosteljjk deel van het eiland kunnen worden voorzien. 3o. Zon de voor den stoombootdienst noodige aan legplaats tevens tot vluchthaven kunnen worden MAANDELIJKSCH en JAARLIJKSCH overzicht, betreffende den regenval, en zooals die gedurende December en 1890 is waargenomen bij 'sRijks- kustverliehting te Westenschouwen. December 1890. De vorst, den 26en November ingevallen, bleef except een enkele maal 29 dagen voortduren en was vooral hevig van 7—19, 28—31. Sneeuw viel er slechts op vijf dagen en in geringe hoeveelheid, wat trouwens blijkt, daar in vijf aftappingen slechts 2,7 m.M. water werd verzameld, zoodat de Bannen niet meer dan 50220 M.3 water ontvingen. Rijk daarentegen was December aan nevel, die 24 maal werd genoteerd, terwijl daarenboven 15 malen mist en dikke mist daarbij moet gevoegd worden; 2 Dec. was rond de maan een prachtige ring zichtbaar, den 13 en ook later zag men veel verschietende sterren. De lucht was helder 17, licht bewolkt 3, bewolkt 3, zwaar bewolkt 4, betrokken. 16 maal; de wind kwam uit het Noorden 2, uit het Oosten 19, uit het ZO. 14, uit het Zuiden 12, uit het ZW. 4, uit het Westen 3 en uit het NW. 1 maal. Over het algemeen genomen was December een ouderwetsche, barre wintermaand, die ons daaraan ontwende - lang zal heugen. Januari. Februari Maart April Juni Juli Augustus. September October. November December Totaal 1890 1889 1888 1887 1886 1885 1884 1883 1882 1881 D 1880 Totaal in 11 jaar Gemiddeld p. jaar. 56,9 1,8 29,7 64,9 50,1 21,- 67.5 93.6 26,9 106,6 71,3 2,7 593,0 644,2 468,2 441,- 633.4 564.5 549.4 709.5 763.6 756,9 706,8 6830,5 621,- M.3 per Hectare. Gem. in M.3 op Ooster- en Wester- Bannen van Renesse Haamstede ge vallen regen, sneeuw en hagel. (De Bannen houden 1860 H.A.) 569 18 297 649 501 210 675 936 269 1066 713 27 5930 6442 4682 4410 6334 5645 5494 7095 7636 7569 7068 68305 1058340 33480 552420 1207140 931860 390600 1255500 1740960 500340 1982760 1326180 50220 11029800 11982120 9043320 8202600 11781240 10499700 10228840 13196700 13644960 14068340 13146480 126824100 6210 11529463 BIJZONDERE OPMERKINGEN. Vergelijkt men den regenval van 1890 met het gemiddelde cijfer der elf jaren, dan zien we, dat a. p. iets beneden de viermaal bleef, de Ban nen omstreeks 5000000 M.3 minder water ont vingen, de regendagen 11 dagen beneden het middelbaar getal waren; verder, dat in April, Juli en Augustus vooral de maand October en November, de normale regenval werd over troffen de overige maanden voornamelijk Februari en December -*■ daarbij ver achterlijk bleven. Bijzonder opmerkenswaardige natuurverschijn selen werden niet waargenomende hevige vorst, welke nog onafgebroken voortduurt, begon den 26 November. Aangezien de waterstand sedert 1 Nov. niet kon worden gecontroleerd, kan niet worden opgegeven of die op 1 Januari 1891 hooger of lager was dan op 1 Januari 1890; ver moedelijk zal de stand lager zijn dan toen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1