ZIERIKZEESCUE NIEUWSBODE. Dinsdag 13 Januari 1891. Directeur-Uitgever J. WAALE. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5950. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar •plaatsruimte berekend. Openbare Verpachting' tan Raadhaize van Zierikzeo, op Maandag 19 Januari 1391, 's middags 12 uur, van Zeven perceelen lioveniering, geleden tnssclien het Sas en de Algemeene Begraafplaats, aankomende de gemeente Zie rikzee. De voorwaarden van verpachting liggen ter lezing op de Secretarie der gemeente. Reglement op de uitoefening der JACHT en VISSCHERIJ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend, dat door de Staten van Zeeland, in bunne vergadering van den 7den November 1890, art. 3 van bet reglement ter uitvoering van art. 9 der wet van 13 Juni 1857 Staatsblad no. 87) tot regeling der Jacht en Visscherjj is gewjjzigd, voor wat betreft de grootte der mazen van het prang-, praam- of schrob net, en deze is gebracht van 30 op 25 m.M. Zierikzee, den 12 Januari 1891. De Burgemeester en Wethouders, CH. W. VERMEIJS. De Secretaris, JAN SNELLEN. Terugblik op 1890. Het jaar 1890 zal als een rouwjaar in de ge schiedenis van ons Vaderland blijven opgeteekend, omdat in dat jaar de laatste mannelijke telg uit het roemrijk stamhuis van Oranje van ons is weg genomen. Bij alle smart over het geleden verlies, voegt ons intusschen ook dankbaarheid voor 't geen wij be houden mochten in ome jeugdige Koningin Wilhelmina vooral omdat zij Hare moeder tot leidsvrouw heeft, die bij Haar eerste optreden als Regentes reeds dadelijk den besten indruk heeft gemaakt en daar door de goede verwachtingen, die haar met groot vertrouwen een zoo gewichtige taak deden opdragen, aanvankelijk krachtig bevestigd heeft. De algemeene staatkundige toestand is in 1890 niet beter geworden. De val van den Minister Reuchenius, door de verwerping op 31 Januari van de be grooting van Hoofdstuk X der Staatsbegrooting door de Eerste Kamer, zou op zich zelf niet tot verzwakking van het Kabinet hebben geleid, want het was reeds meer dan genoeg gebleken, dat deze Minister de groote verwachtingen, die men van zijn doortastend handelen had, beschamen zou. In zoo ver de heer Mackay, die den 17 Febr. tot zijn opvolger werd benoemd, bezadigder en beleidvoller is, mag men zich zelfs met die verwisseling gelnk wenschen, maar dat hij voor onze Koloniën do man zal zijn, die daarvoor zoo dringend noodig is, een man, die met vaste hand de zaken in Oost en West in het rechte spoor leidt, en een einde maakt aan de treurige toestanden aldaar, bleek tot dusver nog in geenen deele. En dat het Ministerie van Binnenl. Zaken bij den heer de Savornin Lohman in betere handen is dan bij den heer Mackay, zal wel niemand in ernst beweren. Meer nog dan in zijn eigen samenstelling is het Ministerie verzwakt door de tweedracht in de meerder heid, waaruit zij is voortgekomen. Reeds in het voorjaar openbaarde zich onder de r.-katholieken een krachtig verzet tegen de toen nog niet ingediende legerwet, om bet beginsel van den persoonlijken dienstplicht, en terwijl dr. Schaepman o. a. den 27 October in eene rede te Hulst met aandrang betoogde, dat de persoonlijke dienstplicht onder geschikt geacht moet worden aan de instandhouding van het bondgenootschap van de r.-katholieken met de anti-revolutionairen, ontzegde bij de Algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting een deel der r.-kath. kamerleden aan de Regeering hun ver trouwen en aan de anti-revolutionairen hun stem en stemden zij, ten blijke daarvan, tegen sommige hoofdstukken der Staatsbegrooting. Dat er door deze verhouding, waardoor het gebrek aan samenhang, dat de meerderheid vanwege haar oorsprong aankleeft, nog erger werd, alsmede door den gedurigen stilstand van het raderwerk van den Staat, tengevolge van de ziekte en het overlijden des Konings, op wetgevend gebied weinig tot stand kwam, is te verklaren. Toch is niet te ontkennen, dat met sommige zaken al heel zonderling gesold werd, zooals bijv. met de stedenwet, dit toonbeeld van partijzin, dat nu eens op de dagorde gesteld en dan weer er afgevoerd, eindelijk de eer zal ge nieten, dat de Tweede Kamer opzettelijk d&&rvoor bijeenkomt, doch met de bepaling, dat zij eerst komen zal na andere tijdroovende onderwerpen! Yan andere kan men aannemen, dat zij meer in gediend werden, om ingediend te zijn, dan om be handeld te worden; bijv. de wet betreffende de besmettelijke ziekten, op welker invoering niemand bijzonder schijnt gesteld te zijn. Wat de regeering op belastinggebied voorstelde, en wat veel bestlijding, weinig goedkeuring vond, bleef buiten behandeling, en de wetsontwerpen van de hh. Goeman Borgesius c.s. werden verworpen door de meerderheid, die, toen zij nog minderheid was, niet luide genoeg haar begeerte naar eene betere verdeeling van den belastingdruk wist te doen klinken. Met lof mag intusschen gewaagd worden van de kloeke houding van den Minister van Oorlog, die zonder zich bevreesd te laten maken door de be dreigingen zijner geloofsgenooten, de legerwet in diende. Dat de behandeling daarvan nog niet verder gevorderd is, zal wel voor een groot deel aan de partij verhoudingen moeten worden toegeschreven. Een belangrijk werk was ook het tot stand brengen der spoorweg-overeenkomsten, over welker werking, ook nadat er begin van uitvoering aan is gegeven, niet onverdeeld gunstig is en wordt gedacht maar het is in ieder geval een bewijs dat de Minister van Waterstaat een man is, die wat aandurft en die, wat hij wil, ook weet door te zetten. De Minister van Financiën is een gelukskind. Want behalve dat hij zonder er iets aan toe of af te doen minder uit te geven en meer te ontvangen heeft, dan zijne voorgangers, valt hem in de pen sioenwetten, die hij te verdedigen had en aangenomen zag, de rijpe vrucht in den schoot van den arbeid van vele dezer voorgangers, wien de belanghebbenden zeker in hun dankbaarheid dan ook wel niet ver geten zullen. De afschaffing der haven- en kanaalrechten voor het Noordzeekanaal, een goede maatregel, zou ons meer verheugen als zij een gevolg ware van het breede inzicht van den Min. van Financiën in de behoeften van handel en verkeer, dan thans, nu zij gekocht i9 door opofferingen van de zijde van Amsterdam. Wat verder op wetgevend gebied voorviel, meenen wij onder het kleingoed te moeten rangschikken, dat te dezer plaatse geen afzonderlijke vermelding behoeft. Op algemeen maatschappelijk gebied valt, naar onze meening, wel eenige verbetering in verschillende opzichten waar te nemen, en vooral zagen wij met genoegen herlevende geestkracht op verschillend gebied. Verscheen in den zomer het verslag van de Landbouw-commissie, dat een vrij ongunstig beeld gaf van den algemeenen toestand, al dadelijk werd de opmerking gemaakt, dat dit beeld met al te zwarte kleuren geschetst was. Daarentegen zien wij in de krachtige en welgeslaagde pogingen tot verbetering der paardenfokkerij en de veeteelt, in het alom verrijzen van zuivelfabrieken, in het geven van onderwijs en voorlichting in zuivelbereiding, landbouw en veeteelt, tuin- en boschbouw, in het oprichten van proefstations, waardoor de belang hebbenden in staat gesteld worden zich te over tuigen van de deugdelijkheid van hunne zaaizaden, hunne kunstmeststoffen enz., en eindelijk in den aanleg van proefvelden, waar men door voorbeelden leeren zal, tal van bewijzen dat men op dit gebied vooruitgang wil door inspanning van eigen krachten en door vermeerdering van kennis, en daarmee is men op den goeden weg. Wat den handel betreft gaven de meeste verslagen der Kamers van Koophandel in het voorjaar blijk, dat men zich in een eenigszins betere stemming mocht verheugen en wij meenen, dat 1890 in deze bij 1889 niet achterstaat. De nijverheid had hier en daar te tobben met de door onruststokers en ontevredenen aangestookte werkstakingen, maar de beperkte omvang en het betrekkelijk matte verloop er van en vooral van de groote sociaal-democratische betooging van 1 Mei, bewijst het kunstmatige dier bewegingen, slechts voor een deel voortvloeiende uit verhoudingen, die niet evenzeer, en wellicht beter door verstandig overleg dan door geweld zijn uit den weg te ruimen. Van den anderen kant bewijst niet alleen de voortzetting der arbeids-enquête, dat men hier te lande de belangen van den werkman in het oog houdt, maar de bijzonder geslaagde veiligheidsten toonstelling en het veiligheidscongres zijn bewijzen, dat men ernstig tracht des werkmans lot te ver beteren. Vele ondernemingen verzekerden te dien einde hunne werklieden tegen ongelukken en zagen hun voorbeeld door gemeentebesturen en eindelijk ook door den Staat gevolgd. Wij noemden den toestand der koloniën treurig. Wij behoeven dat niet in bijzonderheden te ontwik kelen wij behoeven wat Oost-Indië betreft, slechts koffie en opium te noemen, de voortduring van den oorlogstoestand op Atjeh, den mislukten tocht naar Flores, de telkens aan den dag komende ontevreden heid. En mogen wij met ingenomenheid wijzen op bevloeiings- en op spoorwegwerken, die ondernomen worden,—noch van bevordering van handel, landbouw en njjverheid, noch van het aanmoedigen van onder nemingen om partij te trekken van de schatten, die op of in den bodem gevonden worden, verneemt men iets. Nederlandsch kapitaal, Nederlandsche onder nemingsgeest, Nederlandsche kennis en ervaring zijn in Indië broodnoodig, en men schrikt ze eer af dan dat men ze zou aanlokken. En wat West-Indië aangaat, de gespannen ver houding van den gouverneur, de Savornin Lohman, met de Koloniale Staten houdt allen vooruitgang tegen, die daar, evenals in de Oost, slechts verkregen kan worden door ontwikkeling der vele hulpbronnen, die het land zelf aanbiedt, maar die men ongebruikt laat liggen. Rooskleurig is de toestand niet, maar waar wij aan het hoofd der regeering in koningin Emma eene vrouw mogen begroeten, die met flinke hand de teugels van het bewind heeft aangevat, en onder bet volk teekenen bespeuren van herlevende geestkracht, daar gaan wij met vasten tred den nieuwen jaarkring in het vertrouwen dat het hierna beter zijn zal. Eng-eland. Londen, 9 Jan. De politie-overheid heeft heden de politie-agenten in reserve in West-LoDden opge roepen, omdat zjj beducht is voor socialistische op stootjes naar aanleiding van de spgsuitdeelingen. Griekenland. Onder de Duitscbers te Athene circuleert een adres aan den Keizer van Duitschland, waarin hem wordt verzocht, in het hervormingsplan van het gymnasiaal onderwjjs ook op te nemen een verandering in de uitspraak van het Grieksch, die thans op de Duitsche gymnasiën wordt gevolgd. De adressanten trachten aan te toonen, dat de door Erasmus aangegeven uit spraak der Griebsche vocalen geheel willekeurig is en daardoor volstrekt niet overeenstemt met die, welke in den klassieken tjjd van het Hellenendom gebruike lijk was. Ofschoon de ontwikkelde Grieken tegenwoor dig hun taal weder nagenoeg geljjk met het oud Grieksch hebben gemaakt, en iedere Duitscher na afloop van zjjn gymnasialen leertjjd in staat is om zonder nadere studie de nieuwste Grieksche werken te verstaap, zoo zou hjj toch nauwelijks een enkel Grieksch woord juist kunnen uitspreken. Voor de leden van het Duitsch Archaeologisch Instituut te Athene is het dan ook een zeer pjjnljjk werk, na in Duitschland zoovele jaren aaneen met veel inspanning het Grieksch te hebben geleerd, te Athene die taal te moeten »om- leeren", alleen doordien op de Duitsche gymnasiën bijna ieder Grieksch woord in afwijkenden vorm wordt uitgesproken. Na vermelding dezer mo tieven volgt in het adres een nader vertoog over de uitspraak der vocalen, en wordt op grond van weten schappelijke nasporingen getracht, de uitspraak zoodanig vast te stellen, dat zij het nieuwe Grieksch nagenoeg geljjk komt. Italië. Te Magoavacca overleed dezer dagen kolonel Gio- achino Bonnet, die in 1849 Garibaldi het leven redde, toen deze met zijn doodzieke vrouw in de armen, door de valleien van Comacchie vluchtte, na in de Adria- tische Zee door de Oostenrjjksche schepen te zjjn achtervolgd. Na hem aanvankelijk met zyne vrouw een schuilplaats te hebben bezorgd by een vriend, wist hy de Oostenrijkers op een valsch spoor te brengen, waarna hij beiden door eenige lieden, die by eene groote belooning had toegezegd, in tegenovergestelde richting liet brengen. Met veel moeite gelukte het een aangewezen boerderjj te bereiken; nauwelijks echter was de kranke Anita te bed gebracht, of zij blies den laatsten adem uit en in hetzelfde oogenblik bereikten de Oostenrijkera het huis, zoodat Garibaldi ternauwer nood den tijd had te ontkomen en hjj genoodzaakt was de teraardebestelling zjjner vrouw aan vreemden over te laten. Bonnet werd gearresteerd en geboeid san handen en voeten naar Bologne gebracht. Dertig dagen later werd hy echter weder op vrjje voeten gesteld. België. Een bekend Brusselsch bankier reed op kunstige wjjze op den vyver van Ter Kameren zyn Daam in het ijs. Een viertal Brusselaars lieten de voetteekening uit het ijs kappen en daarboven zetten»Goed voor 5000 frs., betaalbaar op zicht, ten voordeele der armen". De cheque werd met een rijtuig naar het bankiers kantoor gevoerd, en de bankier gaf bevel zyn voet teekening te honoreeren. Nederland. Arnhem. Aan Jhr. Mr. L. W. A. Sehuurbeque Boejje, kantonrechter alhier, is een pensioen verleend van f 1825, terwijl de rijksveldwachters J. H. Esmeyer en L. Bakker op een ppnsioen van 323 en 350 gesteld zyn. Breda., 10 Jan. Gehalte van Saikerpeeën in Nederland, geconstateerd aan het Rijks-landbouwproef station Breda. Campagne 1889. Campagne 1890. (170 analyses.) (pro?. Zeeland en N.-Brabant.) (202 analyses.) minimum 9.4 minimum 7.6 maximum 18.0 "maximum 16.1 gemiddeld 13.7. gemiddeld 13.5. Gedurende de. campagne 188990, werden aan 4 Belgische proefstations (met 878 analyses) de volgende resultaten verkregen minimum 8.73 maximum 17.80 gemiddeld 12.71. Orer het algemeen bi ij kt hieruit, dat 't gehalte onzer peeën niet achterstaat bjj dat onzer Belgische naburen. Daar een uitvoerig overzicht over de campagne '90 in de Januari- en Februari-nummers van het Maandblad v. d Nederl. Landbouwer verschjjnt, blijft hier eene behandeling der bovenataande resultaten achterwege. Uit "Voorn©- Den lsten Januari 11. was het veertien jaar geleden, dat er eene stoombootdienst geopend werd van Hellevoetsluis naar Overflakkee en Goedereede. Als aanlegplaatsen waren aangewezen de havens van Stellendam en Middelharnis. Gesteund door eene flinke subsidie uit de provinciale bas werd de heer J. van Gelder, beurtschipper te Goedereede, aannemer van het Veer. Al die jaren heeft hy met ijver en Dauwgezetheid zijne verplichtingen vervulden van ernstige klachten is, voor zoover wjj weteD, nooit sprake geweest. Groot was dan ook de verbazing, toen bjj de voor een paar maanden op nieuw gehouden besteding bleek, dat de heer Van Gelder zyne plaats moest ruimen voor de firma Bos van Dordrecht, als hebbende deze voor minder ingesohreven dan gene. Genoemde firma had voorloopig voor dezen dienst bestemd de schroefstoombootGeneraal van der Hejjden". Zjj moest evenwel al dadelijk de reis Bchuldig bly ven, daar zjj bjj eene poging om de Kanaalhaven open te maken, hare schroef verloor. De vroegere stoomboot •Vooruitgang" bleef nu voorloopig in de vaart en ontving daarvoor 80 gulden per dag. Thans evenwel van eene nieuwe schroef voorzien, vaart de >Generaal van der Hejjden" sedert 5 Januari geregeld heen en weer. Zelfs heeft zy eene reis naar Middelharnis gedaan, wat in verscheidene dagen, wegens het vele drjjfjjs, niet mogelyk was. Gewoonljjk wordt er van Hellevoetsluis koers gezet naar buiten tot voorbjj het Badhuis van Rockanje om dan over te steken naar Goeree en zoo de haven van Stellendam te bereiken. Dat zoo'n reisje alles behalve prettig is, zal zeker wel niet gezegd behoeven te worden. En om het voordeel doet men het ook niet. "Waar anders 40 ct. en 65 ct. betaald wordt, moet men thans 2,25 of/2,75 geven, terwjjl voor vrachtgoederen dubbel tarief gerekend wordt, zoodat menig Flakkéenaar zucht: Verlos ons van het ys, o Heer Geef ons het blanke water weer. Iorselte, 10 Jan. Er is op 1toogenblik weinig variatie in de oester-aangelegenheden. Door de hooge vraagprijzen der kweekers is de af name in het buitenland zeer verminderd. Engeland, met name Londen, vraagt weinig of niets; primo omdat de aanvoer der Engelsche oesters nog steeds voortgaat en genoegzaam om ongeveer in de be hoeften te voorzien, secundo omdat de prjjzen van het Engelsche product niet verhoogd zyn. Als straks de voorraad Eogelsche uitgeput is, dan zullen de afnemers ook van daar wel komen opzetten. Hieraan valt niet te twijfelen. Op de bank heeft het ijs ontzettende schade aan gericht aan de pannen. Men schat dat ongeveer de helft der pannen door het ys zjjn vergruizeld, waaruit men evenwel nog niet mag beslniten dat de broedjes er van verloren zjjn. In ieder geval verwacht men dat de handel in pannen in 't voorjaar zeer levendig zal zjjn. Van goede overjarige pannen met grooten aanslag zal zeker f 100 gemaakt kunnen worden, voor pannen van 1890 met gemiddeld 20 broedjes zal nog minstens 25 te bedingen zjjn. Dat de voorraad zeer verminderd is blykt genoeg uit de herhaalde poging om door oesters te rapen eenigszins in de onmiddellijke behoefte te voorzien. Het is dezer dagen uiterst moeiljjk bepaalde prjjzen aan te geven, daar sommige kweekers, die nog wat ruimer dan anderen voorzien zyn, van de gelegenheid gebruik maken door hun vraag hoog te stellen. Als men voor eerste soort 55 tot 70 en voor tweede soort 34 tot 40 stelt, zal men niet ver van de waarheid zyn, natuurljjk de uitersten niet meegerekend. Goes, 10 Jan. In het afgeloopen jaar werden in deze gemeente geboren 90 m. en 121 vr., en vestigden zich in de gemeente 189 m. en 273 vr. Ec overleden 60 m. en 54 vr. en verlieten de gemeente 237 m. en 284 vr. De vermindering in bevolking beliep dus 18 m. en de vermeerdering 56 vr., zoodat de gebeele vermeerdering bedraagt 38 personen. Op 1 Jan. bestond de bevolking uit 3061 m. en 3552 vr., totaal 6613. 47 paartjeB stapten het huwelijks-bootje in. Door het bestuur der R.-K. kiesvereeniging is besloten vóór de Vasten nog eene politieke lezing te doen honden. Het bestunrheeft vryheid een spreker te kiezen. Meestal komen de treinen van Rozendaal hier drie kwartier te laat aan het Btation. Het is voor hen, die met die treinen mee moeten, een groot ongerief, want zjj moeten dikwjjls een klein uur in de wacht kamer doorbrengen. En welke kamers; slecht ver warmd en slecht verlicht. Ook met het goederenvervoer gaat het alles behalve naar wensch. Om iets te noemen een waggon 24 Dec. van hier verzonden, was S Jan. nog niet te Rotterdam aangekomen. De kleinigheid van 24 huiden, van hier verzonden, is Bpoorloos ver dwenen, een artikel, zooals men weet, dat aan bederf onderhevig is. Wie vergoedt den eigenaars de even- tueele schade? Natuurlyk niemand, want de spoorweg maatschappij verschuilt zich achter overmacht. Dat te midden der ^Eensgezindheid" de eens gezindheid veel te wenschen kan overlaten, bleek dezer dagen. Deze sociëteit telt 60 binnenleden tegen 300 buiten leden en nu meenen deze laatsten tegenover de eersten te worden verongelijkt. Zy maken derhalve grève in het betalen van contributie, zeker eene allernieuwste soort van strike. Zy eiechen dat eenige buitenleden in het beBtunr zullen worden opgenomen, en anders zullen zy eene nieuwe sociëteit stichten in hetzelfde gebouw of elders. En dat heet danEensgezindheid I Het panorama, dat zoo enorm veel succes had te Middelburg, Vlissingen en Goes, is door de vorst ver hinderd naar Zierikzee over te komen. Wanneer de bevaarbaarheid der rivieren het toelaat, heeft de directie volgens hare verklaring het voornemen Zierikzee te bezoeken. Voor de bewoners dezer stad en de omstreken hopen wjj, dat de directie hare belofte kan nakomen. Beter dan door de levendigste beschrijving, hetzij mondeling of schriftelijk, beter dan door de prachtigste schilderij of photographie, geeft het panorama een duideljjk beeld van Palestina, N.-Amerika, Zwitser land, den Rijn, de Pyreneeën, de Parjjsche tentoon stelling. Onder de vele bezoekers, die het panorama in Goes lokte, is maar één roep over de zeldzame pracht der vergezichten. Wy kunnen ieder, oud en jong, aanraden van deze zeldzame gelegenheid te profiteeren. Eerloos" is de titel van het s'uk, dat Dinsdag 13 dezer in den schouwburg zal worden vertoond. Het is in alle opzichten- een eeht Hollandsch stuk, tot zelfs de auteur, en dat is gewis eene zeldzaamheid. Het is geheel een familie-drama; het is het in snelle opvolging der gebeurtenissen ten ondergaan eener familie uit den ambtenaarsstand. Slechts drie personen komen er in voor en in 24 uren is de geheele ge schiedenis afgeloopen. Een vader is gepensioneerd officier van het Indische leger en ïyksontvanger op een kantoor der 5e klasse op eene jaarwedde van een paar duizend gulden. Hjj is gehuwd met eene adellijke dame, die haren zoon kavalerie-officier weet te maken. Deze zoon vermorst veel geld en moeder besteelt de rijkskas; de vader bespeurt wel de tekorten, maar kan den dader niet uitvinden. Eindelijk loopt de zoon gevaar van door een speel schuld eerloos te worden. De vader pntdekt eindelyk de schuldige, maar zijn zoon mag niet eerloos zjjn; hij neemt zelf uit de rykskas het bedrag der eereschuld, maakt zichzelf eerloos en berooft zich door een pistool schot van het leven. Niet alleen de inhoud van het stuk is aangrypend, ook het spel der tooneellisten moet onverbeterlijk zyn. St. Maartensdijk. In de ryks-postspaarbank hadden in het afgeloopen jaar 293 inlagen plaats tot een bedrag van 32836,22. Het aantal terugbetalingen beliep 100 tot een bedrag van 32288. Uitgegeven werden 52 boekjes. De beweging op het telegraafkantoor alhier was als volgt: opgenomen 1467 telegr.ontvangen 1544; opgenomen en verder geseind 1045; diensttelegr. 157. Totaal behandeld 4213 telegr. ITaa.mstoclo. De in 1890 aangelegde ysbaan verschaft onB aangename uren. Niet alleen dat by na eiken namiddag de baan door tal van schaatsenrijders be reden wordt, hetgeen voor de liefhebbers een waar genot is, maar ook door het organiseeren van ysfeestjes verschaft het bestuur der jjsclub aan de ingezetenen van Haamstede en Bnrgh veel genoegen en tracht daardoor tegelyk de armoede van sommige gezinnen eenigszins te lenigen. De vorige weken toch kon de arbeidende klasse door ringsteken en turfloopen pp schaatsen, eetwaren en brandstoffen verdienen; on j.l. Vrijdag had eene ringrydery voor leden en zoons van leden plaats, waaraan door 21 personen werd deel genomen. De pry's werd behaald door den heer C. M. Bolle Lz., den voorzitter der jjsclub, en de premie door den heer M. P. de Koster. Het is wel eigenaardig, dat juist den heer Bolle de prys ten déél viel; ieder zal hem het behaalde succes echter gaarne gunnen, want waarljjk, die heer is als president der clnb de rechte man op de rechte plaats. Met genoegen vernemen .wjj, dat hy den gewonnen prys, omgezet in geld, ter be schikking van het bestuur heeft gesteld; dat heeft daarvoor manufacturen aangekocht, die als prijzen zullen dienen by de a.s. Dinsdag te houden ringrydery, waaraan alleen de arbeidende klasBe dezer gemeenten kan deelnemen. Naar wy vernemen is aan den heer J. de Glopper, brievengaarder te Burgh, als zoodanig eervol ontslag verleend. Zaterdag is door de schippers te Burghsluis in de Hammen een wrak opgevischt, waarschijnlijk af komstig van een der steigers op de Zeeuwsche stroomen. Bi-uiiiisse, 9 Jan. De vreugde over onze door de natuur gevormde verbinding met den vasten wal is van korten duur geweest. In den nacht van Don derdag op Vrydag is het ys in het Zjjpe losgeraakt. Uit opgebroken schotsen bleek, dat het ys maar eene betrekkelyk geringe dikte had gehad, zoodat zij, die den overtocht te voet waagdeD, zich aan een groot gevaar blootgesteld hebben. Men hoopt hier ook algemeen, dat de weersgesteldheid spoedig moge ver anderen, daar er aan enkele .waren gebrek dreigt te komen. Vooral de voorraad brandstof begint schaarsch te worden. Bniinisse, 10 Jan. Werd io een der vorige nommers gemeld, dat de opbrengst der nienwejaars- collecte circa 460 bedroeg, door eene gift van een voormalig iDgezeten is het totale bedrag 506,60 ge worden. Bovendien ontving de Burgemeester van de Ambachtsvrouw van Bruinisse voor het Armbestuur eene som van 200, welk bedrag met medewerking van de verschillende Armbesturen aan de armen is uitgereikt. Heden werden in de Openbare Schooi de kle dingstukken verkocht, die in 't afgeloopen jaar door de meisjes-leerlingen in de handwerkenles vervaardigd waren. Er was veel kooplust, zoodat de goederen de som van 63,75 opbrachten. Ziorikxe©, 10 Jan. In den middag van gisteren is, tengevolge van het kruien van het ys, het steiger- werk van het Westhavenhoofd zwaar beschadigd, en aan het zeeeind een gedeelte van 4 M. lengte wegge slagen, terwjjl het steigerwerk in het midden zoo ontzet is, dat aan het behoud te twyfelen valt. Het vele drjjfjjs doet vergrooting der schade wachten. Met ingang van 16 dezer is de heer J. E. de Graaff te Tholen bij ministerieele beschikking benoemd tot ambtenaar by de post en telegraphie te Alfen a/d Ryn. De afdeeling St. Annaland van de SchippeiB- vereeniging »Schuttevaer" hield Woensdag ten huize van den heer C. Goedegebuure hare 14e algemeene vergadering. De voorzitter, de heer A. J. Bierens, opende haar, heett9 de leden welkom en bood hun zjjn beste wenschen aan voor het pas ingetreden jaar. Hjj herdacht het overlyden van Z. M. den koning en bracht ook hulde aan de nagedachtenis van den beer W. U. de Jong, den voorzitter der vereeniging, die de belangen der binnenscheepvaart zoo goed kende. Na het voorlezen der notulen bracht de voorzitter iu herinnering het resultaat op de voorstellen, door de afdeeling ten vorigen jare ingediend, zooals het aan brengen van elf meerpalen aan de spoorwegbrug by Oud Delftshaven, de vervanging van de belboei in het Hellegat door de gasboei, het leggen van stalen of jjzereu tonnen in het Krammer in plaats van de geheel ondoelmatige wintertonnetjes van vroeger en de beschikking van den minister van waterstaat omtrent de plaatsing van het verkenningslicht aan Klundert. Bewjjzen dus genoeg van de nuttige werking van de afdeeling in het belang der schippery. Betreurd werd dat niet meer schippers als leden tot de afdeeling toe traden, waDt ook in deze kan eendracht maoht maken. Uit de verantwoording van den penningmeester, den heer Chr. van 't Hof, over 1890, bleek dat de rekening een batig slot opleverde. De ijverige secretaris, de heer J. Slager Cz. werd met algemeene stemmen op één na herkozen. Het lid, de heer Th. van Hoek, wees op het groote bezwaar voor de scheepvaart van een Btuk maar of toren van het voormalige dorp Broeke in het Bergsche diep tusBchen de Princesse-platen en Broeke. Hij meende, dat het gem. bestuur van Bergen op Zoom op nieuw op de wegruiming van het wrak had aangedrongen en hjj deed daarom het voorstel het hoofdbestuur te ver zoeken, dat het de pogingen van bet gem. bestuur bovengenoemd zou ondersteunen. Aan dit voorstel zal door de afdeeling gevolg gegeven worden. Het lid de heer Adr. Thuinisse, acht het noodig om in de Krobbe- kreek de bakens aan den vasten wal te verplaatsen. Aan den bakenmeester zal dit verzoek overgebracht worden. De ellendige toestand van het kanaal by Veere, de wenscheljjkheid van het aanbrengen van een vlucht- haven of eene betere ankerplaats in Valkenrak, Kram mer of Keeten werden mede besproken, zonder tot een bepaalde aanduiding te leiden. Nog meer zaken betrekkelyk handel en scheepvaart werden besproken, vooral ook de belemmeringen, door het jjs in het verkeer veroorzaakt. De voorzitter sloot daarna onder dankzegging aan de leden voor hunne opkomst in dezen kouden tjjd, de vergadering. Zierikzee, 10 Jan. Gisteren avond werd op de bovenzaal van mej. de wed. Kanaar alhier eene alge meene vergadering der ysvereeniging gehouden, ter uitreiking der prjjzen door de beide genoemde dames behaald, bjj de gehouden ringrydery op schaatsen. Een talrjjk publiek, waaronder vele dames, was daarbjj tegenwoordig. De vice-voorzitter, de heer H. C. van den Ende, hield by de overhandiging der pry zen, op zyne eigenaardige wyze, toespraken tot de dameB, die voorzeker uit het hart tot het hart kwamen en de algemeene sympathie verwekten. Menige toast werd gedronken, ook op de emancipatie der vrouwen, die thans voor het eerst alhier eene zoogenaamde ysver eeniging by woonden. Het was een recht gezellige avond, die voorzeker aan de dames nog veel Btof tot praten en lachen zal geven, en zeker is het waar, dat de ys vereeniging in onze geïsoleerde gemeente nog veel af leiding verschaft. Dat men haar steune, ook voor het weldadigheids feest, op a.s. Woensdag te geven! Heden morgen ten 9 ure viel een knaap tenge volge de gladheid van een vaartuig in het water in de Nieuwe Haven alhier. Gelukkig werd dit opgemerkt door D. Stemmer, aan boord van het recherche-vaartuig no. 2 alhier, die het genoegen had den knaap te redden. Bjj koD. besl. is benoemd tot burgemeester der gemeente Krommenie D. Koeleman, burgemeester der gemeente Yerseke, met toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. Verder is aan na te melden officieren bjj dienst doende Bchutterjjen, op hun verzoek, eervol ontslag verleend, als by die te VlissiDgen, aan J. Pervoost, als kapitein la suite; bjj die te Middelburg, aan W. H. baron TaetB van Amerongen van Woudenberg, als lste-luitenant. Benoemd is bjj de dd. schuttery te Middelburg, tofc lste-luitenant E., L. baron van Hardenbroek van Look horst, thans lste-luitenant a la suite. Aan den lsten-luiteDant der infanterie van het leger hier te lande H. G. C. Munnich, thans op non activiteit, is, op zjjn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Zierïl*a5e©, 12 Jan. Heden morgen ontdekte men brand in de lading van de stoomboot sKoophandel", liggende naby het Westhavenhoofd. De brand had reeds zoodanige vordering gemaakt, dat het dek zeer heet was. Gelukkig mocht men er in slagen de daarop liggende vaten petroleum te verwijderen en door het inlaten van water den brand te blusschen. Het inwen dige der boot is geheel vernield. Men tracht thans deze tegen den dyk t« brengen. Donderdag heeft de landbouwer Leendertse met een vyftal personen uit Wemeldinge een rjjtoertje per arreslede gemaakt over het kanaal door Zuid-Beveland van Wemeldinge naar Hansweert. In Hel Oosten leest men, dat de inkomsten der weesinrichting te Neerbosch op zyn hoogst 30,000 zullen zyn, toegezegd voor de opname van kinderen door armvoogdjjen, diaconiebesturen of byzondere per sonen, dat, zal er voortgegaan worden met den boow van noodzakelijke inrichtingen, dit jaar minstens nog 100,000 zal zjjn. Verder deelt het blad mede, dat elk kind jaarlijks aan verpleging kost t 115 tot 120. Daaronder is dan alles begrepenonderwijs, het aanleeren van hand werken, administratie, kleeding, dekking, voedsel, enz. De waarde aan kleeding, door verschillende vereenigin- gen gezonden, bedroeg in het afgeloopen jaar ruim f 5 voor elk kind.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1891 | | pagina 1